Wiersma favoriet voor hoofdprijs Suikertoernooi Cathy v. d. Meije forceert extra-duel met Lematsjko Liverpool lijdt grote nederlaag Achtste aflevering dam-evenement fial Boompjes! fia! Bessen! Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastischè Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale Bfi cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van f 2..i4.V en is een geschenk van Philips Nederland B.V. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Win'n Philips kleuren tv. Districtsteam niet verder dan 2-2 tegen Leids elftal LONDEN - Lijstaanvoerder Liverpool heeft gisteren in de Engelse league een onver wacht grote nederlaag (1-5) ge leden bij Aston Villa. De En gelse voetbalkampioen leed bij Aston Villa zijn tweede ne derlaag in drie wedstrijden. Alle doelpunten kwamen in de eerste helft tot stand. Andy Gray en John Deehan namen er ieder twee voor hun rekening en Brian Little maakte er zelfs 5-0 van. Ray Kennedy zorgde voor de rust- en eindstand van 5-1. Liverpool behield de eer ste plaats in de eerste divisie, maar Ipswich staat er veel be ter voor. Liverpool heeft 27 punten uit 19 duels, Ipswich heeft een punt minder maar twee wedstrijden minder ge speeld. Aston Villa steeg door de zege op Liverpool naar de derde plaats met 23 punten uit 18 duels. Derby County kwam, ondanks het meespelen van de nieuwe aanwinst Derek Hales niet verder dan een gelijkspel (0-0) tegen Arsenal. De besturen van PSV en NAC zijn gistermiddag een transfer overeengekomen van Tom Smits, de 23-jarige middenvel der van de Bredase eredivisie vereniging. Smits tekende een contract voor twee en een half jaar. Hy is vanaf morgen ge rechtigd voor PSV uit te ko- Van de 92 verenigingen in de Engelse football league staan er slechts vijf niet in de "rode cij fers". Alleen Arsenal, Leeds United, Liverpool, Manchester United en Manchester City hebben nog kapitaal. Chelsea, lijstaanvoerder in de tweede divisie, heeft de groot ste schuld. Op Stamford Bridge is de accommodatie verbeterd en werd een nieuwe tribune ge bouwd, het gevolg is dat Chel sea nu een tekort heeft van ruim dertien miljoen gulden. Stad genoot Crystal Palace is, op af stand, tweede met een schuld van vijf mifjoen gulden. Grootmeestertitel voor Nederlandse schaakster (of, in hedendaags Nederlands. Boompjes.U vindt het vast V lekker!) ROOSENDAAL - Dankzij een overwinning in de allerlaat ste ronde op de als gedoodverfde winnares Elene Asjmilo- vskaja heeft de Nederlandse kampioene Cathy van der Meije haar (kleine) kansen op het wereldkampioenschap schaken bij de dames behouden. Zij eindigde samen met de Bulgaarse Taljana Lematsjko op de derde plaats van het interzone-toernooi in Roosendaal. Cathy van der Mi je behaalde door een zege op y de grootmeestertitel. In een aansluitende tweekamp zal moeten worden uitgemaakt, wie van de twee verder gaat in de race, die uiteindelijk uitmondt in een tweekamp met de huidige titel- houdster Nona Gaprindasjvili. Binnen enkele dagen zal het toemooi-comité Roosendaal be slissen of men belangstelling heeft voor deze tweekamp, dan wel de organisatie ervan opdraagt'aan de K.N.S.B. Zeker van een plaats in het kandi- Asjmilovskaja datentoernooi zijn de negentienja rige Russische Elena Asjmilo- vskaja en de Israëlische Alla Koesjnir. Zij delen de eerste plaats in het eindklassement met 9V2 punt uit dertien partijen. In een scherp gespeelde Siciliaan-pelikanvariant slaagde Cathy van der Meije met zwart erin Asjmilovskaja op de 24ste zet tot opgave te dwingen. De Russin was tot dan toe als enige on geslagen gebleven. Cathy van der Meije, die hiermeer de grootmees tertitel verwierf, passeerde op de ranglijst de Hongaarse Zsusza Ver- oeczi, die in de laatste ronde van Tatjana Fomina verloor en daarmee zowel haar plaats in het kandida tentoernooi als de titel van dames grootmeester verspeelde. Fomina kwam door deze zege op 6V2 pnt en heeft zich daarmee verzekerd van de titel internationaal damesmees- ter. De uitslagen van de partijen voor de dertiende en laatste ronde: Tat jana Fomina (Rusl)-Zsuzsa Ver- oeczi (Hong) 1-0, Elena Asjmilo vskaja (Rusl)-Cathy van der Meije (Ned) 0-1, Loedmilla Belavenetsj (Rusl.)