Yan Agt berispt drie leden OM Pessimisme rond de uitwijzing van Menten Verontrusting over onderzoek in Rusland VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Niet gerechtvaardigd vertrouwen in Menten FialGenever! Fiat Boompjes! PvdA-voorzitter voelt wel wat voor uitstel besluit kernfabriek Uit in de Randstad DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 ZURICH (SP) - „Ik ben zeer pessimistisch. Ik woon nu al heel wat jaartjes in Zwitserland. Ik ken de gedachtengang van die Zwitsers maar al te goed% Nee, ik zie ze Pieter Menten nog niet een, twee, drie het land uit zetten". De bejaarde Poolse professor E. Prégowski, die in Winterthur wopnt, komt er rond voor uit dat dat hem tot diep in zijn ziel zou treffen. „Voor mij staat het vast dat Menten betrokken is geweest bij de moord op 22 Poolse professoren en 19 van hun familieleden in Lemberg. Het gebeurde in de vroege och tend van de 4de juli 1941tussen kwart over vier en kwart voor vijf. Daar zijn voldoende getui gen van. Ook Wiesenthal heeft er bewijzen van". Professor Prégowski is lid van een comité van in Zwitserland wonende Polen (ongeveer 1000). Zij willen de moorde naars van Poolse burgers in de Tweede Wereldoorlog alsnog voor de rechter brengen. Pr< gowski studeerde architectuu aan de universiteit van Lem berg. Al hun leraren zijn vo gens hem door Menten moord. Prof. Prégowski was gisteren in een ijskoud Zürich, samen met Accent-hoofdredacteur Hans Knoop en de Israëlische journa list Haviv Kanaan. Gedrieën hadden ze in het peperdure ho- tel Baur en Lao, een persconfe rentie belegd. Het doel daarvan was om de Zwitserse journalis ten nu eens precies uiteen te zetten hoe de zaak-Menten in elkaar steekt. Knoop: „In Zwitserland weten ze niet wat de affaire Menten is. Hier publiceren ze alleen maar verklaringen die Menten bij de politie aflegt en wat mevrouw Menten en de raadslieden ver tellen". Aan het begin van de perscon ferentie, die bijna-twee uur zouSjl duren, wordt namens het drie tal een verklaring voorgelezen: „We willen geenszins invloed uitoefenen op het besluit dat de Zwitserse regering morgen zal nemen. Maar van de kant van de Zwitserse pers waren er zoveel vragen, dat we u wilden infor meren. Alleen daarom zijn we naar Zürich gekomen". Walser De 24-jarige Zwitserse journa list Martin A. Walser is in ver band met de zaak Menten be dreigd. De politie waakt over hem. Walser, verslaggever bij de Anzeiger von Uster, bracht via het Duitse weekblad Der Stern Accents hoofdredacteur Hans Knoop op de hoogte van Mentens schuilplaats: hotel Il luster in Ustec. Walser werd op zijn beurt weer getipt door een echtpaar in de buurt van Uster, met wie hij door een reportage in contact was gekomen. De man van het echtpaar is een Zwitser, zijn vrouw een Hollandse. Haar móeder heeft ooit voor Menten gewerkt. Het echtpaar woont al jaren in de buurt van Uster. Op een bepaalde dag vertelde de man en de vrouw aan Martin Walser dat de in Holland ge zochte Menten zich sinds 23 no vember in hotel Illuster op hield. Enkele dagen later pas las Walser in Der Stern over de zaak-Menten. Toen pas nam hij contact op met Der Stern. Ook het bedoelde echtpaar zou, evenals Walser, anoniem via de telefoon zijn bedreigd. De poli tie is op de hoogte. DEN HAAG (SP) - Het Openbaar Ministerie is er steeds meer ver ontrust over, dat zo lang gewacht moet worden, voordat een Neder landse justitiële