Cortes akkoord met hervormingen WEER CHILENEN VRIJ Golf van opstandige geluiden in DDR Weer een nieuw compromis voor zwarte leiders Fantastische Film- en Dia Show "Indonesië vakantieland" gipuda De stemming zit erin... Wat doet Pa? Rechtse leden Spaans parlement overstag Geen heimwee naar tijdperk-Franco Christof/e Nederland valt junta toch aan in VN Thuis in de lucht. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 BUITENLAND MADRID (AFP/UPI) - Er blijkt weinig heimwee in Spanje te bestaan naar het tijdperk van generalissimo Franco, die een jaar geleden overleed. Volgens de uitslag van een opinie-onderzoek dat giste ren is gepubliceerd vinden de Spanjaarden dat zij nu meer vrijheid genieten en dat het prestige van Spanje in het buitenland groter is gewor den. Op de bij het onderzoek ge stelde vraag of zij de omstan digheden onder het Franco- bewind terug zouden willen of de voorkeur geven aan de huidige gang van zaken koos 54,8 procent voor het heden, •11,5 procent voor Franco en 33,7 procent zei daar geen oordeel over te hebben. Zesenzestig procent was voorstander van goedkeu ring door het parlement van het regeringswetsontwerp betreffende de politieke en staatkundige hervormingen. De opiniepeiling is verricht onder bijna tweeduizend in 84 verschillende steden en dorpen wonende Spanjaar den. Zuid-Korea is diep bezorgd over levering Nederland aan Noord-Korea SEOUL (UPI/ANP) - Zuid- Korea is diep bezorgd' over berichten dat Noord-Korea twee uit Nederland geïmpor teerde vissersboten heeft om gebouwd tot oorlogsschepen. Zo heeft een hoge Zuidko- reaanse regeringsfunctionaris in Seoel gisteren gezegd. Hij meent dat er sprake is van contractbreuk door de Noordkoreaanse regering, en van een ernstige bedreiging van de vrede op het Koreaanse schiereiland. Noord-Korea zou in strijd met het contract met de Neder landse regering twee vissers boten hebben uitgerust met Russische raketten, en bo vendien de schepen niet be taald hebben. De schepen zouden tien miljoen dollar per stuk kosten. De Tweede-Kamerleden Be rkhouwer en Ploeg hebben vorige week de regering ge vraagd hoeveel "uit de Neder landse schatkist is toegelegd op het door een Nederlandse scheepswerf aan Noord-Korea geleverde tweetal - inmiddels met Russische geleide wapens uitgeruste - marineschepen". Hangende de beantwoording van deze vraag kon het minis terie van Buitenlandse niet Zaken meedelen of de sche pen inderdaad zijn geleverd krachtens een contract van Noord-Korea met de Neder landse regering Omdat er geen diplomatieke betrekkingen bestaan tussen Nederland en Npord-Korea lijkt het echter uitgesloten dat voor de levering van de visser schepen een contract op rege ringsniveau is gesloten. MADRID (AFP/UPI) - Het Spaanse parlement heeft gisteravond met grote meerderheid de door de regering voorgestelde politieke hervormingen goedgekeurd. ADVERTENTIE meer don een couvert- een levensstijl verkrijgbaar bil o a FockeA Meltzer Den Haag/Rijswijk Kunsthandel Au Bon Gout Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden Eerder al waren de rechtse afge vaardigden in de Cortes akkoord gegaan met een compromis. Name lijk het kiessysteem dat volgens de voorstellen door het uit twee Ka mers bestaande Spaanse parlement zou worden gehanteerd. Voor het meer macht hebbende Lagerhuis, het 350 leden tellende congres van afgevaardigden, voor ziet het regeringsvoorstel in een systeem waarbij de zetels worden verdeeld volgens de uitslag van al gemene verkiezingen. Een woordvoerder van de "Alianza Popular", een blok van 130 rechtse afgevaardigden die aanvankelijk hadden gedreigd hun steun aan het voorstel te onthouden, zei dat de groep zijn standpunt had gewijzigd "in het belang van de nationale eendracht" en om het land het to neel te besparen