"Drempelvrees overwinnen we wel met voorlichting Toeristenbelasting in Wassenaar OEGSTGEEST WIL ROKEN BEPERKEN [i-e/cfee agenda Borstkanker-onderzoek in Leiderdorp MEERDERHEID RAAD VOORSTANDER STAD EN RAND DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 LEIDERDORP - "Huisartsen in een groepspraktijk zouden meer aandacht aan algehele onderzoeken van hun patiënten moeten besteden", aldus Irma Gehner. de motor achter het onderzoek naar borstkanker bij vrouwen dat in^januari van het volgend jaar in Lei derdorp zal worden gehouden. Zij meent dat bevol kingsonderzoeken op zich nuttig zijn. maar niet noodzakelijk; wanneer huisartsen wat meer aandacht zouden besteden aan de "tienduizend kilometer beurt". Overigens heeft Irma Gehner alle begrip voor het feit dat de huisartsen te weinig tijd heb ben om een streven in die rich ting te realiseren. Vandaar dat zij ruim een jaar geleden in de geme nteraad vragen stelde over de mogelijkheid van een bevolkingsonderzoek naar borstkanker bij vrouwen. "De raad stond er niet onwel willend tegenover en ik vond. toen ik eenmaal vragen had ge steld. dat ik het er niet bij kon laten zitten Daarom ben ik maar aan het organiseren geslagen." Idee Het idee voor een bevolkings onderzoek naar borstkanker (een vorm van kanker die over wegend bij vrouwen van boven de dertig en jn een enkel geval ook bij mannen voorkomt) ont stond naar aanleiding van een gelijksoortig onderzoek dat enige tijd geleden in Leiden werd gehouden. Het onderzoek in Leiderdorp is iets anders van aanpak, omdat het accent hier grotendeels op de voorlichting ligt. Er vindt eerst een lichamelijk onderzoek plaats, dat door verpleegsters die hiervoor een speciale oplei ding hebben genoten, wordt uitgevoerd. Tijdens dit onder zoek wordt uitgebreide infor matie gegeven over hoe men de controle zelf uit kan oefenen. Daarna worden dia's getoond die speciaal voor dit doel be schikbaar zijn gesteld door het Ziekenhuis. Academisch Zie kenhuis. Het hele onderzoek wordt overigens opgezet in nauwe samenwerking met de Leiderdorpse huisartsen en het Elisabeth Ziekenhuis. Wanneer een afwijking gecon stateerd wordt, kan de betrok ken vrouw binnen vierentwin tig uur bij haar eigen huisarts terecht. Het onderzoek vindt plaats in het Elisabeth zieken huis. De onderzoekploeg be zoekt bovendien de Leider- dorpse bejaardencentra. Meegenomen Het onderzoek is niet goed koop, geschat wordt dat er een bedrag van 20.000 gulden mee gemoeid zal zijn. De financiële middelen komen voornamelijk uit de bijdrage van vijf gulden die vón de onderzochte vrou wen wordt gevraagd. Daarnaast heeft de gemeenteraad 4.500 gulden beschikbaar gesteld. "Het is kostbaar, maar elk geval wat eruit gehaald wordt is mee genomen", aldus Irma Gehner. die een opkomst van 4.500 vrouwen verwacht. Zij verwacht niet dat veel vrouwen last zullen hebben van angst of drempelvrees. "Wan- t Irma Gehner: "Elk geval neer zij die wel hebben over winnen we dat wel met rustig praten en voorlichting". Onder dertig Het onderzoek is gericht op dertig en ouder, die jonger zijn kunnen profiteren van de voor lichting. Voor daadwerkelijk onderzoek moet deze categorie echter bij de huisarts zijn. Irma Gehner vindt de nazorg van patiënten die straks na dit meegenomen onderzoek een borstamputatie moeten ondergaan een belang rijk aspect, maar heeft daarvoor nog geen concrete plannen: "Het lijkt mij geen specifieke taak vooreen huisarts, maar wel voor bijvoorbeeld een maat schappelijk werkster. Zelf zou ik eigenlijk de voorkeur geven aan vrouwen die al eerder een borstamputatie hebben onder gaan en zo'n vrouw dus goed op kunnen vangen, want juist die opvang is zo belangrijk". HANNEKE MEYER Sta-caravanszoals deze op Duinrell, zullen straks mogelijk object voor de toeristenbelasting worden. Drie