LEIDSCH DAGBLAD Westduitse bankrovers aangehouden "Bejaarde heeft recht eigen leven te bepalen Minimum loon voor vier keer zoveel vrouwen als mannen vandaag Labour: beperkt zelfbestuur voor Schotten Si Rapport- Hartsuiker laat vele vragen open WIJ KOPEN BIJ: U OOK?? VLISSINGSE MOORD OPGELOST Voetbal op tv: vanmiddag nog onzeker LEIDSCH m± DAGBLAD Luchtvaart- conflict met Russen bijgelegd WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35097 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Amsterdamse procureur-generaal mr. Hartsuiker (links) kwam zijn eerste rapport zelf bij minister Van Agt brengen. De Amsterdamse hoofdoffi cier van justitie, mr. A. Mes- schaert (foto), komt als de grote "boosdoener" te voor schijn uit het eerste rapport over de zaak-Menten dat mi nister Van Agt gisteren openbaar heeft gemaakt. Messchaert was degene die, in weerwil van aandrang van politie-zijde, niet eerder tot arrestatie van Menten wilde overgaan dan maan dag 15 november. Dit, omdat hij al met het ministerie van 32 pagina's Justitie had afgesproken dat er die dag een persconferen tie zou worden gehouden aan welke afspraak hij lie ver niet wilde tornen. Overigens laat het rapport, opgesteld door de Amster damse procureur-generaal Hartsuiker, nog diverse vra gen open. Bijvoorbeeld: waarom bleef het document over de arrestatie van Men ten bijna twee dagen ongele zen op het bureau van minis ter Van Agt liggen? En: was Menten nu tevoren getipt ja of nee? PAGINA 7 Gypsy: een volksmusical vol theatereffecten PAGINA 5 Compromisvoorstel op de Geneefse Rhodesië-conJferen- tie PAGINA 9 Eén van de bekendste naoor logse parlementariërs, prof. Romme, wordt in december 80 jaar. Tijd om zijn carrière nog eens na te lopen PAGINA 13 "Mentaliteit is geheime wa pen van Feyenoords Spaanse tegenstander" PAGINA 17 Vandaag is het proces-Loyen voortgezet buiten de aanwe zigheid van verdachte. Hij is teveel van de kook. Hij werd gisteren door éen van de Is raëlische getuigen als de "wreedste onder de SS- beulen" getypeerd. PAGINA 21 LONDEN (UPI) - De Britse Labour-regering is voornemens spoedig een wetsvoorstel in te die nen om Schotland en Wales be perkt zelfbestuur te geven, met ei gen volksvertegenwoordigingen. Koningin Elizabeth zei dit vanmor gen in haar toespraak bij de ope ning van de nieuwe parlementszit- Het rapport constateert dat mensen die blijvend buiten het arbeidsproces staanzoals werklozen en invaliden (WAO-ers), weliswaar over veel vrije tijd beschikken maar deze nauwelijks kun nen aanwenden voor een .^ingeving van het leven De studie van de regeringsraad vermeldt dat in 1968 tegen* over één niet-werkende in de samenleving nog zeven wer kenden stonden. In 1975 was deze verhouding een op vier. De publieke opinie kent aan sommige groepen, zoals oude ren, gehandicapten en lager opgeleiden niet dezelfde rech ten en plichten toe om te wer ken. Blijkens het rapport staat de werknemer van de zeventiger jaren vrij algemeen afwij zend tegenover arbeid onder bezwarende omstandigheden (lopende band, stank, lawaai en ploegendienst). Een min derheid wil dat soort werk wel aanvaarden als daar een ho ger loon en meer zelfstandig heid tegenover staat. ting. Binnen het economische en politieke kader van het rijk krijgt de bevolking van Schotland en Wa les rechtstreekse en verstrekkende bevoegdheid in de eigen zaken. De Koningin was in haar gouden staat sierijtuig naar het Hogerhuis gere den, waar ook de leden van het La gerhuis aanwezig waren. Conservatievenen liberalen, en ook een deel van de Labour- afgevaardigden, zijn tegen eigen volksvertegenwoordigingen voor Schotland en Wales, zodat het lang niet zeker is dat het betrokken wet sontwerp wordt aangenomen. La bour heeft in het Lagerhuis maar een meerderheid van twee stern- Zoals verwacht werd, staat in de troonrede ook dat de regering wet sontwerpen zal indienen tot natio nalisatie van de vliegtuig- en scheepsbouwindustrie. Voorts werd een wetsontwerp aan gekondigd om werknemers meer zeggenschap te geven bij de be drijfsvoering. De regering wil ver tegenwoordigers van de werkne mers zitting doen r den Tenslotte is de regering van plan met een wetsontwerp te komen tot rechtstreekse verkiezing door het volk van de Britse vertegenwoor digers in het Engelse parlment. VLISSINGEN (ANP) - De moord op de 44-jarige Vlissingse reserve- schipper C. Jacobs is opgelost. De politie van Vlissingen heeft giste ravond vier arrestaties in deze zaak verricht. Het lichaam van de man werd vorige week vrijdag door sportvissers in de Dordtsche Kil gevonden. Schipper Jacobs werd vanmiddag om 14.00 uur op de be graafplaats in Vlissingen ter aarde