van "een Cortes dat niet in staat is het over politieke hervorming eens te worden". Het ontwerp werd aangenomen mèt 425 tegen 59 stemmen. Er wa ren 13 onthoudingen. Het zal nu worden onderworpen aan een refe rendum (waarbij het volk zich via de voorstellen kan uitspreken), dat voor het eind van dit jaar moet plaatsvinden. Algemene verkiezin gen zijn vóór juni volgend jaar gep land. Tweederde Als de leden van de "Alianza Popu lar" zich van stemming zouden hebben onthouden, zoals zij had den gedreigd, zou het ontwerp ze ker zijn verworpen. Er was name lijk een tweederde meerderheid voor nodig van de 531 leden van de Cortes. Vredespoging in M.-Oosten CAIRO-TEL AVIV (AFP/UPI/Reuter) - President Sa- dat van Egypte heeft gisteren ten overstaan van een groep Ameri kaanse senatoren elke mogelijk heid van een globaal vredesak koord met Israël in direct overleg van de hand gewezen. Het Egypti sche staatshoofd legde de nadruk op de noodzaak van een vredesak koord met Israël maar dan in het kader van de Geneefse conferentie waaraan alle partijen deelnemen. In Israël is men nog steeds terug houdend met betrekking tot her vatting van de Geneefse conferen tie, maar, zo zei men in regerings kringen, Israël zal wel naar Genève teruggaan als Sadat het voorstel voor direct overleg met Israël ter beëindiging van de staat van oorlog afwijst. In Jeruzalem meent men echter dat Genève een soort Ver enigde Naties is. Twee dagen for mele besprekingen op de Geneefse conferentie van december 1973 bleek "weer een Verenigde Naties" op te leveren "met dezelfde propa- gandatoespraken". Volgens dezelfde Israëlische, rege ringsbron heeft de regering Sadats voorstel echter nooit verworpen. In Tel Aviv houdt men echter ook terdege rekening met de mogelijk heid van een nieuwe militaire cam pagne tegen Israël. Cruz Martinez Estruelas, parlemen tair woordvoerder van de Alianza, zei dat zijn groep nu bereid was ak koord te gaan met het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, mits in het ontwerp "correctie- maatregelen" zouden worden op genomen teneinde "buitensporige versnippering" te voorkomen. Een van deze maatregelen zou eruit moeten bestaan dat alleen die par tijen in het parlement kunnen ko men die bij algemene verkiezingen een bepaald percentage van de stemmen op zich verenigen. Applaus i lang- Martinez Estruelas kreeg t durig applaus van de Cortes, a bij premier Adolfo Suarez en de ne gentien leden van zijn kabinet zich aansloten. In regeringskringen werd ver klaard dat het kabinet geen be zwaar zou maken tegen "kleine cor recties" zolang het beginsel van evenredige vertegenwóordiging niet wordt aangetast. Premier Adolfo Suarez van Spanje applaudiseert i van de Spaanse regering heeft goedgekeurd zijnparlement dat zojuist de hervormingsplannen BERLIJN (AP) - De golf van dissi dente geluiden in Oost-Duitsland bereikt op dit moment een stadium zoals het in de afgelopen twintig jaar niet meer voorgekomen is. Voor de eerste keer heeft een groep Oostduitse intellectuelen formeel het communistische regime opge roepen de harde politieke lijn te verzachten. De verbanning van de communisti sche, maar niet partijgetrouwe protest-zanger Wolf Biermann. is de laatste uiting van onvrede bin nen de strak gecontroleerde Duitse Democratische Republiek. Gespannen De groeiende onvrede over het be letten van Wolf Biermann om terug te keren door de muur naar Oost- Berlijn draagt bij tot een reeds zeer gespannen binnenlandse toestand. In augustus stak een protes tantse geestelijke zich uit politiek protest in brand. SALT LAKE CITY - Gary Gilmore, de veroordeelde Amerikaan die zelf heeft gevraagd om executieis gisteren teruggebracht van het hospitaal naar de gevangenis in Salt Lake City. Hij was opgenomen in het zieken huis