delegatie naar Rusland kan afreizen om het on derzoek in dë zaak-Menten voort te zetten. Sinds de 15e november, toen Men ten vluchtte uit Blaricum, is er aan het strafdossier alleen toege voegd het Russische materiaal, dat op 9 december bij justitie ar riveerde. Het zou voornamelijk getuigenverklaringen bevatten van bewoners van het dorp Pod- horoce in het nu door Rusland bezette Oost-Poolse Galicië. Al midden oktober is een verzoek gedaan om toestemming naar het gebied te gaan, waar zich volgens getuigenissen uit Israël, Zweden en Amerika vreselijke taferelen hebben afgespeeld, waarbij Men ten betrokken zou zijn geweest. Op 17 november berichtten de Rus sen dat medewerking zou wor den verleend aan het onderzoek en dat zij bezig waren, documen ten te verzamelen. Op 9 december arriveerde het materiaal met ge tuigenverklaringen. Op 10 de cember herhaalde Nederland het verzoek om toestemming tot een onderzoek ter plaatse. Toen kwam het antwoord, dat de Ne derlandse delegatie over een maand en tien dagen verwacht werd en zelf ter plaatse getuigen verklaringen kon verifiëren. Dat steeds maar op de lange baan schuiven stelt de welwillendheid van de Russen in een wat vreemd daglicht. Als het mogelijk is, dat het pure bureaucratie is, is het net zo goed mogelijk dat er heel wat anders achter steekt. De getuigen-verklaringen die Accent-redacteur Knoop uit Rus land heeft meegebracht, kunnen niet als bewijsmateriaal dienen, heeft minister Van Agt' laten we ten. Menten heeft in zijn brief aan Van Agt geschreven dat het mas sagraf dat in aanwezigheid van Knoop is geopend - en waarvan Knoop zelf zegt, dat de toevallig heid dat zijn aankomst in Galicië samenviel met de opgravingen mogelyk geregisseerd is-even zo goed een Russisch massagraf kan zijn geweest. Het zal voor justitie een zware dob ber worden, bij een mogelijke uitwijzing door Zwitserland en bij een mogelijk proces bewijs bare zaken in handen te hebben. Mr. Hartsuiker in zijn voorlopige rapport: .dat uiteindelijk de rechter, op grond van concrete gegevens en op basis van de mo gelijkheden welke het wetboek van strafrecht biedt over het toe passen en voortduren van de voorlopige hechtenis zou moeten beslissen". Hoeveel bewijsbaar materiaal had het Openbaar Ministerie dan in handen, toen op 9 november be sloten werd, dat Menten de 15e gearresteerd zou worden? Zou hij in voorlopige hechtenis gaan of was alleen een verhoor bedoeld? Feit blijft, dat het aantal getuigen tegen Menten steeds groter wordt. Getuigen uit Israël, Zwe den, Amerika. Het op 9 december aangekomen Russische materiaal zou 150 ge tuigenverklaringen van bewo ners van Podhoroce bevatten. Daarbij komen ook nog de ver klaringen, die in augustus/sep tember gepubliceerd werden in Russische kranten. In dagbladen, dus net als de verklaringen in Ac cent missen die elke bewijs kracht. Toch heeft»minister Van Agt die gevoegd bij zijn Memorie van Antwoord op de Kamervragen. Conflict rond erkenning van gewetens bezwaren DEN HAAG (SP) - Defensieminis ter Vredeling staat op voet van oor log met een groot deel van de Tweede Kamer. Het conflict gaat over de erkenning van gewetens bezwaren tegen de vervulling van militaire dienst. Een voorstel van het AR-Kamerlid De Kwaadsteniet om ernstige en onoverkomelijke gewetensbezwa ren te erkennen gaat de minister veel te ver. Gisteravond in de Tweede Kamer heeft minister Vredeling alles