"LET OP KWALITEIT Nieuwkomer is 4 jaar te vroeg PUBLIEK Politie neemt paarden van Leidse zusjes in beslag Inspraak triest Actie onder Leidse gemeente-ambtenaren lachertje ^TtËNGelT SPORT, ANWB begint het knotwilg-project in Zoeterwoude DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 PAGINA 4 HILLEGOM - "Een onzorgvuldige agrarische producent kan de markt voor vele bona 1de colle ga's bederven. Zo achtervolgen ons nog altijd de eens in Italië en Duitsland in Nederlands vlees gevonden hormonen en de sla met te grote restanten bestrij dingsmiddelen in Zweden". Minister mr. A. van der Stee( Land bouw en Visserij) uitte deze waarschuwing gisteren in Hille- gom, waar hij sprak voor de ka tholieke Land- en Tuinbouw- bond LTB, een regionale organi satie voor west-Nederland. De Nederlandse tuinbouw en fruit teelt maken volgens de minister op kwaliteitsgebied geen slechte beurt. Daaraan hebben we onze gunstige positie bij de export naar Duitsland te danken. Toch kan men niet op zijn lauweren gaan rusten, aldus de minister. Van der Stee in Hillegom: die met name aandacht vroeg voor de kwaliteit van de tomaten. De kwaliteit moet niet alleen be waakt maar ook verbeterd wor den. Op de kwaliteit van zijn melk en zuivelprodukten kan ons land trots zijn, vond de minister. minister de toegenomen kracht van de consumentenorganisa ties, die meer dan voorheen hun aandacht richten op de kwaliteit van de voeding. Dat consumen tenorganisaties enerzijds, orga nisaties van producenten en handel anderzijds tegengestelde belangen zouden behartigen lijkt slechts zo op de korte termijn. Op langere termijn gezien streven zij hetzelfde doel na: Dat aan goed geïnformeerde consumenten tegen een verantwoorde prijs een breed scala van betrouwbare produkten wordt aangeboden. De minister verklaarde zich tegen nationalisatie van de grond en pleitte voor het maken van een studie om tot de beste oplossing te komen voor het vraagstuk van de grondpolitiek. Van de huidige sterke stijging van de prijzen van landbouwgrond zijn vooral jonge boeren en kleine bedrijven de dupe. Slechts financieel sterke bedrijven zijn in staat uit te brei den. Bereikt moet kunnen wor den, aldus de minister, dat gron den uitgegeven worden aan be drijven die levensvatbaar zijn en die de grond nodig hebben. Grote bedrijven hoeven niet uitgebreid te worden, aflopende bedrijven evenmin. De explosieve groei van de melk- produktie, die volgens de minis ter in 1977 en volgende jaren te vrezen valt als het zuivelbeleid niet verandert, betekent naar zijn mening een niet te onderschatten bedreiging van het gemeen schappelijk zuivelbeleid. Onaan vaardbaar en discriminerend zou het echter volgens de minister zijn wanneer, zoals de Europese Commissie voorstelt, nationale en gemeenschappelijke steun maatregelen in sommige delen van de gemeenschap waaronder Nederland en Denemarken, wel geschorst zouden worden, in an dere delen niet. Hazerswoude houdt komst 10.000ste inwoner stil HAZERSWOUDE - Hazerswoude heeft de begroeting van zijn tiendui zendste inwoner achterwege gelaten. Er is zelfs geen bloemetje naar de betreffende nieuwkomer gegaan "Bewust hebben we dat gedaan", vertelde burgemeester Ten Heu velhof. Heus hoor, om dat geschenk gaat het helemaal niet. Je geeft zo iemand honderd gulden en dan heb je er aandacht aan besteed". De zaak ligt echter heel wat anders. Hazerswoude heeft er helemaal geen behoefte aan om die tiendui zendste in de publiciteit te brengen. Wat is namelijk het geval: volgens het streekplan mag het dorp pas in 1980 tienduizend zielen tellen. En daarom is er voor burgemeester Reclassering moet nieuw verzoek doen DEN HAAG/LEIDEN - Tenzij B en W van Leiden er