Ceulemans nog steeds aan de kop Engeland meest gewelddadige voetballand ter wereld Leidse hockeyers azen weer op kampioenschap EK bandstoten ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 LONDEN - Van alle voetballanden in Europa heeft Engeland veruit de slechtste naam. Die is niet alleen verkregen door de supporters, maar ook door de spelers. Dit is een conclusie van een onderzoek, dat het Amerikaanse persbureau Uni ted Press International heeft inge steld. Het aantal gewelddadige acties van Engelsen in en rond de voetbalvel den steekt schril af tegen dat in an dere landen in Europa. Daar ge beurt ook weieens een ernstig inci dent, maar toch lang niet zo regel matig als in Engeland of bij wed strijden met Engelse betrokken heid. Afgelopen zaterdag werd in Enge land weer een erg trieste balans op gemaakt. Negen supporters raak ten gewond door messteken en vijf tien anderen werden mishandeld bij een tweede divisie-wedstrijd in Nottingham. Door het gehele land werden 45 personen, die zich bij voetbal misdroegen, gearresteerd, een scheidsrechter werd door boze supporters aangevallen en negen spelers werden wegens ruw spel uit het veld gezonden. Het was een zwarte dag in het Engelse boek van de trieste records, maar in geen ge val een uitzondering. In Engeland komen de meeste gevechten voor en wordt door voetbalsupporters de meeste materiële schade aange- In de Engelse eerste divisie werden tot nu toe zeven spelers van een rode kaart voorzien. Dat is bedui dend meer dan in de hoogste klas sen van de overige landen. De door UPI gevraagde voetbalofficials meenden op een enkele uitzonder ing na, dat een zekere mate van ge weld inherent is aan voetbal, maar dat dit probleem slechts een kleine overeenkomst heeft met de "En gelse ziekte", waaraan het spel in het geboorteland van het voetbal lydt. Frankrijk De Franse official Pierre Lagoutte verklaarde: "In Frankrijk komt geweld bij voetbal vrijwel niet voor. Alleen als er voor Europese beker wedstrijden een Engels team naar Frankrijk komt. Wij zijn het optre den van Leeds United in de Euro pese bekerfinale in Parijs tegen Bayern München nog niet verge ten. Dit seizoen speelde Southamp ton tegen Olympique Marseille. Er werd verschrikkelijk hard gespeeld en bovendien gingen de supporters zo te keer dat de wedstrijd acht mi nuten gestaakt moest worden". Woordvoerders in West-Duitsland, België en Nederland verklaarden dat het geweld ook in hun landen toeneemt, maar lang niet zo ex treem als in Engeland. Herbert Saager, commissaris van politie in Hamburg, zei: "Bij belangrijke voetbalwedstrijden in Hamburg posteer ik veertig agenten in burger tussen het publiek. Gebleken is dat voornamelijk jeugdige supporters onder invloed van alcohol vanda lisme veroorzaken. Dit jaar hebben we 176 arrestaties verricht. Daarbij waren dertig personen jonger dan 14 jaar". Dr Hans Stemme, een psychiater uit Bremen, heeft de Westduitse voetbalbond gewaarschuwd dat het weieens dezelfde kant op zou kunnen gaan als Engeland. "Die mogelijkheid is niet uitgesloten. Voetbal betekent vechten en is iets dat eindigt met een overwinning, een gelijk spel of een nederlaag. Dit brengt niet alleen emoties los maar bevredigt ook de geldingsdrang van de moderne mens". Nederland Nederlandse zegslieden waren ge matigd in hun oordeel over het toe nemend geweld. Zij verklaarden wel dat de bron van vandalisme ligt opgesloten in inconsequente lei ding van de scheidsrechters. FC Amsterdams voorzitter Dé Stoop: "Het geweld in Nederland is nau welijks toegenomen. De kranten besteden er alleen meer aandacht aan". Jan Masman, de voorzitter van FC Twente, was het niet met zijn Amsterdamse collega eens. Masman meende: "Ik geloof dat er wel meer geweld voorkomt in Ne derland, maar ik kan mijn mening niet staven met cijfers. Ik ben be zorgd over de toenemende agressie. Meer