variatie op vierde kanaal ROYOZ: Steeds minder bejaarden in tehuizen College: afstand van thema „Leiden voorgoed inlast Verzorging wordt intensiever en kostbaarder v.d. Water v.d. Water ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 Ziekenomroep heeft nieuwe radiokamer LEIDEN - De ziekenomroep van iet Diaconessenhuis heeft officieel een nieuwe radiokamer in gebruik genomen. Na het doorknippen van een brede geluidsband weerklonk vanmorgen de herkenningstune van de ROVOZ (Radio Omroep Voor Zieken). De penningmeester P. P. de Koning van het Steunfonds van het Diaconessenziekenhuis mocht deze officiële handeling ver richten omdat het Steunfonds de nieuwe studio heeft bekostigd Al gemeen Directeur mr. J. W. Filippo van het ziekenhuis had even tevo ren de ruimte, een voormalige zus- I Een kijkje in de radiokamer van de ROVOZ. Links het omroephokje, rechts de "man aan de knoppen" terkamer, officieel aan de ROVOZ overgedragen. Vanzelfsprekend was de hele openingsceremonie voor alle patiënten in het zieken-' huis te volgen via de eigen omroep. Volgende week maandag, dinsdag en woensdag houdt de ROVOZ open huis van half zes tot negen uur 's avonds. De ROVOZ bestaat al meer dan tien jaar. De allereerste programma's kwamen uit de portiersloge: daar werd een band afgedraaid die thuis gemonteerd was. Een al iets betere outillage vond de omroep op de kamer van de dominee. Daar werd een grote kast vol electronica geïn stalleerd. Elke woensdagavond als er een uitzending verzorgd werd, moesten de nodige spullen tevoor schijn gehaald worden en daarna weer opgeborgen. Degenen die die tijd meegemaakt hebben denken er met een lichte weemoed aan terug: het was erg gezellig om in die do mineeskamer zo dicht op elkaar te zitten. Maar ook de nieuwe studio, van waaruit al enige tijd wordt uitge zonden, is gezellig, de overgang is erg mee gevallen. De acht mede werkers beschikken nu over pro fessionele apparatuur platenspe lers, bandrecorders, en een apart hoekje voor de omroeper of om- roepster. Ongedwongen worden de plaatjes met lichte muziek aan el kaar gepraat. Voor de meeste avon den in de week is er nu een pro gramma, voor elk wat wils. Niet alleen worden vanuit de studio programma's verzorgd, zoals een verzoekplatenprogramma, de Wesko-show met popmuziek en in de toekomst wellicht ook een klas siek programma, maar de ROVOZ trekt er ook op uit om reportages te maken. Een succesvol programma is elk jaar weer de reportage van de 3-oktoberfestiviteiten. Met kleine draagbare recorders gaan de me dewerkers de straat op, zodra ze een "item" hebben afgerond wordt het bandje naar het Diaconessenhuis gebracht waar het bijna direct kan worden uitgezonden via kanaal 4 naar de meer dan tweehonderd pa tiënten. Er worden af en toe ook wel eens opnamen gemaakt van con certen; met de eenvoudige midde len lukt het de ROVOZ toch nog om aardige opkamen te maken. De acht medewerkers doen al het werk uit liefhebberij. De meesten hebben muziek of het spelen met geluid als hobby. Er zijn nog altijd enthousiastelingen wel kom die wat tijd willen besteden aan het verzorgen van een avondje ziekenomroep. De twee samenstel lers van de Wesko-show zoeken nog een omroepster van achttien jaar of ouder. Zo worden de zieken ver poosd met een gevarieerd pro gramma in de stille avonduren. TOM MAAS LEIDEN - „We zullen er op moeten rekenen dat de bejaarde, die in de toekomst een beroep doet op een plaats in een verzorgingstehuis, intensiever en kost baarder hulp zal behoeven. Onder andere vanuit de para-medische sector". Mej. A. J. van Nienes, oud- gemeenteraadslid voor de PvdA, nam vier jaar geleden afscheid als directrice van