'Leven met hartkwaal, dat is geen leven' aaisiir cieba nodigt Justitie: harde aanpak Chinezen SABA Protest Perzische studenten Meer controle in restaurants Shopping tours met North Sea Ferries naar Hull. Vooronderzoek geëist tegen tipgever Menten LIGTVOET ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 NIJMEGEN - "Leven met een hartkwaal, dat is geen leven. Bij ie dere inspanning voel je de pijn, een halve trap oplopen is al veel te veel. Het enige wat kan helpen is een operatie. Het verhelpt de ziekte niet, maar het verbetert aanzienlijk de mogelijkheden weer normaal mee te doen. De pijn en de angst zijn verdwenen en je kunt weer ac tief zijn". Dit zegt de Nijmeegse hart- en vaat- chirurg prof. dr. P. J. Kuypers, zelf een hartpatiënt die al twee keer is geopereerd, eerst enkele jaren ge leden in Nijmegen en voor de tweede keer enkele maanden terug, in een ziekenhuis in het Ameri kaanse Portland, bij een bevriend collega. Hij kent de weg en erkent dat ook volmondig. "Voor mij hoefde het geen twee en een half jaar tot drie en een half jaar te du ren, voor ik aan de beurt was. Maar zie eens hoe het in Nederland ge woonlijk gaat. Tussen de eerste klachten en de definitieve diagnose verloopt al vaak meer dan twee jaar. Als dan op basis van het hartfunctie-onderzoek tot operatie kan worden besloten, duurt het door de enorme wachtlijsten vaak nog langer dan een jaar, voordat de patiënt kan worden geopereerd. Al die tijd loopt hij met die pijn rond, kan hij haast niets doen. Bovendien is hij dan al op basis van de sociale wetgeving volledig invalide ver klaard met alle gevolgen vandien. Maar de Nederlandse patiënt be hoort kennelijk tot een lijdzaam volkje. Naar mijn mening moeten de mensen zich er meer van bewust worden dat ze die lange wachttij den niet meer hoeven te slikken. Gelukkig is er iets van een kente ring te merken. In toenemende J mate pikt men het niet meer zo lang met die pijn en die angst te moeten leven". Prof. Kuypers is een verklaard voorstander van opvoering van het aantal hartoperaties in Nederland. Hij zegt al in 1969 betrokken te zijn geweest bij de eerste inventarisatie van het probleem van de hart- en vaatziekten in Nederland en toen al te hebben gesteld dat de raming van het aantal zogenaamde coro- nairoperaties te laag was. Dit hoe wel deze vorm van chirurgie pas in 1967 in de Verenigde Staten van de grond is gekomen en eerst in de ja ren 1971 en 1972 in dat land een grote vlucht heeft genomen. Omleidingsroute Heel eenvoudig gezegd is coronair- chirurgie een behandeling waarbij in de vaten die het hart van bloed voorzien (de kransvaten) door ziek teprocessen veroorzaakte verstop pingen worden omzeild door stuk jes gezond bloedvat van de patiënt zelf over de verstopping heen te leggen, als een omleidingsroute. Hierdoor krijgt de hartspier weer meer bloed toegevoerd waardoor de werking wordt verbeterd. De klachten als gevolg van de onvol doende doorbloeding van het hart verdwijnen en de patiënt komt na dat hij is hersteld van de zware chi rurgische ingreep, in aanmerkelijk betere conditie te verkeren. Voorwaarde is wel dat de verstop ping of verstoppingen in de krans vaten op een voor de chrirug toe gankelijke plaats zitten. Tijdens de operatie kunnen een of meer van dergelijke "shunts" of "grafts" worden aangebracht, afhankelijk van de noodzaak enerzijds en de mogelijkheid anderzijds. Tijdens deze operatie moet het hart tijdelijk worden stilgelegd, de hart- en longmachine neemt de functie van hart en longen dan over. Naast de coronairchirurgie kan de hartchirurg zich ook nog bezig houden met het vervangen van zieke kleppen in het hart. Deze vorm van hartchirurgie, waarvoor ook een hart- en longmachine no dig is, is van ouder datum dan de coronairchirurgie. Het aantal pa tiënten met te opereren klepgebre- ken is minder dan de coronairpa- tiënten. Prof. Kuypers vindt de coronair chirurgie superieur aan de zoge naamde „conservatieve" behande ling van het met "angina pectoris" aangeduide geheel van klachten, dat het gevolg is van de gedeeltelijk verstopte kransvaten. (Bij een plot selinge, volledige verstopping spreekt men van een hartinfarct). Hij erkent dat de harde, weten schappelijke bewijzen ervoor nog niet voorhanden zijn. Daarvoor is volgens hem nog veel