Een dagje vertroeteld worden Cafe espresso thuis maken Dieet houden toch lekker eten... BADPAK IS TERUG Opvang mishandelde vrouwen in het nauw Terug Een dieet houden valt niet mee, zeker niet als je bent ge steld op lekker eten. Of je dat nu voor je gezondheid moet doen of uit ijdelheid (de lijn) het blijft een hard gelag als je anderen van leuk opgemaak te, lekkere schotels ziet smul len en jezelf het met een hapje sla moet doen. Dat hoeft gelukkig ook niet. Ër bestaan tal van aantrekke lijke recepten voor mensen die een dieet moeten houden. Bij Luitingh in Laren ver scheen een serie van vier "Smakelijke dieeten". Een se rie geschreven door Bonnie Buurke en Madeleine Lim. Bonnie Buurke is voor de dieet-mensen beslist geen on bekende. Zij schreef o.m. Lekker eten toch vermageren, een kookboek waar afvallers enorm plezier van kunnen hebben. Verder is zij de auteur van het kookboek van de hart stichting (ook uitgegeven bij Luitingh. Prijs tot 31 decem ber f 10,- daarna f 19.90). In de serie "Smakelijke diee ten zit een boekje voor diab eten, eten zonder zout, de slanke lijn en een werkje voor mensen die hun hart gezond willen houden. Prijs van deze handzame, van kleurige illus traties voorziene serie is f9.90 per deel. Oma Voor alle fans van "Oma" Keasberry, of wel de gast vrouw van het Amsterdamse restaurant Djokja, goed nieuws. "Oma" heeft een deel van haar keukengeheimen prijs gegeven en ze in een boek samen gebracht. Wie ooit in Djokja heeft gegeten zal er ze ker de f 11.90 voor over heb ben. Daarvoor krijgt de kok 200 recepten en tips, zo uit de keuken van de vrouw, als de ex-sultan van Pontianac in Hotel Des Indes kwam eten de taak van de koks moest over nemen. Het boekje Oma's In disch keukengeheim is uitge geven bij J. F. Düwaer en Zo nen BV, Amsterdam. HENRIETTE V. D. HOEVEN BEEKBERGEN - Een hele dag vertroeteld worden; is dat niet iets waar iedereen wel eens naar ver langt? Het hoeft niet bij dromen of hopen te blijven, het kan. Op de Wispelberg in Beekbergen kun je voor f 150 een hele dag worden ver zorgd, van top tot teen, gebaad, geo lied, gemanicuurd, gekapt, zo ga je 's middags om een uur of vijf weer naar huis. Een beetje een nieuw mens voel je je dan en dat is nu pre cies wat de mensen van De Wipsel- berg willen. Twee jaar lang was de Wipselberg gesloten toen initiatiefneemster Hannie Kiel overleed. Het schitte rende huis bovenop een heuveltje in de Beekbergse bossen werd toen gekocht door de familie Stroomer, waarvan een van de twee broers projekt-ontwikkelaar als zijn be roep vermeldt Men wist niet pre cies wat men zou gaan doen met het huis, maar toen de telefoontjes van ex-gasten maar binnen bleven ko men (het telefoonnummer was het zelfde gebleven) zocht men contact met masseur Ad de Wit die een van de belangrijkste mensen was op De Wipselberg. De Wit had nog gepro beerd zelf door te gaan, maar hij miste de financiën om het huis te huren of te pachten. In januari van dit jaar werd het huis gekocht en in mei kon men de eer ste gasten weer ontvangen. Het huis was opnieuw ingericht, de ap paratuur was vernieuwd en uitge breid en na een week of zes ver schrikkelijk hard werken kon De Wipselberg weer gaan draaien. Vooral op verzoek van gastvrouwe mevrouw Stroomen werd er eerst een paar maanden proef gedraaid. Pas nu na zo'n half jaar gaat men weer reclame maken met De Wip selberg. Door Ria Schuurhuizen En daar sta je dan 's morgens om half tien. Het huis is bijna niet te