Tennistoernooi Ahov sterker bezet dan ooit Felle kritiek van Russen op dr. MaxEuwe Kersttoernooi Blitz met vijf eredivisieteams Den Haag bespreekt problemen Mansveld Jimmy Connors komt niet Toekomst Leids basketbal niet bepaald hoopvol DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 SPORT PAGINA 9 Aad Mansveld DEN HAAG - Deze week worden by de FC Den Haag de moeilijkheden uitgepraat rond Aad Mansveld. De Hage naar heeft harde kritiek geuit op de gang van zaken by de club, waar hij al zo lang een belangrijke steunpilaar is. In de wedstrijd tegen Roda kreeg Mansveld de gele kaart voor te heftig protesteren. FC Den Haag wilde de boete, die Mansveld kreeg, niet betalen, waarna de 32-jarige ausputzer de aanvoerdersband niet meer wilde dragen. Bovendien is Mansveld niet te spreken over de werkwijze van trainer Ma- latinsky en dit heef thy ook uitgesproken, iets waar ma nager Van Hal niet erg geluk kig mee was. Van Hal ver klaarde: "We hebben samen over de zaak gesproken, maar het laatste woord is nog niet gezegd." Gisteravond kwam de spe- lersraad bijeen. Mansveld wilde nog geen commentaar geven: "Eerst moet alles nog met het bestuur uitgepraat worden." Een eventueel vertrek van Mansveld, die dit seizoen naast zijn verdedigende werk ook nog vijf keer voor de Haagse club heeft gescoord, is volgens Van Hal niet aan de orde. Van Hal: "Daar hebben we helemaal niet over ge praat." EGMOND AAN ZEE - Beroeps- wielrenner Tino Tabak gaat in de biljartsport. De Egmonder wordt sponsor van een biljart team van vier spelers, dat de komende maanden aan de Ne derlandse topteam-competitie zal deelnemen Het viertal, dat vanavond officieel wordt voor gesteld, gaat spelen onder de naam "Topteam Tino Tabak" en bestaat uit: Jan Feeke, Piet Kraaievanger, Herman Foeke en Gijs Veldhoven. Tino Tabak is daar erg enthou siast over. Hij zei gisteren: "Het zijn vreselijk goede spelers, maar net geen toppers. Toch gaan ze de competitie in om cracks als Vultink, Van der Smissen en Vet partij te geven Net als ik de laatste jaren in de wielersport. Ik moest me ook Tino Tabak actief in biljartsport steeds zien waar te maken tegen vedetten als Merckx en Gimon- di. Ik heb de jongens een auto (voor de uitwedstrijd) en mooie jasjes gegeven en ik reken erop dat ze regelmatig winnen." In een gezamenlijke verga dering van de besturen van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie en de Nederlandse Rijwiel Toer Unie is besloten op korte termijn een structuur- commissie in te stellen, die moet gaan werken aan een i opzet, waarin onder één paraplu alle actieve en passieve gietsliefhebbers kunnen wor den georganiseerd en die toch als groep hun identiteir kunnen blijven bewaren. De afdelingen wedstrijdsport, prestatiesport en recreatiesport kinnen dan onder één vlag functioneren en hun inbreng hebben op elk be stuurlijk niveau. De betref fende commissie zal trachten het pakket voorstellen voor 1 januari 1978 af te ronden, waarna een vergadering van de beide unies goedkeuring zal moeten aan de aanpassing van de statuten een reglementen. In de commissie zyn namens de NRTU vertegenwoordigd de heren Groot en Van Lingen, van KNWU-zyde hebben ir. Hyl- kema en de heer De Weerd hierin zitting. Zoals te verwachten viel heeft de Russische schaakbond zich fel gekeerd tegen de be sluiten, die tijdens het congres van de we reldschaakbond in Haifa, bij afwezigheid