LEIDSCH DAGBLAD 'Burgeroorlog' in betaald voetbal Kabel-tv -geschil lijkt nu opgelost 1977 Den Uyl somber over „Tijd voor alarmklok" Vakbonden spelers en oefenmeesters maken zich op voor „totale strijd" :L' Nederlandse rechter bevoegd in Rijnzaak99 vihamifbultsnger nv Scherpe kritiek van Leiderdorpse PvdA Nekkramp bij Leidse soldaat DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35102 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT - De besturen van de belangenorga nisaties WCS en WON hebben het sectiebe- stuur betaald voetbal de oorlog verklaard. De Spelersvakbond en de vereniging van oefenmeesters hebben het contact met het sectiebestuur verbroken en zullen daartegen op alle fronten een totale strijd gaan voe ren. WCS en WON hebben o.m. besloten de minister van CRM te vragen het sectiebestuur onder bewind te stellen van een financiële regeringscommissaris, wegens gebleken wanbeleid. Zij zullen voorbereidingen treffen voor een al gemene staking. /-< De van oorlogsmisdaden be schuldigde Pieter Menten was op 10 november met zijn vrouw op de oorlogsbe graafplaats in Oosterbeek. Vijf dagen voor zijn mis lukte arrestatie tekende hij in het gastenboek met "We zullen jullie nooit vergeten" PAGINA 7 Herman van Veen zal vol gend jaar voornamelijk in het buitenland optreden PAGINA 5 I Tennistoernooi in Ahoy sterker bezet dan ooit PAGINA 9 t Kerstpot van Leger des Heils werd een symbool PAGINA 11 I Libië trekt zich terug uit de vredesmacht in Libanon PAGINA 13 I Sigarettenrook ook voor niet-rokers schadelijk PAGINA 15 20 PAGINA'S Dat alles omdat zaterdag jongstle den voor de zoveelste maal is ge bleken dat het huidige sectiebes tuur een gezamenlijk optreden met de belangenorganisaties aan de laars lapt. Zo weigerde voorzitter Hogewoning vertegenwoordigers van de organisaties het woord te geven in de algemene vergadering betaald voetbal. Van de al zeven jaar in het vooruitzicht gestelde medezeggenschap, kon daardoor weer geen sprake zijn. Het sectiebestuur wordt verweten dat daarmee het uitgangspunt van het overheidsbeleid (een gezamen lijk optreden van de KNVB en de belangenorganisaties) moedwillig van de baan wordt geschoven. "Dit sectiebestuur is slechts uit op het behoud van eigen bestuurszetels". Dat wordt gezegd in een verklaring, die is opgesteld nadat de voltallige besturen van WCS en WON zich in Utrecht hadden beraden over de ontstane crisis in het betaald voet bal, daarbij bijgestaan door verte genwoordigers en juridische advi seurs van het NW. De verklaring bevat acht punten. Besloten werd: 1. De minister van CRM te vragen het sectiebestuur onder bewind te stellen van een financiële rege ringscommissaris, dit wegens ge bleken wanbeleid. 2. Elke verdere uitkering uit de algemene middelen te staken tot de inspraak en medezeggenschap van de werknemers een feit is gewor den. 3. De minister van sociale zaken te verzoeken de looncontroledienst een algemeen onderzoek te laten instellen naar de minimum lonen in het betaalde voetbal en andere wet telijk voorgeschreven arbeids voorwaarden. 4. In een kort geding afschaffing van het transfersysteem en partici patie in de televisierechten te vor deren. 5. Voorbereiding te treffen voor Leiden krijgt f 175.000 voor walmuren LEIDEN - Leiden krijgt alsnog subsidie (bij elkaar ongeveer 175.000 gulden) voor het herstel van de walmuren langs de Stille Rijn, dat in het begin van de jaren zeven tig werd uigevoerd. Het ministerie van CRM (Monumentenzorg) heeft dit de gemeente gisteren officieel meegedeeld. Over deze kwestie is nogal wat be roering geweest, wat leidde tot een onderzoek door de gemeenteraads commissie voor de Rekeningen. In 1971 had het ministerie van CRM het toenmalige college van B en W laten weten dat het bereid was sub sidie te geven voor het herstel van de walmuren langs de Stille Rijn op voorwaarde dat Leiden nauw over leg zou voeren met de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Die brief heeft pas zeer laat,toen het werk al lang bezig was, de afdeling Ge meentewerken bereikt. Het minis terie deelde in 1973 mee dat het niet tot subsidie zou overgaan, omdat het gevraagde overleg niet had plaatsgevonden. Later bleek Mo numentenzorg bereid subsidie te overwegen als Leiden een nadere specificatie zou inzenden. Dat laat ste gebeurde in juli van dit jaar en daarop is besloten de gemeente alsnog de gelden uit te keren. Storm een algemene staking naar Frans voorbeeld, die aldaar tot democra tisering van het betaalde voetbal heeft geleid. 