Sigarettenrook kan bijzonder schadelijk zijn Leidse agenten beticht van hardhandig optreden Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Bankrekeninghouders: Waarom u de 9 cijfers op uw bank giroformulier met mag vergeten. Thistle Whisky Nuttige discussie met zwarte leiders Rhodesië-conferentie LEIDSE KANTONRECHTER 8P0RT Vfoorkom problemen voor u en voor ons. Vergeet de 9 cijfers niet. DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 ADVERTENTIE GENÉVE (UPI) - De voorzitter van de Rhodesië-conferentie in Ge- nève, Ivor Richard, heeft gisteren met de nationalistische leiders Joshua Nkomo en Robert Moe- gabe de samenstelling van een interim-regering voor Rhodesië besproken. Na afloop zei Richard dat het ge sprek "een zeer nutüge inlei dende discussie" was, die van middag voortgezet wordt. Ri chard had een gedetailleerde uit eenzetting gegeven van de Britse voorstellen voor het overgangs bewind, dat Rhodesië tot uiterlijk 1 maart 1978 zal regeren. Vandaag gaven Nkomo en Moegabe hun visie daarop. Met de andere delegatieleiders had Richard eerder al de vorming van de overgangsregering aange kaart. Sinds Nkomo en Moegabe zich vorige week akkoord ver klaarden met de Britse formule voor de onafhankelijkheidsda tum voert Richard ook met hen bilaterale gesprekken over het bestuur van Rhodesië tot aan de datum van de onafhankelijkheid. Premier Smith van Rhodesië heeft gisteren blijk gegeven van onge duld over de trage gang van za ken in Genève. Hij heeft de voor zitter van de conferentie verzocht "niet langer voet te geven aan de stokpaardjes van de zwarte na tionalisten en terzake te komen". Smith zei dat zijn regering zich ge dwongen zal zien, alternatieve plannen te maken als er wordt af geweken van het Brits- Amerikaanse akkoord". Nkomo en Moegabe hebben giste ren Richard tevens een verkla ring overhandigd, waarin zij zeg gen tot het uitstel bereid te zijn in het belang van de voortgang van de conferentie, maar dat zij vas thouden aan volledige onafhan kelijkheid op 1 december 1977 en dat zij zich het recht voorbehou den de datumkwestie opnieuw aan de orde te stellen. Er komt nog een delegatie naar Ge nève, namelijk van Zipa, het volksléger van Zimbabwe dat een guerrilla voert in Rhodesië. Zipa is in 1975 opgericht als strij dorganisatie van dë door Nkomo opgerichte Zapu en de Zanu van Moegabe. In het begin van dit jaar trok de Zapu zich daaruit terug. De Zipa heeft laten weten, dat het als zelfstandige delegatie naar Genéve komt. De Rhodesische minister van Bui tenlandse Zaken, Pieter van der Byl, zei in een scherpe reactie op de verklaring van Moegabe en Nkomo dat deze leidde tot ern stige bezorgdheid bij de blanke regeringsdelegatie in Genéve dat er verder uitstel op de conferentie zou komen. Hij maakte zijn op merkingen in een brief die laat op de avond aan de voorzitter werd overhandigd. In Salisbury is in een communiqué van de Rhodesische veiligheid stroepen gisteren bekendge maakt dat in de afgelopen 24 uur 29 mensen, onder wie 18 guerril- leros en twee zwarte Rhodesische militairen, bij incidenten zijn omgekomen. Het dodencijfer deze maand, de bloedigste in vier jaar strijd, bedroeg 320, zo werd Floxil zuigtabletten helpen snél, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. Uitsluitend bij uw drogist cn apotheek Een viertal Leidse agenten is gisteren tijdens een zitting van de kantonrechter, door een ver dachte en een getuige, verweten misbruik te hebben gemaakt van de wapenstok. Bij zijn ar restatie zóu H. met gummik nuppels