Bewoners bang voor opslag brandgevaarlijke stoffen -«ons— Bebouwing van Stevenshof niet versneld Na brand in naburig pand in Oude Mors MOPA Voor'n mode pruikje Afkeuring over stem gedrag wethouder DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN - De gemeenteraads leden Anne van de Zande (PSP) en Laurens Beyen (PPR) gaan in de raadsverga dering van a.s. maandag vra gen stellen over de situatie rondom de opslagplaats van de firma Bleys aan de Narm- straat. Ze willen o.m. van B en W weten hoe de gang van zaken is geweest bij het aan vragen en behandelen van de hinderwetvergunning en ook willen ze de mening over deze zaak weten van de inspecteur van de volksgezondheid en de brandweer. De raadsleden zullen ook vragen welke maatregelen Ben W kunnen en willen nemen om de "le vensgevaarlijke situatie" in de Oude Morsch op te heffen. Gesproken wordt van een andere vestigingsplaats voor de firma Bleys. Ook zullen de raadsleden het college vra gen of er elders in de stad gif tige stoffen liggen, mogelijk opgeslagen zonder vergun ning, en of B en W een over zicht kunnen geven van plaatsen waar dit soort stof fen zonder geldige hinder wetvergunning is opgesla gen. De opslagplaats van de firma Bleys aan de Narmstraat.Op de voorgrond (nr. 32) de houtzage rij, waar afgelopen zondag nacht een brandje woedde. LEIDEN - Bewoners uit de omge ving van de Narmstraat en de Morsstraat, verenigd in het buurt- comité d'Oude Morsch, willen dat de firma Bleys Chemische Produk- ten uit hun buurt verdwijnt en naar een industriegebied verhuist. De bewoners zijn bang dat de opslag plaats van dit bedrijf aan de Narm straat, waarin diverse brandgevaar lijke stoffen zijn opgeslagen, de buurt nog eens noodlottig zal wor den. Die angst wordt bovendien versterkt door een brandje,-, dat afgelopen zondagnacht uitbrak in het direct naast de opslagplaats gelegen pand Narmstraat 32, waar een hout zagerij van het aannemingsbedrijf Zwart is gevestigd. Door snel optreden van bewo ners en brandweer bleef de schade beperkt tot de houtzagerij (schade circa 500 gulden). Maar het buurtcomité is hierdoor niet ge rustgesteld. Het kan opnieuw gebeuren, re deneert het buurtcomité, de brand kan overslaan op de opslagplaats van de firma Bleys met mogelijk rampzalige gevolgen voor de buurt. Gisteravond heeft het buurtcomité pamflet ten uitgedeeld bij de ingang van het stad huis om de gemeenteraad, die gisteren ver gaderde, te doordringen van de angst die in de buurt leeft. In het pamflet wijst het buurtcomité erop dat de brandweer de brand van afgelopen zondagnacht nog heeft kunnen blussen, maar dat dat veel moeilij ker was geweest wanneer de brand de avond ervoor was uitgebroken. "Dan was de door gang geblokkeerd geweest door in de straat aan twee kanten geparkeerde rijen auto's van bezoekers van de Koets-o-theek (disco-bar red.)", aldus het buurtcomité. Bestrij dingsmiddelen De firma Bleys, die al sinds de laatste werel doorlog aan de Narmstraat (opslagplaats) en de Morsstraat (ingang kantoor) gevestigd is, verhandelt en verwerkt voornamelijk ontsmettings- en bestrijdingsmiddelen, maar levert daarnaast ook grondstoffen voor verf. Sinds 1950, zo blijkt uit gegevens van de gemeente Leiden, beschikt het be drijf over een hinderwetvergunning. Na dien is die hinderwetvergunning, in ver band met uitbreiding, diverse keren (in 1954, '56 en '60) gewijzigd. Begin dit jaar diende het bedrijf opnieuw een aanvraag voor een aangepaste hinder wetvergunning in bij Burgemeester en We thouders in verband met de vervanging van een ondergronds gelegen tank voor 4000 li ter terpentine. De vulleiding van