EG-top: zorg om olieprijs Soares wil niet met communisten praten NAAST HET NIEUWS Libië trekt zich terug uit de vredesmacht Franse rechters willen van de doodstraf af HELMUT KOHL WIL LUMEN De Utrecht handhaaft haar toppositie op het gebied van winstdeling. Frankrijk oppert het idee van stellingname tegen OPEC-landen DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 13 PARIJS (UPI) - De invloed rijkste vakbond van rechters in Frankrijk heeft gisteren op haar jaarlijks congres in Parijs aan gedrongen op afschaffing van de doodstraf. De bond van rech ters, wegens haar linkse sympa thieën in de wandeling "de rode rechters" genaamd, betuigde ook steun aan het gemeen schappelijk politiek program van de gezamenlijke communistisch-socialistische oppositie. Een woordvoerder van de bond zei dat de uitspraak tegen de doodstraf gezien moet worden als een politieke aanval op de huidige liberaal-kapitalistische maatschappij in Frankrijk. De rechterlijke macht wordt door de machtigen als wapen ge bruikt tegen de zwakken "De doodstraf dient gezien te wor den in de context van toene mende onderdrukking", aldus de woordvoerder. Bij de bond, die beschouwd wordt als de in vloedrijkste beroepsorganisatie van Franse rechters, zijn 1.400 van de 4.500 rechters in Frank rijk aangesloten. Dezer dagen moet president Gi- scard d'Estaing beslissen over vier gratieverzoeken van ter- doodveroordeelden, van wie het hoger beroep door het hooggerechtshof is afgewezen. Sinds hij in mei 1974 president werd heeft Giscard op één na alle gratieverzoeken ingewil ligd. De "rode rechters" kritiseerden Franse ministers die in het openbaar de afschrikwekkende werking van de doodstraf aan prezen. Sinds minister van Binnenlandse Zaken Michel Poniatowski de rechtbanken verweet dat ze misdadigers te zacht aanpakken hebben de ge schrokken rechtbanken met grotere regelmaat doodvonnis sen opgelegd. Sinds 1 januari van dit jaar zijn vijf mens n ter dood veroordeeld. Premier Den Uyl, gewapend met een fikse sigaar besprak nog enkele zaken met minister Van der Stoel het begin van de Europese topconferentie in Den Haag wordt gehouden. DEN HAAG (ANP) - Een al dan niet forse verho ging van de olieprijze komt de Europese Ge meenschap - gezien het stagnerend economisch herstel - zo slecht uit, dat de Italiaanse premier Andreotti gistermiddag op de Europese topcon ferentie in Den Haag heeft voorgesteld tot een „wapenstilstand" met de olieproducerende (OPEC)-landen te komen. President Giscard d'Estaing van Frankrijk, roerde de mogelijkheid van een gemeenschappelijke stel lingname tegenover de OPEC- landen aan, naar het voorbeeld van Frankrijk. Daarmee bedoelde hij, dat de EG-landen volgend jaar hun olie-uitgaven aan banden zouden moeten leggén. Volgens minister Van der Stoel wil Giscard d'Estaing hiermee geen "confrontatiepoli- BONN (SP) - De CDU stelt alles in het werk om ook in de nieuwe bondsdag die volgende maand met zijn werk begint, gemeenschappe lijk met de Beierse zusterpartij CSU een fractie te vormen. Giste ren heeft het hoofdbestuur van de CDU zijn voorzitter Helmut Kohl opgedragen zo spoedig mogelijk onderhandelingen met dit doel te beginnen. Daar de CDU onwrik baar vasthoudt aan de eis van een gemeenschappelijke fractie bete kent dit in feite dat van CSU- voorzitter Frans Josef Strauss een gang naar Canossa wordt verlangd. De weinig boetvaardige Beier is daartoe vrijwel, zeker niet bereid. Op 19 november wist hij er bij de CSU-bondsdagleden een besluit door te krijgen om de fractiege meenschap van zijn partij met de CDU te verbreken. Strauss, die geen hoge dunk heeft van de CDU- leiding in het algemeen en van Helmut Kohl in het bijzonder, meent dat een gescheiden optreden van de beide christelijke oppositie partijen op den duur tot de parle mentaire meerderheid zal voeren, die hij door het samengaan van sociaal-democraten en liberalen sinds 1969 is ontzegd. Nadat het afgelopen weekeinde CDU- en