kwaliteit bij het scheidsrech- terscorps zoü niet onwelkom zijn". In België hebben de scheidsrech ters zelf het heft in handen geno men in de strijd tegen de toene mende agressie in het veld. Zij de den dat zo radicaal, dat twee van hen vier maanden op non-actief werden gesteld. "Het wordt steeds erger", verklaarden Francis Rion en Jacques van Melkebeke, "Er wordt geprotesteerd, gevochten, met projectielen gegooid en vuur werk afgestoken. Bovendien komt het regelmatig voor dat de kleed kamervan de scheidsrechter wordt belegerd. Dit moet maar eens afge lopen zijn", aldus de Belgische scheidsrechters. Een vertegenwoordiger van de voetbalbond van de Sovjet Unie gaf als antwoord op de vragen in het onderzoek: "Bij ons komen geen ernstige incidenten voor". Twee jaar geleden zijn alle alcoholhou dende dranken uit de stadions ge weerd en bij alle wedstrijden zitten tientallen soldaten schouder aan schouder langs de lijn, die bij een doelpunt en rust- en eindsignalen onmiddellijk hun blikken op het publiek richten. Italië Het enige land in Europa dat Enge land op het gebied van geweldda dige acties zou kunnen benaderen, is Italië. De supportèrslegicenen van Rome (Lazio en AS) en Napels hebben een slechte naam, maar zelfs daar is het dit seizoen erg rus tig. Niettemin wordt de gigantische politiemacht, die bij de wedstrijden van die clubs uitrukt, nog steeds uitgerust met traangasgranaten. De oproerpolitie kwam dit seizoen pas eenmaal in actie. Dat gebeurde in Turijn, waar supporters van Catan- zaro het veld bestormden. De meeste voetballanden van het vasteland hebben zich voorbereid op terreur. De meeste velden zijn afgezet met hoge hekken, prikkeld raad en brede sloten, in de meeste stadions is de verkoop van alcohol taboe en in Frankrijk en West- Duitsland zijn vrijwel alle staan plaatsen veranderd in aangename "zitjes". En wat gebeurde er in Engeland? Niet veel. De situatie is daar inmid dels geheel uit de hand gelopen. Zodanig, dat de Britse minister voor Sportzaken, Dennis Howell, knap in de zorgen zit. Hij heeft de zaak al diepgaand laten onderzoe ken. Vooral de acties van de sup porters van Manchester United. Op last van de politie werd Old Traf- ford het eerste stadion in Engeland met een afrastering om het veld. De Britse spoorwegmaatschappij be sloot speciale treinen voor voetbal supporters in te zetten. Aan deze treinen valt niets meer te plunderen of te vernielen. Het vebrand tussen inconsequente leiding door de scheidsrechters en het geweld op de tribunes werd schoorvoetend toegegeven. De voetbalbond besloot een instruc teur aan te stellen om het peil van het scheidsrechterscorps te verho gen. Engelse voetbalofficials bleken tij dens het onderzoek nog steeds van mening dat de terreuracties ook ontstaan, omdat het voor grote groepen supporters gemakkelijk en goedkoop is om het stadion van de tegenpartij te bereiken. Waar twee kampen op elkaar stuiten, ontstaat gemakkelijk herrie. De tweede oorzaak van het geweld ligt opgesloten in het gegeven dat En gelsen graag de autoriteiten uitda gen. Rebellie komt het meest voor bij de jeugd. Die zich het gemakke lijkste en beste kan uiten bij een eenvoudige voetbalwedstrijd. uyeland: de meeste gevechten, de grootste materiële BOTTROP - Het gaat nog steeds niet echt goed met Christ van der Smissen. Gisteren zag het er in Bot trop zelfs even naar uit, dat de Ne derlander zijn Europese titel band stoten al zeer vroegtijdig kon inle veren. Na zijn prestatie van don derdagavond, toen hij het Neder landse partijgemiddelde op zes beurten bracht, viel Van der Smis sen gisteren weer ver terug. Moei zaam worstelde hij zich door de partij tegen de Belg Ward Kusters. De zege, die pas na 31 beurten werd bewerkstelligd, hield de Willibror- der nog in de race met de aanmer kelijk gemakkelijker spelende Raymond Ceulemans. Ceulemans kan