Plan voor AZ nu ter discussie Een goede wens komt graag op tijd Langs spoorlijn Bibliotheek leent in één jaar miljoen boeken uit PvdA-bewindslieden op kandidatenlijst Orgaantransplantatie zonder toestemming van overledene LEIDEN - De besturen van het Academisch Zie kenhuis, de Leidse universiteit en de gemeente Gezicht op de spoorlijn bij het station Leiden hebben gisteren en vandaag het omstre- ^"etm w°rdm °P9e°fferd den plan D voor het toekomstige academisch zie kenhuis ontvangen. Zoals wij enkele weken ge leden al berichtten houdt dit plan in dat er op het bestaande ziekenhuisterrein en het sportterrein bij het Piet Paaltjenspad voor de helft nieuw- De bedoeling is de oude bouw komt en dat er voor de rest bestaande zie- gebouwen in plan d onderling te kenhuisgebouwen worden opgeknapt. x daarachter het sportterrein bij wen kunnen worden begonnen); de lagere bouwkosten (scheelt 50 tot 150 miljoen ten opzichte van een nieuw ziekenhuis); de kleinschalige opzet, waardoor de identiteit van de patiënt beter tot zijn recht zou komen; verbinden, waardoor er niet i zoals nu, patiënten in de open lucht hoeven te worden vervoerd. Over igens is met name het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening voorstander van plan D. Het ministerie van O. en W. ziekenhuis, evenals de universiteit en het AZL. Het plan D staat met het 29 plan C - een nieuw ziekenhuis naast en ge deeltelijk aansluitend op het be staande ziekenhuis - al geruime tijd ter discussie in de ministerraad. Op 19 november besloot de minister raad advies over beide plannen te vragen bij de besturen van het AZL, de universiteit en de gemeen te. Deze adviezen nu moeten uiter lijk 1 februari 1977 bij het ministe rie van Onderwijs en Wetenschap pen zijn ingediend. Uit de nu nader uitgewerkte toe lichting op het plan D blijkt dat als belangrijkste voordelen van het plan worden gezien: de mogelijkheid om op korte termijn een volwaardige woonwijk van 1500 woningen te bouwen op het Leeuwenhoekterrein (tussen met^en^oede^ansl^itf^smoge^ geheel afhankelijk van de Hoge'Rijndijk die 'overbelast is. Een niéuwe on do Stad fhii nlan f! 7011- verbinding vlak langs de spoorlijn (het zogenaamde tracé B) zal dit knel punt opheffen, meent de Kamer. Als aanvulling op de plannen voor tracé B suggereert de Kamer twee aansluitingen op de Rijndijk ter hoogte van Groenendijk (Hazerswoude) en Kerk en Zanen. (Alphen). LEIDEN - De nieuwe verbinding tussen Leiden en Bodegraven moet vlak langs de bestaande spoorlijn komen te lopen. Tot deze keuze uit de vele mogelijkheden is de Rijnlandse Kamer van Koophandel en Fabrieken gekomen. De Kamer meent dat de ontwikkeling van de Leidse industrie en de "kan tooractiviteiten" belemmerd worden door de slechte oost-west-verbinding op dit moment. De bedrijven langs de Oude Rijn zijn voor hun transport lijkheid op de stad (bij plan C 2 den er slechts 900 woningen ge bouwd kunnen worden); het arbeidsintensievere karakter, waardoor 1000 manjaren meer werkgelegenheid kan worden ver kregen; de gunstige ligging (vlakbij het station) ten opzichte van het open baar vervoer; de mogelijkheid om snel te be ginnen, omdat er in tegenstelling tot bij plan C geen bestemmings plannen gewijzigd hoeven te wor den (het zou nog niet duidelijk zijn of-de gemeente wel bereid is bij plan C het bestemmingsplan te wij zigen); weinig overlast tijdens de bouw (eerst wqrdt er nieuwbouw neerge zet, daarin kan een gedeelte van het ziekenhuis worden ondergebracht en vervolgens zal er met het op knappen van de bestaande gebou- Hammonds in De Kopermolen LEIDEN - Volgende week dinsdagavond komen vijf ar tiesten uit de bekende televisie-serie De Hammonds naar het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. Het zijn Bill en Gwen Riley, Jennifer en David Hammond en Jane Maxwell. Zij zullen van zeVen tot negen uur boeken en platen signeren bij boekhandel Casemier en platenhandel Ligtvoet. Deze stunt wordt georganiseerd door de winke liersvereniging De Kopermo