vergelijkend onderzoek van verschillende groe pen patiënten nodig. Maar voor hem zeer belangrijk is de verbe terde kwaliteit van het leven na de operatie. "Voor mij persoonlijk is het dan niet zo belangrijk welke ca tegorie patiënten, de chirurgisch of de conservatief behandelde groep, statistisch het langst blijft leven", meent hij. Niet geschikt Prof. Kuypers meent dat de aca demische ziekenhuizen in Neder land, die van de staatssecretaris sen van Volksgezondheid (Hend riks) en Onderwijs en Weten schappen (Klein) de taak toebe deeld hebben gekregen te wer ken naar 400 open hartoperaties per jaar, die taak niet aankunnen. Hij vindt die ziekenhuizen daar voor, gezien hun taak als oplei- dingsziekenhuizen, niet ge schikt. Ook de structuur van die ziekenhuizen is er niet op bere kend een grote afdeling hartchi rurgie, als een merkwaardig soort aangroeisel, te kunnen herber gen. De besturen van deze zie kenhuizen hebben dan ook al la ten weten die groei tot 400 open hartoperaties per jaar somber in te zien. In de afgelopen zes jaar is het deze ziekenhuizen al niet of nauwelijks gelukt te groeien naar de enkele jaren geleden aanbevo len 250 open hartoperatie per jaar. In Groningen, Rotterdam Rotterdam, Leiden, Nijmegen em het Wilhelminagasthuis van de Universiteit van Amsterdam heeft die taakstelling al tot grote problemen geleid, ondanks toe zeggingen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, onder welk departement deze ziekenhuizen vallen. De belang rijkste problemen zijn; moeizame financiering, gebrek aan ruimte en gebrek aan personeel. „Het is nodig grote aantallen harto peraties te verrichten, dat volgt uit het aantal patiëmten", aldus prof. Kuypers, „Wat moet gebeu ren, is eigenlijk precies hetzelfde als wat destijds met de galblaas- en maagoperaties is gebeurd. Breng ze onder in gewone zie kenhuizen, waar efficiënter kan worden gewerkt. In de academi sche ziekenhuizen is men dan van die in de structuur moeilijker onder te brengen grote capaciteit af en kan men zich bezig houden met verdergaand wetenschappe lijk onderzoek op dit terrein en met de opleiding". hem De Nijmeegse hoogleraar meent dat ongeveer 300 open hartopera ties het maximaal haalbare is voor de zeven academische zie kenhuizen in Nederland (naast de vijf genoemde zijn dat nog het ziekenhuis van de Vrije Universi teit in Amsterdam en dat van de Utrechtse universiteit). Dat is to taal 2100 ingrepen per jaar. Dit jaar zullen er in Nederland een kleine 2000 open hartoperaties worden verricht, terwijl daar naast een aantal Nederlanders in het buitenland wordt geope reerd. In juni van dit jaar startte de Hartpatiënten-vereniging op initiatief van voorzitter Henk Fievet (zelf zwaar hartpatiënt) een luchtbrug voor hartpatiënten naar Houston in de Amerikaanse staat Texas. In augustus volgde de Werkgroep Hartchirurgie Bui tenland van de Gezondheidsraad met een soortgelijke pendel om patiënten in Genève te laten ope- „Als in Nederland de capaciteit niet drastisch zal worden uitge breid, zullen in de toekomst zo'n duizend patiënten per jaar via die luchtbruggen naar het buiten land gaan voor een hartoperatie", zo meent prof. Kuypers. Volgens hem betekent dat een jaarlijkse „export" van 30 miljoen gulden, waarvoor men economisch ge zien niets terugkrijgt. Hij meent voorzichtig dat uitbreiding van de hartluchtbrug een drukmid del kan zijn om in Nederland meer hartchirurgische centra van de grond te krijgen. De lucht bruggen op zichzelf vindt hij een noodzakelijk kwaad, in het bui tenland vindt men het volgens hem een belachelijke zaak. Weinig visie Prof. Kuypers acht het overheids beleid ten aanzien vaji de hartchi rurgie van weinig visie getuigen en de huiver die men in officiële kring voor de activiteiten van de heer Fievet van de Hartpatiën tenvereniging heeft, onjuist. „Sinds 1969 is het aantal open hartoperaties nog nauwelijks verdubbeld. Bovendien ben ik er van overtuigd, dat als de heer Fievet niet al jaren acties had ge voerd en die luchtbrug naar Houspon Houston had georgani seerd, er nog minder zou zijn. Overigens stelt hij dat het onjuist is alle „schuld" te schuiven op de nek van staatssecretaris Hend riks 'van Volksgezondheid. „Die werkt er mijns inziens wel aan, maar anderen verschuilen zich achter hem. Naar mijn