Gebruik geen kernwapen Z.-Afrika maakt korte metten met andersdenkenden I dat werkt. Socialistisch congres in Genève van start Tito beticht V.S. en S.Ü. van pressie Communistenvreter" Kruger bestrijdt vijanden met alle middelen 071-12.57.41 üöfj enkeSe plaatsen vrij in onze f comfortabele autocars Rusland onderhandelt weer met China herfsttip: uinre ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 BUITENLAND 9? PRETORIA (SP) - Vorige week joegen de stralen van het lente zonnetje in Pretoria het kwik in de thermometer tot boven de der tig Celsius op. „Dit is nog maar de lente, hoe heet moet de zomer dan wel niet worden", verzuchtte een taxichauffeur in zijn broeiend hete wagen. Hij be doelde het niet zo, maar zijn woorden konden ook betrekking hebben op het politieke klimaat in Zuid-Afrika. Door Drs. Fred de Bruin Voor de toch al overuren makende handhavers van de openbare orde en veiligheid was het een drukke week. In Soweto was ie dere beschikbare politieman op getrommeld om tijdens dagen lange razzia's honderden scholie ren in de overvalwagens af te voe ren die maar iets te maken kon den hebben met de recente on lusten. Op het secretariaat van minister van Justitie Jimmy Kruger moes ten de typistes de kranten met de verhalen over de Miss World- verkiezingen in Londen tot de theepauze laten liggen om tijdig de inperkingsorders voor vak bondsleiders de deur uit te krij gen. En in Pretoria werd in een der pro cessen tegen de ondergrondse verzetsorganisatie ANC de blanke journalist Anthony Holi day schuldig verklaard aan terro ristische activiteiten en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zaak kon wegens de talloze strafzaken niet in het paleis van justitie gevoerd worden, maar moest uitwijken naar het bouw vallige gebouw van de oude sy nagoge. Communistenvreter Al deze gevallen wijzen er op dat de regering ondanks verklaringen over noodzakelijke veranderin gen, vastbesloten is elk haar on welgevallig gedrag tot in de wor tel uit te roeien. Een verrassing is dat niet want communistenvreter Kruger heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij Zuid-Afrika's vijanden met alle middelen zal bestrijden. Zijn politiek van wie-niet-horen- wil-moet-maar-voelen, kan voor een deel uit zijn afkomst en loop baan afgeleid worden. Kruger werd in 1917 in een dorp in de Oranje Vrijstaat geboren. Deze provincie in het centrale deel van Zuid-Afrika staat bekend om zijn harde klimaat en stugge maar nijvere bevolking. t Na eerst een advocatenpraktijk in Pretoria te hebben gedreven, trad hij als overtuigd nationalist de politieke arena binnen. Zijn ster steeg snel. Van parlement slid wist hij zich op te werken tot onderminister en in 1974 be noemde Vorster hem tot minister van Politie en Justitie. Kruger kan als een der meest loyale uit voerders van Vorsters beleid be schouwd worden. Zijn „wurg- wetten" zijn van dezelfde makelij als die van Vorster toen die nog minister van Justitie in het kabinet-Verwoerd was. Razzia's Als puinruimer heeft Kruger zich bij de zwarte jeugd een slechte reputatie verworven. Zijn ge loofwaardigheid onder hen is ni hil, zijn aanbod om de naar Bots wana en Swaziland gevluchte studenten en scholieren gratie te verlenen mits zij voor 22 novem ber naar het ouderlijk huis terug keerden, werd met gehoon ont vangen. Dit verzoek aan de gevluchte scho lieren on zonder straf terug te ke ren is ingegeven door de vrees dat de weglopers zich zullen aanslui ten bij ondergrondse verzetsbe wegingen. In de hoofdstad van Swaziland, Mbabane, zijn vertegenwoordi gers van drie organisaties actief recruten te lita i Rus- re scholing in Tanzania land. De zwarte schoolkinderen zijn Zuid-Afrika ontvlucht uit angst voor arrestatie. Tijdens klopjach ten midden in de nacht joeg de oproerpolitie op alles maar met maar met Zwarte Macht te maken kon hebben. Hele wijken in de zwarte slaapstad