len. DEN HAAG (SP) - De ministers en staatssecretarissen van de PvdA zijn redelijk zeker van een plaatsje in de Tweede Kamer na de verkiezingen Bijna alle PvdA-bewindslieden komen op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van de PvdA. Dit is het resultaat van een rondreis die PvdA-partijvoorzitter Ién van den Heuvel en PvdA-fractieieider Ed van Thijn langs alle gewesten van de PvdA gerhaakt hebben. Er waren moeilijkheden rond de kandidaatstelling gerezen. Die waren het gevolg van de beslissing om niet de partijtop, maar de gewesten de verkiesbare plaatsen te laten verdelen. De meeste gewestelijke besturen voelden er helemaal niets voor om plaats te maken voor een bewinds man. Want daarvoor zouden er minder mensen uit de eigen streek in de Kamer kunnen komen. Na lang praten zijn mevrouw Van den Heuvel en Van Thijn er in geslaagd de gewesten over te halen allemaal een minister of staatssecretaris op een verkiesbare plaats te zetten. De "pijn" wordt eerlijk verdeeld: elk gewest krijgt één bewindsman. Van de dertien PvdA-bewindslieden moesten er negen bij de gewesten ondergebracht worden. Premier Den Uyl prijkt als landelijke lijstaan voerder van de PvdA overal automatisch bovenaan. doopsgezind-remonstrantse ge meente. De dienst wordt gehouden in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat. Gisteren is in tegenwoordigheid van prins Claus de gerestaureerde Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag in gebruik genomen. De kerk zal nog maar incidenteel voor de eredienst worden gebruikt. Haar voornaamste functie is nu concert zaal voor uitvoeringen van kleinere ensembles. De gemeente Den Haag is de eigenaresse van de kerk. Zij heeft de exploitatie opgedragen aan het Nederlands Congresge bouw. De bisschoppenconferentie in ons land is akkoord gegaan met het voorstel van de Raad van Kerken om een tweede kerkenconferentie te houden. De bisschoppen zien zo'n conferentie uitdrukkelijk als een ontmoeting van christenen die een duidelijker kijk willen krijgen op hun gemeenschappelijke in zichten en verantwoordelijkheid. Zij stellen voor, gezien de drukke agenda van de rk kerkprovincie, de conferentie niet' vóór 1979 te hou den. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Vlaardingen W. Radstake Rotterdam-Kralingen, aangenomen naar Spijkenisse M. van de Werfhorst Opsterland, het beroep door de generale synode tot predikant bij de marine J. de Roo Uithuizermeeden, bedankt voor Oldebroek B. Haverkamp Monster, voor Kamerik N. Verduin Brakel, voor Oud-Beverland en voor Den Haag C. de Boer Wageningen. Ge- ref. Kerken: aangenomen naar Be rgen T. M. Middelkoop Lioessens. Geref. Gemeenten: bedankt voor Kalamazoo (Ver. Staten) D. Hak kenberg Lisse. Baptistengemeen ten: aangenomen de benoeming tot legerpredikant A. A. Boeschoten Apeldoorn. DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 Nota over omstreden "D LEIDEN - Wethouder Ooster man (Cultuur) heeft gisteroch tend een mijlpaal geregistreerd in de geschiedenis van het Leidse bibliotheekwezen: de miljoenste uitlening van de Openbare Bibliotheek in één jaar. Hij deed dit in het filiaal "Noord" van de bibliotheek aan de Corantijnstraat, waar een kleine bijeenkomst was belegd om de heer N.H. Bink, die het' aantal uitleningen naar het mil- joen had getrokken, in de bloe metjes te zetten. De heer Bink kreeg daarvoor van de voorzit ter van het bestuur van de bi bliotheek mr. F.G. Kool een boekenbon aangeboden en van de filiaalhoudster mevrouw Vogelaar een taart. In een korte toespraak schetste mr. Kool de enorme groei die de Openbare Bibliotheek de laat ste acht jaar heeft doorgemaakt. Daarbij nam hij de cijfers van de R.K. Openbare Bibliotheek en de Openbare Leeszaal Reuvens, voordat deze fusie aangingen, samen en zo ontstond het vol gende beeld: 1968 - 424.000 uit leningen, 1970 - 509.000, 1974 - 733.000 en 1975 - 900.000. Het; aantal uitleningen, consta teerde mr. Kool, is dus in zes jaar verdubbeld, terwijl het be volkingsaantal van