DRIE SPECIALE CAMERA'S Zonder flitslicht toch kleurenfoto BON IN DE PRAKTIJK GEPROBEERD Britse huisvrouw wantrouwt de verpakking Bootbewijs Vossevel is in Beetje vreemd Op de foto links een gewone opname met een pocketca mera, rechts dezelfde op name maar dan met een pocketcamera met telelens. In de zomer van 1975 begon Kodak in Amerika met leveren van pockettoestelletjes met een telelens. Begin dit jaar kwam er een Europese versie van dat toestel op de Nederlandse markt met het typenummer 430. Het normale lensje van de telepocket heeft een brandpuntsafstand van 25 mm en een lichtsterkte van 5.6. Deze lens is vooral geschikt voor het maken van groeps- en land schapsfoto's. Vooral portretjes Soms willen we dichter bij het on derwerp komen maar we kunnen het niet - boten op het water bij voorbeeld en vooral portretopna men - dan kiezen we het teleobjec- tiefje. Dat telelensje schuiven we op de plaats waar eerst het gewone lensje zat met een schuifje dat bovenop de camera is aangebracht. Het is even lichtsterk als de normale lens maar de brandpuntstand is 42 mm. Dat is in de zoeker te zien want ge lijk met het verschuiven van de lens komt er een ander zoekerkadertje in beeld. Dat kadertje ge ft dus aan wat er op de foto komt. Beide lensjes beelden scherp af vanaf 1.20 meter tot oneindig. Zon of wolk Er zijn twee sluitersnelheden aan gegeven met de symbolen "zonnig" en "bewolkt". Bij heldere zon be licht het toestel van 1/100 seconden (diafragma f/16) tot 1/50 seconde bij O» (2) de volle opening 5.6 bij "bewolkt weer". Een door een batterijtje ge stuurde belichtingsmeter regelt een en ander. Het toestelletje ligt prettig in de hand en is niet zo licht dat er door handtrilling onscherpe opnamen komen. Vooral voor portretopnamen is het telelensje geschikt. De mate van vergroting is betrekkelijk klein (al les wordt in telestand bijna eens zo groot weergegeven) zodat bij land schapsopnamen het effect nogal gering is. Wie achtereenvolgens opnamen maakt met de gewone lens (het schuifje in stand "NORM" dus) en met de telelens ("TELE") moet erg opletten, vooral in het begin als men nog weinig routine heeft. Opletten Bij het normale objectieve zet men namelijk het schuifje alleen op "zon" of "wolk", maar bij gebruik van het teleobjectief moeten we de afstand eerst schatten en dan met een schuifje instellen op het af standsschaaltje. Al fotograferend vergeet je dat nogal eens en het re sultaat kan dan zijn onscherpe op- Het is jammer dat het lensje weinig lichtsterk is, want bij een beetje somber weer kregen we toch wel duistere plaatjes. Door aan de zijkant een klepje open te klappen kunnen we een flits- blokje aansluiten. Er is ook éen aansluiting voor een elektronen flitser. Met het afstandschuifje kunnen we het flitsbereik van 1.2 meter tot 4.5 meter instellen. Samenvattend: een makkelijk mee te nemen tóestel waarmee het mits bij redelijk goed weer, fijn fotogra feren is. Geen gewoon plastic De Minox 35 EL is een "echte" kleinbeeldcamera ondanks de heel kleine afmetingen (3.1x6.1x10 cm) en met een gewicht dat met 190 gram niet zo bar veel verschilt van de Kodak pocket die 122 gram weegt. Op het eerste gezicht denk je "een plastic toestel"?, Maar het blijkt geen „gewoon" plastic maar zeer hoogwaardige kunststof van enorme sterkte en kasvrij. Een klepje sluit de lens goed af tegen stof, zodat je het toestel (zonder tas ofzo) gewoon in je zak kan steken. Dicht is gelijk de sluiterknop ge blokkeerd. Het camerahuis is in twee delen uiteen te schuiven om er een nieuwe film in te leggen en dat gaat zonder haperen. Met een handig met de rechterduim te bedienen platte schijf wordt de film getransporteerd en gelijk de sluiter gespannen. Tussenstanden verboden De elektronisch gestuurde sluiter gaat van 1/30 seconde tot 1/500 se conde. De filmgevoeligheid, van 15 tot 30 DIN, is in te stellen via een schijfje met indicatiestipje op de camerabodem. Tussenstanden zijn verboden. Wil men een film ge bruiken met een gevoeligheid die niet op de schaal voorkomt dan kiest men het dichtbijgelegen getal. De wat groothoekige lens (35 mm) heeft een lichtsterkte van 2.8 en daarmee kan men met een gevoe lige film als Tri-X ook binnenshuis gemakkelijk