besteld. HILVERSUM (ANP) - De televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd tussen het Spaanse Espanol en Feye- noord hing rond het midda guur nog steeds aan een zijden draadje. Vanmorgen werd er nog druk onderhandeld over het verwijderen van de slui kreclame in het stadion te Barcelona. De NOS, die op grond van in ternationale afspraken geen tv-verslag van de wedstrijd mag uitzenden als die sluikre clame aanwezig blijft, heeft de bemiddeling van de Spaanse Omroep ingeroepen. Het gaat om twee Nederlandse bedrij ven die elk twee borden heb ben geplaatst. De NOS heeft zich tot die firma's gewend met het verzoek de borden te laten weghalen. Een van de beide firma's heeft zich daartoe vanochtend be reid verklaard, maar het an dere bedrijf had die bereid heid vanmiddag nog niet be toond. Vrij zacht Politiemannen in burger brachten half-automatische geweren naar de bank, waar de rovers gisteren mensen in gijzeling hielden. Na onderhandelingen brachten rechercheurs rechts op de combinatiefoto) de koffer &en met losgeld naar de ingang van het bankgebouw. Veel bewolking met plaatselijk wat re gen of motregen. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot west. Minimum temperaturen rond 6 graden, maxima omstreeks 9 graden (Opgemaakt om 11.15 uur) '25 november Zon op: 8.17 uui1: onder: 16.37 uur Maan op: 11.34 uur; onder: 21.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.47 uur, laagwater te 1.21 en 13.41 uur. UTRECHT (ANP) - „Ieder mens heeft het recht, zijn eigen leven te bepalen. Waar halen wij het recht vandaan, voor de bejaarde beslis singen te nemen ondanks of zelfs tegen zijn wil? Waar staat in de wet, dat bij 65 jaar mensenrechten ver zwakken of vervallen? Waar staat, dat het zelfbeschikkingsrecht op 65 jaar niet meer geldt? We kennen in onze wetgeving de minderjarig heid, geen overjarigheid". Met deze woorden opende prof. dr. H. J. J. Leenen vandaag in Utrecht als voorzitter van het bestuur van het „Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling" het aan gezondheidszorg en be jaarden gewijde congres-1976. Zijn woorden werden op verschil lende manieren door diverse inlei ders onderstreept. Een voorbeeld daarvan was een brief die de arts D. H. Sipsma, hoofd van de Friese sociaal-geriatrische dienst, heeft geschreven aan een kerkeraad in zijn provincie. Die kerkeraad had hem aandacht gevraagd voor een bejaarde, "uitsluitend in het belang van de man zelf'. Dit omdat de man thuis verkommerde en omdat hij, buiten rondzwervend, het risico liep van een verkeersongeluk of Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 9 december 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. van verdrinking in een van de vele vaarten of sloten in zijn dorp. Toen de man in een'verpleeghuis was opgenomen schreef de heer Sipsma de kerkeraad: .Hij was voor zijn eigen gevoel niet bepaald ongelukkig. We vragen ons dan ook af, of we uitsluitend in het belang van de man zelf handelen". En ver der „Veel jonge mensen en vol wassenen komen dagelijks om door ongevallen in en om het huis en op de weg en we denken er niet over om hen tegen deze gevaren te beschermen door hen in instituten op te nemen". Waarvan hij zich af vraagt, of de dood door verdrinking „in een van de vele vaarten of slo ten" voor de betrokkene niet ver kieslijker zou kunnen zijn dan een eventuele cleane institutionele dood" die wellicht mede het gevolg zou kunnen zijn van de schok door de overplaatsing naar een tehuis. Prof. dr. J. Th. R. Schreuder, oud hoogleraar in de gerontologie (de wetenschap die zich bezighoudt met het ouder worden), consta teerde dat specialisten hoe langer hoe meer weten over hoe langer hoe minder. Maar de bejaarde heeft veel ziektes tegelijk, die hem gemakke lijk hulpbehoevend kunnen ma ken. Hij heeft behoefte aan een spe cialist die vrij veel weet over vrij veel onderwerpen. In de bestaande struktuur komt hij vaak „geman geld" uit de eindeloze reeks onder zoekingen die verschillende specia listen menen nodig te hebben om tot een juiste diagnose te komen. Het ziekenhuis past zich niet aan bij Sowjet-Unie laat Japanse vissers gaan TOKIO (UPI) - De Sowjet-Unie heeft 28 Japanse vissers vrijgelaten en een vissersboot vrijgegeven die waren aangehouden kort nadat een Sowjet-vlieger met zijn moderne gevechtsbommenwerper naar Ja pan was uitgeweken. Dit meldt de Japanse marine vandaag. De Sowjet-autoriteiten houden nog zeven vissersboten en 31 vissers vast. De teruggave van de vissersboot is ongebruikelijk omdat de Russen meestal geen boten teruggeven die zijn opgebracht wegens schending van de territoriale w ateren. Gijzeling De twee bandieten