Bouw bejaarden woningen start medio 1977 Verzet tegen plan Valkbrug LEKKER Gesprek over Voorgeest Plan van Nieuw Groenhoven in gebied Herengracht/Zijlsingel 2E KAMER DOE ER WAT AAN! DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 LEIDEN - Medio 1977 hoopt de stichting Nieuw Groenhoven eindelijk te kunnen begin nen met de bouw van de „zorgwoningen" voor bejaarden in het gebied Herengracht/Zijl singel. Op het terrein tussen Zuidsingel en Oosterkerkstraat zullen de ruim 120 bejaar denwoningen gemengd worden met woningen voor alleenstaanden, gezinnen en invali den. De bouwplannen hebben een uit zonderlijk lange voorgeschiede nis. Belangrijkste moment in die voorgeschiedenis was de raads vergadering van 22 oktober 1974: een sinds de verkiezingen pas vernieuwde gemeenteraad keurde de bouwplannen van Nieuw Groenhoven af waar toen al ettelijke jaren overleg over was gevoerd met de gemeente. Bijna een jaar duurde het voor Nieuw Groenhoven weer moed genoeg had om aan de slag te gaan. In het najaar van '75 werden de bespre kingen met de gemeente weer geopend. Er werd een nieuwe ar chitect gezocht, want zoals be stuurslid Middelkoop zegt „In het gehele raam van alles wat ge beurd was, was de toestand zo ge spannen, laten we hiermee stop pen, dachten we". Het oude ontwerp moest plaats maken voor een geheel nieuw plan van een geheel nieuwe ar chitect Op verzoek van de ge meente werd gekozen uit de drie architecten die de woningbouw in het gebied Herengracht/Zijl singel verzorgen. De situatie is nu zo, dat het architectenbureau Treffers en Polgar het ontwerp heeft uitgevoerd, terwijl het pro- jektbureau Projekt 5 de hele be geleiding en financiering van de bouw en ontwerpfase op zich heeft genomen. De heer Kurpershoek, directeur van Nieuw Groenhoven en van het verzorgingstehuis Groenho ven, noemt het overleg met de gemeente nu „zeer goed". De aanzet tot de nieuwe plannen is enige maanden geleden al eens in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening besproken. Vol gende week buigt de commissie zich weer over een verdere uit* werking van de plannen. De „filosofie" achter de plannen is al die jaren hetzelfde gebleven: er moeten aparte woningen komen voor bejaarden, zelfstandige wo ningen dus, waarbij de bejaarden wel hulp kunnen inroepen indien nodig. Die verzorging kunnen zij via een drukknop in het huis op roepen. Daartoe moet een ver binding worden gelegd tussen de woningcomplexen en het be staande huis Groenhoven in de Witte Rozenstraat, van waaruit dè eventuele verzorging plaats vindt. Deze bejaardenwoningen zullen dicht bij het hart van de stad komen en in één complex gebouwd worden met andere woningen. In totaal komen er tussen Zuidsin gel en Oosterkerkstraat 127 be jaardenwoningen, 9 woningen voor minder-validen, 10 wonin gen voor (oudere) alleenstaanden en 49 eengezinswoningen. In de bouwplannen is ook een zaaltje opgenomen voor de be jaarden in de wijk. De vorige bouwplannen vonden onder andere geen genade omdat ze te massaal waren en „onher bergzaam". De bouw varieert nu in hoogte, waarbij de bejaarden veelal op de begane grond wo nen. Als dat niet het geval is, heb ben de bejaarden in ieder geval de beschikking over een lift. Het hoogste punt wordt gevormd door de kap van enkele eenge- ADVERTENTIE Een enorme kollektie familie drukwerk vindt u bij Mr. Vendoprint. U kunt kiezen uit een grote sortering eigen eksklusieve ontwerpen. Of het nu gaat om geboortekaartjes, bedank- of menukaartjes of verlovingsaankondigingen. Ook de papiersoort en de kleur van de bedruk king kiest u zelf. En de prijzen zullen u erg meevallen! zinswoningen van vier bouwla gen plus kap. Alle woningen zijn gegroepeerd om hofjes. Over de prijzen durven de heren Kurpershoek en Middelkoop nog weinig te zeggen. Er moet nog bekeken worden hoeveel subsi die bemachtigd kan worden om de prijzen zo laag mogelijk te houden. Heel voorzichtig wordt gesteld dat de bejaardenwonin gen misschien ongeveer 300 tot 360 gulden