nog in slagen een andere juridische constructie te bedenken dan zij tot nu toe naar voren schoven, ziet het er naar uit, dat zij aan de Algemene Reclasse- ringsvereniging in 's Hertogen bosch toestemming zullen moeten geven om het pand Rijnsburger- weg 167 als kantoor in gebruik te nemen. Het enige dat het Leidse, college tot nu toe bereikt heeft is, dat de vereniging opnieuw een ver zoek moet indienen om het pand in gebruik te mogen nemen, maar in feite heeft het zelf al erkend, dat er geen wettelijke bepalingen te vin den zijn om dat verzoek af te wijzen. Leiden heeft de bevoegdheid ge kregen om op grond van artikel 56 van de Woningwet zelfstandig te bepalen of woonruimte in de stad voor een ander doel gebruikt mag worden. Die bevoegdheid is echter beperkt tot woningen, die "goed en goedkoop" zijn; ligt b.v. de kooprijs hoger dan die, waarvoor nog een woonvergunning verplicht is, dan kan het genoemde artikel 56 niet toegepast worden. Tegen het besluit van B en W was de Algemene Reclasseringsvereni- ging zowel bij de gemeenteraad als bij het dagelijks bestuur van de provincie in beroep gegaan. De commissie beroepschriften van de gemeenteraad oordeelde vorige week dat B en W onjuist hadden gehandeld. Op de hoorzitting in het Provincie huis weigerde de vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur giste ren te erkennen, dat de zaak nu ook op basis van de Woningwet (art. 56) was afgehandeld door het college en daarom zal de reclasseringsver- eniging nu opnieuw een verzoek bij B en W moeten indienen, waarover het dan volgens de voorwaarden van de Woningwet moet oordelen. Die voorwaarden zijn zo duidelijk - het college erkende dat zelf al in een eerder stadium - dat afwijzing van dat verzoek niet goed denkbaar is. De gemeente wil graag wat doen aan het zeer slechte wegdek langs de Leidsevaart. De weg is echter in eigendom van de gemeente Leiden. Onderhandelingen tussen wethou der Heemskerk en zijn Leidse col lega Waal leverdengeen resultaat op. SCHAATSEN - De internationale schaatsunie heeft de Nederlandse schaatsenrijdersbond schriftelijk laten weten dat de boycot van het Haagse schaatscentrum De Uithof is opgeheven. De boycot dateerde uit de tijd dat De Uithof wedstrij den voor profschaatsers organi seerde. WIELRENNEN - Het Deense kop pel Ritter-Clark had vanmorgen vroeg de leiding in de zesdaagse van Herning. De Nederlander Roy Schuiten, die met de Westduitser Klaus Bugdahl rijdt, was zesde met een ronde achterstand. ZAALHANDBAL - Het zaalhand balteam van PSV is er niet in ge slaagd de kwartfinales van het Eu ropees toernooi voor bekerwin naars te bereiken. In Eindhoven werd het 21-21 tegen Baekkelaget uit Noorwegen dat de eerste wed- strijd met 22-19 had gewonnen. Ten Heuvelhof geen reden om dit nu uitgebreid te gaan vieren. Volgens de eerste burger van het dorp zijn de cijfers, die in het streekplan worden gehanteerd, wel achterhaald. Ten Heuvelhof ver telde dat het inwonertal jaren ach tereen is gezakt. Het is de laatste tijd wat aangetrokken omdat er huizen werden opgeleverd. Hij be weert echter dat het theoretisch nog mogelijk is dat zijn gemeente over enige tijd weer onder die tien duizend zielen komt. "Als er geen woningen zyn trekken vooral de grotere gezinnen weg en komen er kleinere voor in de plaats. We zitten nu aan de 10.041. Er hoeft maar even stagnatie in het opleveren van huizen te komen en we gaan weer bergafwaarts", aldus burgemeester Ten Heuvelhof. Overigens was er wel verdeeldheid of die tienduizendste nu wel of niet moest worden ingehaald. Gemeen tesecretaris Veria re: "Aanvankelijk vonden we het een beetje uit de mode om hieraan zoveel extra aan dacht te besteden. Niet iedereen