Arrestatie-plan lag ongelezen op bureau Yan Agt Nieuwe provincies onbetaalbaar99 niet usasils Gratis. Een juweel van 'n boekje, Wat een rust... Rapport eeft geen antwoord op diverse vragen I WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 AMSTERDAM (SP) - Menten lietbezoekers t in zijn Blaricumse villa soms wel eens bankafschriften zien, met daarop een bedrag van zeven of acht miljoen gulden "Hij deed dat uit pure ijdelheid, het was I een opschepper'herinnert één van zijn 1 kennissen zich zo'n dergelijk voorval. Maar niemand had toch een werkelijk in zicht in de totale vermogenspositie van de nu voortvluchtige Blaricumse miljo nair. Dat komt omdat hij al zijn finan ciële zaken vrijwel helemaal alleen, zon der adviseurs, bestierde. Zelfs zijn accountant.de Hilversummer H. J. Roest, liet hij over veel zaken in het ongewisse. Accountant Roest weigert overigens in verband met zijn beroepse thiek enige mededeling te doen over zijn relatie met Menten. Ook de bankrelaties van Menten, de Neden landsche Middenstandsbank in Laren en de Algemene Bank Nederland in Am sterdam weigeren enige informatie te geven over hun vermogende cliënt, één van hun belangrijkste waarschijnlijk De schattingen over het totale vermogen van Menten lopen uiteen van minstens honderd miljoen tot vele honderden mil joenen guldens. Enkele jaren geleden bezat Menten in Amsterdam-Zuid nog enige honderden flatwoningen In de loop der jaren heeft hij deze verkocht.In 1974 een aantalvoor een bedrag van drie miljoen gulden, en eind vorig jaar. begin dit jaar voor res pectievelijk 6,5 miljoen gulden en 2p mil joen. Lastige klant Menten heeft in Amsterdam heel wat make-, laars versleten, die zijn onroerend goed bezittingen beheerden. Makelaars, die hem keilden, spreken van een lastige klant, waarmee zij gewoonlijk op uiterst gespannen voet zaken deden. Menten had bijvoorbeeld weinig interesse in het onderhoud van de flats. Nadat Menten begin dit jaar al zijn onroe rend goed in Amsterdam voor in totaal 12 miljoen gulden had verkocht, had hij nog een landhuis in Ierland en zijn villa in Blaricum. Deze villa had hij acht jaar geleden voor 575.000 gulden gekocht. De waarde van de villa wordt nu geschat op i twee miljoenEr zullen echter maar weinig particuliere kopers geïnteres seerd'zijn in een dergelijke kapitale wo ning. In zijn Blaricumse villa had Menten voor ongeveer tien miljoen gulden aan kunst staan. Op 21 juni van dit jaar zou bij het Amster damse veilinghuis Sotheby-Mak van Waay ongeveer een kwart van zijn kunstcollectie verkocht wordenHet ging om 154 schilderijenChinees en Europees porcelein en aardewerk, klokken, beel den, zilver, tapijten en meubelen. Het lag in de bedoeling van Menten, om daarna nog een tweede partij kunst uit zijn collectie op de veiling te brengen. In totaal hoopte hij daarmee op zo'n vijf a zes miljoen gulden. De eerste partij kunst ligt nog steeds onder beheer van Sotheby-Mak van Waay er gens in Amsterdam opgeslagen. Wat er mee moet gebeuren, weet men bij het vei linghuis nog niet. 'We wachten afwater verder gebeurt. Het hangt ervan af wat justitie doet. We hebben zelf overigens nog enige lasten te verhalen op de heer IJdelheid Over de reden van het houden van de vei ling, die de hele kwestie over Mentens verleden aan het rollen bracht,zoekt men het bij Sotheby-Mak van Waay in 's mans ijdelheid. "Hij vond het prachtig om de wereld te laten zien, hoeveel hij wel be zat". Behalve in kunst en onroerend goed was Menten voorts sterk geïnteresseerd in ef fecten Daarin zou hij het grootste deel van zijn geld gestoken hebben. Tussen twaalf en twee uur 's middags mocht Menten nooit gestoord worden. Dan wik kelde hij zijn beurstransacties af. Een deel van zijn effectenbezit zou Menten bij de Hollandsche Bank Unie (onderdeel van de ABN) hebben gedeponeerd Maar hij zou ook