waren gister morgen om acht uur een bank in Reckelinghausen binnengedron- hadden vier aan het werk gaande bedienden, twee en twee vrouwen, gegijzeld. de bejaarde patiënt. Prof. Schreu der: „Het zou al een belangrijke verbetering zijn als overal plakka ten hingen met „Wat routine is, is verboden". Hij stelde, dat de onder linge verschillen tussen oude men sen groter zijn dan die tussen jon geren en dat de ouderen daardoor steeds meer behoefte hebben aan een individuele behandeling. Bo vendien wordt voor hoogbejaarden de verlenging van het leven hoe langer hoe onbelangrijker, terwijl het voorkomen van hulpbehoe vendheid steeds meer gewicht krijgt. ADVERTENTIE DAVERENDE mim |S VERB0UWINGS- Jg JS OPRUIMING Politiemannen arresteerden aan vankelijk een der twee bandieten, terwijl de andere zijn gijzelaars in een kluiskëlder boeide aan de ver warmingsradiators. Hij dwong de politie vervolgens zijn medeplich tige vrij te laten en eiste een losgeld van twee miljoen mark. De mede plichtige sloot zich bij hem in de kluiskelder aan. De politie zette het bankgebouw hermetisch af en plaatste scherp schutters achter schilden van auto banden. Na verscheidene uren van onder handelen met bemiddeling van een advocaat, lieten de twee bandieten, die erg zenuwachtig leken, de vier gijzelaars gaan in ruil voor twee re chercheurs. Met dezen vertrokken zij in snelle vaart in de door de poli tie verschafte wagen richting Frankfort. Artsen behandelden een van de vrijgelaten vrouwen wegens shock. Bij bos De vluchtende auto werd door pa trouillewagens en helikopters van de politie gevolgd, maar bij het val len van de avond moesten de heli kopters het opgeven. De politie vond de vluchtauto van de gangsters aan de rand van een bos. De bandieten lieten een recher cheur gaan in het drukke spitsuur- verkeer in Darmstadt en de tweede in Oberroden ten zuiden van Frankfort. Het vliegveld van Frankfort werd gealarmeerd om te voorkomen dat de mannep daar zouden proberen een vliegtuig te kapen om het land uit te gaan. DEN HAAG (SP) - Er zijn ruim vier keer zoveel vrouwen als mannen die het minimumloon verdienenDeze opmerkelijke zaak valt echter niet te ver klaren uit grote verschillen in opleiding tussen vrouwelijke en mannelijke werknemers. Dit blijkt uit een vandaag ver schenen studie van de weten schappelijke raad voor het regeringsbeleid, getiteld ,De verdeling en waardering van arbeid". Uit dit onderzoek valt op te ma ken dat arbeid in het leven van vele mensen centraal staat, maar dat wil nog niet zeggen dat dit het belangrijk- Andere zaken worden vaak be langrijker gevonden, met name die welke meer met het persoonlijke leven te maken hebben, zoals de gezondheid het gezin en de woning". Overigens blijkt het zo te zijn dat niet-werkenden een groter belang hechten aan het heb ben van een baan dan wer ken. AMSTERDAM (SP) - Het lucht vaartconflict tussen ons land en de Sowjet-Unie is bijgelegd nu tijdens de onderhandelingen in Moskou een 'poolovereenkomst' in ontwerp tot stand is gekomen. Dit betekent dat er een betere verdeling van het passagiersver voer komt op de lijn Amsterdam-Moskou. De Russi sche luchtvaartmaatschappij Ae- roflot was tot nu toe sterk in het voordeel op de lijn ten opzichte van de KLM. Het principe-akkoord houdt ook in dat de vluchten op de lijn Amsterdam-Moskou per 1 de cember normaal doorgaan. Van Nederlandse kant was gedreigd de vluchten van Aeroflot met in gang vap die datum te verbieden. Ongetwijfeld zou dan van Russi sche zijde de KLM een verbod zijn opgelegd om op Moskou te vliegen. De delegatie van de Rijkslucht vaartdienst, die de onderhande lingen heeft gevoerd, is vanmid dag in ons land teruggekeerd. De ontwerp-overeenkomst moet nog nauwlettend worden bekeken. Voorlopig is alleen bekend dat er een betere verdeling van het pas sagiersvervoer komt. Of over een aantal andere geschilpunten overeenstemming is bereikt staat nog niet vast. Na lange achtervolging De twee bankrovers, Heinz Schwertfeger (links) en Heinrich Beil, wor den geboeid in de politiewagen afgevoerd. FULDA (AP, UPI) - De Westduitse politie heeft vanmorgen de twee ban krovers aangehouden, die, na een overval op een bank gisteren en de gijzeling van in totaal zes personen, met een losgeld van twee mil joen mark trachtten te ont komen. Met de arrestatie van het tweetal kwam een einde aan een achtervolging met au to's en helikopters, die door de halve Bondsrepubliek heeft geleid. Een woordvoerder van de politie heeft meegedeeld, dat de 31-jarige Heinz Schwertfeger en de 36-jarige Heinrich Beil in Fulda bij de Oost- duitse grens zijn gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1