CSU-woordvoerders hef tige kritiek op de andere partij oe fenden leek gisteren de storm wat te zijn geluwd. Van de zijde van de CDU werd te verstaan gegeven dat "in een topgesprek alles ter discus sie staat". De CDU heeft op deze uitlatingen gereageerd door onder handelingen voor te stellen. Ook al zijn de illusies van Kohl niet groot - hij wil in ieder geval duidelijk ma ken dat het niet aan hem en de CDU zal liggen wanneer de scheiding van tafel en bed definitief voltrok ken wordt. tiek" met de OPEC%landen voor staan, maar wel degelijk met hen in gesprek blijven. Andreotti vindt dat de landen van de Europese Gemeenschap de OPEC-landen moeten trachten te winnen voor een uitstel van de prijsverhoging - voorzien yoor half december - met minstens een half jaar. Dit om de Europese economie, die minder gemakkelijk opleeft dan nog en kele maanden geleden werd ver wacht, een adempauze te verschaf fen. Ook de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, die enige tijd ge leden nog liet doorschemeren, dat de economie van zijn land een olie prijsverhoging met tien tot vijftien procent zou kunnen verdragen, stelde zich nu afwijzend op tegen een dergelijke verhoging. Noord-Zuid Op het moment dat de Europese top gisteren in Den Haag begon, stond vrijwel vast, dat de negen staats- en regeringshoofden geen overeenstemming zullen bereiken over het standpunt van de EG in de zogenaamde Noord-Zuid-dialoog. Het Westduitse standpunt over de twee problemen die de arme landen het naast aan het hart liggen - de schuldenlast en de opbrengst van hun grondstoffen - is sinds de Unctad-conferentie in Nairobi, "niet wezenlijk veranderd", zo werd in Westduitse delegatiekrin gen opgemerkt. Dit standpunt staat diametraal tegenover dat van Ne derland, dat de ntwikkelingslan- den in hun wensen een eindweegs tegemoet wil komen. Het West duitse standpunt blijft erop neer komen dat de opbrengst van de grondstoffen min of meer onder deel moet blijven van het vrije marktmechanisme en dat de aflos sing van de schulden geval voor ge val en niet globaal moet worden bekeken. Uit de boot Als Nederland in de conferentie van negentien arme en acht rijke landen, die zich sinds een jaar in Parijs voortsleept, een standpunt zou innemen dat afwijkt van dat van de acht overige EG landen, zou West-Duitsland dit zeer betreuren en verbazen (omdat het streven is de gemeenschap met één stem te laten spreken). De afgelopen dagen heeft men in Den Haag de kans dat Nederland "uit de boot zou vallen" niet geheel uitgesloten. Volgens de oorspron kelijke plannen zou de Noord- Zuid-dialoog (officieel Cies, confe rentie over internationale econo mische samenwerking) moeten worden besloten met een minis tersconferentie op 15 december. Met het oog op dit plan hebben de ministers van de olieproducerende (OPEC)-landen besloten hun ver gadering, die eveneens op 15 de cember zou plaatsvinden en waar vrijwel zeker tot een olieprijsver hoging zal worden besloten, uit te stellen tot 20 december. Koningin Juliana aan de a Koninklijk Paar gisteren gaf a paleis Huis ten Bosch. i van de Franse president Giscard d'Estaing tijdens de ontvangst, welke het i de leden van de Europese topconferentie. De ontvangst werd gehouden op het HUWELUKSADVERTENTIE De rijkspolitie in de Achterhoekse plaats Varsseveld denkt met de arrestatie van een 35-jarige man uit Doetinchem een serie inbraken te hebben opgelost die steeds werden gepleegd, wanneer de bewo ners voor een bruiloft uit huis waren. De laatste twee jaar zijn op ongeveer dertig verschillende plaatsen in de Achterhoek dergelijke inbraken geweest, waarbij geld werd vermist. De buit varieerde van enkele tientjes tot enkele duizenden guldens. Vorige week werd de man in Varsseveld op heterdaad betrapt bij een inbraak in een huis, waarvan de familie feest vierde bij de bruiloft van de zoon des huizes. Uit onderzoeken is gebleken dat de man uit de kranten advertenties knipte, waarin bruiloften en an