Afgang Hans Vultink „Als mijn fiets glimt, rij ik harder"" Kolven: soort biljarten op begane grond RENATE STECHER: „AFTRAINEN" IN HANDBALSPORT Ali stopt toch niet Twee nederlagen in Ek 47/2 REMISE CATHY VAN DER MIJE ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 Cycle cross-talent Reinier Hoogkamer: LEIDEN - Reinier Hoogkamer is het tweede Leidse Leidse wielerta- lent dat geselecteerd is voor het werledkampioenschap veldrijden op 22 februari in België. Na John Kuyvenhoven (bij de nieuwelin gen) zal nu ook junior Reinier Hoogkamer die uitverkiezing moe ten waarmaken om een afvaardi ging af te dwingen. Vanwege zijn uitstekende prestaties tot nu toe staat Hoogkamer al met één wiel aan de startlijn in België Het Neder lands juniorenkampioenschap in januari moet zijn definitieve af vaardiging bewerkstelligen. Een plaats bij de eerste vier is een ver eiste. Dat moet haalbaar zijn nu Wil de Laat donderdag naar de amateurs is overgestapt. Na het verdwijnen van zijn grootste concurrent, wordt de Leidenaar voor de NK als de grote favoriet beschouwd. Hijzelf heeft daar de nodige moeite mee. Hij is bang dat hij onder die druk, mede doordat zijn club van plan is dan met twee bussen naar Amersfoort te gaan, niet tot een optimale pres tatie kan komen. „Ik weet niet of ik het allemaal aankan. Ik weet dat ik in Amersfoort hoog kan eindigen, maar het feit dat iedereen dat van mij verwacht beangstigt me. In ie der geval zal ik me tijdens de veldrit helemaal leegrijden. Ik zal geen meter prijsgeven, al moet ik mijn nek breken. Het feit dat ik maar drie concurrenten heb (dus ik zit in elk geval al bij de eerste vier) ge lukkig in mijn voordeel. Ik hoef al leen maar Zoontjes, Lammertink en Van Dijk achter me zien te hou- den. Van de Laat heb ik nu geen last meer. Die was veel te sterk voor de junioren. Ik verwacht bij de ama teurs ook grote dingen van hem". De werkloze junior wil straks bij de amateurs ook het nodige van zich laten horen. Zover is het echter nog niet. Hij heeft nog anderhalfjaar de tijd om zich in de kijker te rijden. 'Zodra hij negentien is hoopt hij dat er een aantal sponsors voor de deur staat om hem in te lijven. Daarna hoopt hij de grote oversteek te ma ken naar het harde métier van wie- Ierprof. Want voor het wielrennen leeft hij. Na lang sparen heeft hij zijn zoveelste racefiets kunnen ko pen: een speciale cycle-crossfiets van 1600 gulden. Als hij straks aan het nieuwe wegseizoen begint, hoopt hij dat met een duizend gul den duurdere fiets te kunnen doen. Het heeft een speciale reden: „Ik kan niet op een oude fiets rijden. Dat ding moet glimmen bij mij. Hoe meer mijn fiets glimt, hoe harder ik rij. Ik zet hem weieens voor mijn bed en dan ga ik er een paar uur naar kijken. Dat zal wel gek zijn. Volgende maand heb ik waar schijnlijk werk, zodat ik dan niet meer op staatskosten hoef te leven en te sparen. Ik kan misschien bij de baas van Piet van Leeuwen te recht. Piet gaat in Brabant wonen. Ik zou dan in zijn plaats in de fiet- senzaak terecht kunnen. Halve da gen werken en halve dagen trainen. Dat is natuurlijk een ideale combi natie". Reinier Hoogkamer kan dan gelijk een vak leren Hij heeft de school voortijdig verlaten, zodat hem nu de kennis voor een of ander vak ge heel ontbreekt. Via het fietsen pro beert hij de maatschappelijke lad der alsnog te beklimmen. Voor waarde voor hem is dan wel, dat hij, zodra hij amateur wordt, bij een ploeg kan worden ondergebracht. Zo niet dan stopt hij met fietsen. Sponsor Nico Reijneveld, de ex- Lugdunumvoetballer, die nu een bar runt, probeert Hoogkamer op beide fronten te helpen en te stimu leren. Zowel maatschappelijk als sportief. Volgend jaar hoopt Reij neveld zijn