werden van de buitenwereld af gegrendeld, waarna zwaarbewa pende, in camouflagepakken ge stoken agenten deur aan deur gingen om verdachten aan te houden en in overvalwagens af te Om het kaf van het koren te schei den werd gebruik gemaakt leer- lingenlijsten de leerlingenlij k- sten van de scholen waar zich moeilijkheden hebben voorge daan. Op deze wijze zijn honder den kinderen opgepakt om later voor de rechter te verschijnen. Ouders van de van hun bed gelichte kinderen hebben ontsteld op het politie-optreden gereageerd. Wanhopig trokken zij op naar het hoofdbureau van politie op het John Vorsterplein in Johannes burg om te vragen waar ze heen gebracht waren en wat er met hen zou gebeuren. Soweto is na de verwoestingen van de laatste maanden nog triester geworden. Naast de afgebrande gebouwen is het nu een stad met lege speelplaatsen en wanhopige ouders. De onverbiddelijke houding van de regering tegen inbreuken op de strenge wetgeving is vorige week ook dramatisch tot uiting geko men in de inperkingsbevelen tegen blanke en zwarte vak bondsleiders. De straf berooft het zwarte vakbondswezen van bij kans zijn gehele leiding. De blan ken waren actief om de met zwakke bevoergdheden toege ruste zwarte werkcomités uit te echte tot echter vakorganisaties. Op grond van de wet op de binnen landse veiligheid heeft minister Kruger hen zonder opgaaf van reden tot straffen variërend van een totvijf jaar veroordeeld. Deze wet dient om iedereen onschade lijk te maken die van communis tische activiteiten wordt ver dacht. Het is voor de vakbond een raadsel waarom deze strenge straffen zijn veroordeeld. Zij waren al jaren lang onder goedkeurend oog van de regering betrokken bij een project voor stedelijke zwarten. Vermoedelijk heeft Pretoria het meer zelfbewuste optreden van zwarte werknemersorganisaties met lede ogen aangezien en heeft zij met hun vrijheidsberovingen de waarschuwing gegeven om niet verder te gaan. Vorster en zijn mannen praten veel over verandering maar op het voor de zes miljoen zwarte loonarbei ders essentiële punt van erkenning van vakbonden valt weinig voor uitgang te bespeuren. In enkele Zuidafrikaanse steden worden processen gevoerd tegen aanhangers van de ondergrondse beweging ANC. Vorige maand werd in Kaapstad de journalist David Rabkins wegens het drukken van ondermijnende pamfletten" tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Vorige week vrijdag stond in Preto ria een andere journalist Anthony Holiday terecht die voor soortge lijke activiteiten op grond van de anti-terroristenwet tot zes jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. In zijn laatste woord zei Holiday dat hij geen spijt had van zijn daden en dat hij zou blijven vechten voor een systeem van liefde tussen de rassen in Zuid-Afrika. Het strenge optreden tegen ander sdenkenden vindt plaats tegen de achtergrond van een sterk gevoel van onveiligheid in Zuid-Afrika. Vorige week donderdag verklaarde een der hoogste militairen, gene raal Webster "Wij Zuidafrikanen moeten voor ons voortbestaan vechten. Revolutionaire elementen willen geen vrede en pogen ons land van binnenuit uit te hollen". Ook de minister van Economische Zaken, Chris Heunis, wees op de gevaren die Zuid-Afrika bedreigen. Hij kondigde een noodplan aan om grote reserves aan olie en strategi sche grondstoffen aan te leggen. ADVERTENTIE ibel bas BAS StudentenWerkbureau Leiden Kort Rapenburg 14 Oost-Berlijn: huisarrest Havemann BONN (sp) - De bekendeste Oost- duitse dissident, prof. dr. Robert Havemann (66) is gisteren in een spoedproces door de rechtbank in Fürstenwalde tot huisarrest ver oordeeld. Deze straf, zo verluidt uit conferentie Voorstel Oostblok aan deelnemers "Helsinki" BOEKAREST (DPA) - Het Warschau-pact heeft de landen die hebben deelgenomen aan de vei ligheidsconferentie van Helsinki voorgesteld een akkoord te sluiten waarin zij zich