Communist Carrillo in Madrid SABA Mexico lijkt te volwassen voor staatsgreep Medewerker van Eichmaim na moord in arrest Ian Smith doet een beroep op Henry Kissinger m blijft open voor Spanje Voor het eerst in openbaar sinds 39 LIGTVOET GANGETJE Regering in Bonn haalt bakzeil ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 MADRID (Reuter) - Santiago Carrillo, de ver bannen Spaanse communistische partijleider, is gisteren uit zijn schuilplaats opgedoken en hegft zijn eerste persconferentie in Spanje gegeven se dert de burgeroorlog van 1936-1939. Voor Rhodesië-conferentie Carrillo zei dat de communistische conferentie zei hij: "Wij komen in partij in alle provincies kandidaten de openheid om onze wil te tonen zou stellen voor de parlementsver- deel te nemen aan democratie", kiezingen volgend jaar. Op de pers- Hij zei dat hij sedert februari in Madrid gewoond had maar dat de regering dat niet wist. Carrillo woonde in de afgelopen ja- generaal Franco langere poort geweigerd ondanks een poli tieke amnestie die koning Juan Carlos afkondigde. Deelneming LEIDEN TEL. 071-140941 Genoegdoening voor Bergman STOCKHOLM - (DPA) - De Zweedse regisseur Ingmar Be- rgmann, die uit protest tegen het optreden van de justitie in zijrx land in vrijwillige ballingschap ging, krijgt alsnog genoegdoening, zij het laat. Procureur-generaal Holger Ro mander besloot gisteren tot disci plinaire vervolging van officier van justitie Curt Dreifaldt wegens zijn optreden in de zaak Bergmann. Romander is van oordeel dat Drei faldt zijn bevoegdheden heeft over schreden toen hij Bergmann 20 ja nuari wegens verdenking van be lasting ontduiking door de politie liet oppakken zonder dat een gron dig vooronderzoek had plaatsge had. Santiago Carrillo BRUSSEL (SP) - De NAVO staat open voor nieuwe leden die haar doelstellingen ondeschrijven. Met deze verklaring hebben de vijftien ministers van Buitenlandse Zaken namens het Atlantisch Bondge nootschap gisteren in Brussel een suggestie van het Pact van War schau de grond ingeboord. De top van het Warschau Pact stelde eind november haar tegen hanger voor om beide organisaties niet meer uit te breiden. Verder zouden zij af moeten spreken niet als eerste atoomwapens te gebrui ken. Beide suggesties zijn deze week door het hoogste gezagsor gaan van de NAVO resoluut van de hand gewezen. Uit het slotcommuuniquè, dat na afloop van de tweedaagse zitting werd gepubliceerd, blijkt, dat de NAVO de deur openhoudt voor Spanje, al wordt dat land als zoda nig nergens genoemd. De ministers wijzen er op, dat ook de Akte van Helsinki de landen van Oost en West uitdrukkelijk het recht geeft om zelf te bepalen of zij al dan niet lid worden van internationale or ganisaties. Door niet in te gaan op de sugges ties van de Russen laat de NAVO de mogelijkheid open dat Joego slavië na de dood van president Tito binnen de directe invloedss feer van het Warschau Pact wordt gedirigeerd. Haringvangst Carrillo zei gisteren "wij eisen deelneming aan de verkiezingen. Als ons stem percentage zo gering is als de regering zegt, waarom vreest zij dan onze deelneming?" Hij zei dat de communistische par tij het referendum over grondwets hervormingen volgende week zal boycotten omdat deze ondemocra tisch. zijn. Voorts maakte hij bekend dat de communistische partij nu haar ver zet tegen het vestigen van diploma tieke betrekkingen door Oosteuro- pese landen en Mexico met Spanje laat varen. De partij zal in de eerste helft van januari haar kandidaten voor de Senaat en de Kamer be kendmaken. Zij zal 15.000 mensen aanwijzen voor toezicht op de ver kiezingen. Als men zo onzinnig doet om ons in de oppositie buiten het parlement te zetten zal het Spaanse volk en de internationale publieke opinie we ten dat de verantwoordelijkheid niet bij onze partij