koffers vol met waardepapie ren op zijn vlucht hebben meegenomen. In theorie zou hij voor de uitvoer daarvan een vergunning bij de Nederlandse Bank hebben moeten aanvragen. Als'hij de ef fecten bij een buitenlandse bank te koop aanbiedt, zal men onder normale om standigheden naar de herkomst ervan vragen. Maar het is waarschijnlijker, dat Menten van een tussenpersoon ge bruik zal maken Een deeltje Voor zijn vlucht heeft Menten dus alleen zijn kunstcollectie,zijn twee landhuizen, een deel van zijn omvangrijke effecten bezit en een bedrag opzijn bankrekening moeten prijsgeven. Samen waarschijn lijk enige tientallen miljoenen guldens, slechts een geringer deel dus van zijn to tale vermogen. In hoeverre het bankgeheim, dat Neder land sinds de oorlog kent, een belemme-, ring vormt voor de Rijksrecherche, die zich met de zaak Menten bezighoudt, hangt af van de Fiscale Opsporings dienst. De fiscale ambtenaren hebben namelijk wél het recht om inzage te eisen in zijn administratie. En hierin moet een belangrijk spoor liggen naar de moge lijke verblijfplaats van Menten. DEN HAAG (SP) - Het document dat minister Van Agt (justitie) op de hoogte moest brengen van de plannen om de Blaricumse kunstverzamelaar Menten te arresteren, lag twee dagen ongelezen op het bureau van de minister. Daarom was de minister toen hij vrijdag 12 november van Schiphol vertrok voor eert reis naar Roeme nië onwetend van het feit dat justi tie bezig was de arrestatie voor te bereiden. Ook de hoogste ambtenaar op het ministerie van justitie, secretaris generaal Mulder, die wel op de hoogte was, lichtte minister Van Agt niet persoonlijk in. Minister Van Agt heeft deze ophel dering gisteren gegeven in een brief aan de voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer. De brief was ge voegd bij het voorlopig rapport dat procureur-generaal Hartsuiker heeft gemaakt over de mislukte aanhouding van Menten, die w rdt verdacht van oorlogsmisdaden. Kritiek In het rapport zelf uit Harsuiker forse kritiek op de voorbereidingen voor de arrestatie. "Bij mij bestaat twijfel of bij de voorbereiding tot aanhouding wel de nodige voor zichtigheid en voortvarendheid is betracht". Nadat de beslissing tot arrestatie was gevallen, besloot de Amster damse officier van justitie Haber- mehl om afspraken te maken met de rijkspolitie van Blaricum over de feitelijke aanhouding, die vrij veel voorbereiding vereiste". In het kantongerechtsgebouw in Hilversum kwamen op vrijdag 12 en zaterdag 13 november de hoofd officier van justitie Messchaert, Een internationale mun- tenbeurs wordt zondag a.s. in het Strandrestaurant De Beekse Bergen gehouden. Evenals voor de vorige beurs, die in september in de Stads schouwburg in Tilburg ruim 2000 muntenverzamelaars uit geheel West-Europa trok, is de belangstelling zeer groot. De beurs van zondag is geopend van 9.00 uur tot 17.00 Een andere beurs wordt het komende weekeinde in het Schouwburgcomplex aan de Boelekade in Gouda gehou den. Het betreft hier een beurs van oude kunst en antiquitei ten waaraan zal worden deel genomen door antiquairs uit het gehele land. Een belang rijk onderdeel van de beurs vormt een grote collectie kin derspeelgoed. De openings tijden, zowel op zaterdag als zondag, zijn van 11.00 uur tot 19.00 uur. Met ingang van 1 januari zullen de buitenlandse reis gidsen, waterkaarten en an dere uitgaven op watertoe- ristische gebied van de ANWB bij de boekhandel verkrijgbaar zijn. De ANWB heeft dit meegedeeld bij de verschijning van de nieuwe ANWB-autokaarten Op deze kaarten zijn de enige tijd ge leden ingevoerde nieuwe au tosnelwegnummering en het systeem van afritbenamin gen aangegeven. Ook staan op de kaarten de tankstations langs de rijkswegen aange geven. vertegenwoordigers van de rijksre cherche en officier Habermehl bij elkaar. Vrijdagavond is door deze