Geprikkelde De Goey blinkt uit bij Sparta BONDSBESTUUR: ALLEEN TIK OP VINGERS Ajax: twee momenten slagvaardig Ton Thie: "Dat had ik nooit kunnen dromen" Scorebord Topscorers Peters en NEC op de weg terug MAANDAG 13 DECEMBER 1976 SPORT H SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT EREDIVISIE Telstar-Eindhoven Utrecht-Eagles Twente-Feyenoord VW-Amsterdam NAC-Roda JC Ajax-NEC Sparta-Graafschap Den Haag-AZ '67 PSV-Haarlem Ajax 17 13 2 Feyenoord 1 25 42-15 Utrecht 17 10 3 PSV 16 8 4 Roda/JC 17 7 5 Sparta 17 7 5 Haarlem 17 7 5 AZ'67 16 7 4 Den Haag 17 7 4 NAC 17 7 4 FC/VW 16 5 3 Eagles 17 3 7 Eindhoven 17 4 5 Telstar 17 4 4 Twente 16 4 4 NEC 17 3 5 A'dam 17 2 6 Graafschap 17 3 3 1 EERSTE DIVISIE Fortuna-Amersf. Volendam-Helmond Veendam-Wageningen Cambuur-Willem PEC-Heerenveen Vitesse-Groningen SW-Heracles Excelsior-MW Dordrecht-Vlaard. Vitesse 16 12 3 1 27 40-13 PEC 16 10 5 1 25 24-9 2 3 24 39-11 6 3 20 27-18 6 3 20 19-15 5 4 19 18-14 7 4 17 25-19 3 6 17 27-22, 3 6 17 14-14 7 5 17 22-23 4 6 16 24-23 6 5 16 17-18 5 6 15 23-25 4 8 12 13-21 4 8 12 15-26 1 10 11 13-30 2 11 8 12-31 4 11 8 12-29 0-38. MW 16 11 Wagening. 16 7 Volendam 16 7 Groningen 16 7 Den Bosch 16 5 Fortuna 16 7 Heerenv. 16 7 Excelsior 17 5 Willem/II 16 6 Vlaarding. 16 5 Veendam 16 5 SW 16 4 Cambuur 16 4 Amersf. 16 5 Dordrecht 16 3 Helmond 17 2 Heracles 16 1 3 PEC kampioen tweede periode. 1. Geels (Ajax) 17 2. Nico Jansen (Feyenoord) 14 3/5. Kist (AZ'67), Clarke (Sparta) en v. d. Kuylen (PSV) 12 Leidenaar maakt eerste twee doelpunten tegen De Graafschap ROTTERDAM - Hoe kun je als trainer een speler tot het uiterste oppeppen? Cor Brom vond er iets nieuws op. Hij zette gisteren namelijk Leendert de Goey op een plaats, die de nuttige ex-Telstar-speler bepaald niet hartstochtelijk begeert! De Goey; „Het was werkelijk een teleurstelling voor me, toen ik hoorde dat ik tegen De Graaf- schap niet op mijn eigen stekkie- op het middenveld dus - mocht spelen, maar dat ik weer een soort rechtsbuiten moest wezen. Maar al met al werd ik door die beslis sing van Brom wel extra geprik keld". Een zeer ge%nspireerde Leendert de Goey groeide tegen het tpch echt niet zo zwakke De Graaf schap uit tot de meest waarde volle Spartaan. Hij onderstreepte zijn overtuigende spel bovendien met twee goals. Zijn eerste doel punten voor Sparta. In de derde Rotterdamse treffer had de „rechtsbuiten" verder een door slaggevend aandeel. Hij gaf de strakke voorzet, waaruit Ray Clarke de eindstand op een triomfantelijke 3-0 kon bepalen. Wat er na de wedstrijd in de ogen van De Goey te lezen viel, was zo duidelijk als een neonreclame. Hij keek zeer voldaan. Maar daarna, bescheiden: „Het werd overigens wel tijd dat ik bij Sparta eens wat liet zien. Voor mezelf had ik hier trouwens be slist niet zo best gespeeld". i rent (midden) juichend weg. Zijn snoeiharde schot heeft doel getroffen. Sparta leidt met 2-0. En dan grinnikend: ..Als je als i Zoghei is perplex. §j| rechtsbuiten i bald, kun je r hebt gevoet- i afloop natuurlijk moeilijk beweren dat je het toch een rot plek vindt". Werd de tweekamp op het druile rige Kasteel in de tweede helft een boeiend spektakelstuk, voor de rust was het maar een saaie bedoening. Overigens leek Sparta al snel toe te slaan. Al in de derde minuut was Nico van Zog- hel een geslagen (doel)man. Maar de Doetinchemse paal voorkwam een vroeg Spartaans succes. De Brom-brigaae behield een licht overwicht, maar beleefde toch enkele benauwde ogenblikken bij flitsende uitvallen van De Graafschap. Zo kwamen Van Londen (na een pass van Henk Koenders) en Joop Koenders (na een voorzet van Nanlohy) vrij voor het Rot terdamse doel. Maar omdat bij Sparta Pim Doesburg weer onder de lat stond, was er voor de Ach terhoekers geen succes wegge legd. In de tweede helft kwam er - zoals gezegd - meer leven in de brou werij. Na vijf minuten al Spar taanse vreugdekreten. Een verre uittrap van