oplossing gesprek Geen door Kohl en Strauss Conferentie in het slop Inclusief de gratis proefrit. Rumor nu in staat van beschuldiging Van der Stoel praat in Belgrado over nieuw akkoord Eris al een Alfa Romeo vanaf f13.990.- West-Duitsland Gilmore Spaanse oppositie delegatie gaat praten met premier DONDERDAG 2 DECEMBER I97i ROME (UPI) - De Italiaanse parle mentscommissie van onderzoek heeft' gisteren ex-premier Ma riano Rumor, oud-ministers van defensie Luigi Gui en Mario Ta- nassi en de oud-chefstaf van de luchtmacht generaal Duilio Fa- nali beschuldigd van "ernstige corruptie" in het Lockheed- omkoopschandaal. De commissie moet besluiten of zij moeten terechtstaan. Sinds de stichting van de Italiaanse repu bliek na de Tweede Wereldoorlog is daar nog nooit een minister of oud-minister berecht voor een overtreding die tijdens de ambt suitoefening is begaan. Nadat het werk van de commissie is voltooid komen de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden in gezamenlijke zitting bijeen om te besluiten of er processen moeten komen voor de hoogste gerechte lijke instantie van het land, het constitutionele hof. De commissie van onderzoek, tien senators en tien afgevaardigden,- stemde met slechts tien tegen ne gen voor beschuldiging van Ru- mor. met 11 tegen acht voor be schuldiging van Gui en unaniem tegen Tanassi. Een commissielid was afwezig. Alle zeven communistische commis sieleden, de tweè socialisten en een linkse onafhankelijke stem den tegen Rumor, de acht chris tendemocraten en een neo-fascist stemden ten gunste van hem. Al leen de christendemocraten steunden Gui. De oud-secretaris van Tanassi, Bruno Palmiotti, wordt eveneens beschuldigd van ernstige corrup tie. Het onderzoek naar de vraag hoe veertien Lockheed c- 130-Hercules militaire transport vliegtuigen aan het eind van de jaren 1960 voor 60 miljoen dollar waren aangekocht heeft acht maanden geduurd. In die tijd was Rumor premier en Tanassi en Gui op verschillende tijden mi nisters van Defensie. De boeken van Lockheed tonen aan dat een persoon met de code naam "Antelope Cobbler" steek penningen wilde om te verzeke ren dat de verkoop door zou gaan. Het decoderingsboek van Lock heed geeft als vertaling voor An telope Cobbler "de Italiaanse premier". Rumor is echtér nooit bij name ge noemd en tijdens de handelsbe sprekingen zijn twee andere christendemocraten premier ge weest, Giovanni Leone, die nu president is, en ex-premier Aldo Moro. Tot dusver zijn in Italië acht men sen in verband met de Lockheed- zaak gearresteerd. Beschuldigingen in de pers dwon gen Tanassi af te treden als poli tiek secretaris van de sociaalde mocratische partij. Gui verliet het kabinet en Rumor werd niet opgenomen in de nieuwe rege ring Andreotti. De christendemocratische partij secretaris Benigno Zaccagnini zei gisteren, na de beschuldiging, voor de televisie "er ten zeerste van overtuigd te zijn dat Gui en Rumor uit moreel oogpunt on schuldig zijn, en dat is gebaseerd op de lange gesprekken met deze vrienden, wiens loyaliteit en goede trouw ik ken". «Mtjl i de Westduitse CDUdrHelmut Kohl, en Frans Josef Strauss, v r voor het eerst na de breuk tussen beide partijen samen geweest c rzitter van de CSU (rechts), deze kwestie te bespreken BONN (DPA) - De voorzitters van de twee Westduitse christen-democratische partijen CDU en CSU hebben gis teren na een gesprek van vijf uur besloten morgen voor de tweede maal te praten over de onderlinge moeilijkheden. De moeilijkheden ontstonden nadat de Beierse CSU had besloten zelfstandig te gaan opereren in het parlement. Waarnemers menen dat partijen na het gesprek van nader tot elkaar zijn gekomen. Officieel zijn er over het verloop haar jongste uitgave delen van de Van het