zonder flits fotografe ren. Zet men een flitser op de schoen met middencontact dan staat de sluiter automatisch op 1/30 seconde. In de zoeker geeft een pijl aan of men moet flitsen. Diezelfde pijl geeft ook aan met welke sluiters nelheid een foto wordt gemaakt. Vooraf kiezen we een bepaald diaf ragma en de automatiek regelt de sluitersnelheid. Batterij-controle Door een knopje op het toestel in te drukken kunnen we in de zoeker trouwens ook nog zien of de batterij nog wel werkt. Met dit toestel dat netzo groot is als een pakje kingsize sigaretten heeft een onzer persfotografen ook een aantal fotoreportages voor onze krant gemaakt. Gelegenheden waarbij het meenemen van een vaktoestel met verwisselbare len zen bezwaarlijk was. De resultaten waren meer dan voortreffelijk. Direct-klaar Enkele jaren geleden hebben we eens een serie heel goedkope Polaroid-direct-klaar toestellen geprobeerd. De resultaten vielen ons tegen. Er waren heel wat mis lukte opnamen bij en dat maakte die toch al niet goedkoopste manier van fotograferen extra duur. Intussen is er heel wat veranderd. De eenvoudige trek-uit-toestelien zijn er nog wel, maar met de SX 70 serie hoef je niet meer zelf de foto uit het toestel te trekken dat gaat met die camera's vanzelf (via een elektrisch transportsysteem). De supersnelle kleurennegatieffilm F-ll 400, door Fuji op de Photokina geïntroduceerd, hebben we, zoals we u beloofden, uitvoering gepro beerd. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: over de resultaten zijn we meer dan tevreden. In heel veel gevallen kan men er ook bin nenshuis zonder flits mee fotografe ren en ook dan krijgen we toch goede kleurenafdrukken. Wie echter denkt met deze gevoelige film (2 7 DIN of400 ASA) altijd zon der flitslicht foto's te kunnen ma ken, heeft het mis. De Fujicolor is namelijk een daglichtfilm. Met kunstlicht vallen de foto's nogal warmkleurig (tot zelfs flink rood) uit, maar dat is voor een dergelijk type film heel gewoon. Soms prettig Soms is het zelfs erg prettig met een voor daglicht bestemde film bij kunstlicht te fotograferen. Dat on dervonden we weer eens op de ker mis, waar we vele foto's maakten. Toen de zon al een poosje achter de horizon was verdwenen maakten we uit de hand kleurenfoto's bij het bestaande kermislicht en die waren bijzonder goed van kleur. Het vaak felle licht werd "warmer". Botsautootjes kiekten we met succes bij de tl-verlichting van de tent en zelfs portretopnamen bij het uit stralende licht van een werptent waren prima. Kinderfeestjes De film kan vooral "redding" bren gen bij opnamen van bijvoorbeeld kinderfeestjes op school of in welis waar lichte huiskamers waar we echter met een normale 21-DINfilm toch zouden moeten flitsen. Maar ook buiten bij regenweer, in wat donkere bossen of in herfst en winter als het ook buiten niet licht genoeg is voor een normale kleuren film kan met deze film gewoon wor den gefotografeerd. Goedkope camera De gevoelige film kan ook nog een voordeel zijn voor mensen met een goedkope camera voorzien van een niet zo lichtsterke lens. Die toestel len gebruikten ze tot dusver alleen bij zonnig weer. Nu kan vrijwel al tijd gewoon doorgefotografeerd worden ook in kleur. De kleurennegatieven hebben we zelf uitvergroot tot een formaat van ongeveer 30 x 40 centimeter. Van hinderlijke korrel bleek toen geen sprake. Allicht was er wel een beetje korreligheid te zien op de meer dan tienvoudige vergrotingmaar dat is normaal bij gevoelige films. Soortgelijke zwart-wit films tonen óók korrel. Goed scherp De Tele-Instamaticvan voren en van achteren: 1 de keuzeschuif voor tele of normaal; 2 afstandschuif telelens; 3 het afstandschaaltje; 4 symbool schuifje door er op te drukken licht een controlelampje op; 5 ontspanknop met 6 aansluiting draadontspanner; 7 oog door draagkoord; 8 transport- schuif film (zit aan onderzijae); 9 achterwandvergrendeling; 10 scharnie rende achterwand; 11 venster waarin filmaanduiding te zien is; 12 inkijk-opening zoeker; 13 batterijruimte; 14 aansluiting elektronenflitser; 15 afdekklep blokjesflitser; 16 aansluiting flitsblokje; 17 elektrisch oog; 18 telelens en 19 schuifje om lens af te dekken. De Polaroid SX 70 ligt prettig in de