Pim Doesburg kreeg Ernie Brandts van De Graaf schap verkeerd op het hoofd. Prompt ontstond voor de attente De Goey de kans om uit te halen. Hij deed het. Nico van Zoghei was kansloos op de diagonale inzet 1-0. Op het loodzware veld, waarop Dries Visser zich bijzonder in zijn element voelde, drukte Sparta daarna door. En nadat Overgoor op de doellijn een kopbal van Weerdenburg had gekeerd, werd het in de 22ste minuut 2-0. Uit een vrije trap hakte Hennie Michiel- sen de bal naar Leendert de Goey. De Spartaanse uitblinker be dacht zich geen moment en schoot snoeihard in. De Doetin chemse muur en doelman Van Zoghei stonden perplex. Slechts het nylon was in staat om het schot af te remmen. Veertien minuten voor tijd kreeg het inmiddels al lang uitgebluste De Graafschap een nieuwe klap te incasseren. De nuttige Ray Clarke verlengde toen een voor zet van De Goey bekwaam tot - 3-0. Het Doetinchemse elftal dankte het tenslotte louter aan Nico van Zoghei dat de nederlaag geen de sastreuze vormen aannam. De geroutineerde keeper verrichtte nog enkele magnifieke reddin- i bij vlotte Spartaanse aanval- GT Rest te vermelden dat gisteren maar bitter weinig mensen op het Kasteel hun passieve recreatie zochten. Niettemin, zat hetzelfde aantal mensen in de grote zaal van De Doelen, dan was het er stampvol geweest. Het is maar dat minister Van Doorn dit niet- vergeet.... Rob Vente Amateurvoetbal niet eensgezind in 'zaak Burgwal DEN HAAG - De zaak Burgwal is afgedaan. Dat wil zeggen dat de ontslagen secretaris-penningmeester de hem con tractueel toekomende centjes maandelijks op zijn girorekening krijgt bijgeschreven en dat het hoogste bestuurscollege in de KNVB gewoon aanblijft. Dat laatste is za terdag tijdens de bondsvergadering even dubieus geweest. Of beter gezegd: heel even maar, want het amateurvoetbal mocht in de algemene vergadering van 27 november tot een aantal moties tegen het bondsbestuur hebben besloten, tot een dag des oordeels is het voor de hoge her en niet gekomen. Slechts indien dat amateurvoetbal eensge zind zou zijn geweest zou het bondsbes tuur zijn gesneuveld. Maar daar wrong za terdag juist of beter gezegd opnieuw de schoen. De ene extra stem, die Ajacied Jaap van Praag zo graag aan de dertig ama teurafgevaardigden had gegeven, was in wezen al niet belangrijk meer, toen bleek dat het zaterdagvoetbal zich aanzienlijk gematigder opstelde dan het zondagvoet bal. Daar kwam by dat de afdelingen on derling verdeeld overkwamen en zo- bleef het bondsbestuur zitten. Ter informatie de bondsvergadering van de KNVB bestaat tot de zogenaamde her- structuering ingaat uit dertig afgevaardig den van het betaalde voetbal en uit dertig amateur bestuurders, die weer zijn onder verdeeld in het zondagvoetbal (15), zater dagvoetbal (10) en de 20 afdelingen (5). De afdelingen Leiden en Limburg besloten al op 27 november tot een motie van wan trouwen tegen het bondsbestuur, waar het zaterdagvoetbal bij monde van Troost liet weten een onafhankelijke commissie heil zamer te vinden, die de rechtvaardiging van het ontslag van Burgwal maar weer eens zou moeten uitzoeken. Dat laatste bleek zaterdag te zijn veranderd. Het zaterdagvoetbal hield het op een motie van afkeuring. Waarna zich een nogal uit gebreide discussie ontspon over wat de consequentie zou zijn indien die motie van afkeuring door de vergadering zou worden aangenomen. Met name Van Zandvliet (Feyenoord) hield zich daarmee bezig. Te recht merkte de Rotterdamse voorzitter op dat de vergadering reglementair geen nieuwe mensen voor het bondsbestuur kan kiezen en dat op Meuleman na de an dere acht leden van het bondsbestuur als lid van of het bestuur amateur- dan wel betaaldvoetbal terug zouden keren. Van Zandvliet wilde naar aanleiding van dat postierlijke toekomstbeeld, alvorens zijn stem uit te brengen graag weten welke consequentie de acht zouden nemen met betrekking tot de sectiebesturen