verplichten niet als eerste atoomwapens te gebruiken. Een ontwerp-akkoord dat door het oostelijke militaire bondgenootschap is opgesteld zal aan alle deel nemers aan de veiligheidsconferentie worden toegezonden. Dit blijkt uit het slotcommuniqué ties van het Warschau-pact waren dat gistermiddag in Boekarest is vaak erg lang. De laatste conferen- uitgegeven na afloop van de top- tie vond bijvoorbeeld meer dan dragen, die bij een brand in hun woning x i de straat haar twee dode babies r Oost-Duitsland, is Have op- binnen het Warschau-pact. Het gelegd wegens een artikel dat hij voorstel sluit aan bij r het Westduitse weekblad Der Roemeense hoofdstad uitgegeven Spiegel had geschreven. Daarin dringt Havemann, die een over tuigd communist is, er bij partijse cretaris Erich Honecker, op aan de protestzanger Wolf Biermann weer in de DDR toe te laten. Biermann, die evenals Hav voorstander nisme naar het voorbeeld „Praagse Lente" werd vorige week tevens besloten van zijn Oostduitse staatsburger- de ministers va schap vervallen verklaard toen hij ken zich voor een zangtoernee in Bondsrepubliek ophield. In het gen land was het hem reeds lang scommissie fungeren, verboden zijn kritische gedichten Met de vorming voor te dragen zoals Havemann, erklaring over nieuwe perspectie ven die het Warschau-pact ziet in de internationale ontspanning, die voor de versterking van de veilig heid en de ontwikkeling van sa menwerking in Europa. Om het mechanisme van politieke samenwerking binnen het pact te de verbeteren heeft de topconferentie buitenlandse za- gezamenlijk secretariaat te stellen. Deze twee zullen als organen van de politieke advie- de ministers ^en commissie _.i buitenlandse hoogleraar in de economie en de zaken wordt een nieuw adviesor- wijsbegeerte, reeds geruime tijd de gaan geschapen dat waarschijnlijk, mogelijkheid tot publiceren c treden in het openbaar was ontno- evenals het ministerscomité NAVO, vaker zal bijeenkomen. De tijdspannen tussen de topconferen- twee jaar geleden plaats. Met r de Roemenen hebben zich in het verleden nogal ingezet voor een be tere politieke raadpleging binnen het pact. Ontwapening De leiders van het oostelijke blok hebben aan het slot van hun bij eenkomst in Boekarest ook een stemmig een verklaring goedge keurd, waarin zij pleiten voor maat regelen tot vermindering van de militaire wedijver en voor ontwa pening op het Europese continent. Voorts roepen zij op "gezamenlijk te zoeken naar wegen om de oorza ken van mogelijke spanningen weg te nemen". Midden-Oosten Ook dringen zij er op aan, de vier- mogendhedenovereenkomst van 3 September 1971 inzake West- Berlijn strikt na te leven. In hun po litieke verklaring spreken de com munistische leiders zich tevens uit voor een spoedige hervatting van de Geneefse conferentie inzake het joodse oorlogsslachtoffers in de VS GENÈVE (DPA) - In Genève is gis teren het 13de congres van de socia listische internationale begonnen, waaraan 220 afgevaardigden uit 33 landen deelnemen. Van 20 partijen zijn er waarnemers. Aan de conferentie, die drie dagen Midden-Oosten, waarbij de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aan het overleg zou moeten deel nemen. In dit verband herhalen zij dat Israël de in 1967 bezette Arabi sche gebieden moet ontruimen, en dat de "onvervreembare rechten van het Palestijns-Arabische volk, met inbegrip van het recht om een eigen staat te vormen", moeten worden erkend. Ten aanzien van de NAVO wordt in de slotverklaring herhaald, dat de landen van het Oosteuropese blok bereid zijn hun organisatie op te heffen, mits de NAVO hetzelfde doet. Ook wordt gepleit voor het aanknopen van betrekkingen tus sen de Oosteuropese "raad door wederzijdse economische hulpver lening" (Comecon) en de Europese gemeenschap. Eveneens wil het Pact van Warschau met de andere Europese landen samenwerken op het gebied van