onderhoud, waaraan be- CDU ervan, hun slechte geweten halve de voorzitters Helmut Kohl over de "gebrekkige" verkiezings- en Franz-Josef Strauss, ooj< andere campagne te willen sussen door topfunctionarissen van beide par- van leer te trekken tegen de CSU. tijen deelnamen, geen mededelin- De CDU staat echter duidelijk ach- gen gedaan. CDU-leider Kohl zei ter haar leider. Gisteren werd Hei dat er in een open maar af en toe mut Kohl door de parlementsfrac- harde sfeer is gesproken. Volgens tie gekozen tot fractieleider in de hem zijn alle moeilijkheden aan de Bondsdag, als opvolger van Carl orde geweest. De voorzitter van de Carstens. Van de 189 aanwezigen Beierse CSU, Frans-Jozef Strauss, stemden 184 parlementsleden voor sprak de hoop uit dat de samen- Kohl, en twee tegen. De resterende werking tussen zijn partij en de drie onthielden zich van stemming. CDU weer sterker zal worden. De 46-jarige Kohl, doctor in de taal- Strauss heeft onlangs in weinig lo- kunde, is nog geen parlementariër vende woorden gesproken over of minister in Bonn geweest. Wel Helmut Kohl. Hij zou zelfs openlijk was hij al zeven jaar minister- BELGRADO (ANP) - Minister Van der Stoel is gistermiddag in Bel grado aangekomen, waar hij als voorzitter van de EG- ministerraad met premier Dze- mal Bijedic besprekingen heeft gevoerd over de toekomstige be trekkingen tussen Joego-Slavië en de Europese gemeenschap. Voordat hij vanmiddag naar Neder land terugkeerde heeft hij als Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken ook nog met zijn Joegoslavische ambtgenoot Mi- los Minic gesproken over de con ferentie die eind volgend jaar in Belgrado wordt gehouden en waar wordt gepraat over de Eu ropese samenwerking en veilig heid. Minister Van der Stoel omschreef zijn reis als „een goodwill be zoek", bedoeld om nadruk te leg gen op het grote belang dat de Europese Gemeenschap hecht aan het verder verbeteren en ver diepen van de betrekkingen met Joego-Slavië. Doel is een breed kader te scheppen voor onder handelingen die volgend jaar zul len worden gevoerd over de vorm van de toekomstige samenwer king. Het huidige, handelsak koord loopt eind volgend jaar af, en het lijkt waarschijnlijk dat het zal worden vervangen door een samenwerkingsovereenkomst, min of meer gelijk aan die welke de EG met India of Canada heeft gesloten. Minister Van der Stoel spreekt, als voorzitter van de EG- ministerraad, uitsluitend over samenwerking op economisch gebied. Maar het politiek belang van nauwere betrekkingen tus sen het niet-gebonden Joego- Slavië en West-Europa is duide lijk. Bij zijn aankomst op het vleigveld van Belgrado wees mr. Van der Stoel op „de grote politieke bete kenis" van het bezoek van de EG-voorzitter, en noemde hij „het niet-gebonden Joego-Slavië een factor van vrede en stabilitiet in Zuidoost Europa". Het afgelopen jaar was Joego- Slavië de op zeven na belangrijk ste afnemer van de gemeenschap (41 procent van zijn import was afkomstig uit de EG) en de op twintig na belangrijkste leveran cier (22,8 procent van de totale uitvoer). Het tekort op de Joegos lavische handelsbalans met de EG neemt voortdurend toe en vormde vorig jaar 62 procent van het totale tekort. De Joegoslavische export naar de landen van de Europese Ge meenschap bestaat voor bijna 40 procent uit grondstoffen en landbouwprodukten. PROVO, UTAH - De ter dood veroordeelde Gary Gilmore werd belaagd door verslag gevers, nadat de rechter in Provo (Utah) had bepaald dat Gilmore maandag bij het aanbreken van de dag zal worden terechtgesteld. Dat zal op verzoek van Gil more gebeuren door de kogel. Als protest tegen het uitstel van zijn executie heeft hij al geprobeerd zelf een eind aan zijn leven te maken. De afge lopen twee weken