LEIDSCH DAGBLAD Vredeling weg als minister Eenstemmigheid in Genève Leraren willen driejarige middenschool vandaag v.d.wiel ALS INVOERING NIEUW SCHOOLTYPE DOORGAAT Lid Europese Commissie Volksvredeprijs voor Ierse huisvrouwen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35100 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WALRUS IN ZEELAND MIDDELBURG (ANP) - Een walrus is gisteren waargeno men aan de oever van de Oos- terschelde. Het beest lag aan de Havendam in Colijnsplaat en werd ontdekt door sport vissers die de haven uitvoe ren en terstond de haven meester van Colijnsplaat in lichtten. De havenmeester ging onmiddellijk polshoogte nemen. Volgens hem is het een kolossaal beest van onge veer duizend kilo. Het dier leek niet geheel fit en rilde hevig. De walrus blies niet temin nijdig toen de haven meester hem naderde om fo to's te maken. UTRECHT - Het Nederlands Genootschap van Leraren, dat de middenschool voor alle 12-16- jarigen afwijst, is vandaag op zijn algemene vergadering in het jaar- beurscongrescenturum met een compromisvoorstel gekomen: een middenschool voor 11-14-jarige kinderen. Voorzitter drs. F. J. Roefs hand haafde in zijn jaarrede weliswaar het standpunt dat het NGL in prin cipe tegen een middenschool is (deze zou het huidige voortgezet onderwijs volledig op zijn kop zet ten), maar als invoering onvermij delijk blijkt laat een driejarige middenschool het bestaande on derwijs grotendeels intakt. De voorzitter voerde voor een "ver vroegde" en driejarige midden school de volgende argumenten aan: bij een leerplicht tot 16 jaar - het NGL verwerpt leerplicht ver lenging tot 18 jaar zoals in de con tourennota wordt voorgesteld - hebben de leerlingen die van een dergelijke school komen en uit het onderwijs willen stappen, nog ge legenheid om een tweejarige be roepsvoorbereidende opleiding in het dagonderwijs te volgen. Voorts is een natuurlijke aanslui ting mogelijk bij de bestaande ver ticale indeling in het voortgezet onderwijs. De driejarige middenschool, die dan wordt voorafgegaan door een zevenjarige basisschool (kleuter en lager onderwijs bijeengevoegd), kan worden opgevat als een drieja rige brugperiode, waarin door ver breding van het leerstofaanbod een geleidelijke oriëntering plaats vindt. Deze maakt een meer ver antwoorde keuze voor het vervol gonderwijs mogelijk dan nu be staat bij de verlengde brugperiode. Voorzitter Roefs meent verder dat een dergelijke maatregel zou kun nen leiden tot een gewenste gerin gere schoolgrootte van zowel mid denschool als vervolgonderwijs. Hij gaf verder aan dat een meer in dividuele begeleiding in klassever- band voor leerlingen van 11 tot 14 waarschijnlijk makkelijker is te verwezenlijken dan voor hogere leeftijdsgroepen. Tenslotte maakte de voorzitter de uitslag van een NIPO-onderzoek bekend, dat het NGL heeft laten in stellen naar de meningen van de le raren bij hét voortgezet onderwijs over de instelling van een midden school. Hieruit blijkt dat 70 procent van de ondervraagden de invoering van de middenschool geen onderwijs kundige noodzaak vindt. Zestien procent vindt dat wel, 13 procent had geen mening. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is gisteren akkoord ge gaan met de aanwijzing van minister ir. H. Vredeling (De fensie) tot lid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen. Minister-president Den Uyl heeft dit gisteravond, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, mee gedeeld. Het kabinet heeft nog Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond opklaringen met slechts hier en daar een bui. Afnemende wind, maar aanvankelijk aan de kust nog hard. Maximum temperatuur 9 graden Celcius. (opgemaakt om 9.40 uur) 28 NOVEMBER Zon op: 8.22 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 13.02 uur; onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 8.03 Laagwater te 3.43 en 16.12 uur. 29 NOVEMBER Zon op: 8.23 uur; onder: 16.34 uu Maan op: 13.25 