mom Brass United blies de geschiedenis door ASTER1X EN HET IJZEREN SCHILD DE GELE SPIN MAANDAG 13 DECEMBER 1976 Zoals u waarschijnlijk gelezen hebt wordt dr. Anne Vondeling, voorzitter van de Tweede Ka mer, ervan "verdacht" onder het frivole pseudoniem mr. Ed Reveil een aanval op minister Van Agt in NRC-Handelsblad te hebben geschreven. Ton Plan ken van Den Haag Vandaag heeft gezegd dat hij dit door ze ven afzonderlijke NRC- redacteuren bevestigd had ge kregen (heeft u ooit zeven af zonderlijke N RC-redacteuren bij elkaar gezien?), en hoofdre dacteur Spoor heeft op de vraag of Vondeling inderdaad mr. Ed Reveilis.noch bevestigend,noch ontkennend willen antwoorden. Dr. Vondeling zelfheeft ontkend dat hij dit stuk geschreven heeft, en dat deed hij opnieuw toen ik hem vrijdagavond na afloop van de veiling voor Amnesty In ternational in het Stedelijk Mu- seum in Amsterdam ontmoette en vroeg: "Mag ik Ed zeggen?" Dat mocht ik wel, als ik maar niet dacht dat hij Ed Reveil was. Hij had wel begrip voor Spoors weigering om te ontkennen dat hij het gewraakte stuk geschre ven had, want (zo redeneerde Spoor) als ik "nee" zeg op de vraag of het Vondeling is, moet ik ook weer een antwoord geven op de vraag of het dan mis schien Frans Andriessen is, en zovoort enzovoort. Spoor dacht overigens wel te weten hoe het gerucht van Von- delings vaderschap in de wereld was gekomen: Vondeling had hem op Nieuwspoort opgebeld over een kandidaat voor het di recteurschap van de Leeuwar der Courant (waarvan dr. Von deling president-commissaris is), en de roep: "De heer Vonde ling aan de telefoon voor de heer ■Spoor!" was kennelijk niet aan de aandacht van de aanwezige journalisten ontsnapt. "Maar ze hebben o°k uw stijl herkend". zei ik (het grootste compliment dat je iemand kan maken: dat hij een eigen stijl heeft!). "Ja, daaruit blijkt hoever we alweer van de Tweede Wereldoorlog af zitten", antwoordde dr. Vonde ling. "Ik heb in de oorlog stukjes voor illegale blaadjes geschre ven, en dan bedacht je je al schrijvend wel eens dat je er voor moest zorgen dat de Duit sers je niet op je stijl van schrij ven konden betrappen. Als ik per sé onder pseudoniem een stuk in de NRC had willen schrijven, had ik er wel voor ge zorgd dat ik anders had ge schreven dan ik gewend ben!" HANDEN Op genoemde veiling voor Am nesty International werden vier oorspronkelijke werken van Lucebert, Pieter Engels, Jeroen Henneman en Willem Malsen geveild. Veilingmeesters waren Koot en Bie, die er in één moeite door een nummer voor hun ko mende programma van maak ten. De organisatoren hadden de taktische fout begaan, om niet althans een deel van het publiek "voor te selecteren", bijvoorbeeld via het klantenbes tand van de galeries die het werk van de vier kunstenaars plegen te exposeren, want vrij wel de enige bieders onder het talrijke simplistiese publiek bleken ook degenen te zijn die op het laatste nippertje waren uit genodigd als kapitaalkrachtige kunstliefhebbers. Luceberts tekening werd voor 650 gulden verkocht (dat was "aan de prijs", voor wat het was), Pieter Engels' kastje met slot vond ik met 1250 gulden ook nog "aan de prijs", maar de 1725 gulden voor de collage- tekening van Jeroen Henneman was aan de lage kant, en toen het olieverfschilderij van Mal sen niet hoger wilde stijgen dan 2800 gulden, werd het vastge houden. Na afloop werd het toch door de hoogste biedster, die kunstinkoopster van de PTT is, voor 4000 gulden gekocht, de "werkelijke waarde" van dit schilderij, omdat de PTT, die regelmatig kunst aankoopt, het zich moreel niet kan veroorlo ven iets onder de reële prijs aan te kopen. De vier werken van de Neder landers waren met 11 van be kende buitenlandse kunste naars verwerkt tot posters, die voor 10 gulden per stuk te koop waren, en gedeeltelijk nog steeds te koop zijn. Hockney en Topor waren het eerst uitver kocht, ook omdat de Ameri kaanse tak van de A J. maar een beperkt aantal had willen stu ren, omdat de posters in Ame rika voor 10 dollar verkocht worden, en Al. Nederland een tientje voldoende vond. De an dere zijn nog na te bestellen (020-847905). Ik maak u met name attent op die van Jeroen Hennemandie ons twee handen toont. De hand links houdt een trits van zes fotootjes vast: alom bekende