^Voor-examen rijvaardigheid zon goede zaak zijn Plaatsgebrek sommige vormen hbo F amilie Kortenhorst weet niets van gift nieuws: 129 mm Nieuw premie stelsel op komst voor investeringen da's zuiver .zuiver SS» smaas SSP» DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 rm Minister Lubbers: DEN HAAG (SP) - Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft gisteren de hoofdlijnen uiteengezet van zijn plannen om een investeringsrekening in te voeren. Daaruit moe ten in de toekomst aantrekkelijke premies worden gefi nancierd om de investeringen van het bedrijfsleven aan te wakkeren. DEN HAAG (ANP) - Bij sommige vormen van hoger beroepsonder wijs bestaat een duidelijk gebrek aan opleidingscapaciteit, bij andere overtreft het aanbod de vraag. Over het geheel genomen hadden dit jaar 39.724 personen bij het hbo terecht gekund. Geplaatst zijn er echter maar 34.627. Overcapaciteit is er bij: de hogere nautische opleidingen, de hts-en, de hogere laboratorium-scholen, het heao, de opleidingen voor dië tisten, de sociale academies en de nieuwe lerarenopleidingen. Wat de laatste aangaat voor enkele vakken waren er niet voldoende aanmel dingen. Alle of nagenoeg alle plaatsen zijn bezet bij: het Nederlands weten schappelijk instituut voor toeris me, de opleidingen kinderverzor ging en opvoeding, de opleiding toegepaste huishoudwetenschap- pen, de pedagogische academies, de jeugdleidersopleidingen de aca demie voor expressie, de hogere opleidingen voor de gezondheids zorg, de logopedisten-opleidingen, het muziekonderwijs, de dansop leidingen en toneelscholen, de aca demies voor lichamelijke opvoe ding en de opleidingen voor be- roepskeuzewerk. De journalistenschool nam tien eerstejaars meer aan dan de oplei dingscapaciteit aangaf. Ook op de bibliotheek- en documentatiescho- len zitten meer eerstejaars dan aan vankelijk mogelijk werd geoor deeld, wat ook het geval is met de academies voor beeldende kun sten. De hogere hotelscholen gaven op 196 eerstejaars te kunnen plaat sen maar maakten ruimte voor 552. Genoteerd werd voorts, dat meer dan 10.000 gegadigden niet ge plaatst werden wegens plaatsge brek bij de school van hun eerste keuze. Dit zegt echter niet zoveel over het plaatsgebrek en wellicht meer over de plaatselijke situatie. Deze is ook van invloed bij het beoordelen van de aantallen aan meldingen. Berekend is een aantal van 73.260. Daar zijn ook onder be grepen de dubbelaanmeldingen, aanmeldingen van wie niet op tijd voor het toelatingsdiploma slaag den, en van hen die zich later heb ben teruggetrokken. Voor tien van de 24 hbo- opleidingen geldt, dat de aanmel dingen tenminste drie keer zo groot waren als de capaciteit. Alleen bij de opleiding tot fysiotherapeut bleven 71 van de 2024 plaatsen voor eerstejaars onbezet ofschoon zich er 7007 hadden aangemeld. De minister zal deze plannen over een kleine maand in de vorm van een wetsontwerp indienen bij de Tweede Kamer. In een gisteren gehouden vergader ing van economische specialisten uit de Tweede Kamer heeft Lub bers gezegd er nog steeds van uit te gaan dat dit premiestelsel op 1 april van het volgend jaar moet ingaan. Het zal in de plaats ko men van de investeringsaftrek voor bedrijfsinvesteringen, die tot die datum verdubbeld zal worden. Voor de omvang van de premies zal aansluiting gezocht worden bij de hoogte van de bedragen die met de investeringsaftrek ge moeid zijn. In de jaren tot 1980 zal dat in totaal 13 miljard gulden vergen. In fasen Het premiestelsel zal in fasen wor den ingevoerd. In de beginfase tot 1978 zullen voor alle bedrijf sinvesteringen algemene stimu leringspremies gegeven worden, die voor alle relevante bedrijfsin vesteringen in gelijke mate geld en. Deze premies zullen van toe slagen worden voorzien, maar de mate waarin het bedrijfsleven bij het investeren rekening wil hou den met kleinschaligheid bij het onder nemen, bij investeringen tot een totaalbedrag van ten hoogste 200.000 gulden. Dat is vooral van Neerslag van kernbomproef Chinezen ook in Nederland DEN HAAG (ANP) - In Nederland is neerslag terechtgekomen van de kernwapenproef, die op 26 