deze tank komt uit in de buitenmuur van de opslag plaats aan de Narmstraat. De tapleiding van de tank loopt naar een brandbeveiligde op slagruimte, waar diverse andere chemische stoffen liggen opgeslagen. Op 25 juni werd er op de voorgeschreven wijze aan de aanvraag om een hinderwet vergunning ruchtbaarheid gegeven, d.w.z. er werden advertenties geplaatst en de firma Bleys moest een affiche ophangen waarin van de aanvraag melding werd gemaakt. Di rect omwonenden werden door de ge meente per brief van de aanvraag op de hoogte gesteld. Het buurtcomité verwijt inmiddels de firma Bleys dat het bedrijf het affiche achter matglas en dus onzichtbaar voor de bewoners heeft opgeplakt. Op 13 juli werd er, eveneens op voorge schreven wijze, een hinderwetszitting be legd. Maar in de voorgeschreven vier weken na de eerste bekendmaking werden er geen bezwaren ingebracht. Op 9 september stuurden B en W een zg. ontwerp-beschikking (waarin een eerste oordeel over de aanvraag wordt gegeven) maar de Inspectie van het ministerie van Volksgezondheid. Formeel had deze 14 da gen de tijd om te reageren, maar op 17 sep tember vroeg de inspectie om uitstel: men wilde de situatie bij de firma Bleys nader onderzoeken. Dat onderzoek is inmiddels afgerond en uit een brief van de inspectie aan de gemeente Leiden (d.d. 23 november) blijkt dat er aan tenminste twee voorwaarden moet worden voldaan, alvorens de hinderwetvergunning mag worden verstrekt. De eerste is dat de tapleiding van de terpentine-tank niet mag uitkomen op de brandbeveiligde opsla gruimte en de tweede voorwaarde is dat het propaangas dat in deze ruimte is opgesla gen, een andere plaats moet krijgen. De nieuwe terpentine-tank is overigens vorig jaar al geplaatst en in gebruik genomen en de propaantankjes staan al veel langer in de brandbeveiligde opslagruimte. De door de inspectie gestelde voorwaarden gelden dus kennelijk met terugwerkende kracht. Heel scala Intussen levert de vraag om een aangepaste hinderwetvergunning nog meer gegevens op dan alleen de vervanging van een terpen tinetank van 4000 liter. In het pand van de firma Bleys, dat loopt van de Narmstraat aan de achterkant naar de Morsstraat aan de voorkant, ligt namelijk een scala aan chemi sche stoffen opgeslagen: 5000 kg. harsen, 2000 kg. zuren, 500 kg. zouten, 1000 kg aceta ten, 1000 kg. sulfaten, 200 liter xyleen, 2000 liter aceton, 200 liter chlorothene en 500 kg. pentachloorfenol. Behalve de zeer brand bare stoffen als terpentine en aceton, wor den met name de stoffen xyleen, chloro thene en pentachloorfenol door het buurt comité 'dOude Morsch als zeer gevaarlijk omschreven. Voor wat de eerste twee stof fen betreft, wordt dat onderschreven door een woordvoerder van de Gorlaeus Labora toria van de Leidse universiteit. "Xyleen", zegt hij, "is zeer bbrandbaar, dat brandt al bij een temperatuur boven 25 gra den. Bovendien is Het schadelijk voor de ogen wanneer die ermee in aanraking ko men. Je moet dit spul ook met rubberhand schoenen behandelen". En over chlorothe ne: "Bfj brand of overmatige hitte kan er bij deze stof fosgeen vrijkomen en dat is het zelfde als zenuwgas. En dat is dodelijk". Het buurtcomité voegt daar nog aan toe dat pen tachloorfenol op het zenuwstelsel kan in werken en bovendien schadelijk kan zijn "Wisten van niets" De Leidse brandweer heeft met dit alles formeel weinig van doen, aldus een woord voerder van de afdeling preventie bij de brandweer. "De Inspectie voor Volksge zondheid houdt zich bezig met het even tuele gevaar dat deze stoffen kunnen ople veren voor de volksgezondheid. Wij zien uitsluitend toe op de