milieubescherming, verkeer en energie. Wiesenthal ontevreden WENEN (UPI) - Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft een aanbod van de Oostduitse communistische leider Erich honecker van een miljoen dollar schadevergoeding telegrafisch als "belachelijk afgewezen. Wiesenthal, die president is van de federatie van Joodse slachtoffers van het nazi-regime, noemde het aanbod "een belediging voor al de genen die lichamelijk leed en mate rieel verlies hebben geleden door nazi-misdaden". Hij deed een beroep op Oost- Duitsland, de schadevergoeding ook te laten gelden voor buiten de VS wonende slachtoffers. "Schadevergoeding behoort niet slechts symbolisch van aard te zijn en alleen bestemd voor burgers van een land waarbij het politiek in de kraam te pas komt", zegt Wiesen thal in zijn telegram. "De overlevende slachtoffers en evenmin de geschiedenis zelf zul len nooit aanvaarden dat slechts een afstammeling van het (Duitse) groeperingen Derde Rijk schadevergoeding be taald heeft, terwijl de andere deze plicht heeft ontdoken". zal duren, nemen ook enkele rege ringsleiders deel, onder wie pre mier Den Uyl. Willy Brandt, oud-bondskanselier van West-Duitsland en voorzitter van de sociaal-democratische partij in zijn land, is met algemene stem men tot voorzitter van de socialisti sche internationale gekozen. Hij was de enige kandidaat. De voorzitter van de conferentie, de Fransman Francois Mitterrand, zei dat er over de toekomstige ontwik keling van de internationale zal worden gesproken, zodat het niet louter een vergadering blijft. Brandt zei dat een van de voor naamste taken van de internatio nale is oplossingen te zoeken voor problemen, die in toenemende mate grensoverschrijdend zijn. Vandaag en morgen zal men van gedachten wisselen over de voor genomen nieuwe economische we reldorde, de verwezenlijking van de besluiten van de Europese vei ligheidsconferentie in Helsinki en de mensenrechten. Brandt riep de partijen op tot initia tieven ter verzekering van de vrede, voor nieuwe betrekkingen tussen noord en zuid en voor de mensen rechten. Hij noemde de bewape ningswedloop 'de marathon van het irrationalisme'. „Wij stellen ons beginsel van zelfbeschikking door de burgers tegenover het kapitalis tische collectivisme van de be vreemding en tegenover het com munistische collectivisme van de dictatuur", aldus Brandt. Over de voorgenomen versterkte samenwerking met aanverwante Brandt dat zelf standigheid en eigen ontwikkeling van de partijen onaangetast moeten blijven. Er was geen universele weg naar politieke democratie. In de re latie met het communisme moch ten grenzen niet uitgewist en gren zen niet verdoezeld worden. Er wa ren niet alleen Moskou en Peking, maar ook het fenomeen van het 'Eurocommunisme'. Men moest het ernstig nemen, dat de verte genwoordigers van die partijen communist willen blijven, maar er ook kennis van nemen dat sommi gen zich kennelijk aan de democra tie willen wagen, aldus Willy Brandt. De Arubaanse partij van Betico Croes, die onafhankelijkheid van het eiland voorstaat, de Movi- miento Electoral de Pueblo (MEP), is gisteren toegelaten als waarne mer bij de socialistische interna tionale. MEP-leider Betico Croes was naar Geneve gereisd om het lidmaatschap van de internationale voor zijn partij te krijgen. inbegrepen) fl. 448,- 7 dg Londen (vele excursies inbegrepen) fl. 568,- 7 dg Zwarte Woud (naar het gezellige Neubulach) fl. 423,- 13 dg Landeck (naar mooi sneeuwgebied) fl. 748,- 13 dg Wenen (een sfeervolle reis) fl. 973,- JVRV (te|d07 i Ïzm'aftVtiao) HOLIDAY of bij een der door NRV HOLIDAY geselecteerde ANVR reisbureau's. PEKING (Reuter) - Leonid Iljits- jow, de hoofd-onderhandelaar van de Sowjet-Unie bij de in een im passe verkerende Russisch- Chinese grensbesprekingen, is vandaag naar Peking vertrokken om te proberen de dialoog tussen de twee grote mogendheden weer op gang te