„CIRCUS" OP HET BINNENHOF Andrew Young :de man achter Carter Door Joost Calkoen Congreslid uit Georgia zorgde voor massale steun van negers Kernenergie ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 PAGINA 17 De Europese Top, zoals die vol gende week in Den Haag confe reert, wordt voorgezeten door de Nederlandse minister president drs. J. den Uyl, en ook bijgewoond door minister mr. M. van der Stoel van Buiten landse Zaken. Aan het hoofd van de Belgische delegatie staan premier L. Tin- demans en de minister van Bui tenlandse Zaken Renaat van Elslande. Gaston Thorn vertegenwoordigt Luxemburg. Uit Engeland komen premier Ja mes Callaghan en minister An thony Crosland. Voor Frankrijk zijn er president Valery Giscard d'Estaing en mi nister L. M. de Guiringaud. De Bondsrepubliek is vertegen woordigd met bondskanselier Helmut Schmidt en minister Hans-Dietrich Genscher. De Italiaanse premier Andreotti komt met zijn minister van Bui tenlandse Zaken Arnaldo For- lani. Uit Ierland zijn er premier L. Cos- grave en minister G. Fitzgerald. Denemarken heeft bij deze confe rentie naast zijn premier Anke Jörgens twee bewindslieden vertegenwoordigd: minister van Buitenlandse Zaken K. B. Andersen en minister van Bui tenlandse Handel Ivar Nörg- aard. Namens de Europese Commissie komt een delegatie onder lei ding van voorzitter Fran^ois- Xavier Ortoli. De bar staat klaar, de -parketvloer wacht,taf els e perscentrum is er vooral vopr de inwendige mens x vierhonderd stoelen: de bovenverdieping van het tijdelijk Den Haag heeft de Europese Top in huis, begin ko mende week. De rege ringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EG-landen houden hier een topconfe rentie. Een beraad over Europese poli tieke samenwerking op het hoog ste niveau zoals dat de laatste tijd driemaal per jaar wordt belegd. Ditmaal in Den Haag, op maandag 29 en dinsdag 30 november. Uitvloeisel van het feit, dat Neder land gedurende deze tweede helft van 1976 het voorzitterschap van de Europese Economische Ge meenschap vervult. Het hele "Europese circus", zoals men het graag onparlementair noemt, strijkt het komend wee keinde dus neer op ons rege ringscentrum. Waar de conferen tie zich afspeelt in de zalen van het Ridderzaalcomplex - in alle rust, op een voor het publiek af geschermd Binnenhof. Want de veiligheidsmaatregelen zijn, bij een ontmoeting van zoveel be langrijke staatslieden, uiteraard niet voor de poes. Aan die conferentie zelf, onder het gastheer- en voorzitterschap van premier drs. J. den Uyl, nemen zo'n tweehonderd mensen deel. Verdeeld over tien delegaties: van ieder van de negen lidstaten één, plus een vertegenwoordi ging van de Europese Commis sie. Aangevuld en terzijde ge staan bovendien door ettelijke tientallen leden van de ambte lijke EG-staf uit Brussel. Tolken zorgen, zoals dat pleegt te gaan, tijdens de tapgesprekken voor vrijwel gelijktijdige verta lingen in het Frans, Duits en En gels, het Italiaans, Deens en Ne derlands. Oog en oor De Hagenaar in de straat zal weinig merken van dat politieke top- gebeuren. Hoogstens zal zijn aandacht soms even worden ge i motorrij- trokken door dersescorte langs zoemende limousine, waarin hij dan een Callaghan, een Schmidt of een Giscard d'Estaing kan vermoeden. Maar de ogen en oren van de Euro pese media zijn terdege op deze topbijeenkomst afgestemd. Met dik zeshonderd man (en soms vrouw) aan journalisten, fotogra fen en technici maken die verte genwoordigers van kranten-, radio- en televisiewereld zelfs het grootste deel uit van dat Euro pese cirsus. Zeshonderd schrijvende, pratende en registrerende persmensen zijn stuk voor stuk voor deze gele genheid „geaecrediteerd", zoals men dat in de deftige vaktaal van buitenlandse zaken pleegt te noemen. Zeg maan aanvaard, in geschreven en