overtui ging houden staatssecretaris •Klein en minister Duisenberg van Financien de zaak veel meer tegen." Al geruime tijd is bekend en prof. Kuypers onderstreept het nog eens, dat meer dan.de helft van alle doodsoorzaken in Nederland te wijten is aan hart- en vaatziek ten. Tienduizenden mensen lij den aan angina pectoris. Voor lang niet allemaal kan een opera tie uitkomst brengen, maar wel voor veel meer dan er thans wor den geholpen. Eerder dit jaar is bekend geworden dat rond 1500 hartpatiënten op de wachtlijst stonden voor een har toperatie. Zij moeten, als hun ge val niet acuut is, van enkele maanden tot ruim een jaar wach ten voor zij aan de beurt zijn. Dat getal van 1500 wordt volgens prof. Kuypers „kunstmatig" laag gehouden omdat het geen zin heeft dit „stuwmeer" verder te la ten vollopen. Van meer dan 4000 hartpatiënten is bekend dat zij mogelijk voor een operatie in aanmerking komen. Uitsluitsel daarover kan pas verkregen wor den na een onderzoek van het hart, dat catherisatie wordt ge noemd. Maar ook voor de cathe risatie is de capaciteit volgens prof. Kuypers nog veel te laag. „Voor een land met een gezond heidszorg die de tbc er onder heeft gekregen en een voortreffe lijke trombosedienst tot in iedere uithoek heeft weten te organise ren, moet het probleem van de hartchirurgie ook op te lossen zijn", aldus prof. Kuypers. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer vijftig Perzische studenten hebben vrijdag voorde Franse ambassade in Den Haag ge protesteerd tegen de arrestatie door de Franse politie van zes tien Perzen in Parijs. De ar restaties betroffen leden van de CISNUde progressieve Perzische studentenvereni ging. De demonstranten hadden al len een masker voor om her kenning door mogelijke be spieders te voorkomen. Een van hen zei met zekerheid te weten dat de Perzische inlich tingendienst hen in de gaten hield. Volgens de demonstran ten is de Franse politie na de aanslag op een hoge functio naris van de Perzische ge heime dienst in Frankrijk een heksenjacht begonnen op le den van de CISNU. Van de zes tien arrestanten zijn inmid dels vier als ongewenst vreem deling de grens overgezet zonder dat de Franse politie ooit heeft kunnen bewijzen dat zij iets met de aanslag te ma ken hebben gehad. Twee van de zestien zijn in staat van be schuldiging gesteld aldus de protesterende Perzen voor de ambassade. Wij als leden van DEN HAAG (SP) - De Nederlandse justitie gaat het probleem van de illegaal in ons land verblijvende vreemdelingen harder aanpakken. Er zul len strengere controles komen in o.m. restaurants, gokhuizen en dergelijke, waarbij men met name de onrechtmatig hier verblijvende Chinezen op het' oog heeft. de Cisnu blijven ondanks alles vechten tegen het imperialisti sche bewind van de Sjah. Wij moeten dat echter in het gheim doen want het regiem van Per- zie probeert de stem van de Perzische studenten in het bui tenland op welke wijze dan ook in de kiem t ADVERTENTIE miljoen gulden aan prijzen Al vanaf 199,- per persoon, inclusief hut en maaltijden aan boord. Shopping Tours zijn er van /vOflVN 1 oktober 1976 tot 31 maart 1977. Vertrek Rottérdam/Europoort VAaQQJ/ elke avond zes uur. BON voor folder 'SHOPPING IN HULL' Naam I AdrCSI Plaats 8 Vraag folder aan uw reisbureau of bon opzenden aan: ^*1 North Sea Ferries. Postbus 1123, Rozenburg 3208. ---li Te winnen in de Nationale Puzxelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Volgens een w ordvoerder van het ministerie van justitie zal de actie zich voorlopig tot Amsterdam be perken. Wel ligt het in de bedoeling de aanpak in een later stadium lan delijk uit te breiden. Met de strengere controles op de in Nederland aanwezige Chinezen hoopt de ustitie de verharding van de misdaad onder deze groep bui tenlanders de kop te kunnen in drukken. Verder wil men door de aanpak de steeds groter wordende heroïnehandel onder de Chinezen verminderen. Uitwijzen De actie wordt voorlopig tot de hoofdstad beperkt omdat ge noemde problemen, waarbij moord en doodslag schering en inslag zijn, in deze stad het grootst worden ge noemd. De Amsterdamse politie is intussen bezig om extra mankracht voor de strengere controle vrij te maken. Justitie is van plan om alle in ons land opgepakte illegale Chinezen uit te wijzen. Overigens