zijn "bewerkt", waarna hij, later in het bureau, nog eens hardhandigzou zijn "aangepakt". De constructie-bankwerker H. was al eerder verschenen voor de kantonrechter. Hem was ten laste gelegd gereden te hebben met een on deugdelijke auto, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, terwijl de auto ook niet verzekerd was. Jonge man H. betwistte vorige keer dat hij degenen was die achter het stuur had gezeten. Om hel derheid in deze zaak te krijgen waren nu de vier bij de aan houding betrokken agenten op geroepen om te getuigen. Gisteren evenwel ontkende H. bij monde van zijn advocaat, niet langer de bestuurder ge weest te zijn. Als nieuwe feiten bracht hij echter naar voren dat hij "met gummiknuppels be werkt" was bij zijn arrestatie, en ook daarna, op het politiebu reau, "hardhandig aangepakt" Officier van justitie Van Veen wilde eerst niet ingaan op deze beschuldigingen omdat zij niets af zouden doen aan het ten laste gelegde. Maar kan tonrechter De Koning stelde: "Dit is een ern stige beschuldigingdie kan niet onbesproken blijven." De eerste getuigende agent werd gevraagd wanneer de politie zoal van de wapenstok gebruik maakt,en of dat hier het geval is geweest. "In uitzonderlijke gevallen ge bruiken we de wapenstok, dat schrijven we dan in het ver baal". Kantomrechter "Het staat hier niet in het verbaal". Agent: "Dan hebben wij de wa penstok niet gebruikt" De tweede getuigende agent worde de zaal van het kanton gerecht binnengeroepen; de kantonrechter meldt de be schuldigingen van de verdachte H. Kantonrechter: "Weet u daar iets van?" Agent: "Nee, daar weet ik niets Ook aan de derde agent wordt uitgelegd dat verdachte H. nu de in het proces-verbaal ge melde overtredingen erkent, maar zich beklaagt over het op treden van de politie. Weet u daar iets van?". Bij de vierde agent dezelfde vraagstelling en hetzelfde soort antwoord: "Nee daar weet ik niets vanaf, anders had het ze ker in het verbaal gestaan". Verdachte H. had twee getuigen meegebracht: als eerste de 18- jarige scholier O. uit Leid- schendam die bij H. in de auto had gezeten. Toen de auto door de politie werd 'aangehouden had deze getuige samen met drie anderen de beiden genomen. Na ongeveer zeshonderd meter wist de politie O. echter te ach terhalen: "hij werd "klem gere den" door een politiewagen, vervolgens werd hij de wagen "ingeslagen". Getuige O. meldt dat onderweg naar het bureau de agenten H. nog eens hebben afgetuigd. Hij herkent de aan wezige agenten. Een andere inzittende die als getuige was gekomen had weten te ontsnappen. De kantonrech ter vraagt waarom ze de benen hebben genomen. "Dat weet ik zelf nietde anderen zeiden: maken dat je wegkomt, ik ben een beetje meegelopen" Kantonrechter: "Een kwaad geweten?" De getuige gaat daar verder niet op in. H. blijft erbij te zijn afgetuigd. In de auto zou de chaufferende agent met zijn blote handen daaraan hebben meegedaan en daarbij bijna de macht over het stuur zijn verloren. De kantonrechter vraagt nog maals waarom de inzittenden zijn weggelopen, temvijl H. zelf bleef zitten. H.: "Ik zei, jongens, de wagen uit allemaal. Er werd geroepen: sta of ik schiet. Toen werd het mij een beetje te link en bleef ik zitten." Bij zijn eis gaat de officier niet op deze voorvallen in. Voor de hele rits overtredingen eist hij alles bij elkaar 300 gulden boete en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voor waardelijk. De advocaat van H. vraagt re kening te houden met de wilde omstandigheden tijdens en na de aanhouding. De