het bejaardencen trum Rijn en Vliet. Bij die gele genheid hield zij een lezing over haar ervaringen in de bejaarden zorg en lanceerde ze vijftien stel lingen. Bovenstaande is er één Mej. Nienes geeft er mee aan, dat destijds te verwachten viel dat de groep bejaarden die in een tehuis geplaatst wil worden, zou gaan veranderen. Die voorspelling is bewaarheid. In de twee nota's be jaardenbeleid, die de afgelopen zes jaar door het ministerie van CRM zijn uitgegeven werd gewe zen op de noodzaak om bejaarden meer zelfstandig te laten wonen. Alleen degenen, die echt hulp nodig hebben, zouden in een cen trum moeten worden opgeno men. In 1970 dacht men dat voor 10 procent van de bejaarden een plaats in een tehuis nodig was, vijfjaar later ging men uit van ze ven procent en nu, in 1976, wil men met nog minder tehuizen gaan volstaan. Staatssecretaris Meijer van CRM wil de nieuwbouw en de uitbrei ding van bejaardencentra per 1 januari drastisch aan banden leg gen. Om er voor te zorgen dat al leen urgente gevallen een plaats in een centrum krijgen, moet elke stad een plaatsingscommissie in stellen, die de aanvragen voor een tehuis beoordeeld. In Leiden draait een dergelijke commissie al enige jaren. Het plan hiertoe ontstond, omdat be trokkenen de behoefte hadden aan het trekken van één lijn bij het plaatsen. Dan wist een ieder beter waar men aan toe was en kon ook „vriendjespolitiek" worden uitgesloten. Deze commissie beoordeelde de door de aanvrager ingevulde vra genlijsten en vormde zich aan de hand daarvan een beeld van de urgentie. De aanvragers werden aanvankelij in vier groepen inge deeld. Gewenst zeer gewenst, ur gent en zeer urgent. Het tekort aan bejaardencentra deed de commissie echter al vrij snel be sluiten zich alleen nog maar bezig te houden met urgente en zeer urgente aanvragen. Voor de an- derer categorieën was veelal geen plaats te vinden. Voor acht procent van de Leidse bejaarden is nu ruimte in een te huis. Een groter aantal dus dan de staatssecretaris toelaat, toch nog te weinig. Afgelopen zomer was e wachtlijst van ruim tweehonderd urgente en zeer urgente aanvra gen van voornamelijk vrouwen. Per jaar wordt nog minder dan tien procent van die lijst wegge werkt. De conclusie is duidelijk. Leiden heeft een tekort aan bejaarden centra, maar is door de nieuwe Een gevolg i bezuinigingsmaatregelen niet nog meer in moeilijkheden ge komen. Omdat in de stad al voor acht procent van de bejaarden een plaats was (één procent meer dan het ministerie sinds '75 toe- de bezuinigingsmaatregelen is dat meer bejaarden thuis zullen blijven er al een bouwstop laat), wa kracht. Het beleid van het ministerie om met minder bejaardencentra te volstaan, heeft twee voor de hand liggende gevolgen. De bejaarden die in een tehuis wonen, behoren tot de groep van zeer urgente ge vallen, die veel hulp nodig heb ben en daarmee keren we terug naar de stelling van mej. Van Nienes.Die situatie vraagt een herziening van het beleid in de tehuizen en een duidelijke aan passing in de behandeling. Voor de hand ligt dat er meer en wel licht ook meer gespecialiseerd personeel nodig is. Ook hier echter komen de be zuinigingen om de hoek kijken. De staatssecretaris heeft immers ook te kennen gegeven dat de zgn. „drie op tien norm" per 1 ja nuari algemeen van kracht wordt. Daarmee wil hij zeggen dat per tien bejaarden in een te huis, niet meer dan drie perso neelsleden werken. Vermoede lijk is dat, zeker in de toekomst, niet genoeg, daarbij de veran derde groep van bejaarden in ogenschouw nemend. Bejaarden voor wie de plaatsing als zeer ur gent wordt gezien, zullen inten sievere hulp nodig hebben dan ouderen, voor