onderscheiden in de mist, maar binnen is het warm en behaaglijk, de inrichting is erg gezellig, je voelt je er meteen op je gemak. Eerst een kopje koffie en dan mag ik kiezen tussen een kruidenbad of een sau na. Het wordt het eerste, omdat ik een sauna ken. Het kruidenbad betekent op een plank liggen in het bad, een lekker citroenmengsel in het water en on der de plank wat buisjes met gaa tjes waaruit het begint te borrelen als mevrouw Stroomer een appa raat inschakelt en me alleen laat. Zo'n kwartiertje lig ik daar te borre len, je wordt er slaperig van en je ontspant en dat is natuurlijk de be doeling. Na me in, een lekker grote handdoek afgedroogd te hebben krijg ik massage van Ad de Wit. Lymphedrainage heet de techniek die hij op me toepast, zittend voor de massage-tafel masseert hij hals en nek en er is geen betere manier te vinden om een vermoeid lijf weer fit te laten worden. Daarna de schoonheids-salon. Je gezicht wordt helemaal schoonge maakt, wenkbrauwen worden bij gewerkt, er zijn apparaatjes die de fijne huid rond de ogen heel zach tjes masseert, de handen worden gemanicuurd, een maskertje opge daan en daar lig je alweer helemaal lekker te ontspannen, de badjas die men je verzocht mee te brengen is geweldig, je loopt er de hele dag in. Daarna de lunch. Geen echte dieet-eten, wel redelijk caloriearm, iedereen ziet er helemaal schoon uit, het gesprek is opgewekt, men praat gemakkelijk met elkaar. Mevrouw Stroomer, een knappe donkere vrouw; "dat praten ja, dat gebeurt hier ontzettend veel, vooral de mensen die een week komen. Die willen gewoon praten, die moe ten meestal wat kwijt". En dat is eigenlijk het belangrijk ste, ontspannen, er eens helemaal uit zijn, vandaar ook dat men nu ook officieel kuurchalet heet en geen beauty-farm. "Natuurlijk de schoonheidsbehandeling hoort er bij, maar we willen de indruk ver mijden dat er de hele dag alleen maar met make-up wordt ge speeld", aldus Ad de Wit. Die make-up komt pas aan de orde na de lunch, eerst nog even de pedi cure en dat is ook heerlijk, je voeten hebben zeker ook behoefte aan zo nu en dan een behandeling. Daarna de maquillage en dan nog de kap per en zo tegen half vijf is het voor bij. Je voelt je vooral los, dat gevoel had ik tenminste, waarschijnlijk door de massage in je hals en nek daar waar de vermoeidheid zich het eerst manifesteert. En deze ver wennerij is niet alleen weggelegd voor de rijken. De prijs lijkt hoog, maar ga eens na wat de kapper, de schoonheidsspecialiste, de sauna enz. afzonderlijk kosten? "We wil len zo verschrikkelijk graag af van dat aureool van luxe en rijkdom wat er om De Wipselberg zweeft, aldus mevrouw Stroomer, "er ko men hier mensen tussen de 20 en de 80 jaar. Sommigen een paar keer per jaar, anderen hebben er heel lang voor gespaard omdat ze dit de fijnste week van het hele jaar vin den. Fijner nog dan vakantie". Een setje uit de "sexy-look" bh met voorsluiting, tanga slip en jarretelgordeltje. Een bermuda-pyama, nachthemd. Dat helemaal open geknoopt kan worden. Een sportieve tanga-bikini AMSTERDAM - De badkleding fabrikanten zijn het er over eens, het badpak moet terug komen. Daarom was in dè nieuwe collectie van Triumph veel aandacht be steed aan het echte badpak. Met de nieuwe materialen, die tegenwoor dig worden verwerkt zoals lycra- polyester, Polyester-jersey enz. zijn de mogelijkheden om echt mo dieuze badpakken te maken na tuurlijk verveelvoudigd. In de col lectie van Triumph dan ook naast