Uw provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Een eigen weerbericht voor Zuid-Holland,wel ja.... De Commissaris vertelt... Hebtuwel eens vanhoorzittingen gehoord? (X) Mercedes-Benz Ibr kennismaking Over 'recht vansprekerfgesproken... AUTOMONTEUR Academisch Ziekenhuis en Medische Faculteit Leiden verpleegkundigen Zuid-Holland heeft maarliefst 151 gemeenten. U woont daar. Er staat een groot, modem gebouw in Den Haag vanwaar het provinciaal bestuur wordt geleid en gecoördineerd Maar wat wéét u ervan en wat mérkt u ervan? Wij willen graag, dat u (nader) met ons kennis maakt, vandaar deze publikatie Wij willen ook graag kennis ne men van uw mening, van uw wensen, verlangens en inzichten Dat kan gelukkig in deze tijd Dat hoort in een moderne democratie Wij zullen hier vertellen wat wij zoal doen En wat u kunt doen Want die zaken betreffen ook uw welzijn als inwoners van uw provincie. De betekenis van het provinciebestuur. Regering en parlement bepalen het be- lèid voor de hele bevolking. Maken wet ten en regels, die landelijk gelden. De burgemeester, de wethouders en de ge meenteraad zijn verantwoordelijk voor het bestuur in uw woonplaats. Maar er is nog een derde bestuurslaag die ook door u gekozen wordt: het pro vinciaal bestuur. Eenderde bestuurslaag tussen de beide andere in, met een ruimer werkterrein dan de gemeente, maar op kleinere schaal en dus dichter bij de bur ger dan de rijksoverheid. Dat provinciaal bestuur is niet zo bekend bij 'het grote publiek'. Dat is jammerwant het doet on waarschijnlijk veel voor-en hopelijk ook een beetje mét u. Het bestuur van Zuid-Holland, een pro vincie met drie miljoen inwoners in 151 gemeenten, wordt door u om de vier jaar gekozen: 83'leden van Provinciale Sta ten, die uit hun midden het dagelijks be stuur kiezen, Gedeputeerde Staten, kort weg G.S. De Kroon - Koningin en minis ters - benoemen de Commissaris van de Koningin. G.S. zijn verantwoordelijk voor de uit voering van het door Provinciale Staten uitgestippelde beleid. Zij hebben daarbij de hulp van ambtenaren op de griffie, Waterstaat en Planologische dienst. De onbekendheid van het provinciaal bestuur is misschien een gevolg van het feit, dat de provincie niet zozeer zelf aan de weg timmert. Hoewel... zij neemt bij voorbeeld een sleutelpositie in wat het milieubeleid betreft. Tot haar werkter rein behoren ook toezicht op het beleid van de waterschappen, de veiligheid (we wonen onder de zeespiegel...), de kwali teit van het oppervlaktewater en het zui ver houden van de lucht. Gemeentelijke herindelingen worden door de provincie voorbereid. Zij houdt ook een wakend oog op het bestuur van de schaarse groe ne ruimte,probeert grond voor wonen en werken zo goed mogelijk te benutten, beheert recreatieschappen en draagt de zorg voor aanleg en onderhoud van we-? gen, waaronder ook waterwegen, brug gen en sluizen. Er is een fiks bedrag ge moeid met het verlenen van subsidies. Het grootste deel gaat naar de sector cul tuur: muziek- en dansonderwijs, orkes ten, bibliotheekwezen, toneel, koor en ballet. Vormings-, jeugd- en jongeren werk, sportaccommodaties en volksont- wikkehngswerk, te veel om het allemaal op te noemen. De financiële steun aan de Provincialejeugdraad, de Culturele Raad en het Provinciaal Opbouwwerk loopt heel aardig in de papieren en dan wordt er nog het een en ander gespendeerd aan ar cheologische onderzoekingen, beelden de kunst, monumentenzorg, weten schappelijke research, musea, ja waaraan niet...? Er staat nog heel wat meer op de agenda van uw provinciaal bestuur: zorg voorde bejaarden, maatschappelijk werk en welzijn, volksgezondheid