wordt verbouwd Emplacement bij Leids station Toch nog kansje op een schoolbioloog in Leiden 'Giftige' inhoud warmtemeter zaait paniek Zaalberg-verkoop uit gebouw Herengracht Plan kost zeker 20 miljoen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 LEIDEN -Het spoorwegemplacement rondom het Cen- worden gestuurd vanuit Den Haag. traal Station in Leiden zal de komende jaren ingrijpend £f£ng'?'da?de"tele o°£ verbouwd worden. De kosten van het plan zijn geraamd op bouw medio 1981 klaar moet zijn. een bedrag van 20 miljoen gulden gebaseerd op het prijs- Bij de plannen is men uitgegaan peil van 1974. De directieraad van het Nederlandse Spoor- de dienstregeling zoals die naar wegen is inmiddels akkoord gegaan met het plan, dat iolgens dé vooral noodzakelijk is in verband met de komst van de prognoses dagelijks gemiddeld „Schiphollijn", de nieuwe spoorwegverbinding tussen Amsterdam en Den Haag via de luchthaven Schiphol en Leiden. Gevolg van de verbouwing zal zijn de richting van Warmond 19.600 reizigers de trein i en naar Haarlem. Van en naar Schiphol zullen dat er circa 13.450 zijn. Voor de richtingen Den Haag en Alphen aan den Rijn wordt re- zullen kening gehouden met resp. 41.150 7.050 reizigers. Een belangrijk seinen worden verplaatst, perrons veranderd moeten worden. __r sporen komen~te liggen, twee De uitbreiding en verbouwing zal percentage van deze reizigers zal op daarvan vormen de zogenaamde tot gevolg hebben dat rond 1981 - het station in Leiden aankomen of „oude lijn" naar Heemstede- wanneer het-hele plan voltooid vanuit Leiden vertrekken. Haarlem en de twee andere zullen moet zijn - tegelijkertijd twee Het Leidse station krijgt langere Het spoorwegemplacement aan de noordzijde van het Leidse station. Daar zullen ingrijpende wijzigingen moeten plaatsvinden c komst van de nieuwe Schiphollijn mogelijk te maken. worden gebruikt door de Schiphollijn. Om de treinenloop op op het Leidse station kunnen bin- Intercity-treinen en één stoptrein perrons, langere overkappingen, en het Leidse station vlot te kunnen afwikkelen zullen er wissels ver legd moeten worden, moeten nenlopen en vertrekken. Boven dien bestaat dan de mogelijkheid zogenaamd dat maakt een soepeler afwikkeling de treinenloop mogelijk. On danks de komst van de Schiphol lijn blijft op het Leidse emplace- KENWOOD 2x18 Watt gegarandeerd sinus vermogen tussen 20-20.000 H3 2 Marantz 4G Boxen 4- Pioneer platenspeler Alleen voor echte Hi-Fi liefhebbers Tijdelijk Speelklaar 1250,- Alleen bij uw speciaalzaak: HI-FI CENTRUM 0VERGAAUW Breestraat 148 Winkels zijn volgende week 's avonds tot 9 uur open LEIDEN - In de week van maandag 29 november tot en. met vrijdag 3 december zullen de winkels in Lei den 's avonds ook geopend zijn in verband met de komende feestda gen. Zoals gebruikelijk op de don derdagse koopavond sluiten de winkels 's avonds om negen uur. Evenals in voorgaande jaren wordt ook dit jaar in het Waaggebouw aan de Aalmarkt een Sint Nicolaas- markt gehouden. De markt is geopend van donderdag 25 novem ber tot en met zaterdag 4 december en is op dezelfde tijden geopend als de winkels. Vrouw na val overleden LEIDEN - De 79-jarige Leidse we duwe G. v.d. Maas-Den Hollander is gisteren in de loop van de dag in het Academisch Ziekenhuis over leden aan de verwondingen die zij een dag eerder had opgelopen bij een val. In haar woonflat aan de Beijerincklaan viel de bejaarde vrouw van een portaaltrap waarbij ze een schedelbasisfractuur opliep. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. 'Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 platform over te stappen. De bevei- ment de mogelijkheid bestaan liging en de treinenloop zal dan ge- door te rijden als er treinen bij de heel worden gecoördineerd vanuit perrons staan. Verder zijn er voor de Centrale Verkeersleidingspost zieningen getroffen dat materieel in Den Haag. dat op de lijn Utrecht-Alphen aan De geringste wijzigingen vinden den Rijn - Leiden rijdt gemakkelij- plaats aan de zuidzijde van het sta- ker kan worden overgebracht r LEIDEN - Er zit misschien toch een kansje in dat Leiden de beschikking krijgt over een schoolbioloog, die al lerlei natuureducatieve ontwikkelin gen kan gaan organiseren en coördi neren. Op een informatieve bijeen komst van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie afdeling Lei den, gisteravond in het gebouw van de Kon. Wilhelminaschool aan de Sumatrastraat, liet wethouder Tesse- laar (onderwijs) weten dat er in de gemeentelijke burelen over wordt gedacht uit diverse financiële potjes geld bijeen te schrapen om alsnog zo'n functionairs aan te stellen. „Alleen vrees ik dat zo iemand dan na een jaar weer bij ons zal aankloppen omdat hij meer geld nodig heeft voor materiaal en zo. Dan zal hij zeggen: jullie hebben me destijds aange steld, dus jullie kunnen me nou niet in de kou laten staan. Dat wil je dan ook niet, maar dan zit je financieel wel weer in de problemen", aldus de wethouder. Met andere woorden: de wil is er wel, maar het geld is er niet. Tesselaar. „Dat is het probleem in Leiden. We zouden best kunnen beginen met een schoolbioloog. Je zou dat in de rommels- feer kunnen doen door overal wat geld vandaan te halen. Maar dan ben je niet structureel be zig". Een schoolbioloog kost in Leiden anderhalve ton. In schril contrast daarmee staan de kosten die worden gemaakt in Den Haag om daar de Gemeentelijke Dienst voor School en Kinder tuinen te kunnen laten functioneren: 5 miljoen gulden. Hans Vriend, adjunct-directeur van deze dienst, maakte gisteravond aan de hand van een enthousiaste inleiding echter duidelijk dat daar erg veel tegenover staat. De Haagse Dienst voor School en Kindertuinen, die in 1919 werd opgericht, heeft zo'n 300 man in dienst, onder wie 250 geestelijk en lichamelijk gehandicapten "voor allerlei technische werk zaamheden en vijftiental didactische mede werkers, veelal onderwijzers. De dienst heeft acht regio's in heel Den Haag Elke regio (één of meer wijken) heeft een kin derboerderij met een tuin en minstens één les lokaal. Daar wordt instructie gegeven over die ren, bloemen, planten, bomen, kortom over al les wat met de natuur te maken heeft. Daarnaast heeft de dienst no'g de beschikking over een gemeentelijk buitencentrum in Wil- helminaoord (zuid-west Drente), waar een vast projectleider werkweken organiseert. Deze werkweken vallen onder schooltijd en hebben tot doel de kinderen op alle mogelijke manie ren vertrouwd te maken met wat er aan levende organismen te ontdekken valt. De dienst be schikt voorts over uitgebreide documentatie, kweekt zelf soms bepaalde dieren en planten en heeft ook een dier-o-theek waar leerkrach ten te allen tijde één of meer dieren kunnen lenen voor een les op school. De Haagse dienst draait continu en heeft der halve een compleet ingevuld jaarprogramma, dat van tevoren wordt toegestuurd aan alle scholen. Van de dienst en haar faciliteiten wordt tot dusver door 95 procent van alle lagere scholen en 40 procent van de scholen voor voortgezet onderwijs gebruik gemaakt. De scholen schrijven op het jaarprogramma in en krijgen vervolgens één of meer instructie-uren per week toegewezen. Contacten zijn er over igens ook met de pedagogische