uur; onder: 0.38 i Hoogwater te 9.05 en 21.39 uur. Laagwater te 4.40 en 17.07 uur. geen opvolger voor ir. Vredeling aangewezen als minister van De fensie. "Als de heer Vredeling per 5 januari volgend jaar Europees commissaris wordt, dan denk ik wel dat - met nog zo'n vijf maanden voor de boeg voor de verkiezingen - het wel de moeite waard is nieuwe minister van Defensie te benoemen", aldus de premier. De minister-president herhaalde dat Nederland aanspraak blijft ma ken op een zware portefeuille in de Europese Commissie. Naar het oordeel van de Nederlandse rege ring is echter ir. Vredeling ook voor vele andere posten bekwaam, waaronder met name die van land bouw, waar Nederland zonder meer grote belangstelling voor heeft, zo voegde premier Den Uyl er aan toe. (Nederland heeft sinds 1958 de portefeuille van landbouw in de Europese Commissie beheerd in de personen van Sicco Mansholt (PvdA) en Pierre Lardinois (KVP). Vredeling (52) was verrast zichzelf als minister van Defensie in het kabinet-Den Uyl terug te vinden. Door kabinetsformateur Burger werd hij min of meer voor het blok gezet. Van de PvdA-er Burger kreeg hij opdracht het als eerste so cialist op Defensie goed te doen. Vredeling begon met gemengde gevoelens aan zijn nieuwe taak. Van huis uit was hij landbouwkun dig ingenieur. Bovendien hechtte hij meer aan het Europese werk, dan aan de nationale politiek. In het Europese parlement deed Vrede ling in de periode 1958-1973 vol doende politieke en Europese erva ring op om zichzelf te kwalificeren voor een hogere post: die van Eu ropees commissaris. 20.33 in het geruchtmakende interview dat hij in 1974 aan het weekblad Vrij Nederland gaf zei Vredeling: "Ik ben wel ambitieus. Ik had in Europa Mansholt willen opvolgen. Dat had ik graag gewild". Maar ir. Mansholts opvolger als landbouw commissaris werd de Christen- Democraat ir. P. Lardinois. Betty Williams (mdden) er Ma- reid Corrigan (rechts), aan luie de Noorse volksvredeprijs is toege kendnemen samen met Ciaran McKeown een door 12,5 miljoen mensen ondertekende petitie in ontvangst uit handen ran mevrouw E ri ka Vogesvan de WOMEN .de we reldorganisatie van moeders van alle landen. Vandaag houdt de Ul ster Vredesbeweging een grote ma nifestatie in Londen .waaraan door afgevaardigden uit vele landen - waaronder Nederland-zal worden deelgenomen. coordinated sportswear tartan fg|j gtjop BREESTRAAT 150-LEIDEN. OSLO (ANP) - Hoewel de Nobel- commissie van het Noorse parle ment geen kandidaat heeft kunnen vinden, die de Nobelvredesprijs 1976 waardig was, zal dinsdag 30 november in het stadhuis van Oslo plechtig een Noorse "volksvrede sprijs" worden uitgereikt. Aan de onderscheiding is een be drag van meer dan 280.000 dollar verbonden, bijna tweemaal zoveel als aan de Nobelprijs van dit jaar. De prijs wordt uitgereikt aan de twee Ierse huismoeders Betty Wil liams en Maread Corrigan, leidsters van de Vrouwenvredesbeweging in Ulster. Het idee van een volksvredesprijs is naar voren gebracht door het blad Fladrelandsvennen in Kris- tiansand, dat eind september met een inzamelingsactie begon. Vice- hoofdredacteur Gunnar Borrevik zei dat men op de gedachte kwam toen bekend werd dat de twee Ierse vrouwen niet voorkwamen op de lijst van 50 kandidaten voor de No belprijs. "Wij protesteren niet tegen het be sluit van de Nobelcommissie, de prijs niet toe te kennen. Maar de vredesbeweging heeft nu een duw in de rug nodig en niet volgend jaar. Wij wilden dat de twee vrouwen een vredesprijs kregen, welk be sluit de Nobelcommmissie ook mocht nemen". Ongeveer 30 andere bladen namen aan de inzamelingsactie deel en brachten meer dan 1,5 miljoen kro nen (750.000) bijeen. Borrevik schat dat 100.000 Noren hebben bijge dragen. Het geld en de twee medailles, met portretten van de winnaars, zullen aan Betty Williams en Mairead Cor rigan worden uitgereikt door Gerd Benneche, voorzitster van de Noorse persvereniging, op een bij eenkomst in het stadhuis