activiteiten op sponso- ringgebied niet allleen op Kuyven hoven en Hoogkamer te richten. Hij heeft het plan een wielerploeg van zes junioren te formeren om daar mee langzamerhand te „groeien". Als die plannen gerealiseerd wor den is Reinier Hoogkamer in ieder geval verzekerd van een goede sponsor als amateur. Maar voorlopig richt hij zijn aan dacht op de Nederlandse en we reldkampioenschappen veldrijden. En daarna op het wegseizoen. „Op de weg wil ik het volgend jaar gaan maken. Ik moet alleen nog wat aan mijn instelling doen. Op de weg ben ik te gemakkelijk. Als er een weg springt denk ik, dat we hem wel weer terug kunnen pakken. Als die vent dan later gewonnen heeft, kan ik me wel voor mijn kop slaan, dat ik er niet achteraan gegaan ben". WALTER OOMEN Reinier Hoogkamer LEIDEN - De Leidse Ren- en Toervereniging Swift moet voor het clubkampioenschap veldrijden morgen uitwijken. De titelstrijd zou aanvankelijk gehouden worden op een par cours in Voorschoten, r is door de slechte standigheden onbereikbaar geworden. Swift heeft de wed strijd nu gepland in het Wasse- naarse Duinrell (aanvang 10 uur). In vroeger tijden was het in def tige kringen wel gewoonte dat de dienstmaagd altijd Marie heette, en de butler Gerard. Dat kwam zo. De eerste dienstbode in zo'n gezin heette werkelijk Marie, en de eerste butler ook werkelijk Gerard, maar omdat het personeel nogal snel wis selde, kostte het meneer en me vrouw te veel hoofdbrekens om steeds weer nieuwe namen te leren en te onthouden, en daarom stelden ze meteen bij het aannemen van het nieuwe dienstmeisje vast dat ze Marie zou worden genoemd (ook al heette ze eigenlijk Phuebe), en dat de butler Gerard zou heten (ook al heette hij eigenlijk Piet). Door Nico Scheepmaker In lagere kringen waar ze geen butler of dienstbode hadden, zag je trouwens hetzelfde met de poes die steeds opnieuw Moortje heette. Ik vind het een bruikbaar systeem dat ik graag op onze schaatsers zou willen toepassen. Het gaat toch maar steeds om een handjevol van drie of vier cracks (bij voetbal hebben we te makem met hon derden eredivisiespelers die een rol van betekenis spelen, daar is het dus onmogelijk), die bovendien niet zo lang mee gaan, dus waarom zouden we die geen vaste namen geven zo dat we niet steeds in verwarring raken. De sprinter noemen we Henk van der Grift, de langeaf- standrijder Kees Broekman en de middenafstandrijder Wim van der Voort- Dat is tenminste mijn voorstel, ik ben een veertiger, maar als men voor de vaste namen de voorkeur geeft aan Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols dan is het mij ook goed. Waar het om gaat is dat ik niet het ene jaar de naam Harm Kuiper imijn hoofd moet zien te stampen, en het volgend jaar Piet Kleine, en het daarop volgende jaar Hans van Helden, en nu willen ze geloof ij ik dat ik voor één seizoen ga wennenaan wennen aan als Sies Uilkema en Hilbert van der Duim! Nou vraag ik u! We kun nen het ook te bont maken! Sies Vein der Duim en Hilbert Uil kema, Sies Duikema en Hilbert van der Uil, nee hoor, daar ben*, ik te oud voor geworden, daar doe ik niet aan mee. Voor mij heten ze gewoon Kees Broek man en Jaap Eden. KOLVEN Vorige week zagen we op de televisie hoe er in een Noord hollands café, op een speciaal daarvoor neergelegde houten vloer met belijning, gekolfd werd. Het kolfspel schijnt het oudste spel in Nederland te zijn, dat tot in de dertiende eeuw te rug voert en waaraan de Neder landse taal nog veel dank ver schuldigd is. „De kolf naar de bal werpen" is een spreek woord dat betekent: het spel gewonnen geven. „Dat is een kolQe naar zijn hand" wil zeg gen: dat schikt of bevalt hem wel. Ook uitdrukkingen ais „Paal „Ergens paal perk