mm CDA kiest voor CNV- standpunt „Ik ben getipt door Accent-medewerker" BUITENOM BINNENDOOR Menten in brief aan Van Agt: ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 DEN HAAG (SP) - Het CDA wil dat er meer werknemerscommissarissen in de leiding van de onderneming komen. Het CDA-congTes in Den Haag heeft gisteren met 398 tegen 57 stemmen een einde gemaakt aan het geharrewar over de samen stelling van de Raad van Commis sarissen en uitdrukkelijk voor het standpunt van het CNV gekozen. ket CDA-plan komt er op neer om in de wet vast te leggen dat werk nemers en aandeelhouders elk een derde deel van de raad van com missarissen aanwijzen. Deze twee groepen commissarissen gezamen lijk kiezen dan zelf de rest (coöpta tie). Nu is het zo dat de raad van commissarissen zelf de nieuwe le den aanwijst. Minister Van Agt, lijsttrekker van het CDA, is op zijn bezwaren tegen een grotere medezeggenschap van de werknemers heengestapt. Samenwerken De bedoeling van het christen democratische plan is duidelijk te maken dat kapitaal en arbeid in de onderneming moeten samenwer ken en gemeenschappelijk het be drijf moeten leiden. De opvatting van NW en NKV dat er tussen werkgevers en werknemers grote belangentegenstellingen bestaan werd door het CDA-congres uit drukkelijk afgewezen. Door aanneming van dit voorstel onderstreepte het CDA de toena dering tot de christelijke vakcen trale, het CNV. Het CNV had dit afhankelijk gesteld van de beslis sing over de samenstelling van de raad van commissarissen. CNV- voorzitter Jan Lanser noemde dit zelfs "de toetssteen" waarmee het CNV het CDA zal beoordelen. "De geloofwaardigheid van het CDA staat op het spel", meende hij. Voor veel christen-democraten gaf het dreigement van het CNV de doorslag. Men wilde onder geen beding een conflict tussen het CDA en het CNV. Maar tegelijkertijd met het aanha len van banden met de protestantse vakbond CNV nam het CDA af stand van de katholieke vakbewe ging, het NKV. Uitstellen Verschillende KVP'ers - onder lei ding van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. J.M.M. Maeijer- deden een verwoede poging om de beslissing over de samenstelling van de raad van commissarissen uit te stellen. Het argument was dat pas driejaar geleden de aanwijzing van de commissarissen in de wet geregeld was. Prof. Maeijer wilde eerst de SER raadplegen over de nieuwe samenstelling en de voor- en nade len er van uitvoerig laten onder zoeken. Hij kreeg steun van een handjevol KVP'ers en CHU'ers. Het KVP- kamerlid Peijnenburg vreesde dat een raad van commissarissen waarvan werknemers en aandeel houders elk een derde deel aanwij zen door tegenstellingen ver scheurd zou worden. Vanuit de CHU werd er voor gepleit de on derneming niet opnieuw "over hoop" te halen. Prof. dr. B. Goudzwaard, de "gees telijke vader" van het CDA- programma, CNV-voorzitter Lan ser en het AR-kamerlid Beumer gaven tegengas. Een raad van commissarissen die door werkne mers en aandeelhouders wordt ge kozen gaat volgens hen de tegen stellingen binnen de onderneming tegen. ADVERTENTIE WANT LATEN WE WEL WEZEN Terlouw (D'66): „Uitbreiding UC-fabriek ethisch gewenst" EINDHOVEN (ANP) - "Vanuit ethisch gezichtspunt is het eerder wel dan niet gewenst, dat Neder land meewerkt aan de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek te Almelo". Dit heeft D'66- fractievoorzitter Terlouw vandaag in Eindhoven gezegd tijdens een regionele vergadering van zijn par tij. Door mee te doen kan Neder land een belangrijke greep houden op de ontwikkeling van