Harrison is blijven steken Oude teksten, betere pop Flashback Quartet: keurige maar droge jazz-imitatie-koek Jesse Green inderdaad nice en slow Bezadigde stap naar meer luistermuziek FLEURIG BOEK OVER GRILLIGE BARBAPAPA WEZENS VOGELBOEK OP EENZAME HOOGTE Veelzijdig en praktisch fotoboek De Wereld van de Vogels PRACHTIGE SELECTIE KRONKELS Gouden Boek nr. 72 DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 PAGINA 31 Van de kiel naar Vlaring: Fun gus (Negram) Er zullen maar weinig Neder landse groepen zijn die zo'n moeite moeten doen om aan hun materiaal te komen als Fungus. De vijfmansformatie uit Vlaardingen en omgeving moet daarvoor vaak niet alleen lange gesprekken voeren, maar ook stoffige archieven en bi bliotheken induiken. Dat alles omdat het vijftal nou eenmaal authentieke teksten van oude volksliedjes brengt. Voor de derde LP (Van de kiel naar Vla- ring) doken de heren onder in het Visserijmuseum in Vlaar dingen, de Koninklijke Biblio theek in Den Haag, het Radio Volkskundig bureau van de NOS in Hilversum en het Pro vinciaal Archief van Leeuwar den. Zij kwamen boven met een hoeveelheid materiaal, dat op zeer levendige wijze is verwerkt op de langduurder. Fungus brengt de oude teksten wel zeer dicht bij de moderne jeugd door de omlijsting met een soort mu ziek die het betere popniveau benadert. Ook als dat muziek is die is overgenomen uit de boe ken van oude Friese speelman nen, die leefden aan het begin van de negentiende eeuw. Fun gus overbrugt die wereld van verschil in de drie instrumen tale nummers door eigen arran gementen, maar is het best op dreef in die nummers waarin de teksten aan bod komen. Die spreken zelfs na eeuwen nog zeer suggestief aan. Wie zich er aan ergert, wat "de jeugd van tegenwoordig allemaal durft te zeggen", die moet dan ook maar eens goed naar het Garnalen- meisje en het Patertje luisteren. P.d.T. Jesse Green: Nice and Slow (Negram) De vlag dekt de lading volledig. Precies zoals de titel aangeeft cirkelt de LP van Jesse Green ;r de draaitafel: nice and slow. De muziek van de titel- track is daarbij karakteristiek. Op dat niveau beweegt Green zich vocaal door allé groeven heen. Via bijvoorbeeld een nummer als Easy tot aan het slotnummer toe, dat een in strumentale weergave van nice and slow is. Een soort eresaluut dus aan de single waarmee Jesse Green de grote klap maakte. De in Jamaica geboren zanger was vóórdien een naar Engeland uitgeweken vertolker van foxtrot, quick step- en aan verwante geluiden. Klanken die hem als lid van een begelei dingsgroep nauwelijks verder brachten dan de zalen van Lon- dense hotels. Pas toen hij zijn eigen capaciteiten als zanger volledig in de strijd wierp kwam de ommekeer. Een eerste single flopte nog, maar nice and slow voerde hem erg snel naar de top van de hitlijsten. Zijn nieuwe nummer Flip (opening van de LP kant twee) doet het trouwens ook al aardig. Wat Green brengt is dan Ook licht verteerbaar. Niet erg diep gaand, maar dat pretendeert de zanger op de langdraaier ook niet. Het is allemaal "nice and slow". Niet meer, niet minder. P.d.T. Folk dankzij G. Baker We got Sido Martens: Pisces (Negram) Flashback Quartet: rhythm. (Negram). "We got rhytm" van het in 1975 geformeerde Flashback Quar tet is een plaat die niet veel meer inhoudt dan imitaties van tal van formaties uit het rijkste ver leden van de swing. Het zijn re delijke imitaties, dat wel, maar wie de revolutionaire beginja ren van de swing goed heeft be luisterd in de verrichtingen van het kwartet en quintet van kla rinettist Benny Goodman," zal het Flashback Quartet met enige scepsis aanhoren. Er zit ten flarden in van het Benny Goodman-Teddy Wilson ge luid, en ook de laterè klarinet tist Pete Fountain is sterk ver tegenwoordigd. Zelfs ligt enige associatie met het Nederlandse kwartet-van-korte-düur van ex-Dutch Swing College klari nettist Jan