LEIDSCH DAGBLAD 'Ethisch reveil'onbekend begrip Massa-ontslag bij Nijverdal ten Cate lijkt onvermijdelijk vandaag Wat een genot.. waals Senaat verwerpt abortus- voorstel LEIDSCH DAGBLAD Beter licht op de snelwegen bepleit iljyanURK Diefstal f50.000 in Leidse slagerij WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35115 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - Zo'n 22 procent van de ondervraagden bij een steekproef van het Nipo heeft wel eens over het "ethisch reveil" gehoord of gelezen, 17 procent van de ondervraagde vrouwen en 27 procent van de mannen klonk de uitdrukking van minister Van Agt bekend in de oren. Over wat de minister er mee bedoelt liepen de meningen sterk uiteen. Het ethisch reveil behelst volgens 34 procent van de ondervraagden die van het onderwerp hadden gehoord "fatsoenlijk leven voor iedereen". 21 procent meende dat het iets met abortus te maken Commissaris van politie Milaan dood geschoten MILAAN (UPI) - In de Milanese voorstad Sesto san Giovanni zijn vanmorgen een politiefunctiona ris en een jongeman gedood bij een vuurgevecht. De schietpartij deed zich voor toen de politie de woning van de jon geman, de 22-jarige Walter Alasia, wilde doorzoeken. Alasia, een lid I van de extreem-linkse groepe ring "Rode Brigades", opende r op de agenten waarbij moet hebben. Twintig procent gelooft dat de heer Van Agt met zijn ethisch reveil "eerlijkheid in de oolitiek nastreeft". Andere definities, in volgorde van hun populariteit: openbare zede lijkheid (18 procent), misdaadbe strijding (12 procent), drugbe strijding (11 procent), geen aan stootgevende programma's op radio en televisie (11 procent), pornografie (10 procent), meer naar de kerk (10 procent), "an dere dingen (17 procent). Twaalf procent van de ondervraag den die wel van het ethisch reveil hadden gehoord, zei niet te weten wat het is. 58 procent procent tegen het reveil, 22 pro cent gaf geen oordeel. Van de mensen die nog nooit van het ethisch reveil hadden ge hoord, was 14 procent voor, 3 procent tegen en 83 procent gaf geen oordeel. Overigens is het niet verwonderlijk dat er zoveel "verwarring" over het begrip ethisch reveil bestaat want tot op heden is allerminst duidelijk gebleken wat minister yan Agt daar nou eigenlijk mee wil zeggen. Waarschijnlijk doelt hij op een doen herleven van oude waarden op het gebied van menselijk gedrag. politie Vittorio Padovani werd gedood. De aan valler sprong vervolgens uit het raam. Hij werd gedood door poli tiekogels. Wernher von Braun in ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De raketdeskundige Wernher von Braun is ernstig ziek in een Amerikaans ziekenhuis op genomen. Hij zou stervende zijn. Von Braun, die na de capitulatie van Duitsland na de Tweede We reldoorlog naar de Verenigde Sta ten uitweek, heeft de Amerikaanse raketontwikkeling op gang ge bracht Dit heeft onder andere in geresulteerd, dat de Amerikanen, na een aanvankelijke achterstand op de Sowjet-Unie, als eersten op de maan konden landen. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN Zelfde weertype Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Minimum tempera turen van om het vriéspunt in het noordwesten tot min vier graden plaatselijk in het zuidoosten. Maxima van plus drie aan de kust tot om het vriespunt in Zuid-Limburg, (opgemaakt om 11.15 uur). 16 DECEMBER Zon op: 8.43 uur, onder: 16.29 uur. Maan op: 2.35 uur; onder: 13.29 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.21 en 23.02 uur. laagwater om 5.47 en 18.21 uur. O Met 41 tegen 34 stemmen heeft de Eerste Kamer gistera vond Iaat het initiatief wetsontwerp ter legalisering van abortus verworpen. Lange tijd heeft de Senaat het ge spannen toekijkende Neder landse volk in het ongewisse gelaten. De houding van de VVD-fractie gaf tenslotte dui delijk de doorslag; afgewezen. De verwachting is, dat het nu flink lang zal duren eer er een WINTERS ZAANDAM - Deze eenden \n Zaandam ondervinden aan den lijve dat de vorst ons land is binnengedrongen. Voorzich tige glijpartijen spelen zich af rond het wak dat zij nog heb ben weten open te houden. Ko ning Winter mag dan pas offi cieel de 21ste december arrive ren, zijn voorboden hebben zich reeds gemeld. Zo'n 1200 