is er gelukkig mee dat Hazerswoude die grens heeft bereikt". Toen er wat over en weer was ge praat en men het er uiteindelijk over eens was toch maar wat aan die zaak te doen, kwam men tot de conclusie er van af te zien. Het was inmiddels anderhalve maand later dat dit inwonertal werd bereikt. Toch heeft die tienduizendste wel wat consequenties voor het dorp. Uit het gemeentefonds krijgt Ha zerswoude nu jaarlijks zo'n twee honderdduizend gulden meer uit gekeerd. Daartegenover staat dat de salarisschaal van de ambtenaren ook moet worden herzien. In ieder geval blijft er dan toch nog een be drag van honderdveertigduizend gulden te besteden. Een tweede, toch ook wel belang rijke consequentie is, dat bij de komende verkiezingen in 1978 de gemeenteraad wordt uitgebreid van dertien tot vijftien zetels. Vol gens Ten Heuvelhof kan dit wel eens van invloed zijn op de kiesde ler want die wordt kleiner. Ook al zal de gemeenteraad er op Ten Heuvelhof "bewust gedaan" aandringen iets aan die tiendui zendste te doen, dan zal dit hoogst waarschijnlijk niet gebeuren. Ten Heuvelhof: "Dan wordt het een wil lekeurige prik wie dat zou zijn ge weest. We zijn al een paar keer over die tienduizend heen gegaan maar hebben daar bewust niet over ge praat". De twee ton die het rijk per 1 ja nuari van het volgend jaar uitbe taalt, zijn ook nog niet in de begro ting voor 1977 verwerkt. LEIDEN - Na de acties onder amb tenaren, werkzaam bij de Leidse universiteit, wordt er nu ook on der de ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden een handte keningenactie gevoerd voor het uitbetalen van de prijscompensa tie over de eerste helft van dit jaar. In een verklaring wordt erop gewe zen dat op grond van de loon- Jubilarissen bij Bouwbond NW LEIDEN - De Bouwbond NW, af- deling Leiden heeft tijdens een ge zellig samenzijn in 't Raethuys niet minder dan 45 jubilarissen gehul digd. De jubilarissen w&ren: 60 jaar lid: T. Buis, A. J. Robbers, P. v. Weesel. 50 jaar lid: G. Hundersmarck sr., C. v. Ingen, S. Nieuwenburg, P. Rijs- dam, J. v. Wyk, E. Weideman. 40 jaar lid: J. Doove, A. v. Hofe, P. v. Riet. 25 jaar lid: A. Bonte, A. v. Es, J. v. Es, R. Glasbergen, W. v. d. Hoogt, A. A. Hijkoop, B. de Kier, C. v. d. Kiev, H. A. Koenen, I. T. Kooien, J. S. Kooreman, A. Kroesemeyer, J. M. Laurier, J. v. d. Linden, J. v. d. Meyden, B. v. Meygaarden, P. J. Mooten, W. F. Mulder, K. Noorlan- der, I. Pardon, C. F. Piekaar, J. F. Pynnaken, C. Quint, J. v. d. Rey- den, J. Spaans, D. Spruit, D. Stra- vers, J. v. d. Velden, M. L. Verlind, J. Vijfer, C. Wassink, G. Wassink, W. F. Marcelis. maatregel van juli 1976 iedereen er 41,50 netto bij zou krijgen. Dit ter compensatie van de prijs- stijging over de eerste helft van 1976. Voor de ambtenaren was een spe ciale "vertaling" van de loon maatregel nodig in verband met de afwijkende regeling van so ciale voorzieningen. Wat de amb tenaar tot nu toe van die 41,50 netto heeft gezien is niet meer dan een bruto salaristoeslag van dertig gulden, waarvan velen minder dan de helft overhouden. Nog steeds laat de "vertaling" en daarmee de rest van de prijscom pensatie op zich wachten, aldus de verklaring, waarin wordt ge steld dat er op het ogenblik sprake is van een grove achter stelling van de ambtenaren. Het bestuur van de gemeente Lei den heeft een sociale verant woordelijkheid ten opzichte van zijn vele honderden personeels leden, aldus de verklaring, waarin er dan ook bij B en W van Leiden op wordt aangedrongen om bij de bevoegde autoriteiten (d.w.z. de minister van Binnen landse Zaken) op te komen voor de rechten van hun personeel en in dit geval stappen te onderne men voor directe uitbetaling van een voorschot