Morks een beetje voor de hand. Om kort te gaan: wat klarinettist Bob Kaper, pianist Marcel Hendricks, bas sist Henk Bosch van Drakestein en drummer Huub Jansen hier presteren, is niets anders dan keurig uitgevoerde, droge koek, waar je een beetje nare smaak van in de mond krijgt. W.W. De Friese gitarist Sido Martens is George Baker zeer dankbaar. Dankzij dit zoetgevooisde dik kerdje en zijn selectie is Sido, zo legde hij uit in een gesprek met Muziekkrant Oor, in staat pla ten te maken. Er stroomt bij de platenmaatschappij zoveel geld binnen door de hoge verkoop cijfers van Bouwens c.s., dat de maatschappij zich kan veroor loven weinig rendabele musici als Martens aan het werk te zet ten. Of iedereen daar nu wel zo ge lukkig mee is, valt te betwijfe len. De tweede elpee van Mar tens "Pisces", die wat ruimer van opzet is dan de eerste die enkel folk-muziek bevatte, kan niet bepaald overtuigen. Martens en zijn muzikale kor nuiten tonen zich kundige mu sici, maar vokaal klinkt Martens erg iel. Daarom is het ook niet zo verwonderlijk dat de instru mentale nummers het meest geslaagd zijn, temeer daar de teksten ook niet uitblinken door vindingrijkheid. B.J. Op deze pagina bijdragen van BART JUNGMAN HENK DE KAT HAN MULDER RUUD PAAUW PAUL DE TOMBE WIM WIRTZ Roelof Stalknecht: "Back in the saddle" (Negram). MUZIEK SERVAAS LEIDEN een ranch vol; FOLK en COUNTRY GITAREN ,EKO „ranger 6" reeds vanaf: 257,- uitgezocht merkenbestand w.o EPIPHONE - YAMAHA - IBANEZ - EKO en PEARL DOE 'T, GA COUNTRYMUSIC SPELEN Pianist Roelof Stalknecht, die eens Seth Gaaikema begeleidde en ook nog enige tijd als jazz pianist furore maakte, heeft met zijn dubbel-LP "Back in the saddle" een min óf meer symbo lische stap terug gedaan naar zijn vroegere solistenrol. Hij is alleen wat bezadigder gewor den. Het is niet meer de som tijds zeer vurige swing van voorheen, maar meer de "easy listening" muziek van heden, zoals "Killing me softly", "From both sides now", "Ifs gonna be some time this time", "It might as well be spring" en "It happened in Monterey". Het is alleszins aanvaardbare mu ziek, rustiek uitgevoerd en zeer evenwichtig van opbouw met hier en daar leuke intervalletjes. Stalknecht wordt op één van de twee platen begeleid door bas sist Peter Krijnen en drummer Koos Joppe. W.W. "Barbapapa's School" door An nette Tison en Talus Taylor, vertaling Mies Bouhuis, uitgave van Elsevier, Amsterdam. Prijs f 9,50. Iedereen kent zo zoetjes aan wel die hoogst zonderlinge familie Bar- bapapa: wezens die zich in hoogst nuttige gebruiksvoorwerpen kunnen omvormen. In een wip nemen ze de gestalte aan van een kruiwagen, een auto, een muzie kinstrument, een boom en ga zo maar door. De familie Barbapapa bemoeit zich dit keer met een school, waar de onderwijzer alles uit de hand heeft laten lopen. Het is daar ronduit een bende gewor den. De Barbapapa's ordenen het zaakje op hoogst moderne wijze door alle kinderen te laten doen waar ze werkelijk zin in hebben. In theorie een heel aardige ge dachte en in een kinderboek ook best te realiseren., "Barbapapa's School" is een fleurig boekje voor het kleuterschool volkje. Leuke tekeningen waar bij veel valt te kijken en te vertel len. Ik heb maar één bezwaar. Op pa gina 19 staat een tekening van paddestoelen plukkende kinde ren. De tekst daarbij luidt "Pad destoelen plukken is ook leuk En van die dingen zouden we nu juist moeten afblijven. R.P. George Harrison: "33 1/3" (WEA) De veroordeling die George Harrison dit jaar aan zijn broek kreeg, zit hem niet lekker. De ex-Beatle werd door een Engelse rechter ver oordeeld, omdat hij plagiaat zou hebben gepleegd bij de compositie van "Oh, Sweet Lord". De verongelijkte repliek van Harrison is te horen via zijn nieuwe single "This song". Daarop zingt hij: "Op dit lied is niets aan te merken, er zijn geen geintjes mee uitgehaald". Het is een wat