'AA mijn eindstation' ILe/cfee agenda Moncho: meningen verdeeld Alcoholisten aan de lijn Na botsing water in bij Beestenmarkt Voorschoten wil af van Leiden als leverancier van elektra VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense gemeenteraad zal vrijdaga vond het voorstel van B en W moe ten goedkeuren tot opzegging van de stroomleveringsovereenkomst met de gemeente Leiden. Wanneer de raad dit besluit neemt, dan bete kent dit dat over drie jaar de over eenkomst beëindigd kan worden beschouwd en Voorschoten ener gie kan betrekken van een andere leverancier. In januari 1959 ging de gemeente Voorschoten een leveringsover eenkomst aan met dé gemeente Leiden. Deze overeenkomst had een looptijd van 19 jaar en wordt steeds met vijf jaar verlengd, op zegging moet drie jaar voor de af loop van de levering geschieden. Voorschoten is ontevreden over de voorwaarden en heeft met de over ige grote afnemers (Alphen, Wad- dinxveen, Boskoop, Katwijk, Noordwijk, Wassenaar en het elec- triciteitsbedrijf Hillegom-Lisse- Sassenheim) en de gemeente Lei den besprekingen gevoerd omtrent een andere vorm van levering. In overleg met de gemeente Leiden is een ambtelijke werkgroep in 1972 ingesteld. De werkzaamheden van deze werkgroep hebben geleid tot een rapport met daarbij behorende ontwerpen voor een nieuwe over eenkomst. Alle grote afnemers en bedrijven hebben inmiddels laten weten dat zij zich met het ontwerp kunnen verenigen. De gemeente Leiden heeft echter medegedeeld dat zij, gezien de consequenties niet in staat was voor de gestelde termijn (1 november 1975) tot een afge ronde besluitvorming te komen. Omdat het inmiddels ruim een jaar verder in de tijd is, geven B en W van Voorschoten op advies van de commissie financiën en bedrijven het gemeentebestuur van Leiden te kennen dat er spoed gezet moeten worden achter de afwerking van de nieuwe leveringsovereenkomst. B en W van Voorschoten verwachten dat Leiden thans wel zal gaan rea geren te meer daar de kans bestaat dat meerdere afnemers wel eens een andere leverancier voor electri- citeit kunnen gaan opzoeken. Welke gemeente dat kan zijn, laten B en W buiten beschouwing omdat er nog driejaar levering vanuit Lei den plaatsvindt. Zakkenrollers weer actief op de Leidse markt en in warenhuizen LEIDEN - Zakkenrollers hebben zaterdagmiddag in de Leidse bin nenstad voor een bedrag van 1500 buitgemaakt. Ze toonden zich vooral actief in warenhuizen en op de weekmarkt. In alle gevallen be stond hun prooi uit winkelende vrouwen. Bovendien hebben twee verkoopsters van V. en D. bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van hun tas met een totaal bedrag van 100. De Leidse politie heeft in de afge lopen nacht vier jongens in de leef tijd van 16 tot 20 jaar aangehouden, die even tevoren een groot aantal fietsen in het water van het Rapen burg had gegooid. De jongens, allen Leidenaars, hadden bovendien bij het Theologisch Instituut een ruit ingegooid. Onbekenden hebben zaterdag middag op het nieuwe parkeerter rein van het Diacones senhuis elf verlichtingspaaltjes en twee af sluitbomen vernield. De stalen paaltjes waren afgebroken en overal neergegooid. Er ontstond een schade van 4000. Door Hanneke Meijer LEIDERDORP - "Het is er weer zo'n beetje de tijd voor. Rond de feestdagen krijgen we de meeste telefoontjes." Voor hulpverlener Frank van de Leiderdorpse Anonieme Alcoholisten heeft de telefoon de plaats van de fles inge nomen. "Door die hulpverlening word je steeds weer ge confronteerd met je eigen ellende van vroeger, dan blijf je wel van de drank af." Helpen om van de drank af te ko- men is het motto van de A.A.; een systeem dat tot nu toe 700 van de