dere partijen werden aangekondigd. Op de dag van het feest trok hij er dan met zijn fiets op uit en had het vooral voorzien op alleen staande huizen en afgelegen boerderijen. Bij de gearresteerde Doe- tinchemer werden thuis enkele van die knipsels gevonden. DENK AAN DE DRIE O'S! In de 1200 zielen tellende Utrechtse gemeente Nigtevecht liep gis termiddag de bevolking niet zonder leedvermaak te hoop, toen brand uitbrak in de woning van de brandweercommandant. Deze commandant van Nigtevechts vrijwillige brandweer, de heer Ver heul was op de vliering van zijn huis met schilderwerk bezig toen door het aanslaan van de cv-ketel dampen opstegen en uit wat oude doeken brand veroorzaakten. De commandant had de doeken doordrenkt met oplosmiddel en moest zijn 12-jarige zoontje ijlings de brandweer laten bellen nadat deze vlam gevat hadden. Het verontschuldigende commentaar van brandweercommandant Verheul: "Och, een dokter kan ook wel e ns ziek worden ONTROUWE VROUWEN In Maleisië, waar de Islam staatsgodsdienst is en de mannen vol gens de Koran vier vrouwen mogen hebben, zijn vele getrouwde vrouwen ontrouw aan hun man. Het ministerie van Godsdienstza ken in Singapore heeft vastgesteld dat vooral veel huisvrouwen "uif betere kringen", ontrouw zijn en dit niet om het geld maar omdat zij tekort komen. Het ministerie heeft gewaarschuwd dat men niet werkloos mag blijven toezien "hoe deze kanker zich ver spreidt". Het blijkt dat de mannen zich niets van hun vrouwen aantrekken, maar al hun vrije tijd besteden aan hun vriendinnen. De vrouwen beginnen op deze manier haat te koesteren tegen hun mannen en zoeken troost buiten het huwelijk. BRITSE ARTSEN WEG Ongeveer duizend Britse dokters hebben inlichtingen ingewonnen over de arbeidsmogelijkheden in andere EG-landen. Op 19 decem ber kunnen artsen in de EG vrij elders gaan werken. Vijfhonderd artsen hebben al gesolliciteerd. Daarentegen'is tot dusver geen enkel geval bekend van artsen die uit de acht andere EG-landen naar Groot-root-Brittanniè willen. Artsen zeiden gisteren voor de televisie dat niet het geld alleen daarvan de oorzaak is, hoewel een Westduitse arts minstens het dubbele verdient van zijn Britse collega. Juist de jongere, hoogge plaatste artsen en specialisten met waardevolle en dikwijls onver vangbare speciale kennis voelen er steeds minder voor zich door de bureaucratie van de Britse staatsgezondheidsdienst te laten ringe loren. STEEK NAPOLEON De steek die keizer Napoleon in 1807 droeg bij de slag bij Friedland en later bij de onderhandelingen in Tilsit, is in het weekeinde op een veiling in Bern voor 20.000 Zwiterse franken (ruim 20.000) verkocht. Het veldbed waarop hij op 5 mei 1821 op het eiland Sint-Helena de geest gaf, bracht 27.000 frank op. Twee sabels die Napoleon droeg tijdens resp. zijn veldtocht naar Egypte en de slag bij Waterloo gingen voor 16.000 en 31.000 frank in andere handen over. Op de veiling werden nog verscheidene andere voorwerpen ver kocht die hebben toebehoord aan de keizer, zoals zijn inktstel en zijn laatste vest. ADVERTENTIE In Libanon Het contigent van Libië wordt ge schat op ongeveer zevenhonderd TRIPOLI/CAIRO/BEIROET (AFP/Ruter/UPI) - Libiè heeft gis teren bekendgemaakt dat het zijn troepencontigent uit de Arabische vredesmacht in Libanon terug trekt. Als reden hiervoor noemde het Li bische ministerie van Buitenlandse Zaken het feit dat "de aard van de De Arabische Liga missie van de Arabische troepen in gisteravond het besluit Libanon sinds de conferentie van officieel ontvangen. Riad en de Arabische topconferen- Arabische diplomatieke kringen tie in Cairo is gewijzigd". In plaats de Egyptische hoofdstad geloven De jongste schattingen stellen het aantal Syrische manschappen in Libanon op dicht bij de 30.000. de Arabische contigenten vormen samen nog geen tweeduizend man. Cairo heeft Libië een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. vredesmacht zijn zij afschrikkingsmiddel