Conflict over wet gewetensbezwaren militaire dienst <3 Boersma schrijft brief over "meevallers Nieuw: Floxil de keelpijnstfller. Nep-kassier stal twee ton Gordijnen dicht, natuurlijk. Maar doe't goed Andere premie voor sociale verzekeringen Reflectoren op de fiets verplicht Kamer onderzoekt ook aankopen landmacht H* - i 'ft' ~&r. zi BINNENLAND PAGINA 7 99 DEN HAAG (SP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) zal deze week een poging doen om enig licht te scheppen in de toene mende duisternis rond de "mee vallers" bij de sociale zekerheid. Hij wil de Tweede Kamer een brief sturen waarin al deze miljarden- meevallers en hun gevolgen voor de premieberekening uit de doe ken gedaan worden. De Kamer had gevraagd om alles nog eens op een rijtje te zetten, nadat Boersma afgelopen week opgewekt, maar zelf niet minder verrast, vertelde dat de sociale zekerheid alweer goedkoper uit zou vallen dan eerst was veron dersteld. Hij deelde mee, dat de sociale fond sen dit jaar zevenhonderd mil joen méér aan premies zouden ontvangen, dan nodig is om de uitgaven te dekken. Hoe dat precies mogelijk was en voor welke sociale verzekeringen dit gold kon Boersma toen nog niet zeggen. Zijn brief aan de Kamer moet daarover ook uit sluitsel brengen. Feit is wel dat we sinds het kabinet-Den Uyl openlijk maat regelen heeft genomen om de uitgaven voor de overheid en de sociale zekerheid te beperken, voortdurend met meevallers worden bestookt. Toen de sociale uitgaven ongebrei- deld bleven stijgen, was daarvan geen sprake. Er werden hooguit tegenvallers genoteerd, die via hogere belastingen en stijgende sociale premies op de burgers werden verhaald. Het plotselinge kostenbewust zijn van de overheid heeft het afgelo pen jaar echter precies het omge keerde ten gevolge gehad. De meevallers werden gebruikt om de koopkracht van de werkne mers zoveel mogelijk in stand te houden en de kosten voor het be drijfsleven enigszins te verlagen. Dat gebeurde in juli, toen de loon maatregel werd verlengd en de regering een prijscompensatie van maximaal f41,50 netto bin dend oplegde. Dat gebeurde eveneens deze herfst, toen alle werknemers en uitkeringsge rechtigden een koopkracht injectie van zestig gulden bruto werd gegeven, omdat de rijks bijdrage aan het AAW-fonds met zevenhonderd miljoen kon wor den verlaagd. De belangrijkste meevallers werr den tot nog toe ontdekt bij de ver zekeringen tegen ziektekosten. Uit de in september aan de Mil joenennota toegevoegde sociale meeijarenramingen bleek dat voor de wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ) de lasten in 1980 2,5 miljard lager zullen uitvallen dan aanvankelijk werd verwacht. De premie hoeft daardoor in 1980 niet op 4,9 procent maar op 3,9 procent gesteld te worden. Bij de ziekenfondswet vallen die kosten volgens dezelfde ramingen in 1980 2,45 miljard mee. Hier zou de premie beperkt kunnen blijven tot tien procent in 1980 in plaats van de eerder geraamde twaalf procent. De door Boersma genoemde mee vallervan zevenhonderd miljoen, die vermoedelijk het gevolg is van de inkomensnivellering - de lagere inkomens zijn sterker ge stegen, waardoor ook meer pre mies werden afgedragen - kan dit beeld nog meer wijzigen. Of dat gebeurt hangt af van de vraag of die meevaller blijvend is en ge bruikt zal kunnen worden om de premies te verlagen. Het mag zo zijn dat Boersma's brief aan de Kamer deze week inder daad meer inzicht geeft in het ontstaan van de meevallers bij de kosten voor de sociale zekerheid. Dat is echter nog lang niet vol doende. Aan een werkelijk inzicht in de kos tenontwikkeling op langere ter mijn zal het ook dan nog ontbre ken. Dat komt niet in de laatste plaats door de versnipperde uit voering van de sociale wetten en het ontbreken van een wettelijke controle op de (toekomstige) uit gaven door de uitvoeringsorga nen. Een regering die ernst maakt met bezuinigingen op de gemeen schapsuitgaven, zal daar op zijn minst iets aan moeten doen. DEN HAAG (ANP) - Fietsen zullen in de toekomst voorzien moeten zijn van een afzonder lijke rode reflector aan de ach terzijde en gele of oranje re flectoren in de trappers. De' datum van ingang moet nog worden vastgesteld. