Kritiek van PvdA op ministeries OGB niet voordeliger Mr. J. B Eerst krediet vragen, dan uitgeven Asbestlozing inLeiderdorpse raad Binnenkort rapport over Schiphollijn CORRESPONDENT(E) DINSDAG 30 NOVEMBER 1970 LEIDERDORP - De Leiderdorpse raad heeft gisteravond bijna een uur besteed aan de gang van zaken rond de lozing van asbest door de groothandel in bouwmate rialen Gebr. Kruyt BV. Burgemeester M. A. van der Have las een vrij uitgebreide verklaring voor over het hoe en waarom van de sluiting van de Eternit-zagery van het bedrijf. Een en ander was met name voor PvdA-woordvoerder Bezemer aan leiding om scherpe kritiek aan het adres van de ministeries van sociale zaken en volksgezondheid te uiten. De kritiek van Bezember gold met name het feit dat de ministeries, minister Boersma heeft een asbestbes luit in voorbereiding, wel op d§ hoogte zijn van de gevaren van asbest, maar tot nu toe verzuimd hebben de gemeentebesturen daarvan op de hoogte te stel len. "Voorafgaande aan het asbestbesluit zou men natuurlijk best een brief naar de gemeenten sturen waarin gewezen wordt op de risico's." Hij meende overigens dat ook de arbeids-inspectie, die op de hoogte was van het feit dat bij het zagen van Eternit in het bedrijf asbeststof vrijkomt, in deze enige blaam treft. Laks Tenslotte maakte inmiddles het ambtenarenapparaat het verwijt dat te laks is gereageerd op klachten over stof-overlast "Men wist al sinds augustus dat erin de buurt geklaagd werd en men had inmiddeld kunnen weten dat aan het daarbij vrijkomende asbeststof gevaren kleven. Het is voor mij een raadsel waarom er niet eerder gewaarschuwd is. Naar mijn smaak hadden de betrokken ministeries, maar in ieder ge val B. en W., onverwijld op de hoogte moeten worden gebracht." Fractieleider drs. J.A. Dop van de WD wees op het feit dat Nederland in zaken als deze nogal achter loopt "In Engeland en Amerika is men zich de gevaren van asbest al veel langer bewust. Daar bestaan al jaren lang allerlei maatregelen, die voortdurend ver scherpt worden". Evenals dr. J. Hekkelman van de PCG stelde Dop zich op het standpunt dat er door het college snel en adequaat is gehandeld. Mevrouw I.J. Gehner-Ellenberger (WD) vroeg zich tenslotte afin hoeverre het mogelijk is het bedrijf uit de Leider- dorpse bebouwde kom te verwijderen. Zinloos Burgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp meende dat het ambtenarenkorps geen blaam treft, gezien het gebrek aan deskundigheid en het uitblij ven van ministeriële voorschriften. Wel vroeg hij zich af waarom de Leiderdorpse huisartsen, die naar zijn smaak veel meer deskundig op dit terrein zijn, niet veel eerder hebben gereageerd. Van der Have achtte een bevolkingsonderzoek op dit moment zinloos. Hij wees erop dat in Leiderdorp al jaarlijks een bevol kingsonderzoek wordt gehouden, maar hij vroeg zich af of er nu, terwijl schadelijke effecten pas over enkele tientallen jaren worden verwacht, al enig re sultaat van dergelijke onderzoeken te verwachten valt. Boesjes: irritatie OEGSTGEEST-Het Oegstgees- ter raadslid mr. J. Boesjes PvdA) stak gisteravond tijdens de vergadering van de commis sie openbare werken en sport zijn irritatie aangaande een voorstel tot het verlenen van een krediet voor het bouwrijp ma ken van bepaalde gronden, niet onder stoelen of banken. Na lange discussies kwam name lijk aan het licht dat het ge vraagde bedrag inmiddels al voor het grootste gedeelte was besteed. "Ik ben van mening dat het col lege r recht voor uit moet ko men wanneer een krediet al is uitgegeven en het niet in een voorstpl moet laten uitkomen alsof het tegendeel waar is. De raad mag niet om de tuin geleid worden. Het is belachelijk dat wij in deze commissie eerst een lange tijd vragen