heeft hij voedsel geweigerd. Gilmore wil worden doodgeschoten zonder de gebruikelijke kap over het hoofd. Hij is veroordeeld wegens moord op een bediende van een motel in juli van dit jaar. hebben verklaard dat de CDU- leider ongeschikt is als oppositie leider. De CDU heeft gedreigd ook in Beieren te gaan opereren, als de CSU haar standpunt niet wijzigt. De Beierse christen-democraten hebben verklaard niet te willen op treden als vierde landelijke partij, maar in de CDU wordt toch ge vreesd dat de CSU een concurrent zou kunnen worden in heel West- Duitsland. Het CSU-orgaan, de "Bayem-Kurier", beschuldigt in Rhodesië: GENEVE (UPI) - De conferentie over een zwarte meerder heidsregering voor Rhodesië is ook gisteren, op de eerste voltallige vergadering in bijna vier weken, niet uit het slop geraakt. heid krijgen, terwijl de blanken die portefeuilles willen behouden en een definitief meerderheidsbewind pas op langere termijn. president van de deelstaat Rijnland-Palts. Sinds 1973 is hij voorzitter van de CDU, als opvolger van Rainer Barzel. Onder voorzit terschap van Helmut Kohl steeg het ledental van de partij tot 600.000, wat een record betekent. Ook bij de jeugd werd de CDU weer populairder. De CSU in het partijdistrict Augs burg heeft gisteren met genoegen veelheid kennis genomen van de bereidheid van Franz-Jozef Strauss kandidaat te staan voor het premierschap in Beieren. De huidige regerinsleider, de 71-jarige Alfons Goppel, wil in functie blijven tot de verkiezingen in de herfst van 1978. Het is echter mogelijk dat hij al een jaar eerder wordt afgelost. In 1977 treedt de minister van Financiën en plaats vervangend premier Ludwig Hu- ber af, om president te worden van de Beierse Landesbank. Ook an dere kabinetsposten komen dan in aanmerking voor vervanging. Er wordt in Beieren gespeculeerd dat Strauss mogelijk dan al Goppel wil opvolgen. Kind gedood bij overval Politie doodt twee zwarten in Kaapstad KAAPSTAD (Reuter/AFP) - De po litie van de zwarte voorstad Goeloe- letoe van de Zuidafrikaan se stad Kaapstad heeft gisteravond twee zwarte betogers doodgeschoten. De politie zei dat zij uit zeldfverde- diging vuurde op ongeveer 80 de monstranten die een politiewagen bestormden. De beide slachtoffers waren ongeveer 20 jaar oud. Het was gisteren de derde dag van onrust in Goejoeletoe. Maandag begonnen de rassenonlusten toen honderden jonge zwarten een ver nielend spoor door de straten van de voorstad trokken. Gisteren zijn 12 zwarten gearresteerd. Sinds de rassenonlusten in juni in Soweto uitbraken, is het dodencij fer onder de zwarten als slachtoffer van de politie gestegen tot onge veer 400. Duizenden werden door de politie gearresteerd. TENNIS - De tennisbond van de Sowjet-Unie heeft er bij de Interna tionale tennisfederatie op aange drongen het besluit om de Sowjet-Unie, Hongarije, Tsjecho- Slowakije en de Philippijnen van wedstrijden uit te sluiten, te her zien. De vier landen zijn geschorst omdat ze om politieke redenen ge weigerd hebben te spelen tegen ploegen van Rhodesië, Zuid-Afrika en Chili. t Leden van de anti- oproerbrigade met kogelvrije vesten aan, houden een razzia in een café in Brussel, op zoek naar daders BRUSSEL (AFP) - Bij een overval op een kantoor waar werkloosheid suitkeringen verstrekt worden, is gisteren in Brussel een vijfjarig jon getje zo zwaar gewond geraakt dat hij enkele uren later overleed. bij de overval 24 De overvallers begonnen hun actie kort nadat het uitkeringskantoor in het gebouw van de Belgische socialistische vakbonden, geopend was. Eenmaal in de kamer vuurden zij een aantal salvo's af waarbij het kind en de kassier gewond raakten. Toen zij met het geld het gebouw wilden verlaten trachtte een motora gent hen tegen te