doet zich hierbij de moeilijkheid voor, dat men nog niet weet hoe moet wor den gehandeld ten aanzien van de zogenaamde Hong-Kong-Chinezen die worden aangehouden. Het pro bleem is namelijk dat deze mensen in het bezit zijn van een Brits pas poort en op grond daarvan zouden moeten worden teruggestuurd naar Engeland. De Britse autoriteiten schijnen echter niets te voelen voor een stroom van in Nederland on gewenste Hong-Kong-Chinezen. De Nederlandse justitie voert daarom nog met de Britse justitie, waaronder Scotland Yard, overleg over een oplossing van dit pro bleem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De Haagse officier van jhustitie, mr. C. van Steenderen, heeft gisteren bij de Amsterdamse rechter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de nog onbekende tipgever, die mogelijk de Blari- cumse kunstverzamelaar, Pieter Nicolaas Menten (78), zou hebben getipt over diens op handen zijnde arrestatie op maanden 15 novem ber jl. Minister Van Agt had het onder zoek te justitie, door een officier van justitie buiten het ressort (ambtsgebied) van het gerechtshof in Amsterdam vorige week toege zegd in het kamerdebat over de zaak-Menten. Hij heeft dit dinsdag j.l. nader gepreciseerd in zijn brief bij het voorlopig raaport van de Amsterdamse procureur-generaal mr. Hartsuiker over de« gang van zaken rond de mislukte arrestatie van Menten. Het gerechtelijk voor onderzoek is gebaseerd op het arti kel 189 van het wetboek van straf recht dat onder meer handelt over degeen die opzettelijk behulpzaam is aan het ontkomen aan een arres tatie door de politie. Bij dit gerech telijk vooronderzoek gaat het erom of Menten (verdacht van oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid) op enigerlei wijze voorwetenschap heeft gehad van zijn op handen zijnde arrestatie, al dus mr. Van Steenderen. In artikel 189 wordt degeen straf baar gesteld die opzettelijk iemand, die schuldig is aan, of vervolgd wordt terzake van enig misdrijf, verbergt of hem behulpzaam is in het ontkomen aan de nasporing van of aanhouding door justitie of politie-ambtenaren. De maximum gevangenisstraf is zes maanden of een boete van ten hoogste f 600. Zoals bekend werd, toen maandag 15 november bleek dat Menten met zijn vrouw zondagavond 14 no vember om 7 uur in een Simca- stationcar met onbekende be stemming was vertrokken, een opsporings- en aanhoudingsbevel tegen Menten uitgevaardigd. advertentie Er zijn op korte termijn enige vacatures in onze keuken voor 1 e restaurant koks Restaurant "De witte raaf" Noordwijk tel. 02523-2284 Huishoudster van Menten: Laat mij met rust IJMUIDEN (ANP) - "Ik wens met rust te worden gelaten, ik heb niets met de zaak-Menten te maken". Dit beroep deed een geëmotion erde mej. S. de Haan (67) gisteren op de pers. De vrouw was tot ruim drie jaar geleden huishoudster bij de van oorlogsmisdaden ver dachte P. Menten in Blaricum. Mej. De Haan zei niets te we ten van een Poolse huishoud ster, die, zoals in de pers was gemeld, vroeger in dienst was van Menten en die voor de ver taling van een aantal Poolse getuigenissen zou hebben ge zorgd. "Ik heb twaalf jaar bij de familie Menten gewerkt, maar ik heb die vrouw nooit ontmoet en ken haar niet". De vroegere huishoudster vèr- telde, dat, hoewel zij niet meer bij Menten in dienst was, nog regelmatig bij de familie over de vloer kwam. "Mevrouw Menten was meer een halve vriendin dan een werkgeef ster. Ik ging steeds naar haar toe, omdat zij een niet al te be ste gezondheid heeft". Naar Mej. De Haan verklaar de, behandelde zij een deel van Mentens correspondentie als hij niet thuis was en wist zij altijd waar hij zich bevond. "Maar het ellendige is, dat ik het nu niet weet". LEIDEN TEL. 071-140941 VEND PRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom &Dreesmann. ADVERTENTIE CIEBA levert kan- I M toorinrichtingen! rWii Dat weet zo langza- merhand iedereen in Leiden en omstreken. Wat u misschien niet weet, is dat CIEBA een verrassende kollektie kantoormeubelen in de 4 grote toon zalen heeft. Daarom nodigt CIEBA u uit! Iedere werkdag (behalve zaterdag) van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Stap vandaag of morgen eens binnen op de Wm Barentszstraat 35 (De Waard) te

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7