nadat hij had geprobeerd zelfmoord te plegen. GENEVE (AP) - Ivor Richard, de voorzitter.van de Geneefse confe rentie heeft gisteren een nieuw compromis voorgesteld aan de zwarte nationalistenleiders, Jos hua Nkomo en Robert Moegaba, die weiferden terug te keren naar de conferentie tot tegemoetge- komen-wordt aan hun eisen, over de datum van de onafhankelijk heid Details van het voorstel, dat hij deed tijdens een 45 minuten du rende ontmoeting met de twee vertegenwoordigers van het mili tante „patriottisch front", wer den niet onmiddelijk bekend gemaakt. Richard omschreef ze als, „enige gedachten, ontworpen om beweging in de conferentie te brengen". Nkomo en Moegabe vertelden dat ze de suggesties van Richard zouden gaan bestuderen hielden zich van verder c taar. Zij liepen dinsdag weg uit de weinig voortgang makende be sprekingen waarbij ze de Britse voorzitter ervan beschuldigden dat hij de Rhodesische delegaties probeert te verdelen. Zij ver klaarden dat zij niet zouden pra ten over een overgangsregering voor Zimbabwe (Rhodesié) als Richard er niet formeel akkoord gaat dat de onafhankelijkheid 1 december 1977 verleend wordt. De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken John Reinhardt is in Geneve gearri veerd om daar de leiding op zich een team van waar die de besprekingen vol gen. Richard liet weten Bier mann. rol er uit bestaat op te tre den als verbindingsman van Kis singer. SANTIAGO (AFP/UPI/ANP) - In Chili zjjn gisteren 168 politieke ge vangenen vrijgelaten. Woensdag waren er al 134 vrijgelaten. Volgens een Chileense legerwoordvoerder zouden er nu nog slechts 7 politieke gevangenen in Chili worden vast gehouden. Onder hen bevinden zich de communistische leiders Luis Corvalan en Jorge Montes. ADVERTENTIE Sr '■'7*4 Indonesië bezoeken. Vandaag de dag kost zo'n reis geen kapitalen meer. Vliegtarief v.a. 1.993,-. Complete tour v.a. 2.945,-. Voorproefje nemen? Dat kan op do komende KLM Film- en Dia Show. Uiterst boeiend. En met gelegenheid 0111 te vragen wat u weten wilt. Vrijdag 26 november, 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal, te Leiden. Toegangskaarten a f5,-. Plaatsbespreken vanaf 22 november, tel.:071-146846. HL#-ITIs» «a Kaarten afhalen bij V.V.V. S^iLolfi S ,::jf W indonesian airways Deze worden volgens de bekend making pas op vrije voeten gesteld als uitwisseling tegen de vrijlating van de Russische dissident Wladi- mir Boekowski en de Cubaanse di rigent Hubert Matos. Inmiddels heeft generaal Pinochet, die in Chili het bewind voert, ont kend dat de nieuwe Amerikaanse president Jimmy Carter zijn in vloed zou hebben aangewend voor deze vrijlating. Volgens de militaire leider gaat het hier om de uitvoer ing van een programma van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Het hoofd van de junta onder streepte dat deze stap niet betekent dat zjjn regime aan autoriteit zou hebben ingeboet. De internationale organisatie tot steunverlening aan politieke ge vangenen, Amnesty International, heeft verklaard dat zij is ingenomen met het Chileense besluit, maar zij roept de junta op ook de andere po litieke gevangenen vrij te laten. Amnesty zegt over informatie te beschikken, dat er andere gevan genen zijn, die niet onder het rege ringsbesluit vallen, en die op onbe kende plaatsen in het land worden vastgehouden. Nederland heeft desondanks sa men met een aantal andere landen in de Verenigde Naties een ontwer presolutie ingediend waarin de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties gevraagd wordt zich in duidelijke en krachtige bewoor dingen uit te spreken over de schendingen van de rechten van de mens in Chili. De Nederlandse afgevaardigde zei dat de regering in Den Haag de digde zou het een belangrijke stap zijn als de staat van