ruim 180.000 alcoholisten in Ne derland aan een "droog" leven heeft geholpen. Die 700 hebben maar één argument "We zijn voor onszelf gestopt." Ze hebben allemaal hun eigen ver haal. Frank: "Ik ben op mijn veer tiende gaan varen en ben toen al vrij snel gaan drinken. Waarom precies weet ik eigenlijk niet. Ik ben nu dertien jaar getrouwd. Daarvan heb ik de eerste acht verzopen. Tot drie keer toe zijn de echtscheidingspapieren op tafel geweest De laatste keer was het "Ik voelde me eenzaam en ontdekte dat de grond onder mijn voeten afbrokkelde. Ik kreeg medelijden met mezelf en ging het café in. Die kastelein heeft me gered, hij gaf me geen alcohol maar koffie. Hij zei: Joh, jij krijgt geen drank, want jij loopt met moordplannen rond. Heb je wel eens gehoord van de A.A.? Ifitussen was toen ook een maat schappelijk werkster met het idee A.A. op de proppen geko men. En toen heb ik gebeld." Een ander verhaal. Herman: "Ik zag* het helemaal niet meer zitten. Ik sliep al wekenlang in mijn auto. Een baan had ik het laatste half jaar niet meer gehad. Ik liep met allerlei vreemde gedachten rond, wilde zelfmoord plegen. En op een avond dat ik de situatie niet meer aankon heb ik de Haagse S.O.S.-dienst gebeld vanuit een telefooncel. Daar zeiden ze: Het spijt ons meneer maar we gaan om negen uur pas open. Ik heb mijn auto daar voor de deur ge parkeerd en ben toen gaan sla pen. Ik was bang dat ik mij an ders zou bedenken. Als je weer nuchter bent ziet de situatie er lang zo beroerd niet uit. De S.O.S.-dienst gaf mij het tele foonnummer Vein de "A.A." Coby, moeder van zes kinderen. Zij vertelde: "Ik dronk eerst eigen lijk voor de gezelligheid. Mijn man en ik hielden er allebei wel van. Maar het begon een beetje uit de hand te lopen. Ik ontdekte dat, wanneer je je 's morgens be roerd voelde, een borreltje de ka ter gauw weg nam. Maar om elf uur had ik dan al zin in de vol gende. Zo ging het tenslotte de hele dag door. Ik verwaarloosde het hele huishouden en belandde tens lotte in een ontwenningskliniek. Daar ging het niets beter. Ik be loofde alles om maar weer zo gauw mogelijk thuis te komen, om weer te kunnen drinken. Wat stak er eigenlijk achter, zo erg was het toch niet, dacht ik bij me zelf, maar ik was nog niet thuis, ik had mijn jas nog aan, of ik stond De AA. al met mijn eerste borrel in de hand. Dat heb ik nog twee jaar volgehou den en toen moest ik opgenomen worden in Endegeest. Het was zo erg geworden dat ik dingen zag Dat is nu vijf jaar geleden. Ik heb het er moeilijk mee gehad. Ik heb gevochten als een leeuw. Heb hele nachten over straat gelopen. Dit heeft een jaar geduurd. Ik ben intussen naar de club (de A.A. - red.) toegegaan. Dit is één avond per week. Daar moest je alles over jezelf veftellen. Je moest jezelf helemaal bloot geven. Dat kon ik de eerste maanden niet. Je werd er ook niet toe gedwongen. Ik luisterde alleen maar en zocht in tussen een reden om te kunnen zeggen: Ja maar zo erg was het met mij niet. Voordien had ik steeds een excuus om te drinken. Ik had een rot-wijf, een rot-baas, en rot-werk. Maar dat is geen ex cuus. Daar kwam ik gauw achter bij de A.A. die er helemaal niet v helemaal vrijblijvend. Je hoeft er alleen maar je voornaam af te geven. De A.A. kan je alleen maar helpen door te praten. Ver dere hulp hoef je er niet te ver wachten, geen financiële hulp of i, want daar zijn we niet prachtige optochten door de straat gaan. Dan riep ik de kinde ren en zei: Kijk eens wat een mooie olifanten. Toen de dokter erbij werd gehaald ben ik naar de buurvrouw gegaan en zei: Jij hebt toch ook die optocht door de straat zien gaan? Zo vast geloofde ik er zelf Ik zag Langzaam maar zeker werd