brandweertechnische voorzieningen. En die zijn gecontroleerd en die voldoen aan de eisen van brandveilig heid". Overigens raakte de brandweer vol gens de woordvoerder pas van de opslag van brandgevaarlijke stoffen bij de firma Bleys op de hoogte nadat er begin dit jaar een aan vraag voor een aangepaste hinderwetver gunning was ingediend. "Dat is 26 april ge weest, voor die tijd wisten we er niets van". Ter gemeentesecretarie laten ambtenaren weten dat er binnen twee weken wel een definitieve beschikking van B en W op de aanvraag voor een hinderwetvergunning te verwachten valt. Overigens wijzen zij erop dat een eenmaal verstrekte hinderwetver gunning moeilijk kan worden terugged raaid. Artikel 13 van de Hinderwet zegt na melijk met zoveel woorden dat zo'n vergun ning pas kan worden geweigerd als blijkt dat er op geen enkele manier een goede be veiliging kan worden aangebracht met het oog op eventuele gevaren voor volksge zondheid en directe omgeving. "Niet gevaarlijk" De bedrijfsleider van de dirma Bleys, F. van den Heuvel, méént dat er van enig gevaar geen sprake is. "We hebben hier zo'n beetje alle bevoegde instanties op bezoek gehad en die hebben de situatie hier goedgekeurd. En vraag het de buurtbewoners hier maar ze hebben in al die jaren dat we hier zitten, nog nooit last van ons gehad. Er is geen gevaar. Voor die brandbeveiligde ruimte hebben we een speciaal explosiedak. Dat vliegt eraf zodra er brand uitbreekt en het enige wat er dan gebeurt is dat er een steekvlam omhoog schiet". De bedrijfsleider bestrijdt ook dat bij de stof chlorothene die bij de firma Bleys is opgeslagen het dodelijke fosgeen zou kunnen vrijkomen, als de stof met grote hitte of open vuur in aanraking komt. "Er is een bepaalde oplossing aan toegevoegd, daarom is het niet te vergelijken met het oorspronkelijke chlorothene. En daarom is het ook niet zo gevaarlijk". WIM WIRTZ ADVERTENTIE CS Zeg Mona-man. Ik hoor niets dan goeds overdie nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je. ADVERTENTIE ifflj PELATTI V.TONGEREN Leiden. Breestraat 32. tel. 071 -125212 LEI DEN - De herbouw van het afgebrande clubhuis van Westerkwartier (Haagweg- kwartier) schiet goed op. Begin januari hoopt men klaar te zijn met de bouw, die volgens schema verloopt. Met het andere deel van de nieuwbouw, de uitbreiding die tot stand komt met Clubhuis Wester kwartier vordert 250.000 gulden subsidie van de gemeente, hoopt men eind februari klaar te zijn. De ac tiviteiten die gepland zijn voor deze uitbreiding zullen, zolang dit deel nog niet klaar is, zoveel mogelijk plaatsvinden in het "oude", herbouwde clubhuis. Zoals bekend kon men in oktober aan deze herbouw beginnen dankzij een bedrag van 20.000 gulden dat via een grote actie ingezameld was in Leiden. DOLFIJN IN LEIDS MUSEUM LEIDEN - Een dolfijn die in het afgelopen weekeinde dood werd aangetroffen aan een van de oevers van de Westerschelde bij Vlissin- gen, zal een plaatsje krijgen in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden. Volgens de plannen zal het skelet van het dier in de museumcollectie worden op genomen. Het dier is vermoedelijk een bruinvis. Enkele medewerkers van het museum hebben de dolfijn maandag opgehaald in Vlissingen. ADVERTENTIE Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. De mensen houden van 'm. Ouderwets-dik en toch vetarm. Je zuivelste gezondheid voor79 ct de halve liter. Motie van Ham (CDA) op het nippertje door raad verworpen LEIDEN - Op het nippertje hebben de partijen die in Leiden het programcollege van B en W vormen, PvdA en PPR/D'66, kunnen voorkomen dat over het maken van