indien de motie zou worden aangenomen. Dingeman Stoop zei (eerlijk) zich in dat ge val niet meer beschikbaar te zullen stellen voor het sectiebestuur betaald voetbal. Kernkamp liet weten dat hij aan de verga dering betaald voetbal zou vragen of hij in dat geval nog acceptabel zou zijn. Van Marle kondigde namens Remmers, Kas- terman en Jansen aan dat men zich voor alle functies zou terugtrekken, en dat was een politieke zet, want geen enkele apia- teurafgevaardigde wil Van Marle kwijt. In die zet tpinde aanvankelijk zelfs Jacques Hogewoning. Ook hij riep prompt uit dat hij geen enkele bestuursfunctie meer zou bekleden indien de motie van afkeuring zou worden aangenomen. Toen hij be merkte dat hij daarmee te ver ging zei Ho gewoning dus Kernkamp maar na. Ook hij zou de algemene vergadering betaald voetbal de'vraag stellen of zijn functie als sectievoorzitter nog gewenst zou zijn als hij als bondsbestuurder zou worden weg gestemd. Zoals gezegd was Van Praag ook zaterdag in het Nederlands Congresgebouw aanwe zig. De Ajacied wilde van Meuleman exact weten wat deze zou doen bij een motie van afkeuring. Meuleman hield het erop dat het afkeuren van de procedure met be trekking tot Burgwal niet tot consequen ties zou leiden. Dit in tegenstelling tot het afkeuren van het beleid van het bondsbes tuur. Een voorzet voor open doel. Want nadat de vergadering was geschorst ge weest, veranderde Troost prompt de motie van het zaterdagvoetbal. Het woord „be leid" werd vervangen door „procedure". Het feit dat het overgrote deel der verga dering met het alternatief worstelde in het geval dat het bondsbestuur zou worden weggestemd maar dat men de wijze man nen toch wel graag op de vingers wilde tikken leidde tot het aannemen van deze „motie zonder gevolgen". Voor 47, tegen 11, een onthouding. De gedachten van de vergadering werden voordien al samenge vat in de stemming van de motie van wan trouwen (Kammen en Dusee), die wel tot consequenties zou leiden: tegen 40, voor 11 stemmen. Ger Stolk AMSTERDAM - NEC is op de weg terug. De Nijmeegse ploeg ontwikkelt geleidelijk weer de kwaliteit die moet leiden tot een plaats achter de top. Ajax begint zijn winter- rust als koploper in de eredivisie, mede omdat Feyenoord voor de tweede keer in successie geconfronteerd werd met een afgelasting. Voor zo'n 12.000 toeschouwers heeft Ajax overigens zijn plaats aan de top niet kunnen waarmaken, daarvoor was het verschil met het nog altijd laaggeplaatste NEC te ge ring. Daarvoor bestond ook te weinig bereidgeid om in eigen huis voluit op de aanval te spelen. Goed, de Amsterdammers hadden in grote delen van de eerste helft een overwicht, maar dat leverde niet meer op dan eem door de at tente scheidsrechter Draaisma we gens buitenspel afgekeurde treffer van Geels. Dat was één van de spaarzame momenten die de verve ling van een vlakke eerste ,helft doorbraken. De andere ogenblik ken die uit de grijsheid kwamen, waren de gele kaart voor Van de Berg, die Erkens hardhandig on deruit haalde en het vervangen van Zuidema door Arnesen. De komst van de jonge Deen gaf meer gestalte aan de aanvallen van Ajax, de vleugels werden wat meer gebruikt en daardoor kreeg uit» Barry Hulshoff: voor zijn 500ste Ajax-wedstrijd. ■k Ruud Geels heeft handig werk blinker Gerritsen in het hart van de Nijmeegse verdediging het iets minder gemakkelijk. Arnesen echter was voor zijn ploeg van veel minder gewicht dan Jan Peters, wiens herstel gelijke tred houdt met het reveil van NEC. Vooral in de eerste twintig minuten van de tweede helft bepaalde Pe ters het gezicht van de wedstrijd. Hij ontglipte keer op keer aan zijn bewakers, maar NEC werd er nau welijks wijzer van. Hans Croon, NEC's trainer, kon na afloop slechts constateren dat het goede werk op het middenveld vrijwel zonder rendement was ge bleven omdat de flanken Hoogen- doorn en Hulshoff te 'licht' zijn om een aanval te dragen. "Het is", zei