mensen gepraat in een afzonder lijke ruimte in hotel Jan Tabak in Bussum. De vergaderingen in het kantongebouw werden ook bijge woond door kapitein Bordewijk van de Rijkspolitie. Procureur-generaal Hartsuiker in zijn rapport "Het zou mijns inziens beter zijn geweest geen vergader ingen te beleggen in Hilversum en Bussum. Hierdoor werden onno dige risico's geschapen. Het gevaar van uitlekken van deze bijeenkom sten was daar zeker groter, dan wanneer deze waren gehouden in het paleis van justitie te Amster dam". Getipt Het rapport van Hartsuiker, die zijn onderzoek begon in opdracht van premier Den Uyl, minister ad inte rim tijdens de afwezigheid van Van Agt, verschaft geen opheldering over de vraag of Menten werd ge tipt over de plannen hem te arreste ren of dat de voorbereidingen hem te arresteren te'opvallend waren. Hartsuiker "Men heeft het vlucht- gevaar onderschat. Men heeft aan de mogelijkheid van uitlekken van de plannen, waarvan een vrij groot aantal mensen in meer of mindere mate op de hoogte was, niet ge dacht en in elk geval deze niet be sproken". "Men heeft ten onrechte als zeker aangenomen dat Menten als ge woonlijk het weekeinde wel thuis zou blijven. Hoe deze bedrijfs blindheid heeft kunnen ontstaan, kan ik niet verklaren", aldus Hart suiker. Uit het rapport van de Amster damse procureur-generaal blijkt onomstotelijk dat de Blaricumse Rijkspolitie geen blaam treft. Men ten beklaagde zich zaterdag 13 no vember over een over zijn huis vlie gend toestel van waaruit foto's werden genomen en over de activi teiten van een fotograaf voor zijn deur, waarop Menten werd bezocht door de wachtmeesters De Sain en Petter van de Blaricumse politie. Afspraken Door de opperwachtmeester Hel- geman en kapitein Bordewijk was aangedrongen op eerdere arresta tie. Dat gebeurde tijdens de verga dering in het kantongebouw. De hoofdofficier van justitie Mes schaert hield echter vast aan maan dag. Bordewijk heeft later in een ge sprek met de adviseur van justitie Perrick, die Hartsuiker hielp bij het onderzoek, verklaard dat hij de in druk had dat er afspraken waren gemaakt met de pers en dat de maandag beter uitkwam ter voor bereiding van de instructie. Hoofdredacteur Knoop van het weekblad Accent, die de zaak aan het rollen bracht, werd zondaga vond om tien uur op de hoogte ge bracht van de voorgenomen arres tatie. Menten was toen, naar later zou blijken, echter al niet meer in zijn huis in Blaricum. Maandag morgen, nog voor de mislukte ar restatie, informeerde ook een jour nalist van De Telegraaf of het waar was dat Menten gearresteerd zou worden. Misverstand Uit het rapport van Hartsuiker blijkt ook dat er een "misverstand" is gerezen tussen hoofdofficier Messchaert en het 'ministerie van justitie. Tijdens een telefoonge sprek werd toen aan Messchaert de vraag gesteld of Menten wel voort durend in de gaten werd gehouden. Messchaert zou daar toen bevesti gend op hebben geantwoord. Ach teraf zegt de hoofdofficier echter dat hij het "zeer onwaarschijnlijk" acht dat hij dat heeft gedaan, omdat Menten slechts zeer oppervlakkig werd bewaakt. Bij de beslissing om de villa van Menten slechts oppervlakkig te bewaken speelde personeelstekort, volgens kapitein Borderijk van de Rijkspolitie, geen enkele rol. "Wij hadden het pand volledig kunnen bewaken", aldus Bordewijk, "maar dat werd vanwege de onrust voor de buurt afgewezen". In het rapport van procureur- generaal Hartsuiker komt ook huishoudster De Haan van de fami lie Menten aan het woord. Zij heeft de politie verteld dat Menten en zijn vrouw zondagavond 14 november om zeven uur 's avonds voor een bezoek aan kennissen, die verble ven op de Friese meren, vertrok ken. Dinsdag de 16de zou hij nog wel even bellen. Tot nu toe heeft hij dat niet gedaan; aldus huishoud ster De Haan. Onbeantwoord Voor de socialist Kosto (PvdA) is