-Alla Koesjnir (Israël) V2-V2, Milunka Lazarevic (J.Sl>-Ruth Or- ton (VS) V2-V2, Rita Gramignani (It)-Jana Harston (Eng) 0-1, Corry Vreeken (NedHlse de Caro (Col) 1-0, Tatjana Lematsjko (Bul)-Chris- tina d'Oliveira (Bra) 1-0. Eindstand: 1. Asjmilovskaja 9lh pnt, 2. Koesj nir 9V2 pnt, 3/4 Van der Meije en Lematsjko 9 pnt, 5. Veroeczi 8V2 pnt, 6. Harston 7V2 pnt, 7. Belaven etsj 7 pnt, 8/9 Lazarevic en Fomina beiden 6V2 pnt. 10 Vreeken 5V2 pnt. 11. Orton 5 pnt, 12. D'Oliveira 4 pnt, 13. De Caro 2V2 pnt, 14. Gramignani 1 pnt. Wereldkampioen Anatoli Kar- pov is na de twaalfde ronde van het schaaktoernooi om het kampioen schap van de Sovjet-Unie op de eerste plaats gekomen, die hij moet delen met oud-wereldkampioen Tigran Petrosjan en met groot meester Joeri Balasjov. Deze drie schakers hebben 7,5 punten. Het toernooi bestaat in totaal uit zeven tien ronden. De stand aan de kop is: 1. Karpov, Petrosjan en Balasjov 7,5 punten. miljoen gulden aan prijzen WASSENAAR - Het Leidse voetbalelftal heeft gisteren in een redelijk goede wedstrijd met 2-2 gelijkgespeeld tegen het districtselftal van West II. In West II speelden geen Leide- naars mee, omdat men wilde voorkomen dat er ploeggenoten tegenover elkaar zouden ko men te staan. Het duel was een oefenpartij voor het district steam, dat half januari om het Nederlands districtskampioen schap tegen Zuid moet aantre den. Voor die wedstrijd zullen hoogstwaarschijnlijk twee, of drie Leidenaars geselecteerd worden. Leiden had na de eer ste helft een achterstand van 0-2. Toen Neuteboom (LFC) en Zandbergen (Quick Boys) door Keijzer (Randstad Sport) en Bogers (Noordwljk) waren ver vangen kwam er veel meer snelheid in de ploeg. Leiden wist zich daardoor vele kansen te creëren. De Groot (Rooden- burg) verkleinde na een actie van Keijzer de achterstand. Door een fout van doelman Van Leeuwen van het districtselftal kon Verschoor (LFC) tegen het einde van de wedstrijd de ver diende gelijkmaker scoren. Opstelling Leiden: Doel: Sloos (UVS); Achter Henskens (UVS), De Groot en Ligvoet (Roodenburg), Heerikhuizen (Quick Bovs); Midden: Lagen dijk (UVS), Van der Veen (Noordwijk), Verschoor (LFC); Voor Neuteboom (LFC), Van Dijk (Noordwijk), Zandbergen (Quick Boys), Bogers (Noord- wijk), Keijzer (Randstad Sport). Zo besloot onze Meesterlikeur- stoker honderden jaren geleden zijn recepturen. Nog steeds vormen deze recepten de basis voor onze met persoonlijke zorg vervaardigde dranken. En juist daarom kunnen wij. bij alles wat wij maken, deze oude meester vol overtuiging nazeggen: "Ik ben en Blijve van die g'edagten, dat hetzelve Volkoomen Van uw Reuk en Smaak zal zijn. AMSTERDAM - „We hebben liever dat de mensen bij sui- kër aan dammen dan aan een slecht gebit denken". De strekking van het besluit van de Suikerstichting Nederland in 1969 om het dammen te gaan promoten. De afleidings manoeuvre monddeuit in een groot succes, al valt dat zake lijk bezien moeilijk met cijfers uit te drukken. In elk geval: onder de bezielende leiding van drs. Wiebe Visser - de huidige secretaris ven de Werelddambond - groeide het jaarlijkse Suikertoernooi uit tot een begrip, dat alweer aan z'n achtste aflevering toe is. Morgen heeft de opening en loting plaats en vanaf zaterdag t/m 29 december wordt elke dag vanaf 10.45 uur diep denkwerk gepleegd in het Am sterdamse Krasnapolsky, het vertrouwde domein van de dammers. Het Suikertoernooi is in de loop damgebieden te ontginnen. Vele van de jaren geëvolueerd van een totaal onbekende