en agrari sche zaken. Goed. We houden op. Alleen nog even dit: U Weet misschien ook niet, dat geen enkel gemeentelijk besluit met financiële gevolgen uitgevoerd kan worden zonder voorafgaande goedkeuring; door de provincie (controletaak) en dat gemeen telijke bestemmingsplannen moeten passen in het provinciaal streekplan. Om net groene licht van uw provinciaal be stuur te krijgen. Enfin, hopelijk hebtu nu enig idee van wat daar allemaal omgaat in dat grote provinciehuis 'in de residentie des lands'. Een vrijmoedig cursief-mag hij even..?-van TbnPlanken: Vrijwel geen mens schijnt tegenwoordig nog iels kort te kunnen zeggen, laat slaan bondig samen te vatten. Men zie het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Krijgje twee kilo houtvrij papier op je bureau met de vraag: Zie jij wal leuke punten in die begroting voor 77 die mensen een beetje aanspreken De frisse blik van een buitenstaander en zo. Want als je op de TV legen mensen praat, schijn je ook te welen wal mensen interesse- se'e'rL Bladeren, bladeren, ik zie er inderdaad niets leuks in nee, hoewel., wat geven dejon gens nog een geld uit zeg. Een dikke drie honderdvijftig miljoen blijft daar even han gen, zo tussen Binnenhof en gemeentehuizen. Zeker grotendeels voor ambtenarensalaris sen. Hé, een kleine 190 miljoen voor onder houd van wegen. Dat valt niet tegen, 's Kijken, 250piek subsidie per jaar voor de bond tegen het vloeken, subsidie, subsidie, subsidie, molens - da 's aardig molens. Daar kom ik elke dag langs. Zo 'n 213 stuks worden daar voor de bescheiden somma van twee honderd duizend gulden even gerestaureerd en onderhouden. Ze wentelwieken maar weinig dal moet gezegd. Gebeurt zeker alleen in de prijsklasse boven de ton per stuk, maar lekker Hollands is het wel, die molens. Zuid hollands eigenlijk. Die pluk grasland barst trouwens van de monumenten. Zesduizend, beweren ze. Ben ik zeker kuituurbarbaar, want als ik er ooit zes van gezien heb, is hetveel. De SintJan van Gouda - vijf ton per jaar van de provincie - dan het Binnenhof natuurlijk en verder hel Kurhaus, maar hofjes, havens, halsgevels, heel Bnelle, een houtgestookte vuurtoren en al dat fraais heb ik toch aardigwelen te ontlopen tot op heden. Het geheel nog provinciaal ver pakt in smakelijke landschapjes, van bollen streek tot de Vlist van Rottemercn tot IJssel, met picnicplaalsjes tot in dc wilgetenen ge subsidieerd. De berennetten zelfs de aantallen bomen op een balans. Kunnen ze zien of „het milieu achteruitkachelt. En. als dan het hoge woord er uit is, voor milieu zetten ze zonder blikken of blozen elf miljoen op de stippellijnen. Ik dank u. De heren meten wat tif zeg. Vierentwintig meet stations voor SO-2, computers in gebruik. zelfs een eigen weerbericht voor Zuid- Holland laten ze maken. Want dat moet ge zegd: weinig stank en vervuiling ontgaat ze en die Vrolijk heeft loodzware bevoegd heden. Bedrijven die teveel slank geven, kan hij laten sluiten zelfs. En dag en nacht laat hij in de gaten houden oftrgevaar dreigt Aardig van zo'n man, hoewel met Rijnmond in je achtertuin kun je het je wel voorstellen. Gek, dat zo'n dor stuk begroting.nog zóveel zaken bestrijkt. Waanzinnigveclaktivileiten eigenlijkJe zou wat meer moeite moeten doen om wat mee te pakken van die 350 miljoen. Want van muziek tot milieu,je kunt geenpoot verzetten ofde provincie zit er wel tussen. Die knapen toch eens scherper in de peiling houden. Dat was in de jaren vijftig een gigantisch succes van een commissaris (van politie), die zijn memoires in boekvorm uitgaf. Maar de Commissaris van de Koningin? Die heeft weinig tijd om te