moeten stellen alvorens de waarheid te ont dekken." Boesjes vond het een zeer merkwaardige zaak omdat een dergelijk feit zich inh t ver leden al eens eerder heeft voor gedaan. Hij stelde dat men zich van de toen geuitte kritiek weinig heeft aangetrokken. Ook de overige commissieleden wa ren van mening dat deze ondui delijkheid zwaar moest wegen en allen wilden over het voorstel alvorens tot een standpunt te komen fractieberaad. Minder discussies deden zich voor bij de overige agendapun ten. Het beschikbaar stellen van het krediet voorde reconstructie van de Leidse buurt e.d. (bus- banenplan) ondervond geen tegenstand. Wel blijkt uit het voorstel dat er geen subsidie verwacht mag worden vanuit de pot 'aanvulllende werken'. Dit heeft als gevolg dat het ge deelte tussen het viaduct en het Appolloplein niet voorzien zal worden van een nieuwe riole ring. Dit gedeelte werd door geuite ministerie niet subsi diabel geacht en zal daarom ook niet worden opgenomen in het busbanenplan. Op vragen van mevrouw Zou tendijk (WD) fractieberaad aangaande de profilering van dit stuk, antwoordde wethouder komen. het gedeelte ook niet voorzien zal worden van asfalt, maar de klinkerbestrating zal behouden. Het voorstel betreffende een bij drage van f. 15 £00 beschik baar te stellen voor het kleed en clubgebouw %van de Leidse Mixed Hockey Club werd nog, op voorstel van de heer Kraan (CDA), aangehouden tot meer duidelijkheid zal zijn verschaft over de opbouw van dit bedrag. In het verleden heeft Oegstgeest 250.000 gulden beschikbaar ge steld voor het kleedgebouw. Apotheken Gemiva praat met inwoners Zoeterwoude Vertegenwoordigers van de stichting Gemiva (links) hadden gisteravond een eer- i ste gesprek met vertegen- J woordigers van het Zoeter- ,:l woudse verenigingsleven. De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 november tot 3 de cember door. Apotheek Kok, Rapen- (01717). DINSDAG Rijnsburgerweg 163, spreekuur alg. bu reau voor levens- en gezinsvragen, 7.3- 0-8.30 uur nam. Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 0-1 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, ouderensoos, Repelsteel 2-5 uur nam., volksdansgroep, 7-8.30 uur nam., yoga, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam., yoga 6.30-8 uur nam., Nederlands, studiebegeleiding BVB 1,8.10 uur nam., jazz-ballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, yoga, zeefdrukken, jazz-ballet, fotograferen, tekenen en schilderen, alle groepen* vanaf 8 uur uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat la, lezing "Science-fiction, toekomstfantasie", door Manuel van Loggem, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, de Nederlandse Operastichting met "The Fantasticks", Stadhuis, vergadering werkgroep kabel-tv, 4 uur nam., vergadering com missie interne organisatie en beheer, 4.30 uur nam., gezamenlijke commissie vergadering ruimtelijke ordening en openbare werken, volkshuisvesting en mische aangelegenheden, 7.30 uur nam. Raadhuis Wassenaar, verkeers- en wel- zijnsoverleg, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, c welzijn en onderwijs, 8 uur r Gemeentehuis Oegstgeest, maatschappelijk aangelegenheden, 8 ZOETERWOUDE - Op uitnodiging van enkele Zoeterwoudenaars waren gisteravond talrijke vertegenwoordigers van plaatselijke organisa ties, de kerken, verenigingen e.d. naar Ons Huis gekomen. Deze bijeenkomst hield verband met de voorgenomen vestiging van de stichting Ge miva in de Zwetpolder. Hoewel sommigen van mening waren dat het allemaal nog wat ongrijpbaar en voorbarig is stemde men in met de vorming van een contact groep waarvoor zich tien personen beschikbaar stelde. Deze zal initiatieven ontplooièn om te komen tot een goed begrip van de zwakzinni