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gis teren in Den Haag bekend gemaakt voordat hij de nieuwe verbinding tussen rijksweg 12 in Voorburg en hartje Den Haag, de zg. "Utrechtse baan", opende. De minister merkte voorts op dat in de komende wijziging van het reglement verkeersre gels en verkeerstekens onder meer zal worden bepaald, dat door rijdende auto's in plaats van stadslichten dimlichten gevoerd zullen moeten wor den. In het kader van het pro ject "zien en gezien worden" zullen maatregelen genomen worden om de verkeersveilig heid-te vergroten. Het KVP-kamerlid Cornelis- sen heeft er gisteren bij de mi nister op aangedrongen om bermreflectoren langs onver lichte fietspaden aan te bren gen. "Dit verhoogt de veilig heid van wielrijders buiten de bebouwde kom aanzienlijk", meent haiij DEN HAAG (SP) - Het conflict tussen defensie minister Vredeling en de Tweede Kamer over de erkenning van gewetensbezwaren tegen militai re dienst is hoog opgelopen. De minister heeft gisteren in de Kamer openlijk gedreigd zijn wets voorstel in te trekken als het AR- voorstel pm alle dienstplichtigen met onoverkomelijke gewetensbe zwaren vrij te stellen wordt aange nomen. De regering wil alleen gewetensbe zwaren tegen elk militair geweld, tegen optreden van het Neder landse leger of van èèn der bondge noten en tegen het bepaald gebruik van een wapen (kernbom) erken nen. Een groot deel van de Tweede Ka mer vindt dit onvoldoende. Het voorstel van het AR-kamerlid De Kwaadsteniet om alle ernstige en onoverkomelijke bezwaren te er kennen wordt gesteund door PvdA, PPR, D'66, CPN en PSP. De rechterzijde van de Kamer - KVP. CHU, WD, DS '70 en de splinterpartijtjes SGP, Boerenpar tij, GPV en RKPN - kiezen partij voor minister Vredeling. De anti revolutionairen moeten de door slag geven. Een stuk of wat ARP'ers vinden het voorstel van hun partijgenoot te vergaand en staan achter het regeringsvoorstel. leen godsdienstige en zedelijke gewetensbezwaren tegen oorlogs geweld erkent. Dit wil men koste wat kost voorkomen. Een van de grote praktische bezwa ren van minister Vredeling tegen het AR-voorstel is dat er op den duur wel eens een tekort aan dienstplichtigen zou kunnen ont staan. Vooral in tijden van grote spanning en oorlogsgevaar kan dat rampzalig zijn. Ook gaat het de minister te ver dat dienstplichtigen die bezwaren hebben tegen de NAVO als een „kapitalistische instelling" de wa penrok niet aanhoeven. DEN HAAG (SP) - naankopen van de landmacht in de laatste vijftien jaar zullen door de Naar schatting houden voor- en Tweede Kamer onderzocht wor- tegenstanders elkaar ongeveer in evenwicht. Morgen valt de defini tieve beslissing. Minister Vredeling gaat vandaag De kamercommissie die het mili tair aankoopbeleid sinds 1960 uit spit heeft dat gisteren besloten. toestemming aan het kabinet vra- Tot nu toe werden alleen de aanko- gen om het regeringsontwerp in te trekken, als het voorstel-De pen van de marine en de lucht macht onder de loep genomen. Het Kwaadsteniet een meerderheid onderzoek van de kamercommissie haalt. „Ik moet weten wat mij te doen staat als het zover- komt", zei hij. Dit dreigement heeft veel voor standers van een verdergaande re geling aan het aarzelen gebracht. Als minister Vredeling zijn wets voorstel intrekt, valt men terug op de oude (beperkte) regeling die al- zal zich in het vervolg richten op alle defensie-aankopen. De commissie zal vooral bekijken hoe de controle van de Tweede Kamer op de wapenaankopen ver groot kan worden. "Dit met het oog op de invloed die ondernemingen op aankopen van de overheid kun nen hebben", verduidelijkt com- Ook de wape- missievoorzitter Van Amelsvoort (KVP). Het parlement moet vol gens hem "werkelijk" een greep op de gang van zaken krijgen. De Kamer wil precies weten hoe veel het Nederlands bedrijfsleven bij de wapenproduktie betrokken is. Ook wil de kamercommissie