aan stellen" en „Dat gaat alle per ken te buiten", zijn afkomstig van het kolfspel. De kolfbaan is een harde, vlakke baan van vijftien tot der tig meter, waarin twee vrij dikke paaltjes staan opgesteld, waartegen de middelgrote, elas tische bal met de „klik" van de kolf (het onderste, dikke, meta len gedeelte) moet worden ge slagen, op een dusdanige ma nier, dat de bal tot het verste vak doorrolt en daarin blijft liggen. Ik leg het vermoedelijk wat primitief en omhandig .onhan dig maar dat moet u maar voor lief nemen. Nu is het aardige van zo'n eeu wenoude sport die aan het uit sterven is, dat dit uitsterven verhoudingsgewijs ook heel langzaam geschiedt. Op de tele visie vertelde men ons al dat het kolven dreigde uit te sterven en toen ik door een toeval de dag daarop een oude „Sportief' van 9 augustus 1946 in handen kreeg, trof ik daar ook al een ar tikel in aan met de kop: „KOL VEN, een eeuwenoud spel, dat dreigt te verdwijnen". Ik citeer. „Zo schijnt het kolven een spel dat ondergaat. Zoals het maliën allengs verdween voor het kol ven, zo zal het kolven verdwij nen voor spelen die meer in de geest van de tijd liggen. Was er vroeger leven en vertier op de kolfbaan, thans ligt deze - óók waar men nog speelt - vaak doods en verlaten. Daar waar men vroeger met moeite zich voor een partijtje kon laten no teren - ja, het ging soms zo dat men heel wat glaasjes bier moest aanbieden om degenen die in de baan waren eruit te krijgen - op die baan komt men hoogstens eens per week het kolversgenootschap nog sa men. Dan rollen de gummi- of sajetballen weer over de baan, dan slaan de kolvers de zware koperen koppen van hun kolf stokken vol enthousiasme als een ratelend applaus op de ste nen vloer, wanneer na een meesterlijke effectbal een der vrienden een 11 of 12 heeft ge maakt". LANG NIET EENVOUDIG Het opmerkelijke van het kol ven vond ik, dat het voor een zo oud spel in feite geen eenvoudig spel is. Het jeu de boule, dat in de Franse dorpen nog altijd met zoveel geestdrift beoefend wordt, is veel eenvoudiger. Daar komt geen „instrument" bij te pas waarmeen waarmee bal moet worden geslagen en ook staan er geen palen in de grond die het spel ingewikkel der maken. Kolven is een soort biljarten op de begane grond en op een veel groter oppervlak. Maar de echte kolvers, die in plaatsen als Bovenkarspcl en Zuid Scharwoude zijn te vin den, minachten verwante spor ten als biljarten en kegelen, zoals blijkt uit het versje dat in „Sportief' van Augustus 1946 geciteerd wordt: 't Billiard, de kegels en de kaart zijn bij dit spel geen oortje waard, 't Houdt U gezond, *t is kunstig, ADVERTENTIE ZONDAG A.S. L.F.C. - V.C.S. AANVANG 2.00 UUR TERREIN: BOSHUIZERKADE LOUISVILLE - Mohammed All (foto) is teruggekomen op zijn be slissing dat hij niet meer in wed strijden zal uitkomen. Gisteren verklaarde de wereldkampioen in het zwaargewicht in zijn geboorte plaats Louisville dat hij zich niet uit de wedstrijdsport zal terugtrekken zoals hij kort geleden heeft aange kondigd. Toen de Amerikaan werd gevraagd waarom hij zijn loopbaan nu toch niet als beëindigd beschouwt was zijn antwoord: "Mijn vrouw heeft een aanklacht tegen mij ingediend bij de justitie. Ze heeft een eis tot het uitbetalen van een som van twee miljoen dollar ingediend. Ik heb nu snel geld nodig om mijn scheiding te regelen. Vandaar dat ik wel moet doorgaan met boksen. BONN - Jarenlang heerste de Oostduitse Renate Stecherop de at letiekbanen. Inmiddels is de ko ningin van de sprint echter gestopt. Voortaan zal zij haar klasse, in het zaalhandbal tonen. Rust Roest be seft Renate, die met een periode van aftrainen begint in de zaal, na dat zij zes jaren aan de atletiektop afsloot met