per maand zullen kos ten en de grootste eengezinswo ning (voor zes personen) rond de 425 gulden. ADVERTENTIE De bejaardenwoningen zijn in de eerste plaats voor Leidse bejaar den, stelt directeur Kurpershoek van Groenhoven. Hij vertelt dat er nu al veel aanvragen zijn van mensen die vroeger in het gebied van de Herengracht/Zijlsingel hebben gewoond. Het is de be doeling dat de gezondheid van de bejaarden nog zodanig is, dat ze nog op z'n minst enkele jaren zelfstandig kunnen wonen. Mochten ze in de loop der jaren steeds meer verzorging nodig hebben, dan hebben ze voorrang bij het verwerven van een plaats in het verzorgingstehuis Groen hoven. Dit bouwterrein maakt on derdeel uit van het gebied HerengrachtlZijlsingel. Rechtsboven de Langestraat, linksboven het Huis op de Waard. Het plan van Nieuw Groenhoven komt vrijwel naast dit terrein tussen de Oosterkerkstraat en de Zuid singel. Op de tekening een pro fiel van hoe de bejaardenwo ningen er gaan uitzien. 41. .qj LEIDEN - Volgende week woensdag, op 8 december, wordt een hoorzitting gehouden voor bewoners uit de omgeving van sportpark Roomburg (Van Vollenhovenkade)Zij kunnen zich dan uitspreken over de voorgeno men uitbreiding van het aantal tennisbanen van tennisvereniging Roomburg, die voor een deel ten koste gaat van één van de twee speelweides aan de Van Vollenhovenkade. Deze kaart geeft aan hoe die uitbreiding van drie banen tot stand moet komen. De dubbele arcering laat zien, hoe het huidige plan er uitziet. Twee banen zouden in een hoek van de noordelijke speelweide moeten worden aangelegd, omringd door bossages. Maar ook eerder waren er uitbreidingsplannen voor de tennisaccommodatie Het gestippelde gedeelte op de kaart geeft aan hoe een plan uit 1963 er uit zag, en het enkelvoudig gearceerde gedeelte een plan uit 1972. Beide plannen stuitten destijds op verzet van de bewoners en van de gemeenteraad. Over het huidige plan behoeft de gemeenteraad niet gehoord te worden, omdat het de gemeente geen geld kost. Wel zullen de raadsleden die deel uitmaken van de commissie voor o.a. sport of van de commissie ruimtelijke ordening om hun oordeel gevraagd worden. De hoorzitting wordt woensdagavond in de Vredeskerk (Burggravenlaan) gehouden en begint om acht uur. Wethouder Tesselaar en voorzitter Biegstraaten van de Sportstichting zullen o.a. aanwezig zijn. Provinciale commissie gaat Leiden benaderen VEND PRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann LEIDEN - De provinciale advie scommissie voor de geestelijke volksgezondheid heeft gisteren be sloten om met het gemeentebes tuurvan Leiden te gaan praten over de renovatie-plannen voor de zwakzinnigenpaviljoens Voorgeest (kosten/ 1.970.000). Daarmee volgt de commissie een advies van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid, die de renovatie ter dis cussie stelde met het oog op de toe komst van Voorgeest. De provinciale raad had er eerder op gewezen dat de commissie het standpunt huldigt dat zwakzinni genvoorzieningen in het algemeen los moeten staan van psychiatri sche instituten. In dat licht zo vond de raad, zou Voorgeest kunnen worden opgeheven en kunnen worden ondergebracht bij de nieuw te bouwen inrichting van de Stichting Gemiva in Zoeterwoude. In deze inrichting zullen 300 plaat sen komen, waarvan er 150 be stemd zijn ter vervanging van De IJssel in Dordrecht en De Weipoort in Leiden. De overige 150 plaatsen zouden kunnen worden ingevuld door Voorgeest. Enkele leden van de provinciale adviescommissie voor de geeste lijke volksgezondheid wilden het al of niet doorgaan van de renovatie voor Voorgeest niet laten afhangen van het totale beleid voor de zwak zinnigeninrichtingen in de hele provincie. Zij wilden de renovatie goedkeuren, bijvoorbeeld onder de voorwaarde dat er geen nieuwe pu pillen in Voorgeest zouden worden opgenomen. Eén lid van de com missie bleef erop aandringen de plannen te blijven zien in het licht van de totale zwakzinnigenvoor zieningen in Zuid-Holland. "Ik