meer weten van de invloed van be drijven op andere overheidsbeste dingen (zoals medische appara tuur, wegenaanleg). Een onderzoek naar het doen en la ten van prins Bernhard valt niet onder de taak van de kamercom missie, zegt Van Amelsvoort. "Wij doen het onderzoek van de commissie-Donner niet dunnetjes over". Maar dit betekent volgens hem niet dat de kamercommissie "halt" zal houden als er zaken bo ven water komen waarbij de prins is betrokken. Buurman redt baby EDE - De één maand oude Sandra van den Berg uit Ede is gisteravond op het nippertje gered uit één in brand staande bovenwoning in Ede. De 39-jarige overbuurman, M. van der Pol, van het echtpaar Van Ben Berg, ontdekte de brand en snelde de woning binnen, waar de 16-jarige moeder met de baby op de arm boven aan de trap stond. De buurman rukte de baby uit de ar men van haar moeder en bracht het kind in veiligheid. Ook de moeder bracht hij veilig naar beneden. ROTTERDAM (ANP) - In de Rot terdamse diergaarde Blijdorp is zondagavond een okapi geboren. De directie van de dierentuin is daar zeer verheugd over, omdat de okapi een uitstervende dier soort is. Men vermoedt, dat er nog slechts vijftig exemplaren in het wild rondlopen. Eenzelfde aantal leeft in zestien dierentuinen over de wereld verspreid. Slechts drie van deze dierentuinen houden zich bezig met het fokken van de okapi. Dat zijn die van Bristol, Antwerpen en Rotterdam. Het mannelijke jong, genaamd 'Walter", is de zoon van de 25- jaruge Manbuti. De vader heet 'Atabu', die door Antwerpen aan Blijdorp werd uitgeleend. Met de geboorte van 'V/alter' heeft de moeder thans haar achtste jong gekregen. Het is de tiende keer, dat in Rotterdam een okapi is ge boren. In 1910 werd de okapi in de tropi sche regenwouden van het toe nmalige Belgisch Kongo ontdekt. Het is het laatst ontdekte zoogdier in de wereld. Het beest werd al snel uitgemoord door hongerige soldaten. Voorzover bekend zijn er nog slechts enkele tientallen in leven. De okapi is moeilijk te houden in verband met infectieziekten. Bo vendien eten de dieren alleen wil- genloof, dat slechts een keer per jaar geplukt kan worden. In de overige tijd van het jaar krijgen de okapi's ingevroren wilgenloof. De dieren hebben naar schatting een maximale leeftijd van dertig a vijfendertig jaar. Zon onder, gordijnen dicht, dat wrst u. Dat is belangrijk om de aardgaswarmte in uw kamer te houden. Belangrijk is ook hoé die gordijnen (liefst dikke) hangen. Schuif ze 'tussen' radiator en raam en niet over de radiator. Anders kruipt de warmte toch nog achter 't gordijn en mist u de stralingswarmte van de radiator. Ook zonwering kan helpen de warmte vast te houden. Heeft u die, laat 'm dan 's avonds neer, sluit de lamellen en vervolgens de gordijnen. Zelfs als u dubbele beglazing heeft, is 't verstandig deze tips op te volgen. Aardgas is dat dubbel en dwars waard. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie corresoondent.eadres postbus i9.Gron.ngen verstandig met aardgas 's avonds gordijnen dicht DEN HAAG - Naast verhogingen van de uitkeringen voor aow/aww, de arbeidsongeschiktheidsverzekeringen aaw en wao alsmede de kinderbijslag is per 1 januari de toelatingsgrens voor de bejaarden- ziekenfondsverzekering vastgesteld op f 19.167. De verzekerden in de bejaardenverzekering betalen voor 1977 de volgende premies: Ongehuwden Inkomensklasse tot f 14.570 f14.570 - f15.010 f15.010 - f15.452 f15.452 - f19.167 Maandpremies f23,40 f46,75 f70,- f93,25 Gehuwden Inkomensklasse tot f 14.570 f14.570 - f15.010 f15.010 - f15.452 f15.452 - f17.310 f17.310 - f19.167 Maandpremies f 23,40 f 46,75 f 70,- f 93,25 f 139,80 Gehuwde bejaarden in de vrijwillige verzekering met een inkomen dat niet hoger is dan 23.555 zullen de volgende premie verschul digd zijn (tenzij de premie van het fonds lager is): Inkomensklasse Maandpremies De gereduceerde premie voor gehuwden beneden de 65 jaar met een inkomen over 1976 tot 18.200 is vastgelegd op 53,85. Dit premie bedrag geldt ook voor alle meeverzekerde, studerende, invalide en