Santamaria: ons geheime wapen is mentaliteit T opsportliga bij basketbal Bayern verslaat Belo Horizonte Blessure Eddy Treytel baart Boskov zorgen SABA UURRCOUR LIGTVOET GANGETJE Jan Timman verliest tweekamp na derde zege Victor Kortsjnoj WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 Turnploeg voor interland rond DEN HAAG - Het Koninklijk Ne- derland Gymnastiek Verbond heeft de ploeg rond, die zaterdag in Moss tegen Noorwegen uitkomt. De aanvankelijke problemen wa ren al uit de weg geruimd toen het hoofdbestuur besloot nationaal kampioene Marianne Heeren niet als deelneemster, maar als toe schouwster uit te nodigen. De ploeg is door scheidend bonds coach Eva Bartha als volgt samen gesteld: Truus Schouten, Marleen Houter, Annelies Nijdam, Monique Bolleboom, Karin Stubbe, Gerrie van Soeren en Conny Zwarthoed. MÜNCHEN - Bayern München. de Westduitse bekerhouder van het Europese toernooi voor landskampioenen, heeft giste ravond iii het Olympisch sta dion in München de eerste wed strijd om de wereldbeker tegen de Zuidamerikaanse bekerhou der Belo Horizonte uit Btazilië met 2-0 gewonnenGerd Muller en Jupp Kapellmann scoorden voor de Duitsers in respectieve lijk de 80ste en 83ste minuut. Op een besneeuwd veld kwamen de Westduitsers beter uit de voe ten dan de Brazilianen maar ze stootten telkens weer op de mas sale üerdediging van Belo Hori zonte. Bayern-doelman Maier bleef de eerste helft dan ook zon der noemenswaardige arbeid. In de tweede helft, op het mo ment dat Bayern massaal aan viel om een openingstreffer te maken, kregen de Zuidameri- kanen zowaar nog kansen. Maar eens te meer was Gerd Muller de speler die de zorgen van de Zuidduitsers ophief. Nauwelijks van de schok beko men moesten de Brazilianen toezien dat Jupp Kapellmann drie minuten later 2-0 scoorde. Het Nederlandse Uefa- jeugdelftal (16-18 jaar) speelde gisteravond een kwalificatie wedstrijd voor het eindtoernooi om het Europees voetbalkam pioenschap voor jeugdteams tegen Zwitserland. In Sittard werd met 1-0 gewonnen van de Zwitsers. Het winnende doel punt werd in de 55ste minuut gemaakt door de NEC-speler Peter Hendriks. Het was een wat rommelige partij waarin aan beide kanten veel overtre dingen werden gemaakt. Niet temin beperkte de Duitse arbi ter Kindervater zich tot het uit delen van vrije trappen en en kele vermaningen. Beide keep ers kregen weinig moeilijk werk te verrichten. Nederland voor rust slechts één keer ge vaarlijk, toen Ronald Jans van PEC Zwolle in de 22ste minuut een vrije trap net naast kogelde. Ook na rust viel er voor de 1613 betalende toeschouwers weinig te genieten. Het wachten was dan ook op een misser van een van beide keepers. Die kwam in de 56ste minuut. De Zwitserse doelman Trachsel tastte mis na een vrije trap van Eddy Rid derhof. Peter Hendriks had weinig moeite de bal langs twee Zwitserse verdedigers te schui- Espaiïol hoopt op wonder BARCELONA - Dcor de supporters van het machtige Barcelona worden de leden van Espa- nol smalend Periquitos genoemd: kanariepietjes, vriendelijke kleine beestjes, die eigenlijk niets te betekenen hebben, maar toch de hele dag een grote bek opzetten. José Emilio Santamaria, het opperhoofd van de Periquitos, is ook klein en vriendelijk. Maar een grote bek heeft hij beslist niet. Integendeel. Espanols 47-jarige oefenmeester. „Toen ik vroeger bij Real Madrid speelde - van mijn 27e tot mijn 37e - had ik Miquel Munoz als trainer. Die ging altijd erg kameraadschappelijk met zijn spelers om. Toen ik later zelf trainer werd. ben ik het precies eender gaan doen als Munoz. Logisch. Met vriendelijkheid kom je immers het verst. Goed, ik deel wel eens een enkele keer