burgemeester in Leiden blijven Centrum niet uitstellen Veel publiek bij drie vogeltentoonstellingen ^HENGEL xZj iPORT Gemeenteraad doet uitspraak KERSTACTIE "Floralia" viert jubileum DRINGT AAN OP DAKLOZENOPVANG WERKGROEP "De Zanger", "Vogelvrienden" en "Sleutelstad" uw f leurop-bloemist De Randstadspelers MAANDAG 13 DECEMBER 1976 LEIDEN ADVERTENTIE LEIDEN - DVS viste met 23 man een kerstwedstrijd in de Ringvaart. Totaal werden er 238 stuks gevan gen met een gewicht van 29.225 gram. De uitslag was: 1. W. v. Loon 32 st (4160), 2. F. Zandbergen 31 (3640), 3. J. Korenhof 15 (1955), 4. A. Staphorst 16 (1710), 5. M. Bron- meijer 14 (1630), 6. P. Teske 14 (1460), 7. T. Hoppenbrouwer 13 (1150), 8. G. de Roo 10 (1390), 9. H. Weisz 8 (1395), 10. J. Sinteur 9 (1205). Visvereniging "Sportvrienden" viste de 8ste wedstrijd in het Ra penburg. De vangst was goed. De uitslag: 1. D. Schouten 73 (4080), 2. E. Mooibroek 90 (3840), 3. C. Schou ten sr. 68 (3590), 4. T. Kneyber 64 (3580), 5. K. Schouten 54 (2690), 6. C. Schouten jr. 52 (2450), 7. W. Schou ten 44 (2360), 8. Chr. Schouten 42 (2060), 9. B. v. Went 40 (2030), 10. A. Doesburg 41 (1890). PARTIJ v. d. ARBEID afdeling Leiden Ledenvergadering op dinsdag 14 december 1976, om 20.00 uur In het Parlement, Nieuwe Rijn 52. AGENDA: 1Ontwikkelingen in de plaatselijke politiek 2. Landelijke politiek, voorbereiding van januaricongres. Svp. de partijkran ten van mei 1976 en nov. 1976 meenemen. 3. Instelling campagnecommissie. 4. Instelling onderzoekscommissie na functioneren van huidige partij politieke formule in Leidse gemeenteraad. LEIDEN - De Werkgroep Hulpver lening is het niet eens met het voor stel van B en W om de oprichting van een centrum voor daklozen voorlopig uit te stellen. Dat schrijft de werkgroep in een brief aan de leden van de gemeenteraad. De werkgroep vindt het bezwaar lijk dat B en W geen prioriteit aan dit centrum willen geven en wijst er voorts op dat het niet langer ver antwoord is om te volstaan met al ternatieve maatregelen voor de da- klozenopvang. Zoals bekend zijn er de afgelopen vijfjaar al diverse plannen gemaakt voor de huisvesting van tijdelijk daklozen. Er zijn plannen geweest voor een tehuis gevestigd in de voormalige Witte Poort Kazerne en het Minnehuis, maar tot de uitvoer ing is het nooit gekomen. Het col lege heeft onlangs een nota uitge bracht, waarin wordt voorgesteld voorlopig nog geen tehuis op te zet ten, omdat de exploitatie te veel geld zou kosten. Daklozen worden bij gebrek aan een speciaal cen trum nu ondergebracht in Huize De Wekker, Huize Sint Maarten en bij de Cortona Stichting. De Werkgroep wijst er in de brief aan de gemeenteraad op dat met deze laatste maatregelen ook veel geld is gemoeid. "Ook de huisves ting in zg. "gastgezinnen" kos- geld." De werkgroep gelooft da: deze oplossingen zeker zo duur zijr als een eigen centrum voor daklol zen en betreurt het dat in de noU van B en W geen duidelijkheid wordt geschapen over de koster die nu worden gemaakt voor huis vesting. In de brief aan de gemeenteraad dringt de werkgroep er op aan orr| alsnog bij de begrotingsbehande ling, die vandaag in de gemeente raad is begonnen, een ton beschik baar te stellen voor een daklozen centrum. Burgemeester Vis: afstandelijk. LEIDEN - De Kerstactie, die het afgelopen weekeinde in de Petrus- kerk is gehouden, heeft ruim twee duizend gulden opgebracht. Er be staat nog een kans om een bijdrage te gireren. Dat moet dan gebeuren op no. 548618 t.n.v. J. Brandenburg, Hoge