Binnenkort acties bij het goederenvervoer 7%%Tcnfe met't nieuw Spaar- extra-Premie - boefje. Rabobank Leiden legt kabelnet zelf voor Geen steun salariseisen van ambtenaren Vakbonden: „Praten is nutteloos99 PTT geeft machtiging aan gemeente DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 UTRECHT (SP) - De vakbonden gaan hun leden in het goederenvervoer over de weg oproepen tot acties. Zij zien geen heil meer in gesprekken met de werkgeversorganisaties. In het verleden hebben werkgever sorganisaties herhaaldelijk aange boden om de tafel te gaan zitten. Dat is ook gebeurd. "Maar telkens weer kwamen zij met volstrekt on voldoende voorstellen op tafel. Hun goede voornemens en plech tige verzekeringen alleen zijn niet genoeg om overeenstemming te bereiken. Het is dan ook in onze ogen wat hypocriet om naar buiten voor testellen alsof je serieuze ge sprekken wilt voeren", aldus de Vervoersfederatie NW/NKV. De bonden stellen zich nu op het standpunt, dat zolang geen over eenstemming is bereikt over het inhalen van de achterstand in het wegvervoer, zij ook niet willen pra ten over een nieuwe, tweejarige cao. "Wij zijn alleen nog bereid om de tafel te gaan zitten als Boersma ons bij elkaar roept en zegt zó en zó moet het." Veertien De vakbonden hebben nu veertien actiemodellen achter de hand, die zij binnen enkele weken in de prak tijk zal brengen. Debonden hebben daarbij nadrukkelijk gesteld, dat zij niet van plan zijn grens- en weg blokkades te organiseren, werkgevers, Van Leidse universiteit MEXICO STAD -Den Mexicaanse president Jose Lopez Portillo wuift hier naar het publiek tijdens de feeste lijke inwijdingsceremonie, gisteren in de Mexicaanse hoofdstad. Rechts zijn voor ganger Luis Echeverria. Onder uiterst schrerpe veilig heidsmaatregelen en in aan wezigheid van talrijke gasten, onder wie minister Kissinger en Rosalyn Carter, echtgenote van de gekozen Amerikaanse president, werd Portillo giste ren beëdigd. Metaal Ook in de sector van de metaalin dustrie zijn acties te verwachten. In vakbondskringen wordt de kans op een loonakkoord met de werkge vers nihil geacht. Zowel hoofdbes tuurslid W. A. Wamsteeker van de Industriebond N W als zijn collega Leo Ester van de Industriebond CNV zijn pessimistisch gestemd. Wamsteeker, die leider is van de werknemersdelegatie in het me- taaloverleg wil meteen in de eerste gespreksronde op 10 december duidelijkheid, met name over de prijscompensatie. Gebeurt dat niet, dan zullen er begin volgend jaar onvermijdelijk stakingen uitbre ken. De Industriebond NW zal keihard aan de prijscompensatie blijven vasthouden. "Er is geen sprake van dat wij op dit punt ook maar een theelepel water in de wijn zullen doen. Alles zal van de kant van d werkgevers moeten komen, meent Wamsteeker. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit ziet het niet als haar taak, om er bij de mi nister van Binnenlandse Zaken op aan te dringen, dat de bij de univer siteit werkzame ambtenaren alsnog de f41,50 netto per maand krijgen, die hun per 1 juli van dit jaar is toe gezegd. "Dat is een taak voor de centrales van overheidspersoneel, daarmee bent u bij het college van bestuur aan het verkeerde adres", zo deelde universiteits-bestuurder drs. Gevers gistermiddag mee aan een delegatie van het personeel van het laboratorium voor elektronen- microscopie, die hem een petitie aanbood. In de petitie, die was ondertekend door het voltallige personeel (20 man) van het laboratorium, werd er niet alleen bij het college van be stuur op aangedrongen, druk uit te oefenen op de minister van Binnen landse Zaken, maar ook om voor uitlopend op de beslissing minister, alvast betalen. Dat laatste wees de heer Gevers di rect van de hand. "Als ik dat zou doen, zit er morgen een regerings commissaris op mijn plaats", zei hij. Aan het