in het rapport-Hartsuiker een aantal vragen onbeantwoord gebleven. Zo noemt Kosto het uiterst mer kwaardig dat de minister al in dé loop van woensdag 10 november schriftelijk op de hoogte is gesteld van het arrestatieplan, maar hier van geen kennis heeft genomen, noch hierover is benaderd door zijn topambtenaren. "Als zondebok komt uit het rapport naar voren de hoofdofficier van justitie in Am sterdam, mr. Messchaert, maar die heeft een duidelijk voorbehoud gemaakt over zijn visie op het rap port. Met name wat betreft de af spraken over de bewaking". "Het dilemma, dat er was ten aan zien van de arrestatie van Pieter Menten, had doorbroken moeten worden door een beslissing van de politieke top van het departement van justitie". Aldus het commen taar van het tweede-kamerlid me vrouw Kappeijne van de Coppello (WD) op het rapport. Er was volgens het kamerlid ge brek aan coördinatie met de poli tieke top. Onbegrijpelijk D'66-fractievoorzitter Terlouw vindt dat uit het rapport een onbe grijpelijke onzorgvuldigheid van het Openbaar Ministerie blijkt. Ter- louw zegt verder dat "de politieke gevoeligheid van alles wat met oor logsmisdaden te maken heeft bij minister Van Agt en zijn departe ment blijkbaar ontbreekt". De communist Wolff (CPN) vindt nog altijd dat Van Agt moet op stappen. Wolff noemde het gistera vond opvallend dat de minister kennis had kunnen nemen van de op handen zijnde aanhouding van Menten, "maar hij had daarvoor geen tijd". Volgens de communist is de inhoud van het rapport- Hartsuiker treurig. "Het heeft niets te maken met het onderzoek. Het geeft een opsomming van een aan tal door niemand te controleren fei telijkheden. Uit het rapport blijkt alleen maar welk een enorme chaos er heerst bij het justitiële apparaat". De CD A-fracties in de Tweede Ka mer (KVP, ARP en CHU) zijn het eens met de wijze waarop minister Van Agt het verdere verloop van de zaak-Menten ter hand heeft geno men. "De fracties wachten de resul taten van de aangekondigde onder zoeken met vertrouwen af'. SCHOONEBEEK - De natuur heeft het "zwarte" dorp Schoonebeek aan een witmaker geholpen. Het onlangs door een vette olielaag bedekte dorp kon zich gisteren verheugen over de eerste sneeuwval in ons land. Minister De Gaay Fortman: DEN HAAG (SP) - Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken verwacht niet dat de kosten van de vorming van 24 nieuwe pro vincies hoger zullen uitvallen. Hij heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten in ant woord op vragen van de PvdA'ers Franssen en Stoffelen. De regering gaat er nog steeds van uit dat de bestuurlijke reorganisa tie jaarlijks 500 miljoen gulden zal kosten. De kosten in de aanlooppe riode worden op 35 miljoen per jaar geschat. In de berekening van de kosten voor de reorganisatie zijn geen wijzigingen gekomen, meent de minister. Volgens Haagse politieke kringen kost de provinciale herindeling ruim 7.5 miljard gulden. Minister Duisenberg van Financien wil vanwege de enorme kosten de her indelingsplannen maar op een laag pitje zetten. Vanwege de politieke touwtrekke rij rond de bestuurlijke reorganisa tie is de indiening van de wetsvoor stellen bij de Tweede Kamer op nieuw vertraagd. Eerst was er sprake van dat de voorstellen eind oktober, begin november zouden komen. Maar nu staat vast dat de Tweede Kamer pas rond de kerst dagen op de hoogte gebracht zal worden. Minister De Gaay Fortman gaat er nog steeds van uit, zo laat hij de PvdA-kamerleden weten, dat de wetsvoorstellen nog dit jaar de Tweede Kamer zullen bereiken. Kinderaftrek De KVP-fractie in de eerste Kamer heeft grote aarzelingen in te stem men met de plannen van het kabi net om de kinderaftrek af te schaf fen en het bestaande stelsel van kinderbijslag op de helling te zet ten. Dat is gisteren gebleken bij de al gemene en politieke beschouwin gen