van Oslo. In 1973 is al eens een volksvrede sprijs uitgereikt aan de Zuidameri- kaanse bisschop Helder Camara, door een aantal Noorse organisa ties, uit protest tegen de uitverkie zing van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, en de Noordvietnamees Le Due Tho, die samen de Nobel prijs kregen toegewezen. De Nobelcommissie heeft geen re den voor haar besluit aangevoerd de vredesprijs dit jaar niet uit te reiken. Staatssecretaris Klein: te veel medische specialisten UTRECHT (ANP) - Over de gehele linie genomen lijkt het beeld op te gaan doemen van een teveel aan medische specialisten in de toe komst. De opleidingscapaciteit dient zo goed mogelijk afgestemd te worden op het benodigde aantal. Een overzichtelijk centraal sys teem voor aanmelding en registra tie van assistent-geneeskundigen verdient ook aanbeveling. Staatssecretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen heeft dit gisteren in Utrecht gezegd op de jubileumbijeenkomst van het cen traal college voor de erkenning en registratie van medische specialis ten. Hij besteedde ook aandacht aan de lengte van de opleiding tot medisch specialist, aan de ar beidsmarktsituatie en aan een dreigende "uitholling" van het me disch opleidingsprogramma. Staatssecretaris Klein herinnerder er aan, dat hij de beheersing van de opleidingskosten in het weten schappelijk onderwijs ter hand heeft genomen, onder meer door het terugbrengen van de cursus duur van universitaire studie. Ver- lengi ig van de duur van studie voor de opleiding tot medisch specialist zou in het licht van de huidige maatschappelijke verhoudingen op overwegende bezwaren stuiten. Het is noodzakelijk te blijven zoe ken naar een meer efficiënte opzet en een betere methodiek van de op leiding, meende de staatssecretaris. In dit verband wees hij op het pro bleem van een mogelijk toekomstig overschot aan medische specialis ten. Het aantal specialisten, dat het beroep uitoefent, stijgt jaarlijks met ongeveer vijf procent. Dit beeld kan wellicht omslaan in een spookbeeld van werkloze duur op geleide krachten voor wie er geen mogelijkheden zijn om aan de slag te komen, aldus dr. Klein. 'Arrino veilig' DELFZIJL - Het Britse schip "Ar rino", dat wegens ontploffingsge vaar woensdag de haven van Delf zijl, waar het een dag eerder was binnengelopen, moest verlaten, le vert thans geen gevaar meer op. Het ruim waarin chilisalpeter ver mengd was geraakt met benzine, is buitengaats onder water gezet. Controles hebben aangetoond dat zich ook geen ontplofbare gas mengsels hebben gevormd. Van morgen is begonnen met het lossen van dit ruim. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 13 december 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Rhodesië 1 maart onafhankelijk GENEVE (UPI/DPA/Reuter) - De nationalistische leiders Nkomo en Mugabe zijn met enkele kleine wijzigingen akkoord gegaan met het Britse compromis-voorstel, waarin 1 maart 1978 wordt ge noemd als onafhankelijkheids datum voor Rhodesië. Maandag zal de Rhodesië- conferentie worden voortgezet met de bespreking van het vol gende agendapunt: de vorming van een tijdelijke regering. Conferentievoorzitter Ivor Richard ■i.mun.i.ïïl exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg to. tel. (01716) - 21955 zei gisteravond na een gesprek met Nkomo en Mugabe: "Ik ge loof dat de kwestie van de datum het werk van de conferentie niet langer zal ophouden". Nkomo zei dat Richard enkele amendemen ten van hem en van Mugabe op de tekst van het Britse compromis had geaccepteerd. Richard zal maandag met deze twee delega tieleiders de volgende fase van de conferentie bespreken. Nkomo en Mugabe, die samenwer ken in het "Patriottische Front" hebben steeds geëist dat Enge land zich verplicht op een vast gestelde datum de onafhanke lijkheid te verlenen. Londen wil de datum daarentegen afhanke lijk stellen van de voortgang met de noodzakelijke procedures, als het opstellen van een grondwet en het