verzoek in het eerste is maar één van de vele maatrege len, waarmee de positie van de ambtenaren bedreigd wordt, zo maakte woordvoerder Jan Been tjes duidelijk. Om in de Sinterklaassfeer te blijven droeg hij een gedicht voor, waarin de bezwaren van de ambtenaren zijn verwoord en waarvan het eer ste couplet als volgt luidde: "Er dreigt een tijd van narigheden in de naaste jaren Het Rijk dat wil met zuinigheden op d'ambtenaar besparen 'n Commissie maakte haastelijk, en dat is dan ook smadelijk, een studie met getallen, die stuk voor stuk heel schadelijk, en daarom ook onredelijk, ons in de beurs aanvallen". Nadat Jan Beentjes het gedicht, dat drie coupletten omvatte, had voor gedragen, merkte de heer Gevers op: "Dit bewijst maar weer eens dat poëzie in armoe gedijt". Overigens bracht het gedicht hem niet tot an- voorschot uit te dere gedachten. "Slechts wanneer de overheid maatregelen neemt die de belangen van de Leidse univer siteit als geheel raken, dan ligt het op de weg van het college van be stuur om zich daarmee te be moeien. Maar dat is hierbij niet het deel van de petitie zei hij niet te wil- geval", aldus de heer Gevers, len voldoen. Het laboratorium-personeel is on tevreden, omdat tot nu toe slechts 30 gulden bruto is uitbetaald van de f41,50 netto die de ambtenaren in juli van dit jaar is toegezegd. En dat Leo Ester: "Wij zijn al akkoord i onderhandelingen samenwerkend gaar* met de "geschoonde" prij- in de COG (Commissie van Overleg scompensatie, waarin dus o.a. de voor het Goederenvervoer) hebben btw-verhogingen niet zijn meege- nogmaals aangeboden te gaan pra- rekend. Onze eisen zijn bijzonder ten. "Het is juist in de huidige situa- ?8 werkgevers^ zullen tie van belang met elkaar te spre- 'B jf ken. De sociale verhoudingen in de bedrijfstak zijn niet gediend met uitsluitend schriftelijke medede lingen. Uitgangspunt van gesprek zal moeten zijn de gemeenschappe lijke doelstelling van werkgevers en werknemers in het beroepsgoe- derenvervoer een normale belo ning in een normale arbeidstijd", aldus het COG. die matiging positief moeten hono reren. Het past niet, te wapperen met een cheque waarop 0,00 gulden is ingevuld." Meer tijd Werkgeversleider A. Prins hoopt dat er op die vrijdag 10 december méér dan een uur tijd zal zijn om de standpunten uit te wisselen en te De werkgevers herhalen daarom onderhandelen. Hij vindt voorts hun uitnodiging om op korte ter- Lichttarieven goedkoper DEN HAAG (SP) - De electriciteit- starieven worden 3 procent goed koper op 1 januari. Dat is het gevolg van het afschaffen van de heffing op de electriciteitstarieven ten be hoeve van de kerncentrale te Kal kar in Duitsland. Een en ander is het gevolg van de bezuinigingsoperatie van de rege ring. Onderdeel daarvan is de be slissing om de rijksuitgaven voor energiedoeleinden uit de schatkist te financieren. Kantoorbediende verduisterde 68.000 gulden ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft de 18-jarige kantoorbediende A.P.G. uit de Maasstad aangehouden. Hij wordt ervan verdacht f 68.000,- te hebben verduisterd ten nadele van het be drijf, waar hij werkte. Het geld maakte hij op aan reisjes door Eu ropa. De jongeman verzilverde in mei van dit jaar een cheque van f 19.230 die hij van een valse handtekening had voorzien. Hij reisde naar Span je. Het geld was al gauw op. Terug gekomen in Nederland wist hij op dezelfde wijze een cheque van f 49.220 te innen. Met de buit trok hij door Europa. Hij bezocht Duits land, Oostenrijk, Joego-Slavië, Griekenland, Italië, Zwitserland, Frankrijk, België en Luxemburg. Van het geld is niets meer over. Tweede Kamer op de bres voor vissers DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer wil dat vissers die uit zee opge viste mijnen en andere explosieven bij de marine inleveren een scha devergoeding