Het is maar de vraag of men zijn invalide vrouw in huis kan helpen BEDRIJFSVERENIGING PALET-PALET- Witte lakens krijgen een fleurige rand De vrouw in de reclame AMSTERDAM - De eerste vijf monumenten, die door het Am sterdam Sonesta Hotel en stadsherstel zijn gerestaureerd, zyn voor het publiek openge steld. Enkele mensen met inte resse voor het oude ambacht hebben in Amsterdam de "Kring der Handwerklieden" opgericht, die tot doel heeft ambachten uit vroeger tijden weer meer in de openbaarheid te brengen. Omdat het hotel de bij het hotel behorende monumenten op de Stroomarkt en Smaksteeg een karakteristieke funktie wil ge ven, zullen in de eerste vijf ge reedgekomen panden, enkele leden van de "Kring der Hand werklieden" de binnen- en bui tenlandse bezoekers kennis la ten niaken met het oude am bacht en proberen de liefde voor deze ambachten op hen over te brengen. In de schaduw van de prachtig gerestaureerde Ronde Lutherse Kerk, hoopt men door deze unieke aanpak de "Gouden Eeuw", die zo'n grote rol heeft gespeeld in dit deel van de stad, te laten herle- In de eerste vijf monumenten zijn vestigingen van: Focke Meltzer (deltsblauw aardewerk, tin, porcelein en kristal), Jac ques Zuidema (Cadzander schilder), Lies Potter (potten bakster), Herman Schipper Juwelen (Gouden en zilveren sieraden en juwelen) en Pronk's Bloemen- en Plantendecoraties (bloemschikken). Delftsblauw Focke Meltzer laat aan de Stroomarkt zien hoe Delfts blauw aardewerk van de Porce- lijnen Fles wordt beschilderd en hoe het tin van Royal Pewter wordt vervaardigd. Ook vindt men hier Makkums aardewerk, voor de liefhebber en de verza melaar staat het Maastrichts aardewerk uitgestald. Cadzander In één van de 17de-eeuwse mo numenten aan de Stroomarkt demonstreert Jacques Zuid ema zijn fleurige boeren- schilderkunst. Deze beroeps folklore-schilder uit het Cad zander land, beschildert wie gen, koffiemolens, mutsedozen, bijoukisten, leugenbankjes, beddebanken, borden en nog vele andere gebruiksvoorwer pen met prachtige motieven. Tijdens zijn werk zal hij bezoe kers alles vertellen over deze authentieke volkskunst. Jacques Zuidema heeft nog twee andere kunstenaars ge vraagd om in zijn atelier te wer ken. Paul Hos-Goffeijè bedrukt zuiver linnen tafelkieden met de hand. Hiervoor gebruikt zij de doorjiaar gemaakte print- blokken. John Scholten maakt de beroemde scheepjes in fles- Potten Uit het zuiden des lands komt Lies Potters met haar grote kol- lekte handgedraaid aardewerk. Aan de Stroomarkt draait zij haar eigen potten, vazen en nog vele andere voorwerpen op haar draaischijf en daarna worden deze door haar gebakken en ge glazuurd. Haar atelier worden nog 21 verschillende ambach ten gedemonstreerd o.m. vlech ten van bijenkorven en man den, tonken van kaarsen, batik ken, spinnen, kantklossen, we ven, tingieten, glasblazen en hout bewerken. Juwelen Op de hoek van de Stroomarkt en Smaksteeg toont Herman Schipper juwelen. Een uitge breide kollektie gouden en zil veren voorwerpen en juwelen. Ook worden hier losse briljan ten getoond. Herman Schipper Juwelen wil ook graag het oude ambacht in ere houden, daarom demon streren zij dagelijks het dia- mantkloven, diamantslijpen en diamantzetten. Bloemen en Planten In de smaksteeg toont Pronk's bloemen- en Plantendecoraties de kunst van het bloemschik ken en opmaken van bloem stukken. Voor elke gelegenheid kunnen bloemstukken worden gemaakt. Geheel in de sfeer van de "Kring der Hangwerklieden", maken zij bloemstukken in Grootmoeders stijl. Gouda - Een goed gevulde linnenkast was nog niet zo lang geleden een voorwaarde in de huwelijkskoets in te kunnen stappen. Liefst 24 van alles. En daar zitten ze nu met al die mooie witte lakens en slopen. Terwijl hun dochters vrolijk gekleurde hoeslakens kopen moeten zij het met wit doen. Daar hebben Andrè en Yvonne Gall uit Gouda iets op gevonden: instrijkranden voor'lakens en slopen. De meest uiteenlopende motief jes zijn te krijgen. De verkoop prijs van 'n pakje strijkranden (wasecht) van vijf meter is On geveer zeven gulden. Ze zijn heel eenvoudig aan te bren gen. U maakt het strijkijzer heet, legt het randmotief op de stof, drukt het Strijkijzer een paar seconden op het motief en haalt daarna het schutblad er af. Het