beelden van gevallen van marteling en executie. De andere hand wijst er naar. "Herken je die handen?" vroeg Jeroen. Ik keek naar zijn han den, maar een van zijn vingers was met een pleister beplakt die de handen op de poster misten. Ik gaf het op. "De linkerhand is die van Adam, de rechterhand die van God, en ze zijn allebei van Michelangelo en te bezich tigen op het plafond van dé Six tijnse kapel". Ik had zijn kuns thistorische kennis en behoefte aan symboliek weer eens deer lijk onderschat NICO SCHEEPMAKER Muram atsu-k wintet: Hecht ensemble LEIDERDORP - Aan de rand van Leiderdorp, staat het kerkcentrum "De Menswording", waar K. en O. het Muramatsu Kwintet liet ko men. Vijf jonge fluitisten, uniek. Ze hebben hun instrumenten van de zelfde fabrikant de Japanner Mu ramatsu. Ze hadden dezelfde le raar. de vermaarde Verheul. Hun methodiek, tongslag, lucht- en vin- gergebruik, is eender. Ze danken eender en geloven eender over de voordracht. Op zo'n voedingsbo dem rijpt magiek tot wonder. Dat Joseph Bodin de Boismortier de Perpignon origineel voor vijf fluiten schreef (hier Concerto op 15/5) staat vast. Vast ook dat Jos v.d. Booren voor dit concerterende kwintet zijn "Birds" maakte, een eigen verwerkte keus uit de catalo gus van de vogelslag. Een continu-wisseling van een dozijn fluitsoorten (normaal, es, alt, picco lo) was er voor nodig. Ongelooflijk die finesses van de lippentechniek, dit kleurvermogen en het dynami sche contrast. Sterk van de fluit uitgedacht bleek een Sinfonielta-deel van J. de Lo renzo. Als fluitenkwartet kwam opus 103 aan bod van het door Bee thoven betoverde piano- vingeroefeningengenie Kuhlau. Als lest best hoofstaand van geest en vormkracht en tijdsbegrip noe men we de Waal Joseph Jongen met het folkloristisch, zeker du bieuze „Paraphrases on walloon Christmas Carols". Van ons mag "Muramatsu" naar Tokio en Chi cago toe! KEES VERHOEF De 49-jarige acteur Jack Cassidv is bij een brand in zijn flat in Holly wood om het leven gekomen. Cas- sidy (vader van de popzanger David Cassidy) speelde talrijke rollen in musicals, toneelstukken, films en televisieseries. Hij was gescheiden van de actrice en zangeres Shirley Jones. OEGSTGEEST - Brass United, samengesteld uit de heren Freddy Grin (trompet, leider en inleider), Gé Vrijens (trompet en arrangeur), Wouter Hoekstra (trombone), Ernst Munsterman (trombone) en Sipke Bakker (bastrombone) bliezen in de (dun bezette) aula van het Rijn lands Lyceum de geschiedenis van de amusementsmuziek door. De vijf toonden over een professionele techniek te beschikken. Ook ble ken ze een uitstekende conditie, in casu: uithoudingsvermogen te hebben. Het eerste programma-deel begon met de Fanfare, die Josquin De- sprez schreef voor de kroning van Lodewijk XIII van Frankrijk. We hoorden ook een bewerking van het menuet uit Haydns Kaiser- kwartet (klonk niet eens zo slecht) en o.m. een frappante mars van Jan Koetsier. Ondanks de knappe ar rangementen en het blakende mu-^ siceerplezier van de vijf, bevre digde de tweede afdeling minder. Wat ze hier maakten, was schijn- jazz. Het léék namelijk op die im provisatiekunst, maar was het niet, omdat alles op het papier van te vo ren vast stond. Ook waren de muzi kanten gebonden aan een drumbaterij-op-de-band, die door gaans te zwaar stond afgesteld. Twee bindingen dus. Hoe knap en grappig ook, zo willen toch een Ra- velse Bolero, een Stas-and-Stripes, liever niet gehoord worden. Na de koffie verschenen de blazers in vrolijke hemden. Ze bliezen een reeks van bekende en nieuwe me lodieën, gearrangeerd, resp. ge componeerd door de, zonder twij fel, grote muzikant Vrijens. Nu deed de band-begeleiding het nog nadrukkelijker. Maar hier kón het ook even beter, al voelde ik me er niet helemaal gelukkig bij. Ik ge loof trouwens, dat zeker twee van de vijf in hun muzikale drift het ook wel zonder blad en bijstand zouden kunnen. JOHAN VAN WOLKFSWINKEL Gedegen vakwerk van Piet Kunst LEIDEN - In de serie kamermu ziekavonden van K&O viel zater dagavond de eer te beurt aan het blokfluitensemble van de streek- muziekschool Leiden e.o. Het con cert werd gegeven in één van de armetierige ruimten, die in de toe komst het culturele beeld van Lei den schijnen te moeten bepalen, namelijk de