hand. Hier afgebeeld met PK elek- Britse huisvrouwen hebben niet veel vertrouwen in verpakte pro- dukten. Uit een onderzoek bleek dat 82 van de 100 vrouwen denkt dat ze vaak misleid worden, door dat de fabrikanten via de verpak king suggeren dat de consument meer waar voor z'n geld krijgt. Slechts zes procent was het daar mee niet eens. Ook vond 84 procent dat verpakking de produkten duurder maakt. En daarmee was' maar 2 procent het oneens. Volgens het reclamevakblad Ad- formatie zeiden voorts 36 van de 100 huisvrouwen een aantrekke lijke verpakking prettig te vinden, terwijl 39 procent het niets kan schelen. Ondanks het wantrouwen vond overigens het merendeel van de huisvrouwen verpakte produk ten wel makkelijker in aanschaf! Huisvrouwen blijken met sommige verpakte produkten grote moeite te hebben. Biscuit-verpakkingen kwamen er het slechts van af: 43 procent vond dat ze te moeilijk opengingen öf opengingen vóór het de bedoelging was. Sommige ver pakkingen verkruimelden ook hun inhoud. Dertig procent van de huisvrouwen had problemen met de verpakking van de overhemden (vele klemmetjes en spelkden). Nat waspoeder Een vijfde van de huisvrouwen lag overhoop met waspoeder (inhoud werd nat). De algehele indruk van het onder zoek is, dat de huisvrouwen vooral geïnteresseerd zijn in het prakti sche van de verpakking. Of de ver pakking er aantrekkelijk uitziet kan ze minder schelen. Doorzichtige verpakking is in elk geval wenslelijk, want dan kan je zien hoeveel er inzit, wenselijk de ondervraagden. Geen mislukking En om maar meteen met de deur in huis te vallen; we hebben tientallen films belicht zonder één mislukte opname. Duidelijk is dus dat bij de oude Polaroids veel fouten ge maakt werden door het onjuist uit trekken van de foto en ook nog door het van elkaar aftrekken van "nega tief' en kant-en-klare foto. Voordeel van het trek-zelf-uit- systeem is wel na een halve of een hele minuut heb je meteen een af druk. Bij het SX 70 systeem krijg je namelijk onmiddellijk een foto in handen, maar daarop is niets te zien. Pas na enige tijd komt de foto uit een grauwsluier langzaam op en pas na een minuut of acht is hij werkelijk op kleur en helemaal klaar. Nog iets meer over de camera. Hij is plat op te vouwen, maar een toestel voor in je jaszak is het toch niet. Het openklappen en dichtdoen gaat simpel, het scherpstellen (via een deelbeeld in de zoeker) gaat ook prima en het toestel ligt prettig in de hand. Zonder hulpmiddelen kan je tot 27 .centimeter dichtbij fotograferen, zelfs met flitslicht. Beetje bruinig Valt het resultaat van de foto tegen dan kan je met een gekartelde knop voorop het toestel nog wat licht of donker corrigeren. De foto's zijn goed van kleur, al is het rood soms wat bruinig van tint. Het is even wennen dat na het scherpstellen het toestel nog eens goed op het onderwerp moet wor den gericht anders fotograferen we dat te laag in beeld. De denkbeeld cirkel om scherp te stellen zit name lijk in het onderste deel van het zoekerbeeld. Volwassenen Een afdrukje van 8x8 cm komt op ongeveer 3 gulden en dat is prijzi ger dan gewoon fotograferen in kleur. Maar het bijzondere aan de Polaroid-foto is natuurlijk het on middellijk klaar zijn. Een gewoon kleurendrukje komt op z'n snelst pas na twee dagen weer in huis. Samenvattend kunnen we zeggen dat met SX 70 systeem het direct- klaar fotograferen duidelijk vol wassen is geworden. Mislukkingen zijn nu uitzonderingen. Dat die korrel niet hinderlijk S komt vooral door de zeer regelma tige verdeling en de fijnheid. De kleurverzadiging was best bij onze af drukken, de scherpte- en con- trastweergave was ruim voldoende Overigens zal de gevoelige film (al leen kleinbeeld) pas vanaf decem ber bij de fotohandelaar te koop zijn. De prijs zal ongeveer 15 pro cent hoger zijn dan van een kleu rennegatieffilm van normale ge voeligheid (21 DIN). In de praktijk zal dat voor een kleinbeeldcassette met 20 opnamen een meerprijs van om en nabij een gulden zijn. Eigenaars van snelle motorboten, die harder kunnen dan 16 kilometer per uur, moeten niet vergeten dat zij na 1 januari 1977 ingeschreven moeten staan bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Bij de grote postkantoren