Ruim 2700 huizen in aanbouw Wie zal de tekorten van Stichting Mast moeten betalen SABA Win de nieuwe Ford Fiesta L. Toch meer woningzoekenden in Leiden GANGETJE Patiënten kregen meer insuline dan beweerd 7.5 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen LEIDEN - Op 1 oktober waren in Leiden plannen in uit voering voor de bouw van in totaal 2787 woningen. Het merendeel van deze woningen verrijst in de Merenwijk, die de betiteling grootste bouwplaatse van Zuid-Holland verkregen heeft. Het zijn bouwplaats ruim 2000. Als men de Leidse woningbouw bekijkt in de verschillende sectoren dan komt de woningwetbouw er wat magertjes af. Van de 2787 woningen vallen er 589 in de woningwetsector. Dat zijn de 223 woningen van de LWS in het kaalslaggebied tussen Herengracht en Zijlsingel, de 266 flatwoningen van "De Goede Wo ning" in de Merenwijk en nog eens 100 flatwoningen van de LWS aan de Turkooislaan in het Morskwar- tier. Het leeuwendeel van de in aanbouw zijnde huizen valt in de particuliere gesubsidieerde bouw. En dat zijn dan weer bijna allemaal huurwoningen, namelijk 1565. In de Merenwijk zijn het 50 flatwonin gen van Nationale Nederlanden, 147 eengezinswoningen van "Lei- bouw", 766 eengezinswoningen van Nationale Nederlanden, en 262 flatwoningen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Van deze woningen in de Merenwijk zijn er inmiddels een kleine 400 voor bewoning gereed. Bijzonder In het Morskwartier wordt ook ge bouwd al gaat het hier om wonin gen voor bijzondere groepen. Zo bouwt de stichting Zomerland aan de Jan Luykenlaan 192 woningen, verrijzen er aan de Cameoolstraat 125 bejaardenflats van de Stichting tot exploitatie van bejaardencentra en worden aan de Storm Buysings- traat 93 flatwoningen gebouwd in opdracht van de Stichting Huisves- Israël in Unesco veroordeeld NAIROBI (AP) - Een commissie van de Unesco heeft gisteren een resolutie aangenomen yvaarbij het culturele en onderwijskundige op treden van Israël in de door dat land sedert 1976 bezette gebieden wordt veroordeeld. De uitslag was 73 stemmen voor, 6 tegen en 30 onthoudingen. De reso lutie was opgesteld door 30 Afri kaanse en Arabische landen, met steun van de Sowjet-Unie. Zij was aangenomen nog voordat een missie van de Unesco naar Is raël was gegegaan om daar te con troleren of de beschuldiging juist was. Destijds had Israël doen weten deze missie niet toe te laten, later verklaarde het zich bereid dit te doen en wel in het begin van 1977. Ambtenaren krijgen ook zestig gulden DEN HAAG (SP) - De ambtenaren in dienst van de overheid krijgen in december ook zestig gulden bruto een beetje bij om de gestegen kos ten van levensonderhoud te com penseren. Dat heeft minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken) gisteren afgesproken met de ambtenarenbonden in het centraal georganiseerd overleg in ambtena renzaken. De maatregel zal het Rijk 40 miljoen gulden kosten. Kamervragen over plaats van Postbank DEN HAAG (SP) - Het Tweede Kamerlid Koningh (DS'70) heeft minister Westerterp (verkeer en waterstaat) vragen gesteld over de plaats waar de Postbank zal wor den gevestigd. Koningh verwijst daarbij naar uit latingen van staatssecretaris Van Huiten op een PPR-bijeenkomst in Leeuwarden. Daar zei Van Huiten er moeilijkheden mee te hebben gehad, dat de hoofdzetel van de Postbank in Amsterdam komt. Officieel is echter nog geen beslis sing gevallen over de vraag of de postbank in Amsterdam, Leeu warden of Den Haag zal komen. Koningh vraagt daarom Westerterp of hij het eens is met "zijn" staats secretaris en of hij nog steeds vindt dat „het spreidingsbeleid