de tuatie beter. Ik dacht eerst nu ben ik gestopt met drinken dus nu zal thuis ook wel alles koek en ei zijn. En ik vond het raar dat mijn vrouw zo op een afstand bleef en dat de kinderen mij uit de weg bleven. Ze kregen immers te pas en te onpas een pak op hun duvel als het mij zo uitkwam. Vier maanden ben ik in Endegeest Na ongeveer een jaar kreeg ik de gebleven. Lichamelijk was ik op- "drankjank". Bij sommige geknapt, maar geestelijk nog niet. Toen kwam ik in contact met de A.A." Frank: "Toen ik gebeld had ge beurde er eerst een dag niets. Maar de volgende dag kwam Max en die zei: ik ben alcoholist, en de ander zei: Ik ben Bert en ik ben alcoholist Ik zat dat eens aan te horen en dacht, wat een ge ouwehoer. Ik was er namelijk he lemaal niet meer zo van overtuigd dat ik wilde stoppen. Ik voelde me weer helemaal opgeknapt en het leek allemaal niet zo erg meer. komt dit wat eerder, bij ande ren wat later. Ik begon dan welbewust ruzie uit te lokken om maar een aanleiding te vinden om weer te gaan drinken. Maar dat wou ik toch eigenlijk niet. Als het zo met mij stond belde ik mijn sponsor (hulpver lener - red.) op en dan gingen we samen op pad. We gingen naar mensen die in nood hadden ge beld en als ik die gevallen zag, dan dacht ik bij mezelf: Nee, dit nooit meer. Zo gaat het nog steeds. "ROND FEESTDAGEN DE MEESTE TELEFOONTJES" Bert en Max vertelden hun leven servaringen en ik vond het maar raar. Tenslotte zeiden zij: Jij kunt helemaal niet drinken, waarmee ze bedoelden: Je kunt geen maat houden. Ik dronk dertig halve li ters bier per dag. Die opmerking was voor my de druppel die de emmer deed overlopen. En ik ben gestopt Ik word nu zelf vrij vaak gebeld door mensen die hulp nodig heb ben. We gaan dan altijd een dag later erheen. Vaak hebben ze dan al spijt van hun telefoontje. Met die mensen lukt het dan ook niet. Dat heb je snel door. Vaak zeggen ze ook: O, met mij is het zo erg niet. Zo belde een Leidse vrouw. Zij had al twee keer alcoholvergiftiging gehad, was twee keer helemaal kaal geworden en verschillende keren opgenomen geweest. Voor zulke mensen is er geen oplos sing meer. Je moet eerlijk worden tegenover jezelf. Ik heb het er erg moeilijk mee gehad. Ik vertelde immers altijd smoesjes. Maar AA. is het eindstation, daarna is er niets Herman: "In het begin was het con tact met de A.A. een opluchting voor me. Daarna niet meer. Ik miste het drinken. Ik heb het eer ste jaar erg getwijfeld en hard ge knokt. Mijn vrienden van vroeger ben ik allemaal kwijt. Maar lang zaam aan leg je nieuwe contacten en dan kom je er achter dat deze veel meer waard zijn. Nu ik niet meer drink zijn al die problemen die ik had, opgelost. Niet dat er nu nooit meer iets is. Natuurlijk wel maar nu kun je er over praten. Ik ben nu veel rusti ger geworden. Ik ben er achtér gekomen dat praten ontzettend goed helpt. Je wordt geconfron teerd met het leven en je kunt niet meer vluchten." Coby: "Ik heb altijd gedacht dat ik het goed verborgen heb gehou den. Zo denk js dan. Ik dacht, de buren zien mij nog steeds als het nette vrouwtje. Ik kon namelijk, omdat ik toch altijd thuis was al les stiekum doen. Ik stopte de sherry in de thermoskan. En als een fles te snel leeg was, dan kocht ik gewoon een nieuwe in een andere zaak, dat viel toch niet op." "Het heeft me ontzettend veel doorzettingsvermogen gekost om vol te houden. Maar ik heb het gered en daar ben ik nu toch wel een beetje trots op. Mijn huishouden draait nu weer goed. Ik heb ook enorm veel me dewerking gekregen van mijn man en mijn kinderen. Zij heb ben mij nooit iets verweten. Vo rig jaar is mijn man helaas over leden." Herman en Frank: Wij waren toen wel bang