in het werk gesteld om te voorkomen dat de AR haar zin krijgt. Toch slaagde de minister er niet in zijn tegen standers tot andere gedachten te brengen. Een groot deel van de Kamer week niet voor het wapen gekletter van minister Vredeling. De uitslag van het gevecht is nog niet te voorspellen. Het voorstel van De Kwaadsteniet hangt af van enkele anti-revolutionairen. Een stuk of wat ARP'ers staan achter het voorstel van hun fractiegenoot. Net als KVP, CHU, WD en DS *70 kiezen de andere leden partij voor de minister. Het voorstel van De Kwaadsteniet wordt wel gesteund door PvdA, PPR, D'66, CPN en PSP. Naar schatting zijn er even veel voor- als tegenstanders in de Kamer. Volgende week dinsdag wordt er gestemd. De regering wil alleen gewetensbezwaren tegen mi litair geweld, het optreden van het Nederlandse leger of een der an dere NAVO-landen en het bepaald gebruik van een wapen (kernbom) erkennen. De grote vrees van minister Vrede ling is dat erkenning van alle gewe tensbezwaren ertoe zal leiden dat er op den duur te weinig dienstplich tigen zullen zijn. De Kwaadsteniet gelooft dat het zo'n vaart niet zal lopen. DEN HAAG (SP) - Hoewel het ministerie van Justitie het ontkent, is duidelijk geworden dat drie leden van het openbaar ministerie in Am sterdam door minister Van Agt (Justitie) op de vingers zijn getikt. De drie leden zijn procureur- generaal mr. J. F. Hartsuiker, hoofdofficier van Justitie mr. A. N. Messchaert en de officier van Justitie mr. A. J. Habermehl. Een van de belangrijkste conclu- de Tweede Kamer per brief weten sies van mr. Wiarda, die eergisteren dat hij vasthoudt aan de regel dat de zijn onderzoek afsloot naar de wijze minister zelf bepaalt welke ambte waarop de arrestatie van Menten is naren hem vergezellen, voorbereid, is dat de drie leden van het openbaar ministerie een beoor- Vragen DEN HAAG - Vanmiddag is in Den Haag en Voorburg de zogenaamde "Utrechtse Baan" voor het verkeer vrijgegeven. Er bestaat met de komst van deze baan nu een goede verbinding tussen de rijksweg Utrecht-Den Haag en het centrum van Den Haag. ADVERTENTIE Zo besloot onze Meesterlïkeur- stoker honderden jaren geleden zijn recepturen. Nog steeds vormen deze recepten de basis voor onze met persoonlijke zorg vervaardigde dranken. En juist daarom kunnen wij. bij alles wat wij maken, deze oude meester vol overtuiging nazeggen: "Ik ben en Blijve van die gedagten. dat hetzelve Volkoomen Van uw Reuk enSmaakzalzijn." (of, in hedendaags Nederlands: Boompjes,U vindt het vast lekker!) delingsfout hebben gemaakt. In zijn rapport verwijt mr. G. J. Wiarda - oud-president van de Hoge Raad - hen een niet- gerechtvaardigd vertrouwen dat Menten niet zou vluchten. Het rapport van Wiarda werd giste ren onder uitzonderlijk strenge voorzorgsmaatregelen aangeboden aan de leden van de commissie van justitie in de Tweede Kamer. De betrokken kamerleden moesten hun handtekening zetten, dat zij zich zouden houden aan geheim houding. Details uit het rapport lekten niettemin vrij spoedig uit. Tijdens overleg dat de commissie vandaag voerde met minister Van Agt waren ondanks verzoeken daartoe, de drie leden van het openbaar ministerie niet aanwezig. Evenmin als de directeur-generaal van het ministerie, Mulder. De minister van Justitie werd ver gezeld door twee ambtenaren, die volledig op de hoogte zijn van de zaak-Menten. Van Agt liet gisteren De minister beantwoordde