de kerne nergie. „Nederland heeft al eens weten te voorkomen dat Duitsland een ultra-centrifugefabriek aan Brazilië leverde", aldus Terlouw. Gevangenen krijgen meer rechten DEN HAAG (SP) - Rechten en ver plichtingen van gevangenen op punten als briefwisseling, bezoek en disciplinaire straffen zijn giste ren vastgelegd door de minister raad in een nieuwe gevangenis maatregel Deze maatregel is gebaseerd op een nieuwe wettelijke regeling van de rechtspositie van gevangenen die op 21 oktober van dit jaar van kracht is geworden. In deze regeling zijn de voorschrif ten herschreven over de discipli- 'naire straffen die de directie van een inrichting aan gevangenen kan opleggen. Voor gevangenen is een beklagrecht opgenomen bij een speciale commissie met de moge lijkheid in beroep te gaan bij de DEN HAAG - Prof. Steenkamp tijdens zijn openingsrede van het CDA- Centrale Raad van Advies voor het congres, dat gisteren en vandaag in het Haagse Congresgebouw wordt Gevangeniswezen^ de Psychopa- gehouden. tenzorg en de Reclassering. BRUSSEL (SP) - Minister Van der Stoel van Buitenlandse zaken heeft de rijksrecherche opdracht gege ven om uit te zoeken wie een uiterst geheim en belangrijk telegram van de Amerikaanse regering dat voor hem bestemd was, uit heeft laten lekken. Het inschakelen van de re cherche betekent waarschijnlijk dat men verdachten op het oog heeft. Eerder had het ministerie de kwestie zelf al onderzocht. De inhoud van het telegram heeft behalve in Den Haag ook interna tionaal weerklonken. Washington liet Den Haag weten dat het zich onverbiddellijk zou opstellen tegen een forse verhoging van de olieprijs Onderzoek naar uitlekken van telegram door de OPEC-landen. Het ver wacht dat de Nederlandse regering dat voorbeeld zal volgen. De Ver enigde Staten zijn van mening dat het meer zin heeft om de arme lan den rechtstreeks te helpen. Socia listen als minister Pronk (Ontwik kelingssamenwerking) en de eco noom Tinbergen staan daarentegen op het standpunt dat een verhoging van de olieprijs ook een instrument kan zijn om de derde wereld te steunen. Het telegram werd tot grote schrik van minister Van der Stoel - be kend toen vorige week tijdens de Haagse Euro-top een Franse jour naliste ermee liep te zwaaien. Zij is later zelfs door ambtenaren achter volgd. Uiteraard heeft dat laatste publikatie van de inhoud door Ne derlandse en andere kanten niet verminderd. LAAT DE MAYFLY 6L CENTRALE ONTHARDER U HELPEN ZACHT WATER IS HEERLIJK WATER! Heerlijk voor uw persoonlijke verzorging. Goed voor uw wasmachine en andere kostbare apparatuur. Zacht water bevat weinig of geen kalk en magnesium. 'Deze mineralen maken het water hard. Hard water is vaak lastig en geeft veel energieverlies. Zacht water spaart geld en geeft veel luxe en komfort. Geen kalkaanslag die leidingen doet dichtslibben (CV!) en die zich vastzet op het verwarmingselement van uw vaat- en wasmachine, strijkijzerkoffiezetapparaat etc. Uw haar is zacht en glanzend na het wassen met zacht water, zeep schuimt ruiker en royaler en zorgt voor een zachte huid. Uw was is heerlijk zacht en u bespaart zo'n 50% op uw zeepverbruik. De Mayfly 6L centrale waterontharder maakt ook bij u thuis het water heerlijk zacnt. Probleemloos. Volautomatisch en veilig - jaar in. jaar uit. Voor nog geen twee gulden per week De Mayfly 6L is een lonenwlsselaar. Kalk en magnesiumdeettjes worden uitgewisseld tegen natriumdeeltjes. Dit gebeurt in een kunstharskolom. Wanneer de hars is verzadigd zorgt een spoeling met zout water ervoor dat de