"Recreatieschap taak van rijk of provincie" VVD Oegst- geest: betere voorlichting eidse agenda "Schade door nieuwe scholen verhinderen" KVP-raadslid Verdier (Leiderdorp): Sr CDA niet met proef gelukkig voor openbaarheid Bemiddeling niet van invloed op tarieven van kabeltelevisie De regeling van de recreatie in het Noord-Zuid-Hollands plassengebied moet, v dorpse raadslid J. Verdier, door rijk of provincie geregeld worden. r de mening van het Leider- Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30- 8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansgroep, 7-8.30 uur nam.; yoga 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Nederlands studiebegeleiding BVB 1,8-10 uur nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdsventrum, Breestraat 66, yoga, zeefdrukken, jazzballet, fotografen, te kenen en schilderen, alle groepen vanaf LEIDERDORP - "Komt de gemeente Leiderdorp straks niet financieel in moeilijkheden als we nu besluiten deel te nemen aan het recreatieschap Noord-Zuid-Hollandse Plas sengebied? Is dit eigenlijk nog wel een taak van de gemeen te, of moeten het rijk of de provincie dit soort zaken op zich nemen?", vroeg drs. J. Verdier (KVP) zich gisteravond af in de Leiderdorpse commissie bestuurszaken. Hij doelde daarmee ondermeer op "Verschillende gemeentes hebben de financiële consequenties, die nogal wat res^rv^" aWnc VcrHior deelname aan deze gemeenschap- "Omdat niet pelijke regeling met zich meeb- rengt aldus Verdier. .v4ofc ai» v au tevoren is te over sell wat het allemaal gaat kosten. De aanloopkosten zijn gering, maar zodra er plannen ontwikkeld wor den rijzen de kosten over het alge meen de pan uit". Verdier wees op het feit dat het bij deze regeling te betwijfelen valt of Leiderdorp er wel direct zoveel baat bij zal vinden. De gemeente ligt aan de rand van het plassenge bied en de verwachting is dat toe komstige recreatie-objecten juist in het centrum van dat gebied zullen worden aangelegd. Dat ligt ver van Leiderdorp verwijderd. "Straks gaan we betalen voor dingen waar we niets aan hebben", aldus Ver dier. Uithoorn en Amstelveen, ook plaatsen die aan de rand van het gebied liggen, hebben zich inmid dels teruggetrokken. Bestuur Verdier uitte verder bedenkingen tegen de bestuurlijke opzet van de gemeenschappelijke regeling, waarin het recreatieschap is vervat. In dat bestuur zullen met name de beide provincies en de gemeenten Leiden en Amsterdam een zeer be langrijke stem krijgen. Gemeenten aan de rand van het gebied krijgen een veel kleinere stem in het be stuur. "En dat terwijl iedereen naar verhouding hetzelfde betaalt", al dus Verdier. De kosten worden omgeslagen per hoofd van de be volking. Dilemma "Ik sta een beetje voor een dilem ma", aldus Verdier, "Enerzijds ben ik ervan overtuigd dat er wel iets aan gedaan moet worden om de re creatie in dat gebied in goede banen te leiden, maar aan de andere kant heb ik toch ook duidelijke beden kingen tegen de nu voorgestelde lij stelde daarom voor na te gaan wat de financiële gevolgen van toe treding tot de regeling zullen zijn en wat de motieven van Uithoorn en Amstelveen geweest zijn om uit te treden. Verder wil Verdier graag aange toond zien in hoeverre Leiderdorp baat vindt bij de regeling en of de provincie dan wel het rijk bereid zijn deze hele zaak op zich te ne- OEGSTGEEST - "Een goede voorlichting schept dui delijkheid en voorkomt vaak misverstanden."Deze uitspraak deed vanmiddag mevrouw T. L. Blom, frac tievoorzitter van de WD, tijdens de algemene be schouwingen. In haar betoog gaf zij te kennen dat haar fractie twee vormen van voorlichting voor ogen staat. In de eerste plaats de per soonlijke contacten tussen le den van het college en inwoners van de gemeente. "In een ge