Ernstige moeilijkheden Warmondse verenigingen Voorschoten verwacht wel 200 bezwaren Weidse agenda Bezwaren uitbreiding van het koffiehuisje Door sluiting De Burcht DINSDAG 7 DECEMBER 1976 Tegen onroerendgoed-belasting Dinsdag Door Frieda Onderwater WARMOND - De Burcht in Warmond gaat, zoals bekend, in oktober 1978 dicht. De ouderdom van het gebouw maakt het onmogelijk het voor de zoveelste keer nog weer eens te verbouwen om het aan te passen aan de huidige eisen van brand veiligheid en comfort voor de vele verenigingen die er in gehuisvest zijn. Het gebouw werd in 1796 (dus na de reformatie) gekocht voor 700,-. Na verbouwing werd het in gebruik genomen als kerk en pastorie. Het oude gebouw heeft daarna verschil lende functies gehad. Het is de eer ste school voor de katholieke jeugd geweest en zusterhuis. De beroemde Peerke Donders (waaraan nog een gebrandschil derd raam in de Matthiaskerk her innerd) heeft er als geestelijke ge staan. Via naaischool en bewaar school kreeg het gebouw uiteinde lijk de bestemming van vereni gingsruimte. Jeugdsoos De Burcht wordt nog steeds zeer druk gebruikt. De jeugdsoos Ut Sloepie ontvangt er op de twee disco-avonden in de week 200 tot 300 bezoekers per avond. In de win ter worden er bovendien films ge draaid. Dé aktiviteiten in Ut Sloe pie tijdens de Kaagweek vormen een belangrijk gedeelte van het feestgebeuren. Muziek- en toneelvereniging St. Matthias repeteert er wekelijks met ongeveer 70 leden. Het bestuur van Matthias vindt het onderkomen in De Burcht vooral de laatste tijd verre van gezellig. De mogelijkheid om in de pauze een kop koffie te drinken ontbreekt, 's Zomers be helpen de leden zich met een flesje frisdrank maar in de winter zijn de repetities niet zo aantrekkelijk. Matthias zou het liefst zelf een ge bouwtje neerzetten op een stukje grond dat door de gemeente in erf pacht zou moeten worden gegeven. Er wordt veel gemusiceerd in Fr Burcht. De muziekschool geeft er lessen en de zangkoren repeteren Scouting Warmond heeft ook en kele lokalen van De Burcht in ge bruik. Voor welpen, kabouters, gidsen is het ook heel belangrijk een eigen onderkomen te hebben dat niet gedeeld hoeft te worden met anderen. „Iedere keer alles op bergen is eigenlijk geen doen", al dus een woordvoerder van de pad vinders. De voorkeur van deze groepen gaat uit naar een ruimte met niet zulke strakke afmetingen. Hoeken en balken zijn ideaal. De hobbyclubs in De Burcht draaien ook nog steeds op volle toe ren. Er zijn op het ogenblik vier clubs voor kinderen en vier voor volwassenen. Daarnaast zijn er nog incidentele avonden zoals kaarsen maken en kerstversiering. Tens lotte zijn er nog twee ruimten niet genoemd: de bibliotheek en de pot tenbakkerij, die beide veel meer ruimte kunnen gebruiken. Het college van B en W en de raad van Warmond zullen zich in het komende jaar zeer zeker ernstig be zighouden met de oplossing van het accommodatie-probleem. Er wordt overleg gepleegd met de ei genaren van De Burcht en Het Trefpunt over eventuele aankoop door de gemeente. De vroegere St. Nicolaasschool wordt nog wel ge huurd door de BB maar is praktisch niet meer in gebruik. Voor veel ver enigingen is dat een doorn in het oog. VOORSCHOTEN - Wethouder N. Oosterbaan deelde de Voorscho- tense commissie voor de financiën gisteravond mee ongeveer twee honderd bezwaarschriften van de kant van de Voorschotense burge rij te verwachten, naar aanleiding van de taxatie van hun huis voor de onroerend-goed belasting. De we thouder komt tot dit getal op grond van de gebeurtenissen in omlig gende gemeenten. De onroerend-goedbelasting zit