brengen, aldus is in we lingelichte Russische kringen in Peking vernomen. Gezegd werd dat de reis van Iljits- jow, een Russisch onderminister van Buitenlandse Zaken, onder deel is van de voortdurende pogin gen van Moskou de betrekkingen met het China van premier Hoea Koei-feng te verbeteren. Toen Iljitsjow 18 maanden geleden Peking verliet zei hij pas te zullen terugkeren wanneer hij vond dat er een goede kans was op aanzienlijke de grensbesprekin gen geleden echter een hernieuwde toenadering tussen de twee landen. ADVERTENTIE 'BRINK Luehfverwarming JU S-»—yw |nsta||ateur LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 vooruitgang gen. o_ _o De Chinese vice-premier Li door de stakers met stenen zijn be- Hsien-nien verwierp slechts 10 da- kogeld. Politie in Pamplona slaags met stakers MADRID (UPI) - In de Spaanse stad Pamplona hebben zich giste ren schermutselingen tussen sta kende bouwvakkers en eenheden van de rellenpolitie. De agenten vuurden enkele malen rubberko gels af om de stakers uiteen te ja gen. Volgens de politie kwam het tot ongeregeldheden toen ongeveer 300 stakers zich bij een bouwterrein vervoegden om doorwerkende col lega's over te halen zich gij hun ak- tie aan te sluiten. Daar aanwezige agenten zouden BELGRADO (AFP/UPI) - Presi dent Tito heeft gisteren in be dekte termen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie ervan be schuldigd "Onder de dekmantel van een valse bezorgdheid" pres sie op Joego-Slavië uit te oefe- In een toespraak in het parlement veroordeelt het staatshoofd de genen die zich ongerust maken "over het lot van Joego-Slavië" Hiermee antwoordde hij kenne lijk op een recente verklaring van de tot president van de V.S. geko zen Jimmy Carter die de moge lijkheid van een agressie tegen zijn land had aangeroerd, en op een vorige week door de Russi sche partijleider Brezjnjew uit gebrachte toast waarin deze Joego-Slavië praktisch gelijk stelde met de andere socialisti sche landen. Tito zei: "De inspanningen van het Joegoslavische volk om de grote taken die het wachten, uit te voe ren. zijn het beste antwoord aan al diegenen, die onder de dek mantel van een valse bezorgd heid voor het lot van Joego- Slavië of van het socialisme in Joego-Slavië, druk op ons uitoe fenen om ons af te wenden van deze weg, onze ontwikkeling tegen te gaan en onze onafhanke lijkheid te bedreigen". De president zei ook dat Joego- Slavië pogingen van bepaalde groepen om de standvastigheid van het land te ondermijnen ver ijdeld had. Hiermee zinspeelde het 84-jarige staatshoofd op een van zijn eerste zorgen over de toekomst van het nationaal ver deelde land, met name na zijn dood. "Nationalistische krachten pogen steeds de moeilijkheden die zich bij onze ontwikkeling voordoen, uitte buiten, deze gaan altijd samen met buitenlandse belangen en vormen een krach tige steun voor buitenlandse in menging". Hiermee zinspeelde Tito op de steun die Moskou zou bieden aan Stalinistische communisten van de harde lijn die zich verzetten tegen de breuk met Moskou in 1948 en op de Kroatische nationa listen die een eigen staat willen vestigen. Het zei dat het land zich moet ver enigen teneinde "al diegenen, die bezorgdheid voor on: te bestrijden". ADVERTENTIE Sinds vijf dagen staken in Pam- ploma ongeveer 7500 van de 12000 arbeiders in het bouwvak. Hun ak- tie maakt deel uit van een hele reeks arbeidsconflicten die Spanje de afgelopen weken doormaakt. Op het moment dat de bouwsta- king in Pamplona begon, waren 30.000 collega's in de provincie Viz- caya er na een werkstop van 44 da gen in geslaagd loonsverbeteringen af te dwingen. zondag naar wassenaar VEEL GRATIS ATTRACTIES midgetgolf kiiken naar skiën thé dansant in De Schaapskooi trimmen rijtuigenmuseum (14-17 uurj potter ij (H-ÏZ uur) sportland met amusementsautomaten herfsttarief f 2,00 aneKoe

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9