kalk en magnesium worden afgevoerd en dat de hars weer aktief wordt. Dit gebeurt automatisch met behulp van een tijdklok, dus veilig. Bij installatie wordt het water op 7° hardheid afgesteld. Veel plaatsen in ons land hebben water van deze hardheid of zachter, b.v. de Veluwe. Water van deze hardheid voorkomt een te overvloedige schuimvorming in uw wasmachine en is niet agressief. De Mayflay wordt door een erkend installateur aangesloten. De Mayfly 6L geeft veiligheid en zekerheid Jaar in - Jaar uit Doorstroomkapaciteit 1500 Itr. oer uur untnardingskapaciteit 1UO0 Itr. bij 15° hardheid. Afstelling op 7° verdubbelt deze kapaciteit oraktisch. Stofdicht zoutreservoir voorkomt oaktenenvorming. Inhoud reservoir 50 kg. Zoutverbruik per regeneratie slechts 1 kg. 12 maanden schriftelijke garantie. leder jaar een servicebezoek, gekoppeld aan de jaarlijkse zoutleverantie. Praktisch onverslijtbaar en altijd verhuisbaar. Minimale besparing 200 - per jaar. De kósten zijn per gemiddeld gezin 75,- per jaar. Gunstige introduktieprijs van 1250,- inkl. BTW. Bij aankoop ontvangt u gratis 100 kg Broxo zoutkristallen. (Gemiddeld jaarverbruik). Bent u geïnteresseerd? Hebt u vragen? Of wiit u een demonstratie met de mogelijkheid om een week lang een klein proefapparaat te gebruiken? Stuur dan vrijblijvend onderstaande coupon in een gesloten envelop naar: Aqua International. Antwoordnummer 711 Arnhem. Naam Adres Woonplaats Telefoon DEN HAAG (SP) - "Ik ben getipt door een me dewerker van Accent die in conflict met zijn ge weten was gekomen". Menten, kon ik niet eerder dan eerst zondagavond vertrekken. De Blaricumse zakenman heeft zijn vrouw van het nachtelijke bezoek niets verteld. Zij begreep dat haar man na al die maanden van span ning eindelijk eens met vakantie naar zijn bezitting in Ierland moest gaan. Menten had zijn vrouw ook toen nog steeds niet ingelicht over het op handen zijnde arrestatiebe- Dat staat in de brief die van de oorlogsmisdaden verdachte Pie- ter Menten heeft geschreven aan minister Van Agt van justitie. Menten, die sinds begin deze week in Zwitserse gevangenschap zit, stuurde een afschrift van de brief niet alleen aan CDA- justitiedeskundige mr. G. C. van Dam, maar ook aan diens WD- collega mr. Annelien Kappeyne van de Coppello en voorts aan vier kranten. Accent-hoofdredacteur Hans Knoop, de man die het hernieuwd onderzoek tegen Menten op gang bracht, zei gisteravond hard te hebben gelachen om Mentens be schuldiging. En ook de Amster damse rechter-commissaris mr. H. J. W. van Duuren die het gerechte lijk vooronderzoek leidt dat naar de naam van Mentens tipgever moet voeren, zei niet erg veel waarde te hechten aan de onthulling die Men ten in zijn brief doet. Bezoek Volgens Menten heeft hij in de nacht van zaterdag op zondag be zoek gehad van een niet met name genoemde Accentmedewerker die zich meldde door tegen het raam van de zitkamer te kloppen. Me vrouw Menten en de huishoudster waren toen al naar bed. Menten is naar zijn zeggen na de waarschuwing dat hy uiterlijk de komende maandag gearresteerd zou worden door de opwinding in een coma geraakt, veroorzaakt door zijn suikerziekte. Daardoor, schrijft vel. Menten beweert eerst dat het nooit in zijn bedoeling heeft gelegen te vluchten, maar verderop in zijn 21 velletjes tellende brief zegt hij: "Niemand kan mij kwalijk nemen dat ik die zondagavond naar aan leiding van de inlichtingen van de Accent-man radeloos en zonder iets anders mee te nemen dan enige kle ren op de vlucht sloeg voor de mis dadige en laag bij