woningbouwplannen voor de Stevenshofjepol- der door de gemeenteraad een ander besluit is geno men dan zij in een gemeenschappelijke ledenverga dering zijn overeengekomen. Doordat wethouder Oosterman (PPR/D'66) en het raadslid Brouwer (PvdA) te elfder ure alsnog de raadsvergadering kwamen bijwonen, werd een voorstel van Ham (CDA) toch met 19-18 verworpen. Ham had in een motie voorge steld dat er uiterlijk 1 juli 1977 een programma van eisen voor het te ontwerpen bestemming plan voor de Stevenshofjepol- der (het gebied tussen de Voor- schotense nieuwbouwwijk Noord-Hofland, rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam), de Rijndijk en de spoorlijn van Den Haag naftr Amsterdam) aan de gemeenteraad moest worden aangeboden; dat er uiterlijk 1 juli 1978 eenglobaal bestem mingsplan ter visie moest zijn gelegd en daarna voor 1 sep tember 1978 het bestemmings plan aan de gemeenteraad ter vaststelling moest worden aan geboden. Dat is iets anders, dan het com promis, dat de F*vdA enerzijds en PPR en D'66 anderzijds over de omstreden bebouwing van de Stevenshofjespolder zijn overeengekomen. Daarin is o.m. vastgelegd dat het globale bestemmingsplan niet vóór 1 januari 1979 en niet na 1 decem ber 1980 aan de gemeenteraad zal worden aangeboden. FVdA en PPR/D'66, in dit geval ge steund door de PSP (en duide lijk niet door de CPN), hebben in de gemeenteraad een meer derheid, maar door de aanvan kelijke absentie van Oosterman en Brouwer dreigde het voor stel van Ham toch met 18-17 te worden aangenomen (vooor- stemmers: CDA, WD, SGP/GPV en CPN). Door tij dens zijn beantwoording van de vragen, die vanuit de raad wa ren gerezen, tijdig een schor sing van de vergadering te vra gen, voorkwam PvdA- wethouder Waal dat er „te vroeg" gestemd zou worden. Tijdens de schorsing vervoeg- „Het Leids college verdient een motie van afkeuring en het we thouderskoppel „wonen" (Waal en Verboom) een motie van wantrouwen", zei hij bij die ge legenheid Zonder overigens dergelijke moties in te dienen; ook gisteravond liet Ham dat achterwege. Wel ging PvdA- fractieleider Meijer in op de woorden van Ham vorige w ek. Hij wees erop dat in het urgen tieprogramma van het CDA be bouwing van de Stevenshofjes polder niet voorkomt en dat Ham er als wethouder destijds kennelijk niet in geslaagd was om zijn mede-wethouders te winnen voor zijn standpunt over de volkshuisvesting. Meijer doelde daarmee op het feit dat onder leiding van de toenmalige wethouder Ham er weliswaar een volkshuisves tingsnota (waarin uitgegaan wordt van bebouwing van de Stevenshofjespolder) tot stand is gekomen, maar niet aan de gemeenteraad is aangeboden. Het CPN-raadslid Hoeven liet gisteravond blijken het volledig eens te zijn met Ham, waar het diens haast om te bouwen in de Stevenshofj spolder betreft. Hoeven: „Het college erkent dat er woningnood is, maar de meest voor de hand liggende oplossing wordt op de lange termijn geschoven. Straks moe ten we tenten gaan huren van een of andere oliesheik". Ook WD'er Kuijers schaarde zich achter de motie van Han. Hij becijferde dat, voortgaande in het tempo dat het college beoogt, er niet vóór 1985 in de polder gebouwd zal worden. Suggestie Zijn suggestie om de ontwikke ling van de plannen voor de Stevenshofjespolder niet door den Brouwer en Oosterman gemeente-ambtenaren te laten zich alsnog ten stadhuize, verrichten, „uit te beste waardoor de partijen die het den" werd door wethouder college vormen, alsnog aan een Waal afgewezen. „Dat kan je al- meerderheid kwamen om het leen maar doen, als er een dui- voorstel van Ham met 18—19 te delijk beleid is