Zijl/LGB geeft zege prijs: 7-7 Hoe Philidor tegen de reuzen ten onder ging Kickers haalt uit: half dozijn goals Swift-titels voor talenten LZ 86 krijgt les van HZC de Robben (9-0) Blunderen troef bij Leidse schakers MAANDAG 13 DECEMBER 1976 Door Ruud Paauw LEIDEN, zatermiddag - Lichte beroering in de Adlerkantine aan de Rooseveltstraat bij het begin van het met zoveel op winding tegemoet geziene hoofdklasse-schaakduel tussen Philidor en het van grootmees ters ritselende Volmac- Rotterdam: de Rus Kortsjnoj, die bij Volmac aan het eerste bord speelt, is niet komen op dagen. Zijn klok tikt kwartier na kwartier weg. Is hij er na een uur nog niet, dan is het punt voor zijn tegenstander, Philidor-kopman Bakker, die wat rusteloos door de zaal ban jert. Niemand weet waar Kortsjnoj zit. Heeft de KGB dan toch toegeslagen? Nee. Vijf minuten voor het uur om is, komt de in sombere her fsttinten gestoken Rus de zaal binnen. Hij blijkt te zyn ver dwaald. Aangezien in de officiële pape rassen Philidors speeladres in derdaad niet juist staat, wil Volmacs teamleider het verlo ren uur voor Kortsjnoj terug hebben. Philidors teamleider Bert Jongsma zegt hoffelijk dat hij het allemaal best begrijpt, maar lijkt anderaijds niet de be geerte te hebben dat uur stande pede te overhandigen. Veel la ter zal blijken dat die vermorste 60 minuten er weinig toe doen. Knoerten Schuifelende borden, gefluister, zich te plet ter piekerende spelers. Kanon gebulder op alle tafels. Een rondgang langs de strijdhaar- den, twee uur na het begin, leert dat Philidor enig optimisme mag koesteren. Zelfs aan de eerste borden, waar Volmac zijn knoerten heeft geposteerd, mo gen de Leidenaars niet moppe ren. Bakker weert zich voortref felijk tegen Kortsjnoj, die bo vendien alles in maar 11/2 uur moet afhandelen, de positie van John v. d. Wiel tegen Jan Tim man laat niets te wensen over. Ad v. d. Berg manoeuvreert goed tegen FIDE-voorzitter Euwe, wiens koning nogal op de tocht staat en Joop Piket fluistert zelfs onomwonden dat hij op winst staat tegen Bolim. Gaat David dan toch weer een steen tegen de kop van Goliath slingeren? Helaas, zover komt het niet. Van der Bergs blik raakt ineens vertroebeld. Wat ziet hij eigen lijk wèl? Kakkerlakken, pitriet, heggemussen? In elk geval zoekt hij moeilijkheden waar ze niet liggen. Hij levert een zet met drie vraagtekens af, zoals een clubgenoot mistroostig opmerkt. Euwe neemt hem me teen krachtig bij de hand en voert hem gezwind naar de eer ste nul van de wedstrijd. Van der Berg analyseert nog wat na met het gezicht van iemand die gaarne onder alle ruines van Leiden zou willen verdwijnen. Omdat Euwe meteen weg moet, bied ik aan hem even naar de trein te brengen. De FIDE- voorzitter meldt in de auto nogal verbaasd over zijn over winning te zyn. „Met remise was ik dik tevreden geweest. Maar ja, toen ging mijn tegen stander met zijn loper naar f8. En daarna ruilde hij zelfs af.Blunders horen bij het schaken, zoals een poes bij i. Euwe zegt dat hij van Van der Berg wist dat die de opening sterk speelt, maar in het vervolg minder goed is en dat bleek ook wel". Terug naar de borden in de Ad lerkantine. Joop Piket meent nog altijd op winst te staan. Maar dan tuurt Böhm wat scherper en duivelser door zijn kijkglazen en vindt een uitweg. Even later kan ook