sep tember in China werd genomen Dit is waargenomen door de meetap paratuur bij de kerncentrales in Dodewaard en Borssele. Er werd duidelijk radioactieve neerslag gemeten in de vorm van een verhoogd jodiumgehalte in melk, een toename van radio activiteit in de lucht en een ver hoogde radio-actieve neerslag op het gras. De verhoogde radio-actieve neers lag is ook geconstateerd door de meetapparatuur van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid. MADE - Bij een brand in het c nfectieateher Vanor in Made is gisteravond het gehele magazijn verloren gegaan. Volgens de directie bedraagt de schade bijna twee miljoen gulden: ruim anderhalf miljoen gulden aan XCVU1C11 liaiJ kinderkleding en ruim twee ton voor het gebouw. Het magazijn dat is afgebrand was pas een jaar oud. Het vorige aUe oncjerdelen belang voor kleine en middel grote ondernemingen; geografie bij het ondernemen. Deze toeslagen zullen gelden voor investeringen buiten de overvolle Randstad. Extra toe slagen zullen gelden voor bedrij ven die zich in gebieden met een zeer hoge werkloosheid willen vestigen. Tevens zullen toeslagen worden gegeven voor onderne mingen die willen investeren in groeikernen en groeisteden. Toeslagen Voorts zullen er toeslagen komen op het investeren in grote projec ten (boven de 15 miljoen) waarbij veel arbeidsplaatsen zijn ge moeid. Dit gaat in op 1 juni vol gend jaar. Vanaf 1 januari - de tweede fase - zal een regeling worden inge- voérd die is toegespitst op de magazijnis ook door brand verwoest. De brandweer wist gisteravond ternauwernood te voorkomen dat de brand ontwikkeling van de werkgele- oversloeg op een magazijn van automaterialen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. genheid. Hierbij wordt gedacht aan een systeem waarbij de hoogte van de basispremies va rieert afhankelijk van de vraag hoeveel arbeidsplaatsen een be drijf, dat van deze premies ge bruik maakt, schept. De maximale hoogte van deze pre mie wordt bereikt wanneer er een werkgelegenheidsgroei is van vijf procent of meer. De onder grens is een werkgelegenheids- daling van vijf procent. Ook voor deze laatste categorie blijft er nog een forse basispremie over. Verdeelsleutel Minister Lubbers is akkoord met de verdeelsleutel die de socialist Wierenga heeft opgesteld voor de verdeling tussen "algemeen" geldende en "gerichte" premies. Deze sleutel is voor de periode na 1 januari 1978: één derde voor al gemene en twee derde voor ge richte premies. De hoogte van die gerichte premies zal straks af hankelijk zijn van de mate waarin de bedrijven rekening willen houden met de al eerder ge noemde punten. Doelstellingen die daarbij zullen komen zijn - behalve het werkge legenheidsaspect - de zorg voor een schoon leefmilieu, de her structurering van bedrijfstakken en een zuiniger gebruik van energie. De premies zullen zowel in de eer ste als in de tweede fase door de belastingdienst worden uitge keerd. Een nieuw op te richten dienst op het ministerie van eco nomische zaken zal belast wor den met de vaststelling van de hoogte van de verschillende soor ten premies. Eén van de meetin strumenten voor de vaststelling van de werkgelegenheidsgroei zal de loonsomstijging zijn. HILVERSUM (ANP) - "Een voor-examen voordat aan staande automobilisten de weg op mogen zou een goede zaak zijn". Deze suggestie deed drs. G. H. Karreman, van de directie nationale verkeersacademie te Tilburg gisteren in Hilver sum. Hij vond het een voor de hand liggende zaak te komen tot uitbouw van de samenwerking tussen rijscholen en Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) om een betere afstemming tussen opleiding en examen te bereiken. DEN HAAG (SP) - De fami lie van de verleden Kamer voorzitter Kortenhorst weet niets van een gift van 200.000 gulden die de ge vluchte kunstverzamelaar Pieter Menten vlak na de oorlog zou hebben overge maakt. Uit de boekhouding van Korten horst blijkt van niets, zo heeft de Haagse advocaat mr, A. G. Maris gisteren namens de eduwe Kor tenhorst en haar kinderen laten we ten. Hans Knoop, hoofdredacteur van het weekblad Accent, verklaarde vorige