gisteren ook de serie vragen die hem door de Tweede Kamer waren gesteld over de affaire Minten. Bijna veertig daarvan beantwoordde de minister met "Deze vraag bestrijkt het on derzoek van mr. Wiarda". In een "overzicht van de diverse zaken Menten"' blijkt dat de hui dige secretaris-generaal mr. A. Mulder ook betrokken was bij een deel van de behandeling van de za ken in het verleden. ""Toen" heeft hij als medewerker op een afdeling voorgesteld dat naar de nieuwe verdenkingen tegen Menten in de jaren 1950- 52 een gerechterlijk vooronderzoek zou worden inge steld. "Dat oordeel is uiteindelijk in de tweede helft van 1952 door de betrokken bewindsman (mr. Mul- derije, red.) niet tot het zijne ge maakt'", aldus mr. Van' Agt. "Ik ga hierop overigens niet verder in om dat ik anders zou treden in het door mij toegezegde wetenschappelijke onderzoek"", aldus de minister. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Terwijl PvdA- voorzitter mevrouw Ien van den Heuvel gisteren gedeeltelijk zwichtte voor de druk van de PPR om de beslissing over de uitbrei dingvan de ultra-centrifuge fabriek uit te stellen, vertrok minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) voor een kort bezoek naar Londen. Van der Stoel, die vandaag al weer terug keerde uit de Engelse hoofd stad, besprak daar de ontwikkelin gen rond de uitbreiding van de fa briek in Almelo met de Engelse on derminister van Energie, Wedg wood Benn. De fabriek is een ge zamenlijk .project van Engeland, Duitsland en Nederland. Minister Van der Stoel voor zijn vertrek naar Engeland: "Ik ben er van overtuigd dat men van Britse zijde op de hoogte is, dat men in Nederland alles doet om een beslis sing in deze niet langer op te hou den, dan strikt noodzakelijk is." In het gebouw van de Tweede Ka mer werd gistermiddag tussen de PvdA en de PPR overlegd over de fabriek. PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel zei na afloop dat zij de indruk heeft dat niet voldoende in formatie beschikbaar is over de voorgenomen uitbreiding van de fabriek, waar brandstof voor kern centrales wordt gemaakt. Mevrouw Van den Heuvel: "Als niet meer informatie beschikbaar komt, dan wil ik uitstel." Met name wil zij opheldering over de vraag of het project commercieel verant woord is en over het werkgelegen heidsaspect. In de wandelgangen van de Tweede Kamer werd er rekening mee ge houden dat het kabinet onder de druk van de CDA-ministers mor gen toch een besluit zal nemen over de uitbreiding van de fabriek. Daarbij zou de PPR, zij het onder protest, bereid zijn zich neer te leg gen bij uitbreiding, mits garanties worden verkregen dat dit niet zal bijdragen tot de verspreiding van kernwapens. Dat zou betekenen dat geen verrijkt uranium wordt ge leverd aan landen als Brazilië die het verdrag daartoe niet hebben ondertekend. Stakingsrecht komt niet in de grondwet DEN HAAG (SP) - Het stakings recht zal niet in de grondwet wor den opgenomen. Dat werd gisteren duidelijk toen de PvdA in 'de Tweede Kamer zich daarbij neer legde. Eerder had minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zich verzet tegen het opnemen van het stakingsrecht in de grondwet. Met spijt in zijn stem constatèerde de socialist Vellenga dat elke po ging dit recht wel in de grondwet te krijgen door het verzet van de CD A-fracties bij voorbaat gedoemd was te mislukken. Minister De Gaay Fortman wees er op dat de regeling van het stakingsrecht in een impasse verkeert. Zij zal, ge zien de maatschappelijke en poli tieke verhoudingen op dit ogenblik niet tot stand kunnen komen. Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. Oss Rosma len komt hernieuwt op veler ver zoek 2 dagen naar Leiden om u van deze unieke gelegenheid te la ten profiteren. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het service-tapijt b.v. assorti ment nylon-vilttegels 40x40 cm zelfklevend 0.89 per stuk, in dozen van 50 stuks. Dikke hoogpolige ta pijttegels 50x50 cm in 8 kleuren, los te leggen per stuk 6.90.Harde vloerbedekking in 6 moderne des sins makkelijk zelf los te leggen 200 cm breed 5.90 p. str.meter. Nylonvilt o.a. nylon tapijt in 3 mo dieuze tinten 4 meter breed vanaf 29.50 p. str. meter. Pr. fraai gedes sineerd origineel Engels bloemta pijt kamerbreed, vanaf 69,- per meter 100% wollen berber 400 cm br. vanaf 99,- per str. meter Verder huiskamertapijten 34.90 - 39.90 - 49.90 enz. enz. Ook wollen Berbertapijt zeer zware kwaliteit 400 cm breed 72.50 per str. meter. Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 17 december van 14.00-18.00 uur en zaterdag 18 decem ber van 10.00 tot 17.00 uur in de Roniehal gelegen naast de Groenoordhal. IReserveringen en levering op la tere termijn is mogelijk. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrij dag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2. Kruisstraat gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098. Oss - 's Hertogenbosch. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 17 dec., 20.15 uur, Utrechts Symfo nieorkest; 18 dec., 20.15 uur en 21 dec., 19.30 uur, Amsterdams Philh. Orkest; 19 dec., 14.15 uur, Concertgebouworkest; 19 dec., 20.15 uur, Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Kleine zaal: 17 dec., 20.15 uur, Frans Beeldsnijder, piano; 18 dec., 20.15 uur, Franz Schubert Kwartet; 19 dec., 11.00 uur, "Muziek op zondag"; 19 dec., 20.15 uur, David Ward, piano; 22 dec., 12.30 uur, Ronald Brautigam, piano. Stadsschouwburg: 21 dec., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Moeder, ik ga trouwen"; 23 dec., 20.15 uur, Nationaal Ballet met "Het zwanenmeer". Carré: 17 t/m 23 dec. (beh. 20 dec.), 20.15 uur, André van Duin "Lach om het leven". De Brakke Grond: 17 en 18 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "Marmeladov" en "De aap of verslag voor akademie". Centrum Bellevue: 17 t/m 19 en 21 dec., 20.30 uur, Poëzie Hardop; 22 en 23 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Spiegels". Nieuwe de la Mar: 17 t/m 23 dec. (beh. 20 dec.), 20.15 uur, Seth Gaaikema; 21 t/m 23 dec., 14.00 uur, Amstel Toneel met toneel voor de jeugd "Alle vogels vliegen". Tingel Tangel: 17 t/m 23 dec. (beh. 20 dec.), 20.30 uur, kabaret Tekst pierement "Wacht u voor de hond". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 17 dec., 20.15 uur, "Van de brug af ge zien" met o.a. André v.d. Heuvel en Kitty Jansen; 18 dec., 20.15 uur, "Voorjaarsontwaken", met o.a. Elisabeth Anderson en Henk Molen berg; 21 dec., 20.15 uur, Ned. Operastichting met "Le Nozze di Figa- De boelen: Grote zaaL 17 dec., 20.15 uur, Philh. Orkest; 18 dec., 20.15 uur. Zang- en Oratoriumvereniging Sursum Corda en het Geweste lijk Orkest van Zuid-Holland; 19 dec., 18.30 uur. Volkskerstzang; 20 en 21 dec., 20.15 uur, Kerstconcert voor bejaarden en gehandicapten. Kleine zaal: 19 