de Olynpische Spelen in Montreal. Renate Stecher handbalt in het team van de Friedrich Schiller uni versiteitssportclub in Jena, waar zij ook een studie volgt om later in de sport actief te kunnen blijven als instructrice. "Ik zou graag eens een NAUBEUGE - Voor Hans Vultink is het Europese kampioenschap kader 47/2 - zijn specifieke spel- soort - ter ziele. De nationale kam pioen liep gisteren tegen twee ne derlagen aan, waardoor al zijn illu sies op een nieuwe titel vervlo- gen.Tegen titelverdediger Franz Stehzel uit Wenen kwam hij in vier beurten niet verder dan 102 totaal tegen de Franse ex-prof Roland Dufetelle werd het gisteravond een regelrechte afgang, want in de vijf beurten die de Fransman voor de zege nodig had, kwam hij niet ver der dan het schamele totaal van 18 caramboles. De enige verontschul diging die Vultink na afloop van deze trieste dag kon was: „Ik ben zo verschrikkelijk ge spannen. Ik weet eigenlijk niet ADVERTENTIE A.8. zondag 14.00 uur A.S.C.-Tonegido Terrein de Kempenaerstraat maal geen machine". Dit was wel een hele zware domper na de toch zo glorieuze eerste dag, waarop de Groenloër vol zelfver trouwen was begonnen, nadat hij in hoofdzaak op de 47/1 had getraind, teneinde goed beslagen ten ijs te komen. Voor de bedachtzame Oos tenrijker Stenzei heeft hij echter al enkele jaren een heilige angst, die gegrond bleek. In de vierde beurt maakte Stenzei de partij met een serie van 320 uit. Gisteravond moest Vultink aantre den tegen Dufetelle, die tot zijn ei gen verrassing alléén aan de kop stond, met een punt voorsprong op de rest. De kleine Fransman won de trekstoot en liet Vultink vertrek ken, maar deze miste opmieuw de acquit, waarna zijn tegenstander snel begon te scoren. Hij opende met 119, waarna Vultink opnieuw klotste. In de derde beurt liep de Fransman uit tot 1-207, waarna onze landgenoot 13 caramboles bij- eengrabbelde en toen opnieuw klotste. Door Piet Nienhuis Dufetelle scoorde gisteren als in zijn jonge.jaren, ging met 77 naar 384. Nog één beurt kreeg Vultink dus, maar volkomen gedesillusio neerd kwam hij niet verder dan vier en miste omdat hij uitgleed Dat betekende het einde. Van der Smissen viel in de derde ronde ten offer van de Westduiste „biljartprofessor" Kurt Hose uit Bochum, die zijn series creëert als een kunstenaar, uiterst langzaam en zeer overwogen, maar dan ook oer-solide. Hose maakte de 400 in één beurt vol, Van der Smissen kwam niet verder dan 104 carambo les. 's-Avonds moest van der Smissen tegen Diolis aantreden. Hij had het geluk dat de Belg hem van acquit liet gaan. De 22-jarige Brabander bouwde een nauwkeurige serie van 252 op, die afbrak omdat hij in een moeilijke situatie een te riskante driebander verkoos. Dielis repli ceerde met 216, waarna Van der Smissen met 148 naar het einde ging. Met spanning wachtte hij daarna de nabeurt van de Belg af. Als deze de partij uitmaakte waren de kansen van Van der Smissen verkeken. Dielis kwam echter niet verder dan 353 totaal, omdat hij een masseetje te zacht inzette. .Dufetelle heeft na twee dagen nog steeds ongeslagen de leiding in dit zwaarbevochten toernooi, dat veel weg heeft van een gokspelletje. Hij wordt op een punt gevolgd door Stenzei, als tweede, Dielis is derde met vijf punten, evenals Van der Smissen, maar het gemiddelde van de Belg is stukken hoger. Het kan in het Noordfranse Naubuege nog een heel spannend weekeinde worden. gewoon privé-leven willen heb ben", vertelde de 26-jarige sport vrouw. "Alleen buurvrouw Stecher zijn". De kans daarop heeft zij in de afgelopen jaren niet gehad. Toen zij in 1971 in Helsinki de 100 en 200 won tijdens het Europese kam pioenschap, was dat nog slechts het eerste succes van