de grondse onzin van de Russofiel Hans Knoop en diens compagnon in het kwaad Pi- lichowski en alom voor haar talloze moorden beruchte KGB, de Russi sche geheime staatspolitie". Beschuldigingen Mentens brief staat vol van derge lijke beschuldigingen van Russi sche indoctrinatie. De moorden die hij zelf in de omgeving van het toe nmalige Poolse Lemberg (nu Lwow, in Russisch gebied gelegen) zou hebben gepleegd, zouden zijn gepleegd door de Russen. De Rus sen hebben het bewijsmateriaal dat Knoop uit de Sowjet-Unie meeb racht, "geconstrueerd". Menten zegt zelf gezien te hebben hoe de Russen in 1939 bankiers, groot grondbezitters, advocaten, politie- ADVERTENTIE Aqua International - voor centrale waterootharding. BRINK Luchtverwarming /m yw |nsia||ajeur; LUCOTHERM B.V. - ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 ambtenaren, intellectuelen en kun stenaars ombrachten. De rijksrecherche in Amsterdam wordt ervan beschuldigd de kunst en antiekschatten in Mentens Bla ricumse villa niet goed te beheren. Menten zegt in de brief niet levend naar Nederland terug te durven komen, waar de verkapte commu nist Knoop wordt bewierookt. "Uit levering aan het communistische Polen of Rusland is het meest ver schrikkelijke wat een mens kan overkomen, want dan ga ik een vre selijke dood tegemoet", schrijft Menten, die minister Van Agt smeekt een eind aan de lastercam pagne tegen hem te maken. Herhaling Hoofdredacteur Hans Knoop van Accent zei het een herhaling van de geschiedenis te vinden als de justi tie de beschuldigingen van Menten serieus zou nemen en zou gaan on derzoeken. Al eerder heeft Menten getracht van beschuldigde be schuldiger te worden. Hij past deze taktiek altijd toe als hij dreigt te ver liezen, aldus Knoop. Intussen heeft Knoop via zijn ad vocaat mr. M. Moszkowicz een klacht ingediend bij de Amster damse hoofdofficier van justitie mr. A. N. Messchaert over de Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen. Mr. Van Steenderen had gisteren samen met de Amsterdamse rechter-commissaris mr. Van Duu ren een gesprek met Knoop om vast te stellen wie Menten vlak voor zijn op handen zijnde arrestatie heeft getipt Omdat de klacht nog niet bij mr. Messchaert binnen kon zijn, wei gerden Knoop en zijn raadsman de inhoud bekend te maken, maar wel zei Knoop boos te zijn over het feit dat mr. Van Steenderen na afloop van het gesprek mededelingen aan de pers heeft gedaan, terwijl uit drukkelijk was afgesproken dat het gesprek vertrouwelijk zou zijn. Knoop heeft beweerd dat de tipge ver bij het Amsterdams Openbaar Ministerie moest worden gezocht maar mr. Van Steenderen was van mening dat hij zijn bewering niet had kunnen waarmaken. Loon (1) Walrus Het was te voorzien dat dit land na de kortstondige vreugde om de vette vangst in Zwitserland, al weer spoorslags aan verdeeld heid ten prooi zou vallen. Dat is helemaal niet erg, want niets is zo griezelig dan een land dat en bloc ergens pal voor staat. En daarom raakt dus nu de dis- ;ie op toeren over wie de be loning moet krijgen voor het vangen van Pieter Menten. Hans Knoop, of die journalistieke speurder uit Zwitserland, of mis schien het ministerie van Justitie zelf wel, waarvan de opperste chef zei dat men M. al geruime tijd in der Schweiz had gelocali- seerd. Maar kennelijk had ook hier het departement weer eens de koebelletjes horen luiden, zonder te weten waar de klepel hing. Er zit een aantal minder kakel verse aspecten aan te komen. Ie dereen die in het verleden bij M. de vloer kwam, is verdacht. Vrij Nederland