arbeidsplaatsen in gevaar Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 december en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. UTRECHT - Bij het textielconcern Nijverdal Ten Cate zijn 1200 van de 5500 arbeidsplaatsen in gevaar. Volgens de directie zullen de weverijen en spinnerijen drastisch moe ten worden ingekrompen. De klappen zullen vooral vallen in de vestigingen in Nijverdal, Almelo en Goor, zo hebben de vakbonden van de directie te horen gekregen. Nog niet duidelijk is in hoeverre de inkrimping kan worden opgevan gen via natuurlijk verloop. Maar massaal ontslag lijkt volgens dis trictsbestuurder M. A. Hagen van de Industriebond NKV onvermij delijk. De vakbonden moeten de zaak nog bestuderen en hebben dus nog geen standpunt over de directie-plannen ingenomen. Wel staat voor de vakbonden nu al vast dat hoe dan ook voorkomen moet worden dat de werkgelegen heid in Twente op een dergelijk grote schaal wordt aangetast. "In krimping op een dergelijk grote schaal is voor Twente een regel rechte ramp. Wij zullen er alles aan doen om dat te voorkomen", aldus Hagen. De vakbonden zien wel in dat op boksen tegen de concurrentie uit Oost-Europa en Azië min of meer vechten tegen de bierkaai is. Maar met uitvoering van het reorganisa tieplan bij Nijverdal Ten Cate zal volgens Hagen in ieder geval moe ten worden gewacht op het resul taat van de besprekingen die de EG-landen momenteel voeren over de vezelindustrie. Die besprekin gen zullen moeten leiden tot een "vezelakkoord" waarmee men een dam wil gaan opwerpen tegen de moordende concurrentie uit de "goedkope landen" en tot afspra ken wil komen wat betreft de Eu ropese vezelproduktie. DEN HAAG (SP) - Het WD-kamerlid mevrouw Neelie Smit-Kroes wil dat de verlichting op de Nederlandse autosnelwegen verbeterd wordt. Dat zou volgens haar het aantal verkeersongevallen bij duisternis met ongeveer dertig procent verminderen, ook bespaart het tientallen mil joenen guldens aan financiële schade. Aan verkeersminister Westerterp vraagt ze dit eens grondig te laten uit zoeken. Betere verlichting hoeft volgens mevrouw Smit niet zo veel energie extra te kosten. Ze schat minder dan èèn procent van het totale elektriciteitsverbruik in ons land. Het WD-kamerlid houdt minister Westerterp het voorbeeld van België voor. De Belgen hebben uitgerekend dat het aanleggen van wegverlich- ting slechts twee procent van de totale aanlegkosten van de weg be draagt. Vior*111?. Piano's Cherny (nieuw) 2.195.- CHERNY (nieuw) XMOC- 2.795.- Lindberg* 2.995.- Schimmel* SMO. 3.175.- Rich. WE8ER[nw) UH7 3.245.- Yamaha* uw- 3.235.- Sauter (nieuw) 3.570.- Geyer* 3.620.- Rösler* 3.360.- BECHNER (nieuw) 4J75s* 3.725.- Steinway8iSons* 8.450.- IR MB ACH "J'S1"1 4.175.- Aug. Forster* USS? 3.340.' TCHAIKA W,"1 HM; 5.190.- I Vleugels I Steinway &Som2«.sÖ0°15.900.- Estonia (ni.u.i 2S.100.-19.250.- Bechstein* 21.000.. 13.900.- Bechner (nieuw) 12.175.- 9.995.- Blüthner* 21.900-16.900.- G,O,,,anstein„e*g»<X»«-1'?00.. Yamaha* 11.170.. 9.200.- Bosendorfer* 29.500.. 19.000.- Ibach* I9.500..14.900.- Westersingel 42. tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21'uur. len van den Heuvel, lid de Eerste Kamer en voorzitster van de Partij van de Arbeid troost haar partijgenoot Lam berts met een kus nadat het ab- ortusvoorstel dat hij mede had ingediend, was afgewezen. Links Roethof. n™ OA nooino'c - nieuw voorstel op tafel zal lig gen. De reacties variëren van tevredenheid tot rechstreekse woede PAGINA 7 Paul Citroen wordt tachtig PAGINA 5 Spaanse premier vraagt om steun bij hervormingen PAGINA 9 Er is weinig veranderd in het schaatswereldje PAGINA 13 Zuidafrikaanse journalist vrijgelaten PAGINA 15 De Kerst-in is uit PAGINA 17 Yan Eysinga loopt weg uit vergadering (Van onze correspondent) OEGSTGEEST - Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga is giste ravond woedend uit de begro tingsbehandeling van Oegstgeest gelopen. Dat gebeurde na op merkingen van de raadsleden Van Veen (CDA) en Kohlbeck (PvdA) over de hernieuwde ver traging die is ontstaan bij de bouw van de mast voor kabel televisie. Beide raadsleden meenden dat deze hernieuwde vertraging het compromis in gevaar kan bren gen. Zij stelden bovendien dat de raad enige