Bisschop van Myra leek weinig op Sint van nu Hoe letterkoeken te bakken De drie knapen in de Museum in oude winkel Vroegste viering dateert uit 1360 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 EXTRA Antiek speelgoed Het Historisch Kostuum Cen trum is gevestigd in een 17e eeuws pand in het hartje van Utrecht (Loeff Berchmaker- straat 50). Hier begon J.N. Mulder precies 150 jaar gele den zijn kostuumverhuur bedrijf. In november '74 ech ter overleed de laatste eige naar en moest het bedrijf ge liquideerd worden, omdat er in de verhuur van (to- neel)kleding geen droog brood meer te verdienen viel. Fred van der Laken, docent op de leraren-opleiding "Appli catie textiele werkvormen" in Amsterdam en op dat moment al 20 jaar bezig met het verzamelen van een col lectie antieke costuums, ging zich met die liquidatie bezig houden. Duizenden, kostuums gingen door zijn handen en langzamerhand rijpte het idee om beide col lecties samen te voegen. Het centk-um geeft in de eerste plaats informatie over alle; wat ook maar enigzins met textiel heeft te maken. Het beschikt over uitvoerig do cumentatiemateriaal, dia's, stencils, patronen, restanten van antieke stoffen etc. [Tenslotte is er het museumge deelte, met de tentoonstel ling "O kom er eens kijken' Deze tentoonstelling in het Historisch Kostuum Cen trum duurt tot en met 4 de cember. Door Christa v. Heesl Foto's Wim Dijkman UTRECHT - Wie voor de vraag hoe oud Sinter- klaar nou eigenlijk is een beroep moet doen op zijn fantasie, zou eens een bezoekje moe ten brengen aan de ten toonstelling "O kom er eens kijken...." in het nog jonge Historisch Kostuum Centrum in Utrecht. Want Sinterklaas is al heel oua. Al moet de Goedheiligman op zijn minst aan een tweede le ven bezig zijn, aangezien de Heilige Nicolaas, bisschop van Myra, rond 345 in alle eer en deugdzaamheid werd be graven. Botjes Zijn stoffelijk overschot werd in later jaren uit elkaar ge plukt en zijn botjes, mét echt heidscertificaat, waren ge liefde relikwieën voor zee vaarders en kruisridders. Er liggen echter werelden van verschil tussen de Grieks- Katholieke bisschop Nicolaas van Myra, beschermheer van de onschuldige gevangenen en de zeelieden en fervent be strijder van het heidendom, en de goedheiligman van nu, kind aan huis in de Neder landse warenhuizen en op de hoogte van de allernieuwste snufjes in speelgoedland. „Wonderen" Eén ding hebben de twee bis schoppen gemeen: aan bei den worden "wonderen" toe geschreven. Zo verscheen bisschop Nicolaas, nadat hij in de vierde eeuw door keizer Constantijn uit de kerkers was gehaald, in een droom van de keizer om hem te ver tellen dat de drie soldaten die hij in gevangenschap had, on schuldig waren. Reputatie Op die manier kwam bisschop Nicolaas aan zijn reputatie van beschermer van on schuldige gevangenen. In de legenden werden die on schuldige gevangenen steeds jonger, waardoor de goedhei ligman op een logische ma nier ook beschermer van de kinderen kon worden (zie el ders deze pagina). De echte bisschop van Myra moet tussen 342 en 352 zijn gestorven. Hij werd begraven in Myra, een zeestad in Klein-Azië. Zijn stoffelijk overschot bleef er tot 1087. In dat jaar zou zijn lijk zijn gesto len door verontruste Christe nen die het meenamen naar Bari in Zuid-Italië. Incident Het verhaal gaat, dat het schip "waarop het stoffelijk over schot werd vervoerd door een storm werd neergeworpen bij Patera, de geboorteplaats van de Heilige Nicolaas. Hieruit bleek maar weer eens dat de Niet alleen de brave burgers echter gingen ter markte. Ook dieven en zwendelaars kwa men in groten getale op het marktgebeuren af. Dat was dan ook de reden dat de markt in de meeste steden verboden werd, al heeft zeker ook de reformatie - die elke heiligeverering verbood - tot het verbod bijgedragen. Hulpbeurs Alleen in Amsterdam was er geen kruid tegen gewassen. Daar draaide de markt nog lange tijd met veel succes door. In 1836 echter werd de oude Sinterklaasmarkt ook hier voorgoed afgeschaft, om vervangen te worden door de "houten hulpbeurs". Ook toen al winkelde men liever warm en droog in een over dekte winkelgalerij. Kenmerkend voor het Sinter klaasfeest is de tegenstelling tussen rijk en arm. Telkens weer is die tegenstelling in de geschiedenis terug te vinden. In de middeleeuwen zorgde het rijke stadsbestuur ervoor dat de arme kinderen voor zien werden van een stuiver en wat snoepgoed. Namaak In de 17e eeuw deden de namaak-Sinterklazen hun in trede. Zij mochten in de beur zen grabbelen van de rijke