ligt. Arbeidsonrust Hij voorspelde grote arbeidsonrust, vanwege de economische situatie, als de communisten buiten het par lement gehouden worden. Dit zou het bereiken van een nationale poli tieke eensgezindheid onmogelijk maken, zei hij. "Dit is geen dreige ment maar een logische gevolg trekking". Op de vraag of hij vreesde door extreem-rechts vermoord te zullen worden, antwoordde hij: „Ik ben niet bang. Het bewijs daarvan is dat ik hier ben". Hij zei echter dat hij weer naar zijn schuilplaats zou gaan. Hij verliet de persconferentie, die in een flat werd gehouden, na de verslaggevers te hebben gevraagd hem een paar minuten te geven om eerder te vertrekken. BUENOS AIRES (UPI) - De Ar gentijnse politie heeft een voorma lig Nazi-gevechtspiloot, die mede werker van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann zou zijn geweest, gearresteerd wegens moord op een 5-jarig kind. Dit heeft het particu liere Argentijnse persagentschap Noticias Argentinas gisteren ge meld. Het agentschap citeerde politie kringen die zeiden dat Enrique Ja- cobo Mürk eens Eichmanns „rech terhand" was en in 1950 met Eich mann Argentinië binnenkwam. Eichmann werd door Israëlische agenten ontvoerd en later wegens oorlogsmisdaden in Israël geëxe cuteerd. De politie arresteerde Mürk woensdag in een leeg perceel in het district San Fernando, ongeveer 25 km ten noorden van Buenos Aires, dezelfde plaats waar het lijk van de 5-jarige Claurio Quintana op 2 de cember werd ontdekt. Mürk zou op de dag van de moord snoepgoed hebben gekocht voor vijf kinderen, onder wie de jonge Quintana. Daarna nam hij het slachtoffer mee naar het onbe woonde perceel waar hij het aanviel en wurgde. Mürk was kennelijk van plan het kind te begraven, maar daar hij bang was voor ontdekking van het lijk, gooide hij het'in een greppel. Do politie had van buurtbewoners een tip gekregen dat Mürk zich met kinderen ophield. Zij hield woens- Incident bij uitreiking Nobelprijzen STOCKHOLM (DPA) - Bij de uitreiking van de Nobelprijs voor economische weten schappen gisteren in Stock holm heeft zich een incident voorgedaan. Op het moment dat de Amerikaan Milton Friedman zijn prijs in ont vangst nam, stond in het ge hoor een in rok geklede jon geman op die „vrijheid voor Chili" riep (links op de foto). Terwijl de jongeman door toehoorders en ordebewa kers werd afgevoerd, ging de plechtigheid gewoon door. Toen de plechtigheid beëin digd was en de eregasten naar buiten kwamen, wer den zij verwelkomd door een fluitconcert en kreten als „Friedman - moorde- De Amerikaanse professor heeft als economisch advi seur gefungeerd van de hui dige militaire regering van Chili die door een bloedige staatsgreep aan de macht is gekomen. Friedman heeft echter her haaldelijk ontkend dat hij de regering van generaal Pi nochet geadviseerd heeft. GENEVE, SALISBURY, LON DEN (Reuter/UPI/DPA) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gis teren een beroep gedaan op dr. Henry Kissinger, de Geneefse con ferentie "een duw in de goede rich ting te geven". Hij suggereerde dat men de conferentie minstens een maand zou opschorten en hervat ten in zijn hoofdstad, Salisbury. Sprekende over de vier zwarte na tionalistische delegaties op de ze ven weken oude, in het slop zit tende conferentie, zei Smith: "Eenmaal weg uit Genève geloof ik dat zij van de Olympus die de con ferentie is, weer met beide benen op de grond komen te staan". De Rhodesische eerste minister zei dat hij geen mislukking van de con ferentie voorzag. "Ik geloof dat wij op weg zijn naar een verdaging. Ik denk dat zij in de komende dagen zal worden aangekondigd. Ik zou het een juiste gang van zaken vin den", zei hij. Rhodesië zou volgens hem de beste plaats zijn voor de volgende fase van de conferentie. Dat wii niet zeggen dat