meldt dat mr. G. B. J. Hiltermann (Accent- medewerker!) geregeld als tafel- preses optrad in M's nederige Blaricumse stulp. De man van de hagelwitte manchetten rea geerde daar desgevraagd heel agressief op. Die vice-president van de Amsterdamse rechtbank, Hassoldt, bleek ook tot de in timi te behoren, want wat ben je anders, wanneer iemand je belt (Meta M.) die meent in grote moeilijkheden te verkeren en daarom je hulp wenst. Er daagt iets van een heksen jacht, terwijl men er misschien beter aan deed om zich op de structuur te bezinnen. M. had en heeft vreselijk veel geld. Dus macht, dus invloed, dus vrienden met macht en invloed. Het hele geval-M is een gave illustratie, goe een numeriek beperkte elite met talrijke onderlinge vervloch ten belangen en vertakkingen zaken regelt en bedisselt. Er heerst een waarden schaal die nogal pleegt af te wijken van die van de gewone man. Geld is macht en macht corrumpeert. Dat wil niet zeggen dat er geen grote afschuw zou bestaan voor de misdaden, waarvan M wordt verdacht Het betekent wel dat de risico's voor het vigerende sys teem bij een proces en een ver oordeling van M. dermate groot zijn dat men ernstig mag twijfe len aan het doorgaan van zowel het een als het ander. Loon (2) Er wordt trouwens vaak vergeten dat er nog zo'n ruim 700 oorlogs misdadigers rondlopen, voor wie de gerechtelijke kassa nooit heeft gerinkeld. Eén M. in het gevang is nog niet synoniem met de totale afrekening. Van die afrekening zal het ook nimmer meer komen. De justitiële traagheid van de late jaren veertig en beginjaren vijf tig, waar het de vervolging van oorlogsmisdadigers betreft lijkt mede een stuk van de prijs die de socialisten van toen voor de rooms-rode samenwerking moesten betalen. De KVP treft de grootste blaam, maar wat deed de PvdA tegen de branchevermen ging van zo'n man als Korten- horst, die advocaat en verdediger van M. was en tevens Tweede- kamervoorzitter? Die PvdA van toen deed daar niets tegen. De Handelingen uit de Tweede Ka mer van die dagen melden er nauwelijks iets over. Er zijn da,ar- entegen wel de nodige aanwij zingen dat men aardig op de hoogte was van die branchever- menging en de activiteiten van sommige KVP-coryfeeën in de bezettingsjaren. Behalve voor M. was er deze week voor nauwelijks iets ander meer belangstelling dan voor die walrus, dolende ridder langs Neerlands smalle kust. Het is zo'n soort dier, waarvoor de evolutie de public relations laat verzorgen door striptekenaars. Een beetje onpraktisch beest ook met die vervaarlijke slagtanden. Aan verdwenen sportvissers op zee kan nauwelijks méér aan dacht zijn besteed dan aan het steeds opnieuw lokaliseren van het dier. Er kwam bij Den Helder zelfs een vangnet aan te pas. want wat mensen zien willen ze ook hebben. Voorlopig - dat wil zeggen vrij dagmiddag, het moment dat ik dit schrijf - is de walrus aan de mensheid ontkomen. Men mag het dier daarom gelukkig prijzen. Van mensen is nooit één walrus wijzer geworden. Opening In één van de landelijke avond bladen las ik onlangs één en an der over bedragen die befaamde panelleden in t.v.