Joop Piket een nul noteren. „Alles ging goed, totdat jij binnenkwam", zegt de toekijkende Oegstgees- tei PvdA-politicus Ton Kohl- beck tegen de charmante mevr. Piket. Kan burgemeester Van Eysinga niet eens op die man letten? Tegenvallers In het laatste uur slaat Volmac met zwaard en bijl op Philidor in. Dat is nog daaraan toe, maar alles wat voor de Leidenaars maar even verkeerd kan gaan, pakt ook prompt fout uit. John v. d. Wiel, die zo lang Timman prachtig in bedwang hield, strijkt in het eindspel toch nog de vlag. In de eindfase van Kortsjnoj-Bakker hebben zich zoveel mensen rond het bord verzameld dat je op een stoel moet klimmen om nog iets van het slachtveld te zien. Kortsjnoj heeft een centrumpion naar de zevende lijn laten stuiven, maar verder komt hij niet. Bakker verdedigt zich voorbeeldig en schiet dan op het punt van af breken (en remise binnen be reik) een bok van formaat dat hem zaterdagnacht ongetwij feld nog lang uit de slaap zal hebben gehouden. Theo Piket houdt de zaken tegen Van Dop lang in evenwicht en begaat dan een slordigheidje dat hem noodlottig wordt. Ach, ja, men struikelt nu eenmaal sneller over een kiezelsteen dan over een berg. De Graaff en Van Hal deren gaan regelmatig het schip Als om kwart voor zeven de kruitdamp is opgetrokken, heeft Philidor met 1-8 (voorlo pig) voor de broek gehad. Al leen Van Reek en Blinkers hebben aan de laatste borden de hand kunnen leggen op een halfje. Van Maanen heeft zijn partij (naar mijn lekenoog in slechte stelling) tegen Van der Vliet afgebroken. Uitslagen: Bakker-Kortsjnoj 0-1, Van der Wiel-Timman 0-1, Van der Berg-Euwe 0-1, Joop Piket-Böhm 0-1, Van Maan- en-Van der Vliet afgebr., De Graaff-Van Baarle 0-1, Van Halderen-Kerkhoff 0-1, Theo Piket-Van Dop 0-1. Van Reek-Westerveld Va-Va, Brin- kers-Carlier Va-'/t. Quick Boys in Noordzeederby slagvaardiger dan Noordwijk KATWIJK - De derby tussen Quick Boys en Noordwijk werd sensationeel snel beslist. Al na 24 minuten voetbal had Quick Boys de oude rivaal Noordwijk letterlijk en figuurlijk in de hoek gezet Dankzij een onver valste hattrick van spits Jaap Hoek en dankzij evenzovele de- fensiefouten. Hoewel Noord wijk zelfs na die 3-0 dacht nog niet kansloos te zijn, was de Eelman-ploeg inmiddels zo de kop kwijt dat een lang offensief na de pauze niet meer opleverde dan één goal van John van Dijk. Misschien wat geflatteerd, maar wel volkomen terecht. Al was het alleen maar om de instel ling. Het werd weer eens spij kerhard bewezen: een dorpen derby is niet zomaar ongestraft te beschouwen als een "gewone wedstrijd". In zulke botsingen gaat het niet om de voetbalca paciteiten alleen, het is de mate van concentratie en inzet die de uitslag bepaald. De snelle tref fer van Jaap Hoek verwarde Noordwijk zodanig, dat ze unieke fouten ging maken. Noordwijks onzekerheid leidde in de 22e en 24e minuut tot nog twee goals van Jaap Hoek, op wie Noordwijk zich volledig verkeken had. Doelman v.d. Niet reageerde zwak op acties van Jaap Hoek, die tweemaal de door hem "half' geraakte bal naar het net zag huppelen. Het langdurige, maar brokkelige of fensief van Noordwijk leidde pas acht minuten voor het einde tot een treffer. John van Dijk scoorde speciaal voor de strijd tegen Noordwijk zijn vaste doelman Arend v.d. Oever ver vangen door de meer gerouti