witte laken is dan voorzien van een kleurige rand. En zoals op de foto te zien uw strijkcreativiteit hoeft zich niet te beperken tot de lakens en slopen. De randen "pak ken" op alle strijkbare mate rialen, dus niet alleen op ka toen. Sinds 1952 is er een wettelijke inde ling van het bedrijfs- en beroepsle ven in ons land en zijn alle werkge vers verplicht bij een voor hun be- drijfsrak ingestelde bedrijfsver eniging aangesloten. Er zijn 26 bedrijfsverenigingen in Nederland. Vijftien er van hebben hun admini stratie uitbesteed aan het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK). De overige elf doen de ad ministratie zelf. Wat regelt zo'n bedrijfsvereniging? Elke bedrijfsvereniging voert zelf standig (binnen de grenzen van de loet natuurlijk) de werknemersver zekeringen uit. Dat zijn de Werk loosheidswet (WW), de Ziektewet (ZW), de wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO), en sinds 1 oktober ook volksverzeke-' De leiding ig de Algemene Arbeidsonge- ging berust bij schiktheidswet (AAW). Ze int de premies die werkgevers en werk nemers voor deze wetten moeten be talen en doet uitkeringen aan werknemers die aanspraak maken in qevolge werkloosheid of ziekte. 'n bedrijfsvereni- bestuur dat gesteld uit vertegenwoordi gers uit de vakorganisaties. Zowel van werknemers- als werkgever szijde. Dit bestuur stelt de hoogte van de premies vast voor de eigen bedrijfstak en bekijkt of een aan vrager recht heeft op een uitkering. Een bedrijfsvereniging is dus eigen lijk een soort kasEr kom t geld iner gaat geld uit en de vertegenwoordi gers van de werkgevers en de werk nemers bepalen de gang van zaken. Tegen beslissingen van de bedrijfs vereniging is altijd beroep moge lijk. In eerste instantie bij de Raad van beroep en daarna bij de Cen trale Raad t Binella heeft een nieuwe verzor gingsserie uitgebracht, de Optima. Deze serie is speciaal gemaakt voor mensen met een droge huid. Een nieuwigheid is ook dat Binella de serie heeft aangepast aan het sei zoen. Er is een serie voor het warme en een voor het koude jaargetijde. De Optima verzorgingsserie bevat cleansing creme, tonic, een make up basis voor de koude tijden en een voor warme tijden en nacht crème voor dezelfde situatie. Naast deze produkten is er een special eye cream en een crème die in de koude jaargetijden en zonder make-up wordt gebruikt. Ook mannen hebben hun huid problemen, zeker de jongere heb ben net als de meisjes last van puis tjes. En daaris best iets tegen te doen, als ze maar een parfumerie durven binnenstappen. Binella brengt een serie op de markt Jeu- nesse for men. Deze bestaat uit een all clean cleanser, een gelei die de huid grondig reiningt (200 cc f 11,75), een after-shave lotion dou ble action tonic, desinfecterend (200 cc f 11,75) en een Over and out stick, een camouflagestift die den, is de Centrale Raad in dit geval van mening dat voorbij is gegaan aan de mogelijkheid dat ook de man het werk niet zou kunnen doen. Mevrouw G. had hier weliswaar tegenover de bedrijfsvereniging met geen woord over gerept, maar de rechter stelt zich op het stand punt dat je ook maar niet zomaar de redenering van de bedrijfsvereni ging kan goedkeuren. Die luidt iemand is gezond als dit tenminste niet wordt tegengesproken. De De Centrale Raad van Beroep noemt deze redenering dan ook van elke grond ontbloot en verwijt de bedrijfsvereniging onzorgvuldig handelen. Kortom, de Centrale Raad van Be roep is het helemaal eens met de uitspraak van de eerste rechter. De bedrijfsvereniging zal door de Ge meenschappelijk Medische Dienst (GMD) een onderzoek moeten laten verrichten bij de man van mevrouw G. Op grond van de dan beschik bare gegevens zal de bedrijfsver eniging een nieuwe beslissing moe ten nemen. Het wil dus niet zeggen dat me vrouw G. nu wel de kosten vergoed krijgt. Wel zullen de mogelijkheden voor haar man om hulp te bieden eerst deugdelijk dienen te worden onderzocht. Ze heeft een dweil aan, dat had u goed gezien. Deze uit de col lectie van mohairjeet anorak is gemaakt van dweilkatoen met een ingeweven ruit. De prijs van dit kledingstuk: f 99,75. Eveneens van katoen is de pantalon uit de collectie van Pierre Robin. opeens verschijnende puistjes een beetje wegmoffelt (f 8,75). In_ de