-spelletjes, wakkere praters voor de buis, grappenmakers, bepruikte en ge laarsde nachtegaaltjes krijgen als zij in de een of andere buitenwijk een boetiek, boutique, boutiec of grammofonoteek openen. Dat is niet mis. Mies en Willen vragen zesduizend gulden en dan is de goudvis er niet eens bij. Imca Ma rina staat aan de magere kant van de lijst; die heb je al voor ach thonderd ballen en Ted de Braak zit er zo'n beetje tussenin met drie rooje. Die man heb ik trou wens altijd al een modale Neder lander gevonden. Dat zeg ik heus allemaal niet azijnpisserig van jalouzie. Van die zesduizend gulden gaan er zeker vijfduizend naar de belas ting, want GOD en Willen Dui- senberg zijn rechtvaardig. Bo vendien staan onze grote drama tische talenten a la Lex Goudsmit die kersenbonbons van Jamin ook niet voor noppes aan te prij zen en Loes Haasdijk zou zonder fok op d'r neus namens de ver enigde Nederlandse brillennij- verheid ook wel weten dat me neer de echte krotenkoker is. Waar doe je het nou voor als mid denstander?. Hè, een plaatje in de krant! Bromsnor legt de hand op de eerste winkeldievegge in de vandaag geopende zelfbedie ningszaak van melkboer De Wit, die jarenlang de mensen uit hun slaap hield met lege- flessengerammel bij nacht- en ontij op zijn ronde door de wijk, en ze nu in de gaten houdt van achter de spiedende tv-camera van het gesloten circuit. Of, Rita Corita opent de nieuwe juwe lierszaak door op de toonbank te gaan zitten. Of, Willy Alberti laat zijn hoektanden trekken en zingt stereo de platenzaak het vrije spel der maatschappelijke krachten binnen. En Duisenberg maar vangen. Drie De barmhartigheid jegens oor logsmisdadigers, ethische troe telschijf van KVP-minister Van Maarseveen, werd de vaste PM- post op verlies- de en winstreke ning van de rooms-rode coalitie. - Veel meer dan dit zal dat toege- I jQfl 1^ zegde diepgaande onderzoek niet opleveren. Hoogstens de rolver deling mét de Dan hoorde ik Hans Wiegel in het programma „Macchiavelli" nog tegen mevrouw Margaret That cher zeggen: „U moet wel vreemd naar ons systeem kijken. Wij hier hebben vijftien partijen en u maar drie". Labour, Conservatieven, Libera len. Dat is drie, dacht ik toen, Maar hoe zit het dan met de Unionisten van Noord-Ierland en de Schotse Nationalisten uit het hoge noorden, die op eigen benen willen staan? Dat is tenminste vijf. Zou Hans zich niet eens op de Times kunnen abonneren, voordat hij minister van Buiten landse Zaken wordt Verwer vingskosten, aftrekbaar dus. Loon (3) In feite is ook in deze weken de wens tot het bestendigen van een confessioneel en progressief sa menwerken er de oorzaak van dat Van Agt er nog zit. Omgekeerd voelt de WD als oppositiepartij er evenmin voor om een even tuele toekomstige coalitiegenoot als het CDA via zijn lijsttrekker voor het hoofd te stoten. Dus bleef het bij stoom afblazen en een gekreukeld politiek hoofd van Van Agt, ook al zei iedereen dat hij zijn eindoordeel wilde op schorten. De laatste enquêtes naar het stemgedrag toonden dat het CDA nauwelijks averij had opgelopen. Het was in deze con text niet verbazingwekkend. Ondank is 's werelds loon en kan'daarvan beter meespreken dan onze Tjerk Westerterp. Mi nister ter land, ter zee, ter lucht en waarook ter wereld. Auteur van het autobiografische heldendicht „blij dat ik rij, dankzij mij". Je kunt van sommig materiaal alle mogelijke vormen maken en het hoeft niet eens in de oven. Tjerk moet op een verkiesbare plaats, maar, och heden, wie wil hem hebben? Brabant is scep tisch, het dan nog resterende deel van de wereld is koel. En Marcel van Dam? Wat doen we daarmee? De begrijpende vraagbaak en raadsman van leer verspeelde zijn gunsten. Alsof hij die hogere huren zelf zijn zak steekt Zijn er nog za dafgravingen, kunstmatige landen voor de kust of vogelko lonies in dq Waddenzee die een drost of een dijkgraaf behoeven? HAN MULDER GUN U DE LUXE VANZACHT YïATER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7