juffertjes, die vanachter hun ramen het schouwspel gades loegen. Amsterdam kent nu nog het „Initiatief Comité," dat elk jaar de intocht van Sinterklaas verzorgt en er zorg voor draagt dat ook de weeskinderen hun pakjes- feest krijgen. Waarom men nu aanneemt dat P Sinterklaas uit Spanje komt? Directeur Fred van der Laken van het Historisch Kostuum Centrum heeft er deze verkla ring voor "Spanje was in de zestiende eeuw een rijk land, waar al het goede vandaan kwam. Ik denk dat dat de re den is dat men er ook Sinter klaas met zijn goede gaven vandaan heeft laten komen". Schoen Over het schoenzetten: "Als je het eens goed overdenkt, is de. schoen het enige echt per soonlijke bezit van de mens waar ook nog iets in kan". De tentoonstelling "O kom er eens kijken..." wil vooral een beeld geven van de vele facet ten die er aan de Sint Nico- laasviering zitten. Een ten toonstelling waarbij aan bod komen: herkomst en ontwik keling van de bisschopskle ding, de legenden, het schoenzetten, het koekver- gulden etc. Commercie Zaken die de bezoeker met de neus op de feiten drukken. Wat hebben onze pakjes avonden, vooral in stand ge houden door de commercie, nog te maken met de traditio nele Sinterklaasviering bisschop zelfs na zijn dood over wonderbaarlijke gaven beschikte. Na het incident echter verliep de reis voorspoediger dan ooit en op 9 mei arriveerde de vloot in Bari. Tot op de dag van vandaag wordt er in dit Zuid-Italiaanse plaatsje op 7,8 en 9 mei feest gevierd. Kruisridders en zeevaarders Huisbezoek van verspreidden de relikwieën van de heilige vervolgens over heel West-Europa en in de Middeleeuwen duiken dan in Vlaanderen op 6 december de Nicolaasspelen op. Tijdens die spelen werden stukken opgevoerd waarin de heile Nicolaas op de proef werd ge steld door de duivel (Zwarte Piet?) i terklaas rond 1885 De vroegste Nicolaasviering die ons bekend is dateert uit 1360, waar de koorknaapjes in Dordrecht op 6 december nieuwe schoenen en een zak cent kregen. Bekend is ook dat de koorknaapjes van de Amsterdamse Nicolaaskerk in 1427 een paar nieuwe schoenen met iets erin kre gen. In de middeleeuwen al werd in steden als Brussel, Delft, Dordrecht en Amsterdam op 6 december een Sinterklaas- markt gehouden. De kraamp jes waren er volgestouwd met speelgoed en snoep, waaron der "het klaasje" (ons huidige speculaasje) en de kinderen zwaaiden er met Sint Nico- laasvaantjes. Letterkoeken, hoe men die bakken zal Neem 3 ponden beste bloem, twee ponden en een half pond witte poedersui ker, die heel droog moet zijn, en met de rolstok (deegrol) heel fijn gewreven moet worden. Neemt 6 eijeren met het wit daarbij en 5 of 6 klein geraspte notemuskaten en 20 kruitnagelen, en wat foelie, te samen fijn gestoten, men moet tesamen 2 lood (1 lood= 10 gram) kruid hebben. Neemt dan een schil van sukade fijn gesneden, een halfpond gesmolte boter, en dit te samen geroert; maar men neemt de eijeren met het kruid en de suiker eerst en dan doet (U) met de bloem (met) de boter al roerende daarvan langsamerhand in, en dan terdegen doorgekneed, en dan (de letters) opgemaakt, en dan op een plaat in een oven laten bakken, of in een taartepan in vormtjes gelegd, en zo laten bakken en koud worden is excel lent goed. (Uit: „T'zaamen-spraak tusschen een mevrouw. Banket Bakker en conff- turier") Eén van de meest bekende le genden rond Sint Nicolaas is die van de drie jongelingen in de ton. De hoofdrollen wor den vervuld door drie jonge knapen die bij een herbergier en/of slager om onderdak aankloppen. De Waard (om het maar bij de herbergier te houden) voelt daar aanvanke lijk weinig voor, maar zijn vrouw ziet er wel brood c.q. vlees in. De scholieren krijgen een maal tijd voorgezet en knuipen ver volgens het bed in, maar niet nadat zij de Sint hebben ge beden hen te behoeden in hun slaap. Vooralsnog echter be houdt hen dat niet voor de dood: ze worden door de waard vermoord. De herbergiersvrouw adviseert haar man de drie dode jonge lingen ten gelde te maken door hun vlees als varkens vlees te verkopen. En zo ge schiedde.... Inkeer De drie knapen worden, inge zouten in een ton, op de markt te koop aangeboden. Maar ook Sint Nicolaas bezoekt de markt en blijkt de drie "var kens" te willen kopen. De waard schrikt zo van de ver schijning van de heilige Nico laas dat hij tot inkeer komt en hem om vergiffenis smeekt. De drie jongens worden weer tot leven gewekt Het verhaal van de drie jongelingen als deel van een bisschopskleed.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13