vertellen. Hij heeft (zeer) veel tijd nodig om te luiste ren, te adviseren, te besturen. Na het vertrek van de Napoleontische heersersin 1813 werd het ambtvan Com missaris des Konings ingevoerd. Dat is al sinds lang Commissaris van de Ko ningin. Hoewel ze in Limburg hardnek kig 'Gouverneur' blijven zeggen. De Commissaris in deze, uw provincie: vergadert als voorzitter elke woensdag met 6 gedeputeerden, waarbij zijn stem beslissend kan zijn; vergadert ook als voorzitter met dc Statenleden, waarbij hij géén stemrecht heeft; moet werkbe zoeken afleggen aan alle gemeenten inde provincie, woont d&ar dan dikwijls spe ciale raadsvergaderingen bij; brengt ver slag uit aan de gedeputeerden van zijn bezoeken; heeft grote bevoegdheden bij rampenbestrijding en ook voor het handhaven van de openbare orde als die ergens in de knel komt. Hij regelt dan de bevelvoering met inschakeling van rijks- en/of gemeentepolitie van elders; in het geval van burgemeesterbenoemingen hoort hij de wensen van de gemeente raadsleden aan, praat met gegadigden, stelt een aanbeveling op voorde Minister van Binnenlandse Zaken en na zo nodig gepleegd nader overleg met hem volgt een benoeming door de Koningin. U ziet: bij de werkzaamheden van de Commissaris moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan 'linten doorknip pen'. Om te vertellen of boeken te schrij ven blijft ai helemaal geen tijd over. Vaste comm issies van advies en bijstand zijn er voor de navolgende onderwerpen Agra rische aangelegenheden algemene bestuurlijke aangelegenheden culturele aangelegenheden economische en technische voorzieningen ge- mcenlcfinancién inspraak en voorlichting ie milieubeheer monumentenzorg en molens personeelsbeleid en organisatie provinciale financiën ierecreatie,natuurbeschermingenland- schapszorg ie ruimtelijke ordening ie socia/é aan gelegenheden verkeer ie volksgezondheid ie waterschapszaken Provinciale Staten verga deren deze maand nog op 16, 17 en 23 deceinb/r ter behandeling van de provinciale begroting voor 1977, in de Statenzaal van het Provinciehuis, Koningskade 1 te 's-Gravcnhage, aanvang ver gaderingen: 10.00 uur. De tijd, dat wij als burger eenmaal in de vier jaar naar hetstemlokaal gingen om te zeggen wie we een plaats zouden willen geven i n de Tweede Kamer, de Provincia le Staten of de gemeenteraad en dat we daarna nietsmeerindemelktebrokkelen hadden is - gelukkig - voorbij. Ook deze provincie vindt, dat het deel nemen aan besluitvorming gestimuleerd moet worden en wel door de bevolking, doordevanwegedebevolkinggevormde organisaties, de gemeentebesturen en de waterschappen in staat te stellen, zich een mening te vormen en die kenbaar te ma ken. Zo tijdig dat die oordelen nog in het toekomstige beleid verwerkt kunnen worden. De deuren van het Provinciehuis in Den Haag staan ook voor u open om uw zegje te doen en wel in openbare vergaderin gen van commissies van advies en bij stand. Dan helpt u meebesturen. Het wordt op prijs gesteld als u uw mening Rekreatie. de vergadering, die u wilt bijwonen, ons ervan in kennis te stellen dat u over een bepaald onderwerp iets naar voren wilt brengen. De openbare vergaderingen worden per advertentie in de pers bekend gemaakt. Bij het bureau voorlichting hebben ze altijd wel een agenda voor u te missen. Dit 'spreekrecht' is pas onlangs ingevoerd. Voorlopig voor een proef periode van twee jaar, om 's te zien of en hoe het werkt en of er nog iets aa n de pro- cedure verbeterd kan worden. (Eldersop deze pagina kunt u lezen welke commis sies van advies en bijstand er zijn). Inspraak en openheid Aan deze pagina werkten mee: Wint Boost