Weer miljoenen injectie voor werkgelegenheid Ontvoerders schroeven hun eis op Verrassende wending in Vlissingse moordzaak Van Dam wil beperking van huurverhoging /won* /won* PvdA stelt vragen over dossier-Loyen ZOMERTIJD Uit in de Randstad Schippers- echtpaar verdronken DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - De ontvoerders van het 13-jarige Nederlandse meisje Johanna Be- rbes hebben gisteren hun losgeld yoor vrijlating van het kind meer dan verdrievoudigd. Dit werd be kendgemaakt door de politie in Brussel. Het werd later bevestigd door bur gemeester Francois Persoons van de Brusselse voorstad Sint Pieters-Woluwe, waar de ouders van het meisje woonachtig zijn. In een vraaggesprek met de Fransta lige RTB-televisie zei Persoons „dat er nu gesproken wordt van een losgeld van 50 miljoen franc (ruim 3 miljoen gulden)". Volgens de Brusselse politie is de nieuwe eis door de ontvoerders be kendgemaakt in een telefoonge sprek met de ouders van het kind. Johanna Berbes, dochter van een Nederlandse textielondernemer in Sint Pieters-Woluwe, werd dins dagmorgen ontvoerd toen zij haar ouderlij k huis op weg was een Vlaamstalige school in de Bel gische hoofdstad. Volgens de politie w. kelijkeeis van 15 milj< fonisch aan de vader i overgebracht door e< kende vrouw. Later op de dag belde een man met dezelfde mededeling op naar het woonhuis van de Be rbes in de Horizontlaan van Sint Pieters-Woluwe. Hij uitte toen te vens de waarschuwing dat hun dochter zou worden gedood als de politie zou worden ingelicht. De officier van justiite in Brussel, die met de ontvoeringszaak is be last, heeft gisteren geweigerd commentaar te geven op het nieuwe telefonische contact tussen de ontvoerders en de ouders van Johanna Berbes. Wel gaf hij verklaring uit waarin hij de journa listen opriep uit de omgeving van het woonhuis van de Berbes in St. Pieters-Woluwe weg te blijven om dat de ontvoerders de journalisten zouden kunnen aanzien voor re chercheurs. Verder herhaalde hij zijn al eerder gedaan verzoek aan de pers de grootst mogelijke discretie te betrachten om het leven van het meisje niet onnodig in gevaar te brengen. Naar verluidt gelooft de Brusselsè politie dat de ontvoerders zich niet ver van het centrum van Brussel bevinden, waar de ontvoering moet hebben plaatsgevonden. De zoe kactie werd gisteren tot in de om geving van de Belgische hoofdstad uitgebreid, waarbij grote gebieden werden afgestroopt en kanalen af- gedregd. Bij het Nederlandse mi nisterie van justitie was gistera vond niets bekend van een Bel gisch verzoek om assistentie bij het opsporen van de ontvoerders. Dinsdagavond hadden berichten gecirculeerd dat de Belgische poli tie zou hebben verzocht de zoekac tie te kunnen uitbreiden tot Neder land, Frankrijk en West-Duitsland. Het gezin Berbes woont al bijna 25 jaar in Brussel. Het telt acht kinde ren. De ontvoerde Johanna i: jongste kind. De heer Berbes staa aan het hoofd van de in Brussel ge vestigde NV Wilanber, een onder neming die zich bezighoudt import en export van textielpro dukten in België. VLISSINGEN (SP) - "Ik heb mijn vader doodgeschoten".«Met deze plotselinge bekentenis heeft de zeventienjarige schippersknecht Arie J. gisteren voor een even verrassende als bizarre wending gezorgd in het onderzoek naar de moord op de 44-jarige Vlissingse caféhouder Cor Jacobs. De jon gen gaf de politie inmiddels zulke vitale details, dat het inderdaad vrijwel zeker is dat hij op 6 no vember de fatale schoten heeft gelost. De Vlissingse korpschef J. van Ma rion: "Hij noemde ons feiten, waarvan we nog niet op de hoogte waren. Toch bekijken we zijn mededelingen juist in deze zaak met een zo geraffineerd gezel schap, nog wel met de nodige re- Arie J„ die zich duidelijk opgelucht toonde toen