uitstekend voor zijn eigen zaken zorgen. Toch wilde hij het zekere voor het onzekere nemen en ging, als hij gelijktijdig met Kusters op zijn stoel zat, een tweespraak aan. Kusters kon immers Van der Smis sen naar een fors aantal beurten slepen en daarmee Ceulemans aan het kampioenschap helpen. Kus ters had daar geen bezwaar tegen. De ongeïnspireerde Ceulemans gebruikte zelf tegen de al even lus teloos acterende Günter Siebert net zoveel beurten als in zijn twee eer ste partijen samen (19). Toen de Belg zijn spulletjes had opgebor gen, begon voor Van der Smissen het gevecht pas. Verlies zou hem vrijwel ogenblik kelijk uitschakelen. Johan Scherz en Dieter Muller waren hem in de eerste middagpartijen daarin gegaan. Van der Smissen wilde daar echter niets van weten. "Het gemiddelde is niet belangrijk Daarin kan ik Raymond toch niet benaderen. Dus moet ik ge- alles winnen", luchtte de Brabander zijn hart. Van der Smis sen sloeg na een sessie van drie uur weer op het juiste moment toe. Toen de Belg de partij naar zijn hand dreigde te zetten kwam de Nederlander terug. Na vele, vele moeizame beurten had hij het binnen zijn bereik de ontmoeting uit te maken met een redelijke serie. Als niet de nerveuze arbiter zich in de zaak had ge mengd. Deze pakte een bal van het laken zonder deze af te tekenen en ging hem met zijn zakdoek schoon- vegevenOp goed geluk legde hij de bal weer op het laken. Van der Smissen keek stomverbaasd toe. Hij maakte de carambole en begon aan een serie. Met de laatste vijf ca ramboles te gaan, maakte de arbiter Sercu kampioen achter dernies ROTTERDAM - De Belg Patrick Sercu is gisteravond in het Rotter damse sportpaleis Ahoy Europees kampioen achter dernies geworden bij de professionals. Hij werd op één ronde gevolgd door de West duitser Dieter Kemper en de Deen Ole Ritter. Martin Venix was met een vierde plaats de beste Neder lander. Dankzij een beduidend beter gemiddelde gaat Raymond Ceulemans nog steeds aan de leiding in het Europees kampioenschap bandstoten. twee telfouten achtereen die de sfebertTwd!) .100 19 21 5.26 Nederlander zo van slag brachten Ceul6mans dat hij op drie caramboles voor de (BeIj200 19 51 10.52 tnndstreep miste. yan der smjssen Kusters, door het puur verdedi- (Nrf);200 31 41 g 45 gende spel wel zijn eigen kans naar Kusters (Relt 145 51 55 4 67 het hiernamaals verwijzend, was ^1 53 4.67 VfdrSlagVander®mls" Dufetelle (Fra) .200 21 47 9.52 rddIwen te k1ken £eS;emagns' S'Wd!> .129 18 37 7.16 15.78 en Van der Smissen 9.23. Als Wafflard (Bel).200 18 58 11.11 het toernooi geen vroegtijdige be- Stand na derde ronde (punten, h.s., slissing krijgt, zoals de laatste tijd a^- gemiddelde): wel gebruikelijk is, dan gebeurt dat Ceulemans.6 132 15.78 zondagmiddag in de rechtstreekse ^an ^er Smissen 6 80 9.23 ontmoeting tussen de twee beste Schertz 4 40 7.76 bandstoters in Bottrop. En daarin Müller 4 37 7.34 ligt, zoals hij zelf al heeft toegege- Wafflard 2 58 9.48 ven, de enige (geringe) kans voor Dufetelle2 47 8.53 Van der Smissen. Siebert0 39 6.07 Kusters0 53 5.39 LEIDEN - Het herenelftal van de mixed hockey-club „Leiden" is aan een opmerkelijke opmars bezig. Twee jaar geleden zette die opmars zich in, zij het dat het toen nog net niet lukte. In de laatste wedstrijd in de tweede klasse werden punten verspeeld én het kampioenschap. Het afgelopen seizoen bracht wel succes voor de ploeg. Met over macht werd Leiden kampioen en promoveerde naar de eerste klasse. Twaalf wedstrijden zijn er nu in die afdeling gespeeld. Leiden neemt een tweede plaats in, met één punt achterstand op Hurley. Aanvoerder Henk van Veen en coach Mat Gar deniers: „We hebben iedere zondag maar een doel: we moeten alleen maar winnen. Toen we aan de voor avond van de competitie stonden hebben we ons afgevraagd, wat we in de eerste klasse moesten gaan doen. Met z'n allen waren