6. Voortzetting van de contacten met de FBO teneinde in de werknemer-werkgever sfeer de be langen van voetballers en oefen meesters te blijven behartigen. 7. Het NW te verzoeken zijn in vloed aan te wenden om de bedrijf stak betaald voetbal terwille van de actieve en passieve recreatie van de ondergang te redden. 8. Een beroep te doen op het par lement de democratisering in het betaalde voetbal veilig te stellen. Superbenzine wordt 2 cent goedkoper ROTTERDAM - De superbenzine wordt zaterdag 2 cent per liter goedkoper. Ook enkele oliepro- dukten dalen in prijs. Zo zakt de dieselolie 1,3 cent per liter, de pe troleum 1,4 en de de buisbrandolie 1,2 cent. De normale benzine ver andert niet in prijs. Dit zegt men in kringen van oliehandelaren. Het ministerie van Economische Za ken bevestigde deze cijfers niet, wel dat de prijzen zullen dalen. Dat heeft te maken met het zakken van de notering op de vrije markt, hetgeen veroorzaakt is door een groot aanbod (met name uit Rus land) en een relatief kleine vraag (bet zachte weer) en de verander ing in de koers van de Ameri kaanse dollar. Overigens zijn de olieproducerende landen - zoals gemeld - van plan hun prijzen da nig op te schroeven. Of dit gevol gen zal hebben voor de benzine prijs hier is nu nog niet bekend. Europese hof: ROTTERDAM/LUXEMBURG (ANP) - Het Europese hof in Luxemburg acht de Nederlandse rechter bevoegd een uitspraak te doen in de rechtzaak, die de Stichting Reinwater in Amster dam en de Westlandse tuinders tegen de Franse kalimijnen heb ben aangespannen in verband met de Rijn vervuiling. De Stichting Reinwater acht deze uitspraak van eminent belang, niet alleen voor hen die schade ondervinden van de verontrein iging van deze rivier maar ook voor alle acties tegen grensover schrijdende milieuvervuilers. Het hof deed deze uitspraak van morgen. De advocaat-generaal van het Eu ropese hof had de rechters op 10 november j.l. een overeenkom stig advies gegeven. De uitspraak van het hof houdt in, dat een rechter in het land waar de schade van een milieuverontrein iging wordt ondervonden de ver oorzaker hiervan in een ander land kan veroordelen. Deze principe-uitspraak van de Eu ropese rechters zal worden door gestuurd naar het gerechtshof in Den Haag, die de rechtzaak van de Westlandse tuinder tegen de kalimijnen in de Elzas in hoger beroep behandelt. Eerder had de zaak gediend voor de rechtbank in Rotterdam, die zich niet be voegd achtte een uitspraak te doen. De Stichting Reinwater spande twee jaar geleden namens de tuinders in het Westland, die elk jaar 30 miljoen gulden schade ondervinden van het zoute Rijn water, een proces aan tegen de kalimijnen in de Franse Elzas. Deze fabriek loost per jaar vele miljoenen kilo's afvalzout in de Rijn. De mijnen zijn verantwoor delijk voor eenderde van de to tale zoutlast van deze rivier. Op 4 oktober 1974 kwam de zaak voor de rechtbank in Rotterdam. Deze achtte zich niet bevoegd een uitspraak te doen tegen een bui tenlandse onderneming. De stichting ging daarop in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Alvorens een beslissing te nemen over het al dan niet be voegd zijn van een Nederlandse rechter in dit soort zaken wenste het hof eerst een principe- uitspraak van het Europese hof in Luxemburg. DEN HAAG - In het SER- gebouw in Den Haag zijn vanmorgen de besprekingen over lonen en andere arbeids voorwaarden voortgezet. Mi nister Boersma had het be stuur van de stichting van de arbeid voor deze besprekingen uitgenodigd. Van de kant van het kabinet waren aanwezig de ministers Lubbers (op de foto in gesprek met de voorzitters van de werkgeversverenigingen, De Wit van het NCW en Van Veen van het VNO), Boersma en Duisenberg (op de voorgrond) Eén mast voor Leidse regio [Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I iI apparaten en dergelijke. Ill Uw bezoek is beslist de moeite waard. 