een grootse car rière. Zelfs als zij niet door had wil len gaan, zou er in Oost-Duitsland ongetwijfeld gepoogd zijn het ta lent niet verloren te laten gaan. De communistische autoriteiten wa ren zo trots op haar dat de donker harige atlete werd vereerd met de titel "heldin van de sport". Dat had Renate Stecher voorname lijk te danken aan het dubbele suc ces op de Olympische Spelen in München, het hoogtepunt van haar loopbaan, toen zij goud won op de twee sprintafstanden. La Stecher, zoals haar vrienden haar noemen, oogt met haar 1,69 meter en 60 kilo niet als een atlete. "Ik kan trainen wat ik wil, dat gewicht wordt niet minder". Die harde en tegenwoor dig door de computer vastgestelde training werd haar na de spelen van Montreal te veel. In Canada bleken de Westduitse Annegret Richter (100 meter) en de Oostduitse Barbel Eckert (200 meter) sneller dan Ste cher, die met zilver en brons genoe gen moest nemen. Voor Renate Stecher, die de eerste vrouw was die onder de elf secon den sprintte en zelfs de handge- klokte tijd van 10,8 achter haar naam heeft staan, zijn nu andere zaken dan tijden en medailles op de eerste plaats komen te staan: "Ik wil graag een goede baan als spor- tinstructrice en later ook kinde- Met de Poolse Irena Szewinska heeft Renate Stecher de grootste reputatie opgebouwd van de hui dige generatie, maar haar bewon dering gaat uit naar een voorgangs ter, Wilma Rudolph, winnares van Olympisch goud in 1960. "Voor mij was het een genoegen naar haar gemakkelijke manier van lopen en de daaraan gekoppelde enorme snelheid te kijken", zei Renate Ste cher, die zichzelf niet als talent ziet, maar als het "resultaat" van een harde, üitputtende training en doorzettingsvermogen. 1. Asjmilovskaja 8 pnt, 2. Koesjnir 7lk pnt, 3. Van der Mije en Veröczi beiden 7 pnt, 5. Lematsko 6V2. Na de zevende ronde van het in terzonale schaaktoernooi voor da mes in Tbilisi heeft de Hongaarse Maria Ivanka de leiding. Zij ver sloeg op imponerende wijze Diana Savereide (VS) en heeft nu vijf pun ten en een afgebroken partij, de Russische "Fatalibekova volgt met vier punten uit zes partijen. Derde is de Roemeense Baumstark met punten. ADVERTENTIE ROOSENDAAL - De Russin Elena Asjmilovskaja heeft gistermiddag alleen de leiding genomen in het in terzonale schaaktoernooi voor da mes in Roosendaal. Ze won, met zwart spelend, gedecideerd van de Braziliaanse Christina de Oliveira. Asjmilovskaja heeft thans acht punten. Als zij uit de resterende drie partijen nog tenminste één punt scoort verwerft zij de titel van internationaal dames grootmeester. Veel aandacht kreeg het duel tus sen de Israëlische favoriete Alla Koesjnir en de Nederlandse Cathy van der Mije. De partij leverde in tweede instantie remise op. De remise die Jana Hartston tegen Corry Vreeken betekent dat de En gelse arts in feite is uitgeschakeld voor een van de drie topplaatsen, die promotie naar het kandidaten toernooi om het wereldkampioen schap inhouden.Na tien ronden is de stand aan kop: LeRoy Leyssner moet nog een paar wedstrijdjes wachten tot hij ook voor de Basketball Bond speelqerechtiod is voor Mercasol Leiden. Dat neemt niet weo dat we ook met de huidige selektie best voor een overwinning kunnen zorgen in de wedstrijd MERCASOL LEIDEN - NN DONAR Het is immers nu vaak genoeg net op het randje mis gegaan met de ploeg. Morgenavond ZONDAG 12 DECEMBER om 20.15 uur in de Vijf Mei Hal, Boshuizerkade in Leiden, zullen de mensen van Coach Henny Blom er alles aan doen om daverend te winnen. Deze advertentie is u en Mercasol Leiden aangeboden door Perquin Import BV te Leiden, importeur van de bekende Zweedse ML- behandeling.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13