vastgelegd", verwerpen. CDA-fractieleider Ook verbaasde Waal zich over Driessen wond zich nogal op de opwinding van Ham, omdat over deae gang van zaken en hij er volgens hem maar een ver eiste van wethouder Ooster- schil van vier maanden bestaat man, die „in dienst van ons in de procedure die B en W voor staat", dat hij antwoord zou ge- ogen staat, en die, welke door ven waarom hij nu pas in de het CDA-raadslid gewenst vergadering was verschenen, wordt (1 september 1978 of 1 ja- Deze zei daarop: „Ik voel me nuari 1979). Dat het verschil vanavond niet goed, en omdat groter is, werd door Ham, maar ik morgen ook weer een drukke ook door Beijen (PPR/D'66) be- dag heb en er vanavond geen toogd. In het compromis van punten op de agenda stonden PvdA en PPR/D'66 wordt ge- die mijn portefeuille betroffen, sproken van „na 1 Januari ben ik thuis gebleven. Maar 1979" en in de motie-Ham over halverwege de avond ben ik me vóór 1 september 1978" waar beter gaan voelen en hierheen het gaat om het vaststellen van gekomen". een bestemmingsplan. Ham: „Dat kan wel meer dan een jaar flppn mntipq schelen". Langerak (WD) liet iiiuuica nog weten eventuele moties van Het CDA-raadslid Ham uitte wantrouwen tegen Verboom vorige week al felle kritiek aan niet, maar tegen Waal wel te zul- het adres van het college, in len steunen. Zoals gezegd, wer verband met het op de lange den dergelijke moties niet in- termijn schuiven van het bou- gediend, hoewel Waal zei wen in de Stevenshofjespolder. „Komt U maar op". LEIDEN - Een meerderheid van de gemeenteraad vindt dat het stemgedrag van wethouder Van Aken in een vergadering van de EZH (Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland), waar hij Leiden vertegenwoordigde, afgekeurd moet worden, omdat hij zich niet duidelijk tegen Neder landse deelname aan het Franse kweekreactorproject Super- Phénix heeft verzet. Die meerderheid bestond uit 22 tegen 12, terwijl drie raadsle den zich van stemming onthiel den. Voor het afkeuren van Van Akens stemgedrag spraken zich uit de fracties van de WD (be halve Wessels), het CDA (be halve Van Zijp), de PSP, de CPN, de PPRID'66 raadsleden Beijen en Van Oosten en ook drie partijgenoten van de we thouder: de PvdA-raadsleden Groos, Duivesteijn en Höppe- ner. Ook zijn collega-wethouder Oosterman liet blijken dat hij het niet eens was met het stem gedrag van Van Aken, maar onthield zich bij de stemming over de afkeuring hierover. In de bewuste vergadering van de EZH pleitte Van Aken ervoor dat de EZH nog geen standpunt over het Super-Phénix-project de beslissing van ae 't weede Kamer zou moe ten afwachten. PPR /D' 66- raadslid Beijen, indiener van de motie van afkeuring, vond dat Van Aken zich tegen het pro ject had moeten kerenomdat de gemeenteraad in 1973 toen de ontwikkeling van een kweek reactor in het Westduitse Kal kar aan de orde was zich duide lijk tegen kernenergie had uit gesproken. Terwijl Van Aken meende zich van een duidelijk standpunt in de EZH-vergadering te moeten onthouden omdat er in de ge meenteraad sindsdien niet meer over kernenergie is gesproken, vond Beijen dat "er alleen maar meer twijfel is gerezen over het gebruik van snelle kweekreac toren". De motie van Beijen bevatte ook andere onderdelen, waartegen een raadsmeerderheid zich ver zette. Formeel werd de totale motie verworpen en dus de af keuring officieel niet door de raad uitgesproken. Maar om dat er over de onderdelen van de motie afzonderlijk werd ge stemd, werd wel duidelijk hoe een meerderheid over het stem gedrag van de wethouder in de EZH-vergadering oordeelde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3