Nieuw compromisvoorstel Rhodesië- eonferentie VN. TEGEN CHILI Arron ontevreden over jaar onafhankelijkheid HiFi/Stereo is zo moeilijk niet Poging om uit impasse te geraken W>lf Biermann brengt DDR in onzekerheid Yon Braun:'Overschat kernenergie niet' WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 BUITENLAND GENÈVE (Reuter/UPI/DPA) - De Britse conferentievoor- zitter Ivor Richard heeft gisteren een nieuw compromis voorstel gedaan inzake de onafhankelijkheidsdatum in een poging de Rhodesië-conferentie in Genève uit de impasse te héllen. Richard overhandigde Nkomo en Mgabe, de leiders van Patriottisch Front, een document waarin staat dat de Britse regering „vast op het standpunt staat dat alle overeenge komen procedures in Rhodesië op tijd voltooid zullen zijn om moge lijk te maken dat onafhankelijk heid wordt verleend per 1 maart 1978". Conferentie-kringen zeggen dat de Britse regering daarmee 1 maart vaststelt als de uiterste da tum waarop Rhodesië onafhanke lijk wordt. Tot dusver beschouwde Londen 1 maart 1978 als streefdatum voor onafhankelijkheid, die afhankelijk werd gesteld van de voortgang welke wordt gemaakt bij de nood zakelijke procedures als de vor ming van een interim-regering en het'houden van verkiezingen. De blanke delegatie en twee van de vier nationalistische delegaties^ maakten daartégen geen bezwaar, maar Nkomo en Moegabe verlang den dat Engeland, zich onvoor waardelijk aan een vastgestelde onafhankelijkheidsdatum te ver plichten. Het nieuwe compromis voorstel komt gedeeltelijk maar niet geheel, tegemoet aan het standpunt van het Patriottisch Front. Afronden In het nieuwe Britse voorstel blijft de onafhankelijkheidsdatum af hankelijk van het voorspoedig ver loop van de voorbereidingen, zo merken waarnemers op. Het Britse documént stelt verder voor eerst de besprekingen over de overgangs regering af te ronden alvorens een bepaalde datum voor de onafhan kelijkheid te prikken. Richard ken schetste het document als „een po ging de kennelijke verschillen tus sen hun volgens Qiggs de schatting van Amerikaanse regeringskringen. Diggs meent dat er op dit ogenblik geen aanwijzigingen zijn dat de na tionalistische strijders buitenlands militairen te hulp zullen roepen. BONN (ANP) - De Duits- Amerikaanse raketspecialist Werhner von Braun heeft in een vraaggesprek met een Westduits weekblad gewaar- schuwd tegen overschatting van de mogelijkheden van kernenergie. Volgens de geleerde zal de be schikbare hoeveelhëid ura nium in de aarde op zijn hoogst over 50 jaar. uitgeput zijn terwijl de aardgasreser ves op dit moment toereikend zijn voor de eerstkomende 200 jaar. Bovendien zijn fabrieken voor het vloeibaar maken van gas goedkoper dan kerncentrales waar nog bij komt dat deze. fabrieken veel minder gevaar lijk zijn voor het milieu dan kerncentrales, aldus Von Braun. KOZANI, Griekenland - Dit bleef over van een YS-11 vliegtuig van Olympic Airways, dat gisteren in het noorden van Griekenland neer stortte. Alle vijftig inzittetiden van het toestel, 'van Japanse makelij, kwamen om het leven. De machine was op wég van Athene naar Kozani. Een tusseyüanding in Larissa was vanwege het slechte weer niet mogelijk Het toestel verloor contact met de verkeerstoren van Larissa na ge meld te hebben dat het in verband met de zware mist probeerde een noodlanding te maken "Suriname kan koloniale verleden niet vergeten" Dé nationalistische leiders hebben beloofd dat verkiezingen gehouden zullen worden vóór 1 december 1977. Ze denken aan een datum in november 1977 voor de eerste ver