rechercheur hem gisteren bij in Amsterdam wo nende familie kwamen halen, vertelde zonder omwegen dat zijn moeder Riet J. hem al eerder een pistool in handen had ge drukt, met de opdracht zijn vader van het leven te beroven. Arie zou op het laatste ogenblik, hij had het wapen al op zijn slapende va- Zoon bekent: „Ik heb vader gedood" der gericht, hebben afgezien van zijn gruwelijke taak. Toen hij op zaterdag 6 november opnieuw voor het blok werd gezet, aar zelde de jongen niet. Hij pakte het flobertgeweer aan en schoot zijn wederom slapende vader door het hart en daarna tweemaal door het hoofd. De politie was er aanvankelijk hei lig van overtuigd, dat Driék S. (de 27-jarige kelner van wie Ric-t reeds enkele maanden in ver wachting was) of Frans van der K. (49) de moord had "epleegri. Na dagenlange vruchtenloze verho ren van dit duo besloot het moordteam Arie eens aan de tand te voelen. Uit het onderzoek is inmiddels naar voren gekomen, dat ober Frans het verzoek om Jacob voor dui zend gulden te vermoorden had afgewezen, er indertijd niet voor was teruggedeinst om zijn baas op de middag voor de moord dronken te voeren. Evenmin zag hij er tegenop om. nadat zoon Arie zijn dodelijke taak had vol bracht. te assisteren bij het trans port van het lijk. Terwijl Jacobs' oudste zoon Jan (18) thuis de sporen moest uitwis sen. brachten Frans en Driek de vermoorde man in een geleende auto naar de Dordtse zijde van de Moerdijkbrug. waar zij hem in het water wiemen. Het Vlissingse rechercheteam, dat met stijgende afschuw de ont wikkelingen volgt, heeft inmid dels ook kunnen vaststellen dat de hoofdrol in het sinistere spel is gespeeld door de 38-jarige Riet J. Sinds Augustus was zij bezield van de gedachte, dat haar man vermoord moest worden, omdat hij niet van haar wilde scheiden. Achtereenvolgens rees bij haar het plan om Cor met een gaspistool te verdoven en daarna in het water te gooien. Toen echter tijdens proeven met het pistool, de hond niet eens reageerde, zag Riet er vanaf en zette meteen het plan op om Cor met slaapmiddelen te do den. Haar man liet echter een glas limonade met slaapmiddelen staan omdat hij het niet vond smaken. Nadat Riet de gedachte om hem dood te steken snel liet varen ("Mijn man mocht niet lijden", vertelde ze de politie) ging ze over tot het benaderen van mogelijke moordenaars. Zoon Jan slaagde er in een flobert-geweer op de kop te tikken, terwijl Arie, die evenals Jan slecht met zijn vader overweg kon, beloofde dit keer wel te schieten. Drie dagen voerde Riet, samen met vriend Driek en Frans caféhou der Jacobs dronken, voordat op zes november het uiteindelijke vonnis werd voltrokken. "Zo'n macabere affaire heb ik nog nooit meegemaakt", aldus politiechef Van Marion. KABINETSPLAN DEN HAAG (SP) - Het plan van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) om de huur verhoging op 1 april te beperken tot 7 procent staat op losse schroeven. In de Tweede Kamer bestaat grote weerstand tegen het regerings- \D VERTENTIE een miljoen gulden l^^^aan prijzen 1 persoons volautomatische onderdeken, prijs 121,—. Uniek met modern verlicht regelkastje. Traploos instelbaar op 10 standen. Met extra voetenwarmte. Volledig thermisch beveiligd met strenge VDE-keurmerk. 3 jaar garantie. „MARTEX".onthou die naam. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven DEN HAAG (SP/ANP) - De PvdA wi! het naadje van de kous weten over het rapport van de van oor logsmisdaden verdachte Loyen, dat drie jaar ongemerkt in een bu reaula op het ministerie van Justi tie heeft gelegen. De PvdA-ers Kosto en Molleman vragen aan minister Van Agt van Justitie of de nalatige ambtenaar een berisping krijgt. Ook willen zij van de minister we ten of er nog meer dossiers in bu reaula's liggen, die zouden kunnen leiden tot vervolging van oorlogs misdadigers. Het dossier was terechtgekomen bij een ambtenaar van de afdeling internationale rechtshulp op het ministerie van Justitie. Hij heeft er een aantekening op gemaakt en het in een la van zijn bureau gestopt. De Westduitse justitie had dit dos sier opgezonden met het verzoek aan de nederlandse justitie de strafvervolging van Loyen van haar over te nemen. De naam van Loyen was naar voren gekomen tijdens een gerechtelijk vooronderzcek tegen andere Duitse kampbewa kers. Toen de betrokken ambtenaar be gin 1975 naar een ander departe ment in Den Haag vertrok vond zijn opvolger het dossier. De zaak is toen via de procureur-generaal in Den Bosch en de hoofdofficier van Justitie in Roermond in gang gezet. Volgens een woordvoerder van J ustitie heeft minister Van Agt er al op aangedrongen dat er maatrege len tegen de ambtenaar, die niet meer onder hem werkt, worden ge- voorstel. De CDA-partijen, de WD en de rechtse splinterpar tijtjes willen dat de huren vol gend jaar normaal met 8 procent omhoog gaan. Er dreigt nu een groot conflict tus sen staatssecretaris Van Dam en de confessionele regeringspar tijen KVP en ARP. In Den Haag wordt er rekening mee gehouden dat de christen-democraten als nog door de knieën gaan. Staatssecretaris Van Dam heeft dit jaar al eerder een nederlaag met zijn huurplannen geleden. De Tweede Kamer verwierp het voorstel om de huurverhoging uit te stellen van 1 april naar 1 juli. Dit betekent in feite ook een ver laging van de huurverhoging met éën procent. De CDA-fracties hebben besloten geen duimbreed te wijken voor de nieuwe plannen van de staats secretaris. Het is volgens hen nu nog veel te vroeg om over verla ging van het huurverhogingsper centage te beslissen. Voorlopig moet de verhoging op 1 april ge woon doorgaan, vinden de con fessionelen. Daarna kan nog al tijd de huurverhoging iets be perkt worden. Volgens Van Dam kunnen de hu ren op 1 april minder dan 8 pro cent omhoog. Dit baseert hij op het teruglopen van de bouwkos ten. Twee jaar geleden heeft de regering ook het zwaarste geschut moeten gebruiken om de confessionelen op de knieën te krijgen. Dat ge beurde ook vlak voor de kerstva kantie van de Tweede Kamer. Staatssecretaris Van Dam kan al leen rekenen op de steun van de progressieve drie, PvdA, PPR en D'66. Ook CPN, PSP en DS'70 staan achter hem. Verhoging van de huren met 8 pro cent - in plaats van 7 procent - heeft een opstuwende kracht van maar 0.07 procent op de prijzen. Dit kan voor de regering de reden niet zijn om het veto over de CDA-plannen uit te spreken. DEN HAAG (ANP) - De regering heeft bij de Tweede Kamer inge diend het wetsontwerp inzake de invoering van de zomertijd, vanaf volgend jaar, in Nederland. De zo mertijd moet ingaan op zondag 3 april 1977 (de klok een uur vooruit) en eindigen op zondag 25 septem ber 1977 (de klokeen uur achteruit). De voorlichtingsdiensten van de departementen van Binnenlandse Zaken en van CRM treffen voorbe reidingen om de invoering van de zomertijd met een voorlichtings campagne te begeleiden. Lierop-Evers e vijfjarige kleinzoon Andrè zijn gis termiddag bij een verkeersongeval in Eindhoven om het leven geko men. Een 36-jarige dochter van me vrouw Van Lierop werd levensge vaarlijk gewond. De auto waarin de drie slachtoffers reden werd op een kruispunt aan gereden door een vrachtauto die met hoge snelheid door een rood verkeerslicht reed. De vrachtauto sleurde de persone nauto een tiental meters mee, ramde daarbij twee verkeerslich ten, een geparkeerde auto en kwam pas in de showroom van een garage tot stilstand. ADVERTENTIE 029 Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Hellekkerstevan het lekkere. Ouderwets-dik, toch vet-arm. Heerlijk heerlijk. Je zuivelste