meente van de omvang van' Oegstgeest vervult deze vorm een belangrijke rol." In de tweede plaats publicaties van het gemeentebestuur in de me dia en het beleggen van infor matieve en voorlichtings bijeenkomsten. Als goede voorbeelden van deze laatste methode verwees mevrouw Blom naar de bijeenkomst over Haaswijck en de nog te houden avond over het woonwagen kampje nabij de Groene Kerk. De WD-fractie was de mening toegedaan dat her totale voor lichtingsbeleid nog wel voor verbetering vatbaar is, speciaal wat de publicaties betreft. Met de voorgestelde bezuin igingen kon de WD zich ver enigen maar mevrouw Blom wees erop dat nu de stijging van de uitkering uit het gemeente fonds beperkt blijft, de ge meente alert moet blijven bij het opstellen van een financieel beleid in de toekomst. Met de belastingvoorstellen kon de fractie zich, zij het niet van har te, verenigen." Met het aanne men van de verhoging zijn wij wel bijna aan het plafond van onze belastingcapaciteit geko men. We moeten dan ook zeer voorzichtig zijn met het aan gaan van nieuwe financiële verplichtingen," zo stelde de fractievoorzitter. Wat betreft het onderwijs on derschreef de WD het besluit om voorlopig het scholenbes tand ongewijzigd te laten. "De bevolkingssamenstelling is zo aan verandering onderhevig dat een beleid op lange termijn niet op cijfers is te baseren." In haar beschouwing toonde mevrouw Blom zich ongelukkig met de voorgenomen stichting van de Kamperfoelie-kleuterschool op Glazenwasser omver gereden LEIDEN - Een 32-jarige Leidse glazenwasser is gisterochtend op de Nieuwe Rijn met ladder en al omvergereden door een gepar keerde auto, waarvan de handrem vermoedelijk was losgeschoten. Hij brak door de val op straat zowel zijn voet als zijn pols. De wagen was 's morgens om streeks acht uur op de Karnemelk- .sebrug neergezet dooreen 44-jarige automobiliste, die tegenover dë;po- litie verklaarde de handrem geheel te hebben aangetrokken. Door tot nog toe onverklaarbare oorzaak reed de auto ruim anderhalf uur la ter het trottoir op, waar de glazen wasser op zijn ladder stond. De man moest voor behandeling wor den overgebracht naar het Acade mische Ziekenhuis. PvdA vergadert LEIDEN - De afdeling Leiden van de PvdA houdt vanavond een ver gadering over o.a. de ontwikkelin gen in de plaatselijke politiek. Frac tieleider Meijer zal daartoe de be grotingsmarathon van de gemeen teraad even verlaten. Verder staan op de agenda de instelling van een commissie, die moet rapporteren over de huidige partijpolitieke formule in de raad met het oog op de verkiezingen van '78 alsmede de instelling van ee'.t commissie, die de Tweede Kamerverkiezingen dient voor te bereiden. Ook worden de amendementen op het ontwerp-verkiezingsprogr /h,-na besproken. Aanvang achi Hf: in 't Parlement. OEGSTGEEST - Tijdens de al gemene beschouwingen van middag in de Oegstgeester raad toonde CD A-fractievoorzitter Van Veen zich weinig gelukkig met de proef van openbaarheid van de commissievergaderin gen. "De informatieoverdacht tussen college en raadsleden lijkt er niet op vooruit te gaan. De voornaamste reden hiervoor ligt in de onevenwichtigheid tussen openbaarheid van com missievergaderingen en de be stuurlijke restricties die hier nu uit voortvloeien", zo betoogde Van Veen. Hij vond het gewenst alvorens een mogelijk definitief besluit over de openbaarheid te nemen eerst een diepere discussie hier over binnen de raad te voeren. Uitvoerige aandacht besteedde Van Veen aan de verkeerspro blematiek binnen de gemeente. Het CDA is van mening dat werken, winkelen en recreëren in toenemende mate plaatsvin den buiten de eigen gemeente en de auto hierin een niet meer weg te cijferen functie vervult. "Daarom moet de lokale ver keerssituatie