kiezingen op basis van algemeen kiesrecht in de Rhodesische ge schiedenis, zo hebben nationalisti sche zegslieden meegedeeld. Enge land zou op zijn beurt meer geneigd zijn een bindende onafhankelijk heidsdatum vast te stellen als de nationalisten een verkiezingsda tum vaststellen. Slakkegang De blanke delegatieleider Van der Byl heeft zich gisteren bij Richard beklaagd over de slakkegang van het conferentieverloop en gevraagd of het tempo niet wat opgevoerd kan worden. Het militair opperbevel in Salis bury heeft gisteren meegedeeld dat de guerrilla fn de afgelopen vier da gen het leven heeft gekost aan 28 mensen, onder wie negen ambtena ren van iet ministerie van Binnen landse Zaken. Vijf zwarte bestuur sambtenaren kwamen om bij een guerrilla-aanval bij Wankie in het noordwesten van Rhodesië. Vier ambtenaren van het ministerie - onder,wie één blanke - werden ge dood bij een overval op hun auto in het zuidoosten van het land. De ambtenaren waren ingeschakeld uc. EcïaueI, uc IU,IIlulraeI1 waarop de betrokkenen hun toe- PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse premier Henck Arron is na één jaar onafhankelijkheid van zijn land nog ontevreden over de mentaliteit en arbeid sprestaties van het Surinaamse volk. Hoewel hij zei verrast te zijn dpor de manier waarop de Suri- namers in een jaar tijds zijn uit gegroeid tót één natie, moest het Amerikaanse artsen steriliseerden Indianen WASHINGTON (DPA) - Artsen van de Amerikaanse regering héb ben tussen 1973 en 1976 meer dan 3400 Amerikaanse Indianen geste riliseerd, waarschijnlijk zonder daarvoor toestemming te hebben ontvangen van de betrokkenen, zo heeft gisteren de Amerikaanse al gemene rekenkamer bekend ge maakt. De ingrepen werden volgens de re kenkamer verricht door artsen van de "gezondheidsdienst voor India nen". Onder de gesteriliseerden zijn 3001 vrouwen tussen de 15 en 44 jaar en 142 mannen. De reken kamer zei dat in het grootste deel de. gevallen de formulieren de Surinaamse premier desge vraagd toch van het hart, dat het Surinaamse volk nog onvol doende heeft afgerekend met het „kolonïale verleden". Minister-president Arron zei dit gisteren in Paramaribo tijdens een ontmoeting met journalisten. Deze vroegen hem naar zijn erva ringen over het afgelopen jaar. Volgens Arron is het Surinaamse volk nog te veel behept met een koloniale mentaliteit. In het ver leden hebben wij geleerd naast elkaar te leven, nu moeten wy samenwerken. Surinamers moe ten afleren elkaar dingen te mis gunnen en leren hun eigen aan sprakelijkheid te aanvaarden, al dus Arron. Hij kondigde aan het Surinaamse volk in deze geest te zullen toe spreken in zijn radio en tv-rede aan de vooravond van onafhan kelijkheidsdag: 25 november. Het eenjarig bestaan van de repu bliek Suriname is voor de rege ring niet in de eerste plaats een reden tot feestvreugde, zei Arron voorts. Morgen is eerder éen dag van bezinning van de Surinamers op hun plichten jegens de maat schappij. De Surinaamse minister-president zei zeer .tevreden te zijn met de :r, waarop zich de diploma- tieke betrekkingen tussen Neder land en Suriname hebben ont wikkeld. Er bestaan uitstekende relaties tussen beide landen, ook op het gebied ,van de ontwikke lingssamenwerking. Arron was ook best te spreken over het tempo waarmee verschillende ontwikkelingsprojecten met Ne derlands geld 2,7 miljard over tien a vijftien jaar) worden uitge voerd of voorbereid. De remigratie naar Suriname zal het belangrijkste onderwerp van gesprek zijn tijdens de ontmoe ting, die minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking medio volgende maanden Paramaribo zal hebben met de Surinaamse regering. Basis voor dit gesprek is een nog geheim rapport van dé Nederlandse regering over remi gratie. Arron kon niet zeggen of het overleg met Pronk een defini tieve remigratieregeling zal ople- Premier Arron ontkende het be- Hij bracht nog staan van fricties tussen Neder- land en Suriname over de beste ding van de Nederlandse ont wikkelingshulp. De commissie ontwikkelingssamenwerking Nederland-Suriname (Cons) heeft veel kritiek op de plannen van de Surinaamse regering, maar dat geeft niets, aldus Arron: „Een strakke houding van de' Cons is juist een stimulans om te komen tot een grotere zelfwerk zaamheid in Suriname". Suri name behoudt evenwel zelf het recht haar eigen ontwikkelings programma samen te stellen, meent hij. De Surinaamse minister-president sprak tenslotte over de remigra tie uit Nederland van „Nederlan ders van Surinaamse afkomst". i herinnering, dat Suriname op het ogenblik voor „geschoolde en geoefende Surinaamse krachten uit Neder land" de mogelijkheid heeft ge schapen in Surinaamse over heidsdienst te komen. Het gaat daarbij niet alléén om academici. Een aantal Surinamers in Neder land heeft al van deze mogelijk heid gebruik gemaakt,aldus premier Arron. Hij wilde niet zeggen hoeveel. DÈN'HAAG (ANP) -De verbannen Oostduitse dichter-zanger Wolf Biermann lijkt -nergens een ge past tehuis te kunnen vinden. De DDR ontnam hem vorige week zijn staatsburgerschap waardoor de 40-jarige voorvechter van h^t socialisme is gestrand in de Bondsrepubliek. Voor Biermann zélf is er'sprake van een persoon lijk drama, voor West-Duitsland van pijnlijke verlegenheid en voor de DDR kennelijk van een snelle oplossing voor een al jaren slepend probleem. De nasleep van de affaire echter heeft Oost- Berlijn zo sterk verrast dat Ho- necker c.s. door een grote mate vam onzekerheid lijken bevan gen. De donkere Wolf Biermann, die zijn bijtende politieke balladen op een gitaar begeleidt, is al bijna twee decennia lang een bron van irritatie voor de leiders van Öe DDR. Zijn directe protesten tegen wat hij ziet als het opgeven van ware socialistische principes resulteerden in een officeel ver bod op zijn optreden in Oost- Duitsland sinds 1965. In een klein apartement nabij de Berlijnse muur leefde hij sindsdien zeer te ruggetrokken, maar zijn boeken en zijn platen werden bestsellers in de Bondsrepubliek en ver schenen illegaal ook in de DDR. Bij voortduring hekelde hij het communistische systeem in Oost-Duitsland wegens het aan houden van starre Stalinistische ideeën en zijrv topzware bureau- era tie, maar zijn idealistisch ge loof in het communisme ver bleekte niet. Een van de belangrijkste thema's van zijn werk was zelfs het waar schuwen van jonge Oostduitsers niet de vlucht te nemen naar het Westen. Zij zouden moeten blij ven en zich sterk maken voor het veranderen van die aspecten vari 'de samenleying die'hun niet zin den. Verstoten Biermann is nu verstotrn door het land dat hij in 1953 als 17-jarige verkoos, toen zijn geboortestad Hamburg verliet om een ideolo gische droom in het Oosten te verwerkelijken". Al mijn belan gen, emoties en eigenschappen hebben zich in de DDR ge- vorrmd", zei hij onlangs in een Westduits Weekblad en hij on derstreepte zijn onbehagen in het Westen met de opmerking: „Ik zou mezelf minder een balling beschouwen als men mij met ge weld had versscheëpt naar Mos kou. Ik zou daar natuurlijk pro blemen met de taal hebben, maar ik zou in ieder geval de samenle ving