van le vensbelang is voor het noorden des lands". Van Huiten zou in Leeuwarden hebben gezegd dat hij vond „dat de Postbank naar de Friese hoofdstad zou moeten", maar dat hij er niet in is geslaagd zijn mening tot werke lijkheid te maken. De staatssecretaris sprak de ver wachting uit, dat in de Tweede Kamer nog een hartig woordje zal worden gesproken over de de Postbank. ting Werkende Jongeren en de Stichting Studenten Huisvesting. De ongesubsidieerde bouw in Lei den omvat op dit ogenblik 624 wo ningen, waarvan ruim de helft al gereed is. In de Merenwijk komen ruim 500 eengezinswoningen, 206 van "Leibouw" en 305 van "Bo- han". Verder bouwt de Socol Groep op het Waardeiland 113 eengezins woningen, waarvan er inmiddels 29 gereed zijn. Plannen In voorbereiding is ook een groot aantal plannen. Dat omvat in totaal 2363 woningen. Wat opvalt bij de opsomming is dat veel minder dan bij de in uitvoering zijnde plannen de nadruk ligt op de bouw in de Merenwijk. Is dat bij de woningen in aanbouw ruim zeventig procent, voor de in voorbereiding zijnde plannen is dat ruim veertig procent, of 946 woningen om precies te zijn. Woningwetbouwplannen voor de Merenwijk zijn er niet in voorbe reiding. Dat gebeurt wel in de Mors, de Kooi, het Noorderkwartier en aan de Langegracht. In de Mors wil de woningbouwver eniging "De Goede Woning" 50 eengezinswoningen bouwen in de gebieden Boekhorst of Koppel- stein. In de Kooi zal vervangende nieuwbouw plaatsvinden door "De Eensgezindheid". Op de plaats van de te slopen woningen zullen 48 nieuwe huizen gebouwd worden. Platte daken Vervangende nieuwbouw zijn ook de 92 woningen die door de LWS zullen worden gebouwd in Leiden Noord. Daarvoor zullen eerst de zo genaamde "platte-daken"- woningen in de Sophiastraat en omgeving gesloopt moeten wor den. Het opvullen van open plek ken gebeurt op twee plaatsen: 13 woningen aan de Julianastraat en 70 woningen aan de Langegracht ter hoogte van de Pelikaanstraat. Gesubsidieerde woningbouw - zo wel huur als koop - zal in de nabije toekomst op diverse plaatsen in Leiden gebeuren. Zo heeft Natio nale Nederlanden plannen voor de bouw van 150 eengezinswoningen in de Merenwijk, en wel in het ge bied dat nu nog tot Warmond be hoort. Andere plannen in de huur sector zijn: 54 flatwoningen voor al leenstaanden van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan het Utrechtse Jaagpad en on geveer 180 woningen van de Stich ting "Nieuw Groenhoven in het Herengracht-Zijlsingelgebied. Beschut Plannen voor gesubsidieerde koopwoningen zijn: in Merenwijk: 97 terrasflats van de Stichting De Rosmolen, 10 zogenaamde "mi lieuwoningen en 64 eengezinswo ningen van Holland Woning bv. In het Morskwartier 400 eengezins woningen, waarvan 100 in de zoge naamde "beschutte sfeer"( koop woningen voor de lagere inko mens). Verder 142 flatwoningen van Neduco aan de Morssingel en 18 woningen van Noorlander aan de Haagweg. Tenslotte zijn er nog plannen voor de bouw van 893 woningen in de ongesubsidieerde sector. Behalve de bouw van 350 etagewoningen van de Socol-groep op het Waardei land zijn dat projecten in de Me renwijk. Dat zijn twee plannen van Nationale Nederlanden: 300 eenge zinswoningen in de Leedewijk en 192 eengezinswoningen in het Warmondse deel. Ter completering nog zes bungalows in de Zijlwijk. Zoekenden Ondanks deze bouwplannen en realisering van grote aantallen wo ningen in de Merenwijk is het aan tal woningzoekenden dat in Leiden bij het bureau Huisvesting geregi streerd staat nog steeds groeiend. Een aantal geregistreerden van 2564 blijkt op 1 augustus van dit jaar te zijn gegroeid tot 