de bikini's waarvan bovenstuk en broek los gekocht kunnen worden, veel elegante badpakken met grote bloem-opdruk o.m. van het nieuwe materiaal "silustra" en het echte sportbadpak zoals dat door de zwemsters op de Olympische Spe len werd gedragen. Dat badpak met bandjes-vrije schouders, uitge voerd in zwart is niet alleen sportief maar ziet er ook erg attractief uit. Naast alle syntetische materialen waren er ook modellen in pitjes katoen te zien. Een aantrekkelijke combinatie was de lange jurk in hempjes-stijl met bijpassende bi kini. Voor de boulevard waren er natuurlijk bij veel badpakjes bij passende jurkjes, rokken en jassen maar het mooist in de serie waren de Arabische djebella's en de op Indonesië geïnspireerde gewaden uit pure katoen. De grote maten zijn in de badkle ding, trouwens ook in de founda tion. een hoofdstuk apart. De bad pakken worden gémaakf tot en met 56. Voor deze grote maten is in het badpak een foundation inge bouwd. Nachtkleding De nachtkleding is lang niet meer zo frivool als een paar jaar geleden. Kleine nachthempjes met ruches en strikjes zijn bijna niet meer te koop. Het enige echte "wufte" in de collectie nachtkleding was de witte babydoll met een heel klein tanga- broekje in witte batist met kant. De yroüwen die het heerlijk vinden om in tricot te slapen komen veel meer aan bod. Tricot, dat een paar jaar geleden nog alleen werd verwerkt in t-shirtachtige nachtkleding, wordt nu gebruikt voor alle moge lijke modellen. In een materiaal dat een beetje op bobbeltjes-katoen (cloqué) lijkt voor de jonge vrouw een grappige bermuda-pyama die gecombineerd kan worden met een ochtendjas met kneveltjessluiting. Het dessin is een Madras-ruit of een streep. In de serie ochtendjassen zag vooral de jump-suit van Nicky-velours er erg gemakkelijk uit. Foundation Bracht Triumph vorig seizoen de "one-size" bh, nu is daar ook de one-size slip bijgekomen. Deze een-maats-artikelen zijn bedoeld voor de maten 36-42. kleuren in de founda tion bij Triumph zijn citroengeel en lichtblauw (dat echte lingerie- kleurtje). Uit de foundation is de frivoliteit gelukkig niet verdwenen, een klein zwart tanga-slipje en een heel transparant bh-tje wordén ge completeerd door een kiem kou- sengordeltje. En dat kousengor- Het echte sportbadpak deltje is nodig wanneer je die fel gekleurde lange kousen wil dragen, of beenwarmers onder een rok. H. V. D. HOÉVEN Hoewel de prijs van een pak. (250 gram) koffie dit jaar met tenminste anderhalve gulden gestegen is, wijst nog niets erop dat de Nederlander het wat zuiniger aan met de koffie gaat doen. Integendeel, het lijkt er zelfs op dat we meer koffie zullen gaan gebruiken. Door steeds weer nieuwe kof fiezetapparaten op de markt te introduceren wordt het ge bruik van koffie enorm gesti muleerd. Want hoe gemakke lijk de nieuwste apparaten ook te bedienen zijn, een goed resultaat bereikt men pas wanneer men veel meer koffie gebruikt dan in vergelijking met de traditionele zetwijzen. Een redelijk kopje koffie zet u wanneer u bij de ouderwetse filtermethode rekent op 50 gram koffie per liter water. Nog beter wordt de koffie wanneer u 10 of meer gram men er extra aan toevoegt. He lemaal zwart en geurig wordt de koffie wanneer u rekent op 100 gram op een liter water. U kunt dan al spreken van een kopje mokka. Koffie zet men bijvoorkeur met vers kokend water. Doodgekookt water en water waaraan chloorhou- dende stoffen zijn toegevoegd beïnvloeden de smaak van het