neerde Floor Schaap. Noordwyk-trainer Eelman tilde niet zwaar aan de nedelaag: "Zo'n westrijd tegen Quick Boys moet je eruit lichten. Dat is toch iets speciaals". Quick Boys dat al voor de wedstryd begrepen In de tweede klasse klopte Rijnsburgse Boys NEO'25 in Sprang-Capelle met 1-2. Randstad Sport in hard duel tegen Sleutels ten onder: 2-1 LEIDEN - In een bijzonder ruw duel zegevierde Sleutels met 2-1 over Randstad Sport. Arbiter Van Veen slaagde er niet in het duel in de hand te houden. Drie Randstad-spelers moesten zich na afloop onder doktersbehandeling- stellen. Van Klaveren liep een ge broken neusbeen op, Van Loenen verliet het veld met een vleeswond aan het scheenbeen en Aat Keyzer was in de zij getrapt, een blessure die later bleek mee te vallen. Rand stad Sport kwam voortreffelijk uit de startblokken. Al in de eerste mi nuut knalde Aat Keyzer hard in. Sleutels werd in de beginfase over speeld maar herstelde zich toch. In de tweede helft werd Randstad Sport op eigen helft teruggedron gen. Arie Hereur schoot zijn ploeg in de 65e minuut uit een directe vrije trap naast Randstad Sport. Tien minuten later pakte Sleutels de winst. Bert Montagne knalde hard op de lat en Fred Huis kon de terugspringende bal attent inschie ten: 2-1. Het middenveld van Sleu tels speelde een uitstekende partij. De jeugdspelers De Kier en Van Wissen vertolkten zelfs een uit- blinkersrol. Randstad Sport was tegen het stevig spelende Sleutels fysiek niet opgewassen en moest de punten dan ook verdiend in Leiden laten. Bert Montagne van Sleutels in actie voor het doel van Randstad Sport. Sleutels won in een fors duel met 2-1. WASSENAAR - De twee Leidse wielertalenten John Kuyvenhoven en Reinier Hoogkamer hebben de clubkampioenschappen veldrijden van Swift geheel naar hun hand gezet. Swift liet, om de strijd een spectaculair aanzien te geven, alle categorièn tegelijk van start gaan op een parcours op Duinrell in Wassenaar. Kuyvenhoven en Hoogkamer namen daar direct de leiding. Het kon echter niet tot een directe confrontatie tussen die twee renners komen omdat nieuwelin Kuyvenhoven al na twaalf kilometer aan de finish nieuweling Hoogkamer moest toen nog zes kilometer alleen rijden voor hij zich kon laten huldigen als juniorkampioen. Bij de ama teurs en liefhebbers was de titel voor Ton van der Valk. LEIDEN - Opnieuw trok Pluvius een diep spoor in het wedstrijdpro gramma van de Leids/Goudse afde ling. In groep A gingen slechts drie wedstrijden door; in groep B werd de wedstrijd Soccer Boys- Meerburg afgelast. De meest opval lende feiten vielen te noteren in de B-afdeling, waarin Kickers '69 met 6-0 van Weteringse Boys won en waarin Esto concurrent SJZ met 2-0 versloeg Kickers en Esto gaan nu met 18 punten uit 12 wedstrijden aan de leiding. Nieuwerkerk-Stomwijkse Boys 2-0 (0-0) - Een wat gelukkige zege voor Nieuwerkerk. Voor rust miste Jan v. d. Bosch een unieke kans door alleen voor doel te missen. Diep in de tweede helft scoorde Haasbroek 1-0, een marge, die kort voor Ujd door Van Erker werd uit gebouwd tot 2-0. Oranje Groen-Stolwijk 0-2 (0-0) - Een in alle opzichten verdiende ne derlaag voor Oranje Groen. Stol wijk domineerde voortdurend. De meerderheid drukten de Stolwij- kers halverwege de tweede helft uit in twee doelpunten. Esto-SJZ 2-0 (0-0) - Voor rust