„Inspraak verkrachting democratie" PUBLIEK Pleuntje eist f 20.000,- paleisje' en een nieuw Leidse Studenten Aeroclub heeft eindelijk thuisbasis Buro voorlichting verhuist De bushalte vervalt vanwege geluidshinder VALKENBURG - Na vijfjaar van ploeteren, heen-en-weer- reizen en onderhandelen heeft de Leidse Studenten Aeroclub een thuisbasis gevonden op marinevliegkamp Valkenburg, waar nog met man en macht wordt gewerkt aan een hangar. Vanaf maart '77 zal deze studen ten aeroclub, ontstaan uit een borrelgezelschap, dagelijks het luchtruim kunnen kiezen vanaf Valkenburg. Niet alleen is alle toestemming binnen om een echt zweef- vliegbedrijfje op te zetten, er is nu ook de mogelijkheid door de twintig meter lange hangar, waarvoor de grond welwillend werd afgestaan door het mari nevliegkamp. Er hoeft zelfs geen huur voor te worden be taald. Verder bezit de LSA een twee persoons opleidings zweefvliegtuig, een lier (om het vliegtuig de lucht in te krijgen), twee kabeluitrijauto's en na tuurlijk de nodige vliegers, technici en instructeurs. Alle reparaties, bouwwerkzaamhe den, inspecties en onderhoud worden door de, circa dertig, leden zelf gedaan, om de kosten zo laag mogelijk te houden. Van de contributie kan men het "bedrijfje" net bekostigen. In het verleden was het vaak zo dat de Leidse club een beroep moest doen op soortgelijke ver enigingen in Delft en Oss, die wel de nodige zeefvliegtuigen bezitten. De LSA hoopt echter binnenkort over een tweede vliegtuigje te kunnen beschik ken. Nog steeds heeft de universiteit de zweefvliegsport niet als stu- dentensport erkend, maar de LSA heeft goede hoop dat dit wel snel zal gebeuren. Om aan de nodige financiën te komen is ook het idee geopperd, reclame te gaan vliegen voor bedrijven uit Leiden en omgeving. Die re clameboodschap zou dan, in sticker-vorm of geschilderd, op het vliegtuigje de aandacht moetén trekken. Onderhande lingen hierover met een aantal bedrijven zijn nog gaande. Om een vliegtuig de lucht in te krij gen heeft de LSA zo'n tien man nodig: een sein man, instruc teur, iemand die de lier bedient, een kabelaanhaker, en mensen, die het vliegtuig wanneer het is geland zo snel mogelijk weer te rugduwen naar de startpositie. Het is voor de studenten wel uitkijken geblazen op vliegveld Valkenburg, want het dorp ligt onder het naderingsgebied van Schiphol. LEIDEN - De finales van het schoolvoetbaltoernooi van het middelbaar onderwijs in Leiden, die morgen op sportpark De Vliet gespeeld zouden worden, zijn van wege de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. Evenals de fina les van de basisscholen zullen deze wedstrijden op een nader te bepa len datum in het voorjaar van 1977 gespeeld worden. Acht maanden voor inbreker VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 Schoolvoetbal weer afgelast VOORSCHOTEN - Een 23-jarige beroepsloze man uit Voorschoten hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank acht maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk, tegen zich eisen, wegens door hem gepleegde inbraken in Voor schoten en Leiden. De officier vroeg tevens om voorwaardelijke ter beschikking stelling. Verdachte had ondermeer inge broken in een woning aan het Oran jeplein in zijn woonplaats en een bloemwinkel aan de Schoolstraat. Verder had hij in woonhuizen en winkels in Leiden ingebroken. Hij bekende in totaal dertien inbraken, yerdachte heeft een eerdere ver oordeling wegens inbraken. Geld en sieraden behoorden tot op he den voornamelijk tot zijn buit. Alhoewel de officier meende dat