wie hetalleen maar gewenst is of zeer gewenst is dat ze een plaats krijgen. De andere kant van de maatrege len is, omdat meer bejaarden thuis blijven wonen, dat de hulp aan huis moet worden uitgebreid. „Extra-murale hulp, heet dat in vaktermen en daaronder worden instellingen verstaan als gezins- en bejaardenhulp, dienstencen tra, wijkverpleging en „tafeltje- dek-je", dat maaltijden aan huis verzorgt. Ook zal in veel gevallen n bejaarden aangepaste woningbouw een noodzaak zijn. „Extra-murale hulp" en aange paste woningbouwl in welke mate is een uitbreiding daarvan nodig en op welke groep bejaar den moeten deze voorzieningen zijn gericht? Die vragen komen aan de orde in volgende artikelen in deze serie. Geld voor W esterkwartier en Pinokkio LEIDEN - Het Nederlands comité voor kinderpostzegels heeft 30.000 gulden beschikbaar gesteld voor de herbouw van het club- en buur thuis Westerkwartier in de Ten Ka- testraat (Haagweg-kwartier). Het bedrag zal besteed worden aan de inventaris van het nieuwe club- en buurthuis. Het oude gebouw werd dit jaar door een brand verwoest. De verzekering was onvoldoende om de schade te dekken. Door middel van acties onder de bevol king en een bijdrage van de ge meente kon de herbouw van het clubhuis ter hand worden geno men. Het nieuwe gebouw is bijna voltooid. Ook de spel-o-theek Pinokkio pro fiteert van de jaarlijkse kinderpost zegelactie (die dit jaar nog tot 31 de cember doorgaat). Het comité heeft tienduizend gulden geschonken voor de aankoop van spelmateriaal ten behoeve van deze spel-o-theek in Leiden-Noord. Echtpaar Heetveld 60 jaar getrouwd LEIDEN - Na een kort aantal jaren in de Lege Werfsteeg en de Mors- straat woont het echtpaar Heetveld nu al 56 jaar in de Magdalena Moon- sstraat Het echtpaar viert maandag 13 december het zestigjarig huwe lijksfeest en dat was de reden voor het bezoek dat burgemeester Vis en zijn vrouw afgelopen donderdag brachten in het bovenhuis aan de Magdalena Moonsstraat. Wie zolang in een straat woont, leert zijn omwonenden natuurlijk goed kennen. Met de buren heeft het echtpaar dan ook een prima ver standhouding. Nu het lopen en het verrichten van allerlei karweitjes niet meer zo gemakkelijk gaat is het echtpaar erg dankbaar zulke goede buren getroffen te hebben die altijd weer klaar staan om te helpen. Zo wel meneer Heetveld als mevrouw Heetveld-Nijssen is 81 jaar, de leef tijd der zeer sterken. Begrijpelijk dat ze nu het liefst in een bejaar denhuis zouden willen genieten van hun rust. Het wonen op een bo venwoning met een steile trap is niet zo gemakkelijk voor een hoog bejaard echtpaar. Ze hopen op een plaatsje in Robijnzicht. Terwijl zijn vrouw voor de drie kin deren zorgde (elk kind kreeg later zelf ook weer drie kinderen, en als jongste generatie zijn er nu ook vijf achterkleinkinderen) besteedde meneer Heetveld de meeste tijd aan het metselen, dat was zijn lust en zijn leven. In 1937 heeft hij nog in Parijs gemetseld aan het Indische en Nederlandse paviljoen op de we reldtentoonstelling. Tot zijn eenen- zeventigste jaar heeft hij gewerkt als metselaar. het diamanten echtpaar viert op bescheiden wijze feest en hoopt nog veel rust te genieten in Robijn- zicht, zodra daar plaats is. Nieuwe centrale keuken voor Endegeest LEIDEN - Een door de geneesheer-directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest ingediend plan voor de bouw van een nieuwe centrale keuken zal, vooruitlopend op behandeling in de gemeenteraad, nu al ter goed keuring worden voorgelegd aan het ministerie van Volksgezondheid en Miliehygiëne. B en W hebben dat besloten. Gemeenteraad begint maandag aan behandeling van begroting 1977 