hij niet ontvankelijk is voor andere suggesties. Over de lengte van een door hem voorziene verdaging zei Smith: "Ik betwijfel of een reces van minder dan een maand voldoende is". De "Rhodesia Party" in Salisbury die in de oppositie is en gekant is tegen de politiek van blanke over heersing, heeft gisteren het aftre den van haar leider, Tim Gibbs, be kendgemaakt. Voorzitter Job Anderson zei dat Gibbs de verplichtingen die zijn taak meebrengt niet ten volle meer kon nakomen en hij daarom aftrad om de plaatsvervangende leiders niet in de wielen te rijden. Een der twee plaatsvervangende leiders, Lance Reynolds, zei dat er geen verschil van mening tussen Gibbs en andere kopstukken in de Rhodesia Party was, en dat hij al leen was afgetreden om persoon lijke en zakelijke redenen. - De toestand in de streek van Rho desië waar Gibbs woont, Nya- mandhlovoe in het westen, ver slechtert zienderogen en Gibbs heeft zijn farm daar niet kunnen verlaten om in Salisbury vergader ingen te leiden. De Rhodesia Party werd in 1964 opgericht als tegenwicht tegen Ian Smith's regime, maar zij is niet ver tegenwoordigd in het parlement. Dr. Kissinger en zijn Britse collega Anthony Crosland verklaarden gis teren dat zij de hoop hadden dat op de Rhodesië-conferentie vooruit gang zou worden geboekt. Zij vin den het echter niet nodig dat Kis singer zijn rol van bemiddelaar hervat. Op een persconferentie na een ge sprek van anderhalf uur met de Amerikaanse minister in Londen, zei Crosland hierover "Onze rege ringen zijn het erover eens dat de uitermate belangrijke rol dié de Verenigde Staten in de zomer heb ben gespeeld, overgenomen dient te worden door Groot-Brittannië, dat juridische en constitutionele verantwoordelijkheid draagt". Amerikaanse en Britse officiële kringen zeiden gisteren dat zij het natuurlijk vinden dat de conferen tie van Genève moeizaam verloopt, gezien de wat dr. Kissinger heeft genoemd, "diepgaande verschillen tussen de partijen". Spil van het probleem is het regelen van de overdracht van de macht. Voor beiden is dat een zeer pijnlijk proces, voor de blanken die de macht moeten afstaan en voor de zwarte meerderheid die haar in fa sen moet overnemen, zeiden ze. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De INVÉNTUM hairstyler type GH 2. Twee warmtestanden en 2 luchtsnelheden en veel accessoires voor een perfekt kapsel. Een geschenk ter waarde van 78,- van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven GLASGOW - "Als je kampioen wordt krijg je een zoen op je oog", dacht de eigenaar van deze Schotse kampioensstier en voegde de daad bij het wóórd. Oostduitse zangeres uit land gezet WEST-BERLIJN (Reuter) - de Oostduitse pop-zangeres Nina Ha gen is in Hamburg aangekomen nadat de Oostduitse autoriteiten haar het staatsburgerschap hadden afgenomen en gesommeerd het land voor 12 december te verlaten. De zelf onlangs van zijn staatsbur gerschap beroofd Oostduitse tekstdichter-zanger Wolf Biermann maakte dit gisteren bekend op een persconferentie. Biermann verklaarde dat de 23- jarige zangeres enige tijd geleden het Oostsuitse ministerie van Bin nenlandse Zaken een brief heeft geschreven waarin zij stelde niet in een land te willen leven waar hij (Biermann) niet mag leven. Vrienden van Biermann in Oost- Berlijn hebben gezegd dat de Oost duitse autoriteiten de brief waar schijnlijk als een "verzoek om emi gratie" hebben beschouwd en die novereenkomstig hebben gehan deld. Nina Hagen was een van de eerste musici die vorige maand openlijk protesteerden tegen het afnemen van Biermanns staatsburgerschap en een beroep deden op de Oost duitse regering het besluit in te trekken. BONN (UPI) - De Westduitse regering is gisteren teruggekomen van haar besluit de jaarlijkse bij sturing van de pensioenuitkeringen van juli 