bezien worden in een regionaal verband. De mo gelijkheden van Oegstgeest om autonoom die situatie te veran deren zijn beperkt. Regelmatig overleg met buurgemeenten is daarom gewenst". Van Veen pleitte voor het opstel len van een verkeersleefbaar- heidsplan, wat naar zijn me ning minder beperkt is dan het voorgestelde verkeerscircula tieplan omdat bij een leefbaar heidsplan zowel de woonsitua tie als verkeerssituatie aan de orde gesteld Jcan worden. Wat betreft het onderwijs merkte Van Veen op dat hij het een juiste beslissing vond om nog niet tot een uitspraak te komen over het aantal openbare scholen in Oegstgeest.Hij achtte het verstandig allereerst de in vloed van Haaswijck af te wachten. Het uitbrengen van een scholennota vond Van Veen, nog in deze raadsperiode nood zakelijk. Hij drong er op aan hierin ook dieper in te gaan op de taken en werkzaamheden van de Schooladviesdienst en muziekschool, die voor ruim 300.000 gulden op de begroting vermeld staan. "Wij menen dat in 1978 het wa ter in het overdekte zwembad moet staan", zei Van Veen over de sportaccommodaties. Het CDA is van mening dat geko men moet worden tot de aanleg van sportvelden ten noorden van Haaswijck. Hierin zou ook AS.C. onderdak kunnen en moeten vinden. Hij gaf het col lege voorts ter overweging te be studeren in hoeverre er een spor thal gerealiseerd kan worden in de Overveerpolder. "Van Veen was van mening dat deze hal geheel "selfsupporting" van opzet zou kunnen zijn. Tenslotte was Van Veen geïnte resseerd in de gang van zaken rond een vermeende overeen komst tussen Warmond en Oegstgeest voor een ruil tussen een bezwaarschrift van War mond en een aantal "War- mondse woningen in het plan Haaswijck". Fractie-voorzitter PvdA/PPR in Oegstgeest: OEGSTGEEST - „Wij dienen in ieder geval te verhin deren dat door de stichting van nieuwe scholen nog meer bestaande scholen worden bedreigd, nog meer bestaande werkgelegenheid wordt aangetast en nog meer dure leegstand in lokalen gaat optreden". Dat heeft PvdA/PPR-fractievoorzitter a.i. Kohlbeck tot het college en de raad gezegd Mevrouw Blom: voorzichtig met verplichtingen. basis van een in 1972 genomen principebesluit. Het beschikbaarstellen van een krediet (25.000 gulden) ter voorbereiding van een ver keerscirculatieplan genoot de volle instemming van de fractie. Opgemerkt werd wel dat zo mogelijk dit krediet ook de ver dere concretisering van het plan zal kunnen dekken. "Voorts verwachten w(j dat op het juiste moment en in pas sende vorm de nodige ruimte zal worden gelaten voor in spraak." Wat de WD in Oegstgeest wil bereiken werd bij de algemene beschouwingen eveneens dui delijk gesteld. "In een zelfstan dig Oegstgeest, in samenwer king met de regio, met zoveel mogelijk behoud van het eigen karakter, een zo goed mogelijk leef-, woon-, en werkklimaat verwerkelijken." De te stichten kleuterschool bij de Kamperfoelieschool vormt een onnodige bedreiging en de op handen zijnde stichting van een kleuterschool btf de dr. K. Schilderschool maakt de situa tie voor het plaatselijk kleute ronderwijs er, zij het in mindere mate, eveneens niet beter op". Uitvoerig ging Kohlbeck op de onderwijssituatie in. Over de scholennota merkte hij op er begrip voor te hebben dat deze nota nog niet is verschenen naar dat lang zwijgen gevaarlijk kan zijn. „De voorzieningen die in Haaswijck al dan niet moeten worden aangebracht maken dit zwijgen des te gevaarlijker. Hij stelde dat het onderwijsbeleid een zeer delicate zaak is en dat maar al te snel de vrijheid van onderwijs wordt voorgehou den. Hij was van mening dat de stichting van de kleuterschool bij de Kamperfoelieschool geen doorgang mocht vinden. Kohl beck overwoog een motie hier over in te dienen. De fractie PvdA/PPR