academies, die o.m.,kunnen profiteren van cursussen die door de dienst gegeven worden. Wat de omvang betreft is de Haagse dienst op geen enkele manier vergelijkbaar met wat er in Leiden mogelijk zou zijn. „Maar je zou in Lei den gemakkelijk op kleine schaal kunnen star ten", meende gisteravond een van de didacti sche medewerkers van de Haagse dienst. „Er is maar één functionaris voor nodig, die aanvan kelijk onderwijsondersteunend, dus naar de scholen toe, moeten werken. En er zijn verder mogelijkheden genoeg in Leiden. Een kinder boerderij in de Merenwijk, een kinderboerderij in Zuid-West, een Heempark, een Hortus, dus daaraan ligt het niet", En, zo liet weer iemand anders weten, er is ook een plantsoenendienst die lessenpakketten uitgeeft en best bereid is aan een of andere vorm van natuureducatie mee te werken. Wat niet bij alle toehoorders, onder wie veel leerkrachten, bekend was tion. In de richting Den Haag blij ven de twee bestaande sporen lig gen. Mocht er later behoefte blijken te bestaan aan vier sporen - ooit eens bepleit bij het in de ijskast stoppen van de autosnelweg tussen Leiden en Den Haag, de Leidse Baan - dan zullen de voorzieningen gebruikt kunnen worden, die men nu langs de perrons en aan de noordzijde heeft gepland. Met de ombouw van het Leidse treinen emplacement hoopt men in de eer- station, ste helft van 1978 te beginnen. Als alles volgens plan verloopt kunnen vanaf mei 1979 de treindienst beveiliging nplacement dervinden. de NS-werkplaats in Leidschen- dam. Bovendien is er aan beide kanten van het station nog ruimte over om er een enkel treinstel te plaatsen. Ook voor de wegonder- houdsmachines kan er op het Leidse emplacement nog een stal lingsplaatsje worden gevonden. Tenslotte biedt het plan de moge lijkheid om bij eventuele proble- met het binnenlopen van i de noordzijde van het de meeste gevallen de treinen toch langs de normale per rons te laten binnenlopen zodat de reizigers daarvan geen overlast on- LEIDEN - De verkoopafdeling van de dekenfabriek Zaalberg, nu nog gevestigd aan de Herengracht 26, gaat binnenkort verhuizen naar het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Hoge Rijndijk. De deken- verkoóp, door Zaalberg in augustus van dit jaar verkocht aan het Til- burgsè bedrijf Sigmacon, zal wor den gevestigd op de derde etage van het kantoorgebouw van de LEIDEN - "Stook met over leg", maant de folder bij de Clorius warmtemeter die de Leidse Woningstichting hal verwege dit jaar bij veel huur ders heeft geplaatst. Of de me ter gevaar op kan leveren als die kapot gaat, staat nergens. Catheleine Ramos (IV*) heeft verleden week de vloeistof op gedronken die in het apparaatje zit en moest enige tijd in het ziekenhuis worden opgeno men. Begrijpelijk dat Cathe rines moeder de warmtemeter- tjes liever de deur uit zou doen. Veel nodeloze paniek zou waar schijnlijk voorkomen kunnen worden met enige duidelijke instructies in de introductiefol der. De LWS heeft anderhalve ton geïnvesteerd in de plaatsing van zogenaamde warmteme ters: apparaatjes die aan de ra diatoren van de centrale ver warming bevestigd worden; in een buisje zit een vloeistof die langzaam verdampt door de hit te; aan het eind van een jaar kunnen zo de per flat verschil lende stookkosten berekend worden, waarna een nieuw buisje met dezelfde vloeistof (maar anders van kleur) in het apparaatje geplaatst wordt; het buisje wordt vastgezet in een klem, het apparaatje wordt ge sloten en verzegeld. In de flat van de familie Ramos aan de Opaalstraat werden in de verschillende kamers deze warmtemeters aangebracht. Een foldertje van