1 in de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur. Plenty Parkeerruimte. Lozing van asbeststof Aanvankelijk regen, later weer opkla ringen maar ook plaatselijk buien. Harde wind tot storm ruimend naar west tot noordwest en later afnemend. Temperaturen omstreeks 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 DECEMBER Zon op: 8.26 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 14.09 uur; onder: 2.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.23 uur; laagwater te 7.02 en 19.24 uur. (Van onze verslaggever) LEIDERDORP - Fractieleider J. Bezemer van de Leiderdorpse PvdA heeft gisteravond in de raadsvergadering scherpe kritiek geuit aan het adres van de ministe ries van Volksgezondheid en So ciale Zaken. Dit naar aanleiding van de lozing van kankerverwek kend asbeststof door het bedrijf Gebr. Kruyt BV. Bezemer verweet de beide ministe ries de gemeenten niet tijdig op de hoogte te hebben gesteld van de gevaren, die verbonden zijn aan het werken met asbest. "Ook al is er dan nog geen asbestbesluit, de be trokken ministeries hadden de ge meenten bijvoorbeeld via een brief op de hoogte kunnen stellen van de gevaren van asbest," zo meende Bezemer. De PvdA-woordvoerder vroeg zich overigens af waarom beide minis teries niet eerder zijn ingeschakeld. "In augustus al zijn klachten over het uitblazen van stof door het be drijf geuit. Intussen heeft iedereen kunnen horen en lezen over de ge varen van asbest. Op grond van be richten uit bijvoorbeeld Vlissingen hadden de betrokken ambtenaren zich onmiddellijk tot het ministe rie, of tenminste tot B. en W., moe ten wenden. De Leiderdorpse raad besloot over igens gisteravond met eventueel te nemen stappen te wachten tot de adviezen van de provinciaal inspec teur voor de volksgezondheid be kend zijn. Intussen pleitte WD- woordvoerdster mevrouw IJ. Gehner-Ellenberger er wel voor het bedrijf uit de bebouwde kom van Leiderdorp te verwijderen. (Van èèn onzer verslaggevers) LEIDEN - Zeer waarschijnlijk zul len alle regiogemeenten gebruik maken van de mast die in Oegst- geest gebouwd wordt ten be hoeve van kabeltelevisie. De Stichting Mast, die nog steeds bezig is met de bouw van een ei gen mast in de Leidse Merenwijk, heeft per brief positief gerea geerd op een compromisvoorstel van staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) om tot gebruik van één mast in de regio te komen, wat dan de mast in Oegstgeest zou zijn. Zoals gemeld is de Stichting Mast door de regiogemeenten in het leven geroepen om een eigen mast. te bouwen, nadat onder handelingen met de firma Multi- visie, die in Oegstgeest een mast bouwt, op niets waren uitgelo pen. Nadat Multivisie bezwaar had aan getekend tegen de bouw van de mast in de Merenwijk moest deze bouw gestopt worden op bevel van het ministerie van Ruimte lijke Ordening. De plaats van de mast zou in strijd zijn met het be stemmingsplan. Onlangs advi seerde de provincie aan het mi nisterie om de schorsing van de bouw op te heffen. Maar het mi nisterie heeft vervolgens desge vraagd aan de Stichting Mast la ten weten de schorsing voorlopig in ieder geval te zullen handha ven, om de situatie te kunnen be studeren, waarna een definitieve beslissing over de bouw geno men zal worden. Terwijl deze bouw stil lag en de bouw van Multivisie in Oegst geest vorderde heeft staatssecrefr taris Van Huiten enkele malen bemiddeld om tot gebruik van één mast te komen. Deze pogin gen lijken nu succes te zullen op leveren. De Stichting Mast heeft tijdens de bemiddeling bevredi gende informatie gehad over de mogelijkheden om gebruik te maken van de Oegstgeester mast. In haar schriftelijke reactie op Van Hultens compromisvoorstel vraagt de Stichting om schrifte lijke bevestiging van deze infor matie. Het compromis houdt in dat de PTT de mast in Oegstgeest van Multivisie overneemt, waarna de gezamenlijke regiogemeenten de mast weer van de PTT oveme- Het fundament dat de Stichting Mast in de Merenwijk heeft laten leggen zou dan als verloren moe ten worden beschouwd. De mast die de Stichting inmiddels al ge kocht heeft hoopt men weer te kunnen verkopen. Ook voor de eigenlijke antennes en elektro nica (het kopstation) die de Stich ting binnenkort in eigendom zal verwerven ziet men wel moge lijkheden voop een bestemming elders. LEIDEN/OIRSCHOT (ANP) - De 21-jarige soldaat H. van Beek uit Leiden is in het Academisch Zie kenhuis in Leiden opgenomen in verband met nekkramp. De toe stand van de patiënt is naar