wil zich nog niet definitief uitspreken over Haaswijck. „Het is prettig om te kunnen constateren dat het percentage sociale woning bouw aanzienlijk is gestegen, maar we moeten nog afwachten hoe de huren en koopprijzen zich gaan ontwikkelen. Daar van zal afhangen of er werke lijke sprake is van sociale wo ningbouw", aldus Kohlbeck. Over openbaarheid en voorlich ting merkte hij op dat in de afge lopen jaren vele suggesties van de fractie waren doorgespeeld naar het college maar zonder succes. „Ook dit jaar is weer ge bleken dat het college zijn be leid, zelf als dit niet apert slecht genoemd mag worden, zeer moeizaam verkoopt". Kohl beck verwees hierbij naar de problemen rond de „mast" en de niet-jood verklaring. PvdA/PPR wil blijven vas thouden aan meer en beter ge plande voorlichting waarbij een voorlichtingsambtenaar als on vermijdelijk wordt beschouwd. Aanstaande donderdag zal dit punt in de gemeenteraad be handeld worden. „Voorlopig moet jammer genoeg gesteld worden dat het college, temid den van steeds agressievere persmedia, het informatiege vecht te vaak verliest", zo be sloot Kohlbeck. Rond de overschotten op de be groting van de afgelopen drie jaar (2 miljoen) kon Kohlbeck zich niet aan de indruk onttrek ken dat er wat het overdekte zwembad betreft een onnodige koppeling is gemaakt tussen het zwembad en Haaswijck „Immers", zo betoogde Kohl beck, „de stichtingskosten, die in hoge de exploitatiekosten beïnvloeden, zijn nu voor een niet onaanzienlijk deel uit de overschotten te bestrijden". OEGSTGEEST - De geslaagde bemiddelingspoging van staatsse cretaris Van Huiten in de problemenrond de kabeltelevisie zal geen verandering brengen in de tarieven voor de inwoners van Oegst geest Deze mededeling deed de heer Hoekstra gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst van Multivisie in het gemeentecentrum. „De mast als zodanig wordt verkocht aan de PTT maar in de toe komst heeft Multivisie alleen maar te maken met Oegstgeest", aldus Hoekstra namens het bedrijf. Ondanks de vrij geringe belangstelling werd er toch een reeks van vragen afgevuurd, waarbij opviel dat de meeste vragenstellers moeite hadden met de kosten die kabeltelevisie met zich meebrengt. Zo vroeg men zich af waarom de tarieven in Oegstgeest in het alge meen hoger waren dan het landelijk gemiddelde. Naar de mening van Multivisie is dit gelegen in het feit dat er in Oegstgeest sprake is van een dunne bebouwing, waardoor onder meer het aantal meters bekabeling boven het gemiddelde kwam te liggen. Ook zaten enkele aanwezigen met de vraag in hoeverre men, indien woonachtig in woningen van een belegger of instelling, verplicht was zich bij kabeltelevisie aan te sluiten en wat de financiële conse quenties hiervan waren. Een duidelijk antwoord hierop moest Mul tivisie schuldig blijven. Nog voor het einde van dit jaar wil men contact op nemen met deze instanties. Men zegde wel toe dat de grootst mogelijke inspraak hierbij nagestreefd zal worden. Ten overvloede werd vermeld dat in maart 1977 signaal zal worden gegeven. Op dit moment is men met de bekabeling begonnen en over ongeveer vier weken zal een voorlopig proefsignaal bij de aangeslo tenen worden verstrekt. „Dat wil niet zeggen dat men al een contract heeft afgesloten. Pas na het definitieve signaal wordt gevraagd of men van de geboden voorziening gebruik wil maken. Het totaal is opgesteld in fasen", aldus de heer Hoekstra. In het geheel kunnen vijf televisiestations worden aangeboden en naar het zich laat aan zien 12 F.M. stations. nodigd door de vormingswerk- i Augustinus. Lopen Commissaris Van Voorden van de Leidse politie gaat komende za terdagmorgen om elf uur schieten in de Leidse Hout. Niet zo maar, maar om het begin aan te geven van de