3220. Die stijging zit vooral in de categorie met de zogenaamde A-urgentie (gevallen die het snelst geholpen moeten worden), namelijk van 1852 tot 2516. Blijkens de c;ifers die zijn gepubliceerd in de zojuist versche nen informatieve nota behorend bij de begroting voor 1977, zijn de wo ningzoekenden vooral die alleen staanden en gezinnen uit de zoge naamde lagere inkomens groepen. Zo hebben van de 3220 woningzoe kenden 2750 een inkomen dat lager ligt dan 2.000 gulden per maand bruto - slechts 470 gevallen die staat geregistreerd hebben een in komen dat daar boven ligt. Daar mee is het Leidse woningprobleem voor een belangrijk deel verklaard. Vooral wanneer blijkt dat vele wo ningen die nu nog gebouwd zullen worden die een voor de lagere in komens niet haalbare huur hebben. Het grootste bouwplan dat op het ogenblik in Leiden in uitvoering is, is de bouw van 766 woningen door Nationale Nederlanden in de Meren wijk. Vervolg proces-Frans H. 'LEIDEN - Een gedeelte van het ge vraagde krediet van anderhalf miljoen gulden voor de Stichting Mast heeft de gemeente Leiden al beschikbaar gesteld, en is reeds uitgegeven, hoewel de gemeente raad voor dit krediet nog geen toestemming heeft gegeven. Dit beaamde desgevraagd wethou der Van Dam (financiën) naar aanleiding van geruchten dm hierover de ronde doen. Het voorstel om de Stichting Mast een rekening-courant krediet te verlenen van anderhalf miljoen gulden voor de bouw van een mast voor kabeltelevisie in de Merenwijk is al wel enige tijd ge leden in de gemeenteraadscom missie voor financiën behandeld. In deze commissie bleek weinig tegenstand tegen het krediet te bestaan. Wethouder Van Dam is ervan uit gegaan dat ook de gemeentelijke weekgroep kabeltelevisie, waarin enkele raadsleden zitten, akkoord was met het door de Stichting Mast verlangde krediet. Zoals wel vaker gebeurt met za ken die weinig of geen moeilijk heden lijken te geven in de ge meenteraad werd daarop het krediet beschikbaar gesteld. De Stichting Mast heeft intussen van het krediet gedeeltelijk gebruik gemaakt om een mast aan te schaffen en een fundering te la ten leggen voor deze mast in de Merenwijk. Bij behandeling van het krediet- voorstel in de gemeenteraad ble ken er echter de nodige haken en ogen aan te zitten. Met name het CDA-raadslid Bleijie vroeg zich af wat die Stichting Mast nu pre cies uitvoert, en wat de krediet waardigheid van de stichting is. Hij voelde er weinig voor geld te geven aan een stichting zonder rendabele toekomst. De toe komst van de Stichting Mast is onzeker de bouw van de mast in de Merenwijk moest enige maanden geleden gestopt wor den, en het is de vraag of de reeds gelegde fundamenten en de in middels gekochte mast ooit nog gebruikt zullen worden. De kans is momenteel aanwezig dat uit eindelijk alle betrokken partijen zullen besluiten gebruik te ma ken van de mast die Multivisie in Oegstgeest bouwt. Wellicht dat de Stichting Mast de reeds betaalde mast elders in het land kwijt kan, maar in ieder ge val zal de nutteloze fundering een verliespost betekenen van 170.000 gulden, als de bouw van de mast in de Merenwijk niet meer doorgaat. Mocht de ge meenteraad beslissen om geen rekening courant krediet te ver lenen, dan is de vraag wie deze verliespost zal moeten dragen. Er zijn verschillende mogelijkhe den: öf wethouder Van Aken, voorzitter van de Stichtin g Mast, zal hiervoor persoonlijk moeten opdraaien, öf via de toekomstige tarieven van de kabeltelevisie zal het verlies worden verrekend, öf in mogelijke onderhandelingen met Multivisie en de PTT over de overname van de mast in Oegst geest zal de