dammers kregen toernooi met een grootmeester- en op het Amsterdamse december- meestergroep tot een evenement toernooi de kans hun kwaliteiten te van nog grotere importantie. Want tonen en soms met een opvallend de laatste jaren wordt in „Kras" ook succes. Vrijwel niemand had bij- tegelijktijdig het wereldkampioen- voorbeeld vorig jaar ooit van Ma- schap voor dames en voor de jeugd mina N'Disye gehoord. Het Mali- afgewerkt. Daarnaast zorgen Wiebe nese natuurtalent moest tijdens het Visser o.a. nog steeds voor nieuwe toernooi nog de werking van de impulsen. Zo hebben zij zich beij- klok worden uitgelegd, maar pres- verd voor het uitschrijven van teerde het wel meteen achter kampioenschappen van Oost- Wiersma en Koeperman als derde Europa (buiten Rusland), van Af- te eindigen, vóór o.a. de Russische rika en van Amerika, waarbij plaat- kampioen Agafonov. sen in grootmeester- en meester- Een opkomst die parallel loopt met groep, inclusief vliegtuigtickets, die van Baba Sy. De Senegalees zijn te verdienen. werd in 1959 ontdekt docr de dam- Tevens heeft het organisatiecomité mende Franse douanier Bisoons, zoveel mogelijk getracht nieuwe die hem doorstuurde naar Frank rijk, waar hij prompt de nationale titel veroverde. Een jaar later wist Tyegolew op het wereldkampioen schap Sy nipt één punt voor te blij- Die N'Diaye is dit keer opnieuw van de partij, uiteraard en waar schijnlijk sterker dan ooit. Aan het WK in augustus in Amsterdam mocht hij weliswaar niet deelne men, maar hij leerde er wel veel. Kennis, die hij heeft uitgebreid want hij keerde met een grote sta pel damboeken terug naar Mali, waar pas begin dit jaar officieel een damorganisatie uit de grond is ge stampt. N'Diaye zal echter niet de eerste prijs van 3000 gulden kunnen ver overen. Dat bedrag lijkt voor Harm Wiersma gereserveerd. Niet alleen omdat hij de nieuwe wereldkam pioen is, maar vooral ook omdat dit jaar de Russen ontbreken. Tsjego- lew, onlangs op indrukwekkende wijze kampioen van z'n kand ge worden, en Gantwarg hekelden in een paginagroot artikel in een lan delijk ochtendblad op niet mis te verstane wijze de "chicanes" van hun landgenoot Koeperman en dat interview (van Ton Sijbrands) be reikte ook de Russische dam- bondsbonzen, die daarop de gren zen voor deze top-drie (voorlopig) hermetisch sloot. Minder spelers werden ook niet afgevaardigd. want het verlies aan prestige is toch al groot genoeg. De grootste concurrentie voor Wiersma zal van Rob Clerc moeten komen. De Amsterdammers (2/3 op het WK) won vorig jaar al het KSH- toernooi voor z'n sterker geachte rivaal, maar speelde de afgelopen maanden in de clubcompetitie nogal ongeïnspireerd en verloor zelfs twee keer. Overige deelne mers: Baba Sy, Bassirou Ba (beiden Senegal), Harry Overman (Surina me), Pierre Michel (Haïti), Miyel Hisard (Frankrijk), Carl "Buster" Smith (USA), Jan Cazemier (Zwit serland) en Hans Jansen en drs. Evert Bronstring (beiden Neder land). In de meestergroep komen in actie: Sedlaoek (Tsjechoslowakije) Dain- ter (België), Jost Hooyberg, Toine Brouwers (beiden Nederland), Bia- gianti (Frankrijk) en de "onbeken de' dammers Sakhir N'Diaye (Se negal), Houngon (Volksr. Congo) Soumaoro en Siby (Mali) en Mills (Ghana). Bij de dames verdedigt Russische Elena Michailowskaja haar drie voudige wereldtitel tegen landge noten Trawina en Vitkauskaite, de Nederlandsen Barbara Graas en Iepie Poepjes, de Belgische Borg- homs, de Joegoslavische Nizic en de Frangaise Papillon. Geert van Aalten is de regerende titelhouder bij de jeugd. Op z'n titel doen een aanval: Malik (Tsjechosl.), Guinard (Fr.) Weltman en Skliarow (beiden Rusland), Galperin (Israël). Jos Stokkel en Geert Berends (bei den Ned.), Robillard (Haïti), Sa- maké (Mali), Segedin (Joegoslavië) en Bouckaert (België).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21