Kamer dwingt drie onderzoeken af orgel LEIDSCH m DAGBLAD Geloogd Massief Eiken Schouwburg- personeel overbelast Van Agt voorkomt een motie van wantrouwen (TV Vliegveld Beiroet heropend KOOREMAN SLAAPKAMERS Meubelfabriek Oisterwijk Knoop: "Van Agt liegt" DEN HAAG (SP) - Er zullen niet minder dan drie soorten onderzoek worden verricht naar aanlei ding van het vervolgingsbeleid rond de van oor logsmisdrijven verdachte Pieter Menten. "Uitlatingen tegen mensen Centrum '45 acceptabel" DEN HAAG (SP, ANP) - Minister Van Agt van Justitie vindt het „volstrekt acceptabel" dat de secretaris-generaal van zijn de partement, Mulder, in een vraag gesprek woensdag met een dele gatie van het Centrum'45 in Oegstgeest als zijn persoonlijke mening heeft weergegeven dat de drie van Breda zouden moeten worden vrijgelaten. De minister nam de secretaris generaal in bescherming na een scherpe aanval van de commu nist Wolff in de Tweede Kamer op Justitie over de „slechte ont vangst" van patiënten van het Centrum'45. Wolff vertelde tij dens het debat over de zaak- Menten dat de patiënten „les" hadden gehad in de noodzaak tot vrijlating van de „drie van Bre da". Minister Van Agt verwierp deze suggestie. Hij liet zijn staats secretaris Zeevalking in de Ka mer komen om te vertellen wat er precies was gebeurd. Zeevalking was bij het gesprek aanwezig in plaats van de minis ter, die op reis was in Roemenië. De staatssecretaris zei, dat er geen sprake is geweest van „een les". Een van de leden van de de legatie heeft aan het einde van het gesprek gevraagd aan mr. Mulder en mr. Zeevalking of zij voor eens en altijd wilden verklaren dat de „drie van Breda" nooit zouden worden vrijgelaten. Zeevalking: „Als antwoord is toen gegeven, dat zolang dit kabinet in Neder land regeert, er geen sprake zal zijn van vrijlating van de „drie van Breda". Ieder ander kabinet zal echter opnieuw voor deze moeilijke vraag worden gesteld. Daaraan heeft de secretaris generaal als zijn persoonlijke mening toegevoegd, dat hij eerst van mening was geweest dat de drie nooit vrijgelaten zouden moeten worden, maar dat hij van mening was veranderd." Op uitdrukkelijk verzoek van Zee valking heeft mr. Mulder daarop verklaard, dat hij het heel wel denkbaar acht, dat hij als secretaris-generaal een andere bewindsman zou adviseren om niet tot vrijlating over te gaan. Wolff veroordeelde het optreden van mr. Mulder als „volstrekt mi splaatst." amerikaans Een orgel, waarop iedereen direct kan spelen, zonder enige notenkennis. alléén bij: rnosselversteege Leidsenhage Weigelia 14 Leidschendam Tel. 070-274583 Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog. Meest matige wind krim pend naar noordwest tot west. Mini mumtemperaturen van 6 graden aan see tot 2 graden plaatselijk In het bin nenland. Maxima omstreeks 7 graden. (Opgemaakt om 1L15 uur) 20 NOVEMBER Zon op: 8.09 uur; onder: 15.42 uu Maan op: 6.20 uur; onder: 16.06 u Hoogwater te Katwijk te 1.27 er •iur, laagwater te 9.47 en 22.03 ui De Tweede Kamer heeft zich de af gelopen nacht na een urenlang en af en toe' geëmotioneerd debat bij deze toezeggingen van minister Van Agt van justitie neergelegd. Ondanks zware kritiek op de ma nier waarop de minister zijn ver antwoordelijkheid in de affaire- Menten heeft gehanteerd, voelde de Kamer er weinig voor het poli tieke hoofd van Van Agt te eisen. Eén van de drie onderzoeken zal zich afspelen buiten de sfeer van justitie, maar dit onafhankelijke wetenschappelijk onderzoek zal zich beperken tot de periode van na de bevrijding tot aan juli van dit jaar, In juli ging onder verantwoor delijkheid van minister Van Agt een nieuw justitieel onderzoek naar het oorlogsverleden van Menten van start. De minister vatte een motie van DS'70 waarin ook om een onafhan kelijk onderzoek naar de laatste maanden werd gevraagd op als een motie van van wantrouwen, waarna ze werd ingetrokken. Behalve het eigen justitiële onder zoek naar de gang van zaken in de laatste maanden (door de minister werd toegezegd), wordt er onder leiding van de Amsterdamse procureur-generaal mr. J. F. Hart suiker een