zwak terugkatten en ook het nummer qua melodie is bepaald niet van een bovenste plank. En helaas steken Harrison's andere songs op zijn nieuwe elpee (waarop ook "This song" staat) nauwelijks uit boven dit erg middelmatige niveau. Wél aardig zijn "Dear One" en „See your self' maar het is nog helemaal in de stijl van Harrison's jaren oude dubbel-elpee "All things must pass". Vergele ken bij dat - overigens uitstekende - album is Harrison duidelijk.in ontwikkeling blijven steken, bijna zelfs zwakker geworden. True love Zo heeft hij óp "33 1/3" ook het aloude Cole Porter "True love" in roek-versie opgenomen. En dat geeft net zo'n droevig-meewarig ge voel, als toen in de 60er jaren allerlei jazz-formaties uit arren moede Beatle-hits gingen vertolken omdat hun publiek wegliep. HdK John Hedgecoe, Gert Ebeling. Het fotografieboek. f 57,50. Uitg. L. J. Veen. "Het fotografieboek" is een van de zeldzame boeken waarin de ge vorderde amateur een heleboel van zijn gading kan terugvinden. Een veelzijdig werk dus, dat qua gerichtheid enigszins doet denken aan de bekende "fotobijbel" Fotograferen van A tot Z van Andreas Feiniger. Verder zijn er levensgrote verschillen. Het fotografieboek bevat bijvoorbeeld zo'n 850 (kleuren)foto's en tekeningen (Fotogra feren van A tot Z aanmerkelijk minder), en het boek is minder filoso fisch en meer praktisch van aard. Het boek staat boordevol informa tie over de meest specifieke technieken, zoals actiefotografie, filte ring en dokawerk, terwijl ook de geschiedenis van de fotografie de nodige aandacht krijgt. De auteur John Hedgecoe, hoofd fotografie van het Londense Royal College of Art, heeft niets aan het toeval overgelaten. Zelfs heeft hij in het boek een trefwoordenlijst opgenomen om het werk nog een enigszins encyclopedisch karakter te geven. Dat is niet helemaal gelukt, want een simpele proef op de som - het opzoeken van de vergelijking van DIN- en ASA-waarden (de filmsnelheid) duurde eindeloos en leverde bovendien geen bevredigend resultaat op. Maar dat is een te verwaarlozen detail. Schitterend De sterkste kant van het fotografieboek is zonder enige twijfel de visualisering van bepaalde problemen in de fotografie, aan de hand van somtijds schitterende foto's. Voor menig amateur is dat een zeer belangrijk aspect, omdat zichtbare produkten van een bepaalde fo totechniek waarschijnlijk meer de aandacht trekken dan louter een beschrijving van de techniek. De prijs - f 57,50 - is aan de forse kant, maar afgaande op de vele illustraties en de uiterste volledigheid van het boek beslist niet onaanvaardbaar. W.W. Carmiggelt: regelmaat in levenswijsheid De Wereld van de vogels. Dr. Chr. Perrins en Ad Cameron. Uitg. El sevier. f29,50. Gelijk de condor in het hoogge bergte van Peru prijkt het boek "De Wereld van de Vogels" op eenzame hoogte. Temidden van de vele vó- gelkundige werken die de laatste jaren op de markt zijn gebracht, vormt dit boek een pronkstuk, waarvan de prijs - tenslotte een niet onbelangrijk gegeven in deze tijd van geldschaarste - opmerkelijk Het boek behandelt o.m. de evolu tie en classificatie van de vogels, de anatomie, voortbeweging, gedrag, het voeden, typische streken waar vogels zich ophouden en niet te CHR. PERRINS k AD CAMERON S. Carmiggelt: Ze doen maar (CBS). "Ze doen maar. Dat is geen on verschilligheid maar een soort berusting die de wijze naïuUr bij het klimmen der jaren nu eenmaal verschaft. Mijn be trokkenheid beperkt zich ei genlijk tot een niet aflatende, dikwijls geamuseerde belang stelling voor de mensen die er, net als ik, mee moeten leven. Hoe ze dat doen, probeer ik op te schrijven. En dat is dan de tweede betekenis van de titel "Ze doen maar". Ziedaar de be scheiden notitie van Simon Carmiggelt zelf als hij op de hoes van de dubbel-LP "Ze doen maar" de titel verklaart. De titel van de plaat ontleent zich aan het gelijknamige