LEIDEN - De Leidse gemeente raad staat aan de vooravond van een fors jaarlijks karwei: de behan deling van de begroting voor het volgend jaar. Omdat de vorige be grotingsbehandeling sterk verlaat was en pas begin van dit jaar plaatsvond is het in feite de tweede zittingsmarathon. Overigens is er een gerede kans, dat het huishoud boekje van de gemeente dit jaar wat sneller wordt samengesteld dan in voorgaande jaren. De raadsleden hebben namelijk overeenstemming bereikt over een spreektijd beperking. Met uitzon dering van de overgrote meerder heid van het CDA, zijn de Leidse feadsleden akkoord gegaan met een initiatief, dat door de WD werd genomen Overigens al enkele jaren achtereen, maar nooit was er ip de raad een redelijke meerder heid voor te vinden. Ditmaal is dat wel gelukt, zij het dat velen hebben benadrukt het als een experiment te beschouwen. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Een blik in de ontwerp-begroting leert dat de gemeente voor 1977 een totaal aan inkomsten raamt van ruim 237 miljoen gulden. Daar tegenover staan uitgaven tot een to taal van 234.5 miljoen gulden. Een simpel rekensommetje leert dat daartussen een tekort ligt van tuim 2.5 miljoen gulden, een bedrag dat uit de reserves van de gemeente zal worden geput. Bekijken we de uitgaven voor de verschillende sectoren dan springt die voor de volkshuisvesting daar flink bovenuit. Een bedrag van ruim 43.5 miljoen gulden. Daar staan weer een flink aantal inkom sten van de gemeente tegenover zodat uiteindelijk een tekort res teert van 9.6 müjoen. De grootste tekorten liggen in Leiden bij open bare werken (23.3 miljoen), sociale zorg en maatschappelijk werk (17.8 miljoen) en cultuur en recreatie (13.3 miljoen). Salarissen Het overgrote deel van de uitgaven die de gemeente jaarlijks doet komt steeds opnieuw terug. Een flinke hap uit de gemeentekas nemen de salarissen. Daarom resteert slechts een beperkt bedrag waarmee be staande taken kunnen worden uit gebreid of nieuwe zaken kunnen worden aangepakt. B en W hebben in de ontwerp-begroting rekening gehouden met een ruimte van f 2.140.000,-. Hoe komt de gemeente aan geld? Wel in de eerste plaats door de uit kering die Leiden ontvangt uit het Gemeentefonds. Dat is een bepaald bedrag per inwoner dat het minis terie van Binnenlandse Zaken jaar lijks vaststelt. Daarnaast krijgt de gemeente nog een aantal speciale uitkeringen bijvoorbeeld voor het onderwijs. Om even bij dat laatste te blijven; de uitkering dekt niet alle kosten. De gemeente Leiden heeft geraamd dat het onderwijste- kort volgend jaar ruim 4.1 miljoen zal bedragen. In 1981 zal dat waar schijnlijk zijn opgelopen tot 5.5 mil joen. Om de zaak dus financieel rond te breien moet ook de geifleente aan geld zien te komen. Dat gebeurt bijvoorbeeld via de onroerend- goedbelasting, een heffing die wordt opgelegd aan de eigenaars en gebruikers van onroerend goed (bijvoorbeeld woningen winkels). B en W hebben de raad voorgesteld deze belasting voor 1977 te verho gen met tien procent. De opbrengst van de belasting wordt voor het volgend jaar geraamd op ruim 14 miljoen gulden. Het minimumbed rag dat per woning moet worden betaald is f 272,50. Bekijken we de financiële positie van Leiden dan is die in de laatste decennia steeds weinig rooskleurig geweest. Leiden behoorde enkele jaren tot de zogenaamde „artikel 12-gemeenten". Dat zijn die ge meenten, die er niet in slagen een sluitende begroting op te stellen en steeds met flinke tekorten kampen. Leiden heeft dat ook steeds gehad, Jfl de slag en om op die benarde positie de aandacht te vestigen' werd een nota „Leiden in last" gepubliceerd, waar aan de hand van cijfers en feiten werd aangegeven hoe beroerd de gemeente er aan toe was. Later is dat nog eens dunnetjes overgedaan met de nota „Leiden voorgoed in last?" ADVERTENTIE Gevolg was dat Leiden gedurende een periode van vijf jaar van het rijk een bijzondere uitkering kreeg. 