kan juichen om Ajax' tweede treffer. Croon, "wat wij al weken weten. Doordat de vleugels kwalitatief achter blijven, richt onze aanval zich te veel op spits Hans Posthu mus en die is technisch weer niet sterk genoeg om het in zijn eentje te kunnen redden." Posthumus trof gisteren het meest ervaren Nederlandse verdedigers duo op zyn weg. Toch scoorde hij tegen Krol en Hulshoff, van wie de laatste in de bloemen werd gezet wegens zijn 500ste wedstrijd voor Ajax. Dat doelpunt echter viel pas zes minuten voor tijd en toen was Ajax al buiten bereik van de Nij- megenaren gekomen. De koploper uit de eredivisie had de moeilijke eerste periode na rust doorstaan omdat bij NEC, als het middenveld overschreden is,'de grote leegte be gint. Ajax daarentegen heeft, hoe zwak de ploeg ook speelt, nog altijd momenten van opperste slagvaar digheid. Twintig minuten voor het einde bijvoorbeeld, toen de offen sieve drang bij NEC net een beetje was weggevloeid. Een breedte combinatie eindigde met een voor zetje van Arnesen, waar Schoena ker een trefzekere voet aan toe voegde, ruim tien minuten later voltooide Geels, al glijdend handig werk van Ling. NEC kwam door Posthumus vrij wel op slag weer terug, kreeg zelfs nog een paar kansjes, maar miste de overtuiging die nodig was. DEN HAAG - Het duel FC Den Haag - AZ'67 kreeg een wel bijzonder merkwaardige ontknoping. De wijzers van de klok in het Haagse Zuid erpark wezen aan dat de wedstrijd zich al vier minuten in blessuretijd bevond. Op dat moment antwoordde scheidsrechter Siem Wellinga op een vraag van AZ-aanvoerder Wim van Hanegem, dat er nog twee minu ten te spelen waren. De Kromme mompelde daarop. "Als die blessure tijd nog zo lang duurt gaan we nog de boot in ook." Van voetbal was op dat moment bij een 1-1 stand allang geen sprake meer, zo daarvan eerder al sprake zou zijn geweest. De concentratie was zelfs geheel verslapt toen het vraag en antwoordspel zich even later herhaal de. Ditmaal met Ton Thie als vragensteller. In het bezit van de bal, kreeg Thie te horen "Nog dertig seconden". "Doorspelen". Thie dacht "Dan trap ik die bal maar zover mogeüjk weg, dan krijg ik 'm in ieder geval niet meer terug." Dat deed de Haagse doelman dan ook. Zijn clubgenoot Kila transporteerde het leer nog verder. Min of meer toeval lig in de voeten van Noèl, die in de voorgaande speeltijd nog geen bal behoorlijk had geraakt Na de voorzet dook hij echter plotseling volko men vrij op voor de debuterende AZ-doelman Meskovic. De kans was te eenvoudig - zelfs voor Noèl - om te missen. Van Hanegems voorgevoel kwam uit AZ ging op het laatste moment nog de boot in. Ton Thie: "Dat had ik nooit kunnen dromén, dat die uittrap nog een doelpunt op zou leveren. Ik wilde de bal alleen zo ver mogelijk uit mijn buurt hebben..." Ondanks de blessures van Van Leeuwen en Perazic zette FC den Haag met de 2-1 de op zich indrukwekkende zegereeks voort. Na overwinningen op VW, Amsterdam en De Graafschap werd nu ook AZ verslagen. In een wedstrijd waarin Aad Mansveld zijn naam als "gele-kaarten- verzamelaar" eer aandeed. De ex-aanvoerder liep na een charge tegen Nygaard tegen zijn derde "geel" aan. "Dat kost me twee wedstrijden", wist Mansveld. "En terecht natuurlijk. Maar ik moest Nygaard wel neerhalen, anders had hij zeker gescoord. Ik heb de overtreding in het belang van het elftal gemaakt. Had ik het niet gedaan, dan zouden we waarschijnlijk verloren hebben." Mansveld kreeg zijn gele kaarten eerder dit seizoen omdat hij een scheids rechter (Keizer) bij zijn jasje had gepakt en omdat hij langdurig gepro testeerd had bij een grensrechter. In totaal kostte hem dat één wedstrijd schorsing en een boete van bij elkaar 400 gulden. Ditmaal rekent de Hagenaar op iets andes. "Want deze gele kaart was voor een geheel andere overtreding. Ik hoop dat de strafcommissie daar rekening mee houdt.."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9