blijven krijgen. Minister Vredeling (defensie) en minister Van der Stee (visserij) wil len deze regeling afschaffen. Het kost de schatkist te veel geld, vin den ze. De kamerlden vragen zich af of het bedrag dat aan de schadevergoe ding wordt besteed nu wel van doorslaggevende betekenis is voor de schatkist. Zij verwachten dat weinig vissers zich meer aan de verplichting om opgeviste explosieven in te leveren zullen houden, als de schadever goeding verdwijnt. De Tweede Kamer ziet grote geva ren hiervan voor de visserij, de zee scheepvaart en andere werkzaam heden buitengaats. dat beide delegaties eerst hun ach terban moeten raadplegen voordat er met deuren wordt gesmeten. Prins wil nog niets kwijt over de werkgeversvoorstellen, om de kan sen voor het metaaloverleg niet te verminderen. Dat het centraal over leg is mislukt, heeft hem niet ver rast. "In de afgelopen weken is duidelijk geworden hoe belangrijk en moei lijk het punt van de prijscompensa tie is" zegt de heer Prins, "ik heb zelf destijds het systeem van de vol ledige prijscompensatie mee hel pen invoeren. Ik zeg niet dat wij of de overheid of de vakbeweging stom is geweest. De tijden zijn ver anderd, het huidige systeem kan gewoon niet meer." LEIDEN - De gemeente Leiden heeft van de PTT de machtiging ontvangen om tot aanleg van een net voor kabeltelevisie over te gaan. In de fractievergadering van de PvdA werd gisteravond meegedeeld dat de plaatsvervan gend hoofddirecteur van de PTT gistermiddag telefonisch de machtiging aan de gemeente heeft toegezegd. De machti gingsaanvraag van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) speelt niet meer mee. Zoals bekend heeft de SKM kort geleden een machtigingsaan vraag ingediend bij de PTT om in heel Leiden een kabelnet te mo gen leggen, net zoals de SKM in de Merenwijk al een kabelnet heeft liggen, waarvoor de PTT aan de SKM in het verleden een machtiging heeft verstrekt. Vlak na de aanvraag van de SKM heeft de gemeente zelf een aanvraag ingediend, welke laatste nu dus gehonoreerd is. Dit is volgens het principe van de PTT dat aanvra gen van gemeenten voorgaan voor aanvragen van particuliere firma's of stichtingen. De SKM was tot aanvraag overge gaan nadat zij uit het overleg van de gemeentelijke werkgroep ka beltelevisie was gestapt, enige weken geleden. Na deze breuk heeft de SKM inmiddels ook al contact opgenomen met Multivi- sie om signaal voor kabeltelevisie te kopen van de mast die in Oegstgeest wordt gebouwd. Bij de huidige voortgang van zaken zal dat signaal in april 1977 aan de SKM geleverd kunnen worden, zodat dan de bewoners van de Merenwijk de beloofde buiten landse programma's kunnen Beheersvorm De reden van de SKM om uit het overleg te stappen van de werk groep, die de komst van kabel televisie voor Leiden voorbe reidt, is de keuze die over de be heersvorm gemaakt moet den. De SKM vindt, samen met de eveneens uit het overleg ge stapte Federatie van Woning bouwverenigingen, dat het be heer van het plaatselijke kabel net, dat dient om de beelden en het geluid vanaf de ontvangs- tmast naar de huizen te brengen, in handen moet komen van een stichting waarin de gebruikers zitting hebben. Dit zou de goedkoopste beheers vorm zijn, volgens SKM en de Federatie. Ook vertegenwoordi ger van het Overleg Wijkorganen helt over naar dit standpunt en heeft laatstelijk in het blad van de gezamenlijke wijkorganen ge vraagd om de mening van de wij ken. Het is niet onmogelijk dat ook deze deelnemer uit het over leg zal stappen als de wijken te kennen geven dat een stichting het beheer moet voeren. In de werkgroep worden evenwel ook nog andere beheersvorjnen opengehouden. Men heeft in de werkgroep enige maanden una niem een aantal voorwaarden op een rijtje gezet waaraan de be heersvorm moet voldoen. We thouder Van