voorzien van een naamkaartje, dat zichtbaar op de revers dient te prijken. Waar laatje dat, zo'n leger van vol gers? Waar biedt je al die werkers met hun zo uiteenlopende ver langens werkruimte? Het minis terie van Buitenlandse Zaken en de Regeringsvoorlichtingsdienst kregen in dat opzicht een ge schenk in de schoot geworpen: een leegstaand gebouw op een steenworp afstands van de Rid- derzaal. Het voormalige pand van de (hand)telefooncentrale aan de Hofstraat, aangeduid als GE MEENTE TELEPHOON op een kloek tegeltableau hoog aan de gevel. Over een jaar of wat zal ook dat oude PTT-gebouw plaats moeten hebben gemaakt voor de ver wachte parlementaire nieuw bouw - maar het staat er nog. Nauwelijks had de telefoon dienst er zijn apparatuur uitge haald, of de Rijksgebouwen dienst zorgde in mei en juni in ijltempo voor een provisorische inwendige verbouwing tot tijde-t lijk perscentrum, dienend tijdens het Nederlands EG- voorzitterschap. Korf Maandag en dinsdag zal dat gedul dige pand zijn veranderd in dag en nacht een zoemende Europese bijenkorf. In de souterrainlaag zullen dan zes tijdelijke radiostudio's zijn inge richt, en zullen de grote persa gentschappen hun werkbasis hebben. In de hal op de begane grond zijn een bank- en wisselkantoor, een krantenkiosk en een VW-balie neergezet en daarnaast zetelt, als een spin in dit nerveus trillend web, een perssecretariaat onder leiding van de heer H. van Be- nthem, en bemand met voorlich- tingsfunctionarissen van Buiten landse Zaken en RVD. Verspreid over het gebouw is een zestal "briefing rooms" ingericht, kleinere en grotere vergaderzaal tjes' voor persconferenties en dergelijke. De NOS heeft zich op de eerste verdieping een tijde lijke tv-studio bezorgd. Weer een etage hoger vindt men achtereenvolgens een schrijfzaal, waar zeker driekwart van de in totaal honderd beschikbaar ge stelde schrijfmachines zullen ra telen, een ruimte met veertig uit spaanplaat en zachtboard opge trokken telefooncellen en een kamer met tien telexapparaten op ry. 't Inwendige En de topverdieping geldt als res taurant met bar, goed voor vier honderd zitplaatsen, het nabije perscentrum Nieuwspoort zorgt daar voor de inwendige mens, de biertjes, de Bordeauxwijntjes, de broodjes en de biefstukken. Tot in die ontmoetings- en eetzaal staan enkele van de dertig tv- ontvangers die, geschakeld in een gesloten circuit, overal in het gebouw speciale boodschappen of elders gegeven persconferen ties kunnen weergeven. Aan een kopwand van die enorme bovenzaal prijkt een sierlijk ge schilderde herinnering aan de vroegere bestemming van het gebouw. "Waardigheid, beschei denheid, beleefdheid, geduld", is daar met ouderwetse ambachts kunst gepenseeld, "ter herinne ring aan het handsysteem 1903-1924". Hoe ver de technische communica tiemiddelen ook zijn ontwikkeld vandaag: er zal daar straks op nieuw met handen en voeten worden gewerkt, op vijftig meter afstand van de Europese Top. "Beleefdheid, geduld filoso feert bz. functionaris Van Be- nthem. "Ik geloof dat ik die tekst er maar in een paar vertalingen naast laat hangen". Een getalenteerd jong zwart Congreslid heeft verklaard dat hij geen plaats wil in de regering- Carter die nu wordt samengesteld - en toch wordt hij beschouwd als de op één na belangrijkste man in de Verenigde Staten. Slechts zeer weinig mensen heb ben Jimmy Carter zo geholpen bij zijn strijd om het presidentschap dat ze een beloning verdienen. Maareriserééndie hij met naam en toenaam heeft vermeld: de 4- 4-jarige Andrew Young uit Georgia. Want hij zorgde ervoor dat de ne gers zo massaal voor Crater kozen. En terwijl iedereen in Carters kamp zich zenuwachtig afvraagt welke baan ze hem nu eens zullen aanbie den - Young kan vragen wat hij wil -geeft Yopnger de voorkeur aan lid van het parlement te