een vrij vlakke wedstrijd met weinig kansen. Na rust toonde Esto zich de betere ploeg. In de zesde minuut resulteerde dat in een doelpunt van Aart v. d. Poll (1-0), waarna Wim v. d. Neut zelfs voor 2-0 kon zorgen. VN A-Floreant 0-2 (0-0) - Met een te defensieve houding heeft VNA zichzelf de boot ingeholpen. Flo- reant profiteerde hiervan diep in de LEIDEN - De vraag of De Zijl/LGB dit seizoen in de hoofdklasse van de waterpolocompetitie tot de top zal doordringen kan na het 7-7 ge lijkspel tegen Neptunus Arnhem nog niet beantwoord worden. De Leidenaars bleven vier punten verwijderd van Neptunus en raak ten op de andere koplopers een punt verder achter. Hoe hoog De Zjjl/LGB precies gaat eindigen zal nu voor een groot deel afhangen •van de wedstrijden tegen Zwem- lust/Den Hommel. LZ'86 hield tegen lijstaanvoerder HZC/De Robben in twee perioden de schade nog beperkt, maar de debutanten moesten in de derde periode, toen ze in ^en vlaag van optimisme besloten om ook maar eens in de aanval te gaan, inzien dat ze vooral op het punt van snel reageren nog veel te le ren hebben. De einduitslag was 9-0. Anderhalve minuut voor het einde van de wedstryd De Zijl/LGB-Neptunus, stand 7-6, zag het er naar uit, dat de Leidse ploeg de twee punten in de knip had, want bij Neptunus werd Walter Tiemessen er (niet helemaal terecht) uitgestuurd en het leek erop dat de wat meer op het collectief af gestemde speelwijze van de thuisclub ging zegevieren over het individualisti sche spel van de tegenstanders. Neptunus hield echter balbezit en juist door de indi viduele klasse van Hans Hoogveld, één van de grootste polotalenten in Neder land, kwam Neptunus ondanks de nume rieke minderheid nog aan de gelijkmaker. De Zijl/LGB stuitte zaterdagavond op meer tegenstand dan het volgens de resultaten van Neptunus in de laatste wedstrijden kon verwachten. Albert Spijker, die beur telings door Hoogveld en international Rik Toonen werd bewaakt, kon zich pas in het laatste part wat losmaken en doelman Theo Uittenhout, anders toch goed voor een aantal spectaculaire reddingen, kon tegen de knappe schoten van de Neptu- nianen weinig uitrichten. Toch kwam Neptunus door het conditie-overwicht van De Zijl niet zo erg vaak tot gevaarlijke acties voor het Leidse doel en zo bleef de strijd voortdurend erg spannend. Bj een 3-3 stand in het derde part kreeg Nep tunus een strafworp te nemen, door arbi ter De Bruin toegekend wegens een over treding tegen midvoor Jansie, die verder zwak speelde. Walter Tiemessen had met de 4-meter-worp geen moeite: 3-4. Even later strafte Ton van den Bosch een blun der van Bart Bongers af, en door afstand schoten van Rik Toonen en Paul Belt brak de 4e periode aan met de stand 5-5. Albert Spijker, die nu pas op schot kwam, scoorde na een goed blok in de Leidse aanval 6-5, maar Walter Tiemessen maakte weer gelijk door verrassend snel een numerieke meerderheid uit te buiten (6-6). De treffer waarmee Albert Spijker De Zijl/LGB weer de leiding gaf, bleek net niet voldoende voor de winst. In de eerste twee kwarten waren de doel punten gemaakt door Toonen, Tiemessen en Hoogveld voor Neptunus, en door Paul Belt (2x) en Leo Onderwater voor De Zijl/LGB. HZC/De Robben speelde zaterdag voor het eerst weer in Hilversum. Na vele jaren te zijn uitgeweken naar Bussum heeft