Helmut Schmidt op 't nippertje bondskanselier Carters willen tweepersoonsbed EG BEZORGT BEDRIJFS LEVEN WERK Goed water nu steeds schaarser Westduitse minister treedt af Britse mijnwerkers tot acties bereid DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 BONN (SP) - Met een vliesdunne meerderheid is gisteren tijdens een met grote spanning verwachte stemming in de Bondsdag de sociaal-democraat Helmut Schmidt tot bondskanselier herkozen. Van de 495 uitgebrachte stemmen kreeg hij er 250, één meer dan de vereiste absolute meerderheid. Alle 243 stemmen van de CDS-CSU-oppositie werden tegen hem uitge bracht. Het meest opvallende was dat in de eigen gelederen van de sociaal- liberale coalitie twee afgevaardigden er niet toe konden besluiten de nogal in opspraak gekomen Schmidt hun stem te geven. Eén onthield zich van stemming, een ander maakte zijn stem ongeldig. Een sociaal-democraat ontbrak wegens zware ziekte. De voorzitters van de sociaal democratische en de liberale Bondsdagfractie hadden tevoren een grote druk op de volgelingen uitgeoefend om bij de stemming discipline te betrachten. Een sociaal-democraat, Adolf Müller- Emmert uit Kaiserslautern, kon slechts na sterke aandrang ertoe gebracht worden aan de verkiezing van de bondskanselier deel te ne men. Hij vertolkte met zijn houding het kennelijk nog steeds diep zit tende onbehagen van veel sociaal democratische parlementariërs over het wonderlijke zwenken van Schmidt en andere ministers in de kwestie van de ouderdomspen sioenen. Zoals bekend had het er geruime tijd de schijn van dat de aan 11 mil joen Westduitse bejaarden gedane belofte van een pensioenverhoging op 1 juli volgend jaar zes maanden zou worden uitgesteld. Pas te elfder klaarde dat de uiterst krappe meer derheid voor Schmidt wel bewijst dat dit nieuwe kabinet - "het zwak ste dat ooit in de Bondsrepubliek regeerde" - niet de uitdrukking van de kiezerswil betekent. Maar Kohl is ook zelf door de recente strubbe lingen met zijn Beierse CSU- collega Strauss nog tezeer aange slagen om op het ogenblik met ge zag kritiek te kunnen uitoefenen op het moeizaam bondgenootschap van de sociaal-democraten en libe ralen. Het kabinet-Schmidt met zijn krappe meerderheid heeft alle her inneringen doen vervagen aan de tijden van kanselier Willy Brandt toen in een roes van hervormings- lust zonder remming weidse en kostbare sociaal-politieke verge zichten werden ontvouwd. Zuinig heid en consolidatie zijn het gebod van de tijd - de centrale thema's van de regeringsverklaring die Helmut kon Schmidt ertoe gebracht Schmidt vandaag hield zijn libera- BONN (SP) - Kort van Helmut Schmidt wachtte de Bondsrepubliek nog een sensatie door het aftreden van de minister van Arbeid en Sociale Zaken, de vooral in het Roergebied uiterst populaire ex-mijnwerker Walter Arendt. De strijd om de ouderdom spensioenen, alsmede de voortdu rende strijd met de liberale coali- teigenoot over het medebeschik kingsrecht van de arbeiders in grote ondernemingen, heeft hem na zeven jaren zo ambtsmoe ge maakt dat hij gisteren het bijltje er bij heeft neergelegd. Zijn opvolger wordt de eveneens sociaal democratische Herbert Ehrenberg, die vroeger al enkele jaren staatsse cretaris op dit departement is ge weest. Het kabinet-Schmidt-Genscher telt nog twee nieuwe gezichten. Het ministerie van jeugd- en familieza ken wordt thans geleid door de sociaal-democrate Antje Huber, nadat haar voorgangster Katharine Focke eveneens wegens ambts moeheid was afgetreden. Dit minis terie is sinds vele jaren het domein van een vrouwelijke minister. Deze alibifunctie heeft niet het departe ment van ontwikkelingshulp, dat nu eveneens een vrouw aan het hoofd krijgt Marie Schlei (SPD), tot nu toe staatssecretaris in het bu reau van de bondskanselier. Zij volgt Egon Bahr, een van de "archi- tekten van de nieuwe oost-politiek" op, omdat hij tot secretaris generaal van de Sociaal- Democratische Party is benoemd. worden deze schending van de v kiezings belofte ongedaan te ma ken. Weinig weelderig Helmut Schmidt wie de vermoeie nissen van de laatste weken duide lijk van het gezicht waren af te le zen, verklaarde na afloop dat sinds 1949 nog nooit een bondskanselier met alle stemmen uit het eigen kamp was gekozen. Hij meerit dat de