jaarlijkse kerstprestatie- loop, georganiseerd door de Leidse Politie Sportvereniging. Ferme dames eri stoere knapen van alle leeftijden, die er voor de feestdagen nog een paar pondjes af willen lopen, kunnen meedoen. Afstanden 31/*, ce en 10 kilometer. Start en finish op de sintelbaan. Prijs; een medaille. Inschrijven 's morgens om tien uur aan de kassa van het sportpark. Praten "Unified Family". Daar wordt over gepraat door meneer Verheyen, morgenavond in het gebouw van studentenvereniging Augustinus. Aanvang acht uur, toegang gratis. Er bestaat alle gelegenheid tot dis cussie. Een ieder is bij deze uitge- Antonius Clubhuis, voorlichtingsavond politie, 7.30 uur nam. Gementehuis Oegstgeest, begrotings behandeling, 8 uur nam. Dorpskerk Leiderdorp, discussieavond Latijns Amerika, 8 uur nam. 't Raedthuys, Nieuwe Rijn 19, lezinga vond Rozekruisers Genootschap "De zevenvoudige menselijke kandelaar", 8 Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gemeenschap, 8 uur Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werka- vond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Beriagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned.Invaliden Bond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, foto-club, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, vergadering commissie in terne organisatie en beheer, 1.15 uur nam.; gemeenteraad, 2 en 7 uur nam. Augustinus, Rapenburg 24, discussiea vond over Unified Family, 8 uur nam. Instituut voor muziekgeschiedenis. Ra penburg 106, voordracht componist Pe ter Wagemans, 8 uur nam. Gemeentecentrum Oegstgeest, lekespel „Maria en haar buren" door toneelgroep Geref. Vrouwenver. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie middenstand, 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, Schotse en Ierse folkmusic door de Tannahill Weavers, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, Liselore Gerritsen met Laurens van Rooyen, piano, Niels Walen, hobo en Leo Wijnkamp "Heb je ons gezien?", 8.15 uur nam. Donderdag V.d. Valkbouwmanweg 236, Leiderdoip, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gra bs advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelstee, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazzballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café-avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal, Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten spreekuur Alg. Ned. In- validenbond, 7-8 uur nam., tel. 01717- 3309. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica 7.30 uur nam. Stadhuis, gemeenteraad, 2.00 en 7.00 uur Dienstencentrum, Van Hogendorp- straat vergadering wijkcollectief Plan Noord, 8 uur nam. De Burcht, Warmond, jaarvergadering Warmondse toneel- en muziekvereni ging. 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 8 uur nshn. LAK-Theater, Levendaal 150, Major Road Theatre Company met "Christop her Columbus" van Michel de Ghelder- ode, 8 15 uur nam. Leidse Schouwburg, 'n Avondje Fun- house", 8.15 uur nam. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Voordragen De componist Peter Wagemans houdt morgenavond om acht uur in het instituut voor muziekgeschie denis aan het Rapenburg 106 een voordracht over zijn werk. Enkele composities werden onlangs door het Residentieorkest uitgevoerd. De avond is georganiseerd door de sectie muziek van het LAK en is voor iedereen toegankelijk. Toneelspelen "Maria en haar buren" is de naam van het lekenspel dat morgenmid dag om half drie wordt opgevoerd door de toneelgroep van de gere formeerde vrouwenbeweging uit Oegstgeest. De opvoering begint om half drie in de kerkzaal van het gemeentecentrum aan de Oegst- geeste Lijtweg. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2