uitschrijven van verkie zingen. Nkomo en Mugabe vre zen dat zo'n formule het blanke minderheidsbewind gelegenheid biedt de onafhankelijkheid op de lange baan te blijven schuiven. Het compromisvoorstel houdt in dat Londen "vast op het stand punt staat" dat de noodzakelijke procedures voltooid zullen zijn vóór 1 maart 1978. Richard was in de gesprekken met de twee anderex nationalistische delegaties, en de blanke delega ties al eerder overgegaan tot het punt van de samenstelling van de tijdelijke regering. Nu ook voor Nkomo en Mugabe de kwestie van de datum kennelijk is opge lost, is de impasse in Genève, die ruim drie weken heeft geduurd, doorbroken. Aanvankelijk had het Patriottisch Front ook onaf hankelijkheid per 1 december 1977 geëist. Volgens het geamen deerde Britse voorstel wordt 1 maart 1978 als uiterste datum be schouwd, waarbij de mogelijk- Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER - ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 SINTERKLAZEN OP NAAR Maandag open 13-21 i 28 PAGINA'S Justitie gaat in ons land ver blijvende Chinezen harder aanpakken PAGINA 7 Het Warschaupact heeft de deelnemers aan de indertijd in Helsinki gehouden confe rentie voorgesteld niet als eersten gebruik te maken van atoomwapens PAGINA 9 Bisschop van Myra leek weinig op Sint van nu PAGINA 13 Wetenschap en technologie op PAGINA 15 Boekennieuws op PAGINA 19 Bij interzonaal schaak meer last van zenuwen? PAGINA 23 weetalles van brillen en contactlenzen. Gif kan aan kust aanspoelen DEN HAAG (ANP) - De directie Noordzee van Rijkswaterstaat in Den Haag heeft alle politieposten langs de Nederlandse kust gewaar schuwd voor vaten met gevaarlijk vergif die de komende dagen kun nen aanspoelen. Het gaat om blauwe trommels met in plastic verpakt natriummethylaat, die het Engelse schip, Judert op 9 novem ber op vijftien mijl voor de kup-. van Harwich heeft verloren. Het schip kwam in aanvaring met een Russi sche trawler en zonk. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat kan het natriummethylaat na aanraking brandwonden veroorza ken. In combinatie met zeewater kan de giftige stof ontploffingen veroorzaken, aldus de woordvoer der. Volgens de rijkspolitie te water zijn donderdagavond al dertig van de tweehonderd vaten aan de kust bij Knokke aangespoeld. De politie in de kustplaatsen Was senaar, Katwijk en Noord wijk Houdt het strand in de gaten. Er wordt gepatrouilleerd om even tueel direct maatregelen te kunnen heid wordt opengelaten dat Rho desië op een eerder tijdstip "Zimbabwe" kan worden. Vol gens een Britse woordvoerder zijn de delegaties het er ook over eens dat de conferentie in Genève op 20 december klaar moet zijn met de werkzaamheden. Overigens zullen de onderhande lingen over de tijdelijke regering ongetwijfeld ernstige problemen opleveren. De blanke minder heidsregering eist in die over gangsregering de portefeuilles van Defensie, Binnenlandse Vei ligheid en Justitie voor zich op, hetgeen voor alle vier nationalis tische delegaties onaanvaardbaar 'Beter Leven': meer dan flMs miljoen De tien periodeprijzen van de nationale puzzelactie ten bate van het Nationaal Fonds „Be ter Leven" met o.a. een Ford Fiësta L zijn er uit. De ander half miljoen zijn we met de puzzel inmiddels gepasseerd. En dat allemaal doordat u voor uw inzending 1,25 extra postzegels plakte op een briefkaart of 1,25 via de giro hebt gestort ten behoeve van Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds „Beter Leven". De precieze opbrengst na tien weken puzzelen is 1.605.880,88. De pot voor de extra duizendjes is inmiddels aangegroeid tot 9.928,32. Ook volgende week gaan er weer dik honderd prijzen de deur uit, waaronder vijf mille en twee-en-een-half duizend gulden belastingvrij. De op lossing van deze week was „Sint Jan is onze inspanning waard". De namen van de ge lukkige prijswinnaars staan als gewoonlijk op de puzzel pagina. (21).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1