zetsel. Het verschil wordt u duidelijk wanneer u eens kof fie zet met vers kokend - niet koolzuurhoudend - bronwa ter. De koffiemelanges die in Ne derland op de markt gebracht worden zijn in vergelijking met bijvoorbeeld de Italiaanse espresso-koffie vrij mild van smaak. In Nederland gebruikt men wat minder pittige bonen en men roostert ze ook iets korter. Wel zijn er in ons land tegenwoordig speciale espresso-mengsels te koop waarmee men wil inhaken op de nieuwste trend in het koffie zetten namelijk de espresso thuis. Hoewel er al enkele tientallen jaren espresso-koffiezet machines voor de huishou ding op de markt zijn, is men er pas in de laatste jaren in ge slaagd de apparatuur zo te volmaken dat de resultaten kunnen wedijveren met het kopje espresso dat u tijdens uw vakanties leerde kennen op eep terras in Alassio of waar dan ook in landen rond de Middellandse Zee. Espressomakers zijn te koop in verschillende prijsklassen. Het resultaat wordt meestal niet bepaald door het apparaat zelf maar door het type koffie bonen dat u gebruikt. Dit laatste vereist echter iets van uw experimenteerkunst want de korrel voor de espresso-koffie mag niet te grof en ook weer niet te fijn zijn. Het behoeft geen betoog dat zelf gemalen vers ge brande bonen een nog beter resultaat geven dan de reeds gemalen soorten. U dient zelf uw type koffie voor de espresso te ontdek ken. Begin echter eerst altijd met de melange die u ook ge bruikt bij de traditionele zet wijze. U bemerkt dan dat de smaak van de koffie wat ach terblijft. Meng daarop wat speciaal voor de espresso ge brande bonen door lange en zo stelt u smaak van uw espresso-koffie sam bruik bij het malen v£ fie nooit een molen die snel warmte ontwikkelt, want die lost daarmee een deel van de vluchtige koffiearoma op. Maak de koffiemolen ook al tijd goed schoon want het ach tergebleven koffievet wordt snel ranzig en bederft de smaak. Hans Belterman zelf de eigen Bij een te fijn maalsel blijft veel van de smaak in het filter achter en bij een te grof maal sel haalt uw apparaat er te weinig smaakstoffen uit. Met de in het espresso-apparaat gezette koffie kunt u boven dien veel smakelijke variaties bedenken. De geurige en sterke koffie die u met behulp van het espresso-apparaat verkrijgt leent zich daar bij uitstek voor. CAFE ESPRESSO Hiermee wordt de pittige, diep zwarte koffie zonder enige toevoeging van melk of room bedoeld. Suiker mag u er naar smaak wel bij doen. PANNA MONTATA Zwarte espresso-koffie waar aan licht gezoete geklopte sla groom wordt toegevoegd. Kenners drinken de koffie zonder suiker. Wel mag men een vleugje cacao over de slagroom strooien. CAFE CREMA Espresso-koffie waaraan room en bruine suiker wordt toegevoegd. IRISH COFFEE Giet een borrelglas Ierse whisky in een flink - voorver warmd - glas. Voeg er tenmin ste een eetlepel bruine bas terdsuiker aan toe en vul het glas met hete koffie. Vervol gens giet u - eventueel met behulp van de bolle kant van een eetlepel - er niet al te stijf geklopte slagroom op. Niet roeren! Koffie op een derge lijke manier - maar dan met Franse cognac gemaakt heet Parijse koffie. KOFFIE LIKEUR Met alle denkbare kleuren kunt u varianten bedenken op de Irish coffee. In de méeste gevallen zult u er geen suiker meer bij gebruiken. Koffie met Grand Marnier is heel be kend, maar ook met Manda rine Napoleon, Cointreau en Benedictine maakt u een bij zondere koffiecreatie. Trou wens espresso-koffie gecom bineerd met een