dat je zo'n klap kreeg dat dit weer moeilijker voor je zou worden." Coby: "Nee, ik heb er zelfs niet bij stilgestaan om weer te gaan drin ken. Later vond ik het dan fijn dat ik al zoveel verwerken kon, maar ik ontdekte wel dat mijn kinde ren alle drank, elke verstopt had den." Frank: "Er is hier nu echt wel weer een borrelïn huis, maar je zult mij niet meer zien drinken. Ik weet veel te goed dat ik verkocht ben als ik er eentje aanraak. Want je raakt het nooit helemaal kwijt." LEIDEN - De Columbiaanse mi- mespeler (Ramón Diaz) heeft za terdagmiddag en -avond twee voorstellingen gegeven van een mime-interpretatie in het LAK- theater in Leiden. 's-Middags im proviseerde hij geluidloos op het thema "Het betoverde haar", een duidelijk op kinderen afgestemde voorstelling, en 's avonds bracht hij "Fantasie over een droom" voor volwassenen. Ramon Diaz ontkent, hoewel dat in de aankondiging was gesteld, dat hij in direct contact heeft gestaan met de beroemde Marcel Marceau. Diaz: "Ik heb wel met veel succes opgetreden op het "Festival d'Avignon", maar ontleen mijn artistieke kwaliteiten niet aan anderen. Ik beoefen een zelfstan dige kunstvorm. In zijn land (Raón diaz woont in Bogota/Colombia) is hij een zeer gezien en gerenommeerd mimep- speler. In Nederland kent hij Rob van Reijn en heeft hij verhelder ende gesprekken gevoerd met le den van de "Mimeliga". Het viel deze Columbiaanse kunstenaar, die ook gouden motieven te koop aan bood, op dat in Nederland het ra cisme helemaal niet bestaat. Diaz beklaagde zich erover, dat hij over onvoldoende financiën beschikt, omdat de Columbiaanse regering niet het systeem van gesubsi dieerde gezelschappen kent. Het publiek was na afloop ver deeld. Sommigen hadden bijzon der genoten; anderen vonden het niet ver genoeg boven het Neder lands mime-niveau reiken om Moncho's komst naar Nederland (Leiden) te rechtvaardigen. Een feit blijft inmiddels dat het LAK met deze manifestatie weer wat discus siestof heeft aangedragen met be trekking tot de (geëngageerde?) mimespeler in Nederland. BERT KOEKEBAKKER Wassenaarse WY ook tegen toeristen belasting WASSENAAR - Ook de Wasse naarse VW-afdeling heeft zijn on gerustheid uitgesproken over de plannen van B en W om in Wasse naar toeristenbelasting in te voe- In een motie, aangenomen door de algemene vergadering van de afde ling, pleit de Wassenaarse VW voor niet invoeren van de belasting omdat concurrentievervalsing ont staat ten opzichte van de omlig gende gemeenten, die geen toeris tenbelasting kennen. Verder vreest de Wassenaarse VW dat de nieuwe belasting een aan zienlijke verzwaring zal betekenen voor Duindigt, Duinrell en het Die renpark Wassenaar. Verder meent men dat elke belemmering van het bezoek en verblijf van toeristen consequenties zal hebben voor de Wassenaarse middenstand. Tenslotte, aldus de VW, is er sprake van onrechtvaardigheid, omdat de twee grootste recreatie- objecten - het strand en het park Meijendel - buiten schot blijven. De Wassenaarse VW heeft de tekst van de motie inmiddels aan de ge meenteraad gestuurd, die van-= avond de begroting voor het ko mend jaar behandeld Daar zal de toeristenbelasting vrijwel zeker aan de orde komen. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 10 tot 17 december, door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smal- lenburg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 071-762877; Oegstgeestse Apotheek, Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. 133274. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 i JtBrêehuys, Breestraat 19, OPEN HUIS, Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, kreaüef spel, Go, boetseren, psy- chotronica, anders denken, alle groepen vanaf 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie bestuurszaken, 8 uur nam. Gemeentecentrum, Lijtweg, Oegstgeest, informatieavond over kabel-tv, 8 uur Gemeentehuis Wassenaar, begrotings vergadering, 7.15 uur nam. Stadhuis, begrotingsvergadering, 2 en 7 Leidse Schouwburg, toneelvereniging Tot Ieders Genoegen met "Beau rivage" van George Batson, 8.15 uur nam. K en O gebouw, Oude Vest 45, cursus over mystiek "Van Eckhart tot Zen", 8 t dia's over Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag tjm vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Advocaten spreekuur Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen én we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdjjck 32, Oegstgeest, telefoon 4)71-153652. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allèn die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Een 23-jarige automobilist uit Wassenaar is zaterdagavond in de bocht van de Plantagelaan en het Levendaal geslipt en tegen een boom gebotst. Hij kreeg een her senschudding en snij wonden in het gezicht. Van een kledingmagazijn aan de Stationsweg is in de nacht van za terdag op zondag een grote glasruit vernield. Er ontstond een schade van 1200,- LEIDEN - De winkeliers van het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplcin hielden de afgelopen weken een actie onder de bezoekers van de "Luifelbaan". Het afgelopen weekeinde werden in de Bevrijdingskerk de prijzen uit gereikt. Eén van de winnaars was pastoor MaarschaL kerweerd, van de Leonardusparochie, die persoonlijk de prijs in ontvangst kwam nemen (op de foto rechts). Proef met éénrichting- verkeer in de Oude Morsch LEIDEN - Vanaf 15 december zul len nieuwe verkeersmaatregelen ingaan in de Oude Morsch: er komt een stelsel van éénrichtingverkeer waarby fietsers en bromfietsers wel in twee richtingen mogen rijden. Deze maatregelen zullen drie maanden als proef genomen wor den. Als de proef slaagt dan zal met subsidie van het ministerie van CRM een aantal straten verbeterd worden. De gemeente is van plan meer plaatsen voor (brom)fietsers te maken op de Beestenmarkt en bij de Koets-O-theek. De Morspoort wordt gesloten voor verkeer stad-uit. De Smidsstraat en Kruisstraat krijgen éénrichting verkeer naar de Binnenvestgracht toe. Vanaf de Kruisstraat kan men links-af de Binnenvestgracht af richting Morspoort (vanwaar men via de Morsstraat de wijk uit moet), of rechts-af richting Steenstraat. De maatregelen dienen om het door gaand verkeer uit de Narmstraat te weren. LEIDEN - Omdat hij met zijn auto in ver keerde richting de Breestraat afreed bot ste de 2&-jarige H. T. uit Zoetermeer za terdagnacht rond twaalf uur tegen de wagen van de 33-jarige Leidse automo bilist W.G.V. De wagen van V. raakte, als gevolg van de klap, een geparkeerde auto; T. trachtte in paniek te keren, beschadigde daarbij eveneens een andere auto en reed vervol gens door richting Kort Rapenburg. Nadat hij met hoge snelheid de Beesten markt was opgereden verloor hij de macht over het stuur en belandde met zijn auto in het water. T. en twee Haagse inzittenden konden zich in veiligheid ste len door via een bij de aanrijding gebro ken zijraam uit de auto te klimmen. De beide Hagenaars liepen daarbij lichte snijwonden op. T. en V. bleven onge deerd; T. verkeerde wel onder invloed. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag tjm vrijdag 9.00-10.00 uur). Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Mors kwartier. Buur thuis Mors kwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- ^lU«)uH™nïnKht Huize St. Maarten Opvanghuis 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2