heb de indruk dat deze renovatie plannen in Leiden te eenzijdig worden bekeken, namelijk uitslui tend vanuit Voorgeest", zei hij. Een meerderheid van de commissie koos ten slotte voor een nader on derzoek naar de gevolgen van de renovatie en wilde dat er een ge sprek zou komen met het bestuur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, waaronder Voorgeest valt, inca het Leids gemeentebes tuur. ALG. BOND ONDERWIJZEND PERSONEEL Afd. Leiden e.o. secretariaat: Gerrit Kastelnstraat 65 tel 140273. HET ONDERWIJS DREIGT IN DE KNEL TE RAKEN: Wilt u ook aan deze aktie uw medewerking verlenen bel dan het secreta riaat om lijsten. LEIDEN - De bewoners van de omliggende binnenstadswijken nemen beslist geen genoegen met de gemeentelijke plannen om de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen open te stellen. Zij eisen dat dit gedeelte van de reconstructieplannen voor de Brees- traat betrokken wordt bij de openstelling van het zogenaamde integrale plan voor de binnenstad waarvoor nog een hele in spraakprocedure op stapel staat. Dat bleek gisteravond tijdens een wijkvergadering van Noord-Vest in het Volkshuis, waarbij ook vertegenwoordigers van Pancras- Oost, Pancras-West en Maredorp aanwezig waren. Het werd de gemeente zeer kwalijk genomen dat, na de inspraakronde over de voorlopige reconstructieplannen voor de Breestraat, er is onder handeld met het bedrijfsleven. Het resultaat daarvan zijn enkele bijkomende maatregelen in de definitieve plannen waarover de betrokken wijken geen mening meer konden formuleren. Als tegemoetkoming aan de eisen van het binnenstedelijk bedrijfs leven zijn er namelijk enkele maatregelen toegevoegd aan de reconstructieplannen van Breestraat om de city-ring toeganke lijker te maken wanneer de Breestraat gedeeltelijk promenade wordt moét de Valkbrug opengesteld worden voor verkeer in twee richtingen, waarbij de wegenloop rond molen De Valk ver anderd moet worden. Op aandringen van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, die zich verleden week over de plan nen heeft gebogen, werd gisteravond alsnog een avond belegd voor de direct betrokken wijk Noord-Vest waarbij twee ambte naren voor tekst en uitleg bij de plannen zorgden. Maandag 6 december moet de gemeenteraad beslissen over de reconstruc tieplannen voor de Breestraat. De op de avond aanwezige bewoners kwamen al snel tot de conclu sie dat de plannen tot grotere drukte zouden leiden op de city- ring. Bij tellingen is gebleken dat er nu dagelijks 12.000 auto's over de Langegracht rijden en 18.000 over de Hooigracht ter hoogte van de Hogewoerd. De indruk bestaat bij de gemeente dat van de 6000 aiito's die nu dagelijks over de Breestraat rijden er in de toekomst ongeveer 2000 over de city-ring zullen gaan (als dus de Breestraat voor doorgaand verkeer wordt afgesloten). Bij deze toename van verkeer vrezen de binnenstadswijken toe name van het sluipverkeer. Verder stelden de aanwezige bewo ners dat er -e-en toegangsweg tot de binnenstad bij zou komen ten koste van het verkeer stad-uit dat nu van de hele Valkbrug gebruik kan maken en dadelijk van maar één rijstrook. Men vreest hierdoor opstoppingen rond molen De Valk. De aanwezige ambtenaren Van der Poll en Piret gaven aan het begin van de avond toe dat de gemeente een steek heeft laten vallen op het gebied van de inspraak. Ze vroegen als het ware om vergeving ("zand erover"). Hun argumenten dat de toename van het verkeer nauwelijks op te merken zou zijn en er geen sprake van vergroting van de capaci teit van de city-ring zou zijn vonden echter geen gehoor. De binnenstadswijken willen de hele verkeersproblematiek in de open planprocedure brengen. Zoals bekend wordt gewerkt aan een plan voor de binnenstad waarin men probeert te komen tot een evenwichtige oplossing van alle problemen. Voor de opstel ling van dit integrale plan is een grote inspraakprocedure in de maak, de zogenaamde open planprocedure. Verder werkt de ge meente aan een afzonderlijk