op de toegezegde "vertaling". De verklaring, alsmede de onder het gemeentepersoneel verza melde handtekeningen, zullen a.s. maandag om tien voor half acht (voor het begin van de raadsvergadering) aan wethou der Van Aken (personeelszaken) worden aangeboden. LEIDEN - De buurtcomité's Mare- dorp, Noordvest, Pancras-Oost en Pancras-West dringen er in een brief bij de gemeenteraad op aan de plannen rond molen De Valk los te koppelen van het reconstructie plan voor de Breestraat. Indien deze loskoppeling niet doorgaat moet het hele plan verworpen wor den, schrijven de comité's aan de raad. De inspraak over de plannen is een "triest lachertje" geweest staat in de brief. De verandering van de wegenloop rond molen De Valk en het openstellen van de Valkbrug voor tweezijdig verkeer zijn bijko mende maatregelen bij de recon structieplannen voor de Breestraat, waarbij de Breestraat gedeeltelijk voor doorgaand verkeer wordt af gesloten. "Binnen drie dagen" moesten genoemde wijkcomités een keuze doen uit een aantal alter natieven en varianten. Deze gang van zaken roept twijfels op ten aan zien van nog komende inspraak procedures, zeggen de comité's. De bewoners wijzen de voorge stelde plannen af omdat deze grote gevolgen zullen hebben voor de binnenstad: "de geplande weg is een toevoerweg", waardoor op stoppingen en sluiproutes zullen ontstaan, terwijl er geen garantie is dat andere wegen ontlast zullen worden, menen de comité's. LEIDEN - Visvereniging "Hengel sport" hield een wedstrijd in de Nieuwe Vaart. De uitslag was: 1. Verstraten jr 34 st (2520 gr.), 2. P. Devilee 19 (1260); 3. A. v. d. Bos 17 (1250), 4. J. Boef 18 (1050), 5.1. Ma- surel 16 (960), 6. W. Masurel 12 (960), 7. Verstraten sr 16 (920), 8. R. v. Eg- #nond 12 (840), 9. T. Blansjaar 6 (710), 10.-D. Boon 8 (660). Nieuwe Mare afgesloten LEIDEN - Vanaf vandaag is de Nieuwe Mare tussen de voormalige Leidse broodfabriek en de Lange- gracht tijdelijk voor het verkeer af gesloten. Deze maatregel is nood zakelijk om de aanleg van een fiet spad ter plaatse mogelijk te maken. De afsluiting zal vermoedelijk en kele weken duren. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Voor de drie dochters van de Leidse wasserette exploitant Mieloo, Nellie (19), Jannetje (17) en Roza (11) is een droomwereldje in duigen geval len nu de Leiderdorpse rijkspolitie hun dierbaar ste bezit twee paarden en een pony, in beslag heeft genomen. De zusjes Mieloo voor de stal die volgens de politie niet geschikt is om de paarden in onder te brengen. De reden: de dieren zouden on voldoende verzorging krijgen, een slecht onderkomen hebben en bovendien rondstappen op een verwaarloosd stuk terrein. De aanklacht is hard aangeko men bij de drie zusjes. Ze zijn verdrietig en verontwaardigd. Want ze hebben toch altijd hun best gedaan om het hun paar den en de pony naar de zin te maken? „Onvoldoende verzor ging", schamperde Jannetje. „Van ons kregen ze goed te eten. Drie keer per dag. Nooit sloegen we een maaltijd over. Als ik niet kon voederen ging Roza wel of anders Nellie. De politie heeft alles uit de duim gezogen. Alleen om ons daar weg te krijgen", zegt ze vinnig. Bij de Leiderdorpse politie denkt men er anders over. De plaatsvervangend groepscom mandant zei mij: „We hebben de gang van zaken daar een tüdje in de gaten gehouden. Onder meer gekeken of de die ren wel voldoende voedsel kre gen. Dat was niet het geval. Ze kwamen te kort. Ze zagen er ook ondervoed uit. Dus moes ten we wel ingrijpen. Ook van wege de stal die er staat. Er zit* ten grote gaten in zodat het er lekt en tocht En ook de grond rondom de stal lijkt nergens op. Er is geen sprietje gras meer over. Het is er één grote mod