sociaal-liberale coalitie ook met "een weinig weelderige meerder heid" (van 10 stemmen in de Bondsdag) zaken zal kunnen doen. de verkiezing Oppositieleider Helmut Kohl ver- liteit, solidariteit en het veilig stel len van de wereldvrede. In hoe verre met name op de eerste twee punten de sociaal-democraten en liberalen bij voortduring gemeen schappelijke opvattingen huldi gen, zullen de komende jaren dui delijk maken. Voorlopig overheerst ook in het sociaal-liberale kamp een duidelijk scepsis. Executiedatum Gary Gilmore vastgesteld Willy Brandt (SPD) en oppositieleider Helmut Kohl feliciteren Helmut Schmidt met zijn hakken-over-de-sloot-herverkiezing. BRUSSEL (SP) - In Brussel zou den de ministers van Financiën van de EG deze week tot belang rijke besluiten kunnen komen. Aan de orde is een gezamenlijke grondslag voor de heffing van de btw. Minister Duisenberg, voor zitter van het beraad, wil er alles aan doen om op een akkoord te komen. Het probleem van de harmonisatie van de btw-grondslag is nogal dringend. In de zomer van 1973 deed de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de Ge meenschap) de eerste voorstel len. Op 1 januari 1978 wordt de financiering van de Euromarkt een beetje onafhankelijker van de nationale regeringen. Het Eu ropees parlement krijgt vanaf 1978 meer te vertellen over de fi nanciering van de EG. De negen regeringen hebben 1977 nodig om een akkoord door hun parle menten te laten goedkeuren. Worden de ministers van Financiën het eens dan zal er ingegrepen worden op een terrein dat de re-, geringen in het algemeen als zeer heilig beschouwen. Belastingin- NEW YORK (UPI) - De aan staande president van de Ver enigde Staten, Jimmy Carter en zijn vrouw Rosalynn vinden een tweepersoonsbed gezelli ger dan lits-jumeaux. Carter zei dit gisteren in een vraaggesprek bij hem thuis in Plains. "Wij slapen wel eens in een éénpersoonsbed maar een tweepersoons is veel gezelli ger", aldus de pindateler. Op een vraag of hij het karakter van zijn vrouw wilde beschrij ven zei Carter dat zij "een taaie, en ambitieuze vrouw is, net een magnolia van staal". Rosalynn die ook aanwezig was bij het gesprek, zei dat het echt paar "waarschijnlijk" een Quadrille(dans) zal organiseren in het Witte Huis. "Dat hebben wij ook in de gouverneursresi dentie gedaan toen Jimmy gou- De heer des huizes omschreef zijn vrouw als een uitstekend danseres waar mannen graag mee dansten. Hij voegde hier aan toe dat Rosalynn en hij voor hij zo betrokken raakte bij de politiek, vaak gingen dansen. Amerika's aanstaande presi dent zei dat het belangrijkste moment in zijn leven de ge boorte van zijn dochter was. Rosalynn was op dat moment 40 jaar oud en had al drie kinde ren ter wereld gebracht die nu allen al volwassen zijn. "Alle Carters huilden", aldus Jimmy Carter. Rosalynn zei dat zij bij de inau guratie van haar man op 20 ja nuari een jurk zal dragen die zij tweemaal eerder heeft aange had. Eén keer toen Carter beë digd werd als gouverneur en één keer tijdens een diner op het Witte Huis. "Die jurk heeft iets sentimenteels voor mij", zo zei zij. Als laatste verklaarde Carter dat hij en zijn vrouw "altijd" bekvechten over "van alles en nog wat". "Rosalynn wint dat altijd". PROVO (UTAH) AFP/Reuter) - De rechtbank te Provo in de Ameri kaanse staat Utah heeft gisteren bepaald dat Gary Gilmore, schul dig aan moord op een hotelbedien de, op 17 januari bij zonsopgang zal worden terechtgesteld. Het hooggerechtshof had besloten de zaak naar de rechtbank in Utah terug te verwijzen. Daar was het doodvonnis uitgesproken, maar de terechtstelling was tweemaal uit gesteld. Gilmore noemde nu de rechter een lafaard omdat deze hem opnieuw een maand laat wachten. Hij geeft de voorkeur aan terechtstelling bo ven levenslange gevangenisstraf. Gilmore had gevraagd nu onmid dellijk te worden terechtgesteld. Maar rechter Bullock besloot tot 30 dagen uitstel om Gilmore de gele genheid te geven zijn zaken op orde te brengen. Gilmore zei nu opnieuw te zullen proberen uit de gevangenis ontsla gen te worden omdat de staat Utah hem niet binnen de door de wet ge stelde termijn van 60 dagen heeft ^Teid fonds ter financiering van Britse jeugdprojecten. Bij wijze van grap werd ken de scheidende kapitein door zijn bemanningsleden