tijd geleden 1 februari als uiterste datum voor het ge reedkomen van de mast noemde. Van Eysinga meende dat het com promis niet in gevaar is en dat de beide raadsleden niet anders de den dan een in het Leidsch Dag blad gedane suggestie volgen. Een en ander was voor hem ge noeg om de vergadering te verla ten. Commentaar van Van Eysinga vanmorgen: "Ik ben een beetje driftig geworden." Het is triest dat het wetsontwerp tot legalisering van abortus door de Eerste Kamer is afgewezen. Hier door blijft abortus een affaire in de schemering, waarin naast bo nafide hulpverleners ook obscure geldmaniakken opereren. Vrou wen met voldoende financiële middelen zullen uiteraard net als nude weg naar binnen- of buiten landse klinieken weten te vinden; vrouwen zonder geld zijn de du pe. Maar die komen dan mis schien in aanmerking voor "so ciale hulp", zoals op de borden van de demonstrerende aanhan gers van die anti-abortus pater te lezen stond. De uitslag van de stemming illus treerde opnieuw de vreemde, ach terhaalde positie van de Eerste Kamer. Grillig en politiek onsa menhangend stemgedraganders kan men de scores in de Eerste Kamer van 34 voor en 41 tegen niet noemen vergeleken met de 83 voor en 58 tegen in de Tweede Kamer. Vooral de vergeetachtig heid van de VVD-senatoren in zake het eigen verkiezingspro gram (dat legalisering van abor tus in de trant van het voorstel bepleit) is veelbetekenend. Electo rale oogmerken? Dan gaat dat toch wel gepaard met een enorme klap in het gezicht van de geest verwanten Geurtsen en Veder- Smit die vele maanden werk in het initiatiefvoorstel hebben ge stoken. Overigens zal premier Den Uyl in zekere zin erkentelijk kunnen zijn voor het stemgedrag van de VVD-senatoren. Indien het voor stel wél was aanvaard had hij op de grootste moeilijkheden kunnen rekenen met een weigerachtige minister Van Agt, wanneer het eenmaal op ondertekenen zou aankomen. Initiatiefnemer Roet hof zou in een dergelijk geval het politieke hoofd van de minister gevraagd hebben met alle dyna miet voor een kabinetscrisis. Dat gevaar is nu van de baan en ook daarom al zullen de liberale professionals uit de Tweede Ka mer meewarig naar de amateurs aan de andere zijde van het Bin nenhof hebben gekeken: zij had den de kans het de premier vrese lijk moeilijk te maken en ze lieten die kans glippen. Politieke gesle penheid vergt waarschijnlijk da gelijkse training en niet zo nu en dan een beetje, als de senaat weer eens een paar uurtjes zit. LEIDEN - Uit het kantoor van sla gerij Zandbergen aan de Steen- straat is een halve ton gestolen. De diefstal moet maandagochtend tussen negen en tien uur zijn ge pleegd. Het geld bevond zich met een aan tal betaalcheques ter waarde van bijna 600 gulden en een stapeltje bankoverschrijvingen in eèn grote, zwarte portefeuille, die in een tas was geborgen. Slager J. Zandbergen had de tas naast zijn bureau in het op de eerste etage gelegen kantoor neergezet, toen hij de zaak tegep een uur of negen verliet. Nauwelijks een uur later was het geld verdwenen. Het bleek uit de portefeuille te zijn ge nomen, zonder dat de tas ook maar was aangeroerd. De gedupeerde slager wilde het handelsgeld zoals op elke maan dagochtend naar de bank brengen, maar moest volgens zyn eigen ver klaring eerst elders nog wat bood schappen doen. Hij kan zich niet herinneren of hij alle drie de deu ren, die toegang tot het kantoor ge ven, heeft afgesloten. Er zijn in elk geval geen sporen van braak aangetroffen. Een van de winkelmeisjes zou maandagoch tend kort nadat de zaak was geopend een blonde jongeman naar boven hebben zien gaan. Zij slóeg daar verder geen acht op omdat op de bovenverdiepingen kamers worden verhuurd en de portiek- deur wel meer openstaat. Het geldpakket bevatte o.m. drie honderd briefjes van 100,- en voorts een groot aantal bankbiljet ten van 25- en 10,-. Slager Zandbergen heeft inmiddels vijf duizend gulden uitgeloofd voor de gene die hem het gehele geldbe- drag terugbezorgt. om leuk en tóch niet luxe te kopen. Waals heeft immers 'n keuze uit praktische mode. Jurkjes voor alle dag, rokjes voor kantoor, 'n fijne pull of blouse. Altijd apart, altijd Waals Haarlemmers tr. 114 Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1