derpoel. Zodra het gaat vriezen lopen de paarden gegarandeerd hun poten stuk op de harde grond". Nellie, Jannetje en Roza huur den het nu kale stukje grond bijna een jaar geleden van de Leiderdorpse boer Van Leeu wen. Voor een tientje per week. Onder de voorwaarde dat ze zelf voor een stal zouden zorgen. Dat deden ze. Ze spaarden 700 gulden bij elkaar, kochten een lading hout en een maand lang waren ze in hun vrije uurtjes „bouwvakker". Het resultaat een met een puntdak en echte ramen uitgerust stalletje dat ze bij de ingebruikname de naam Het Boshuis gaven. Zo hadden ze midden in de polder een door bomen omzoomd privé- paardenparkje. Maar de droom uit. De paarden lopen er men. Door de politie is hen de toegang tot het terrein ontzegd. Dat gebeurde zondagavond. Toen werden ze door de politie uitgenodigd naar het bureau in Leiderdorp om daar de kwestie te komen doorpraten. Om vijf uur *s middags gingen ze er naar toe. Om acht uur zaten ze er nog. Moeder Mieloo belde boos op. Of men haar kinderen direct naar huis wilde sturen. Ze zegt „Ik kreeg mijn 11-jarige dochter aan de lijn. In tranen. Ze zei dat zij en haar zusjes op het bureau als misdadigers werden behandeld. Dat ze wer den geknepen en dat er volop werd gevloekt en gescholden. Ten werd mijn man het zat. Hij heeft ze er vandaan gehaald". In het bureau in Leiderdorp ontkent men. De plaatsvervan gend groepscommandant „Toen de kinderen bij elkaar za ten kwam er by de ondervra ging geen zinnig woord uit. Daarom hebben we ze apart ge nomen. Het was de enige ma nier om een normaal gesprek te kunnen voeren. Uiteraard is er door ons niet hardhandig opge treden. Dat had in dit geval geen zin. Het feit dat de kinderen drie uur op het bureau hebben geze ten was niet onze schuld. Om dat men niet erg meewerkte liep het gesprek wat langer uit. Overigens hebben we ze van te voren gezegd dat ze niet ver plicht waren om op het bureau te blijven. Ze mochten naar huis gaan als ze dat wilden". Maandagmiddag is de Leidse dierenarts Helder, op verzoek van de Leiderdorpse politie, een kijkje gaan nemen bij Het Boshuis. En hij kwam tot een andere conclusie dan de poli tiedeskundige. De dierenarts vertelde mij: „Zowel de paar den als de pony waren in goede conditie. Ze zagen er kernge zond uit. Ondervoeding heb ik niet kunnen constateren. Wel vond ik dat de stal en het omlig gende stukje weiland te wensen overlieten". De beslissing is nu aan de offi cier van justitie. Die heeft de zaak in handen. Hij beslist wat er met de in beslag genomen dieren moet gebeuren. Nellie, Jannetje en Roza kun nen er niet van slapen. Om het verloren gaan van nog meer knotwilgen tegen te gaan heeft de ANWB een project „knotwilg" op poten gezet. In Zoeterwoude werd het spits afgebeten. Daar gingen twintig vrijwilligers, hoofdzakelijk uit Lei den, aan de slag langs de Weipoortsevliet waar zo'n veertig knotwilgen werden ontdaan van overtollig houtwerk. Eén van de zwoegers, ANWB-medewerker Van Andel (afdeling Milieu en Landschap) vertelde mij over dit project „Het gaat ons om de knotwilgen die op particulier terrein staan, vooral bij boeren. Die hebben momenteel veel minder tijd dan vroeger om de knotwilgen bij te houden. Met alle gevolgen van dien. Zo zijn er al veel van deze prachtige bomen verloren gegaan. De ANWB wil samen met een groot aantal vrijwilligers die knot wilgen redden". „Enerzijds om het knotwilgenbestand op peil te houden want het is een typisch Hollandse boom die erg goed in ons landschap past. Anderzijds zien we het knotten van de wilgen als een vorm van actieve recreatie. Het is gewoon ontspannend om op zo'n manier bezig te zijn".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4