van bijna de helft van de aangesloten lan den, werden genomen. De Russen eisen dat begin volgend jaar een buitengewone bij eenkomst van de FIDE wordt belegd, met de klaarblijkelijke bedoeling de besluiten van Haifa ongedaan te maken. De Russische schaakbond beschuldigt FIDE-president dr. Max Euwe van vooringenomenheid en "onverbloemd politieke daden". Het con gres in Haifa, dat werd geboycot door de schaakbonden van Oost-Europa en de Ara bische landen (die tegelijkertijd een tegen- Olympiade in Tripolis organiseerden) be sloot onder meer Zuis-Afrika weer als lid op te nemen. De lidmaatschapsaanvrage van het marxistische Zuid-Jemen daarentegen werd geweigerd. Bovendien besloot het congres Viktor Kortsjnoj tot de kandida tenmatches toe te laten, ondanks het feit dat deze naar Nederland uitgeweken Russische grootmeester door de Russische schaak bond in de ban was gedaan. Vooral het laat ste zit de Russen erg dwars. In een officiële verklaring beschuldigen de Russen Euwe er voorts van „minachting" te hebben getoond voor de sterkste spelers ter wereld door ondanks hun demonstratieve afwezigheid het schema voor de kandida tenmatches in elkaar te zetten. reiken. "Als zij erin slagen een derde van de aangesloten landen achter zich te krijgen dient er inderdaad binnen een periode van vier maanden een buitengewone algemene vergadering te komen. Tegen die tijd echter zijn de kandidatenmatches al begonnen. Wie zou dan Kortsjnoj nog het recht willen ontzeggen deel te nemen? Afgezien daar van, Kortsjnoj heeft persoonlijk rechten, die door niemand bij het congres in Haifa zijn aangevochten. Als de Russen daar anders over denken, is dat hun zaak. Maar veel me destanders zullen zij niet vinden". De naar Israël uitgeweken Russin Alla Koesjnir heeft gisteren de spanning in het interzonaal dames-schaaktoernooi in Roos endaal weer teruggebracht. In de derde ronde versloeg zij de Joegoslavische Mi- lunka Lazarevic, die uit de eerste twee par tijen de volle winst had gehaald. Nederlands succes was er gisteren niet. De partij tussen Cathy van der Mije en de nog ongeslagen Tatjana Lematsjko uit de Sovjet Unie werd in verband met ziekte van de Nederlandse kampioene uitgesteld. De andere Neder landse, Corry Vreeken verloor haar partij, die eerst was afgebroken, van de Russin Tat jana Fomina. Stand: 1. Lematsjko 2 punten 1 uitg), 2. Harston, Koesjnir, Fomina, Lazarevic 2, 6. Veroci, Asjmilovskaja 1 Va, 8. Van der Mije 1 (+1 uitg), 9. De Oliveira, De Caro, Belawe- netz, Vreeken 1,13. Orton, Gramignani 1lt 1 afgebroken). Successen voor Swiftrennertjes LEIDEN - De jonge Swiftrenner John Kuyvenhoven heeft tijdens veldritten voor nieuwelingen in het afgelopen weekeinde van zich doen spreken. Kuyvenhoven, die zater dag en zondag met een nationale jeugdploeg deelneemt aan een lan- denwedstrijd in Luxemburg, werd in het afgelopen weekeinde derde en eerste. Eerst moest hij in Har derwijk zijn twee concurrenten Willy v. d. Heiden (Eindhoven) en Jan Harings uit Sibbe nog voor la ten gaan, maar een dag later in Sorv en Breugel was hij die twee te snel af. Bij de junioren was eveneens een Swiftrenner succesvol. Reiniér Hoogkamer legde tweemaal beslag achter de vrijwel onverslaanbare Willy de Laat, die in januari over gaat naar de amateurs. Jeugdleden van Swift wonnen verder alles wat er te winnen viel tijdens veldritten in Schiedam. In de eindklassemen ten