van de Senaat over het rege ringsbeleid voor 1977. KVP-woordvoerder Teijssen ver zette zich tegen de tweeledige ge dachte achter deze kabinetsvoor nemens, die op 1 januari 1978 ver wezenlijkt moeten zijn. Enerzijds vond Teijssen het onjuist dat gezinnen met kinderen een ex tra offer moeten brengen ten aan zien van de bezuinigingen die het kabinet van iedereen vraagt. Af schaffing van de kinderaftrek le vert de schatkist per jaar ruim 900 miljoen op Anderzijds vond hij het zeer de vraag of de kinderbijslag en kin deraftrek onderdeel moeten vor men van het nivellering gerichte inkomensbeleid van het kabinet. Hij deelde mee dat de kabinet splannen getoetst zullen worden aan de voor de KVP geldende nor men van maatschappelijke aan vaardbaarheid, die "gedragen wor den door onze gezinspolitieke in zichten met afweging van alle be langen". DEN HAAG (SP) - Het rapport dat de Amsterdamse procureur- generaal Hartsuiker heeft uit gebracht over de zaak Menten, geeft geen antwoord op alle vra gen die de mislukte arrestatie van de van oorlogsmisdaden verdachte kunsthandelaar op werpt. Volstrekt onduidelijk blijft bij voorbeeld of Menten een tip kreeg over zijn op handen zijnde arrestatie, waardoor hij tijdig de benen kon nemen of dat hem simpel de grond te warm werd onder de voeten. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Van Agt (Justitie) gisteren een „diepgaand onder zoek" aangekondigd om het antwoord op deze vraag te vin den. De leiding van dat onderzoek zal in handen worden gelegd van een niet met name genoemde of ficier van justitie - die in elk ge val niet uit Amsterdam afkom stig is - en die daarvoor tijdelijk zal worden toegevoegd aan het parket van de arrondisse mentsrechtbank in Amster dam. Minister Van Agt kondigt in de brief ook een speciaal onderzoek aan naar de wijze waarop de ar restatie werd voorbereid. Ook zal daarbij worden bekeken of het departement van Justitie voortvarend genoeg is opgetre den om te proberen medewer king te krijgen van de Sowjet- russische autoriteiten. Met dit onderzoek is belast mr. G. J. Wierda, die tot voor kort pre sident was van de Hoge Raad. Volgens minister Van Agt komt daarbij tevens de vraag aan de orde of ten aanzien van bepaalde functionarissen maatregelen moeten worden genomen. In zijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer kondigt Van Agt nog een derde onderzoek aan waarvan de resultaten ver trouwelijk ter kennisneming zullen worden toegezonden aan de vaste commissie voor justi tie. „Voor dat onderzoek zal mede ge bruik moeten worden gemaakt van strafrechtelijke gegevens die zich in het strafdossier be vinden. In het belang van de op sporing en vervolging moeten die gegevens vooralsnog geheim blijven", aldus de minister van Justitie. Doel van dat onderzoek zal zijn om uit te maken of het terecht was dat het Openbaar Ministerie tot half november van mening bleef dat niet tot justitieel ingrijpen- intrekken van het paspoort van Menten of zijn aanhouding eventueel gevolgd door voorlo pige hechtenis - kon worden overgegaan. ADVERTENTIE straalt er uit onze unieke mantelkollektie Stijl en eenvoud vechten om voorrang Al uw mantelwensen worden in de Waalskollektie vervuld. Zoals vanouds De ABN heeft een boekje voor u klaarliggen. Het gaat over goud, zilver en platina. Over oude en nieuwe munten, en plaatjes zilver en goud: Kortom, het gaat over munten en edele metalen die u kunt zien en kopen bij de ABN. Dus als u op zoek bent naareen origineel cadeau dat zijn waarde houdt, kunt u 't boekje eigenlijk niet missen. I Coupon Ik hen geïnteresseerd i O brochure goud, zilver, platina munten voor mijn verzameling Aankruisen wat verlangd wordt. o IS Adres: Plaats: In gesloten, ongetrankeerde enveloppe opsturen naar ABN, Afd. 0.D.50, Antwoordn Amsterdar Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7