om standigheden redelijk. De soldaat is gelegerd in de Generaal-majoor de Ruyter van Steveninckkarzerne in Oirschot. De compagnie waartoe de militair behoort, de 24e schoolcompagnie, is onder medische controle ge plaatst. De militairen mogen alleen nog maar lichte binnendiensten verrichten. Soldaat Van Beek werd het afgelo pen weekeinde al in het ziekenhuis opgenomen. Pas na uitvoerige on derzoeken werd nekkramp gecon stateerd. Dit werd vanochtend on middellijk doorgegeven aan de ka- zemeleiding in Oirschot. DEN HAAG (ANP/SP) - „Het vol gend jaar gaat de wereld haar vierde economische crisisjaar in zonder datje kunt zeggen dat er echt herstel is". Dat heeft de Ne derlandse minister-president drs. Joop Den Uyl vannacht na de eerste dag van de Europese top conferentie in Den Haag ver klaard. „Het gaat nog langzamer dan wij dachten", aldus Den Uyl. Het herstel in de tweede helft van dit jaar is beneden de verwachtingen gebleven. Het wezenlijke pro bleem, zo verklaarde drs. Den Uyl nog, is nu de inflatie, Er be staat een onevenwicht tussen middelen in bestedingen. De negen landen van de Euromarkt moeten aan beheersing van de in flatie (lonen en prijzen) een ho gere prioriteit geven dan aan be strijding van de werkloosheid. Het uiteengroeien van de econo mie binnen de EG-landen be dreigt de gemeenschappelijke markt in toenemende mate. Daarom moeten de zwakke broe ders (Groot-Brittannië, Ierland en Italië voorop) snel proberen orde op zaken te stellen. Het rapport Tindemans - het ver slag van de Belgische premier over de manier waarop de tegen 1980 voorziene Europese Unie naderbij kan worden gebracht - heeft de Haagse topconferentie niet geïnspireerd tot concrete be sluiten of voorstellen. Dit blijkt uit de slotverklaring - vrucht van het naar verluidt slechts twintig minuten durende overleg over het rapport - waarin niet één van de aanbevelingen van de Belgische premier is over genomen. (Zie ook pagina 13). Voor prummeltjes - dingetjes - rommeltjes - troepjes - koddige- en schattige dingetjes open van 9.00-21.00 UUR Röntgenologen veroordeeld heeft de twee specialisten röntgenologen S. F. van Z. en P. K. uit Valkenswaard veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaarde lijk en een proeftijd van drie jaar. Een en ander in overeenstemming met de eis van de officier van Justi tie mr. J. Peijnenburg. De rechtbank achtte de twee spe cialisten schuldig aan het maken van valse declaraties waardoor een groot aantal ziekenfondsen werd benadeeld. Gezien echter het maat schappelijk aanzien dat door de publiciteit rondom het vonnis al als extra straf voor hen moet worden gezien, heeft de rechtbank de bo venvermelde straf opgelegd om niettemin toch duidelijk te maken dat een en ander een ernstig ver grijp is tegen de ethische kant van het medisch beroep waarin alge meen vertrouwen dient te heersen en te worden waargemaakt. (Van eén onzer verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN - In het noordelijk deel van Zuid- Holland dreigen - door nog komende reorganisaties - in totaal 2000 arbeidsplaatsen te verdwijnen. Het gaat hierbij o.m. om de Leidse Apparaten- fabriek en motorenfabriek De Industrie in Alphen. Andere bedrijven waarvoor reorganisatieplannen op sta pel staan zijn: Duiker, Philips Data Systems, Vredestein en Standard Electric. Dit heeft districtshoofd J. Ste kelenburg van de Industrie bond NW gezegd. In het be wuste deel van Zuid-Holland (met o.m. Den Haag, Gouda, Lelden, Alphen en de bollen streek) zijn vanaf begin 1972 al 7600 mensen overbodig ge worden in de industrie. Dit was bet gevolg van bedrijfss luitingen en reorganisaties. Daarbij ging het om 4600 ba nen in de metaal en elektro techniek. En dan is nog geen rekening gehouden met "stil le" saneringen (waarvan de bond geen weet heeft) en met het verlies aan arbeidsplaat sen door het niet vervangen van personeel dat uit eigen beweging ontslag nam. De Industriebond NW meent dat het thans tijd is om voor dit deel van Zuid-Holland de alarmklok te luiden. Steke lenburg: "Wij erkennen de noodzaak tot uitdunning van de economische bedrijvigheid in de Randstad, maar mede onder invloed van de economi sche teruggang gebeurt dit nu veel te snel." (Zie ook elders in deze krant)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1