Aken, voorzitter van de werkgroep, is van plan aan de hand van deze voorwaarden een aantal mogelijke beheersvormen op een rijtje te zetten waaruit de gemeenteraad dan de definitieve keus maakt. Want de werkgroep kabeltelevisie brengt advies uit aan de gemeen teraad, die de uiteindelijke be slissing neemt. De SKM en de Dreigement De Federatie heeft in het verleden diverse malen gdreigd niet mee te zullen doen aan de kabel-tv- onderneming als het beheer van het kabelnet in handen van de gemeente komt. De vrees bestaat namelijk dat de gemeente de ta rieven van de kabeltelevisie zou kunnen verhogen om verliezen van andere posten op de gemeen tebegroting te dekken. Dit dreigement van de Federatie betekent dat de woningbouw verenigingen hun huizen niet zul len aansluiten op het kabelnet als de gemeente het beheer gaat voe ren. Huurders van huizen van woningbouwverenigingen zullen dan verstoken blijven van kabel televisie, tenzij de huurders zelf mogen beslissen over eventuele aansluiting van hun woning. An derzijds zou de exploitatie voor de rest van de gemeente zeer on voordelig uitvallen als het grote aantal huizen van de woning bouwverenigingen niet mee zou doen. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is, als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als l meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad Heffing voor verontreiniging 28 gulden LEIDEN - Huishoudens moe ten het komende jaar een ver ontreinigingsheffing van 84 gulden betalen en alleen staanden een heffing van 28 gulden. Dit blijkt uit de begro ting voor 1977 van het Hoog heemraadschap van Rijnland, die gisteren door de verenigde vergadering van het hoog heemraadschap is goedge keurd. De verontreinigingsheffing wordt uitgedrukt per eenhe den vervuilingswaarde (e.v.). Het aantal eenheden per huis houden is gesteld op drie en per alleenstaande op één. De heffing per e.v. bedraagt vol gend jaar 28 gulden, vorig jaar was dit bedrag 23.50. Een stijging dus van 4.50, of on geveer negentien procent. Vo rig jaar steeg de heffing snel ler van 17.90 per e.v. in 1975 naar 23.50 in '76. Sinds de op grond van de Wet Verontrein iging Oppervlaktewateren geheven verontreinigingshef fing in 1974 werd ingevoerd is het bedrag daarvan meer dan verdubbeld: van 13.50 naar 28 per e.v. Daar staat tegenover dat er steeds meer nieuwe zuiver ingsinstallaties in gebruik worden genomen; het ko mend jaar in Katwijk, Gouda, Bodegraven en Hazerswoude. Eigenaren van grond betalen volgend jaar per hectare een omslag van ƒ43.50, een stij ging van elf procent ten op zichte van 1976, toen de om slag 39 gulden bedroeg. NW en NKV: staking mogelijk LEIDEN - "Bij het komende c.a.o.-overleg in de bedrijfstakken kan het nog wel eens een hard ge vecht worden. De strijd zal vooral gaan om het handhaven van de prijscompensatie, want de werkge vers willen die afschaffen. Wij zijn echter niet van plan om daarmee akkoord te gaan. Ik sluit dan ook niet uit, dat we het stakingswapen zullen moeten hanteren". Aldus districtsbestuurder Johan Stekelenburg van de Industrie bond NW gisteravond tijdens een ledenvergadering van de bond in "Het Raedthuys'" aan de Nieuwe Rijn. De vergadering was bedoeld voor werknemers van de Leidse textielfabrieken, die konden dis cussiëren over de c.a.o.-voorstellen voor volgend jaar, zoals de bonden die bij de werkgevers willen indie nen. Ook zijn collega Joop Dijkman van de Industriebond NKV zei dat de bonden, wanneer dat nodig mocht blijken, een staking niet zullen schuwen. Beide bondsbestuurders verwachtten overigens niet, dat eventuele stakingsacties in de tex tiel gehouden zullen worden. "Daarvoor komen in eerste instan tie de sterke ondernemingen en bedrijfstakken in aanmerking", al dus de heer Stekelenburg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15