liggen daarvoor aan vraagformulieren, en daar worden ook de registratiebewijzen uitge reikt. Telkens als een boot wordt doorverkocht of ingrijpend wordt veranderd, is er weer een nieuw re gistratiebewijs nodig. Beroepsfokkers in ons lans leveren jaarlijks 600.000 nertsvellen en naar schatting 13.000 vellen van de blauwvos. Vooral de vraag naar de vossevellen is aanzienlijk gestegen. De meeste vellen worden" uitge voerd. Dat levert aan nertsvellen 30 miljoen gulden op en aan blauw- vosvellen rond 3 miljoen gulden. In Nederland houden zich onge-' veer 250 mensen bezig met het be roepshalve fokken van-nertsen en vossen. Ze zijn bijna allemaal aan gesloten bij de Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren. Uw man of vriend lust graag een borrel. Het ligt dus voor de hand dat u hem Wodka en jonge jene ver. geeft. Hij houdt van wddka en jonge jenever. En van cognac is hij trou wens ook niet afkerig. Maar wat zou-ie nou het liefst hebben? Het lijkt alsof de oplossing voor de hand ligt. Je geeft hem een slijtercadeaubon en je bent van alle problemen af. Dan kan hij zelf gaan uitkiezen. Maar jammer genoeg zou dat wel eens kunnen tegenvallen. De Consumentenbond heeft ervaren dat lang niet alle slijters die cadeaubonnen Navraag bij het bedrijfschap voor de Detailhandel in Alco holhoudende Dranken (de uit gever van de bon) leerde dat slechts één derde van alle drankverkopers aan het bon nensysteem meedoet. Dat weerhoudt het bedrijfs- schap er niet van om op de bon te zetten, dat hij bij "elke slijter in Nederland" inwisselbaar is. De Consumentenbond heeft gevraagd om die zin van de kaart te schrappen, maar daar voelt het bedrijfsschap "niets voor. Het zegt dat ook niet aan gesloten drankhandelaren de bonnen aanpakken. Erg waarschijnlijk is dat niet. De meeste winkeliers lijden verlies, als ze de bonnen niet verkopen* maar wel aanpakken en inwisselen. Ze moeten de bonnen administreren, opstu ren en 1,5 procent administra tiekosten betalen. Daardoor kreeg een slijter, die op een ge geven moment voor 75 gulden bonnen kon opsturen, minder dan f70 terug. H(j pakt dus geen bonnen meer aan. De Consumentenbond advi seerde daarom onlangs: nege ren, die "slijterskadobon". Uw jarige vriend zou ermee in zijn maag blijven zitten. De laatste Photokina-beurs in Keulen toonde het weer aan: behalve voor de eenvoudig te bedienen goedkope fototoestel len is er een groeiende belang stelling voor (eveneens simpel te bedienen) toestellen van 300 tot 400 gulden. We hebben een paar van die fo totoestellen eens langdurig voor u in de gewone praktijk ge test. Daarvoor kozen we: Een pocketcamera van Ko dak. Niet öe gewone uitvoering, Als tweede toestel probeer den we de piepkleine Minox, 35 EL, waarin echter niet de cas settes met film in pocketfor maat maar gewone kleinbeeld- films worden gebruikt. Tenslotte maakten we tal rijke opnamen met een Pola roid direct-klaar toestel van het SX-70 type. In tegenstelling tot de goedkope Polaroid- toestellen hoeft hier niet de foto met "negatief' uit het toestel te worden getrokken en dan van elkaar gescheiden. Onmiddel lijk na het nemen van de foto schuift deze hier geheel auto matisch uit het toestel. Het ontwikkelen van de nog niet zichtbare afdruk geschiedt in gewoon daglicht. Na enkele minuten hebben we een geheel uitontwikkelde kleurenfoto in handen. Prijzen De Kodak Tele-instamatic poc ket 608 is in tal van fotozaken rond, en soms zelf ver beneden, de 300 gulden te koop. De Minox 35 EL zagen we voor 411 gulden, maar in een paar andere winkels ook voor rond 300 liggen. Het opbouwbare Polaroid SX- toestel kost, in de eenvoudigste uitvoering, 549 gulden, maar sommige zaken leveren het ook voor om en nabij 400 gulden. Het technisch gelijke maar niet-opvouwbare model 2000 is te koop voor 249 gulden en hier en daar voor nog minder Even goed op de prijzen letten is daarom wel verstandig. Aan de andere kant is een beetje goede uitleg bij een fototoestel van groot belang. Die goede uit leg krijgt u gewoonlijk niet bij de zaken die camera's voor de allerlaagste prijs leveren. Onze snelle hulp de Fujicolor F-II400, gaat wel wat r gewone kleurenfilm.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 29