onderzoek verricht naar de vraag hoe het kon gebeuren dat Menten afgelopen zondagavond ontvluchtte. Het resultaat van dit onderzoek zal aan Kamervoorzitter Vondeling bekend worden gemaakt. Aan de hand daarvan zal ondermeer de fractie van de P.v.d.A. zijn defini tieve standpunt bepalen over de af faire. Minister Van Agt, die op dit punt van veel Kamerleden het vuur na aan de schenen kreeg gelegd, zei vannacht te verwachten dat een tussenrapport daarover vandaag al beschikbaar zou zijn. Hoofdredacteur Knoop van het weekblad Accent, dié de zaak aan het rollen bracht en van verschei dene Kamerleden daarvoor een pluim op de hoed kreeg, beschul digt minister Van Agt van een „aperte" leugen". Hij doelt daarbij op de uitlating van de minister dat hij vorige week donderdag niet lij felijk aanwezig was op het ministe rie van justitie toen over de arresta tie van Menten werd gesproken. De minister zei in de Kamer dat hij pas voor het eerst over de zaak hoorde afgelopen woensdag tijdens zijn bezoek aan Roemenië, twee dagen nadat vergeefs was gepro beerd Menten te arresteren. BEIROET (AP) - Onder zware be waking van Syrische troepen van de Arabische vredesmacht is van daag het vliegveld van Beiroet her opend. De luchthaven werd vijf maanden geleden gesloten toen het door de voortdurende beschietin gen te gevaarlijk was geworden te landen of op te stijgen. Binnen 15 minuten van elkaar landde twee passagiersvliegtuigen van de Liba- nesche luchtvaartmaatschappij. In Beiroet heerst nog steeds een ge spannen sfeer tussen pro-Syrische guerillastrijders en de Palestijnen, die zich achter Jasser Arafat heb ben geschaard. Treinen te laat door ongeluk (Vanc r verslaggevers) LISSE - Door een ongeluk op de spoorbaan bij het voormalige sta tion van Lisse is het verkeer op het traject Rotterdam-Amsterdam gis teravond enige tijd ontregeld ge weest. Vier treinen rond de klok van acht uur liepen vertragingen op die lagen tussen een kwartier én twintig minuten. Op koopjestoer in Britse stad BBC filmt Leids gezin LEIDEN - Een filmploeg van de BBC-televisie heeft van morgen in de Leidse Meren- wijk opnamen gemaakt van het gezin Van-Oostenrijk. Het is de aanloop van een half uur durende tv-reportage over de overzeese koopivoede van Nederlanders, als gevolg van de sterke waardeverminder ing van het Engelse pond. Het Leidse gezinvader, moeder en 19-jarige dochterstaat in de film centraal. Vanmiddag vroeg hebben zij zich in Rot terdam laten inschepen op een passagiersschip van de Nort Sea Ferries dat hen vanavond naar het Engelse industries- tadje Huil zal varen. Morgen gaan de drie daar on der toeziend oog van de BBC- filmploeg de stad in op zoek naar koopjes. Onze verslagge ver Herman van Amsterdam maakt de reis mee Dit is één van onze vele modellen massief eiken slaapkamers Nieuwe Rijn 13a, Leiden, telefoon 071-122144 Voorstelling naar LAK LEIDEN - Er is een grote kans dat een aantal schouwburgvoorstellin gen weer terug zullen gaan naar het LAK-theater. Van één voorstelling is dat al zeker. Het betreft de voorstelling 'Nu noch' door de theatergroep FACT op maandagavond 22 november, die om personeelstechnische rede nen voortvloeiende uit overbelas ting, niet in de Leidse Schouwburg zal plaats hebben. Volgens een me dedeling van de schouwburg is het Leids Academisch Kunstcentrum bereid gevonden deze voorstelling in het LAK-theater onder te bren gen. Het personeelsprobleem van de Leidse Schouwburg is gisteravond tijdens een vergadering van de schouwburgcommissie aan de orde geweest. Over de vraag of ook an dere voorstellingen, zoals die van Poëzie Hardop, terug zullen keren naar het LAK-theater is nog geen beslissing genomen. Premier Adolfo Suarez heeft een historische overwinning behaald in het Spaanse par lement. Met grote meerder heid aanvaardde de Cortes zijn plannen tot hervorming. In een referendum zullen zijn denkbeelden nu aan het Spaanse volk worden voor gelegd. PAGINA 9 Miss Jamaica is gisteren in Londen tot 's werelds mooiste gekroond. PAGINA 5 Kamer zette Van Agt onder zeer zware druk. PAGINA 7 Biljarter Dofferhoff: "Zaken gaan voor