de club nu een echt thuisbad. Als slachtoffer diende zaterdag LZ'86. Hoewel de grote tweede helft. Zes minuten voor tijd werd 0-1 aangetekend en kort hierop werd de eindstand zelfs op 0-2 bepaald. WOA-Nicolaas Boys 1-0 (0-0)- De hele wedstrijd had VVOA een licht veldoverwicht. Tien minuten na de pauze kon Paul v. d. Geest dat in een doelpunt uitdrukken (1-0). De slotminuten van dit treffen waren sensationeel. Eerst mochten de Boys een penalty nemen, die door WOA-doelman Straver werd ge stopt en aan de andere kant zag Paul v. d. Geest hetzelfde gebeuren met zijn 11-meterschot. VNL-ZLC 2-3 (1-1) - Acht minuten na het begin opende Ted van Be- rkel de score (1-0), waarna Rinus Schoonderword de Bezemer ge lijkmaakte (1-1). Een kwartier na rust kwam ZLC via Kees v. d. Voort op 1-2 en André v. d. Hulst zorgde zelfs voor 1-3. Een schitterend 25 meterschot van Theo Luykx bracht VNL nog op 2-3. RVC-Unitas 2-1 (1-0) - Een ver diende overwinning voor de Reeu wijkers, die na 10 minuten op 1-0 kwamen. Jan van Rossum maakte 7 minuten na rust gelijk. Vlak voor tijd werd het tenslotte 2-1. Kickers '69-Weteringse Boys 6-0 (2-0) - Eindelijk heeft Kickers '69 het vaak goede veldspel in doel punten weten uit te drukken. Voor rust kwam Kickers via Johan de Graaf en Harrie Verhaar op 2-0, waarna de marge via Leo van Vel- zen (2x), Johan de Graaf en Henk v. d. Zwaan werd uitgebouwd naar 6-0. nederlaag van de Leidse ploeg geenszins onverwacht kwam (de Hilversummers winnen dikwijls met zulke cijfers), was achteraf het resultaat toch wat teleurstel lend. De Robben-ploeg, waarin Wim Hermsen ontbrak en Nico Landeweerd ■«onopvallend speelde, kreeg in de eerste twee kwarten door het behoudende spel van LZ'86 niet de gewenste ruimte, zodat het halverwege de speeltijd pas 3-0 was. Door het aandringen van LZ'86 konden de Hilversummers, die meesters zijn in de tegenaanval, in het derde speeldeel veel vaker uitbreken en hoewel de defensie Leidse enkele malen op het nippertje red de, liep de achterstand op tot 7-0. In het laatste part speelde LZ weer wat voorzichtiger en werd de bal minder vaak verspeeld. De Leidenaars haddem in de laatste fase de eer nog kunnen redden, toen ze bij een numerieke minderheid tot een tegenaanval kwamen, maar door een duidelijke fout van scheidsrechter Seyner viel het doelpunt aan de andere kant: 9-0. Doelpuntenmakers: Hans Smits (4x), Hans Blikslager (2x), Hans de Gruyl (2x) en Keetelaar. LEIDEN - Bij alle "Leidse" schaakteams was in de zaterdag gespeelde vierde ronde van de KNS B-competitie blunderen troef. Philidor kreeg daardoor een gepeperde nota van 1-8 ge presenteerd door de betaalde stenen van Volmac/Rotterdam. LSG I liep bij Den Haag I tegen de lamp: 4Vt-2V« achter, maar het heeft nog aardige kansen op een 5-6 gelijkspel De reserves van Philidor zagen hun blunders door SMBI gehonoreerd worden met een 3-5 achterstand en twee hangpartijen, waaruit waar schijnlijk slechts één remise is te halen. Voorschoten I vergat bij Kijk Uit I uit te kijken en dat kostte natuurlijk de wedstrijd: een beslissende 5Ya-2Yi achter warden de "Volmakkertjes" in de hoofdklasse goed volgen, zij het dat de achterstand van de door gewinterde Friezen nu al 6Y« bordpunten bedraagt De Friezen gaven VHS overigens uitstekend schaakles: 2Vt-6Yi. Jacht BSGI schijnt op