beleg in Chili zou worden opgeheven. En als dit naar de mening van de Chileense autoriteiten nog niet mogelijk (Papakt PARADE, de zachtere vieux) I Een aantal burgers heeft openlijk de wens te kennen gegeven uit hun ommuurde staat te willen vertrek ken. Naar schatting 20.000 personen hebben officieel een verzoek inge diend om toestemming te krijgen voor emigratie naar West- Duitsland. Dit cijfer komt overeen met het aantal waarvan bekend is dat ze wil len vertrekken waarbij welinge lichte Westerse diplomaten aante kenen dat het werkelijke cijfer van de mensen die zouden willen ver trekken als ze konden, 200.000 of meer bedraagt. Brief En nu is er zelfs over het geval Biermann, die op dit moment na denkt over wat h'em te doen staat nu hij in West-Duitsland gestrand is, door een groep van 13 andere Oostduitse kunstenaars een open bare brief gepubliceerd, ter onder steuning van Biermann. De ondertekenaars zeiden dat ze niet alles onderschrijven wat Bier mann zegt of doet, maar de Oost duitse natie zou in staat moeten zijn onderdak te bieden aan een dichter die deelt in een lange literaire tradi tie van moeilijkheden hebben met zijn tijd en plaats De brief haalde Marx aan door te zeggen dat "de proletarische revo lutie m staat moet zijn zichzelf te bekritiseren". Maatregelen houding van de Chileense autori teiten betreurt, die een onder zoeksgroep van de Verenigde Na ties de toegang tot het land blijft weigeren. Deze houding van Chili kan niet anders dan tot de conclusie dat dan de mogelijkheden welke de leiden, dan dat een vrij, objectief en staat van beleg biedt slechts ge- ongehinderd onderzoek naar de si- bruikt zullen worden voor die doe- tuatie in Chili daar de autoriteiten leinden waarvoor ze bedoeld zijn. niet welkom is. Hij vroeg ook om een opheffing van De Nederlandse gedelegeerde de Chileense veiligheidsdienst Di- zwaaide lof toe aan het werk dat na. Hij noemde ook een reeks in door de kerken in Chili wordt ver- breuken op de rechten van de mens richt ter verdediging van de poli- zoals de zaak van de vermiste per- tieke gevangenen en tot onder- sonen, mishandelingen en de wil- steuning van hun familieleden. lekeurige aanhoudingen en arresta- Volgens de Nederlandse afgevaar- ties. ADVERTENTIE Biermann (40) was maandag bezig met een concert-toernee door West-Duitsland. Zaterdag had hij voor 6500 mensen in Keulen opge treden. Dinsdag zei de Oostduitse regering dat hij niet meer terug kan keren en dat hem zijn staatsburger schap ontnomen is. In een commu nique van de partij werd verklaard dat de uitingen van Biermann tij dens zijn optreden in Keulen de re gering genoodzaakt hadden maat regelen te r De gebelgdheid van de regering is naar alle waarschijnlijkheid net zo groot geweest als na de zelf verbranding van dominee Oskar Brüsewitz, een actie die de kerk dwong haar pogen om naast een re gime dat vijandig staat tegenover godsdiensten in vrede te leven, in heroverweging te nemen. Havemann, een natuurkundige en een professor aan de Humboldtu- niversiteit te Oost-Berlijn en vriend van Biermann, zei in een interview met de Westduitse radio dat de brief van 13 intellectuelen waarmee Biermann ondersteund wordt, "van beslissende betekenis" zou kunnen worden. Het toont aan, zei hij, dat het regime zich vergist heeft in de reactie van "zijn eigen intellectuele gemeen schap". Genegeerd De Oostberlijnse partijpers heeft tot nu toe de breif die een promi nente plaats kreeg in Westduitse publicaties, genegeerd. In de brief leggen de onderteke naars (schrijvers en andere kunste naars) er de nadruk op dat Bier mann tijdens zijn concert in Keulen verklaarde dat voor hem, ondanks alles, Oost-Duitsland "het beste deel van het verdeelde land blijft"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9