genzorg en het werk van de stichting Gemiva, met name betreffende het nieuwe tehuis in de Zwetpolder, in het bijzonder. Overigens zijn er weinig redenen om aan te ne men dat de bewoners hiervan niet door de be volking zullen worden geaccepteerd. Bij de hoorzittingen, het ter visie leggen van het be stemmingsplan en op de open dagen is geen en kele weerstand gebleken, zo werd er geconsta teerd. Bij de "terreinverkenningen", zoals deze werd genoemd, zal de contactgroep nauw samenwer ken met Gemiva. Overleg en voorlichting staan daarbij hoog in het vaandel geshreven, aldus de heer Kolff. Binnen een jaar zullen de aanwezigen terugkomen om te vernemen waar de contact groep zich mee bezig gehouden heeft en in hoe verre initiatieven kunnen worden aangevuld of overgenomen. Volksverlak kerii Informatie Morgenavond is er in het Vrouwen café aan de Nieuwe Rijn 20a in Lei den een informatie- en discussiea vond die vooral bedoeld is voor vrouwen die nog geen of slechts weinige bezoeken aan het vrou wencafé hebben gebracht. Er wordt gepraat over het waarom van een vrouwencafé en of het zo door moet gaan. Verder wordt er naar ei gen ideeën gevraagd. Nadere in formatie over de avond en het café is te verkrijgen bij Corrie Meus of Rita Puts, beide bereikbaar op tele foonnummer 144336. De avond be gint om 20.00 uur. Verheugd Excelsior, één van de oudste Leidse gymnastiekverenigingen, boven dien de enige specifieke herenver eniging - breidt haar activiteiten uit. Zij - of zou je in geval van een her envereniging eigenlijk niet toch maar beter van hij kunnen spreken - richt haar aandacht nu ook op de Merenwijk, waar aan het Valken pad lessen zullen worden gegeven. De uren daarvan liggen als volgt maandag 17.00 tot 18.00 (5 tot 7 jaar), dinsdag 17.00 tot 18.00 (8 en 9 jaar), dinsdag 19.00 tot 20.00 (10 en 11 jaar), dinsdag 20.00 tot 21.00 (12 tot 15 jaar) dinsdag 21.00 tot 22.30 (jeugd vanaf 16 jaar en senioren). Jazz Woensdagavond treedt het Jazz- kwintet van Rob Tichelaar op in het Leidse café De Twee Spieghels (Nieuwstraat). Het kwintet bestaat qit Rob Tichelaar (trompet en per cussie), Alex Philipse (piano), Ferry Meiniger (basgitaar) Enno Spaan derman (tenorsax) en Jan Pilon (drums). Het vijftal brengt voorna melijk funky-jazz. Aanvang 21.30 Tentoonstelling De Leidse Wetenschappelijke boekhandel Ginsberg organiseert, in samenwerking met de uitgever smaatschappij Sijthoff, een ten toonstelling van werken van die au teurs, die hebben bijgedragen tot de reputatie van de Leidse univer siteit. De tentoonstelling is vanaf vandaag tot en met 11 december geopend. WARMOND - Gisteravond besloot de Warmondse gemeenteraad de behandeling van de begroting voor het komend jaar. Op vragen van CDA-woordvoerder Tulp deelde burgemeester W. F. de Vreeze mee dat er voorlopig nog geen sprake is van ingebruikname van de tijde lijke overweg aan de Padoxlaan. Het wachten is op adviezen van de door Warmond aangetrokken des kundigen, waarna een bestem mingsplan kan worden voorbereid. Pas daarna zullen aanlegvergun- ningen worden gegeven en dan is er pas sprake van gebruik van de tij delijke overweg, die alleen maar gebruikt zal worden tijdens de bouw van het spoorwegviaduct over de Oraqjelaan. Burgemeester De Vreeze deelde mee dat er tijdig informatie aan de bevolking zal worden verstrekt. Verder leverde het tracé voor de toekomstige provinciale weg 6 stof tot discussie. Zoals bekend is er tussen Leiden en Warmond een strijd gaande over de exacte ligging van de weg; dit in verband met de laatste fase van de bouw in de Me renwijk. Deze ligt voor een deel op grondgebied van Warmond. Deze gemeente verwijt Leiden op teke ningen het tracé van de weg in Warmondse richting te hebben ver schoven. PW-woordvoerder