dec., 11.00 uur, Musica Antiqua o.l.v. Ton Koopman. Luxor Theater: 17 t/m 23 dec. (beh. 20 dec 20.15 uur, "Neerlands Hoop Interieur" met Bram Vermeulen en Freek de Jong. Hofpleintheater: 17,18,22 en 23 dec., 20.15 uur, "Hou jij nou van my of ik van jou"', met Luc Lutz en Simone Rooskens. Piccolo Theater: 18 dec., 20.30 uur, Kammar opera Verkstaden met een collage van musicals- en operetteduetten; 21 t/m 23 dec., 20.30 uur, Liselore Gerritsen,.Laurens van Rooyen, Niels Walen en Leo Wijnkamp met "Heb je ons gezien?". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 17 t/m 19 en 23 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met '"Naar "t u lijkt"' van Shakespeare; 19 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De bosgeest"' vanTsjechow; 20 dec., 20.15 uur, Calas Karsenty-Herbert met "La Grosse" van Charles Laurence; 21 dec., 20.15 uur, "Van de brug af gezien" van Arthur Miller; 22 dec., 20.15 uur, Publiekstheater met '"Hamlet" van Shakespeare. HOT-Theater: 17 dec., 20.30 uur, Sidewalk Theatre Company met ''Son of a gun"; 18 dec., 20:30 uur mime-spelerMoncho met "Fantasie van een droom"; 19 dec., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Pic colo en de Troebadoerak"; 20 dec., 20.30 uur, Kameropera Verksta den met een collage van musical- en operetteduetten; 21 t/m 23 dec., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Kostwinner, wat is dat pa?". Congresgebouw: 17 en 18 dec., 20.15 uur, ,,'t Was de leeuwerik", komisch drama van Ephrain Kishon; 17 dec., 20.30 uur, Promenade- concert door het Residentie-Orkest; 18 dec., 20.30 uur, Concertge bouworkest; 21 t/m 23 dec., 20.15 uur, John Lanting s Theater van de Lach met '"Inpakken en wegwezen" van Peter Yeldham. Diligentia: 17 en 18 dec., 20.15 uur, Cabaret Rients Gratama met "Blauwe maandag"; 19 dec., 11.30 uur, Eric Henderson, gitaar; 19 dec., 14.30 uur, Guami Trio; 21 t/m 23 dec., 20.15 uur. Cabaret Fons Jansen "Fons Jansen-5"; 22 dec., 12.45 uur, kamerkoor Quod Libet. Appeltheater: 17,18 en 23 dec., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De storm" van Shakespeare. Theater in de Steeg: 17 en ïadec., 20.30 uur, Fred van Deth en Japer Postma met "De Ketelshow II". Theater Pepijn: 17 en 18 dec., 20.30 "Het luisterrijk". Circustheater: 17 dec., 20.00 uur, Nederlands Operastichting met "Le Nozze di Figaro" van Mozart. LEIDEN Leidse Schouwburg: 17 en 18 dec., 20.15 uur, kabaret Ivo de Wijs met "Achter de wolken is zonneschijn"; 20 dec., 20.15 uur, Nieuwe Ko medie met "Kostwinner, wat is dat pa?"; 21 dec.,,20.15 uur, Poëzie Hardop "Deze wereld is niet de echte 23 dec., 14.30 en 20.15 uur. Theatergroep Perspekt en Rob van Reijn met "A Christmas Carol" van Charles Dickens. LAK-theater: 17 dec., 20.30 uur, Jazz Workshop in samenwerking met Jazzzolder Hot House; 19 dec., 20.15 uur, in samenwerking met het Internationaal Theater Instituut '"Kammar opera Verkstaden", een Zweedse kameropera. Stadsgehoorzaal: 18 dec., 20.00 uur. Kerstconcert door het Rijnlands Mannenkoor m.m.v. Marco Bakker; 20 dec., 20.15 uur, Residentie- Orkest; 22 dec., 20.15 uur, Kerstconcert K en O m.m.v. het Geweste lijk Orkest. Micro-Theater, Vestestraat 40:18 en 19 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Imperium met "Blijf 'ns even staan", een collage over het kerstge beuren. ir, solotoneel Dolf de Vries

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7