verkeersplan voor heel Leiden, dat bij de open planprocedure betrokken kan worden. Tijdens deze procédure zouden de oplossingen voor de drukte rond de city-, ring en de molen De Valk afgewogen moeten worden, stellen de genoemde binnenstadswijken. PvdA-motie LEIDEN - Onmiddellijk na de wijkvergadering gingen de buurtbewoners naar de fractie vergadering van de PvdA die gisteravond in het stadhuis werd gehouden. Bij binnen komst aldaar was de fractie net in een emotionele discussie ge raakt over de reconstructie plannen voor de Breestraat en wel speciaal over de procedure rond de Valkbrug. Uiteindelijk resultaat van deze discussie is dat de PvdA een mo tie zal opstellen waarin wordt aangedrongen op een beperkt uitstel van de plannen rond mo len De Valk. In de beperkte tijd van het uitstel moet de gemeente samen met het bedrijfsleven en de binnenstadswijken rond de tafel gaan zitten om de oplos sing van de verkeersproblemen aldaar te bespreken. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) ver zette zich aanvankelijk tegen aantasting van de reconstruc tieplannen. Hij is bevreesd dat de reconstructie van de Brees traat ook nu weer niet zal door gaan - na alle eerdere mislukte pogingen van vorige colleges - als er ixu nog aan alle kanten gesleuteld gaan worden aan de plannen. De binnengekomen wijkbewo ners stelden dat zij net als het bedrijfsleven recht hebbeyi op overleg over een aantal eisen. Een ontwerpmotie van de raadsleden Koning en Mentzij kwam geheel aan de eisen van de wijkbewoners tegemoet. In dit ontwerp was er zelfs sprake van dat de Hooigracht niet meer als doorgaande route zou mo gen dienen, maar slechts als wijkverbindingWaal achtte deze motie totaal onaanvaard baar, was ervan overtuigd dat dan de hele reconstructie van de Breestraat onhaalbaar werd, en wenste zich er dan ook niet meer voor in te spannen. Hij voelde er ook weinig voor om de plannen voor de Valkbrug los te koppelen van de reconstructie plannen van de Breestraat. Zijn collega Van Dam (Finan ciën) steunde hem hierin en duidde op de overeenstemming die er tiu bestaat met het be drijfsleven: "De onderdeleii van de plannen zijn politiek gekop peld, je kunt niet iets zomaar uit het pakket halen". Fractievoor zitter Leo Meijer kwam ten slotte met het compromis dat slechts voor een beperkte tijd de plannen voor de Valkbrug wor den uitgesteld: tijdens dat uit stel moet er dan overleg op gang komen tussen alle betrokken partijen. Moeten er wel of niet parkeer- meters komen in de Breestraat? Deze vraag kan in de gemeente raad nog een belangrijke rol gaan spelen, als beslist moet worden over de reconstructie plannen voor de Breestraat. Het vreemde voorval heeft zich voorgedaan dat het binnenste delijk bedrijfsleven met de eis van parkeermeters in de Brees traat (tussen Kort Rapenburg en Gangetje) op de proppen is gekomen, nadat al het overleg over de reconstructieplannen was afgerond. In die recon structieplannen was de ge meente aan de eisen van het be drijfsleven tegemoetgekomen Parkeermeters bedrijfsleven? en er was overeenstemming over bereikt. Ondanks deze af spraken kwam het bedrijfsle ven met een nieuwe eis. Het raadslid Van Zijp (CDA) heeft al aangekondigd met voorstellen te komen om par keermeters te plaatsen. We thouder Waal voelt daar erg weinig voor: met het bedrijfsle ven was overeenstemming be reikt over de procedure dat de toekomst van de Breestraat tus sen Kort Rapenburg en Koorn- brugsteeg bepaald zou worden in de komende open planpro cedure. Dat betekent dat nu niet tussentijds nog allerlei maatre gelen genomen moeten wor den, die later 'natuurlijk weer heel moeilijk ongedaan zijn te maken, is de opvatting van Waal. Curieus is dat het bedrijfsleven bereid is een potje van 20.000 gulden bijeen te brengen om de plaatsing van de parkeermeters te bekostigen. Het is interessant welke partijen in de gemeente raad zullen zwichten voor dit "genereuze" aanbod. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3