verdachte aan een "flinke straf' toe is pleitte de raadsman juist voor clementie in verband met het feit dat de verdachte, na het overlijden van zijn moeder, aan de heroïne verslaafd is geraakt. Hij vroeg de straf zoveel mogelijk een voor waardelijk karakter te geven. Uit spraak 10 december. Lezing in Leiden over natuurlijke geboortenregeling LEIDEN - In het Academiegebouw van de Leidse universiteit (Rapen burg 73) wordt morgenavond (aan vang acht uur) een lezing gehouden door dr. Ch. Rendu uit Parijs over "natuurlijke geboortenregeling". Dr. Rendu en zijn vrouw zijn al ja renlang actief bezig om in Frank rijk de natuurlijke geboortenrege ling te propageren. Zij behoorden tot de adviseurs die een minder heidsrapport opstelden voor de en cycliek Humanae Vitae. pleit voor nieuw gewest LEIDERDORP - KVP- fractievoorzitter J. Tieken heeft zich gisteravond in de Leider- dorpse raad afgevraagd of het, nu de invoering van mini-provincies financieel geen haalbare kaart lijkt, niet zinvol is opnieuw te komen tot de invoering van gewesten. Hij stelde dit naar aanleiding van de in tensivering van het bestuurlijk overleg tussen de gemeenten Lei den en Leiderdorp. Burgemeester M.A. van der Have deelde mee dat het bestuurlijk overleg juist is geïn tensiveerd omdat er, na het ver dwijnen van het gewest, eigenlijk geen mogelijkheid meer was voor regelmatig onderling overleg. LEIDERDORP - De Leider- dorpse raad had gisteravond alge meen waardering voor de inzet van het WD-raadslid mevrouw I. J. Gehner-Ellenberger, die zich zeer heeft ingezet voor het op poten zet ten van een bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Als alles volgens plan verloopt zal dit onderzoek in januari van het volgend jaar plaats vinden. Drs. J. Verdier (KVP) drukte die waardering gisteravond uit door bloemen te overhandigen. Voor het onderzoek is een voorbe reidingskrediet van 4500 gulden beschikbaar gesteld. Glastra van Loon spreekt in Leiden LEIDEN - Oud-staatssecretaris en D'66-voorzitter mr. Glastra van Loon spreekt donderdagavond in sociëteit Minerva (Breestraat) over "progressief liberalisme". De bij eenkomst wordt georganiseerd door de afdeling Leiden van de Li berale Studentenvereniging Ne derland en is voor iedereen toegan- keljjk. Wethouder Thorn (Oegstgeest) centraal staat. Mr. dr Y.S. de Wilt als Pleuntje's advocaat en mr. E.G. Sprey, die rechtskun dige van de gemeente Noord- wijkerhout is. Maar voordat ik ze aan het woord laat even iets over Pleuntje's verleden. Nu, twintig jaar geleden, kwam ze vanuit Amsterdam naar De Zilk waar ze een alleenstaand huisje kraakte, midden in de bollen velden. Pogingen van de eige naar om haar er uit te krijgen mislukten. Ook een gemeente lijk bevel tot ontruiming liep op niets uit. Pleuntje weigerde haar huisje uit te komen en leidde sindsdien een kluize naarsbestaan Geen water, geen licht, geen verwarming en nau welijks contact met de buiten wereld. Zo verstreken de jaren. Tot op een dag Pleuntje in haar woninkje kwam te vallen. Ze brak een arm. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht. Dat was de gelegenheid voor dierenbe scherming en politie om een kijKje te nemen in haar huisje. Wat men daar aantrof was nau welijks met een pen te beschrij ven. Tientallen schuwe honden en katten, die stuk voor stuk ernstig ziek waren en dan ook direct door een dierenarts uit hun lijden werden verlost. Ka mers waarvan de vloeren be dekt waren met een dikke laag kranten en uitwerpselen. Links en rechts lagen kreperende of reeds half vergane dierenli- chaampjes. Veel dode honden en katten trof men ook aan in holen onder de woonkamer- vloer. Alle meubilair en vaat werk lag kriskras door het huis, eveneens bedekt met uitwerp selen en modder. Met zwavel werd het huisje, waarvan alle ramen stuk waren, ontsmet. Anderhalf uur nadat de ontsmettingsploeg de krot had verlaten, brak er brand uit. Er was geen redden meer aan. Toen Pleuntje uit het zieken huis kwam had ze geen huisje meer. De gemeente Noordwij- Pleuntje in Leiden weer tussen dekatten kerhout kwam met een oplos sing. Speciaal voor haar liet men een houten huisje, kosten ongeveer 11.000 gulden, neer zetten. Met verwarming, met een warm bed, met een ijskast, met wat meubilair. Een paleisje in vergelijking met de krot in het bollenland. Maar Pleuntje weigerde het aanbod. Ze wilde terug naar de plaats waar ze al die jaren had gewoond. Ook een bejaardenflatje weigerde ze. Met onbekende bestemming verliet ze tenslotte De Zilk. Nu zit ze in Leiden. Ze heeft weer veel katten bij zich. Die zijn zo maar bij haar aan komen lopen, zegt ze. "Ik heb een aan trekkingskracht op poezen en honden. Ze komen gewoon naar me toe. Daar hoef ik niets voor te doen". Haar advocaat gelooft dat Pleuntje wel een kansje maakt met haar eisen. "Natuurlijk zit er voor haar niet het bedrag in dat ze eist van de gemeente Noordwijkerhout", zegt hij, "maar iets zullen ze waarschijn lijk toch wel moeten betalen. Men kan zich onmogelijk be roepen op het feit dat Pleuntje in een gekraakt huisje heeft ge woond en dat ze daarom ner gens aanspraak op kan maken. Door niet in te grijpen en de si tuatie met Pleuntje te dulden is er in de loop der jaren een soort rechtsverhouding ontstaan waardoor Noordwijkerhout mede-verantwoordelijk is voor wat er met haar en haar huisje is gebeurd". De rechtskundige van de ge meente Noordwijkerhout zegt dat Pleuntje geen schijn van kans maakt op welke uitkering dan ook. "De enige die in dit ge val een schadeclaim zou kun nen indienen is de eigenaar van de onbewoonbaar verklaarde woning. In feite is hij de gedu peerde. En niet pleuntje van Poelgeest. Zij heeft nergens recht op. De gemeente Noord wijkerhout is in deze niets te verwijten. In feite heeft zij al veel meer voor Pleuntje gedaan dan zij verplicht was. De gemeente Noordv/ijkerhout zal in deze zaak geen duimbreed wijken. Ze staat ijzersterk". OEGSTGEEST - De voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van het busbanenplan in Oegstgeest kunnen doorgang blijven vinden. Het begin deze maand bij de Raad van State ingediende bezwaar van de werkgroep Milieube heer, de werkgroep Fiets ENWB en de vereniging milieude fensie kerngroep Leiden is niet ontvankelijk verklaard. Deze mededeling deed wethouder Thorn gisteravond aan het begin van de vergadering van de commissie openbare werken en sport. Thom voegde er aan toe dat hij had gaan tegen beslissingen. "Wij zijn nagetrokken welke hoeveelheid tenslotte ook maar een kaal li- manuren aan dit besluit ten gronds- chaam". Boesjes vond het feit dat lag hebben gelegen. Hij kwam tot zij niet direct betrokkenen i een totaal van 60. "Dit bezwaar schrift heeft dus de gemeenschap ruim 3000 gulden gekost". Hij liet zich beslist niet positief uit over deze gang van zaken. "Ik vind het een verkrachting van de democra tie dat vrijwel iedereen, op vrijwel elk tijdstip in beroep kan gaan tegen genomen beslissingen. Ik. heb begrip voor degenen die recht streeks in hun belangen getroffen worden door een bepaalde maatre gel maar wanneer dit niet duidelijk aan te tonen valt, vindt ik het