blijven en daar z'n grote invloed nuttig te maken. Hij kan er op rekenen dat de presi dent naar hem zal luisteren, want de twee jonge zuiderlingen hebben tijdens de campagne waarin ze de gevestigde machten van de oost kust versloegen, een uitstekende verhouding opgebouwd. "Daddy" King Toen Carter in 1972 aankondigde dat hij naar het presidentschap zou dingen, was hij vrijwel onbekend bij de zwarte kiezers. Alleen in Georgia 'was hij bekend en daar had hij zich als gouverneur een goede naam verworven in kwesties van gelijke rechten voor blank en zwart. Maar voor de negers in het noorden was hij als blanke zuiderling een verworpene. Toch kreeg hij uitein delijk 94 procent van de zwarte kie zers achter zich, voornamelijk dankzij Andy Young. Young koos al vroeg partij voor Carter. Heftige kritiek in het noorden en, aanvankelijk, weinig begrip in het zuiden waren zijn deel. Maar met behulp van dominee "Daddy" King (de vader van Martin Luther) en een lid van het Congres van Georgia, Bob Brown, slaagden ze erin zeventig procent van de zwarten voor Carter te winnen in de beslissende voorverkiezing van Florida, waar Carter afrekende met George Wallace. Ze gingen door en wonnen negentig procent van de negerstemmen in Noord-Carolina. Gezag Met deze overwinningen als uit gangspunt bouwden Young en zijn team verder aan de definitieve winst van Carter, en Amerik's ne gers schaarden zich massaal achter Young. Zijn gezag onder de zwarte zuider lingen dankt hij aan zijn moedige strijd voor de gelijke rechten aan de zijde van Martin Luther King, in de jaren zestig. Maar wat bracht Young ertoe op Carter te wedden? In zijn verzorgde kantoor in Atlanta zegt de oud-geestelijke die voor de politiek koos glimlachend: "Ik ge loof dat het antwoord is dat ik hem persoonlijk graag mag. Ik kende hem al zes jaar als gouverneur van Georgia en ik ken niemand die een betere campagne kan voeren dan hij. Maar eerlijk gezegd dacht ik toen dat ik aan het werk was voor een toekomstige vice-president, want ik had niet verwacht dat het liberale noorden niet in actie zou komen. Opeens ontdekte ik dat ik de nieuwe president van de Ver enigde Staten steunde". Jimmy Carter, zegt hij, is in wezen meer vooruitstrevend dan de "libe rals" uit het noorden. "Zij denken "liberal" maar doen het vaak niet. Een liberale senator of afgevaar digde heeft altijd wel een neger in zijn staf, maar meestal is die alleen belast met de problemen rond de verhouding met de negers. Van de 125 leden van Carters campagnes taf waren er 26 zwart, en ze deden van alles - dat was pas samenwer king". Carters kracht als liberaal schuilt er volgens Young in dat hij opgroeide in het "enorm achter lijke en racistische zuiden" - en met succes afrekende met het racisme in hemzelf, in zijn familie, zijn om geving, zijn kerk en, later, als gou verneur van de staat. Afkomst "Mensen die veel met hem te ma ken hebben gehad, stellen nooit vragen als: wil de echte Jimmy naar Carter voren komen? Journalisten, en vooral die uit het noorden, wil len hem een etiket opplakken, maar hij past niet in hun opvattingen over een politicus uit het zuiden. Het probleem ligt bij hen, niet bij Carter. Iedereen ziet in hem wat zij erin willen zien. "Zijn medeleven en zijn menselijke warmte spruiten voort uit zijn be scheiden afkomst. Hij is nooit echt arm geweest, maar heeft wel moei lijke tijden gekend en zag in zijn directe omgeving nog grotere ar- Carter gaf een car- op om^terwijl zijn familie er slecht voor stond en het racisme hoogtij vierde, thuis de za ken over te nemen. Hier heb je een man die niet bang is voor het leven en die een moeilijke strijd aandurft. Toch heeft hij er in die zes jaar dat ik hem al ken, nooit met mij over gesproken". Young gelooft dat Carter het in zich heeft een goede president