geworden. Omdat dit laatste niet strookt met de taak waarvoor Libië troepen be schikbaar had gesteld is besloten de Arabische vredesmacht het Libische aandeel te beëindigen, aldus het ministerie. dat de Libische stap is ingegeven door plannen die zouden bestaan om de Palestijnse commando's te overreden hun zware artillerie bij te le- ADVERTENTIE Bijna een vijfde deel van de premies voor levensverzekeringen (in vaktermen: individuele kapitaal- en renteverzekeringen) komt over het afgelopen jaar als winstdeling aan verzekerden ten goede Daarmee handhaaft de Utrecht zich aan de top op het gebied van winstdeling. (Dat mag ook wel als je j^orRECHT het al sinds 1883* doet.) Daar staat AMEV achter. De Utrecht legde als eerste en enige NV het recht op winstdeling bij de oprichting (1883) in de statuten vast. De Palestijnen vinden dit een aan tasting van het in 1969 in Cairo ge sloten akkoord op grond waarvan zij in hun bases in het zuiden van Libanon de beschikking over zware wapens mogen hebben. Men verklaarde in deze kringen voorts dat Libië wil dat de vredes macht zich niet stoort aan de waar schuwingen van Israël dat het geen Syrische troepen aan zijn grens met Libanon zal dulden. Libië zou voorts verontrust zijn over de berichten dat Syrië de Pa lestijnse commando's had verzocht geen guerrill-aanvallen op Israël meer te ondernemen. Van Arabische zijde in Beiroet her innerde men eraan dat Libië op de vorige maand in Cairo gehouden topconferentie had toegezegd drie miljoen dollar voor de instandhou ding van het vredesleger bij te dra gen, maar dat het deze betaling zou inhouden als het zijn troepen zou terugtrekken. Nu dit gebeurt wordt het vredesle ger behalve door Syrië alleen nog maar doeltreffend gesteund door Saoedi-Arabië en Soedan. LISSABON (Reuter) - De Portu gese premier, Mario Soares, heeft gisteren bij zijn terugkeer van het congres van de Socialistische In ternationale in Genève gezegd dat een bespreking tussen de partijlei ders van socialisten en communis ten momenteel onmogelijk is. De Portugese communistische par tij had de socialisten verweten de grondwet te schenden en drin gende besprekingen geëist wegens de „snel slechter wordende poli tieke toestand". Volgens de com munisten is spoed geboden „gezien het kritieke ogenblik in het bestaan van de natie, waar reactionaire en rechtse krachten de revolutie meer en meer bedreigen". De communis ten menen dat de regering - van de socialistische premier Mario Soa res - tekort schiet bij het nemen van energieke en krachtige maatrege len tegen „terroristische activitei ten". Zij verwijten de regering verder te bezwijken onder de indruk Mario Soares grondbezit en maatregelen te ne men die de agrarische hervorming en de levensomstandigheden van de arbeiders in gevaar brengen. De woordvoerders van de socialis tische partij, Rodolfo Crespo, noemde de communistische eis een publiciteitsstunt met het oog op de komende plaatselijke verkiezin- „groot-kapitaal en het groot- gen, 12 december. Deze verkiezingen zullen v schijnlijk een volksstemming blij ken te worden over het vier maan tien oude socialistische minder heidsbewind. Rechts heeft de rege ringspolitiek voor economisch her stel ondoelmatig genoemd. Een communistisch communiqué zegt dat reactionair rechts zijn bo maanvallen, anti-communistiche campagnes in de nieuwsmedia en de druk om het landbouwhervor mingsprogramma af te schaften heeft verhevigd. De communisten zijn de laatste weken weer tot hun oude strijd baarheid overgegaan. Zij steunden grote, door vakbonden georgani- seerden demonstraties in Lissabon, Porto En Coimbra tegen de bezuin igingsmaatregelen van de regering en steunden een studentenstaking die de universiteiten grotendeels heeft verlamd sinds vrijdag. De studenten protesteren tegen de plannen van het ministerie van On derwijs tot herstel van regeringsge- zag op de universiteitsterreinen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13