min of meer belachelijk". Het commissielid Boesjes liet daarop fel zijn mening volgen. Hij achtte het een van de waarborgen van de democratie dat iedere per soon of groepering die een bestuur lijk, politiek of maatschappelijk doel voor ogen staat in ons land de mogelijkheid heeft om in beroep te KVP Leiderdorp deze zaak absoluut geen reden LEIDEN - Het gemeentelijk Buro Voorlichting van Leiden is bezig met een verhuizing. In de ruimte die tot voor kort door de voorlich tingsambtenaren werd bezet, komt een informatiecentrum voor het publiek. Daar kan men gemeente lijke stukken inzien. In de hal van het stadhuis zal een nieuwe balie4 worden gebouwd, van waarachter de informatrice van Buro Voorlich ting het publiek inlichtingen kan geven. De voorlichtingsambtena ren werken nu in een ruimte, waar vroeger een leeszaal voor raadsle den gevestigd was, achter het toe komstige informatiecentrum. De stadhuisbibliotheek, alsmede de leeszaal voor raadsleden - niet voor het publiek toegankelijk - wordt gevestigd in een ruimte achter het nieuwe onderkomen van de voor lichtingsambtenaren, van wie er één overigens steeds in het infor matiecentrum aanwezig zal zijn. Voorlichtingsambtenaar Lelie- veldt verwacht dat het informatie centrum begin januari officieel zal de wethouder om dergelijke nega- worden geopend, tieve geluiden te laten horen. Hij distantieerde zich nadrukkelijk van de door de wethouder gedane uitspraken. r Thorn:Verkrachting In de hal van het stadhuis zal een Buro Voorlichting het publiek i nieuwe balie worden gebouwd, van lichtingen kan geven, waarachter de informatrice van Pleuntje van Poelgeest, die achttien jaar in De Zilk woonde maar daar een paar jaar geleden noodgedwongen moest ver trekken omdat het krotje waarin ze woonde door onbe kende oorzaak in de vlammen opging, is na wat omzwervin gen uiteindelijk neergestreken in Leiden. Daar heeft ze nu een kamertje ingericht op de kille bovenverdieping van een leeg staande fabriekshal aan het Noordeinde. En evenals in De Zilk (gemeente Noordwijker hout) leeft ze daar met talloze katten die haar enige gezel schap zijn. Vanuit haar nieuwe onderkomen heeft ze inmiddels de strijd aangebonden met de gemeente Noordwijkerhout en via haar pro deo advocaat heeft ze haar eisen op tafel gelegd. Ze wil 10.000 gulden als schade vergoeding voor haar verloren gegane meubeltjes, een zelfde bedrag aan smartegeld "omdat de brand haar zoveel verdriet heeft gedaan" en een nieuw huisje op de plaats waar eens haar krotje stond. Zo niet dan zal de gemeente Noordwijker hout haar 100.000 gulden moe ten betalen. Twee Leidse advocaten probe ren momenteel elkaar de loef af te steken in deze rechtszaak waarin Pleuntje van Poelgeest De ouders van leerlingen van de Sassenheimse basisschool 't Kompas (Parklaan) hebben hun zin. Kortgeleden vroegen ze het gemeentebestuur iets te doen aan de bushalte voor de school. Hun kinderen zouden tijdens de lessen veel hinder ondervinden van het luidruchtig optrekken van de bussen en daardoor steeds worden afgeleid. Maar nu is de concentratie er weer want in overleg met de buson derneming NZH is de halte "wegens geluidsoverlast" geslo ten. NZH-woordvoerder v. d. Sluis: "Het wegvallen van een halte daar is niet zo erg want op de Parklaan stopt de bus op vrij veel plaatsen. Sommige mensen zullen nu iets verder moeten lo pen om bij een halte te komen maar in dit geval vonden we dat van minder belang. Het wegnemen van die hinderlijke geluidsoverlast sprak ons meer

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4