boek van Kronkel en uit dat boek zijn de hoogtepunten gevist om die vervolgens door het ietwat me lancholische stemgeluid van de auteur zelf op de plaat te laten proclameren. Het moet een moeizame selectie zijn geweest. Want bij Carmig gelt is er éigenlijk zelden sprake vergeten: de trek. Het werk, dat een vrij groot formaat heeft, is in zeer heldere taal geschreven door de Engelse ornitholoog dr. Christop- her Perrins en prima Vertaald door drs. J. Walenkamp. Maar belangrijker zijn de maar liefst 1500 tekeningen in dit boek van de Nederlandse illustrator en ontwerper Ad Cameron. Cameron beschikt namelijk over een verbluf fende tekentechniek. Zijn werk is zeer verfijnd, maar ook weer niet zodanig dat er strakke vogelplaa tjes ontstaan, zoals je ze veelal tegenkomt in de keurig uitge voerde vogelgidsen. Betrapt De tekeningen van Cameron zijn schetsen, levendige illustraties van vogels die als het ware zijn betrapt in een bepaalde pose. En dat is ook eigenlijk dé bedoeling van de teke naar geweest, want hij heeft velé vogelzwerftochten gemaakt van Ethiopië naar Oost-Europa tot op de Wadden-eilanden om honder den vogelsoorten in hun specifieke omgeving en houding vast te leg gen. Fantastische tekeningen - alle in kleur - zijn daarvan het resultaat. Leerzaam - "De Wereld van de Vogels" is re sumerend een leerzaam boekwerk, dat niet aan een bepaalde lezers- leeftijd gebonden is. En dat is maar goed ook, want het besef dat de we reld van de vogels met begrip dient te worden omringd, kan niet vroeg genoeg rijpen. De vier nieuwste Gouden Boekjes: "De beer in de boot", "Het zwarte jonge hondje", "Olifantje op schaatsen" en "De kat die zich kwaad maakte". (Uitgave De Be zige Bij, f 4,50 per deel). De generatie van de "Gouden Boekjes" moet nu langzamerhand de volwassenheid naderen. Brandweermannetjes, moeten ze zeer lang gemeend hebben, slapen gezellig in hun bedjes op de kouwe zolder, terwijl de poes spint en de hond snurkt. Het is ze maar moei lijk aan het verstand gebracht dat muizen verweesde poesjes niet liefderijk opvoeden, zoals de fami lie Mikkel (pa, ma, Pietje en de zus jes) deed. Intussen is de serie aan nummer 72 toe: "De kat die zich kwaad maak te" met leuke vlugge aquarel achtige tekeningen van Tom 'O Sullivan. Het geheim van de serie (er zijn er tot nu toe op deze aardbol 500 miljoen van verkocht) ligt in een quasi-pretentieloosheid. In werkelijkheid zijn het uitgekiende composities van beeld en verhaal, waarbinnen ook altijd een stukje spanning is ingebouwd. Hoe zou het aflopen? Een beschut wereldje maar mét gebreken wordt ge schetst. Zoals Petunia, het rol schaatsende olifantje ondervindt. Pa, ma, broer en zus doen eigenlijk vreselijk onaardig tegen haar door steeds maar haar rolschaatsen te verstoppen. Haar moeder verft de wieltjes zelfs als bloemen en zet ze dan in een gazonnetje. Het zou mijn moeder niet zijn, zou ik zeggen, als olifant zijnde. Maar Petunia wint op het laatst. De ouders gaan af en staan tenslotte zelf op de rolschaat sen. Het ouderlijk gezag is getoetst en te licht bevonden. Het boekje schijnt in "Qlifantenouders van nu" met gemengde gevoelens ont vangen te zijn. H.M. van hoogtepunten. Hij debi teert zijn levenswijsheid met een opmerkelijke regelmaat. Bovendien is de inhoud van zijn Kronkels in veruit de meeste gevallen een loutere bespiege ling van het leven zelf. Om dat te behouden, zou een onderschei ding in hoogtepunten niet eens mogen worden toegestaan. "Ze doen maar" is trouwens wel een prachtige selectie, met in totaal twaalf cursieven. Twaalf stukjes proza, die even aan het dagelijkse bestaan zijn ontrukt om ze tegen het licht te houden. Kommervolle en humoristische vertelsels met een ondertoon van betrekkelijkheid en een hoog waarheidsgehalte. Kor tom: tezamen een schitterend produkt. W.W.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 31