week dat hij drie bankaf schriften had gezien die aantoon den dat er van de rekening Knoop zelf ontkent dat bij hoog en bij laag. „Het is een aperte onjuist heid dat ik geweigerd heb bijzon derheden te verstrekken", zegt hij. „Maris heeft mij gevraagd nader aan te duiden op welke wijze, bij welke bank en in welk jaar het geld betaald is. Ik heb hem toen verteld dat de 200.000 gulden in 1951 via een Italiaanse bank en een Oosten rijkse bank gestort werd op de Duitse rekening van Kortenhorst." Knoop heeft wel geweigerd de naam van de bank en de Neder landse functionaris bij de bank te noemen. „Dit zou voor hem ver gaande gevolgen hebben", zei hij gisteravond. De Tweede-Kamerleden Van der Spek en Van der Lek (beiden PSP) zijn van mening, dat oud-RVD- directeur Landrè vrijuit moet kun nen praten over allerlei zaken, die hij als directeur van de Rijksvoor- lichtingsdienst weet over de Menten twee ton was overgemaakt zaak-Menten. Dit blijkt uit gisteren op de rekening van Kortenhorst. Namens de familie Kortenhorst heeft mr. Maris Knoop om nadere bijzonderheden gevraagd. Knoop heeft dat geweigerd, verklaarde de advocaat gisteren. premier Den Uyl en minister Van Agt gestelde schriftelijke vra gen. Een week geleden, tijdens de uit zending van het NOS-programma joumalistenforum, zei de heer Landrè dat hij uit de eerste naoor logse jaren, toen er ook een zaak- Menten was, heel wat zou kunnen vertellen. Maar de ambtseed ver hinderde mededelingen te doen. De pacifisten vinden, dat de heer Landrè van die ambtseed zou moe ten worden ontslagen. „Niet-jood- verklaringen,, in Beijerland van de baan ADVERTENTIE sinaasappelsap WreiXnië«-<a«dt>oaw Zoals alle produkten van menken-landbouw uit de beste grondstoffen gemaakt In dit geval uit de allerfijnste, in de zon gerijpte sinaasappe len. Geen suiker toegevoegd, dus goed voor de slanke lijn. pak mee zo'n literpak verse gezondheid tijdelijk van 149 voor Menten bezocht oorlogs begraafplaats ARNHEM (ANP) - Uit een onderzoek van de gemeente politie van Renkum bij Arn hem is gebleken, dat het echt paar Menten op 10 november de Airborne-begraafplaats in Oosterbeek heeft bezocht en het gastenboek heeft gete kend. Menten schreef: 10/11'76, Peter en Meta Men ten, Blaricum, We will never forget you all. Op de begraaf plaats liggen Britse en Poolse militairen begraven, die sneu velden in "de slag om Arn hem" in 1944. Zoals bekend werd maandag 15 november een vergeefse poging gedaan de vermoedelijke oorlogsmis dadiger in Blaricum te arres teren. Ook is vastgesteld dat Menten en zijn vrouw zich dinsdag 9 november onder de naam P. N. van Heeckeren hebben la ten inschrijven in hotel "De Buunderkamp" in Wolfheze bij Arnhem. Menten liet zich voor enkele dagen inschrij ven, maar verdween de vol gende dag weer. Tijdens zijn verblijf was er in het hotel een congres van hoge politiefunctionarissen. De Renkumse politie in Ooster beek kwam een en ander op het spoor na een tip van de be drijfsleider van het hotel, die had gelezen dat Menten ge bruik kon maken van de schuilnamen Van Heeckeren of Pauw. ZUID-BEIJERLAND (ANP) - Burgemeester en wethouders van Zuid-Beijerland zijn gisteren te ruggekomen op hun besluit uit treksels uit het bevolkingsregister af te geven met daarop de vermel ding van de kerkelijke gezindte. Dergelijke uittreksels worden in de regel gebruikt als bewijs van "niet- jood zijn" bij reizen naar sommige Arabische landen. Eind vorige week had het college een brief ontvangen van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken), waarin om inlichtingen over de kwestie werd gevraagd. Begin dit jaar wijzigden enige ge meenten, zoals Oegstgeest en Prin senbeek, hun houding na een waar schuwing uit Den Haag. Tevoren had hij zich afgevraagd of het rij-examen op het juiste moment worden afge nomen. Voordat een cursist op ver antwoorde wijze kan gaan oefenen in het verkeer zal hij of zij de theo rie, de elementaire handelingen zoals wegrijden, schakelen, stop pen en tenminste een aantal bij zondere verrichtingen redelijk moeten beheersen, zo zei hij. Eerder Onderwijskundig gezien is het dan ook