anti-rides-serie heeft Har- riet ffubbard Auyer een creme voor ae nals uitgebracht. Deze bevat- volgens de beschrijving o.m. colla geen, een stof waarvan het effect in vakkringen nogal wordt omstre den. Wilt u het toch proberen een tube van 45 cc kost f 42,50. Een coupe soleil is geen goed kope behandeling; daarom nu ook de mogelijkheid het thuis voordelig te doen met Poly Lady. Coupe so leil. Dit produktj dat f 12,70 kost, stelt u in staat een echte coupe so leil te maken door een speciaal kapje met fijne gaatjes, zo kunt u ook hele kleine strengetjes haar opnemen om te blonderen. De Coty-serie "Goede aarde geuren" is uitgebreid met een par- fumcréme, alle geuren musk, pat chouli, jasmine, honeysuckle, mi mosa, hay en ylang ylang, zijn nu te krygen in een klein doosje, erg handig om mee te nemen. De prijs is evenals van de olie en de spray f 9,95. Onder het motto "Het beeld van de vrouw in de reclame" wordt in de_ universiteit van Am sterdam een expositie gehouden.. De organisatie is in handen van de UNESCO, ICOGRADA (Interna tional Council of Brafic Design As sociations) en het Baschwitzinsti- tuut (Instituut voor massacommu nicatie en Openbare mening). Aan de hand van advertenties - on der meer kleurenfoto's en diaseries - uit een tiental landen wil deze ten toonstelling laten zien hoe vrouwen in de reclame worden gebruikt en waarom dat beeld van de vrouw moet veranderen. Want, stellen de organisatoren van de expositie, de reclame toont slechts een beperkt vrouwenbeeld. Uit de advertenties komt voornamelijk te voorschijn als iemand die bij keuken en kinde ren hoort. In een beroepsrol ver schijnt ze meestal als secretaresse of stewardess, de typische vrouwe lijke beroepen. In de reclame is de vrouw bijna altijd jong en mooi, wordt te vaak als dom en afhanke lijk van mannen voorgesteld, of dient uitsluitend als decoratie. De expositie duurt tot 29 december en de toegang is gratis. De bedrijfsvereniging waarbij mevrouw G. is aangesloten heeft van de beroepsrechter een te rechtwijzing gekregen. Ze heeft een beslissing genomen, waarbij niet de zorgvuldigheid is be tracht die in redelijkheid van een bedrijfsvereni ging verwacht mag worden. Wat was er aan de hand? Mevrouw G. ontvangt, omdat ze haar baan niet meer aankan, een WAO-uitkering op basis van de hoogste arbeidsongeschiktheids klasse. Bovendien merkt ze dat het zware huishoudelijke werk haar te veel wordt. En daarom verzoekt ze de bedrijfsvereniging om vergoe ding van de kosten voor de huis houdelijke hulp. Volgens art. 60 van de WAO is de bedrijfsvereni ging namelijk bevoegd om voor zieningen te treffen die de leven somstandigheden van de betrok kene veraangenamen. En daar doelde mevrouw G. op. Dé be drijfsvereniging stelt zich echter op het standpunt dat mevrouw G. zelf weliswaar niet in staat is dit zware werk te doen, maar dat haar man haar dan maar moet helpen. Haar aanvraag wordt afgewezen. Op zichzelf geen onredelijk standpunt. Toch gaat mevrouw G. tegen deze beslissing in beroep. Bij de behandeling van de zaak voor de Raad van Beroep komt naar voren dat de man van mevrouw G. in ploegendienst werkt en zelf li chamelijke klachten heeft. Hij kan het zware huishoudelijke werk er niet bij dóen. Op grond hiervan vernietigt de Raad van Beroep de beslissing van de bedrijfsvereniging. De Raad be slist dat de man een medisch keu ring moet ondergaan en dat dan de aanvraag van mevrouw G. opnieuw moet worden bekeken. De bedrijfsvereniging is het met deze uitspraak niet eens en wendt zich tot de Centrale Raad van Be roep. Maar ook dit rechtscollege is het niet met de bedrijfsvereniging eens. Want hoewel ook deze rechter het op zichzelf niet onjuist vindt dat er bij de beoordeling van een derge lijke aanvraag wordt uitgegaan van het idee dat de echtgenoot dan maar de helpende hand moet bie- Lies Potters bezit met haar grote kollektie handgedraaid aardewerk. Jacques Zuidema beroeps folklore-schilder uit het Cadzander land, be schildert wiegen, koffiemolens, mutsendozen, bijoukisten, beddenbanken, borden en nog vele andere gebruiksvoorwerpen met prachtige motieven. •k Geheel in de sfeer van de Kring Der Handwerklieden, maalt Pronk bloemstukken in Grootmoeders stijl.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17