1977 is het laatste jaar dat Leiden van deze regeling gebruik kan ma ken. Daarna moet men opnieuw in de slag met het rijk voor een aanvul lende bijdrage. Dat is ook de reden waarom de begroting voor 1978 vroegtijdig door de raad behandeld zal moeten worden. Is er in die afgelopen vijfjaar nu iets veranderd aan de financiële positie van Leiden? Het Leids college meent van wel. In een begeleidend stuk voor dé begrotingsbehande ling zeggen B en W dat er tekenen van herstel op velerlei terreinen zijn waar te nemen. Een teken aan de wand vindt men dat Leiden de 100.000-grens weer passeerde, ter wijl in de meeste andere grote ste den van een teruglopend inwone raantal sprake is. Ook het aantal ar beidsplaatsen in de Leidse regio vertoont een stijgende lijm onge veer 100 per jaar. Vervolgens wordt een aantal zaken opgesomd dat de afgelopen jaren tot stand is gekomen zoals de vol tooide restauratie van de schouw burg, de opning van de runderhal en de ijshal, de totstandkoming van het streekenergiebedrijf en de slui ting van de puinstortplaats Room burg. Verder wordt gewezen op de begonnen woningbouw in het kaalsiaggebied tussen Herengracht en Zijloingel en de restauratie van het Heerenlogement te behoeve van de openbare bibliotheek. Met name op sportgebied zijn door beslissingen een aantal achterstan den weggewerkt de opening van zwembad De Zijl, en de plannen voor een zwembad in Zuid-West, de sportzaal in de Merenwijk, en gelden voor een nieuwe botenloods voor Die Leythe. Zoals gezegd: de financiële moge lijkheden die Leiden heeft naast de reeds bestaande, is beperkt. Toch bevat het lijstje van de investerin gen die men van plan is te doen een aantal belangrijke punten. Zo is er voor de restauratie van gemeente lijke monumenten rekening ge houden met een uitgave van een miljoen. Eenzelfde bedrag is be stemd voor het herstel van een grote brug. Een fors bedrag is ook opzij gelegd voor het opknappen van de oudere Leidse wijken. Opgeteld komt men tot een bedrag van ruim vijf miljoen gulden, waarvan het rijk een deel voor zijn rekening neemt. De inves teringen voor het onderwijs is Lei den worden voor volgend jaar ge raamd op bijna zeven miljoen. Zo zijn er plannen voor de bouw van 9 noodlokalen in Zijlwijk (deel Me renwijk), de bouw van een nieuwe kleuter- en lagere school aan de Vondellaan en een depencance aan de Louise de Coligny- scholengemeenschap. Andere in het oog springende posten zijn: 350.000 gulden voor een buurtcen trum in Noord, 800.000 gulden voor de aanleg van tennisvelden, 31.000 gulden voor de peuterspeelzalen en 26.000 gulden voor het dierenasiel. Maandagmiddag om twee uur be gint de Leidse begrotingsbehande ling met de algemene beschou wing. Alle fracties kunnen bij die gelegenheid bespiegelingen hou den over algemene zaken. In grote lijnen wordt een oordeel gegeven over de verrichtingen van het col lege en de raad in de afgelopen pe riode. Bovenden wordt in grote lij nen gesproken over de voorstellen van B en *W. Enkele fracties benut ten de gelegenheid om ook de lan delijke politiek op de korrel te ne men. De vergadering wordt om half zes onderbroken en 's avonds om zeven uur voortgezet tot elf uur. Ook op de resterende dagen van de volgende week zullen die verga deruren worden gehouden. ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Ow vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3