gezondheid DEN HAAG (SP) - Het kabinet is van plan op korte termijn 700 miljoen gulden in de economie te pompen om de werk gelegenheid op peil te houden. Komende vrijdag zal de ministerraad hierover vergaderen. Dit bedrag zal gebruikt worden om een nieuw werkgele genheidsprogramma van minister Boersma (Sociale Za ken) te financieren. Het is bedoeld als een aanvulling op de lopende programma's met aan vullende werken. Hoe dit bedrag over de verschillende regio's zal worden verdeeld is nog niet be kend. Ook is nog geen beslissing genomen inzake de verdeling naar bedrijfstakken. Gedacht wordt in ieder geval aan aanvullende wer ken in de bouw en de plaatselijke wegenaanleg. Hot»° Een belangrijk punt van discussie in het kabinet is de vraag waaruit die 700 miljoen betaald zal moeten worden. Minister Duisenberg (Fi nanciën) heeft bij herhaling gezegd dat een verdere vergroting van de tekorten van het Rijk niet mogelijk is. Deze financieringsmogelijkheid behoort dan ook niet tot de meest waarschijnlijke. Minister Lubbers (Economische Zaken) erkende gisteren in de wandelgangen van de Tweede Ka mer dat er een aanvullend werkge legenheidsprogramma op stapel staat. Zelf kon hij zich er niet over uit laten, of hiermee e 700 miljoen gulden is gemoeid. Uit goede bron is inmiddels nomen, dat het om een bedrag die grootte gaat. Voorrang Het PvdA-kamerlid Wierenga eiste overigens gisteren bij de debatten in de Tweede Kamer over de begro ting van Economische Zaken een dergelijk aanvullend werkgele genheidsprogramma. Volgens hem moet zuid-oost Drente in dit pro gramma de hoogste voorrang krij gen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 3. 4 en 9 dec., 20.15 uur, Haagse Come- die met "Naar 't u lijkt" van Shakespeare; 5 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray; 6 dec., 20.15 uur, Toneel groep Globe met "Voorjaarsontwaken" van Frank Wedekind; 7 en 8 dec., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Der Vogelhandler" van Carl Zeiler. HOT-Theater: 3 en 4 dec., 20.30 uur. Toneelgroep Sater met "Op komst en neergang van een Hollands familiebedrijf 5 dec., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Troebadourak"; 6 t/'m 9 dec., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Kostwinner, wat is dat pa?" Diligentia: 3, 8 en 9 dec., 20.15 uur, cabaret Fons Jansen "Fons Jansen-5"; 4 dec., 20.15 uur cabaret Don Quishocking; 7 dec.. 20.15 uur, Melos Kwartet; 8 dec., 12.45 uur, lunchprogramma, Zoltan Benyas, altviool. Congresgebouw: 4. 8 en 9 dec.. 20.30 uur, Residentie-Orkest. Appeltheater: 3,4,8 en 9 dec.. 20.30 uur en 7 dec., 15.00 en 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De storm" van Shakespeare. Theater in de Steeg: 3 dec.. 20.30 uur, Tour de chantes met Robert Kreis; 4 dec., 20.30 uur, de Marjol Flore Show. Theater Pepijn: 9 dec., 20.30 uur, solotoneel Dolf de Vries "Het luister-rijk", m.m.v. Ad Rooymans, gitaar. LEIDEN Leidse Schouwburg: 6, 7 en 8 dec., 20.15 uur, Henk Elsink met "Totenmetnu". LAK-Theater: 3 dec., 20.15 uur, dichtersavond met Remco Cam- pert, Gerrit Kouwenaar, Sybren Polet, Ton van Deel, Jan Kal en Jan Kuiper. Stadsgehoorzaal: 7 dec., 20.15 uur, "Burgerij-concert" door Sem- pre Crescendo, ballet en opera. De KVP'er Krosse wil dat de con sumenten worden vertegenwoor digd in de Sociaal Economische Raad. Als minister Lubbers daar geen positief antwoord op geeft zal Krosse volgende week bij de voort zetting van de debatten een motie indienen. De socialiste Nora Salomons be pleitte bij staatssecretaris Haze- kamp (Middenstand) en minister Lubbers een uiterst waakzaam prijsbeleid. Zij hekelde het feit dat de koffieprijs de laatste tijd zo sterk gestegen is. VVD eist een beslissing over uraniumfabriek DEN HAAG (SP. ANP) - Het WD-kamerlid