werden Jan van Straaten (bij de 14-jarigen), Edward Wijsman (A- jeugd); Paul Albers (B-jeugd) en Je roen du Pau (C-jeugd) eerste. Judo - Judokwai Samurai, een ge combineerde wedstrijdploeg heeft in het afgelopen weekeinde drie prijzen veroverd tijdens de jaar lijkse Zuidhollandse kampioen schappen judo die in de 5 Mei-hal in Leiden werden gehouden. Rob van de Hoorn haalde in de middenge- wichtklasse een derde prijs, terwijl Nico Kleen en Ben Schimmel res pectievelijk eerste en tweede wer den in de superzwaargewichtklas- ROTTERDAM - Ook begin volgend jaar 'zullen de tenni- sprofs van WCT in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam een van hun grote toernooien houden, mogelijk gemaakt door de ABN-sponsoring. De deelneming is zelfs sterker dan de vorige drie keren al zal het grootste nieuwe kasstuk van WCT, de Amerikaan Jimmy Connors niet zijn schreden richten naar de Maasstad. Er blijven echter nog genoeg "knal lende" namen over, die het deel nemersveld van dinsdag 22 t/m zondag 27 maart zullen VOORSCHOTEN. Het streven van de organisatoren Knijnenburg en Van Dorp om het traditionele kersttoerno i van de Voorschotense basket balvereniging Blitz ieder jaar een sterkere bezetting te geven, is ook dit maal weer geslaagd. Voorschoten krijgt op tweede kerstdag (26 decem ber) bij de achtste editie van het toernooi maar liefst 5 eredivisieteams binnen de poorten van sporthal "De Vliethorst". Dit jaar zullen aantreden naast een versterkt Blitz de complete selecties van Pioneer Punch, Buitoni Flamingo's, Mercasol Leiden, Arke Reizen Twente en Delta Lloyd Amsterdam. Pioneer Punch is houder van de door de gemeente Voorschoten beschikbaar gestelde trofee, die inzet is van het toernooi. Punch en Flamingo's streden het afgelopen seizoen in Leiden om de nationale basketbalbeker en met de drie andere ploegen heeft Blitz het "middenrif' van de eredivisie in huis. Het vijftal geeft elkaar met name in de competitie geen duimbreed toe en staat bij voor baat garant voor een uiterst boeiend en spannend evenement. Omdat Blitz zelf als districts eersteklasser in dit gezelschap natuurlijk niet stand kan houden wilden de organisatoren eigenlijk hun eigen vereni ging buiten het toernooi houden. Terecht rees hiertegen bezwaar, omdat Blitz (weliswaar versterkt met bijvoorbeeld Arke-Amerikaan Lace Strong) zichzelf altijd overtrof door acceptabele resultaten tegen de grootmachten. Ook dit jaar zal Blitz zelf weer deelnemen en het heeft al de toezegging van de ASVU-spelers Tim Parker (ex-Kinzo) en Hennie Koemans (ex-Blitz) dat zij Blitz komen helpen. Opvallend is de afwezigheid, na twee achtereenvolgende jaren van deel name, van landskampioen Kinzo. Net als het afgelopen jaar kon Kinzo niet zijn totale ploeg op de been brengen en de organisatoren vreesden opnieuw een afgang van de Amstelveense titelhouder en een degradatie van het toernooi. Kinzo werd daarom voor de keuze gesteld: compleet aanwezig zijn of wegblijven. Het tekent de betekenis van het Voorscho tense kersttoernooi dat deze eis inmiddels gesteld kan worden. Een tegenvaller is het wegblijven van Remington/EBBC, dat ter elfder ure een toernooi met louter buitenlandse teams organiseerde. Bill Sheridan, de oud-coach van Punch en het Nederlands team, die zijn Nederlands entree in Voorschoten maakte, zal dan ook voor het eerst niet in De Vliethorst te "beluisteren" zijn. DL Amsterdam