Lokhorstkerk. C& A in de Stadsgehoorzaal, Albert Heijn in de Lokhorstkerk en de concerten in de raadzaal: dat zou een oplossing kunnen zijn In elk geval speelde het ensemble van Piet Kunst voor een uitver kocht huis; ondergetekende is slechts even de "sfeer gaan proe ven", niet zozeer omdat hij iets tegen blokfluitKunst heeft dan wel om oververzadiging tegen te gaan. Waar de symfonie-orkesten, koor uitvoeringen en doorsnee kamer- muziekensembles en dito-solisten voor mij de dagelijkse maaltijden betekenen, zo zijn de blokfluiten van Kunst voor mij een bijzonder soort banket: de eerste keer dat je het proeft smaakt het verrukkelijk, de tweede keer is het nog wel lek ker, maar daarna hoeft het niet meer, ook al levert de banketbak ker nog steeds dezelfde kwaliteit af. Het baksel van bakker Kunst rui ken en proeven bleek voldoende: zijn naam staat borg voor gedegen vakwerk, dat de vele liefhebbers met smaak zullen hebben gecon sumeerd. RON HARMS Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Machteld Hooyen. - Goua ches, Fred Koot - grafiek, Margot Daems - poppen, Anke Blankevoort- keramiek, ,Jan Rotteveel - tekeningen, Karei Wig- gers - schilderijen, t.m. 31 december geopend di. t.m. za. van 10—17 uur, do. tot 21 uur. Galerie 't Straatje, ingang Nieuwe Rijn, 38. Handgeborduurde tafellakens en ta-. felkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 dec. geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. ook van 19-21 uur. 'Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen, Maijolein v. d. lAssen potloodtekeningen, Alex Hak- lAtelier "De Scherf', Nassaulaan 41, jOegstgeest, tel. 150220. Ans v- d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, jjoutwerk, tegels en mozaïeken. Pe Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling "Geschildert tot Leyden Anno 1626". Van 18 nov. t/m 9 jan., geopend dag. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (25 dec. en 1 jan. gesloten). LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoonstel ling Hendrik van Leeuwen - grafiek en .tekeningen. Van 20 nov.-18 dec. Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling Frans Duin - collages en grafiek. Van 20 nov.-18 dec. 't Hoekje, Warmond. Jenny Fleur expo seert etsen, tekeningen, moriotype's en chabloonprenten. Van 20 nov. tot 15 dec., geopend dag. van 13-17 uur en van 19-22 uur. woe. ook van 10-12 uur. .Galerie-bibliotheek, Wassenaar. Ten toonstelling Pieter Biesiot - beeld houwwerk, An Biesiot - schilderijen en grafiek. Van 27 nov. t/m 15 dec., geopend' dag. van 10-12.30 uur en van 19-21 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Joop Mijs- bergen - gouaches, aquarellen en olie- verfschilderijen. Van 26 nov.-17dec., geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg. 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg -«■ schilderijen. Geopend za. van 14-18 •uur, tot 30 jan. Pulchri Studio, Kempenaerstraat, Oegstgeest. Tentoonstelling Leon Zeldenrust - schilderijen en Ula van Ophuysen - beeldhouwwerk. Van 10 t/m 30 dec. Geopend dag. van 10 tot 16 uur (zondags en beide kerstdagen gesloten). Werkplaats De Bange Duivel, Rijndijk straat 4. Tentoonstelling Canal - gouaches en pentekeningen. Tot 1 jan., dag. geopend, telefoon 124454. Bejaardencentrum Rosenburch. Ten toonstelling zeefdrukken van H. Hase- noot. Geopend dag. van 9-20 uur, zat. van 9-15 uur, tot 2 jan (Due/ ¥)lü 13 december 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Te Lunteren heeft een land man de vorige week bij het gra ven van aarde een menschelijk geraamte gevonden, benevens een mes, een hamer en een horlo geketting. Er wordt een onder zoek ingesteld of de gevonden voorwerpen ook kunnen leiden tot de ontdekking van een mis daad. Tal van jaren geleden is daar namelijk een man, dze ee- nigen tijd naar Holland was geweest om gras te maaien, niet teruggekeerd. Ondanks de vele moeite is het nooit mogen geluk ken eenige spoor van hem te ontdekken. Zijne vrouw is nog in leven. Zij is sedertdien her- 2trouwd en zal nu worden ontbo den om te zien of de horlogeket ting aan haar eersten echtge noot heeft toebehoord. Het ver moeden bestaat, dat de man, toen hij met het geld dat hij in Holland had verdiend, was te ruggekeerd, in de nabijheid zij ner