te wor den - niet alleen op binnenlands terrein, maar ook in de buiten landse politiek, omdat hij op grond van zijn eigen ervaring begrip heeft voor armoede en racisme. Young zelf is een van de'markant ste leden van het Huis van Afge vaardigden. Hij komt uit een ge goede familie, verkoos een bestaan als geestelijke boven een profijte lijke tandartsenpraktijk, probeerde Andrew Young: gezag te danken aan strijd voor gelijke rechten. als zendeling naar Angola te gaan, en raakte uiteindelijk betrokken bij de strijd voor de rechten van de ne gers. Hij zal onmiskenbaar een grote invloed hebben op Carters be leid inzake zuidelijk Afrika. (Deze week nam hij met enkele andere Amerikanen deel aan een ontmoe ting met Afrikaanse leiders in Leso tho en onmiddellijk erna ontmoette hij de verbannen leider Robert So- boekwe van het Panafrikaanse Congres, wiens zonen bij Young in Atlanta wonen). Wat zal de nieuwe regering van Car ter als eerste aanpakken? Young heeft diepgaand gepraat met Carter over wat er te doen is, maar het is moeilijk na te gaan in hoeverre zijn eigen verlangens meespreken in wat hij daarover zegt. "We praten nog altijd over werk loosheid alsof het een binnenlands probleem is. We zijn ons er nog niet van bewust dat we alleen economi sche stabiliteit en gelijke kansen voor onszelf kunnen bereiken als we de structuur van onze eigen sa menleving aanpassen aan de we reldgemeenschap. We moeten nu leren leven in een nieuwe wereld, een wereld waarin we niet langer domineren. Maar we weten nog niet hoe dat moet. "Internationale kwesties gaan we te lijf als een krachtpatser of als een vrijgevige filantroop. We hebben er geen idee van hoe we mensen als gelijken moeten tegemoettreden". Amerika kan, meent hij, niet in z'n eentje een oplossing vinden voor zijn belangrijkste problemen de werkloosheid, het verval van de steden, de falende gezondheids zorg - zonder in de internationale gemeenschap voor economische stabiliteit te zorgen. Carter werd zich van deze nood zaak bewust, vertelt Young, toen hij als gouverneur van Georgia meer beleggingen naar zijn staat wilde trekken, en ontdekte dat hij er kantoren voor moest openen in België, Japan en West-Duitsland. En Young gelooft dat de Verenigde Staten nog maar is net beginnen in te zien hoe kwetsbaar de Ameri kaanse economie is voor de druk van kartels of voor mogelijke tekor ten aan mineralen die van vitaal be lang zijn voor de economie. "We moeten leren leven in een in ternationaal systeem waarin vijf werelden bestaan. De eerste is de geïndustrialiseerde wereld, waar- van Amerika deel uitmaakt. De tweede is de wereld van de rijkere, nog opkomende landen, zoals de Arabische olielanden en Nigeria. De derde werel^ bestaat uit ont wikkelingslanden als China, India en Kenia. De vierde wereld omvat de allararmste landen, zoals Bang- ladesj en de Sahellanden. En de vijfde wereld is die van de multina tionale ondernemingen". Kapitaliseren In plaats van nu de gebruikelijke aanvallen te lanceren op de multi nationals, komt Young met een paar verrassende ideeën. "Ik kan me de wereld niet voorstellen zon der hen", zo zegt hij. "Als je de ont wikkelingslanden wilt geven wat ze het hardst nodig hebben - eten, kleding, huisvesting, enzovoorts hebben de multinationals bewezen dat ze daartoe beter in staat zijn dan wie of wat ook. Ze kunnen het zeker meer doeltreffend dan de marxisti sche maatschappijen. Daarom ge loof ik dan ook dat een Kapitalisti sche Wereld Revolutie veel meer kans maakt dan men tot dusver denkt". Deze ideeën stammen uit de tijd dat hij in het diepe zuiden voor de ge lijkberechtiging van de negers streed. "Toen de mensen auto's, be tere banen en tv-toestellen kregen, veranderden hun verlangens. At lanta veranderde toen de banken erachter kwamen dat er teveel za