Leiden niet is gegroeid. Als voornaamste oorzaak van deze groei noemde hij in de eer ste plaats het feit dat de biblio theek er enkele filialen heeft bijgekregen. "Wij gingen dus near onze klanten toe en men kan ons derhalve beter berei ken". In de tweede plaats is ook de contributievrijdom voor jongeren tot en met 17 jaar, die vorig jaar juli van kracht werd, een belangrijke stimulans ge weest. Wat dat laatste betreft kan de contributievrijdom een krachtige impulsworden ge noemd, want bedroeg de groei voordien gewoonlijk 50.000 uit leningen per jaar, na de invoer ing van de contributievrijdom steeg dat aantal ineens naar 170.000. Ondanks deze indrukwek kende groeicijfers vond mr. Kool echter niet dat men tevre den kon zijn. "Want wij hebben in Leiden nog een grote achter stand in te halen. Als wij de cij fers van het aantal ingeschre ven, lezers in Leiden vergelijken met'die aantallen in andere ste den, dan zién wij die achter stand duidelijk", aldus mr. Kool. Uit die vergelijking blijkt dat in Leiden, een stad met 100.000 inwoners en drie filialen, 20 procent van de bevolking bij de bibliotheek is aangesloten. In Groningen (160.000 inwoners en 7 filialen) is 25 procent lezer, in Alkmaar (65.000 inwoners en 3 filialen) 27 procent, in Eind hoven (193.000 inwoners en 11 filialen) 35 procent en in Deven ter (65.000 inwoners en 3 filialen plus een bibliobus) 38 procent. Mr. Kool concludeerde hieruit dat er voor de bibliotheek in Leiden nog veel te doen valt, met name op het punt van de filiaalspreiding. PARIJS (DPA) - Stoffelijke over schotten mogen in Frankrijk voort aan zonder goedkeuring van de overledene voor orgaantransplan taties worden gebruikt. Een wet in die zin werd goedgekeurd door de Franse Senaat (Eerste Kamer). Daarbij is overigens wel de aante kening gemaakt, dat elk mens het recht heeft medische ingrepen na zijn dood te verbieden. Maar wil men in Frankrijk de zekerheid hebben dat zijn lijk ongeschonden blijft, dan moet men zulks voortaan uitdrukkelijk schriftelijk vastleg gen. De wet is voorts niet van toe passing op mindeijarigen (onder de 18) en geesteszieken. De wet biedt transplantatie-artsen verruimde mogelijkheden die in eerste linie ten goede zullen komen aan nierlijders voor wie tot dusver voldoende donororganen ontbra ken. Nog afgezien van chirurgisch- technische moeilijkheden en afsto ting door de ontvanger, is het vol gens artsen een ondoenlijke zaak bv. hart, lever en longen allemaal op "bruikbaarheid" te testen. In Frankrijk worden jaarlijks 350 niertransplantaties verricht. De behoefte aan donornieren is echter drie maal zo groot. Met het bij wet verruimde aanbod zal nu ook het aantal transplanta tiecentra worden uitgebreid. Dieven hadden geen interesse in kleine auto NIEUWKOOP - Uit de garage van de familie Vianen in Noorden heb ben dieven een vier jaar oude zil vergrijze Mercedes (waarde twin tigduizend gulden) gestolen. Voor een kleinere auto, die vóór de Mer cedes stond, hadden de dieven geen belangstelling. Dit wagentje duwden zij eerst naar buiten voor ze er met de Mercedes vandoor konden gaan. Het kenteken: 80-00 VA. Wethouder Oosterman (links) registreert niet de "foto-charger" de miljoenste yitlening. Tweedé i rechts de heer Bink, die het boek "Trinity letland in opstand" van Leon Uris kwam lenen. Tweede v links de voorzitter van de bibliotheek, mr. KooL 1. Coltrui met Lurex-streep zwart/zilver, zwart/goud en donkergroen/*^^ M zilver. Mt.: S, M, L en XL Maxi-plissé rok in zwart. Mt.: 38 t/m 50 39.- Elegante stola met Lurex in zwart en wit 39.- 2. Crêpe blouse met shawlkraag in ^86 zwart, wit en beige. Mt.: 40 t/m 52 Mooie maxi-rok in zwart fluweel, geheel 79.- gevoerd. Mt.: 42 t/m 50 3. Modieuze maxi-japon dessins op zwart fond. Mt.: 40 t/m 48 3. Modieuze maxi-japon in feestelijke 98.- 4. Maxi japon met noppen-dessinering QQ in zwart. Mt.: 38 t/m 48 O mantelspeciaiist Leiden: Haarlemmerstraat I63a (donderdag-koopavond) Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23