Rijndijk 96a, Leiden, onder vermelding Kerstactie. Het geld wordt gebruikt voor zieken en be jaarden. LEIDEN - De tuintjesvereni ging "Floralia" vierde het afge lopen weekeinde het 40-jarig be staan in speeltuin Zuiderkwar tier aan de AnjelierstraatFlo ralia werd op 26 februari 1936 in café Royal opgericht door de heren Galjaard, Wagemans en v. d. Heyden. Voorzitter AMet selaar verwelkomde op de jubi leumbijeenkomst 07ider meer erevoorzitter JHSmit en de le den van verdienste H. Wage mans en J. Massaar. Tijdens de bijeenkomst werd opgetreden door de dansgroep "Staalwijk" en accordeonist Rekelhof. De winnaars van de tuinwed- strijd waren: Achtertuinen: geen lste prijs. 2de prijs: M. Schouten, 72 pnt., B. v. Meij- gaxirden 69 '/2 pnt., mevr. H. Duyzend 69'/2, ijde prijs: Voor zaat (68V2), Pauw (68), v. Strater (67V2), mevr. Pouw (67), v. d. Berg (66J/2), Hes (66V2), Wester beek (66), Wesseling (66), Ver hoeven (65). Bij de voortuinen waren er geen lste en 2de prij zen. De derde prijzen gingen naar Voorzaat (68), en Boom (63 V2). Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter A. Wetselaar, secreta ris K. J. de Jong, penningmees ter C. Voorzaat en de leden J. Mieremet, A. Smit, mevr. L. Duyzend, J. de Hoed en K. Meygaarden. Op de foto v.l.n.r. mevr. L. Duy zend, K. Meygaarden, mevrouw Schouten en voorzitter Wetse laar. JOHAN VAN WOLFSWINKEL In het Cultureel Centrum in Voorschoten was de xpositie van "De Vogelvrienden". Oranje Nassau Mavo LEIDEN - De heer A. D. Pool neemt aan het einde van deze maand afscheid als adjunct- directeur van de Oranje Nassau Mavo. Op 27 januari bereikt hij de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Pool was sinds september 1957 in dienst van de Gerefor meerde Schoolvereniging (nu Prot. Chr. Schoolvereniging) als hoofd van de Zuiderpark-ulo. Na de fusie in augustus 1969 met de Oranje Nassau Mavo werd hij op verzoek tweede man. LEIDEN - De Randstadspelers, een ensemble van muzikanten (gi taren, accordeons, drums, orgel) en zangers, zijn tien jaar jong. Deze Verjaardag (eigenlijk reeds op 5 ok tober j.l.) werd zaterdagavond in het mudvolle Antonius-clubhuis luisterrijk gevierd met een uitvoer ing, waarbij iedereen zich gelukkig en van zorgen ontslagen voelde. Geen wonder, dat in de openings toespraak van voorzitter Ge Hey- nekamp de dankbare, blijde toon doorklonk. Hij vroeg ook de vier andere leden van het eerste uur "die het gemaakt en gered hebben" te willen opstaan. Het applaus was verderop in de avond nauwelijks van de lucht. Bram Lambooy had de muzikale leiding. Ik kreeg de indruk van een goed onderling begrip aan beide zijden van de lessenaar. De Rand stadspelers weten wat ze doen en ze doen het goed, als volijverige, voor de muziek enthousiaste, amateurs. Een stukje echte volkskunst, waarmee Leiden blij mag zijn. Ze zongen het populaire lied, de song, waarin ook vijf zeer verdien stelijke solisten optraden. Het in gangslied ('Happy days are here again'), even onderbroken door het voorzitterlijk welkom, maakte al dadelijk stemming. In "Manko Vijf' zongen drie dames en twee heren beurtelings een solo: van Zonneveld, Bandy, Léhar, de Elephant Song, muzikaal en in de zegging alleszins verantwoord. Dit zelfde mocht zeker ook gezegd van een groter geheel: een selektie uit "Jesus Christ Superstar", begeleid door instrumenten en koor, die geen fouten maakten. Ook voor de Engelse taal zijn die Randstadspe lers niet bang. Maar dat zit nou eenmaal in de lucht tegenwoordig. Net als die