koffielikeur (mèt of zonder slagroom) is een voor de handliggende en zeer aantrekkelijke creatie. Die combinatie wint aan raffi nement wanneer u de koffie (vier delen) mengt met de Franse koffielikeur (een deel) Kamok. Stelt u het op prijs om de cog nac, de eau de vie of de likqur niet in maar naast uw geurig kopje te drinken vraag dan uw slijter eens om de Mare de Bourgogne, Mare de Cham pagne of Mare de Gewürztra- miner. In Frankrijk zijn deze geurige destillaten hard op weg om de cognac als vaste begeleider van de koffie-na wat tq verdringen De voor velen van ons nog zo be kende statiegeldfles staat de laatste tijd weer wat meer in de belangstel ling. Niet alleen in Nederland, maar ook in bijvoorbeeld Frankrijk en Amerika. In dit laatste land heeft men in enkele supermarkten een enquête gehouden, met als een van de vragen waarom de consument weer flessen met statiegeld in de winkels wilden zien in plaats van weggooiflessen. Een groot aantal (20%) van de ondervraagden gaf de voorkeur aan flessen met statie geld, omdat ze dachten daarmee het afvalprobleem te helpen ver minderen en energie te besparen. Naar aanleiding van deze uitkomst hebben deze supermarkten toen al hun koolzuurhoudende dranken weer in flessen met statiegeld ge daan en deze tegen een wat lagere prijs verkocht. De reden van deze handeling was dat bijvoorbeeld een stad als New York en vele anderen zich gecon fronteerd zagen met een gigantisch afvalprobleem en dat de fabricage 1 van wegwerpflessen energiever spilling was. AMSTERDAM - Het werk van de stichting "Blijf van m'n lijf' voor de opvang van mis handelde vrouwen en hun kinderen komt in het nauw door geldgebrek. Wanneer het mi nisterievan CRM voor komend jaar geen sub sidie verstrekt, zal de begeleiding van de kin deren moeten worden stopgezet. De stich ting, met opvanghuizen in Amsterdam, Zwolle en Groningen, heeft dankzij geld van particulieren en fondsen alleen al dit jaar in Amsterdam 226 vrouwen en 340 kinderen kunnen opvangen. Vorig jaar waren dat 188 vrouwen en 257 kinderen. De stichting "Blijf van twee jaar. In de huizen v n'n lijf' bestaat nu in de stichting kun nen mishandelde vrouwen en hun kinderen net zo lang blijven wonen, als noodzakelijk is. Bijna de helft van de vrouwen, die vorig jaar in Amsterdam onderdak vond, bleef minder dan twee weken. Het kleinste percentage bleef langer dan zeven maanden. Uit het jaar verslag van de stichting blijkt dat het wo ningprobleem een grote rol speelt bij de ver blijfsduur in het opvanghuis. Zo'n 28 procent van de vrouwen gaat vanuit het huis naar een woning die ze zelf hebben gevonden, terwijl 13 procent noodgedwongen bij familie in trekt. De stichting draagt alleen zorg voor de vrou wen en hun kinderen. "We werken niet met de echtgenoot", zo staat in het jaarverslag. "Dat zou onze positie onduidelijk maken en het vertrouwen dat de vrouwen in ons hebben beschamen". Volgens de vertrouwensartsen voor kindermishandeling wordt in negentig procent van de gevallen waar sprake is van kindermishandeling, ook de moeder door man of vriend mishandeld. Of het aantal ge vallen van mishandeling toeneemt, is niet be kend. Wel staat vast. dat steeds meer slachtof fers de weg naar een van de geheime opvang huizen van de stichting weten te vinden. De opvang en begeleiding gebeurt tot nu toe door vrijwilligers. De mensen die de kinderen opvangen, worden betaald uit particuliere giften.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16