Portheine eist van de regering dat zij onmiddellijk een beslissing neemt over uitbreiding van de Nederlandse bijdrage aan het ultra-centrifugeproject in Al melo. Dat heeft Portheine gisteren gezegd tijdens het debat over de begroting van economische zaken in de Tweede Kamer. De CDA-partijen KVP, ARP en CHU stellen zich gematigder op. De Antirevolutionair Van Houwelin- gen beperkte zich te zeggen dat het kabinet binnen enkele weken een principebeslissing moet nemen. In politieke kringen in Den Haag verluidt dat de regering volgende week vrijdag pas een besluit zal Het is de verwachting dat de WD hier geen genoegen mee zal nemen en daarom volgende week bij de voortgezette debatten over de be groting van economische zaken een motie zal indienen met de eis van Portheine als inhoud. De ultracentrifuge-fabriek in Al melo staat op het ogenblik ook in de belangstelling vanwege de Brazi liaanse aanvraag verrijkingsarbeid te leveren ten behoeve van kern reactoren voor energie-opwekking. Een woordvoerder van de Ultra centrifuge Nederland NV in Den Haag heeft gisteren meegedeeld dat een eventuele levering van ver rijkt uranium aan Brazilië onder controle zal komen van het interna tionale atoom agentschap te We nen. Volgens de woordvoerder zal op die wijze stellig worden voldaan aan stringente beveiligings- e'n in spectiebepalingen. Zeg Mona-man. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je. Is dat even smullen^_ TERNEUZEN (ANP) - Op het ka naal van Gent naar Terneuzen is ter hoogte van Sas van Gent gisteren aan het begin van de avond het 350 ton metende Belgische binnen vaartschip "Marleen" na aanvaring gezonken. De twee opvarenden, J van de Velde (29) en zijn vrouw M. van de Velde-Hendrick (28) beiden uit Schellebelle (gemeente Aalst) België, zijn verdronken. Zij werden na de aanvaring gezien op het dek van de "Marleen" toen zij de scheepshond overreikten aan de bemanning van de "Le Havre", het schip waarmee de "Marleen" in botsing kwam. Het echtpaar is vol gens de rijkspolitie te water om het leven gekomen omdat zij niet over durfden te springen op de "Le Ha vre". De nationaliteit van dit schip is nog niet bekend. Het ongeluk ge beurde toen de "Marleen" door nog onbekende oorzaak aan de ver keerde kant van het kanaal kwam. Volgens de rijkspolitie is de schip per overvallen door de duisternis. De "Marleen" was met een lading zand onderweg van Terneuzen naar Gent. Volgens de rijkspolitie ligt het schip nog onder water. Van daag worden de slachtoffers gebor gen. De "Marleen" had Schellebel le, ten oosten van Gent, als thuisha- Pseudo-arts ingerekend GELDERMALSEN (ANP) - De politie van Geldermalsen heeft in samen werking met de districtsrecherche van de rijkspolitie de 36-jarige monteur A. W. M. en zijn 28-jarige echtgenote uit Waardenburg aangehouden we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Sinds begin van dit jaar gaf M. zich uit voor homeopathisch arts en ontving hij mensen met allerlei lichamelijke klachten in zijn woning. Hij had voor alle kwalen een injectie waarvoor hij minimaal f32,-in rekening bracht. M. kocht de injectievloeistof van een relatie voor f 0,75 per cc. Het gerechtelijk laboratorium van het departement van Justitie onderzoekt deze vloeistof. De pseudo-arts die op een conserfabriek in Geldermalsen werkte, maar al geruime tijd in de ziektewet liep, behandelde op deze wijze tientallen patiënten per week, soms wel 23 per dag. volgens de politie zou hij tegen over zijn patiënten beweerd hebben, dat zijn spuiten ook kanker zouden kunnen genezen. Zijn vrouw gaf de injecties: zij is destijds medisch secre taresse geweest. Tegen M. en zijn vrouw rees verdenking toen e van Zaandam zijn antecedenten naging.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7