de titel "amateur- kampioen" te jagen. Holland Da- ta/VAS/ASC bleef op 3-3 "han gen". Het ziet er naar uit dat de Amsterdammers gaan verliezen. Bussum dankt dit resultaat vooral aan Bouwmeester, die Enklaar versloeg. Bovendien "vierde" Cortlever zijn terugkeer in de hoofdstedelijke formatie met een verliespartij tegen Slis- 8er. Daar DD I gaat winnen van Moer- wijk I en LSG I bij Den Haag I niet verder lijkt te komen dan een remise, heeft DD nu een match- punt meer dan LSG. De Leide naars hebben één schrale troost zij hebben meer bordpunten, maar matchpunten tellen nu eenmaal zwaarder. Poelstra legde in de match Den Haag-LSG als eerste zijn koning om: Twee bok-' ken schieten was te veel van het goede. Tölenaar kon niet veel be reiken en berustte in remise: 1- Va-Va. In een wilde partij ging Konings in de fout 2Va-1/*. Sprokkelen Nadat zijn aanval was doorgesla gen, behoefde Kuijpers nog slechts "houtjes te sprokkelen" om 2Va-lVa te maken. Een kans loze Sikkel tekende voor 3Y*-lYa. Ossewaarde sloeg vanuit de ver dediging in een overigens rom melige partij beslissend toe: 3- Va-2Ya. Wichers bouwde een geniale aan- valsstelling op, maar hij offerde zich dood: 4V*-2Va. De resterende drie partijen zujlen een tweede zitting vergen. Baart kan een be ter paardloper-eindspel op het bord toveren, terwijl Dobbelaar uitstekende winstkansen heeft in een dame-eindspel, maar Miere- met heeft met zijn dame tegen to ren en loper waarschijnlijk niet meer dan remise. Philidor II is weer hekkesluiter geworden, omdat Paul Keres I by Spangen I de winst schijnt te gaan pakken. Philidor II stond tegen SMB I al snel met 0-4 ach ter door verliespartijen van Stam (blunder), Barkema (kansloos), Smit .kwaliteitsverlies") en Van den Bosch (invasie toegelaten). Visser strafte een incorrect offer correct af, terwijl Peter Gelpke aan kwaliteitswinst voldoende had om voor 2-4 te zorgen. Vergeten Pols had er 3-4 van kunnen maken, maar hij vergat een torenoffer van zyn tegenstander en het was eeuwig schaak: 2Ya-4Ya. Berg had in tijdnoot mat in twee zetten kunnen geven, maar ook hier faalde Philidor herhaling van zetten en 3-5. De twee overige partijen zullen gearbitreerd wor den. Kohlbeck maakt met zijn kwaliteit tegen twee pionnen nog een remisekansje, maar Van Loon heeft een slecht loper- eindspel. Voorschoten I zag zijn kansen op de titel in klasse II C aanmerkelijk dalen door het geblunder tegen Kijk Uit I. Brouwer blunderde als eerste, maar Sluiter zorgde met een sterk gespeelde partij voor 1-1. Een fout van Houweling in een zeer wilde stelling kostte een toren: 2-1. Donderslag Wise was kansloos, terwijl de ver liespartij van Thiehie voor Voor schoten kwam als een donderslag bij heldere hemel hij had het mat niet zien aankomen: 4-1. Bongers kwam slecht uit de opening, maar de verwikkelingen, die daarna ontstonden, leverden hem winst op: 4-2. Wouters kwam met een goed eindspel toch niet verder dan remise 4V*-2Va. Schuckink Kool slaagde er niet in zyn aanval te laten doorslaan, en omdat hy geofferd had, kwam hem dit op verlies te staan: 5V*-2Ya. Van Schaik heeft ondanks een mi nuspion in een lopereindspel re misekansen, terwijl Both in zijn pionneneindspel op winst staat. Beide partijen zijn ter arbitrage opgezonden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13