Theo Eerdmans Ton Planken Harry van Scumeren -k Conceptie en eindredaktie: D. J. Schi- ferli Een publikatie vanwege het Bureau Voorlichting in algemene dienst van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Gevraagd VOORMAN gas- en waterfltter voor hoofd- en dienstleidingen Vereist wordt een goede vakkennis en ruime ervaring, hij moet tevens in bezit zijn van een rijbewijs. i zonneschermen, zowel binnen, als voor b.uicen. Ook voor .OOE HET WELVERS- VRAAGT VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN. OUDSHOORN VAN EGMOND B.V. KANTOOR EN SHOWROOM KANAALSTRAAT 1 - RIJNSBURG RIJBEWIJZEN Wij kunnen de volgende handelingen van u overnemen: aanvrage eerste rijbewijs; vernieuwing rijbewijs (mits niet langer dan 1 jaar verlopen), duplikaat rijbewijs (door verlies of vermissing); omzet ting buitenlands rijbewijs in een Nederlands; vernieuwing rijbewijs van Nederlander wonende in het buitenland. LEIDSE RIJBEWIJZEN CENTRALE Als servicebureau voor rijbewijzen zijn wij ingeschreven bij De Kamer van Koophandel sedert 1 lebruan 1956. (A. J. Bierman), Oude Rijn 54, Lelden, teletoon 132310. Te koop aangeboden te Leiden Vooroorlogse eengezinswoning oude Morskw. Inh. woonkamer 9x3.25, keu ken 2x5. 1ste verd.: slaapkamer 2,85x4.70, slaapkamer 2.35x3.30, badkamer met ligbad, balkon boven keuken, zolderetage: 2 slaap kamers 2x2.70 plus zolder, garage, grote tuin, werkplaats en schuur. Totaal 288 m2. Liefst in ruil huurflat oude Morskw. Vraagprijs 185.000,- k.k. Brieven onder nummer 36796 Ons bedrijf, een belangrijke schaxel in de dienstvenenlng aan de txoemensector. wenst op korte termijn in kontakt Ie treden met een Jonge energieke Een goede theoretische opleiding wordt vanzelfsprekend op prijs gesteld. Belangrijker echten wij echter een ruime prakösche ervaring en een goede inzet De man die wil werken, bieden wij een zeer goed salaris en tal van andere emolumenten Voor een afspraak kunt u zich In verbinding stellen met onze chef werkplaats de heer Van Beusekom. U kunt ook schriftelijk solliciteren La.v. de Directie van B.V. UAM. Isolatiepaviljoen (part-time) vac. nr. 073.53.A.50.LD Op deze afdeling worden patiënten verpleegd volgens de methode van de omgekeerde isolatie (d.w.z. bescherming tegen besmettingen van buitenaf), bijvoorbeeld bij leukemie, aplastische anaemie en beenmergtransplantaties. Omgekeerde isolatie vindt plaats in speciaal daarvoor gebouwde kamers: isolatoren, waarin aan één kant gesteriliseerde lucht binnenkomt. die aan de andere kant weer wordt afgezogen. Het is een betrekkelijk nieuwe vorm van patiëntenzorg op verpleegtechnisch gebied. Verlangd: diploma Ziekenverple- ging-A. Salaris max. 2102 bruto per maand. Promotiemogelijkheden zijn in principe aanwezig. De werktijden zijn nader overeen te komen. •Nadere informatie over deze functie wordt gaarne verstrekt door mevr. zr. A. de Bruyn-v.d. Scheer, coördinerend hoofdverpleegkundige, tel. 071 - 14 72 22 tst. 4351 of de heer L. C. v. Ewijk, personeels consulent tst. 2775/5511. U komt te werken in het Academisch Ziekenhuis Leiden, dat met de Medische Faculeit der Rijksuniversiteit Leiden samenwerkt. De salariëring is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Het genoemde salaris is exclusief een extra toelage van 30 per maand. Iedereen wordt bij indiensttreding direct opgenomen in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Vakantietoelage 7,8% per jaar. U kunt solliciteren door een brief te zenden aan de adjunct-directeur Personele Zaken AZL, Rijnsburgerweg 10, Leiden. Op de brief het vacaturenummer vermelden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14