een boete uit, maar van het geld uit die boetepot gaan we dan aan het eind van het seizoen gezellig eten. De spelers en ik". Zelfde tijdstip José Emilio Santamaria, die vader is van zeven kinderen (vier meisjes, drie jongens - de oudste 20, de jongste 4) beweert vrijwel niets te weten van het elftal dat hij vanavond vanaf 9 uur moet bestrijden: „Doordat Espanol steeds op hetzelfde tijdstip voetbalde als Feyenoord, kon ik niet naar Nederland komen om te spioneren. Ik geef toe, dat is een handicap. Maar mijn eigen ploeg een wedstrijd in de steeek laten wilde ik in geen geval". Vraag: maar bij Sparta-Feyenoord zat toch iemand van Espanol op de tribune? Van hem heeft u dan toch wel een rapport gekregen? Santamaria, haastig: „Nee, die man was geen voetbalkenner. Hij heeft toen in Rotterdam alleen onze logies geregeld voor de return. We slapen dan in het Rotterdamse Hiltonhotel". „Werkelijk, ik ken Feyenoord alleen van een paar flitsen op 4e televisie. In Spanje is namelijk een samenvatting van Sparta-Feyenoord op de televi sie geweest. Verder was ik in Duitsland bij de wereldkampioenschappen. En daar heb ik toen bijvoorbeeld een Rijsbergen en een Wim Jansen in actie gezien". Ander systeem „Overigens heb ik wel gehoord dat Feyenoord een volledig ander systeem speelt dan Eintracht Braunsweig, dat wij uitschakelden. Het Nederlandse voetbal is ook heel anders dan het Duitse. In Nederland wordt agressiever gespeeld, zijn de spelers ook fantasierijker". Espanol eindigde in de vorige voetbaljaargang op de eervolle vierde plaats. Santemaria, die in Real Madrid nog samen heeft gespeeld met zijn huidige 32-jarige ausputzer De Felipe: "Toen was onze enige sterspeler Solsano er nog bij. Maar Solsano is ziek geworden en nu mis ik hem al zes maanden. Tussen haakjes, heel misschien kan Solsano er over 14 dagen in Rotterdam weer bij zijn. Maar goed, met Solsano werden we vierde. Maar zonder hem blijken we in Spanje toch ook aan de top te kunnen meed raaien. En dat komt alleen omdat onze mentaliteit zo voortreffelijk is: Dat is ons geneime wapen. Alle spelers zetten zich bij ons voor 100 procent in. In elke wedstrijd wordt er door iedereen kei en keihard gewerkt. Overigens zie ik ons elftal beslist geen kampioen worden. Voor een club als Espanol, dat altijd in de schaduw van het grote Barcelona staat, zou een plaats bij de eerste drie al een enorm succes zijn". Sensatie compleet De vriendelijke realist Santamaria acht Feyenoord in de tweekamp tegen zijn formatie beslist de grote favoriet Eerlijk gezegd had ik al niet ver wacht dat we het tegen Eintracht Braunsweig zouden redden, maar ja, dat wondertje gebeurde ook. En wie weet, misschien blijft het geluk ons toelachen. En als we daarna Barcelona zouden loten, zou de sensatie werkelijk compleet zijn. Wij voor de Europacup tegen Johan Cruyff, die in zijn eentje meer verdient dan al onze spelers bij elkaar". Om tot slot toch te laten blijken dat hij wel degelijk wat van Feyenoord afweet: "Die Nico Jansen is een sterke spits. Hard, goed in de lucht, fysiek sterk. In dit Feyenoord past hij uitstekend. Ik betwijfel alleen of een dergelijke spits het ook in Spanje zou doen". Boskov zelf neemt Treytel onder handen. De Feyenoord-doelman is licht geblesseerd. BARCELONA - Een spierver- rekkinkje in het linker kuit been van Edd.v Treytel zaaide gisteravond paniek in het net in Barcelona gearriveerde Feyenoord-gezelschap. Dat wil zeggen dat Treytel zonder met de vooruit gereisde trainer Boskov van gedachten te heb ben gewisseld via de media liet weten dat hij torenhoog opzag tegen de enkele uren nadien geprogrammeerde training. Omdat Boskov - nog altijd zonder zijn doelman