in een rolstoel boord gereden. ROTTERDAM/LONDEN (ANP) - De drinkwatervoorziening in de wereld en met name in de ontwik kelingslanden dreigt ondanks alle maatregelen en hulpverlening in gevaar te komen. Als op korte ter mijn geen maatregelen worden ge nomen, heeft dit ernstige gevolgen voor grote bevolkingsgroepen. An derhalf miljard mensen beschik ken niet over voldoende en schoon water op loopafstand. Als gevolg van de bevolkingsgroei, de toene mende vervuiling van meren en ri vieren en onvoldoende technische hulpverlening wordt dit getal steeds groter. Het tweede tien jarenplan van de Verenigde Naties, dat voor 1980 een goede watervoor ziening voor het merendeel van de stedelijke bevolking en ongeveer de helft van de mensen op het plat teland beoogt, loopt ver achter. Tal van landen, waaronder Neder- ^pMEaSP. land, zullen op de wereldwatercon- ferentie, die onder auspiciën van de Verenigde Naties van 7 tot 18 maar volgend jaar in Mar del Plata in Ar gentinië wordt gehouden, een ac- ROSYTH, SCHOTLAND - De Britse kroonprins Charles heeft gisteren tieprogramma opstellen om enige het commando over de mijnenveger Bronington overgedragen. Hij is tien verbetering in de situatie te bren- maanden kapitein van dit schip geweest. Prins Charles neemt dit jaar 6en- Op de conferentie zullen de terechtgesteld. Hij gaat zich als burger bezighouden met deelnemers een inventarisatie de beschikbare water bronnen en de behoefte aan schoon water voor consumptie en land bouw. Voorts zal worden bekeken met welke technische hulpmidde len de waterbronnen op de meest doeltreffende wijze kunnen wor den aangeboord. Tevens zal het 'hergebruik van afvalwater en de controle hierop, met het oog op de volksgezondheid dringend ge wenst, worden bestudeerd. Tens lotte zullen de deelnemende landen nagaan hoe het een en ander kan worden gefinancierd en hoe men de opleiding van waterdeskundigen in de ontwikkelingslanden moet aan pakken. De watervoorraad in de wereld is relatief schaars. De totale voorraad - driekwart van het aardoppervlak bestaat uit water - bedraagt 1,5 mil jard kubieke kilometer. Hiervan is 98 procent zeewater, dat onbruik baar is voor consumptie en irriga tie. Slechts ten koste van veel moeite en onevenredig veel geld is het mogelijk dit water te ontzilten. Er blijft in de wereld slechts 2 pro cent zoet water over, waarvan zich het overgrote deel in de vorm van Ijs en sneeuw in Groenland en de Poolgebieden bevindt. De uiterst geringe hoeveelheid wa ter, die beschikbaar is, wordt in toenemende mate vervuild. Op de conferentie zal naast de waterwin ning en het hergebruik van afval water aandacht worden geschon ken aan de milieu-aspecten van de verontreiniging van oppervlakte wateren. ning is een voorrecht dat autori teiten, of ze nu plaatselijk, regio naal of nationaal werken, niet graag uit handen geven. Maar in tussen ondervinden de burgers vaak problemen met de uiteenlo pende manieren van berekening van belasting en de sterk varië rende tarieven. Anderen zien er een mogelijkheid in om belasting te ontwijken. Het btw-tarief, de kwestie waar na tuurlijk iedereen het eerst aan denkt, staat in Brussel deze week niet ter discussie. Dat komt later aan de orde. Toch krijgen de honderdduizenden ondernemers en dienstverlenende instellingen zelf wel rechtstreeks met de fi nanciering van de Euromarkt te maken. Het is de bedoeling dat Brussel vanaf 1978 één procent ontvangt van de btw. Omdat ie der land zijn eigen tarieven han teert, moet elke ondernemer of dienstverlenende instelling zelf een procent van de btw ten gun ste van Brussel gaan berekenen. Een vorm van nieuwe wergele- genheid waarmee niet iedereen gelukkig zal zijn. De Brusselse één procent-penning leidt overigens niet tot een ver hoging van de tarieven, wordt dus in feite door de nationale mi nisters betaald. De negen moeten daartoe echter wel hun grondslag voor de btw-berekening gelijk maken. Dat zou op zichzelf al een belang rijke stap zijn naar afschaffing van de fiscale grenzen, die im mers ondanks een EG-douane- unie nog steeds bestaan. Het EG-verdrag wijdt een afzonder- lij hoofdstuk aan de indirecte be lastingen. Het verbiedt lidstaten om artikelen uit partnerlanden zwaarder te belasten dan de eigen produkten. Artikel 99 geeft de