begrijpen." Hij is gedreven om naar het Oosten terug te keren „omdat die samen leving met al haar problemen nog steeds mijn samenleving waarin ik kan deelnemen aan de ontwik kelingen en die tevens een expe riment uitvoert, dat men socia lisme noemt, en dat mijns inziens geldt voor de gehele mensheid om deze niet «tot barbaarsheid te doen vervallen. bevestigde dat er voor hëm geen plaats kan zijn in linkse groeperingen in het Westen. Maar hij meende steun te kunnen ver wachten voor zijn repatriëring van communistische partijen'in Frankrijk, Italië* Spanje en West-DUITSLAND. Wat Italië en Frankrijk betreft is hij daarin tot nu toe niet teleurgesteld. Welkom Voor de regering in Bonn is Wolf Biermann een onwelkome gast. West-Duitsland, het bastion in de frontlinie van de Wèstelijke mili taire en ideologische defensie tegen het communisme van het Kremlin, waakt uiterst behoed zaam vooi; extréme linkse in vloeden. De communistische partij in de Bondsrepubliek is er niet in geslaagd een krachtige ba sis te leggen, deels wegens de welvaart die het kapitalisme heeft vergezeld en de stringente wetten die politieke radikalen uit oVerheidsfunkties moet weren. Maar de plotselinge komst van een volksheld met hartstochtelijke communistische ideeën, die de automatische sympathie ont- vangt welke Westduitsers koes teren voor een ieder die bij de DDR in ongenade valt, is vol doende om de meeste politici van de Bondsrepubliek met grote zorg te overladen. Westerese politieke waarnemers in de DDR menen dat de vernan- ning van de bekende dichter- zanger een nieuwe aanwyzing bevat dat het Oostduitse regime krachtiger wil optreden tegen toenemde dissidente uitingen in het land. De waarnemers bren gen de verharde lijn in verband met de jongste mutaties in de Oostduitse leiding, waarbij par tijleider Erich Honecker tevens werd benoemd tot staatshoofd en zodoende twee van de drie top- funkties in de hiërarchie be kleedt. Tevens kreeg Willi Stoph, die ideo logisch dicht bij het Kremlin staat, het premierschap terug (hij was reeds premier van 1964 tot 1973) ten koste van de wat li beraler ongestelde Horst Sin- dermann. Sindermann had de reputatie opgebouwd van „de kameraad' met het menselijk ge zicht". Incidenteel. Hoewel de omvang van de in de DDR gerezen protestbeweging velen heeft verrast kan, althans op dit moment niet, worden ge sproken van een dissidente stro ming van Russisch óf Tsjechos- lowaaks formaat. In tegenstelling tot de SowjerSowjet-Unie en Tsjechoslowakije hebben ander sdenkende uitingen in de DDR, sinds het bestaan van het land, zich steeds beperkt tot inciden tele gevallen die de benaming „dissidente beweging" niet rechtvaardigen. In politieke kringen in West-Berlijn meent men dat twee factoren vooral belangrijk zijn voor het feit dat in de DDR van georga- nisrrde dissidentie niet kan wor den gesproken. Voor de bouw van de muur in 1961 werd een cul- turel en wetenschappelijke „leeg loop" van de DDR richting Bondsrepubliek geconstateerd. Met deze leegloop zouden tevens ook vele ontevreden elementen uit het land zijn verdwenen.' Daarnaast zouden vele Oostduitse burgers er trots op zijn dat zij na 'de Tweede Wereldoorlog, zonder hulp van Westers kapitaal, een staat hebben opgebouwd waarin de dagelijkse levensbehoeften van de bevolking goed verzorgd zijn, waarin de woningbouw tot bloei is gebfacht en waarin de ai- gemene levensstandaard op een redelijk hoog niveau is gebracht. In resolutie ADVERTENTIE bewaking van Afrikaanse dorpen. Regeringstroepen doodden zeven guerrillastrijders, zes overtreders