woning is vermoord - De meeningen over het oor logsgevaar loopen uiteen: ter wijl men te St. Petersburg veel hoop heeft op eene vredelie vende beslechting der geschillen met Turkije - welks halsstarrig heid niettemin nog onzekerheid veroorzaakt - hecht men in Be rlijn geen geloof aan deze opti mistische beschouwingen en achi men daar den oorlog on vermijdelijk. Zoo zouden Russi sche agenten naar Marseille zijn vertrokken met een krediet van 24 millioen voor den aan koop van transportschepen. Vijftig jaar geleden: - Toen de boerenafgevaardigde Ballin eergisteren in den Pool- schen Landdag een dringende interpellatie tot de regeering richtte omdat hij op een verga dering in het Oostelijke Grens gebied weggesleept en door de politie bloedig geslagen was, trachtte de rechterzijde hem door een vreeselijk lawaai het spreken te beletten. Ten slotte haalde Ballin zijn met bloed doordrenkte hemd als bewijs stuk te voorschijn en slingerde het naar de banken der rechter zijde. Eerst langzamerhand kon de rust worden hersteld. PANDA EN DE OVERMEESTERING 29-135 - Panda haastte zich met het geld weer naar de stad terug en Joüipop keek hem hoofdschuddend na. "Wie had dat kunnen denken de jongeheer Pam?" mompelde de bediende misprijzend. "In de gevangenis .Met dat soort familieleden kunnen wij ons toch werke lijk niet inlatenHet getfl ons een slechte naam. Maar er is één schrale troost: meneer Panda is er wel wakker van geworden". Dat was waar. Panda holde zonder te rusten naar het politiebureau en bleef tenslotte buiten adem voor de balie staan. "Ik ...ik kom ...de borgsom voorm'n neef betalen hijgde hij. "Pam Panda is zijn naam". "Pam", prevelde de dienstdoende agent, terwijl hij een dik boek raadpleegde. "Ah - ja. Ik wist wel dat die naam me bekend voor kwam. Die is al vrij. De borgsom werd betaald door een zekere Ade Glibber. Slechte vriend voor een baldadige jongen als die Pam, lijkt FRED BASSET SCHIMIGE ROOMVLA 4 eierdooiers, 100 g suiker, V» liter koffie room, 4 eiwitten. Roer de eierdooiers met de suiker schuimig. Ma-ik de deze afkloppende langzaam erby. Doe de vla terug m het pannetje en bind hem au-bain-marie op een klein vuur onder voortdurend roeren. Sla de eiwit ten heel stijf en spa tel deze tot slot door de hete vla. \NAT V//NO JE vaai DC A we ZOUDE** tier «EBBEA1 ÖVEC HSPICI/AJEai w ICX A&u LA")49lU)rr LUXOR: „Genadeloos", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. CAMERA: „De laatste vrouw", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Sjors en Sjimmie de gorilla", za. en woe. 2.30 uur, 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Performance", i za. 11.30 uur. 18 jaar. studio: „Novecento", dag. 2.00 en 8.00 "Uur. 18 jaar. LIDO: „The von Rvan Express", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. TRIANON „Dood van de non", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. REX: „Nobody is back", dag. 7.00 9.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee: „Robin Hood", za. De. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Boetiek van de wellust", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur J345-1430 uur. AvondbezoekiHir 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11-15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en -avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- 1 be,waking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en 'van 19.00 tot 19.30. 14 00 tot 14 30 t Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19 30-20 30 uur in hel St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 18.30 tot 20.00 l_.. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19 30 uur. Kinderzad: van 13.00-14 00 uur. Op ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgendé bezoekuren (alleen voor ou- Zalerdag en zonaag: 14 45-15:00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door- lópend bezoek wordt t hoofdverpleegkundige ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11 30; 13 30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e kla* 13 30- 4 15 en 18 30-19 30 uur; Kraamafdeling 13 30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30'üur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol' kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19