te hebben gehoord - uitriep dat hij Trey tel toch wel aan zijn verplich tingen zou houden, leek even een onaangenaam sfeertje Feyenoord Europacup-treffen met Espanol vooraf te gaan. Boskov: „Ik ken dat nerveuze gevoel. Uit de praktijk weet ik dat je als speler vlak voor een zware wedstrijd ineens ergens pijn kunt hebben. Treytel heeft dat wel meer. Daarom eis ik van hem dat hij normaal traint". Treytel op zijn beurt scherp: „Als hij dat vindt dan train ik. Ik kreeg al last van die blessure in Rot terdam. Om helemaal precies te zijn maandag op de training. Het is een soort zweepslag. Het beste zou zijn dat ik vandaag rust houd. Wanneer ik nu train, kan ik de wedstrijd zelf wel vergeten". Boskov op wat mildere toon: „In elk geval dient Treytel zich straks aan wat loopoefeningen te onderwerpen. Hij hoeft niet zozeer met de groep mee te werken, maar ik wil hem wel zien. Bovendien heeft dokter Abarbanal maandag naar de blessure gekeken". Indien Treytel vanavond niet zou kunnen spelen dan komt Feye noord in ieder geval in een las tig parket. De Joegoslaaf Ko- racevic mag volgens UEFA- voorschriften pas na 15 de cember aan de Europese toer nooien deelnemen. De wel in Barcelona aanwezige Ger Reitsma probeerde het on langs na een lange periode van absentie in het c-elftal en klaagt nog altijd over pijn in het been. Wanneer in de loop van vanmorgen mocht blijken dat Treytel niet in actie kan komen, dan dient Joop Hiele, de 18-jarige doelman van het regionale jeugdteam, die gis teravond in Sittard voor het eerst als UEFA-international optrad, zich te elfder ure in Barcelona te vervoegen. Ten aanzien van Harry Vos en Nico Jansen geldt dat beiden in die mate weinig hinder van hun blessures meer ondervinden dat Boskov vanavond over ze kan beschikken. Ton Menken in bestuur AMSTERDAM - De Nederlandse Basketbal Bond (NBB) gaat de topsport uitbesteden. De ver antwoordelijkheid voor ere-,en eerste divisie en voor de verte genwoordigende teams komt te liggen bij een "topsportliga", een speciaal voor dit doel in het leven geroepen orgaan, dat de beschik king heeft over een eigen budget. De vijf leden van het bestuur van de liga mogen niet clubgebonden zijn en - met uitzondering van de voorzitter, die door en uit het be stuur wordt gekozen - geen deel uitmaken van het bestuur van de NBB. Met de instelling van de topsport liga heeft de NBB een voor Ne derland unieke situatie gescha pen. Geen enkele andere sport bond kent een dergelijke struc tuur. De liga, waarvan de be voegdheden en taken enigszins zijn te vergelijken met die van het league-bestuur in het Engelse voetbal, zal ondermeer ook bepa len, hoe de competitie in de hoog ste afdelingen gespeeld zal wor den. Slechts wanneer het "algemeen basketbalbelang" wordt ge schaad kan het hoofdbestuur in grijpen. De competitievorm zal sterk worden gewijzigd. Zater dag, bij de oprichtingsvergader ing van de liga in Nijkerk, zal on dermeer worden gesproken over de instelling van een zg. "play- off-systeem" in de eredivisie he- Bij zo'n systeem, dat tijdens een hoorzitting de instemming kreeg van negen van de tien eredivisie clubs (DL/Amsterdam voelde er niet veel voor), wordt de normale competitie gedegradeerd tot een kwestie van plaatsing bij de eer ste vier. Daarna worden de play offs gespeeld. Daarbij zullen de eerste vier clubs elkaar treffen in een serie extra wedstrijden. Nummer één zal dan tegen nummer vier, twee tegen drie spelen om drie gewonnen wed strijden ("best of five"). De win naars spelen vervolgens weer tegen elkaar om, opnieuw in een "best of five", de nationale titel. De onderlinge volgorde in de ge wone competitie is echter toch wel van