noodzakelijk deze onderdelen eerder te toetsen en pas na een be vredigend resultaat de cursist de gelegenheid te geven om zich ver der in het verkeer op het rijexamen voor te bereiden. Op deze manier wordt bijv. het leren van de theorie vlak voor het rijexamen onmoge lijk gemaakt. De genoemde toets zou in de vorm van een goed om schreven voor-examen door de rij school onder toezicht van het CBR kunnen worden afgenomen. "Er kan zelfs worden overwogen om het deel van de opleiding dat op dit voor-examen is gericht in het kader van de algemene verkeer- sopvoeding al voor het 18de jaar te geven en om hierbij de scholen in te schakelen", aldus drs. Karreman. Achterstand De heer A. Dijkstra, voorzitter van de afdeling auto- en motorrijscho len van de Bovag, betoogde in Hil versum dat de ontwikkeling van het autorijschoolwezen in ons land een achterstand heeft van minstens 20 jaar. "In deze periode is de auto rijschoolhouder als kleine zelf standige in een uitzichtloze positie gemanoeuvreerd en heeft hij geen rechten". Naar zijn oordeel is de doelstelling van de wet rijonderricht motorrij tuigen "het opleiden tot een veilig weggebruiker", pas te verwezenlij ken na een structurele herziening van de rij-opleiding en het rijexa men, waarbij iedere verkeersdeel nemer periodiek wordt begeleid. De heer Dijkstra deed een dringend beroep op minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat op korte termijn in overleg met de rijschool organisaties maatregelen te nemen ter reglementering van de rijscho len, zodat de continuïteit van een kwaliteitsopleiding in de toekomst zal zijn gewaarborgd. U niformiteit Volgens de afdelingsvoorzitter is uniformiteit in de rij-opleiding een voorwaarde om tot een beter ver keersgedrag te komen. "Maar uni formiteit in de opleiding betekent ook uniformiteit in onze rijscholen, bijvoorbeeld met betrekking tot le splan, leermiddelen en lesruim ten". Hij is van oordeel dat het rij examen in de toekomst meer zal moeten functioneren als een be kroning van de opleiding. In dit verband benadrukte hij ook dat de gezamenlijke rijschoolorganisaties in eigen kring een eensgezind be leid moeten VVD wil een fundamentele wijziging grondpolitiek DEN HAAG (ANP) - Vier liberale Tweede-Kamerleden hebben giste ravond, tijdens spreekbeurten in het land, van het CDA geéist me dewerking te verlenen aan een fun damentele verandering van de door de regering bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen over de grondpolitiek. "Als het CDA daar toe niet de politieke wil en de moed opbrengt, maar zich beperkt tot het indienen van onbelangrijke wijzi gingsvoorstellen en zo zal proberen te verhullen, dat het onder het juk van de PvdA doorgaat, dan zal de WD deze houding zonder mede dogen aan de kaak stellen", aldus hebben fractievoorzitter Wiegel en zijn fractiegenoten De Beer, Scher- penhuizen en Tuijnman gezegd, respectievelijk te Lichtenvoorde, te Dronten, te Haren en te Dordrecht. De WD-fractie zal de wetsontwer pen ten scherpste bestrijden, zei den de liberalen. ','In de wetsont werpen staat, dat de regering een eigenaar kan dwingen, zijn grond te verkopen, niet voor de werkelijke waarde; dat een eigenaar jarenlang aan het lijntje gehouden kan wor den; dat een gemeente alleen al op grond van een structuurplan haar voorkeursrecht kan uitoefenen en dat er een mogelijkheid komt, dat dit recht gehanteerd wordt als er nog sprake is van een ontwerp- structuurplan". ADVERTENTIE In het warme vossenhol, door A.D. Hildebrand. Jeugdboek Westfries land, 14.90 Jeugd-vogelgids, door Jaap Looh- uis. Kees de Kiefte en Jan van de Kam. Voor jongens en meisjes van 8 jaar en ouder. Uitgeverij Ploegs- ma, Amsterdam, 9.90 Heinrich Heine, schrijver in bal lingschap, door Ruth Wolf. Uitge verij Kosmos, Amsterdam., 21.50 De avonturier, door M. Minshall. Uitgeverij Hollandia, Baarn. 24.50 Motorbootvaren. Theorie enprak- tijk, door M. Ruytenschildt. Hol landia. 19.75 Oma's Indische keukengeneimen. Authentiek Indisch kookboek, door Oma Keasberry. Uitgeverij Du voer, Amsterdam 11.90

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7