kantonrechter: "Van de ge melde omstandigheden is niets geblekenDe agenten ontkennen en verder is er maar één getuige die op een afstand erbij is ge weest en een andere verklaring geeft dan verdachte. Ik neem aan dat deze feiten niet gebeurd zijn. Ik zal er wel rekening mee houden dat verdachte niet me teen heeft bekend, daardoor moesten er vier agenten opge roepen worden en uit hun werk worden gehaald. Ik zal daarom een hogere boete opleggen dan de officier heeft geëist: totaal 450 gulden boete en zes maan den ontzegging van de rijbe voegdheid voorwaardelijk". TOM MAAS Behalve teer en nicotine ook koolmonoxyde DEN HAAG (ANP) - Behalve teer en nicotine bevat sigarettenrook meer schadelijke stoffen. Kolmonoxyde is daar één van de belangrijkste van. De Consumentenbond heeft de twintig meest verkochte sigarettenmerken onderzocht en kwam tot de slotsom dat het kolendampgehalte van de sigarettenrook varieert van 12 tot 19 milligram per sigaret. Er bleek geen enkel verband te bestaan met de gehaltes van teer en nicotine. De bond vestigt op de aanwezigheid van koolmonoxyde de aandacht ten behoeve van de mensen die moeilijkheden met hun hart en bloedsomloop hebben. LEIDEN - De universitaire mensa „De Bak" aan de Leidse Kaiserstraat heeft gistermiddag de 200.000ste bezoeker verwel komd. Het is de 21-jarige Allard Nico- lai, leerling van de Leidse in- strumentmakersschool van het Kamerlingh Onneslaborato- rium. Hij kreeg van de heer Ge rritsen (rechts), voorzitter van het bestuur van de mensa, een versierde fles wijn aangeboden. In het midden de bedrijfsleider van „De Bak", de heer Bonten. De Leidse mensa is een van de weinige universitaire eettafels in het land die nog stees een groei doormaken. te ^HENGEL LEIDEN - De visclub Onder Ons hield een wedstrijd in het kanaal. De uitslag was: 1. K. Straathof (45 stuks, 12.000 gram), 2. J. Sjardijn (23, 8110), 3. J. Feiten (9, 2665), 4. J. Straathof (8,2620), 5. S. de Bruin (8, 1600). De visvereniging DW hield een wedstrijd in het Rapenburg. De uit slag was: 1. W. Smith (9225 gram), 2. A. Doesburg (6075), 3. W. Teske (4500), 4. B. Laterveer (3725), 5. H. Neuteboom (3625), 6. H. Laterveer (2800), 7. I. Hakker (2600), 8. B. Kromhout (2100), 9. P. Leuering (2025), 10. Flippo (1325). ADVERTENTIE Koolmonoxyde verdringt de zuur stof in het bloed. Het verbindt zich evenals zuurstof aan het hemoglo bine. Daardoor kan het bloed min der zuurstof transporteren, kunnen hartklachten optreden en neemt de kans op een hartinfarct toe. Zolang het koolmonoxyde niet meer dan 3 procent van de zuurstofcapaciteit van het bloed inneemt, ^ijn volgens de Gezondheidsraad geen nadelige effecten op hart en bloedsomloop ADVERTENTIE Gebotteld in t hart van Schotland Heeft "body", een heel bijzondere I volle smaak en geur. f Voor nog géén 1 veertien gulden f te koop bij 600 "DELCAVE" slijters I en wijnhandelaren. I herkenbaar aan het v-gnet op dedeu» te verwachten. Ligt het neveau tus sen de 3 en 5 procent dan is het zeer wel mogelijk dat een ongunstig ef fect optreedt bij mensen die in dit opzicht reeds problemen hebben Niveaus boven de 5 procent hebben zeer waarschijnlijk een ongunstig effecten op de funktie van de hart spier. Volgens de gezondheidsraad komen bij rokers niveaus van 5 tot 10 procent voor. Ook anderen De Consumentenbond vestigt er de aandacht op, dat de door sigaret tenrokers geproduceerde kolen damp, teer en nicotine ook worden ingeademd door de niet-rokers, die in hetzelfde vertrek zitten. Sigaret ten produceren namelijk niet