1977 uit te stellen tot januari 1978. Het besluit van de socialistisch-liberale coalitie in Bonn was aanleiding geweest tot heftige protesten van niet alleen de 11 miljoen gepensioneerden en de christendemocratische oppositie, maar ook uit eigen gelederen. Wel heeft de regering besloten dat na de optrek king van de pensioenen in juli 1977 met gemiddeld 9.9 procent, de volgende bijsturing pas zal plaats hebben over 18 maanden na die datum. De regering was tot haar aanvankelijke beslissing gekomen om de kosten van de sociale verzekering te drukken. moet streng Ondanks onrust onder de boeren worden beperkt BRUSSEL (ANP) - De haringvan gst in de wateren van de Europese Gemeenschap zal zeer streng be perkt moeten worden. Dat is de mening van de landbouwcommis- sie van het Europees Parlement. Die commissie is van mening dat de haringvangst eigenlijk, vanaf 1977, voor een periode van twee jaar ge heel verboden zou moeten worden. Andere vissoorten, zoals wijting en makreel, die tot op heden weinig gevist worden zouden op grotere schaal gevist moeten worden. De landbouwcommissie zegt dit alle maal in een rapport dat ze volgende week, in Luxemburg, aan het Eu ropees Parlement zal voorleggen. De commissie is van oordeel dat men moet nagaan of vangstbeper kingen tot prijsverhogingen leiden en wat daarvan de gevolgen zijn voor consumenten en voor de in komens in de visserijsector. Afzet van verse en bevroren vis moet be vorderd worden, maar niet zonder dat de marktordening en de invoer regelingen voor vis worden aange past Om de belangen van "kleine kust- vissers" te beschermen moet strenge controle uitgeoefend wor den op de apparatuur die voor de vangst van bepaalde vissoorten (vooral tong en schol) in regionaal afgebakende zones wordt gebruikt. Mexico heeft in het eerste kwart van deze eeuw een periode door gemaakt van bloedige revoluties en staatsgrepen. In 1929 vond evenwel de laatste, mislukte machtsgreep plaats en na het presidentschap van Lazaro Cardenas (1934 tot 1940), de grote strijder voor de onrechten en de staatsman die als eerste de bui tenlandse oliemaatschappijen durfde te onteigenen, zijn de bur gerpresidenten elkaar om de zes jaar opgevolgd. Veel is er in die tijd veranderd en verbeterd. Mexico heeft vooral de laatste jaren een sterke industriali- satie doorgemaakt, en het is niet' langer zomaar een arm ontwikke lingsland. De machtige noorderbuur, de Ver enigde Staten, wordt gehaat in Mexico, maar wordt heimelijk evenzeer bewonderd als voorbeeld. Toch leven miljoenen Mexicanen nog altijd in zeer povere omstan digheden als gevolg van de sterke bevolkingsgroei, de ambtenarij en het bekrompen conservatisme bij een deel van de toplaag. De reu sachtige hoofdstad Mexico mag eenvoudig niet groter worden, om dat zij anders volkomen onleefbaar Door drs. W. van Lookeren Campagne wordt. Nu al is het er vaak niet uit te houden van de „smog". En rond het centrum met zijn gewaagd mo derne gebouwen liggen de kilome terslange krottenwijken. (Veel van die krotten hebben overigens wel televisie: de regering ziet daar een uitstekend propaganda-medium in en maakt de aankoop van tv- toestellen gemakkelijk. Overal in de stad herinneren leuzen eraan wat de regering allemaal heeft ge presteerd). Op het land bezitten vele duizen den boeren nog altijd geen eigen grond, hoewel juist dat het hoofd doel was van de revolutie. Geweld Zoals vrijwel overal in Latijns- Amerika zijn ook in Mexico guerril lastrijders actief. Ontvoeringen zijn er haast aan de orde van de dag. Wanneer boeren-zonder-land pro beerden zich recht te verschaffen, traden de autoriteiten, en vooral de lokale, daar soms met bloedig ge weld tegen op. Alleen als het al te erg werd, moesten die autoriteiten aftreden onder druk van de. cen trale regering. De situatie