onafscheidelijke, de woorden verhardende, vaak on duidelijk makende mikrofoons. Een daverend sukses hadden (vo lop verdiend) de professionele con ferencier André Kaart en de Globe trotters, met hun geestige moppen, imitaties en dialogen. Alles, zoals de hele uitvoering trouwens, op be schaafd niveau. Enkele honderden duiven hadden dit weekeinde onderdak het Leonardushuis a. d. Pooi weg bij jong en enthousiast LEIDEN - De Leidse gemeente raad zal de uitspraak doen dat tegen de herbenoeming van dr. A. J. Vis (WD) als burgemeester van Lei den in 1977 geen bezwaren bestaan. Deze herbenoeming is aan de orde, omdat het volgend jaar zes jaar ge leden is, dat Vis werd geïnstalleerd. De commissie die onlangs door de gemeenteraad was ingesteld om een uitspraak van de raad over de herbenoeming voor te bereiden, heeft een rapport uitgebracht, waarin het bovenstaande wordt geadviseerd. Deze commissie be stond uit de voorzitters van vier fracties: Meijer (PvdA), Beijen (PPR/D'66), Hoeven (CPN) en Van de Zande (PSP). CDA. WD en SGP/GPV hebben zich destijds in de raad tegen de instelling van de commissie verzet en hebben ook geweigerd er zitting in te nemen. De vier fractievoorzitters, die tot unanieme conclusies zijn geko men, vertegenwoordigen niettemin een meerderheid in de gemeente raad. Van Leo Meijer, die voorzitter was van de commissie, is vandaag bij de algemene beschouwingen ter gelegenheid van de begrotingsbe handeling in de raad een motie te verwachten, welke het advies van de commissie zal bevatten. Passief In het rapport van de commissie wordt geconstateerd dat Vis zijn taken "in voldoende mate" vervult. Als punt van kritiek op het functio neren van de burgemeester wordt genoemd de passieve wijze, waarop hij een aantal taken interpreteert. "Dit geld bijvoorbeeld voor de ver antwoordingsplicht over het poli tiebeleid, de eigen beleidsinitiatie ven en de bemiddelaarsrol tussen de vaak verhitte Leidse gemoede ren". Ook vindt de commissie dat Vis naar buiten weinig laat blijken van persoonlijke betrokkenheid bij de Leidse problemen en tamelijk formalistisch is in zijn contacten met de bevolking. "Hier staat tegenover dat zijn af standelijke wijze van optreden in de Leidse politieke situatie ook aanmerkelijke voordelen biedt en het verloop van de raadsvergader ingen erbij gebaat is, dat een ieder LEIDEN/VOORSCHOTEN - Op drie plaatsen in Leiden en omgeving werden het afgelo pen weekeinde vogeltentoon stellingen gehouden. In het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde hield de Eerste Leidse Kanarievereniging "De Zanger" de jaarlijkse tentoon stelling. Op de tentoonstelling waren vele zangkanaries, kleurkanaries en tropische vo gels te zien. De kampioen mees terzanger werd S. Collé. De kampioenen bij de kleurkana ries werden de heren J. L. van Went, H. P. Noordermeer, en C. M. Kloots. Bij de exoten werd kampioen J. Dijkstra. Tweede kampioen werd L. Polane. De aangewezen vogels waren van S. Collé, J. L. van Went en L. Polane. De Vogelvrienden Lei- den-Voorschoten hield de grote onderlinge tentoonstelling in het Cultureel Centrum in Voor schoten. De tentoonstelling die het gehele weekeinde geopend was, trok ongeveer 250 bezoe kers. Secretaris W. F. Taffijn sprak dan ook van een ge slaagde expositie. De uitslag van de wedstrijd was: C. Rooz- en, Leiden: kampioen meester zanger, A. G. de Wit, Zoeter- woude, kampioen tropen en ze- bravinken, W. F. Taffijn, Lei den: kampioen stam-tropen, W. v.d. Geijn, Leiden: kampioen stam-kleurkanaries, J. Lalau, r •- - i Kanarievereniging "De Zanger" exposeerde in het voormalige marine complex aan het Noordeinde. Leiden: kampioen kleurkana ries, J. Boekkooij, Oegstgeest kampioen kleurparkieten, G. Blikman, Leiden: kampioen stam-zangkanaries, P. J. Ver- hoork, Voorschoten: kampioen bastaarden en R. v. Beelen, Lei derdorp: kampioen jeugleden. De dit jaar opgerichte postdui venvereniging "De Sleutel stad" hield voor de eerste maal een tentoonstelling in het Leonardushuis aan de Haag- weg. Op de expositie waren on geveer 300 duiven te bezichti gen. De tentoonstelling werd door vele honderden duiven- liefhebbers bezocht. De keu ring had de volgende resulta ten: mooiste doffen A. v. d. Dop en Zn, mooiste oude duivin: H. Bodijn, mooiste jonge doffer A. v. d. Dop en Zn., mooiste jonge duiven: A. v. d. Dop en Zn. Mooiste duif van de tentoon stelling was eigendom van H Bodijn. !«!«|jpi|| f overtuigd is van de onpartijdigheid van zijn handelen", zegt de com missie. Zij vindt dat de burgemees ter begrip heeft getoond voor de si tuatie, waarin van hem wordt ver langd dat hij zich zoveel mogelijk tot zijn wettelijke bevoegdheden beperkt. Beperkt Met dit laatste doelt de commissie op de feitelijke situatie, die sinds september 1974 bestaat. Het toen optredende linkse programcollege beperkte de bevoegdheden van de burgemeester tot het uitoefenen van zijn wettelijke taken. Dit zijn bijv. het leiden van vergaderingen van de gemeenteraad en B en W alsmede hoofd zijn van de politie en van de brandweer. Verder deed de vorige gemeenteraad in juni 1974 een aantal uitspraken over wat tot het takenpakket van een burge meester dient te behoren. Aan de hand van deze uitspraken heeft de commissie het functioneren van Vis beoordeeld en het niet getoetst aan de profielschets, die de ge meenteraad in 1971 van de toen ge wenste burgemeester maakte. Om dat daarin een "all-round super mens" werd verlangd is "toetsing van een mens van vlees en bloed aan dit profiel niet erg zinvol", al dus de commissie. In de conclusies van het rapport wordt overigens de nadruk gelegd op de voorkeur, die de commissie heeft voor een verkozen burge meester. "Aanwijzing door dit be stuurlijk invloedrijke ambt door middel van benoeming door de centrale overheid blijft een tekort koming van onze lokale democra tie", aldus de commissie. De in spraak, die gemeenteraden nu bij een burgemeestersbenoeming krijgen, wordt van erg beperkte be tekenis genoemd. Zolang een bur gemeester een benoemde functio naris is, moeten zijn bevoegdheden beperkt zijn tot zijn wettelijke ta ken, aldus concludeert de commis sie. Loyaal Dat laatste zou, zegt Leo Meijer in een toelichting op het rapport, ook voor een PvdA-burgemeester moe ten gelden. Hij constateert dat de commissie vlot heeft gehandeld; ze heeft drie vergaderingen nodig ge had. "Het begint erop te lijken, dat in bestuurlijke verbanden in Lei den alleen zonder het CDA snel gewerkt kan worden". Meijer wijst erop dat er geen minderheids standpunten zijn ingenomen door afzonderlijke commissieleden, hoewel die mogelijkheid was opengelaten. De PvdA-er prijst de solidariteit van Vis met uitspraken die de gemeenteraad heeft gedaan en zQn loyale opstelling in het col lege van B en W. "Wat dat betreft heb ik liever een figuur als Vis als burgemeester Samkalden samkal- den, die zich in Amsterdam op alle mogelijke manieren met het poli tieke beleid bemoeit", aldus Leo Meijer. de sfeermaker van de feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3