alleen aan de mondzijde, maar ook aan de askegel schadelijke stoffen. Uiteen onderzoek, dat de Consumenten bond samen met de Belgische bond heeft uitgevoerd is gebleken dat aan de voorkant van de onder zochte sigaretten twee keer zoveel teer vrij kwam als er in de longen verdween. Met de kolendamp was het nog veel erger gesteld. Daarvan kwam minstens drie keer nagegaan vaak zelfs vier keer zoveel aan de voorkant vrij als aan de mondzijde. Daar komt nog bij dat een deel van de kolendamp in de rook die de ro ker inademt ook weer uitgeademd wordt. Verhoogd Enkele onderzoeken hebben dui delijk aangetoond dat het bloed van niet-rokers in ruimten waar ge rookt wordt een verhoogd gehalte aan nicotine en koolmonoxyde be vat. Zo bleek bij niet-rokend kan toorpersoneel gemiddeld 1,1 pro cent van de zuurstof in het bloed verdrongen door koolmonoxyde met als uitersten 0,1 en 2,7 procent. Het laatste getal ligt al erg dicht bij de gevarengrens van 3 procent. Bij de rokers op hetzelfde kantoor vond men gemiddeld 5,5 procent met als uitersten 2,2 en 13 procent. Het aandeel van de uitlaatgassen van het verkeer daarin was gemid deld slechts 0,3 procent. De consumentenbond maakt ook aantekeningen bij de methode, die fabrikanten gebruiken om teer- en nicotinegehalte van hun sigaret tenmerken te verlagen. Eén van de methoden, die toegepast wordt, is simpelweg minder tabak in de siga retten doen. De teer, dat wil zeggen de smaak, blijft behouden, omdat de hoeveelheid per trekje gelijk is gebleven. Er zijn echter gewoon minder trekjes per sigaret, waar door het teer- en nicotintgehalte per sigaret laag is. De Consumen tenbond heeft negegaan in hoe verre „lichte" sigaretten inderdaad minder tabak bevatten. Lege pakjes Daartoe heeft hij aan de hand van zijn onderzoek van september 1975 eerst bepaald hoeveel een filtersi garetten met een lengte van 84 85 mm gemiddeld weegt. Dat bleek 1089 mg te zijn. Van die voorname lijk lichte filtersigaretten bevatten Peter Stuyvesant extra mild 11 procent minder tabak, Tivoli Light 8,5 procent en Denver maar liefst 28 procent. Deze drie merken verko pen behalve minder teer en nico tine dus minder tabak. „Simpel en doeltreffend. Het wachten is nu nog op de fabrikant die lege pakjes ver koopt. Tot die er zijn kunt u zich behelpen door niet te roken", aldus de Consumentenbond. Wielrennen - René Pijnen en Gün- ther Haritz hebben gisteravond op de wielerbaan van Zürich het Eu ropees kampioenschap Americaine gewonnen. Het Nederlandse/West- duitse koppel verzamelde 23 pun ten. O O I i I M f M 7 4 99 39 334 DE KEER B,M. DB VRIES STATIONSWEG 114 SPÖORSTAD 8883 Bi; '8^ Het bankgiroformulier. Als u geld overmaakt, zet u het bankrekeningnummer van de betrokkene op uw bankgiroformulier. U vindt dat vanzelfsprekend. En dat is 't ook. De 9 cijfers sluiten misverstanden uit en bespoedigen de betaling. Toch komt het voor, dat u een bankrekeningnummer niet weet. Probeer in zo n geval eerst zelf die 9 cijfers aan de weet te komen. Een telefoontje naar de betrokkene is meestal voldoende. U kunt hem dan meteen attenderen op het feit dat zijn bankrekeningnummer nergens op vermeld staat. Lukt het niet, neem dan contact op met uw bank. Stuur zo'n bankgiroformulier in ieder geval niet in zónder die 9 cijfers; dat veroorzaakt grote problemen bij uw bank. Omdat vanaf 1 januari 1977 het bankgirosysteem volledig is geautomatiseerd, kunnen wij bankgiroformulieren zonder rekeningnummer dan niet meer verwerken. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15