verliespost worden verrekend als voorbereidings- kosten. MAASTRICHT (ANP) - De be jaarde patiënten in de Kerkraadse Lückerheidekliniek kregen meer insuline toegediend dan de hoofd verpleger Frans H. beweert. "Op grond van de medische gegevens kan ik er niet aan ontkomen, dat sommige demente bejaatden meer eenheden insuline kregen dan de tachtig die de heer H. zegt gegeven te hebben", aldus verklaarde de Voor oplichting Postspaarbank een jaar geëist DEN HAAG (ANP) - Wegens het vervalsen van spaarbankboekjes, waarbij de Rijkspostspaarbank voor een totaal van 280.000,- is op gelicht, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag giste ren een jaar gevangenisstraf, wwarvan zes maanden voorwaar delijk, met aftrek van voorarrest en twee jaar proeftijd geeist tegen de 30-jarige J.B.N. uit Rijswijk. De door chantage in financiële nood verkerende slager annex snack barhouder, tevens eigenaar van een bar-bistro, zei op het idee van de vervalsingen te zijn gekomen, toen hij vorig jaar een offsetmachine 'IP JT* voor het drukken van reclamefol- lph ders aanschafte. Met deze machine x, wÊÈmen een rePro"camera maakte hij de Uk T benodigde reproducties van valse inleggingen en dagtekenstempels. L - f|J. I van dit jaar in Voorburg, Den Haag en Rotterdam met twee valse tÜ I spaarbankboekjes op diverse post- f| kantoren en postagentschappen m '■■■*:-: rugbetaald. De resterende 150.000,- gaat de slager per 1 ja- nuari 1977 in maandelijkse termij nen van 2.500,-aflossen. Dit met volledige instemming van de Post- 'i' t spaarbank, die tevens jaarlijks J|| rente in rekening brengt. Enkele WmËÊÊÊmkÊkÈ sli dagen na de grote slag vertrok de slager met zijn vrouw voor een reis HEUKELUM - Moeder Natuur houdt soms wel van een grapje. Miljoenen van enkele weken naar Amerika. winterpenen groeien keurig op zoals een winterpeen hoort te groeien maar Daarna ging hij met vrouw en drie soms is er een uitschieter. Dat ondervond de heer Kon uit Heukelum bij kinderen vijf weken op vakantie in Leerdam die deze merkwaardige wortel uit zijn grond trok. het buitenland. LEIDEN - Morgen zal er in Leiden een grote straatcollecte worden ge houden ten bate van de gezond heidszorg in Vietnam. Deze actie wordt opgezet in samenwerking met het Medisch Comité Neder- land-Vietnam. Doel van de actie is geld bijeen te brengen voor een compleet uitge ruste ambulance (kosten: circa f 30.000) voor de stad Dong Ha in de, tijdens de oorlog zwaarst getroffen provincie Quang Tri. In de buurt van deze stad ligt het door het me disch comité geschonken Binh Vien Ha Lan ziekenhuis, dat o.m. dank zij acties in Leiden en Leider dorp tot stand kon komen. Na beëindiging van de oorlog op 30 april '75 brak in Vietnam een pe riode van wederopbouw aan, die nog tot op de dag van vandaag voortduurt Inmiddels zijn er tal van verbindingen, zoals wegen, brug gen en spoorlijnen hersteld en ook functioneren er weer fabrieken, hoewel er nog wel een groot gebrek aan grondstoffen heerst. Op het gebied van de economie le ven er nog talrijke problemen. Zuid-Vietnam was immers voor ongeveer 80 Drocent afhankelijk Collecte in Leiden voor gezondheids zorg Vietnam hoogleraar aan de Nijmeegse uni versiteit, prof. E. J. Ariëns, gisteren voor de rechtbank in Maastricht, "anders kan ik het ijzingwekkend lage bloedsuikergehalte bij de pa tiënten niet verkléren". Dit houdt volgens de hoogleraar niet in, dat de verdachte schuldig is aan de extra hoeveelheid insuline. "Dat kan ook zomaar een meneer X zijn geweest", aldus prof. Ariëns, "het is de mildste verklaring die ik voor deze situatie kan geven". De getuige-deskundige, die