met name drs. C. Meershoek (CDA) erg hoog. "Het tarief per eenheid is weliswaar sterk verlaagd", aldus Meershoek, "maar het aantal een heden is groter geworden, zodat de gemeente evenveel blijft innen. We moeten het dan ook niet voorstel len alsof er daadwerkelijk sprake is van verlaging". Meershoek heeft al herhaaldelijk zijn ongenoegen over de zijns inziens onredelijk hoge gemeentelijke belastingen geuit. Fietspad Met de aanleg van een fietspad langs de Van Beethovenlaan en de Prins Bernhardlaan had drs. Meer hoek het ook moeilijk. Hij is van mening dat, wanneer er langs de Prins Bernhardlaan een fietspad aangelegd wordt, er voor het voet pad veel te weinig ruimte overblijft. Bovendien, zo heeft hij persoonlijk nagegaan, zouden de bewoners niet in de plannen zijn gekend. D,e commissie keurde wel de finan ciële kant van het project goed, maar de wethouder beloofde dat hij hierover contact zou opnemen met de wethouder van openbare wer ken. Stroom Voorschoten wil de stroomlever- ingsovereenkomst met Leiden beëindigen, nu daar, gezien de op zegtermijn, de mogelijkheid voor bestaat. Een ambtelijke werkgroep heeft een nieuwe overeenkomst opgesteld, waarbij ook andere ge meenten, die voor de energievoor ziening op Leiden zijn aangewezen, zijn betrokken. Omdat Leiden in deze kwestie wat traag is in zijn be sluitvorming, dreigt de noodzake lijke opzegtermijn in de knel te komen. Voorschoten wil het risico niet lopen dat Leiden onverhoopt toch niet akkoord gaat met de over eenkomst en dus wordt de lever ingsovereenkomst vóór de jaarwis seling opgezegd. Dat betekent dat Voorschoten per 1 januari 1977 aangewezen zal zijn op een andere leverancier, waarschijnlijk Den Haag. A. v. Diemei! overleden ZOETERWOUDE - Zaterdagmor gen is plotseling op 80-jarige leef tijd de heer A. van Diemen overle den. Hij werd onwel tijdens een jachtpartij in de Westbroekpolder waaraan de heer Van Diemen als verwoed jager deelnam. Van Diemen was een bekend var ken shan delaar en had van 1945 tot 1967 zitting in de raad van toezicht van de Zoeterwoudse Raiffeisen- bank. By zijn aftreden wegens het bereiken van de gestelde leeftijds grens werd de heer Van Diemen benoemd tot erelid. Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraatö, informatie-avond Baha'i Gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur Steenstraat lb, wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansgroep, 7-8.30 uur nam.; yoga, lands, studiebegeleiding BVB 1,8-10 uur nam.; jazz-ballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Yoga, zeefdrukken, jazz-ballet, fotograferen, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, commissie economische aan gelegenheden, 8 uur nam.; commissie volkshuisvesting, 8 uur nam. Gemeentehuis Wassenaar, commissie financiën, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal, „Burgerij-concert" door Sempre Crescendo, ballet en opera, 8.15i Woensdag Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs. 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur VOORSCHOTEN - Ophaaldienst grofvuil woensdag 8 december Boschgeest, Papelaan (tussen Rouboslaan en Veurseweg), John F. Kennedyplantsoen, Oranjekade, Narcisstraat, Tulpstraat, Hyacinth- straat. Van Kempenstraat, Bijdorp straat, Willem de Zwijgerlaan, Bur gemeester de Kempenaerstraat, Pauwenstraat, Crocusstraat, Wijn gaardenlaan (zuidzijde), Veurse weg, Essenlaan, Rouwkooplaan, Peppellaan, Wilgenlaan, Kniplaan, 'Laan van Duivenvoorde en Haag- SOS-dieilSt wijk. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Invaliden Bond, do. van 9-11 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. Vredeskerk, Burggravenlaan, hoorzit ting over uitbreiding tennisbanen Roomburg, 8 uur nam. Aula Bemardusschool, Zoeterwoude, hoorzitting over de verkeersnota, 8 uur WASSENAAR - Er is in een overigens rustige hoek van de gemeente Wassenaar enige beroering ontstaan over plannen van de exploitant van het koffiehuisje aan de Buurtweg bij de Zijdeweg, om dit etablissement uit te breiden met o.m. een wat ruimere keuken en een dames- en herentoilet. Het bestemmingsplan laat een dergelijke uitbreiding niet toe, maar burgemeester en wethouders bleken bereid toch vergunning te geven, gebruik makend van de z.g. artikel 19-procedure. Toen dat aan omwonenden werd medegedeeld begonnen de brieven van omwonenden binnen te druppelen. Brie ven met zowel bezwaren als met adhesiebetuigingen. Wat de bezwaren betreft wordt ondermeer aangevoerd, dat het aanvankelijke karakter van de consumptietent gewijzigd is en dat de aantrekkingkracht steeds groter werd met name op het zware verkeer. Wat aanvankelijk een snoeptentje voor kinderen uit.de omgeving en een stopplaats voor fietsers was is uitgegroeid tot een schafttent voor vrachtwagenchauffeurs en personeel van aannemers die in de omgeving werken, terwijl de ijiimte bij de tent ongeschikt is voor het parkeren van auto's. Wel is er op enige afstand een ruime parkeerplaats, maar de praktijk is dat men de wagens naast en tegen over het huisje parkeert, ondermeer op het ruiterpad. Enkele andere bewoners van het buurtschapje in de omgeving hebben het gemeentebestuur laten weten, dat zij sympathiek staan tegenover de uitbreiding van het huisje omdat het aanbrengen van de nieuwe voor zieningen uit een oogpunt van hygiëne zeer gewenst is. "Vele van onze buurtleveranciers maken van de pleis terplaats (de enige in de directe omgeving) gebruik", aldus een van de brieven. WASSENAAR - De onlangs geres taureerde koepel op het landgoed "De Wiltzanck" in Wassenaar is object van vandalisme geworden. Oorzaak daarvan is. volgens de Nederlandse Monumentenstich ting die eigenaar van de koepel is, het feit dat er nog altijd geen be woner voor de koepel is gevonden. Voornaamste oorzaak voor dat feit is de huurprijs. De Monumenten stichting vroeg tot voor kort 1300 gulden per maand, waardoor tot op heden nog niemand belang stelling toonde. Intussen is beslo ten de koepel te verkopen; de vraagprijs is 125.000 gulden. De gemeente Wassenaar, die voor keursrecht bij verkoop heeft, heeft van haar rechten afgezien, maar wel de restrictie gemaakt dat men bij een eventuele volgende ver koop opnieuw het voorkeursrecht wil hebben. JAMMER Jammer, klein foutje in een Zoe terwoudse gemeentelijke aan kondiging en meteen de hele Zoe terwoudse bevolking weer ver keerd voorgelicht. Het gaat om de hoorzitting over de verkeersnota. Die stond op het programma voor 1 december, maar een en ander wordt pas op 8 december gehou den. zij die vorige week woensdag de kou trotseerden zullen dat deze woensdag dus nogmaals moeten doen. Plaats van handeling is aula van de Bemardusschool aan Zoeterwoude-Rijndijk. JAMMER Jammer, klein foutje van ons. Me teen maar even rechtzetten. De Leidse EHBO-afdeling Peerke Donders begint volgend jaar 6 ja nuari met nieuwe EHBO- cursussen in de Don Boscoschool aan de Leidse Beyerinklaan 15. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij mevrouw Tebarts-Fennets, Aloèlaan 37, Leiden, tel. 071-144678. PADEN De paden op, de lanen in vrienden. De Leidse Molentocht. Wandelen dus. Kniekousen aan en daar gaan we. Op 11 december vanaf het VW-kantoor aan het Statio nsplein. Kosten twee gulden per persoon; afstanden 10 en 15 kilo meter. Wie het allemaal tot een goed einde brengt krijgt ter herin nering een pulletje met een af beelding van één van de molens. Inschrijven bij de VW, de organi satie is in handen van de Konin klijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding. JIJ, IK De subcommissie "intermense lijke relaties" van Augustinus houdt zich al geruime tijd bezig met een cyclus over hot thema "Eenzaamheid, jij, ik, iedereen". In het kader daarvan wordt woensdag een dia-serie van de Nijmeegse universiteit over in termenselijke relaties getoond. Plaats van handeling is het ge bouw van Augustinus, aan het Rapenburg 24 in Leiden. Aanvang 20.00 uur en de toegang is gratis. VANZELF SPREKENDHEID Op 10 december wordt de Dag van de Mensenrechten gevierd. Die da tum is ook de opening van Het Jaar van de Politieke Gevange nen; 1977 is als zodanig uitgeroe pen. De Oegstgeester stichting Jeugd- en Jongerenwerk en de af delingvan Amnesty-International organiseren daarom een avond onder het motto "Mensenrechten, vanzelfsprekend?". Dat gebeurt op donderdagavond in gebouw Taberna aan de Julianalaan, waar ondermeer de film "Eén miljoen jaren" te zien zal zijn. VISSEN Iets heel anders. De Leidse voet balvereniging Leidsche Boys is met leden en donateurs in de Zaandamse Vliet gaan vissen. P. van Velsen won. Hij ving 10.500 gram, T. Polanen werd tweede en G. de Haas derde. belasting Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse commissie voor financiën neemt vanavond de plannen voor de in voering van toeristenbelasting on der de loep. Burgemeester en we thouders hebben daarover in de begroting wat voorzichtige voor stellen gedaan. De vraag is voorlo pig hoe een en ander geregeld zal worden. B en W hebben tot nu toe twee mo gelijkheden geopperd: of belasting van de sta-caravans in de gemeente of heffingen op de entreegelden van dierentuin, Duinrell en Duin- digt. De commissie zal verder van ge dachten wisselen over verhoging van de tarieven van de hondenbe lasting, het financieel beleid bij de Nutsbedrijven en verhoging van de waterleidingtarieven. LEIDERDORP - De ontwikke ling van de beleidsplannen, de be groting van de zwem- en polover eniging De Does, de gemeenschap pelijke regeling vuilverbranding, een clubgebouw voor de water sportvereniging Doeshaven en een parkeerplaats voor grote vracht wagens achter de Mauritssingel vormen de onderwerpen van ge sprek in de vergadering van de Lei- derdorpse commissie financiën. Deze wordt op 9 december gehou den, aanvang 20.00 uur. KATWIJK - De 7-jarige Erik v. d. P. uit Katwijk liep gisteren een ge kneusd scheenbeen op toen hy by het plotseling oversteken van de Boshuyserstraat door een Katwy- ker door Van D. bestuurde perso nenauto werd gegrepen. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in ae gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwy s winkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Maatschappelijk Werk Bureau Maatschapi Rijn 44c, spreekuur d uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterek< gavond Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, Woe. 16.30-17.30 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel.761196, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuinstad- wijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Stadhuis, do. van 17.30-20.00 uur. Bureau voor levens- en gezinsvragen Rijnsburgerweg 163. Afspraken telefo nisch tijdens de kantooruren van 9-17 uur, telefoon 071-151119. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post ƒ181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2