A. Heemskerk drong aan op indiening van een bezwaarschrift tegen de aanleg van de weg; de raad besloot uiteindelijk er bij Provinciale Sta ten op aan te dringen het "oor spronkelijke" tracé te handhaven. De Warmondse raad besteedde gis teravond uitgebreid aandacht aan de problemen van de Warmondse verenigingen, die door de op han den zijnde sluiting van De Burcht dreigen zonder accommodatie te komen. CD A-er Bonnet stelde voor één groot gebouw neer te zetten waar niet alleen de Warmondse verenigingen, maar ook het te krap behuisde Warmondse anjbtenare- Bonnet: "Een groot onderko- napparaat gehuisvest zouden kun nen worden. Een dergelijk plan zou het gemeentehuis, het kantoor van de dienst gemeentewerken, de Burcht, het Trefpunt en de Sint Nicolaas-school overbodig maken. De meerderheid van de raad vond dat een nogal drastische oplossing en vreesde vooral de financiële ge volgen van een dergelijk plan. Er werd overigens nog geen directe beslissing genomen. WD-er Pauli pleitte voor voorzich tigheid bij de invoering van de on roerend goedbelasting. Hij vreesde dat anders de toch al kwetsbare Warmondse middenstand de dupe van de invoering zal worden. WOENSDAG Café De Twee Spiegels, Nieuwstraat 11, optreden jazzkwintet Rob Tichelaar, 9.30 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam., vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam., gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen. zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. LAK-theater, Levendaal 150, The Euro pean Theatre group of Cambridge Uni versity met "Julius Ceasar" van Shakes peare, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, Zuidelijk Toneel Globe met "Vooijaarsontwaken", 8.15 Academiegebouw. Rapenburg, lezing over natuurlijke geboorteregeling door Ch. Rendu, 8 uur nam. Augustinus, Rapenburg 24, Libanon- avond van het Palestina-comitee, 8 uur Pas op voor zakkenrollers LEIDEN - De Leidse politie waa schuwt het winkelende publiek i deze drukke sinterklaastijd vot zakkenrollerij. Zowel van een 73-jarige Leidenaar als van een 66-jarige inwoonster van Oegstgeest werd zaterdagmid dag tijdens het gedrang bij de bus halte op de Vismarkt een porte- monnaie gerold. Het ging in dit ge val om bedragen van resp. 70,-en 35,-. Een 20-jarige Leidse stu dente raakte haar portemonnaie kwijt, toen zij op het station in een trein wilde stappen en daarbij ge hinderd werd door een tot nog toe onbekend gebleven man. LEIDERDORP - "Volksverlakke rij," aldus kwalificeerde PCG- woordvoerder mr. J. Reugebrink - in het dagelijks leven lector in het belastingrecht - gisteravond de on roerend goedbelasting. In de Lei derdorpse raad voerde de heer Reugebrink een stroom van argu menten aan die tegen de invoering van onroerend goedbelasting plei ten. Zo stelde hij dat de invoering van bedoelde belasting een stuk belasting-ongelijkheid teweeg zal brengen omdat de diverse gemeen ten verschillende tarieven hante ren. Dat scheelt vaak honderden guldens, zo toonde Reugebrink aan. Hij vreesde dat daardoor het argument van de hoogte van de be lastingen straks een argument zal worden bij het kiezen van een woonplaats: "En daardoor hebben alleen diegenen, die vrij zijn in de keuze van een woonplaats, voor deel. Dat betekent dat de rijken straks naar goedkope gemeenten zullen verhuizen terwijl arme ge meenten - die juist hoge belasting tarieven moeten hanteren - hun fi nanciële positie over de ruggen van de minder-draagkrachtigen hoog moeten houden." Reugebrink stelde zich verder op het standpunt dat van het argiv ment, dat de gemeenten meer fi nanciële ruimte krijgen, ook bij zonder weinig terecht komt. "De invorderings- en invoeringskosten van deze belasting zijn zo hoog dat de