belang, omdat de num mers één en twee het recht krij gen in de "halve finales" het eerst thuis te spelen. Het bestuur, dat zaterdag zal wor den gekozen (er zijn geen tegen kandidaten) bestaat uit: Jan Be- rteling, voorzitter, Iwan Rotte veel, vice-voorzitter, Rob Bos man, secretaris, Hans Bronne- man, penningmeester en Ton Menken, lid. Programma zaalvoetbal LEIDEN - In de zaalvoetbalhoofd klasse krijgt Swift/'t Winkeltje van avond tegen koploper Van Gerven de Jong de kans iets van de achter stand in te lopen. Oegstgeest ont moet Zwaanvogels, dat wel te sterk zal blijken voor de hekkesluiter. V. d. Plas BMW kan zich vanavond ten koste van LDWS uit de onderste regionen werken. In Lisse treedt Godyla aan tegen De Tegelhandel. HOOFDKLASSE: Swift-Van Ge rven de Jong, 20 uur; Oegst- geest-Zwaanvogels, 22 uur; LDWS-V. d. Plas, 21 uur: Gody- la-Tegelhandel, 20.25 uur; THB- hal. 2A: San Sjardin-Lugdunum, 22 uur; VNA-VKP, 21 uur. 2B: LFC-Assucom, 20 uur; LISC-Landwer, 20 uur; UVS-SVLV, 20 uur. 3E: Taveme-LD, 22 uur. RES I: Zwaanv. 2-San Sjard. 2, 21 uur; Tegelh. 2-v. d. Plas 2, 21 uur; Gazelle 2-Swift 2, 21 uur. ADVERTENTIE LEIDEN TEL. 071-140941 PW» I LEEUWARDEN - Viktor Kortsnoj heeft de schaakt weekamp met Nederlands kampioen Jan Timman ge wonnen. Hij bracht de ze vende partij op zijn naam, zodat hij nu een beslissende voorsprong van 4 1/2-2 1/2 heeft genomen. Omdat deze zevende partij de laat ste was waarin Timman de witte stukken voerde, was het zeer be langrijk voor hem te proberen juist deze partij te winnen en daarmee de stand in evenwicht te brengen. Voor Kortsjnoj was het zaak weinig Kortsnoj koos dan ook niet zyn ge liefde Franse verdediging, die tot zeer scherpe posities kan leiden en waarmee hij eerder in de vijfde par tij van de tweekamp had verloren. Er kwam een Spaanse ruilvariant op het bord, een opening waarvan Timman de finesses zeer goed kent, en die over het algemeen de witspe- ler de gelegenheid geeft op winst te spelen zonder zelf veel gevaar te lo pen. Het liep nu echter anders. Al op de zestiende zet maakte Timman een ernstige fout, die Kortsjnoj meteen een groot voor- Victor Kortsjnoj deel opleverde. Daarna vocht dat niet. Kortsjnoj kon eenvoudig Timman een hopeloze strijd. Hij of- afwikkelen naar een torendein- ferde in zijn nood een pion om te dspel waarin hij, behalve een plus- proberen hog wat tegenspel te krij- pion ook nog een zeer actieve posi- gen, maar werkelijke kansen gaf tie had. Timman brak de partij nog af, maar gaf later zonder verder te spelen op. De achtste en laatste partij van de tweekamp, wordt morgen ge speeld. Wit: Tfmrnan Zwart: Kortsjnoj 1. e2-e4 e7-e5, 2. pgl-f3 pb8-c6, 3. Ifl-b5 a7-a6,4. Ib5xc6 d7xc6. 5. 0-0 f7-f6, 6. d2-d4 e5xd4, 7. pf3xd4 c6-c5, 8. pd4-b3 dd8xdl, 9. tflxdl Ic8-g4, 10. f2—f3 Ig4-e6, 11. pbl-c3 lfB-d6, 12. Icl-e3 b7-b6, 13. a2-a4 ke8-f7, 14. a4-a5 c5-c4, 15. pb3-d4 b6-b5, 16. pd4-f5 Ie6xf5, 17. e4xf5 pg8~e7, 18. g2-g4 h7-h5, 19. Ie3-F2 h5xg4,20. f3xg4 Id6xh2f21kg l-g2 Ih2-e5, 22. If2-g3 Ie5xc3, 23. b2xc3 ta8-c8,24. kg2-f3 th8-d8,25. kf3-e4 c7-c6,26. tdl-d6 td8xd6,27. Ig3xd6 tc8-d8,28. Id6xe7 kf7xe7,29. ke4-e3 td8-h8, 30. tal-el ke7-d6. 31. te5-d 11 kd6-c7,32. tdl-d2 c6-c5,33. td2-f2 kc7-c6, 34. g4-g5 b5-b4, 35. c3xb4 c5xb4, 36. g5-g6 th8-e8t, 37. ke3-d4 kc6-b5, 38. kd4-d5 te8-e5t, 39. KD5-d4 c4-c3,40. tf2-h2 te5xfo, 41. TH2-h7 tf5-g5, 42. th7xg7 kb5xa5, 43. kd4-c4 ka5-a4, 44. tg7-a7, afgebroken. ROB VENTE ADVERTENTIE MVB/Citizen wereklberoemde machines tesen de scherpste prijzen Kompakte rekenaar, klein als een sigarettendoosje en toch grote toetsen. prijs 47,20 inkl ,8% 61»

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17