door de officier van justitie, mr. J. Booster, opnieuw was opgeroepen omdat de raadsman van verdachte, mr. J. Hermans, zijn deskundigheid en objectiviteit in twijfel had getrok ken, heeft er begrip voor, dat de art sen van de kliniek de gevolgen van de insuline-injecties niet hebben onderkend. "Het moet voor een arts bijzonder moeilijk zijn geweest de ziektever schijnselen te onderkennen, als je niet weet dat er insuline gespoten is. Anders moet het een genie zijn geweest", zei prof. Ariëns. Gistermiddag gaf de zenuwarts dr. D. Mulder een nadere uiteenzetting van het psychiatrisch en psycholo gisch rapport, dat hij in samenwer king met de klinisch-psycholoog J. van Dorpmans had opgesteld. Ook in deze had de verdediger de objec tiviteit van de deskundige sterk in twijfel getrokken. De heer Mulder verweet de raadsman, dat hij teveel had gegeneraliseerd. Hij moest de conclusies van het rapport wat ge nuanceerder bekijken. De verdachte was het allemaal een beetje teveel geworden. Hij ver scheen dan ook niet voor de recht bank toen de zenuwarts aan het woord was. Hij kon de discussies over zijn persoon moeilijk verdra gen. NAVO bezorgd kracht over van de steun van de Verenigde Sta ten en o.m. Japan. Toen de oorlog een einde nam, viel die steun weg en ontstond er een enorme werk loosheid onder militairen en poli tiefunctionarissen van het voorma lige regime-Thieu, prostituees en zwarthandelaren. Voor de wederopbouw van het land zijn er intussen grote plannen vopr de landbouw (meer dan 70 procent van de bevolking werkt in de land bouw), de industrie, de gezond heidszorg, het onderwijs en de wo ningbouw. De grote straatcollecte van morgen staat in het teken van de solidariteit met de wederopbouw in de Socia listische Republiek Vietnam en de steun aan de opbouw van de ge zondheidszorg. De collecte wordt o.m. ondersteund door de CPN, PPR. PSP. PvdA, NW/NKV, de Leidse Studenten Bond en de Ne derlandse Vrouwen Beweging. Gif ten kunnen ook gestort worden op gironummer 1090400 ten name van Medisch Comité Nederland-Viet- nam in Amsterdam. Collectanten kunnen zich nog opgeven bg Fran cis v d. Rijst, 071-768376. 3oooooqoooooqooooooooooocoooooooooooooooooooooooo{ Sowjet-Unie LONDEN (DPA) - De ministers conferentie van de nucleaire plan- groep van de NAVO heeft op de bij eenkomst in Londen opdracht ge geven tot nieuwe studie over de ontwikkeling van de kernaanvals- capaciteit van de Sowjet- strijd krachten. Naar secretaris generaal Joseph Luns meedeelde zijn met name de Europese NAVO- landen bezorgd over de jongste Sowjet-raket voor middelgrote af stand, de SSX-20. Deze raket zal het totaal evenwicht tussen de NAVO en het Warschau-pact weliswaar niet veranderen, maar wel de aan- valscapaciteit van het Oostblok in Europa versterken. Er zijn echter op het ogenblik nog geen 'tastbare bewijzen' dat de Sowjet-Unie de SSX-20 in Europa heeft ontplooid. In zijn slotcommuniqué zegt de nu cleaire plangroep „dat pogingen van het Warschau-pact tot verwer ving van de militaire superioriteit als een bedreiging van de vrede moeten worden gezien. Volgens Luns streeft de Sowjet-Unie niet al leen het overwicht na op het op het gebied van de kernstrijdkrachten, maar ook op conventioneel gebied en met name bij de vlootstrijd- krachten. De plangroep heeft zich onder meer bezig gehouden met technologi sche vraagstukken en met de kwes tie van verbetering van de tactische kernwapens van het bondgenoot schap. Ook is gesproken over "ver fijning" van het politieke overleg in het geval van een crisis. LITER PER 100 km De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19