gewonden bij autobotsing LEIDEN - Drie vrouwen raakten gisterochtend gewond bij een au tobotsing op de hoek van de Lart- gegracht en de Korte Mare. Dc bot sing was zo hevig dat een van de wagens driemaal over de kop sloeg. De bestuurder van deze auto, een 31-jarige Amsterdammer, bleef on gedeerd. maar een 23-jarige vrou welijke inzittende uit Den Haag kreeg een sleutelbeenfractuur. Een derde inzittende, een 21-jarige Am sterdamse, moest eveneens naar het ziekenhuis. Aan de Amster dammer, die over de Langegracht reed, zou volgens de politie geen voorrang zijn verleend door een van de Korte Mare komende Kat- wijkse automobiliste. Een 18-jarig meisje, dat bij de Katwijkse in de wagen zat, kreeg een hersenschud ding en een blauw oog. De bestuur ster zelf kwam met de schrik vrij. De auto uit Amsterdam bleek totaal vernield, de Katwijkse wagen ern stig beschadigd. Goedkeuring GS woonwagenkampje in Oegstgeest OEGSTGEEST - Wethouder Gme- lich Meijling heeft gisteren meege deeld dat Ged. Staten akkoord zijn gegaan met het toepassen van de zg. artikel-19 procedure voor de rea lisering van een woonwagen kampje bij het Groene Kerkje Dat wil zeggen dat hiertegen geen be zwaren kunnen worden inge bracht. Het gehele plan is nu in Voorberei ding. Na goedkeuring door het mi nisterie van CRM wordt verwacht dat er omstreeks maart-april een voorlichtingsbijeenkomst zal wor den belegd voor de direct betrok kenen. Met de instelling van het woonwagenkampje voldoet Oegst geest aan het verzoek vanuit de re gio om tot in verschillende plaatsen tot de oprichting van kleine kam pen te komen. OEGSTGEEST - Op z'n vroegst in maart van het komend jaar mag signaal verwacht worden via het kabeltelevisienet, zo heeft de ex ploitant Multivisie aan het college van B en W van Oegstgeest meege deeld. Hoewel de verwachtingen tot voor kort gebaseerd waren op 1 januari moest men om diverse technisch redenen van deze datum afwijken. Aanstaande maandag zal begonnen worden met de aanleg van de kabel naar de diverse woningen. Multivi sie heeft hiermee gewacht totdat de raad zich had uitgesproken over de hoogte van de tarieven, wat op 18 november j.l. is gebeurd. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 november tot 3 de cember door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525 (01717). DONDERDAG v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4. architectenbureau, gratis advies, 8-9 uur nam., telefoon 141217 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam., keramiekcursus ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep. grafie. 8-10 l Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a. werkgroep homofilie, open-café-avond. 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33. Voorschoten, spreekuur alg. Ned. In validen Bond, 7-8 uur nam., telefoon 01717-3309. Boisotkade 2a, vergadering commissie archiefdienst, 4.30 uur nam. Stadhuis, gezamenlijke commissie ver gadering vergadering onderwijs, recrea tie, sport en samenlevingsopbouw en sociale zorg, maatsch. aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur, 8 uur nam. Minerva, Breestraat, mr. Glastra van Loon spreekt over progressief liberalis- Zoeterwoude, begro- Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Advocaten spreekuur WASSENAAR - Zoals blijkt uit het voorlopig verslag bij de begrotingen voor 1977 is een grote meerderheid van de Wassenaarse gemeenteraad voorstander van het invoeren van toeristenbelasting. De VVD-fractie heeft gevraagd of dit jaar een voorstel daartoe verwacht kan worden. /Ook dc CCP-fractie zegt een dergelijk voorstel met belangstelling tege moet te zien. De Partij Wassenaar vraagt zich af waarom zo lang getreuzeld wordt bij het invoeren van die belasting en ook Werkend Wassenaar stelt zich op dat standpunt, maar meent dat dagrecreanten niet belast dienen te worden. Ook de heer Schuyer die als onafhankelijke eenling in de raad zit, zegt de belasting toe te juichen. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134887. Onderwij s winkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Voorzieningen op sportveld Burgerraadsman J- 1 Koren brugsteeg 7. Telefoo in Zoeterwoude Koren brugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Gerechtvaardigd Uit het antwoord van burgemeester en wethouders blijkt, dat het college vrij positief staat tegenover de nieuwe belasting. Het acht de belasting gerechtvaardigd omdat personen die niet in de gemeente wonen en dus geen geemeentelijke gemeentelijke betalen wel meeprofiteren van de voorzieningen die de gemeente treft. Er zijn volgens burgemeester en wethouders twee mogelijkheden voor een toeristenbelasting in Wasse- i naar. De eerste is een belasting op de z.g. sta-caravans. 1 Deze op woningen gelijkende objecten - aldus het college - kunnen niet als 1 onroerend goed worden aangemerkt en zullen dus ook niet in de onroe rend goed-belasting vallen. Als men uitgaat van een aantal sta-caravans in de gemeente van ongeveer 1100 en van een tarief van bijvoorbeeld 200,- per caravan per jaar, dan zou deze heffing een bedrag van 220.000,- kunnen opbrengen. Overwogen kan nog worden, aldus B en W, een invoering in twee fasen van elk 100.- per jaar. Attracties De tweede mogelijkheid is het heffen van een belasting van de bezoekers van toeristische attracties, zoals het Dierenpark, Duinrell en Duindigt. Deze belasting zou kunnen worden ingevoerd ter compensatie van de vermakelijkheidsbelasting, die per 1 januari 1979 komt te vervallen. Deze belasting brengt op het ogenblik - na aftrek van de subsidies die aan Dierenpark en Duindigt worden betaald - 193.000.- per jaar op. Het aantal dagrecreanten dat jaarlijks een bezoek brengt aan de drie ge noemde toeristische attracties kan geschat worden op in totaal 840.000. Als men aanneemt dat iedere Wassenaarse ingezetene elk van deze at tracties tweemaal per jaar bezoekt, dan dient op dit bezoekersaantal een aantal van 168.000 in mindering te worden gebracht omdat de toeristen belasting niet van eigen ingezetenen geheven wordt. Blijven dus over 672.000 bezoekers. Zou men per bezoeker een belasting heffen van 0,50 dan zou dit deel van de toeristenbelasting 336.000.-opbrengen. De kwestie van het al of niet invoeren komt ter sprake in een openbare vergadering van de commissie financiën op 7 december. ZOETERWOUDE - De bereik baarheid van het derde veld van de voetbalvereniging Meerburg, dat aan het begin van dit seizoen in ge bruik werd genomem, geeft pro blemen. Velen gebruiken het tweede veld als toegangsweg wat daardoor te zwaar belast wordt. Het maken van een afrastering rond dit veld wordt door B. en W. niet effec tief geacht. „Men zal toch eerder 'geneigd zijn hier onder door te kruipen dan om te lopen", zo meent het college dat denkt de oplossing gevonden te hebben door het tref fen van de volgende voorzieningen: het maken van een houten voet brug; het plaatsen van een draaibaar af sluithek; HET maken van een voetpad. De kosten hiervan worden ge raamd op f 5000,-. Een en ander zal vanavond aan,de orde komen op één van de laatste vergaderingen die wordt gehouden in Ons Huis, waar de raad gedu rende het afgelopen jaar bijeen kwam in verband met de uitbrei ding van het raadhuis. Woordvoer ders van diverse groeperingen in de gemeenteraad houden vanavond de algemene beschouwingen bij ge legenheid van de begrotingsbe handeling. B. en W. zullen daarop schriftelijk antwoorden. De raads leden komen hierop terug op don derdag 23 december a.s. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin stad wyk, Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. M^j. J. Schrama, maatschappelijk werk- OEGSTGEEST - Roken tijdens de diverse vergaderingen zal in de naaste toekomst naar het zich laat aanzien ook in Oegstgeest dras tisch beperkt worden. Dit was de conclusie na behandeling van het Beroofd op weekmarkt LEIDEN - Een 74-jarige ster van Katwijk is gistermiddag op de Leidse weekmarkt beroofd van een portemonnaie met f 300,-. De portemonnaie werd haar ontfut seld, toen ze bij een kraampje stond. agendapunt "Maatregelen tegen het roken" tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie onderwijs en maat schappelijke aangelegenheden. Al in mei van dit jaar had de toe nmalige commissie financiën zich in soortgelijke bewoordingen uit gelaten, maar men vond het toen zinvol het punt ook te behandelen in de commissie onderwijs. Dit ge zien het feit dat ook op de scholen misschien dergelijke maatregelen getroffen konden worden. De commissieleden toonden zich tegenstander van een totaalver bod. Men vond het tot de persoon lijke verantwoordelijkheid beho ren om over de eigen gezondheid te oordelen. Wel was men van me ning dat de gemeente geen rook waar meer mocht verstrekken, waardoor tevens een, volgens commissielid Bijl, veel te hoge be grotingspost kan vervallen. Als tweede beperkende maatregel vond men het raadzaam in de raadzaal een bordje met de tekst "Verzoeke niet te roken" te beves tigen. Indien blijkt dat de maatre gelen niet zouden werken kon naar de mening van de aanwezi gen overwogen worden zoge naamde "rookvrije uren" in te Wat betreft het roken op de scho len adviseerde de commissie een schrijven te laten uitgaan naar de onderwijzers met daarin een op roep in de klas zo min mogelijk te roken. Men was van mening dat roken een negatieve uitwerking op de leerlingen kan hebben. Ook bij de diverse gemeentelijke dien sten vond men het raadzaam op de gevolgen van het roken te wijzen. Binnenkort zal het college van B en W met een definitief voorstel KERST Het is nog niet eens Sinterklaas maar nu al zijn er organisaties die de aandacht op kerst richten. Rege ren is vooruitzien, en dus ook naar de gebeurtenissen voorbij Sinter klaas kijken. Het Leger des Heils maakt bekend dat ook dit jaar met bejaarde in woners van Leiden kerst zal worden gevierd. Dat gebeurt in de Stadsge hoorzaal, waar twee feestavonden worden belegd. Kaarten voor deze avonden zijn donderdag 9 decem ber aanstaande verkrijgbaar in het gebouw van het Leger aan de Hooi gracht 30. Tussen 10.00 en 12.00 uur is dat kantoor voor kaartverkoop geopend. Men dient een legetima- SINT Toch moeten wij ons ook nog even op de Sint concentrerenDie komt aan staande vrijdag 4 december in het Leidse Noorderkwartier. Hij maakt vanaf 1030 uur een rondgang door de wijk, voorafgegaan door de boe- renkapel van de muziekvereniging Concordia, om 11.30 uur zal de Goedheiligman in de Beatrixstraat de prijzen uitreiken van een in de wijk gehouden knutselwedstrijd. SINT 2 Nog meer Sint, die vrijdag om 1330 uur het clubhuis De Zevensprong bezoekt. Daar wordt ondermeer een film vertoond. EHBO iets heel anders is het feit dat de Leidse EHBO-afdeling „Peerke Donders" in januari van het vol gend jaar, op de zevende van die maand om precies te zijn, start met nieuwe EHBO-cursussen. Dat ge beurt in de Don Boscoschool. Be langstellenden kunnen zich wenden tot mevrouw Merts-Singerling Roemer Visscherstraat 1, telefoon 768726. SINT 3 In het Vrijetijdscentrum (Brees traat) wordt vrijdagavond een ge peperde swingavond gehouden. De beatformatie Spring zal optreden, afgewisseld door tekenfilms en pla ten. Aanvang acht uur; nep- Sinterklazen hebben gratis toe gang. Dat de echte ook nog lang skomt, spreekt vanzelf. LEIDSCh DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. Post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2