en Lelden bereikten beiden eenmaal de finale van het toernooi. Amsterdam twee jaar gele den, toen het de wisselbekeer won en Leiden vorig jaar, toen het verloor van Punch. Zowel AR Twente als Flamingo's nemen voor het eerst deel. In tegenstel ling ook tot voorgaande jaren hebben de teams zich min of meer ver plicht om in hun sterkste opstelling te verschijnen, waardoor het toer nooi belangrijk aan kracht zal winnen. Voor Leiden betekent dit het debuut van Roy Leysner. HANS JACOBS En er lijken nu overeenkomsten te zijn gemaakt die garanderen dat die tennisgroten ook allemaal komen, hoewel de bepalingen - zeker met dure tennisprofs - na tuurlijk nooit helemaal water dicht zijn te maken. De volgende artiesten van het rac ket hebben toegezegd gaarne te willen strijden om de hoofdprijs van 30.000 dollar, zo'n 75.000 gul den voor zes dagen tennis: Wimbledon-kampioen Björn Borg (Zweden), Ili Nastase (Roemenië), Adriano Panatta (Italië), Eddie Dibbs (VS), Ma noio Orantes (Spanje), Harold So lomon (VS), Wojtek Fibak (Po len), Dick Stockton (VS), Corrado Barazzutti (Italië), Jan Kodes (Ts. Slow), Onny Parun (N.-Zeeland), Vijay Amritraj (India), Rod Laver (Australië) en natuurlijk Tom Okker. De overige twee plaatsen worden waarschijnlijk ingenomen door de Brit Mark Cox, die kortgele den verraste door het proftoer- nooi in Stockholm op zijn naam te brengen en nog een nader aan te wijzen speler. Dat moet er dan een van de volgende zijn: Geru- laitis, Case, Drysdale, Roche of Alexander, want de 42-jarige le gendarische Australiër Ken Ro- sewall is ook wel een gecontrac teerde van WCT voor volgend jaar, maar hij zal zeker niet alle 12 toernooien spelen. Waarom de hevig begeerde "super star" Jimmy Connors dan, even als bij het laatste Amro-circuit, weer niet komt? "Och", veront schuldigde manager John McDonald zich: "hij heeft wat rugklachten en zal daarom alleen maar in Amerika uitkomen. En bovendien, anders hebben we volgend jaar helemaal geen top per meer..." Ongetwijfeld een "ace" deze laatste opmerking van mister McDo nald, maar men vraagt zich af waarom men zo'n man Connors dan contracteert terwijl er nog ritsen andere profs staan te drin gen om uit de rijk voorziene prij- zenpotten te mogen delen. Maar ja, de naam Connors is natuurlijk alleen al een aantrekkelijk reclame-object. t Jimmy Connors komt niet naar Rotterdam. Hij speelt alleen in "thuiswedstrijden" Op papier Na de slechte ervaringen begin dit jaar met de profs, toen een paar het op het laatste nippertje lieten afweten of en passant nog even een andere wedstrijd gingen spe len, hebben Ahoy en ABN wel enige punten stevig op papier ge zet. Zoals: alle spelers dienen 24 uur voor hun eerste partij in Rot terdam te zijn en er zullen twee reservespelers aanwezig moeten zijn. Voorts is vastgelegd, dat als een speler binnen 45 dagen voor het toernooi van de lijst wordt af gevoerd, WCT een boete aan Ahoy zal betalen, tenzij WCT en Ahoy overeenstemming berei ken over een nieuwe speler. Maar als dus een man als Borg of Nas tase uitvalt zal een rem'placant al tijd van mindere kwaliteit zijn. Het WCT-toernooi van Rotterdam in maart is het ëerste van de drie die in Europa worden gespeeld. Daarna volgen nog Stockholm en waarschijnlijk Monte Carlo. Het totale prijzenbedrag van Rotter dam is van 60.000 naar 100.000 dollar getild, maar 's middags zal niet meer worden gespeeld om dat dit