het meisje". PAGINA 15 Wie moet tekorten Stichting Mast betalen? PAGINA 19 Koudekerk zit met de brok ken. PAGINA 21 Het aarzelend, soms ronduit stunte lige optreden van de minister van Justitie moet gisteravond voor miljoenen kijkers een beklem mend stukje televisie zijn ge weest. Een man helemaal alleen op de wereld, voortmodderend in manke formuleringen, menig maal op de rand van instorten. Zijn geestverwanten van de KVP staken geen hand uit om de man vanonder de maalstroom van in terrupties uit te trekken. Sterker nog, de afwezigheid van een spreker uit de KVP-hoek, kon al leen maar de indruk van een Bij zijn paniek kwam Van Agt tot vreemde capriolen. Hij stelde de portefeuillekwestie bij een DS'70-motie, waarvan hij toch wist dat die geen schijn van kans zou maken. Hij suggereerde dat hij blijk van wantrouwen jegens zijn beleid, ook als wantrouwen jegens de minister van Justitie ad interim,premier Den Uyl,zou uit leggen: een allerindividueelste expressie van een allerindivi dueelste emotie, want Van Agt had hierover geen enkel contact met Den Uyl gehad. Kortom, het was bar en aandoenlijk tegelijk De minister heeft zijn falen erkend Het siert hem. Maar te vrezen valt dat nog meer onheil volgt. Dat hij voldoende overwicht over zijn departementsambtenaren en over het Openbaar Ministerie mist, is overtuigend bewezen. Dat hij van de meest crucialepolitiek geladen, beslissingen op zijn mi nisterie niet op de hoogte was, is een boos brevet. Dat hij vasthoudt aan de procureur-generagl van het Amsterdamse gerechtshof als degene die de achtergronden van het miskleunende OM. moet on derzoeken, en het niet aan een P.G. buiten het in opspraak ge raakte ressort opdraagt, is mis schien qen stukje solidariteit met zijn ambtenaren, maar tegelijk ook naief. Overigens is de beslis sing voor dat onderzoek dinsda gavond door Den Uyl genomen en het had de minister-president niet misstaan, indien hij al was het maar uit hoofde van ministe riëlecollegialiteit, in de verga derzaal was komen opdraven. Politiek zullen de consequenties voorlopig wel beperkt blijven. De PvdA was er duidelijk niet op uit de zaak op het allerscherpst te spelen. Begrijpelijk, want dat had het voortijdig einde betekent van dit kabinet. Met alle kans op een martelaarsschap voor Van Agt. Op zichzelf komt de affaire met Van Agt voor de socialisten niet ongelegen, omdat daarmee het zoeklicht wat wordt afgebo gen van de eigen problemen Het blijft mogelijk dat de minister toch nog persoonlijk consequen ties uit het gebeuren rond Menten trekt, maar ongetwijfeld zal de top van het nog prille CDA zoiets de lijsttrekker uit het hoofd willen praten. Maar een element in de verkiezingsstrijd wordt Van Agts wankelen zeker. Op dit punt heb ben de politieke tegenstrevers meestal een goed geheugen. ADVERTENTIE OH, KOM ER 'NS KOOIEN KIJKEN voor alle soorten vogels voor alle huisdiertjes sierlijk en praktisch geweldige sortering heel lange prljzenladder Koop bewust, U kijkt lang tegen zo n kooitje aan +S alles Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071) Breien is W - Kom naar de grote doe-het-zell en vrijetijdbestedingsbeurs Eioenhandig. t/m 21 nov. in Ahoy R&m.van 1200 tot 1700 env» 1900-2230 uur. Zat.ento.van VIOO 1800 uur. Woningverbetering en onderhoudtuinenhandwerken handenarbeid, reizen, sport en spel, bobbies, D r\ eiektraaita- LEIDEN - De 29-jarige Joke Rint- jema uit Leiden liep gistermiddag tweedegraads brandwonden op aan handen, gezicht en bovenbe- Dat gebeurde bij een gasexplosie in haar woning in het Sionshofje in De Camp. De ontploffing ontstond na dat een gasleiding was losgeraakt van de gashaard. De vrouw wordt op het ogenblik verpleegd in het brandwondencen trum van het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk. Zie ook pagina Leiden. Beurs Eigenhandig (Foto Jan Holvast) Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 1 16 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende "I gratis thuisbezorgd door geheel Nederland VRIJDAG 19 NOVEMBER OPGERICHT 1 MAART 1860 35093 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1