houden. Meedogenloos werd ook hij uit de weg gescho- reikt ten, waarbij tevens voorbijgangers geraakt werden. De dieven verdwenen met een witte Alfa Romeo en wisten ochtendspitsuur te ontkomen. MADRID (UPI) - Zeventig politici die Spanje's belangrijkste centrum- en linkse oppositiepar tijen vertegenwoordigen, hebben gisteravond overeenstemmeng be- i delegatie van tien le den om met de regering te onder- het drukke handelen. Dit hebben oppositie- kringen in Madrid meegedeeld. De onderhandelingen zullen gaan over eisen tot het verlenen van meer politieke vrijheden als voor waarde voor deelneming van de ADVERTENTIE De delegaties verwierpen formeel eikaars voorstellen en de militante nationalistische leider Robert Moegabe noemde Rhodesies blanke minister van Buitenlandse Zaken Pieter van der Bijl een „dwaas" om vast te houden aan het oorspronkelijke voorstel van de Verenigde Staten en Engeland. Van der Bijl noemde op zijn beurt de ideeën van de zwarte delegaties „irrieële onzin". De Britse conferentieleider Ri chard tenslotte sprak van een „nut tige" vergadering die zondag zou worden voortgezet. De vertegenwoordigers van zwart Rhodesië willen een meerder heidsbewind op korte termijn met een interim-regering waarin zij ook de belangrijkste portefeuilles van Defensie en Binnenlandse Veilig- De regering in Salisbury geeft gis teravond in een communiqué be kendgemaakt dat Rhodesische strijdkrachten de afgelopen tijd verscheidene malen „gepaste ver geldingsacties" hebben onderno men op Mozambikaans grondge bied nadat zij van daar onder vuur - waren genomen. Volgens het communiqué van de strijdkrachten waren de acties on dernomen nadat zij onuitgelokt waren beschoten. In het communi qué is ditmaal geen melding ge maakt van gebruik van artillerie, mortieren of de luchtmacht, zoals eerder wel werd gemeld. Wie zei, dat een Alfa Romeo duur was? De eerste rit kost in elk geval helemaal niets. En daarna hoeft u niet meer neer te tellen dan f 13.990,-. Daarvoor rijdt u in de Alfa Romeo Alfasud. Snel. ruim, comfortabel, met een veilige wegligging en een technisch perfekte motor. De Alfasud heeft alles dat Alfa Romeo tot zcni geliefd automobiel maakt. Leiden: B.V. Autom. Imp. H. A. Maasland, Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.H.), tel. 01718-13900/16275. oppositie aan het referendum van 15 december over politieke her vormingen en de algemene verkie zingen van volgend jaar. De oppositieleiders, variërend van centrisch-gematigden tot extreem linksen, besloten dat de delegatei zal bestaan uit drie vertegenwoor digers van oppositiegroepen in Ca- telonië, Baskenland en Galicië, een vertegenwoordiger van verboden linkse arbeidsbewegingen, twee socialisten, een sociaaldemocraat, een liberaal, een christendemo craat en een communist. Genoemde kringen zeiden dat de verschillende groepen tegen zater dag hun vertegenwoordigers zullen aanwijzen. De aanwijzing van een communist als lid van de delegatie stelt premier Adolfo Auarez, die de oppositie uitnodigen tot samenstelling van een delegatie voor de onderhande lingen, voor problemen, regerings kringen zeiden dat Suarez niet aan de onderhandelingstafel kan gaan zitten met een communist zolang de communistische partij verbo den is en de Spaanse wet deze partij specifiek uitsluit van deelneming aan het politieke leven. Nieuwe partij In Spanje is een nieuwe centrum rechtse partij opgericht, Volkspar tij genaamd. Tot de oprichters be horen twee gewezen ministers: De Areilza en Cabanillas, allebei libe raal. Waarnemers hebben de nieuwe partij als „de partij van de regering" aangeduid. Het is vol gens hen een zet van het zittende kabinet „om zichzelf te kunnen op volgen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9