ken te doen waren om de stad te kunnen haten". Rassenscheiding Hij vertelt wat Martin Luther King en hemzelf overkwam toen ze trachtten een eind te maken aan de rassenscheiding in de staal-stad Birmingham, in Alabama. "De si tuatie; veranderde pas toen Ken nedy een ontmoeting arrangeerde tussen Martin Luther King en de staalmagnaat Roger Blough. Tot die tijd had Blough eigenlijk nooit goed begrepen wat er in de stad aan de hand was. De leiding van zijn bedrijf maakte zich alleen maar zorgen over de winst. Toen wij uit legden wat er aan de hand was, ver nieuwde hij de top van zijn bedrijf en riep een commissie in het leven van honderd zakenlieden die sa men besloten een eind te maken aan de rassenscheiding. In het hui dige spraakgebruik zou je zeggen dat de apartheid werd afgeschaft met toestemming van het zakenle ven. Het was niet de wet die de ver andering teweeg bracht". Zuid-Afrika Wat er in Birmingham gebeurde, kan ook in Zuid-Afrika gebeuren, meent Andrew Young. "We praten niet over boycots. Het particuliere bedrijfsleven heeft een subtieler wapen - de fluwelen handschoen om de ijzeren vuist. Je hoeft de ijze ren vuist niet te gebruiken-je hoeft alleen maar te dreigen dat te doen als het niet anders meer kan". OBSERVER-DIENST LEZERS SCHRIJVEN Het actiecentrum van de PPR in Leiden is in actie onder het motto "gezien ons aller veiligheid". Dit in verband met eventuele deelname van Nederland aan het Super Phenix-project. Opzienbarend daarbij is, dat eenmaal uitgespro ken mening of standpunt niet meer herzien kan worden, een zonde waaraan ene heer Van Aken zich blijkbaar schuldig heeft gemaakt. Opzienbarend is tevens dat een zo wereldomvattend vraagstuk op een dergelijke provinciaals aandoende manier wordt benaderd. De arge loze mens krijgt daarbij de indruk dat als wij nu maar niet meedoen aan Kalkar of Super Phenix, ons milieu verschoond blijft van de lucht straling. Ons milieu is.niet in de eerste plaats afhankelijk van de vraag of er bij Kalkar of ergens in Frankrijk een installatie wordt gebouwd. Nog af gezien van de vraag of wij daaraan deelnemen. Het is namelijk afhan kelijk van de vraag of op onze aard bol dergelijke installaties worden gebouwd of in gebruik zijn. Welnu, kerncentrales zijn in bedrijf in grote delen van de wereld. Bij hon derden zelfs en er zijn al vele ern stige ongelukken mee gebeurd. Ter illustratie. Een in 1971 vol tooide 200 MW natrium gekoelde snelle kweekreactor (jazeker) aan de Kaspische Zee is in 1973 gedeel telijk in delucht gevlogen. Het na- triumkoelsysteem is daarbij geluk kig gespaard gebleven, zodat in 1974 de installatie zijn kweekkuns- tjes al weer voor 40 procent kon ver tonen. Kortgeleden schijnt het ops laan van radio-actief afval op een dermate stuntelige manier te zijn gebeurd dat een kritische massa kon ontstaan welke een kernexplo sie tot gevolg heeft gehad in de Oer al. Nog korter geleden schijnt een heel eiland voor de kust van Let land of Estland verwoest te zijn. opvallend daarbij is dat wij in het westen daar niets van af weten. De burger van het betrokken land waarschijnlijk niets. Zolang de vrije meningsuiting niet voor alle mensen in de wereld geldt zolang overheden met de materie- kunnen manipuleren naar goed dunken, zolang politieke gezagsd ragers een actieradius van be moeienis hebben die de landsgren zen en zelfs de gemeentegrenzen niet overschrijden, moeten wij ern stig rekening houden met de moge lijkheid van vernietiging van biolo gisch leven op aarde. Wellicht zal dan op de resterende sintel van wat eens de aarde was het volgende opschrift kunnen prijken. Hier leefden zij die zich noemden met rede begaafd (Homo Sapiens). Zij waren zeer begaafd, helaas niet met rede. J. KEUZEN, Lage Rijndijk 17G Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17