van het uitgaansverbod en twee helpers van „terroristen". Overwinning Charles Diggs, een Amerikaans neger-congreslid, heeft gisteren in Dar es Salaam gezegd dat de Ame rikaanse regering binnen anderhalf jaar een overwinning van de natio nalistische guerrilla in Rhodesië verwacht als de Geneefse conferen tie mislukt. De Verenigde Staten zouden ervan uitgaan dat Rhodesi sche guerrillastrijders met behulp van Cubaanse troepen binnen een half jaar het blanke minderheids- bewind kunnen verslaan. Met be hulp van alleen Cubaanse officie ren zou het een jaar duren en zon der buitenlandse mankracht zou den de guerrillero's het binnen an derhalf jaar kunnen klaren, zo is stemming gaven, niet juist 1 ingevuld. Het onderzoek van de rekenkamer werd ingesteld op verzoek van de Democratische senator James Ab- óurezk van Zuid-Dakota. In deze staat ligt het grootste reservaat van Sioux-Indianen. De senator ver klaarde onlangs dat talloze In diaanse vrouwen hem vertéld had den zonder hun medeweten of toe stemming gesteriliseerd te zijn. Lisenko overleden - Jongstle den zaterdag iS op 78-jarige leeftijd overleden de omstreden Russische landbouwkundige en bioloog Tro- fim Lisenko, Zijn dood werd giste ren wereldkundig gemaakt door de Sowjet-academie van wetenschap pen op de achterpagina van het re- - geringsdagblad Izwestia. Lisenko, op beide vakgebieden au- 'todidact, maakte onder Stalin fu rore toen hij "bewees" dat de erfe lijke aanleg van organismen door het milieu veranderd kan worden. U ziet hier de Erres SX 6841*Een HiFi/Stereo-kombinatie van tuner, versterker en cassette-recorder. Wat deze installatie vooral vraagt is een kritisch gehoor. Om de geweldige weergave naar juiste waarde te kunnen schatten. Handigheid komt er minder op aan. Want de Erres SX 6841 munt uit door een ongelooflijk eenvoudige bediening. Druk op de knop: radio speelt. Druk op een andere knop: cassette speelt (ook chroomdioxyde band!) Wat de techniek betreft is "eenvoudig" een misplaatst woord: De HiFi-norm Din 45500 wordt ruimschoots gehaald,het uitgangsvermogen bedraagt 2x15 Watt kontinu, 2x20 Watt muziek, ruisonder- drukking (DNL) is ingebouwd. Een sterk pluspunt ft. is de verlichte digitaalklok met schakelmogelijkheid. jTO Adviesprijs inklusief 2 luidsprekerboxen f 1.199.-. ft Mócht u altijd hebben gedacht dat HiFi/Stereo een gekompliceerde zaak is, dan hopen we dat u de rB» ogen zijn open gegaan. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij - 4 uw Erres-dealer? Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. NEW YORK (UPI) - De sociale humanitaire en culturele commis sie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren een anti-Chiliresolutie aangeno men. Daarin wordt "diepe veront-. waardiging" 1 uitgesproken over "schendingen van de mensenrech ten in Chili", waaronder marteling, onmenselijke behandeling, partij dige aanhouding en opsluiting. De resolutie werd goedgekeurd met 98 tegen 14 stemmen bij 18 onthou dingen. Ook Nederland stemde vóór de resolutie. Het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij,.de Prawda, heeft gisteren verklaard dat Chili's vrijlating van 300 politieke gevan genen een klucht is die niemand zou misleiden. In een hoofdartikel werd gezegd, dat de fascistische junta in Chili "weer een poging had ondernomen om het- gezicht van haar bloedige regime te maskeren". De voorma lige Chileense communistische partijleider Luis Corvalan en hon derden linksen zitten nog in de ge vangenis zonder vorm van proces, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9