weinig lucratief was. Alle partijen dusk's avonds en dat zul len er zeker steeds vier zijn, het geen de toeschouwers dus veel tennis garandeert, maar onget wijfeld ook nachtwerk, al begint men dan al om 7 uur. In verband met de hogere eisen van de profs zijn ook de toegangsprij zen in de lift gekomen: minimum 15 gulden en maximum 22.50. De ramingen zijn dat men minstens 28.000 toeschouwers binnen de muren van Ahoy moet krijgen om er te kunnen uitspringen, het geen gemiddeld 4000 stuks per seance betekent. En dat moet met deze unieke topbezetting niet moeilijk zijn. Ook al loopt men het risico dat men deze jonge ge neratie van tennissterren, onze Tom Okker wel eens spoedig op dood spoor gezet zou kunnen worden. En er is ditmaal geen verliezersronde meer, maar wel een dubbeltoernooi met een hoofdprijs van 8000 dollar voor de twee man. Okker zal voor die gelegenheid een dubbel vormen met de Pool Fibak, maar de an dere combinaties zijn nog niet bekend. De halve finales van het toernooi worden op zaterdagmiddag en avond gespeeld en de finales op zondagmiddag. De kaartverkoop begint 3 januari. PIET KIENHUIS Volleybal - Starlift heeft gisteren in verband met de komende Europa cupwedstrijd, de vooruitgespeelde volleybalwedstrijd tegen Goudse VC met 1-3 (14-16,14-16,15-7,9-15) gewonnen. Autosport - De Fin Pentti Airik- kala en de Brit Mike Greasley heb ben de leidng behouden in de rally van Groot-Brittannië. Tennis - Harold Solomon heeft gis teren in Johannesburg de Zuidaf- rikaanse tennistitel veroverd. De Amerikaan versloeg zijn landge noot Brian Gottfried met 6-2, (£-7, 6-3 en 6-4). LEIDEN - Er is voor de basketbal lers van Mercasol Leiden na de bedroevende vertoning bij Delta Lloyd in Amsterdam weinig reden om hoopvol uit te zien naar de ontmoeting met hekkesluiter BC Markt Utrecht morgenavond in de Domstad. Het zelfvertrouwen van de Leidenaars is door de teleur stellende resultaten van de afge lopen weken ernstig aangetast, terwijl Utrecht door de komst van Buitoni Flamingo's spelverdeler Emill Hagens en lange man Cock van de Lagemaat weer moed heeft gekregen. Leiden won indertijd het eerste treffen met Utrecht met veel moeite en kon pas een beslissing forceren toen de Utrechtse Ameri kaan Myrill Larson uit het veld werd gestuurd. Goed, bij Leiden zat Greg Bell al met vijf persoon lijke fouten aan de kant, maar erg overtuigend was de 85-70 over winning allerminst. De zege op Utrecht was het laatste wapenfeit van Blom c.s. BC Markt Utrecht heeft pas één overwinning op zijn conto staan, een verrassende 66-65 zege op Arke Reizen Twente aan het begin van de competitie. Drie weken geleden dwong Utrecht, met Hagens, Larson en Van de La gemaat in de hoofdrollen en met Bill Mallory als afmaker, Pioneer Punch een verlenging af, waarin het met miniem verschil verloor: 99-98. Het is vooral dit resultaat dat Leiden angstig maakt, een ne derlaag betekent niet alleen ge zichtsverlies en deling van de laatste plaats, maar ook dat Lei den in één klap alle goodwill, op gebouwd in de thuiswedstrijden, kwijt raakt en in feite weer net zo ver is als een jaar geleden. Het ziet er dan ook somber uit voor het Leidse eredivisie basketbal. AAJDE&E /S SCEE/DS/?ECU7&Z SH.-k/EETt</Ar-/£-IS/L-OE SWVJOJflrrSfi. /VOÊXOAQO //ET AT/£/A/£ &?OE/e7-JE OE <seo7E &EEAEE éê/J MA/ QE 7U/EE S7EEE0J AET l/EZD.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9