het huishouden meeverzorgende kinderen tussen de 16 en 27 jaar. De regering heeft besloten een extra bedrag beschikbaar te stellen voor premiereducties aan vrijwillig verzekerde echtparen, waarvan de man de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt en waarvan het inkomen dit jaar ligt tussen de 18.200 en 21.650 per jaar. Ook alleenstaanden met een inkomen tussen deze grenzen komen voor de reductieregeling in aanmerking als zij ook premie zijn verschul digd voor een meeverzekerd kind in de leeftijd van 16 tot 27 jaar. tot f 18.200 f18.200 - f19.925 f19.925 - f21.650 Maandpremies verzekerden f 53,85 f 86,65 f 100,60 Hierbij moet er rekening mee worden gehouden dat bij de toepas sing van deze regeling op vrijwillig verzekerden, die een uitkering op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet is toegekend nog nader overleg plaatsvindt. Voor de eigen bijdrageregeling in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten gelden per 1 januari de volgende bedragen; Ongehuwden: het minimaal ter vrije besteding overblijvende bedrag wordt verhoogd tot 218,20 per maand, de eigen bijdrage tot 576,20. Gehuwden: het minimaal ter vrije besteding overblijvende bedrag wordt verhoogd tot 436,40 per maand, de eigen bijdrage tot 702,50 per maand. Tot slot de per l januari 1977 verschuldigde premies voor volks- en werknemersverzekeringen, voor zover verschuldigd door de werk nemer. Voor aow en aww blijft de resp. 10,4 en 1,5 procent te voldoen over ten hoogste 38.800 per jaar (was 35.600). De premie voor de Ziektewet blijft 1,25 procent over ten hoogste -f 197 per dag (was 185). De premie voor de Ziekenfondswet (ver plicht, alleen bij vast loon van niet meer dan 33.650, was 30.900) zal 4,1 procent bedragen over ten hoogste 110 per dag (was 101). Voor wao en ww is het resp. 3,65 procent (was 3,3 procent) over maximaal 197 per dag (was 185) met een premievrije voet van 14) en 0,65 procent (was 0,75) over 197 per dag (was 185). ADVERTENTIE Floxil zuigtabletten helpen snél, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3.95. Uitsluitend bij uw drogist en apotheek AMSTERDAM (SP) - De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren tegen de 34-jarige advertentieagent S.A. uit de hoofdstad een jaar gevangenis straf met aftrek geëist. De man, die pas als kassier werkte bij het grootwinkelbedrijf Maxis in Mui den, was er met ruim 2 ton vandoor Toen hij een maand later in Zwit serland werd aangehouden, was het geld bijna op. De man zei dat hij in grote financiële moeilijkheden verkeerde. Hij las een advertentie van Maxis waarin een kassier werd gevraagd en dacht dat hij - eenmaal op die post - zijn schulden kon af betalen. Hij maakte zo'n betrouw bare indruk bij de personeelschef dat hij onmiddellijk werd aange nomen. Er werd zelfs niet naar zijn antecedenten geïnformeerd. A. kwam meteen op een verant woordelijke post bij de telmaker waar de inkomsten van het bedrijf werden verzameld. Na veertien da gen werd hij aangewezen om de chef op diens vakantie te vervan gen. Op 29 juli kocht A. bij Maxis een slaapzak, die hij de volgende dag naar de zaak nam, zogenaamd om te ruilen. Hij gaf twee meisjes toestemming om eerder naar huis te gaan en sloeg toen zijn slag. Nadat de bedrijfsrecherche zoals gebruikelijk de inkomsten van het bedrijf had gecontroleerd, propte hij zijn buit in de slaapzak en nam de benen. Zowel de advocaat als de officier van justitie hadden ernstige kritiek op de leiding van Maxis. "De per soneelschef heeft zich laten ovër- donderen. Als ik niet beter zou we ten, zou ik denken aan medeplich tigheid", aldus de officier. Uitspraak op 27 december. verstandig met energie Koningin Juliana heeft een kop chocolademelk (met vel) geschon ken tijdens de traditionele kerstviering met het personeel en hun gezinnen. De viering vond gisteren plaats in paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Behalve het schenken van chocolademelk las de koningin ook een kerstverhaal voor.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7