we het er over eens dat we in eerste instantie voor een plaats bij de eerste vier moesten vechten. Toen echter hal verwege de competitie Leiden aan kop stond, hebben we het accent enigszins verplaatst. De ploeg bleek meer mogelijkheden in zich te hebben en dan hou je in je ach terhoofd rekening met een even tueel kampioenschap en hoofd klasserschap". Van Veen is het daarmee eens, maar wil toch wel een aanvulling geven: „De spel vreugde staat bij ons nog wel voor op. We hockeyen in principe voor de gezelligheid. Er heerst een uitstekende sfeer de laatste jaren zowel in de ploeg, als in de vereniging en dat moeten we proberen zo te houden". De prestaties van de Leidse hockey-club hebben een niet on aanzienlijke injectie gekregen door de komst van verscheidene top- hockeyers, die in Leiden kwamen studeren en lid werden van LMHC. Het afgelopen seizoen waren dat onder andere Feenstra, Fonteyn en Thierrie. Aan het eind van dit sei zoen zal door de uitstekende pres taties van de club, kampioenschap, de zuigkracht op top-hockeyers nog groter zijn .Reden waarom Leiden een eventueel verblijf in de hoofdklasse niet met angst en be ven tegemoet ziet. Promotie van Leiden zou betekenen dat de club een klein beetje historie zal gaan schrijven. Nog nooit is het een ver eniging gelukt om regelrecht uit de tweede klasse naar de hoofdklasse door te stomen. Leiden heeft er de salniettemin vertrouwen in. Henk van Veen: „Stel dt we die hoofd klasse bereiken, dan geloof ik wel dat we goed mee kunnen draaien. Je houdt er toch ook rekening mee dat er aan het einde van het seizoen weer een aantal goede krachten bijkomen". Coach Gardeniers heeft echter toch wel zijn bedenkingen: „Ik vraag me af of het goed is in twee jaar naar die hoofdklasse door te stoten. Je gaat dan natuurlijk wel een gezonde onderlinge rivaliteit krijgen. En het is alleen maar mee genomen als de jongens er ambi tieuzer door gaan worden. Maar we moeten wel de spelvreugde blijven nastreven". De spelvreugde, die er momenteel bij de spelers bestaat komt natuurlijk onder andere door goede prestaties, die de club levert. Maar een grote bijdrage heeft ook het nieuwe complex van Leiden ge leverd. Henk van Veen: „Je ziet Le den gewoon groeien. Door het nieuwe clubgebouw blijven er een hoop mensen hangen. Je drinkt ge zellig een biertje met ze, want je merkt dat de gebondenheid met het eerste elftal groot is. Het elftal is gewoon een soort uithangbord". Voorlopig echter blijft de aandacht van Van Veen en Gardeniers ge richt op de voor de winterstop nog te spelen wedstrijden. Het motto van de ploeg „We moeten alleen maar winnen", zal nu meer dan ooit zijn betekenis hebben. Feit is dat Leiden het zich niet kan permitte ren onnodig puntenverlies te lij den. Het ziet dan ook enigszins hui verig tegen de wedstrijd van mor gen op. Na een (te) lange treinreis zal er tegen GHBS in Groningen gespeeld moeten worden. Coach („Voor 75% een soort pispaal") Gardeniers: „We zien er erg tegen op. Die Groningers kunnen name lijk ook behoorlijk hockeyen. We moeten in ieder geval daar zien te winnen. Dan tellen we nog steeds mee. WALTER OOMEN Basketbal - Harry Rogers is terug bij Pioneer/Punch. De basketballer die twee seizoenen geleden nog werd uitgeroepen tot de beste in Nederland spelend? Amerikaan, arriveerde gisteren in Delft en maakt zaterdag voor Punch zijn rentree in de competitiewedstrijd tegen Buitoni. Rogers fungeert dan als vervanger van de geschorste Bill Taylor. Rugby - Het bestüur van de Ita liaanse Rugby club Caronte uit Reggio Calabria heeft bij de politie klacht ingediend tegen de spe ler Paolo Paoletti van Wuhrer uit Brescia. Paoletti heeft volgens het bestuur tijdens de zaterdag ge speelde wedstrijd Wuhrer-Caronte (10-3) de speler Giorgio Monacelli Caronte een oor afgebeten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11