Europese Commissie de taak om na te gaan hoe de indirecte belas ting geharmoniseerd kan wor den. Zo kwam een uniforme ka pitaalbelasting tot stand. De zesde richtlijn (een bindend ad vies voor de afzonderlijke rege ringen) - de uniforme btw- grondslag dus - luidt een nieuwe fase in bij het streven naar een meer uniform fiscaal regime. Kleine ondernemers Op 24 december slaagde de raad van ministers erin Luxemburg in om flinke vooruitgang te boeken. Het belangrijkste obstakel dat nog geruimd moet worden be staat uit een lijst met 33 vrijstel lingen, die in de negen landen uniform zullen worden. Kleine ondernemers betalen in Ne derland pas btw wanneer zij bo ven een bepaalde omzet komen. Zo'n vrijstelling kennen ze in België en in de Bondsrepubliek niet. Die landen zullen dus soepe ler regels in moeten voeren. Tege lijk wordt waarschijnlijk de grens waar beneden kleine onderne mers zijn vrijgesteld verlaagd, zodat ze er in Nederland op ach teruit gaan. Duisenberg deed zes weken gele den in Luxemburg een compro misvoorstel. 33 Gevallen waar over men het nog niet eens was worden in drie groepen opge splitst. De permanente verte genwoordigers van de Negen in Brussel moeten zien om in de loop van deze herfst de grondsla gen te leggen voor een volledig akkoord. Daarin schijnen zij aar dig geslaagd te zijn. Er ligt tenminste een definitief compromis-voorstel ter tafel en voorzitter Duisenberg hoopt daarom op overeenstemming. Enkele zaken die nog moeilijk lig gen: de overgangsperiode waarbin nen de landen hun regels moeten aanpassen. Men denkt in Brussel aan maximaal vyf jaar. Vrijstelling van btw op de dien sten van het bankwezen, de han del in goud en voor beoefenaren van vrije beroepen, vrijstelling van btw voor alle in ternationaal passagiersvervoer en het belasten van alle binnen lands personenvervoer. LONDEN (UPI/DPA) - De Britse mijnwerkers zullen overgaan tot harde acties wanneer de lopende onderhandelingen over vervroegde pensionering mochten stuklopen. Hiertoe is gisteren met zeer grote meerderheid besloten door de na tionale mijnwerkersbond, waarin het leeuwendeel van de Britse kompels is georganiseerd. Vóór acties stemde 78 procent van de leden, tegen 22 procent. Een algemene staking in de Britse kolenindustrie, in Engeland een zeer vitale bedrijfstak, leidde in 1973 tot een enorme economische chaos en de val van het conserva tieve kabinet Heath. Vakondsleider Joe Gormley zei echter gisteren dat het ditmaal zo'n vaart niet zal lopen. Als de mijn werkers inzake pensionering hun zin niet krijgen, aldus Gormley, komen er prikakties (hij zei niet in welke vorm) maar zeker geen na tionale staking. De pensioengerechtigde leeftijd voor de mijnwerkers is thans 65 jaar. Zij eisen per 1 januari pensio nering als ze 60 zijn, en per 1980 'groot verlof op 55-jarige leeftijd. Aangezien de Britse kolenindustrie genationaliseerd is, moet er over die eisen met de staat als werkgeef ster worden onderhandeld. De 'national coal board'- had het volgende aanbod gedaan: pensio nering met 64 voor alle mijnwer kers met meer dan 25 ondergrondse dienstjaren, elk jaar verder dalend tot de limiet van 62 jaar. De maxi male pensioenrechten zouden daarbij negentiende bedragen van het laatste verdiende netto-salaris. Deze regeling is door de bond als onaanvaardbaar van de hand gewe- Geen vrijheid voor Kappler ROME (UPI/DPA) - Het militaire hooggerechtshof in Rome heeft gis teren bepaald, dat de nazi- misdadigers Herbert Kappler en Walter Reder niet vervroegd in vrijheid zullen komen. Kappler en Reder zitten alle twee levenslang uit wegens repressail- lemoorden op Italiaanse gijzelaars gedurende de Tweede Wereldoor log. Met zijn arrest vernietigde het hooggerechtshof het op 13 novem ber door een lager militair tribunaal gevelde vonnis, waarin Kappler, die aan ingewandskanker lijdt, om die reden plus vermeend berouw vervroegde invryheidsstelling was toegezegd. Dat vonnis, ten gunste van de indertijd als SD- commandant van Rome zeer ge hate Kappler, leidde tot een storm van binnen- en buitenlandse pro testen. Het hof bevestigde voorts een von nis van de rechter in Spezia die ver vroegde invrljheidsstelling van Reder, een Oostenrijkse SS'er had geweigerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9