gemeenten in ieder geval voor lopig nog niet op financieel voor deel behoeven te rekenen. Reugebrink sprak verder de vrees uit dat de gemeenten straks hele maal geen geld zullen ontvangen omdat het Koninklijk Besluit over de onroerend goedbelasting in strijd zou zijn met een artikel uit de gemeentewet. Daarover loopt een tweetal beroepen - waaronder één in Leiden. "Maar daar kunnen wij hier, op deze plaats, toch niets aan doen. Het wachten is op een uit spraak." Fractieleider drs. J.A. Dop van de WD had vooral bezwaren tegen de verschillen in tarieven voor eige naar en gebruiker Hij meende dat getracht moet worden de zaken wat dichter bij elkaar te brengen. Ook de extra verhoging van de rein igingsrechten, vijf procent op de al eerder voorgestelde verhoging van zeven procent, leverde stof tot dis cussie. Mr. J. Reugebrink voerde aan dat er sprake is van ongelijk heid, omdat eensluidende tarieven worden gehanteerd. Hij vroeg zich, samen met woordvoerder J. Beze mer van de PvdA af of het niet mo gelijk is wat meer differentiatie in de tarieven aan te brengen. Nadat een voorstel van WD-er Dop, om de rechten niet met vijf maar met zeven procent extra te verhogen, was afgewezen schaarde de raad zich - met uitzondering van mr. Reugebrink - achter het voor stel van B. en W. PvdA-er Bezemer tekende daar overigens wel bij aan dat er vóór volgend jaar een betere regeling gevonden zal moeten zijn. Telefoon gekraakt LEIDEN - Op de Vrouwen- weg is in het afgelopen wee keinde een telefooncel ge kraakt. Uit de geldcassette van het apparaat werden on geveer vierhonderd kwartjes ontvreemd. De schade aan het toestel zou bijna duizend gul den bedragen. Been gebroken bij botsing LEIDEN - Een 20-jarige Lei denaar brak zijn linkerbeen, toen hij gisteravond op de hoek van de Marnixstraat en de Van der Duynstraat met zijn motor tegen een auto bot ste. De over de Marnixstraat rijdende motorfietser zou de uit de Van der Duynstraat komende auto te laat hebben opgemerkt. De EHD zorgde voor vervoer naar het Acade misch Ziekenhuis. Geen wijkdienst LEIDEN - De wijkdienst van de Leidse gemeentepolitie zal morgen de gehele dag niet be reikbaar zijn. Deze onbereik baarheid van zowel de wijk dienst in de Merenwijk als die in het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat houdt ver band met een interne verhui zing. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar. tel. 134687. Onderwij s winkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur. do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Zoeterwoude, geen groeikern meer, wel een dorp waar oog voor landschappelijk schoon en begrip voor de eigen bevolking een belangrijke rol spelen. Daarentegen kent Zoeterwoude ook een belangrijke industrie. .Kortom, Zoeterwoude mag dan geen gemeente zijn waar dagelijks spectaculaire gebeurtenissen te verwachten zijn, het kent toch zijn eigen spanningsveld. Het Leidsch Dagblad heeft in Zoeterwoude een groot aantal abonnee's, die recht hebben op goede, accurate verslaggeving over wat er in de eigen woonplaats omgaat. Wij zoeken daarom een (in Zoeterwoude) die niet alleen bekend is met het plaatselijk gebeuren, maar bovendien beschikt over een vlotte pen en een dosis inventiviteit. Een man of vrouw die niet alleen de verslaggeving over (raads)vergaderingen voor zijn of haar rekening wil nemen, maar die ook nog eens met een leuk verhaal op de proppen weet te komen. Geïnteresseerden die meer over deze, free-lance, functie willen weten kunnen contact opnemen met Hans Meijer of Bram van Leeuwen, beiden bereikbaar op de redactie van het Leidsch Dagblad, tel. 071-125260. (Of op hun respectievelijke privénummers 121308 en 764471). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2