in Mexico heeft zich verscherpt door de economische crisis, die ook dit land heeft getrof fen. Gedurende de afgelopen we ken, tegen het einde van het presi dentschap van Luis Echeverria hebben boeren in het noorden en in de wat zuidelijker gelegen staat Si- naloa op grote schaal land bezet. Echeverria wilde graag als progres sieve president en beschermer van de armen de Mexicaanse geschie denis ingaan en hij onteigende daarom in de staat Sonora niet minder dan 100.000 hectaren grond, ter verdeling onder arme boeren. In Sinaloa kwam men tot een com promis van 13,500 hectaren. De meer gegoede Mexicanen raak ten door dit alles zeer verontrust en kondigden zelfs een werkgeverss taking af. De peso, de nationale munt, die sinds tientallen jaren aan de dollar was gekoppeld, deva lueerde. Portillo De nieuwe president Jose Lopez Portillo, die op 1 december is geïn stalleerd, belandde dus wel in een hoogst penibele situatie. Het stond overigens al anderhalfjaar vast dat hij staatshoofd zou worden. Sinds jaar en dag maakt de Partij van Re volutionaire Instellingen (PRI) in Mexico de dienst uit - waarbij zij meer de nadruk laat vallen op „in stellingen" dan op „revolutionair". De leiding kwam overeen, dat Lo pez Portillo, die zich als minister van financiën een zeer bekwaam bestuurder had betoond, de beste man voor het presidentschap zou zijn en onmiddellijk verschenen overal reclamebiljetten voor zijn kandidatuur. Kandidaten van kleinere partijen kwamen niet aan bod. Mexico, waar het Congres boven dien weinig macht heeft, is dus be paald geen democratie, maar toch pok geen echte dictatuur. Er bestaateen voor Latijns Amerika redelijke vrijheid van meningsui ting en een vrije pers - vrij in zo- verre dat de regering de in- en uit voer van krantepapier in handen heeft en erg onwelgevalligen kan beletten aan dit papier te komen. In juli is Julio uit zijn functie ver wijderd. Hij was een fel criticus van President Echeverria. Maar on danks grote moeilijkheden en re gelrechte bedreigingen tegen hem en zijn gezin is hij begonnen met de publikatie van een nieuw blad, Progreso. Dat hij hierin slaagde was mogelijk te danken aan het feit, dat hij een neef is van de nieuwe president Lopez Pirtillo, bij wie hij een tijd in huis heeft gewoond. Maar het is onzeker hoe het zijn blad Progreso onder het nieuwe bewind zal vergaan. Conservatief Echeverria en zijn opvolger Lopez waren vrienden sedert hun jeugd, maar de laatste tijd waren hun rela ties minder goed en men kan niet zeggen, dat het regime van Lopez eenvoudig een voortzetting zal zijn van dat van Echeverria. Lopez is een zakelijker, minder op effect be rekende man. Zijn inauguratierede had de bedoe ling polarisatie te vermijden, maar bovenal trachtte hij toch de „geves tigde orde" te kalmeren. Met een investeringsprogramma hoopt hij de ondernemers voor zich te win nen en de economie nieuw leven in te blazen. Een meer conservatieve politiek dus. De ontevreden boeren zullen echter van geen wijken weten; zij zien vermoedelijk de dagen van de grote rebellenleiders Pancho Villa en Emiliano Zapata, van zestig jaar geleden weergekeerd. Men spreekt nu al van de mogelijk heid van een militaire staatsgreep als de situatie al te veel uit de hand zou lopen. Daarvoor lijkt Mexico echter thans te „volwassen". Veel zal trouwens afhangen van de vraag welke politiek de Verenigde Staten onder president Carter met betrekking tot Mexico zullen gaan voeren. Heel de Derde Wereld en talloze progressieven in Europa en Amerika zelf zouden de hand van Washington zien achter een staats greep in Mexico. En na alles wat er gebeurd is zal men zich in de Ver enigde Staten wel driemaal beden ken eer men aan een dergelijke staatsgreep steun zal verlenen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9