de fabriek be schrijft in grote lijnen de wer king van het metertje, dat al tientallen jaren dienst doet in vele landen van Europa. Het metertje dat geplaatst was in de slaapkamer van Adam (4) en Catheleine Ramos bleek minder stevig te zijn dan wense lijk: Adam wist het apparaatje uit elkaar te prutsen. Mevrouw Ramos meldde dit aan de LWS, maar te laat werd gereageerd: Catheleine kon verleden week dinsdag het buisje met vloeistof uit het houdertje lostrekken. Mevrouw Ramos werd gealar meerd door de stilte die ineens op de kinderkamer heerste, ze ging naar binnen en zag Cathe leine met een halfvol buisje op de grond zitten: "Ik heb het di rect uit haar handen geslagen". De huisarts werd gebeld en die adviseerde om onmiddellijk naar het ziekenhuis te gaan. De gewaarschuwde leverancier van de Clorius warmtemeter meldde dat de vloeistof on schadelijk is: het drinken van zout water en vruchtensap be perkt eventuele nadelige gevol gen tot een minimum. De arts die Catheleine behan deld heeft "Kinderen kunnen er geweldig van gaan braken. Als een kind zo'n buisje ge dronken heeft moet het wel onmiddellijk naar het zieken huis, wantje weet nooit hoeveel het gedronken heeft". De arts voegt er onmiddellijk aan toe* "Er zijn tientallen dingen die veel erger zijn. Dit is van alle gevaarlijke stoffen die kinderen in handen krijgen wel de minst erge". Catheleine zit hier weer gezond en wel bij de gevreesde warmtemeter. Bij het Vergiftigingcentrum deelt men die laatste mening: in de meeste huishoudens zijn al lerhande stoffen die veel ge vaarlijker zijn. Het buisje waar het hier om gaat bevat maar 2 ml. vloeistof, die ontzettend stinkt, maar over het algemeen onschadelijk is, juist omdat het maar zo'n geringe hoeveelheid is. Een paar keer per jaar krijgt het Vergiftigingscenturm mel ding van ongevallen met een warmtemeter. Het Rijksinsti tuut acht het apparaatje onge vaarlijk en neemt er geen maat regelen tegen. De leverancier van de meter meldt dat ook de arbeidsinspec tie in Haarlem na een onderzoek positief reageerde: op grond van de constructie en de ge bruikte vloeistof zag men daar geen reden tot maatregelen. Weinig reden tot zorg, gehoord de verschillende partijen. Maar het blijkt voor te komen dat kinderen het apparaatje open maken en de vloeistof opdrin ken. Paniek bij de ouders is dan begrijpelijk, en het is ook zeker niet leuk dat het kind naar het ziekenhuis moet (al is het maar voor nog geen 24 uur, zoals bij Catheleine). Bij duidelijker in structies in de begeleidende folder kan nodeloze paniek voorkomen worden. Dan kan het ook niet gebeuren dat een onderhoudsmonteur met het bericht komt dat het om "zwaar vergif' gaat. Raad van Arbeid. Een ander deel van dezelfde etage zal worden ver huurd aan het computerbedrijf Mi- nidata BV. Het pand van Zaalberg aan de Her engracht zal worden verkocht Enige jaren geleden is het fabrieks-complex aan de Veste- straat al aan de gemeente verkocht Zoals bekend zal de naam van de NV Zaalberg worden gewijzigd in Wolspinnerij Ede. Het bedrijf zal zich in het vervolg niet meer met de produktie en verkoop van dekens bezig houden, maar met de produk tie van garens voor de tapijtindus trie. De onderneming zal formeel in Leiden gevestigd blijven. In de praktijk komt het er echter op neer dat het hoofdkantoor in Ede zetelt Daar zijn namelijk de in-' en ver koopafdelingen gehuisvest. In Leiden blijft slechts een spinne rij gevestigd, in de voormalige de kenfabriek van Van Wijk aan de Kanaalweg. ADVERTENTIE lm». Jb. Oude Rijn 10 - Telefoon (071) 13 41 58

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3